Επιχειρηματικότητα

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Δηλαδή χρειάζεται να είναι κανείς παρών, όλες τις ώρες, καθ' όλη τη διάρκεια της εβδομάδας?

Πώς όμως υπάρχουν άνθρωποι, οι οποίοι εργάζονται κάπου και παράλληλα διατηρούν μαγαζί χωρίς να το δουλεύουν οι ίδιοι? Λογικά, δεν θα μπορούν να είναι παρόντες συνέχεια.


Δεν ειναι ολες οι επιχειρησεις το ιδιο. Τουλαχιστον στην δικη μου δεν εχω καταφερει να λειψω πανω απο μια εβδομαδα το χρονο μεχρι τωρα. Δεν ειναι μονο τα μαγαζια επειχειρησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν ειναι ολες οι επιχειρησεις το ιδιο. Τουλαχιστον στην δικη μου δεν εχω καταφερει να λειψω πανω απο μια εβδομαδα το χρονο μεχρι τωρα. Δεν ειναι μονο τα μαγαζια επειχειρησεις

Oκ, συμφωνώ.:redface: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
λοιπόν αρχίζουμε βιώνω σημαίνει οτι αυτό το ζω κάθε ημέρα

Αρχική Δημοσίευση από princess
Αυτό είναι αλήθεια..όμως δε φαντάζομαι να σου παίρνουν και τόσο πολλές ώρες αυτά τα γραφειοκρατικά.:hmm:

αυτά ΙΚΑ ΤΕΒΕ κτλ τα αναθέτεις στον λογιστή αλλά πρέπει να συζητας με τον λογιστή δεν μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον ξένο (υπάλληλο ) για κάτι τέτοιο γιατί αν γίνει η στραβή εσύ θα τρέχεις μετά για προστιμο κτλ δνε θα τα πληρωσει ο υπάλληλος

Code:
zanin 	ναι ρε παιδιά σίγουρα είναι πακέτο να εχεισ δικι σου επιχειρηση αλλά αν θες 2 μέρες την εβδομάδα μπορεις να έχεις κλειστεί την πιτσαρία ας πουμε και όχι μόνο μία

δεν είναι έτσι έχω πιτσαρία είναι πολύ δύσκολο αυτό που λες σε φέρνει παρα πολύ πίσω οι προμήθειες μιας πιτσαρίας είναι καθημερινές και πανάκριβες όταν θες να προσέξεις την ποιότητα, έχεις να κάνεις με φαγητό δνε μπορείς να δώσεις ούτε χαλασμένα ούτε κακης ποιότητας προιοντα(συγκεκριμένα εμείς έχουμε ζαμπόν μπείκον κτλ της Creta farm) ακριμά μεν καλή ποιότητα και γευστικά δε.
Για να πεις οτι θα κλείσεις 1 και 2 ημέρες την εβδομάδα πρέπει να ξέρεις οτι αυτες τις ημέρες δεν έχει δουλεια κάτι που σε αυτα τα μαγαζια δεν το βρίσκεις κι έτσι κλείνεις μόνο τις γιορτες απο 2 3 μέρες.
Θα πρέπει να σου βγαίνει ο μήνας χαλαρα για να κλείσεις και ειδικα οταν εχεις κι άλλες υποχρεωσεις όπως παιδια σε φροντιστηρια δάνεια δνε κλείνεις ετσι ευκολα, δυστυχώς:/:

δεν μπορείς να πάρεις υπαλλήλους στην θέση σου θα γίνει ένα μπάχαλο το μαγαζί και θα χασεις πελάτες έτσι κάτι που δεν σε συμφερει κι εκτός αυτό θα πρέπει να έχεις πολύ καλές εισπράξεις για να απασχολήσεις επιπλεόν άτομα ενω έχεις την οικογένεια σου που μπορεί να δουλεψει.
Συγκεκριμένα έχω 1 ντιλιβερυ και για 2 είναι ο πατέρας μου όταν έχει παρα πολύ δουλεια κάποιες ημέρες και δεν προλαβαίνουν οι 2 έρχεται 3 έκτακτος με την ώρα.
Στην κουζίνα έχουμε μια γυναίκα με την ωρα , στο φτιάξιμο πίτσας η μητέρα μου και σαν βοηθός η αδερφή μου, τα ΚΑλοκαίρια με πολύ δουλεια η αδερφή μου βοηθαει εμένα και την μάνα μου μια γυναίκα με την ωρα στην οποία πρέπει να είσαι απο πάνω γιατί δεν φτιάχνει καλά τις πίτσες πρέπει να τις διορθωνεις πριν τις βάλεις στον φούρνο.
Αν δεν δουλεύαμε οι 4 (οικογενεια μου)θα θέλαμε τουλάχιστον 3.000 ευρώ επιπλεόν στα 'εξοδα για τους μισθούς και βάλε μετά και το ΙΚΑ.
Είναι πολλά στην μέση για να πεις οτι κλείνεις ή γεμίζεις το μαγαζί με υπαλλήλους.
Εγώ προτιμώ να δουλεύω σαν υπάλληλος παρα να έχω κάτι δικο μου γιατί??
γιατί σαν υπάλληλος είτε έχει είτε δεν έχει δουλεια το μαγαζί ο επιχειρηματίας θα κόψει τον Κ@λο του να μου δώσει τα λεφτα μου δεν θα έχω τόσο άγχος.
Ενώ σαν επιχειρηματίας είναι δύσκολο όταν έχεις επιταγές να πληρωσεις, προμηθευτες μισθούς ασφάλειες και ολη την ευθυνη επάνω σου.
Εσύ μπορεί να μην έχεις να φας αλλά είσαι υποχρεωμένος να στερηθεις για να πληρωσεις τους υπαλληλους και ουτε μπορείς να τους πεις φυγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Δεν ειναι ολες οι επιχειρησεις το ιδιο. Τουλαχιστον στην δικη μου δεν εχω καταφερει να λειψω πανω απο μια εβδομαδα το χρονο μεχρι τωρα. Δεν ειναι μονο τα μαγαζια επειχειρησεις.

