The Machinist (2004)

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
https://www.imdb.com/title/tt0361862/

Το "Τhe Machinist"(ελληνικός τίτλος "Άγρυπνος") είναι ένα ψυχολογικό θρίλερ Αγγλο-Ισπανικής παραγωγής σε σκηνοθεσία Brad Anderson και σενάριο Scott Kosar.


Υπόθεση
Ο Trevor Reznik(Christian Bale) είναι ένας μηχανικός που πάσχει απο αϋπνίες και έχει να κοιμηθεί έναν χρόνο τώρα.Εξαιτίας της κατάστασής του σίγα σίγα χάνει όλο και περισσότερα κιλά και δεν θυμίζει σε τίποτα τον παλιό του εαυτό.Οι γύρω του ανησυχούν πως δεν είναι καλά καθώς περίεργα και παράξενα πράγματα αρχίζουν να του συμβαίνουν στην δουλειά και το σπίτι. Στοιχειωμένος απο έναν παραμορφωμένο συνάδελφο που κανένας άλλος δεν πιστεύει ότι υπάρχει και απο μία σειρά από κρυπτογραφημένα "post-it" σημειώματα που βρίσκει στο ψυγείο του,προσπαθεί να εξυχνιάσει αυτό που φαίνεται σαν συνομοσία εναντίων του και στην διαδικασία παρασέρνει και δύο γυναίκες στην τρέλα του.

Κριτική
Μην το διαβάσετε αν δεν την είδατε.Spoilers inside
Πολύ έντονη ταινία,με πάρα πολλές "δυνατές" σκηνές που σε τρομάζουν και θες να κλείσεις τα μάτια σου.Αν και συνηθισμένος στα θρίλερ,εδώ ένοιωσα σαν πρωτάρης.
Ειδικά το περιστατικό που κόβεται το χέρι του συναδέλφου του και όταν παρολίγο να χάσει το χέρι του ο Trevor,ήθελα να σηκωθώ και να φωνάξω "Σταμάτα την μηχανή!!!!".
Πολύ "spooky" ήταν και τα σημειώματα "post it" πάνω στο ψυγείο του απο έναν "άγνωστο" εντήνουν ακόμα περισσότερο την αγωνία.
Ο Christian Bale υπέροχος στον ρόλο του και φανέρα αδυνατισμένος.
Γενικά είναι εξαιρετική ταινία,για γερά στομάχια όμως.Δείτε την με παρέα(για συμπαράσταση) και κατα προτίμηση το βράδυ(για να προσθέτει παραπάνω τρόμο στην όλη ατμόσφαιρα)

Σχετικά με το τέλος
Ανοίξτε με δική σας ευθύνη
Η ταινία αρχίζει ουσιαστικά με το τέλος της,χωρίς όμως να γίνεται γνωστό απο την πλοκή πως πρόκειται για αυτό.
Τελικά ο μυστηριώδεις συνάδελφός του είναι η συνείδηση του που τον προτρέπει να πάει να παραδωθεί για ένα ατύχημα που προκάλεσε πριν ξεκινήσουν οι αϋπνίες του και το οποίο δεν θυμάται πλέον.Σχεδόν όλες του οι εμπειρίες είναι deja vu απο το ατύχημα και την ζωή του πρίν απο αυτό.
Στο τέλος συμφιλιώνεται με το παρελθόν του και παραδίδεται μόνος του στην αστυνομία και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καταφέρνει να κοιμηθεί σε ηρεμία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Aπο τις αγαπημενες μου ταινιες,παρα πολυ πρωτοτυπη!! :D και ο Christian Bale oπως παντα τελειος!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εμένα μου θύμισε λιγάκι ένα κράμα Black Swan και A Beautiful Mind.Αλλά στο πολύ twisted!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Ναι,οντως θυμιζε καπως...!!εμενα με στεναχωρουσε το ποσο αδυνατος ηταν,δεν μπορουσα να τον βλεπω...10 κιλα ειχε μεινει!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Για την ακρίβεια ήταν 54 κιλά.
Για τέσσερις μήνες ο Christian Bale ήταν σε αυστηρή δίαιτα.Η καθημερινή διατροφή του αποτελούνταν απο μία κούπα καφέ σκέτο και ένα μήλο(η μία κονσέρβα τόνο)(55-260 θερμίδες).Έχασε 28 κιλά,αλλά ήθελε να κατέβει ακόμα πιο κάτω στα 45.Τον σταμάτησαν όμως απο την παραγωγή φοβούμενοι για την υγεία του.
Αργότερα επανέκτησε τα χαμένα κιλά συν αλλά 27 για τις ανάγκες της ταινίας Batman Begins.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Παναγια μου...:eek: αν ειναι δυνατον!! να καταστραφεις για μια ταινια,δεν λεει..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Aπο τις αγαπημενες μου ταινιες,παρα πολυ πρωτοτυπη!! :D και ο Christian Bale oπως παντα τελειος!! :clapup:

Απo πότε σου αρέσει ο Christian Bale???!!!:hmm::hmm::P
Οντως ομως τρομερη ταινια...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Απo πότε σου αρέσει ο Christian Bale???!!!:hmm::hmm::P
Οντως ομως τρομερη ταινια...!!!
Σαν ηθοποιος μου αρεσει κοπελιτσα μου...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Την είδα και εγώ την ταινία αφού είχα ακούσει τόσο καλά σχόλια και όντως αποδείχθηκε καλή!!!
Φοβερή! Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα :D!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top