Αμαλία Καλυβίνου: Μία συγκλονιστική μαρτυρία για την ιατρική περίθαλψη στην Ελλάδα

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ρε γιδάκι, τα έχω πει και πιο πριν και πιο παλιά συνέχεια τα ίδια λέω.
Οτι κι αν κάνουν οι άρχοντες του τόπου για το φακελάκι, αυτό θα υπάρχει πάντα.
Ρώτησα κάτι προηγουμένως και απάντηση δεν πήρα:
Θα έδινες φακελάκι σε κάποιον εάν επρόκειτο να σε φέρει στην πρώτη θέση μιας λίστας μεταμόσχευσης από την οποία κρίνεται η ζωή σου;
Από εμάς θα πρέπει να ξεκινήσει αυτό, όχι απο τους βουλευτές.
Μήπως λείπεις πολλά χρόνια από την Ελλάδα και έχεις ξεχάσει τι σημαίνει γραφειοκρατεία;
Να σου θυμίσω; Στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Ρίου, υπάρχει εδώ και ένα χρόνο περίπου εντατική μονάδα νεογνών που δεν λειτουργεί λόγω έλλειψης ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού.
Ο μόνος που βρίσκεται εκεί είναι ο διευθυντής ο οποίος δεν καταλαβαίνω τι διευθύνει, τα μηχανήματα ισως;
Οι θέσεις για την μονάδα αυτή, έχουν προκυρηχθεί από τον Αύγουστο του 2003!!!!!!!
Εχω κι άλλα αν ενδιαφέρεστε, θα βγαίνουν σιγά σιγά στη φόρα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μαλλον λεει, για τα δυο σχολια που υπαρχουν στο μπλογκ της Αμαλιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έχει μερικές ημέρες που η ελληνική μπλογκόσφαιρα αναφέρεται στο θέμα της Αμαλίας. Μάλιστα στο τελευταίο της ποστ (νομίζω) απάντησαν ο Γ. Παπανδρέου και ο Αβραμόπουλος. Οι πληροφορίες ως τώρα θέλουν ως γνήσιο το σχόλιο του Αβραμόπουλου, αλλά ακόμη δεν έχει διαπιστωθεί τίποτα για το σχόλιο του Παπανδρέου.

Και τα δύο σχόλιά τους όμως είναι άκρως ψυχρά, έως και απάνθρωπα. Λες και δεν τους άγγιξε καθόλου η ιστορία της Αμαλίας και απλά βρήκαν άλλο ένα βήμα να περιαυτολογήσουν για την πολιτική τους... Κρίμα :(

Αυτά λέω μοναχέ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν είναι στο τελευταίο ποστ, αλλά στο προ-τελευταίο νομίζω. Και δεν ανήκουν στους Παπανδρέου και Αβραμόπουλο τελικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν είναι στο τελευταίο ποστ, αλλά στο προ-τελευταίο νομίζω. Και δεν ανήκουν στους Παπανδρέου και Αβραμόπουλο τελικά...
Υπάρχουν τόσο ανόητα και ηλίθια άτομα που θέλησαν να παίξουν με κάτι τόσο μεγάλης αξίας...
Κρίμα άλλη μια φορά.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και να ήταν μόνο αυτό ρε παιδιά... Οι ίδιοι ανόητοι άνθρωποι άφησαν και άλλα ψεύτικα σχόλια στο blog της Αμαλίας υπό το όνομα γνωστών bloggers (ένας εκ των οποίων είναι και τελειόφοιτος Ιατρικής) στα οποία πρότειναν μέχρι και (επικίνδυνες όπως αποδείχθηκε) θεραπείες στην γυναίκα!!! ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ!

Η Αμαλία μάλιστα επικοινώνησε με e-mail με τον εν λόγω blogger ο οποίος της ξεκαθάρισε ότι δεν ήταν αυτός στο σχόλιο και ότι η θεραπεία που της πρότειναν είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο και δεν ενδείκνυται για την περίπτωσή της...

