Για απλές ηλεκτρονικές κατασκευές

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
για απλες ηλεκτρονικες κατασκευες και οχι μονο μπορω να προσφερω βοηθεια και λυσεις .
το πρωτο ηλεκτρονικο σχεδιο που θα ανεβασω ειναι ενα απλο κυκλωμα εντομοαπωθητικου . το οποιο με κοστος περιπου 5 ευρω καταφερνει και διωχνει τα ενοχλητικα κουνουπια .


παιδια σορυ αλλα το εχω αποθηκευμενο το κυκλωμα στον υπολογιστη μου . πως μπορω να ανεβασω την εικονα (jpeg αρχειο ειναι ) ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παράθεση εικόνων:

Υπάρχουν δύο τρόποι παράθεσης εικόνων:

  • Ως εξωτερικό link από άλλη σελίδα
  • Ως συνημμένο, από τον υπολογιστή σας
Εξωτερικό link φωτογραφίας: Εάν έχετε βρει κάποια εικόνα στον παγκόσμιο ιστό που θέλετε να μοιραστείτε με τους υπόλοιπους χρήστες του φόρουμ, θα πρέπει να αντιγράψετε καταρχάς τη διεύθυνσή της. Πατώντας δεξί κλικ επάνω στην εικόνα, ανατρέχουμε στην επιλογή:
Copy Image location (για Internet Explorer και Firefox)
Copy Image Address (για Opera και Safari)
Copy Image URL (για Google Chrome)
Με αυτή την ενέργεια έχουμε αντιγράψει την διεύθυνση που παραπέμπει απευθείας στην εικόνα.
Επιστρέφοντας τώρα στο μήνυμά σας, για να την παραθέσετε δεν έχετε παρά να πατήσετε το εικονίδιο
και να επικολλήσετε (με δεξί κλικ και paste), τη διεύθυνση που συλλέξατε παραπάνω. Η εικόνα θα παρουσιαστεί μέσα στο post σας, στη θέση που είχατε τον κέρσορα κατά την εισαγωγή της.
Συνημμένο, από τον υπολογιστή σας Για να ανεβάσετε μια εικόνα που έχετε στον υπολογιστή σας, θα πρέπει να πατήσετε το εικονίδιο
. Στο παράθυρο που θα σας ανοίξει, από την επιλογή "Μεταφορά αρχείου από τον Η/Υ" πατώντας browse, εντοπίζετε την εικόνα στον υπολογιστή σας και πατάτε "Ανέβασμα". Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία, κλείνετε το παράθυρο διαχείρισης συνημμένων. Η εικόνα θα προστεθεί ως συνημμένο, στο τέλος του μηνύματός σας.

Δε θέλουμε μόνο την εικόνα, θέλουμε και τον τρόπο κατασκευής. :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
λοιπον ανεβαζω το κυκλωμα και μερικες φωτο απο την δικια μου κατασκευη .
τα υλικα ειναι απλα και τα αγοραζετε απο ενα καταστημα ανταλλακτικων ηλεκτρονικων
το κοστος περιπου στα 10 ευρω και η κατασκευη για ενα απειρο περιπου θα ελεγα ενα 3ωρο . αλλα ειναι σαν λεγκο τοποθετειται τα υλικα συμφωνα με το σχεδιο
τα υλικα ειναι τα εξης :
αντιστασεις 1/4watt 100KΩ
1ΚΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • schematic_thumb1.jpg
    schematic_thumb1.jpg
    18.6 KB · Εμφανίσεις: 655
  • PC160124.JPG
    PC160124.JPG
    2.2 MB · Εμφανίσεις: 1,038
  • PC160125.JPG
    PC160125.JPG
    2.4 MB · Εμφανίσεις: 1,098
  • PC160126.JPG
    PC160126.JPG
    2 MB · Εμφανίσεις: 486

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ωπ, δικός μας. Κολλητήρι και χαρά! :D

Το γνωστό ρολόι 555 είναι αυτό το Integrated;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ η άσχετη όμως δεν κατάλαβα πως απωθεί τα έντομα αυτό. :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
συνεχιζω αντιστασεις 1ΚΩ
4,7ΚΩ
κεραμικους πυκνωτες 10ΝF και 27NF
ολοκληρωμενο 555
μια μπαταρια 9V η ενα απλο τροφοδοτικο για απλες συσκευες που κοστιζει περιπου στα 4 ευρω ( συμφερει )
επισης μια διατρητη πλακετα και 3 μετρα 0.5 ευκαμπτο καλωδιο ( για τις συνδεσεις )
μια διπλη κλεμα για πλακετα
και τελος ενα buzzer ( στην αργκω τζιτζικι )
οπως βλεπεται στο σχεδιο η βαση του ολου κυκλωματος ειναι το ολοκληρωμενο 555
στην διατρητη πλακετα το βαζουμε με την εγκοπη που φαινεται απο τα αριστερα παντα
οπως θα δειτε το ολοκληρωμενο εχει 8 ποδαρακια αυτα ειναι ως εξης απο τα αριστερα προς τα δεξια
1=GND
2=TRIG
3=OUT
4=RST
5=CV
6=THRS
7=DIS
8=VCC
οπου VCC και GND ταση και γειωση αντιστοιχα
για να ξεκινησετε την συναρμολογηση θα χρειαστειτε ενα κολλητηρι και καλαι
η χρηση του αρκετα απλη αρκει να το προσπαθησετε ( αν χρειαστειτε βοηθεια θα ανεβασω βιντεο )
αφου κανετε τις συνδεσεις οπως λεει το σχεδιο
στην εξοδο OYT συνδεεται το τζιτζικι ( το κοκκινο καλωδιο στην εξοδο και το μαυρο στην γειωση )
περαιτερω διευκρινησεις ευχαριστως να δωσω .
το κυκλωμα το χρησιμοποιω ολο το καλοκαιρι και κανει καλη δουλεια γιατι το χρησιμοποιω οχι μονο εγω αλλα και η οικογενεια μου

