Titanic: Παρεξηγημένη ή εμπορική βλακεία;

Γνώμη...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 62)
  • :thumbsup:

    Ψήφοι: 28 45.2%
  • :down:

    Ψήφοι: 15 24.2%
  • Έτσι κι έτσι

    Ψήφοι: 13 21.0%
  • Δεν την έχω δει (!)

    Ψήφοι: 6 9.7%

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι βλακες?Ολοι εχουμε τις αποψεις μας εγω προσωπικα βρισκω κλειστοφοβικη μια ταινια που διαδραματιζεται σε ενα πλοιο ,θελω ομορφα μερη να βλεπω, χανει σιγουρα απο εκει κι ουτε βλεπω ταινιες που διαδραματιζονται σε τοσο περιορισμενα μερη.

Δεν ειχε σασπενς ,γιατι ηξερα απο την αρχη το τελος.Ακομη κι τωρα δεν βλεπω ταινιες που ξερω τι θα συμβει.Θελω να χω αγωνια.

Οι ερμηνιες επασχαν κατι που με χαλασε πολυ.

Καποιες σκηνες με το μωρο που επλεε στο τελος νεκρο ηταν προσπαθειες να προκληθει μελοδραματισμος κι συγκινηση που δεν μου αρεσε.

Το love story με το πολυτιμο μενταγιον που το ψαχνε η οικογενεια του πλουσιου γαμπρου,τον νεαρο πολυταλαντο ζωγραφο ,την κοπελα που ηθελε να αυτοκτονησει κι ολα αυτα δεν μου φανηκαν πολυ ρεαλιστικα ουτε κι πρωτοτυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ξερετε τι λεω εγω..ε??? Περι ορεξεως ..κολοκυθοπιτα!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς αλλά όχι και δεν ήταν εμπορική ταινία.
Και μόνο για το πως διαφημίστηκε,προωθήθηκε αλλά και τα δύο της ατού μια χαρά εμπορικότατη ταινία ήταν.

Ο σκηνοθέτης ουσιαστικά έπαιξε πανέξυπνα. Πάντρεψε δύο ξένους αλλά εμπορικότατους στον τομέα τους κόσμους. Τα εφέ και το ελαφρολαικό love story. Τα έβαλε σε μια ταινία και έφερε στο cinema τους οπαδούς και των δύο κόσμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς αλλά όχι και δεν ήταν εμπορική ταινία.
Και μόνο για το πως διαφημίστηκε,προωθήθηκε αλλά και τα δύο της ατού μια χαρά εμπορικότατη ταινία ήταν.

Ο σκηνοθέτης ουσιαστικά έπαιξε πανέξυπνα. Πάντρεψε δύο ξένους αλλά εμπορικότατους στον τομέα τους κόσμους. Τα εφέ και το ελαφρολαικό love story. Τα έβαλε σε μια ταινία και έφερε στο cinema τους οπαδούς και των δύο κόσμων.
Χμμμ εμένα δηλαδή που μου άρεσε σημαίνει οτι είμαι οπαδός είτε των εφέ είτε του "ελαφρολαικού love story"? :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Χμμμ εμένα δηλαδή που μου άρεσε σημαίνει οτι είμαι οπαδός είτε των εφέ είτε του "ελαφρολαικού love story"? :rolleyes:
όχι μπορεί εσένα να σου άρεσε για τους χ,y λόγους. Ήταν ομως μια ταινία πολυδιαφημισμένη για τα εφέ της και την ιστορία αγάπης.
Το ελαφρολαικό όμως ήταν προσωπικό σχόλιο. Άλλωστε αυτές του είδους οι ιστορίες αγάπης σε ταινίες έχουν απήχησει. Προφανώς μπορεί να διαφωνείς ή να συμφωνείς στο τι ορίζεις ελαφρολαικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ήμουν 16 χρονών όταν βγήκε και είχα πάει με συμμαθήτριές μου να το δω. Είχα πλαντάξει στο κλάμα και μου φαίνεται φυσιολογικό για την ηλικία και την "παράλληλη πραγματικότητα" που ζούσα!:P Άλλωστε ακόμα και τώρα κλαίω με χαζομάρες στην τηλεόραση, δεν σημαίνει ότι τις θεωρώ και άξιες λόγου από καλλιτεχνικής άποψης!

Ο Λεονάρντο ποτέ δεν μου άρεσε. Προσπάθησα να το ξαναδώ πιο μεγάλη και δεν έπαιζε, μου φάνηκε πολύ χαζοχαρούμενο. Απλοϊκό, και βασικά νομίζω ότι γελοιοποιεί την έννοια αγάπη.:/: Αλλά ότι έχει πολύ εντυπωσιακές σκηνές στην φάση του ναυαγίου ναι! Αλλά τα εφέ δεν είναι αυτά που με τραβάνε σε μια ταινία.