ούτε εγω τώρα ΜΑΛΛΟΝ θα λείψω για 4 ημέρες και αυτό με το ζόρι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Η bunny εχει πολυ δικιο, δεν θελω να θιξω κανεναν αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καλο υπαλληλο και να του δωσεις ευθυνες ωστε να εισαι εσυ πιο ανετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
εγω πάντως σε όσες δουλειες έχω δουλέψει οταν έφευγε ο ιδιοκτητης γινοταν μπάχαλο ακόμα και εκει που έκανα την πρακτική μου που δνε το περίμενα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
εγω πάντως σε όσες δουλειες έχω δουλέψει οταν έφευγε ο ιδιοκτητης γινοταν μπάχαλο ακόμα και εκει που έκανα την πρακτική μου που δνε το περίμενα:worry:

Μου κάνει λίγο εντύπωση.:confused: Όχι ότι δεν μπορώ να φανταστώ ότι συμβαίνει, αλλά τουλάχιστον, όχι τόσο συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
welcome to real world.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
welcome to real world.

Τι? Θα έχουμε κι άλλη μαρτυρία?:redface: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μου κάνει λίγο εντύπωση.:confused: Όχι ότι δεν μπορώ να φανταστώ ότι συμβαίνει, αλλά τουλάχιστον, όχι τόσο συχνά.

Οπως δεν το φανταζεσε εσυ δεν το φανταζοντουσαν και αλλοι και βρεθικαν να χρωστανε και να λενε "Κακη δουλεια τα μαγαζια, μα να μην εχω καθολου πελατια; Τι διαολο να εφτεγε;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
και αλλοι και βρεθικαν να χρωστανε

Φαντάζομαι ότι αν φτάσεις στο σημείο να χρωστάς, είναι καλύτερα να το κλείσεις το μαγαζί ή ό,τι άλλο έχεις, σωστά? Αλλιώς τι νόημα έχει?:confused:

"Κακη δουλεια τα μαγαζια, μα να μην εχω καθολου πελατια; Τι διαολο να εφτεγε;"
Εννοείς δηλαδή ότι οι υπάλληλοι π.χ. δεν δουλεύουν, διώχνουν την πελατεία ? Η μπορεί να έχουν φτάσει και σε χειρότερα π.χ. να κλείνουν το μαγαζί για ώρες, να παίρνουν χρήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι αν φτάσεις στο σημείο να χρωστάς, είναι καλύτερα να το κλείσεις το μαγαζί ή ό,τι άλλο έχεις, σωστά? Αλλιώς τι νόημα έχει?:confused:

Πιιιισω απ'το μαγαζι/επιχειρηση/βαλτε αλλη λεξη εδω, τρεχει ενας μηχανισμος προμηθευτων, εμπορων, η και πελατων. Δεν μπορεις μολις δεις οτι μπαινεις μεσα να πεις "ΤΩΡΑ το κλεινω και τελειωσαν τα βασανα μου", εχεις να πληρωσεις ολους τους παρατρεχαμενους πρωτα..που αν δεν βγαινει το λεφτο συνεχιζεις την επιχειρηση ελπιζοντας να αλλαξει κατι, η απλα επειδη δεν εχεις αλλο εσοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
"Φαντάζομαι ότι αν φτάσεις στο σημείο να χρωστάς, είναι καλύτερα να το κλείσεις το μαγαζί ή ό,τι άλλο έχεις, σωστά? Αλλιώς τι νόημα έχει?:confused:"

Κλεινοντας το ομως δεν φευγουν τα χρεει, ουτε απο την μαυρη λιστα βγαινεις... Το πιο πιθανο ειναι να το κλεισεις, τα χρεει ομως θα μεινουν... (εκτος αν κυριξεις πτωχευσει που εκει μιλαμε για αλλες διαδικασιες που πρεπει να χρωστας τρελα για να αξιζει να το κανεις, αλλιως πιο πολλα θα πληρωσεις και δικιγορους και διακστιρια)

"Εννοείς δηλαδή ότι οι υπάλληλοι π.χ. δεν δουλεύουν, διώχνουν την πελατεία ? Η μπορεί να έχουν φτάσει και σε χειρότερα π.χ. να κλείνουν το μαγαζί για ώρες, να παίρνουν χρήματα?"