λειτουργει στην συχνοτητα 5Κhz που χρησιμοποιουν τα αρσενικα κουνουπια που θελουν να κανουν σεξ με τα θυληκα . τα θυληκα στις αρχες του καλοκαιριου αυτον τον ηχο τον θελουν και πανε αλλα αφου γονιμοποιηθουν και ακουσουν τον ηχο αυτο νομιζουν πως καπου ειναι ενα αρσενικο και παραμονευει και φευγουν . εξαλλου τα θυληκα τσιμπανε οχι τα αρσενικα
ετσι τα κοροιδευουμε και φευγουν .

το γνωστο και παντα χρησιμο 555 για ολες τις δουλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να προσθέσω το εξής: γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να κολλάτε τα ολοκληρωμένα απευθείας στην διάτρητη πλακέτα, αλλά να προμηθευτείτε μία αντίστοιχη βάση - πάμφθηνες είναι. Θα κολλήσετε την βάση και στο τέλος θα τοποθετήσετε πάνω το ολοκληρωμένο.

Αυτό γιατί ενδέχεται οι υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται κατά το κόλλημα να το καταστρέψουν. Επίσης, σε πιθανή βλάβη του, μπορείτε να το αντικαταστήσετε πιο εύκολα γιατί δεν θα χρειαστεί ξεκόλλημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
σωστος το ξεχασα να το αναφερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το κολητηρι ποσο κανει?αυτο που κολλαει καλωδια κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
καλημερα
το κολητηρι κοστιζει απο 8 ευρω εως και 400 ευρω.!!το καλαι κοστιζει περιπου 2 με 3 ευρω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και που το βρισκω?στα ειδη ηλεκτρονικων?εχει στην Πατρα εδω πχ μερικα τετοια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
και που το βρισκω?στα ειδη ηλεκτρονικων?εχει στην Πατρα εδω πχ μερικα τετοια..
Ναι, σε τέτοια μαγαζιά. Στην Αθήνα υπάρχουν πάρα πολλά, ειδικά στο κέντρο. Σίγουρα θα βρεις και στην Πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ναι σιγουρα υπαρχουν και στην πατρα αλλιως στο ιντερνετ απο καποιο eshop
π.χ https://www.acdcshop.gr/solderingirons-c-4_21.html
κατευθειαν το λινκ για τα κολητηρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
διαβασα και εδω.. και δεν καταλαβα..

πώς λειτουργει αυτο?απλα θερμαίνει το μεταλλο που παμε να ενωσουμε,,ή εχει υλικο που λιωνει στην ακρη?και αλλαζει σαν ηλεκτροκολληση?

συγγνωμη για την αγνοια μου..:redface:
αλλα αν ειχα τετοιο,,θα εφτιαχνα το διακοπτη της σομπας αλογονου που χαλασε προσφατα,,και αναγκαστηκα και το πηγα σε μαστορα,,

μου αρεσουν αυτα,,αλλα δεν εχω ασχοληθει μεχρι τωρα με κατι χωρις βιδες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
πώς λειτουργει αυτο?απλα θερμαίνει το μεταλλο που παμε να ενωσουμε,,ή εχει υλικο που λιωνει στην ακρη?και αλλαζει σαν ηλεκτροκολληση?
Λιώνει το καλάι, οπότε με αυτό μπορείς να ενώσεις μαζί δύο καλώδια ή να κολλήσεις ένα καλώδιο στην διάτρητη πλακέτα. Το λιωμένο καλάι κρυώνει αμέσως σε 2-5 δευτερόλεπτα και είναι αγώγιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μονο καλαι λιωνει?
δηλαδη καμια λεπτη χαλκινη τριχα,,δεν γινεται?



κατι λενε για μολυβδο για την υγεια κλπ..ισχυει?

βλεπω εδω.. λεει και κατι οικολογικα,,χωρις μολυβδο υποθετω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Μονο καλαι φιλε μου λιωνει
βεβαια υπαρχουν ποιοτητες που μπορεις να αγορασεις στο καλαι αλλα οτι πληρωνεις αγοραζεις ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και ολη αυτη η ταλαιπωρια για να διωξεις τα κουνουπια ρε παιδια?? Ασε που αμφιβαλλω και για το αποτελεσμα :P
εγω θα συνεχισω να προτιμω τις ταμπλετες απτα σουπερμαρκετ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ειπαμε απλες ηλεκτρονικες κατασκευες για ανθρωπους που θελουν να μαθουν και για αυτους που ξερουν .
οσο για το αποτελεσμα, διοτι το εχω και στα 3 σπιτια μου , κανει καλη δουλεια και φυσικα δεν μου εχει χαλασει ποτε και με ενα κοστος των 15 ευρω περιπου εχω , 2 χρονια πλεον , καταργησει τις ταμπλετες και ολα τα υπολοιπα . οποτε και οικονομια .
αργοτερα θα ανεβασω και αλλα . π.χ ηθελα να σας ανεβασω ενα κυκλωμα για να φτιαξετε το δικο σας αστερι στο χριστουγενιατικο δεντρο το οποιο ειναι ωραιο . του χρονου . στο επομενο ποστ μου θα ανεβασω αλλο κυκλωμα ευκολο μικρο και χρησιμο .!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και ολη αυτη η ταλαιπωρια για να διωξεις τα κουνουπια ρε παιδια??
Για άλλους είναι ταλαιπωρία. Για μας είναι απόλαυση. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top