Η πιο γελοία σκηνή είναι αυτή του φιλιού στο κατάστρωμα!:hehe: Βασικά ο Λεονάρντο έχει φτιάξει πολύ σαν ηθοποιός από τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μήπως απλά έχει γίνει "μοδα" να ΜΗΝ μας άρεσει, ως αντίδραση στην μεγάλη επιτυχία που συνάντησε; Μήπως επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι είναι βλάκες, και στους περισσότερους ανθρώπους άρεσε θεωρούμε οτι αν παραδεχτούμε οτι μας άρεσε αυτόματα κατατασσόμαστε στους χαζούς, ακαλλιέργητους και τη μάζα; Μήπως θεωρούμε οτι αν πούμε οτι δεν μας άρεσε "ανεβαίνει το κασέ μας";

Αυτό μου φαίνεται υπερβολή. Στάνταρ ισχύει για κάποιους, αλλά κομπλεξικά άτομα. Εγώ ας πούμε δεν την βρίσκω με εμπορικό κινηματογράφο και πιθανώς να θεωρούμαι "δήθεν" από κάποιους, αλλά είναι θέμα γούστου.

Από την άλλη, δεν κρύβω ότι μου αρέσουν ταινίες που θεωρούνται από πολλούς χαζομάρες, όπως το "Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο" και "Δεσποινίς διευθυντής". Κι αυτό επιβεβαιώνει πως όλα είναι προσωπικές προτιμήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Βασικά ο Λεονάρντο έχει φτιάξει πολύ σαν ηθοποιός από τότε.
Απλά του έμεινε η ρετσινιά του Τιτανικού. Πάντως χθες ήταν θεός στο Blood Diamond και ο μαύρος ακόμα καλύτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Εγώ αυτό που λέω πάντα είναι ότι κάθε φορά που πηγαίνουμε σινεμά λίγο ή πολύ είμαστε υποψιασμένοι για το τι πρόκειται να δούμε. Θυμάμαι όταν έβγαινα από την αίθουσα που παιζόταν το Jurassic Park (το πρώτο του Spielberg) όλοι γκρινιάζαν ότι ήταν μεγάλο φέσι... Καλά, τί περίμεναν να δουν;;!! Αγγελόπουλο;;!!

Έτσι και ο Τιτανικός ήταν μια άκρως εντυπωσιακή ταινία, άρτια τεχνικά, αλλά χωρίς κανένα ιδιαίτερο βάθος. Πας τη βλέπεις, ίσως γιατί δεν έχεις και τίποτα καλύτερο να κάνεις, περνάς 3 ώρες χαζεύοντας και μετά τελείωσε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλη φαση ηταν. μια στο σινεμα με τον πανικο, μια ακομα με συγγενεις απο περιεργεια (τους) και μια προσφατα, κλεφτες ματιες μονο.
και στις τρεις το δακρυ κορομηλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
καλη φαση ηταν. μια στο σινεμα με τον πανικο, μια ακομα με συγγενεις απο περιεργεια (τους) και μια προσφατα, κλεφτες ματιες μονο.
και στις τρεις το δακρυ κορομηλο :P
Κι εγώ! Εσύ σε ποιά σκηνή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εκει με τα παππουδια που πεθαιναν μαζι, εκει με ενα πιτσιρικι που εκλαιγε, στο τελος.. με τους μουσικους... καλα, απο τοτε που αρχισε να γερνει, εκλαιγα συνεχεια. και με οτιδηποτε μου φαινοταν λιγο συγκινητικοτερο, απλα ειχα και λυγμους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχει και κομμένη σκηνή σχετικά με τα παππούδια. Πήγε να βάλει ο γεράκος τη γριούλα σε μια βάρκα κι αυτή του λέει "Ιζιντόρ, 40 χρόνια είμαστε μαζί σε όλα. Δεν πάω χωρίς εσένα", κάτι τέτοιο, και γι'αυτό έκατσαν εκεί.
Εγώ πάντως είμαι ντιπ για ντιπ χαζορομαντική μου φαίνεται :P Όλο σε σχετικές με το love story σκηνές έκλαιγα :redface: Κυρίως εκεί που πήδηξε η Rose απο τη βάρκα, μετά που προσπάθούσε να σωθεί επειδή το υποσχέθηκε στον Jack, εκεί που σαν όνομα είπε Rose Dawson, εκεί που είπε "But now you know there was a man named Jack Dawson. And that he saved me. In any way that a person can be saved. And I don't even have a picture of him. He exists now, only in my memory" (jesus απέξω κοντευω να μάθω το σενάριο, το συγκεκριμένο απόσπασμα έχω την εντύπωση οτι είναι 100% έτσι) και τέλος, εκεί που πεθαίνει και συναντιέται μετά με το Τζακ.
Ναι ναι ξέρω, είμαι σαχλή εντελώς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Έχει και κομμένη σκηνή σχετικά με τα παππούδια. Πήγε να βάλει ο γεράκος τη γριούλα σε μια βάρκα κι αυτή του λέει "Ιζιντόρ, 40 χρόνια είμαστε μαζί σε όλα. Δεν πάω χωρίς εσένα", κάτι τέτοιο, και γι'αυτό έκατσαν εκεί.
Εγώ πάντως είμαι ντιπ για ντιπ χαζορομαντική μου φαίνεται :P Όλο σε σχετικές με το love story σκηνές έκλαιγα :redface: Κυρίως εκεί που πήδηξε η Rose απο τη βάρκα, μετά που προσπάθούσε να σωθεί επειδή το υποσχέθηκε στον Jack, εκεί που σαν όνομα είπε Rose Dawson, εκεί που είπε "But now you know there was a man named Jack Dawson. And that he saved me. In any way that a person can be saved. And I don't even have a picture of him. He exists now, only in my memory" (jesus απέξω κοντευω να μάθω το σενάριο, το συγκεκριμένο απόσπασμα έχω την εντύπωση οτι είναι 100% έτσι) και τέλος, εκεί που πεθαίνει και συναντιέται μετά με το Τζακ.
Ναι ναι ξέρω, είμαι σαχλή εντελώς :P