Σκατόψυχοι άνθρωποι ρε παιδιά... Όπως και να τους χαρακτηρίσει κανείς είναι λίγο... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ρε γιδάκι, τα έχω πει και πιο πριν και πιο παλιά συνέχεια τα ίδια λέω.
Οτι κι αν κάνουν οι άρχοντες του τόπου για το φακελάκι, αυτό θα υπάρχει πάντα.
Ρώτησα κάτι προηγουμένως και απάντηση δεν πήρα:
Θα έδινες φακελάκι σε κάποιον εάν επρόκειτο να σε φέρει στην πρώτη θέση μιας λίστας μεταμόσχευσης από την οποία κρίνεται η ζωή σου;
Από εμάς θα πρέπει να ξεκινήσει αυτό, όχι απο τους βουλευτές.
Μήπως λείπεις πολλά χρόνια από την Ελλάδα και έχεις ξεχάσει τι σημαίνει γραφειοκρατεία;
Να σου θυμίσω; Στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Ρίου, υπάρχει εδώ και ένα χρόνο περίπου εντατική μονάδα νεογνών που δεν λειτουργεί λόγω έλλειψης ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού.
Ο μόνος που βρίσκεται εκεί είναι ο διευθυντής ο οποίος δεν καταλαβαίνω τι διευθύνει, τα μηχανήματα ισως;
Οι θέσεις για την μονάδα αυτή, έχουν προκυρηχθεί από τον Αύγουστο του 2003!!!!!!!
Εχω κι άλλα αν ενδιαφέρεστε, θα βγαίνουν σιγά σιγά στη φόρα.....


Μα εγώ εννοείται θα δώσω φακελάκι!!! ΑΝ είναι να μην κινδυνεύσω και κυρίως: αν ο γιατρός ,που θα το λάβει, για να με προτιμήσει, το δεχτεί... τροφοδοτείται το σύστημα!!!

Σαφώς είναι πρωταρχικής σημασίας να έχουμε υποδομή, αλλά αν ο ίδιος ο γιατρός ΖΗΤΆΕΙ φακελάκια, πόσο βοηθιέται αυτό;;;

Ξέρω εγώ τι λείπει από το νοσοκομείο και δεν παίρνω την *** περίθαλψη που μου αξίζει; ΟΧΙ. Ο γιατρός όμως το ΞΕΡΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σκατόψυχοι άνθρωποι ρε παιδιά... Όπως και να τους χαρακτηρίσει κανείς είναι λίγο... :mad:
Ήθελα να το πω και εγώ ρε μοναχέ, αλλά δεν ήξερα αν αρμόζει...
Μακάρι να μπορούσα να τους χαρακτηρίσω και έτσι όπως τους σκέφτομαι, αλλά τελικά το σκατόψυχοι τους καλύπτει πλήρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πειρατή, ορίστε και ένα πολύ καλό post υπό τον τίτλο "εμείς οι αλμπάνηδες" που ουσιαστικά λέει ότι σημαντικότατο ρόλο για την κατάντια μας παίζουμε και εμείς που απλά δεν ενδιαφερόμαστε μέχρι να γίνει κάτι και να μας ταρακουνήσει... :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πως το ξερουμε οτι δεν ηταν κανενας απο αυτους?
νομιζω καποιοι ειχαν αφησει και μειλ...
μετα απο παπανδρεου και αβραμοπουλο... ενας με δισυλλαβο επιθετο,δε θυμαμαι...
παντως ακομα και η φαση με τον γουτη ηταν ψευτικη παιδια...
μου το ειπε η ιδια η αμαλια σε μειλ της...
ακομα και εκει, εκμεταλλευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πειρατή, ορίστε και ένα πολύ καλό post υπό τον τίτλο "εμείς οι αλμπάνηδες" που ουσιαστικά λέει ότι σημαντικότατο ρόλο για την κατάντια μας παίζουμε και εμείς που απλά δεν ενδιαφερόμαστε μέχρι να γίνει κάτι και να μας ταρακουνήσει... :|
Πολύ ωραίο κείμενο μοναχέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τα λεει πολυ καλα εκει στο αεροζολ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
πως το ξερουμε οτι δεν ηταν κανενας απο αυτους?
νομιζω καποιοι ειχαν αφησει και μειλ...
Το ξέρουμε από bloggers που έχουν επαφή με τα εν λόγω πρόσωπα. Δεν θυμάμαι που το διάβασα, αλλά κάτι είχε βγει στην φόρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Και να ήταν μόνο αυτό ρε παιδιά... Οι ίδιοι ανόητοι άνθρωποι άφησαν και άλλα ψεύτικα σχόλια στο blog της Αμαλίας υπό το όνομα γνωστών bloggers (ένας εκ των οποίων είναι και τελειόφοιτος Ιατρικής) στα οποία πρότειναν μέχρι και (επικίνδυνες όπως αποδείχθηκε) θεραπείες στην γυναίκα!!! ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ!