Μπορουν να συμβενουν τα χιλια δυο... Να μην κανουν καλα την δουλεια τους, να συμπεριφερονται ασχημα κλπ και ετσι να διωχνουν εμεσα την πελατια μεχρι να παρουν οτι εχει και δεν εχει μεσα το μαγαζι και να φυγουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Κλεινοντας το ομως δεν φευγουν τα χρεει

Σαφώς και δεν φεύγουν, όμως τουλάχιστον είναι λίγα ακόμα και μπορείς να τα πληρώσεις . Αν συνεχίσεις, υπάρχει η πιθανότητα, να τα ξαναβγάλεις, όμως υπάρχει και η πιθανότητα να χρωστάς σε λίγο, απείρως περισσότερα, που ίσως να μη μπορείς σε καμία περίπτωση να τα ξεπληρώσεις.:worry:

Έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις, που συνέχισαν μ' αυτό το σκεπτικό παρότι χρωστούσαν, (λίγα στην αρχή),και στην πορεία χειροτέρεψαν τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν ομως κλεισεις την επειχηρισει απο που θα βγαζεις λευτα πρωτα απο ολα για να ζεις και μετα για να πληρωσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Dum spiro spero
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αν ομως κλεισεις την επειχηρισει απο που θα βγαζεις λευτα πρωτα απο ολα για να ζεις και μετα για να πληρωσεις;

Εντάξει, αν έχεις μόνο την επιχείρηση και τίποτα άλλο , τότε μάλλον έχεις πρόβλημα και δύσκολα αποφασίζεις να κλείσεις. Μπορεί όμως να έχεις και άλλους οικονομικούς πόρους ή π.χ. να δουλεύεις και κάπου αλλού, οπότε να μην τίθεται επιτακτικό πρόβλημα επιβίωσης.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λιγες ειναι ομως η περιπτωσης που και εχεις επειχηρισει και δουλευεις αλλου.. Αλλωστε αμα την στιγμη που εχεις επειχηριση χρειαζεσε και αλλα εσοδα παει να πει οτι ηδη δεν παει καλα η επειχιριση, οποτε καλυτερα να κανεις κατι για αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αλλωστε αμα την στιγμη που εχεις επειχηριση χρειαζεσε και αλλα εσοδα παει να πει οτι ηδη δεν παει καλα η επειχιριση, οποτε καλυτερα να κανεις κατι για αυτο...

Σίγουρα ναι..

Λιγες ειναι ομως η περιπτωσης που και εχεις επειχηρισει και δουλευεις αλλου..
Είναι όντως τόσο λίγες? :worry: Εντάξει, είναι, όμως υπάρχουν κι αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Aπευθύνομαι στην diddle, μιας και αυτή ανέφερε την παγωτοmania στο thread "e-steki Republic"

Λοιπόν... υπάρχει ενα μαγαζί στο Μικρολίμανο στον Πειραιά, λίγα μετρα μετά την κατηφόρα απο την Καστέλλα για Μικρολίμανο... Παλιά ήταν μαγαζί με επώνυμα ρολόγια και αυτή τη στιγμή είναι ξενοίκιαστο. Προχθές λοιπόν που πέρασα απο εκει και για κάποιο λόγο το πρόσεξα, άρχισα να σκέφτομαι για το πως θα μπορούσε να αξιοποιηθεί!
Γύρω γύρω, έχει ταβέρνες, καφετέριες και 2-3 junk-food... αλλά λείπει κάτι... Ενα μαγαζί με παγωτό!!! Νομίζω οτι ενα μαγαζί του στυλ Παγωτοmania ή Wafflas House (στην Ναξο και στην Βουλιαγμένη, για εμένα Νο 1 στην Ελλάδα) θα έκανε θραύση, ειδικότερα τους λιγο πιο ζεστούς μήνες, απο Απρίλιο, μέχρι τουλάχιστον Οκτώβριο. Τους επόμενους μήνες, μια συντήρηση με τον κόσμο που κυκλοφορεί στην περιοχή πιστεύω οτι θα μπορεί να την κάνει... Το θέμα βέβαια είναι και τι ζητάει ο ιδιοκτήτης για να το νοικιάσει...

Όπως και να έχει πάντως πιστεύω οτι είναι μια πάρα πολύ καλή περίπτωση...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top