ρε εισαι χειροτερη απο μενα και δε το περιμενα!!!
τραβα δες και το Notebook ε!
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχει και κομμένη σκηνή σχετικά με τα παππούδια. Πήγε να βάλει ο γεράκος τη γριούλα σε μια βάρκα κι αυτή του λέει "Ιζιντόρ, 40 χρόνια είμαστε μαζί σε όλα. Δεν πάω χωρίς εσένα", κάτι τέτοιο, και γι'αυτό έκατσαν εκεί.
Εγώ πάντως είμαι ντιπ για ντιπ χαζορομαντική μου φαίνεται :P Όλο σε σχετικές με το love story σκηνές έκλαιγα :redface: Κυρίως εκεί που πήδηξε η Rose απο τη βάρκα, μετά που προσπάθούσε να σωθεί επειδή το υποσχέθηκε στον Jack, εκεί που σαν όνομα είπε Rose Dawson, εκεί που είπε "But now you know there was a man named Jack Dawson. And that he saved me. In any way that a person can be saved. And I don't even have a picture of him. He exists now, only in my memory" (jesus απέξω κοντευω να μάθω το σενάριο, το συγκεκριμένο απόσπασμα έχω την εντύπωση οτι είναι 100% έτσι) και τέλος, εκεί που πεθαίνει και συναντιέται μετά με το Τζακ.
Ναι ναι ξέρω, είμαι σαχλή εντελώς :P

Σε καλό σου, θα με κάνεις να χαζοκλάψω νυχτιάτικα.:'( :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Έχει και κομμένη σκηνή σχετικά με τα παππούδια. Πήγε να βάλει ο γεράκος τη γριούλα σε μια βάρκα κι αυτή του λέει "Ιζιντόρ, 40 χρόνια είμαστε μαζί σε όλα. Δεν πάω χωρίς εσένα", κάτι τέτοιο, και γι'αυτό έκατσαν εκεί.

..τι ατελείωτο κλάμα εκεί με τους παππούδες ρε γμτ... :'(

"But now you know there was a man named Jack Dawson. And that he saved me. In any way that a person can be saved. And I don't even have a picture of him. He exists now, only in my memory" (jesus απέξω κοντευω να μάθω το σενάριο, το συγκεκριμένο απόσπασμα έχω την εντύπωση οτι είναι 100% έτσι)