Η Αμαλία μάλιστα επικοινώνησε με e-mail με τον εν λόγω blogger ο οποίος της ξεκαθάρισε ότι δεν ήταν αυτός στο σχόλιο και ότι η θεραπεία που της πρότειναν είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο και δεν ενδείκνυται για την περίπτωσή της...

Σκατόψυχοι άνθρωποι ρε παιδιά... Όπως και να τους χαρακτηρίσει κανείς είναι λίγο... :mad:

Απλά ΕΛΕΟΣ!!!!! Τί να πώ.... Απορώ πώς κοιμούνται το βράδυ αυτοί οι άνθρωποι??? Άνθρωποι... Λέμε τώρα.. Ζώα, ωχετοί... τί να πώ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μαλιστα...

για τον λιαπη τον πολιτικο σου λεω....
η καπως ετσι, δε θυμαμαι το επιθετο του....

νομιζω δεν καταλαβες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
αααα για τον Λιάπη δεν ξέρω (Μιχάλη δεν τον λένε; :P)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειχε υπογραψει με το επιθετο του. ηταν πολιτικος, αλλα δε θυμαμαι το επιθετο να σου πω! (το λιαπης σου λεω ειναι τυχαιο!!!)
θα ψαξω στα μειλ της αμαλιας ... νομιζω κατι μου ειχε πει κανα μηνα πριν...
γιατι στο blog δεν προκειται να βρω ακρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
κανείς δεν μπορεί να τους κάνει μήνυση;
έλεος δηλαδη...
νιώθω ότι ξαναζώ τις στιγμές με την γιαγιά μου, που είχε καρκίνο, της είχαν κάνει τόσες ακτινογραφίες κτλ, κ δεν το έβλεπαν, με αποτέλεσμα να χειρουργηθεί 3 φορές σε 4 μήνες κ στο τέλος να μην αντέξει...:(

στα τσακίδια οι κ***γιατροί!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα εγώ εννοείται θα δώσω φακελάκι!!! ΑΝ είναι να μην κινδυνεύσω και κυρίως: αν ο γιατρός ,που θα το λάβει, για να με προτιμήσει, το δεχτεί... τροφοδοτείται το σύστημα!!!

Σαφώς είναι πρωταρχικής σημασίας να έχουμε υποδομή, αλλά αν ο ίδιος ο γιατρός ΖΗΤΆΕΙ φακελάκια, πόσο βοηθιέται αυτό;;;

Ξέρω εγώ τι λείπει από το νοσοκομείο και δεν παίρνω την *** περίθαλψη που μου αξίζει; ΟΧΙ. Ο γιατρός όμως το ΞΕΡΕΙ.
Μα καταλαβαίνεις τι κάνεις δίνοντας φακελάκι;
Θα παρακάμψεις τη λίστα εις βάρος κάποιων άλλων που δεν έχουν να δώσουν, θα διαιωνίσεις το φαινόμενο υποχρεώνοντας κάποιους άλλους γιατρούς πλέον να το απαιτήσουν, άρα γίνεσαι συνυπεύθυνη σε όλο αυτό το σαθρό οικοδόμημα.
Ε λοιπόν σε πληροφορώ οτι στην επαρχία, ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ είναι πρόθυμοι να δώσουν και 20 και 40 ευρώ στον αγροτικό γιατρό, μόνο και μόνο για να τους γράψει ένα κουτί χάπια παραπάνω.
Ναι υπάρχουν και οι ασυνήδειτοι που απαιτούν το φακελάκι τους με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, όμως θεωρώ πιο εύκολο να εξαλειφθεί αυτό με μια καταγγελία, παρά να αλλάξει νοοτροπία η κοινωνία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι Ανδρέα μου.
Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ που φταίει είναι αυτός που είναι σε ΑΝΑΓΚΗ.
Ο γιατρός είναι ο ακέραιος φορέας ηθικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top