για την ακρίβεια,είναι 100% έτσι..!! :thumbup: άσε Μισέλ μου,κι εγώ απ'έξω τα'μαθα τόσες φορές που το'χω δει..! βρε τι τραβάμεεεεε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν πήρε το μάτι μου άν αναφέρθηκε παραπάνω αλλα κατα την γνώμη μου όλες οι ταινίες ειναι εμπόριο και ο τιτανικός, κανένας δεν φτιάχνει ταινία για την ψυχή της μάνας του και κανένας σκηνοθέτης δεν υπάρχει που να μην κοιταξε εισπράξεις της ταινίας του, για μένα δεν υπάρχει κουλτουριάρική καλή κακή, υπάρχει κάνω ταινία που να έχει περισότερες εισπράξεις όσο για το ειδος της ταινιας αυτό γίνετε απλά για τα γούστα του κάθε ανθρώπου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Χωρις να θελω να θιξω κανενα ο τιτανικος ηταν μια εμπορικη βλακεια κατα τη γνωμη μου.Ηταν μια ταινια καθαρα για να σπασει ταμεια μεσω του ενυπωσιασμου και του εντονα συναισθηματικα φορτισμενου σεναριου.Κ μη μου πειτε πως το σεναριο ειναι κατι περισσοτερο απο μια κλασσικη ιστορια αγαπης που στο τελος απλα οι δυο αγαπες συναντιωνται ξανα...ελεος...
Θελω να πω οτι η ταινια αυτη ειναι κουφια.Δν εχει να πει τπτ καινουργιο και στην ουσια ειναι ανακυκλωση παλαιοτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Λοιπον...θα πω και εγω την γνωμη μου για τον "Τιτανικο".:)
Θα ξεκινησω λεγοντας πολυ απλα οτι η ταινια για αυτο που ηθελε να εχει ως κεντρικο σημειο και αυτο που ηθελε να περασει ηταν παρα μα παρα πολυ καλη.Απο τις καλυτερες πιστευω!
Ακουω απο παντου με τροπο δυσανασχετησης "κλασσικη ιστορια αγαπης"..."δεν επικεντρωθηκε στα αιτια (κατασκευαστικα και μη) της τραγωδιας του Τιτανικου" κτλ κτλ.Ολα αυτα ειναι τελειως λαθος και θα πω παρακατω γιατι.

Ας ξεκινησω απο την σκηνοθεσια.
Ο J.Cameron ηταν κατι παραπανω απο καλος.Το ολο στησιμο της ταινιας αλλα και των ηθοποιων ηταν αυτο που επρεπε, εδωσε σημασια σε ολες εκεινες της σκηνες που πραγματικα θα εκαναν τον θεατη να ταυτιστει με εναν απο τους πρωταγωνιστες,σε μετεφερε πολυ αρμονικα στο ολο κλιμα της "κρουαζιερας κτλ κτλ" ενω στο αποκορυφωμα της, εκβε ανασες...
Η φωτογραφια της ταινιας,τα εφε (τοσο οπτικα οσο και ακουστικα),η μουσικη επενδυση,τα σκηνικα,και τα "κοστουμια" ηταν απλως καταπληκτικα "δουλεμενα".
Οι πρωταγωνιστες...καλοι...ο Di caprio ανταποκριθηκε με αξιοπρεπεια σε εναν ρολο που για την εποχη και την υποκριτικη του ωρημοτητα ήταν πανω απο τις δυναμεις του, η winslet καλη και ο Billy Zane απο καθε αποψη καταπληκτικος.
Αλλα ηταν με τετοιο τροπο πλεσιομενοι απο κομπαρσους και ηθοποιους με δευτερο ρολο, οπου πραγματικα δεν σε κουραζαν ιδαιτερα ενα σε καποιες φασεις δεν επιαναν τις απιτησεις του ρολου τους.

Ας ερθω ομως στο θεμα της "ιστοριας αγαπης"...εαν καποιος πραγματικα ειδε κια προσεξε την ταινια απο την αρχη...το θεμα της ΗΤΑΝ οτ τιτανικος και η τραγωδια του βασισμενη ομως στο πως την εξιστορουσε μια απο τις ελαχιστες επιβατηδες που σωθηκε και που εχασε και τον αγαπημενο της εκει.
ΑΡΑ απο την στιγμη που η ταινια ειναι εξιστοριση του ΤΙΤΑΝΙΚΟΥ απο ενα ατομο και το πως το εζησε εκεινο ειναι απολυτα λογικο να επικεντρωθει στην μεταξυ τους αγαπη και στην ολη τραγωδια και οχι να εμβαθυνει στο γιατι εγινε εκεινη η τραγωδια.
ΔΕΝ ειναι ντοκυμαντερ το εργο.
Οποτε απο εκει και περα οταν πολυ εξυπνα το εργο σε ξεκιναει απο την αρχη με την γιαγια να σου λεει τι εζησε εαν καποιος περιμενει να δει εμβαθυνσεις σε μηχανολογικα κτλ κτλ αιτια για τα οποια βυθιστηκε ο Τιτανικος, τοτε μεταξυ μας ή δεν προσεχε απο την αρχη το εργο ή μπηκε σε λαθος αιθουσα.

Ετσι και για να κλεισω, ο ΤΙΤΑΝΙΚΟΣ του J.Cameron ειναι μια αρτιοτατη ταινια αγαπης/δρασης/δραματικη μιας και αυτος ειναι ο σκοπος της.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top