Σκύλος ή γάτα;

Σκύλος ή γάτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 222)
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 144 64.9%
  • Γάτα

    Ψήφοι: 78 35.1%

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
κιουρίες καλέ οι γάτες..κιουρίες..

πάω για ύπνο,το χεσα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silent song

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Little Broken Heart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Χορευτής και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
σκυλος!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γάτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και τα δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
σε αυτά υπερτερούν οι γάτες κατά πολύ σε σχέση με τον σκύλο :lol: Το πιο πιθανό είναι μια γάτα να τα σκεπάσει, παρά να τα φάει :lol: Αν και έχω δει γάτα να τρώει τον εμετό της...

Κι εμένα ο Αρμινάκος μου όταν ήταν 2 μηνών, έγλυφε τον εμετό του ένα βράδυ.:P

Είχε κάτσει πάνω στο γραφείο και σε κάποια φάση κατεβαίνει και στέκεται στο χωλ κοιτάζοντας προς τα μέσα επίμονα κι αρχίζει να κάνει "νιαουΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ" σα να πόναγε. Ε έτρεξε μέσα, ξέρασε στο παρκέ και μετά τον είδα από πάνω να τα γλύφει!:P

Είναι ώρες ώρες που τον θεωρώ πραγματικά πανέξυπνο γατάκο, και κάτι άλλες ώρες που κάνει τα πιό χαζά πράγματα, όπως αυτό.:P

ΥΓ: Πραγματικά έχω "ξεχάσει" ότι είναι γατάκι και απλά τον βλέπω σαν φιλαράκο μου, σαν παιδί μου. Δε θα πω δηλαδή "έχω κατοικίδιο γατάκι" αλλά "έχω τον Άρμιν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elli-anna

Νεοφερμένος

Η elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
προτιμω τις γατες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μολις γεννησε η γατα μου πισω,,αντε να δουμε παλι ποσα θα επιβιωσουν..:/:

-να πληρωσω να τις στειρωσω?ξερω γω?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Immortalia12

Νεοφερμένος

Η Immortalia12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Θέλω έναν σκύλο!!!!!!!!!! Και οι γάτες μου αρέσουν πολύ. αλλά ένας είναι ο καλύτερος φίλος του αθρώπου (και φυσικά
δε μιλάω για το iPad!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P). Προς το παρόν λόγω χώρου και πατέρα (!) έχω μόνο ένα καναρίνι με σκυλίσιο
όνομα! χαχαχα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μολις γεννησε η γατα μου πισω,,αντε να δουμε παλι ποσα θα επιβιωσουν..:/:

-να πληρωσω να τις στειρωσω?ξερω γω?)
εφόσον έχεις γατί ή κάποιο κατοικίδιο οφείλεις να τα στειρώσεις. Τώρα που έγιναν πολλα είναι δύσκολο να δώσεις τουλ 60 ευρώ για το καθένα).
Καλά λέω ελεγα στο mycat ότι οι ιδιοκτήτές κατοικηδίων είναι η κύρια αιτία δημιουργία αδέσποτων ζώων.

Τώρα φυσικά που γέννησα η γάτα σου δύσκολο να στειρώσεις τα τα υπόλοιπα.

Προσωπικά πιστεύω ότι η κύρια πηγή δημιουργία αδέσποτων είναι οι ιδιοκτήτες αδέσποτων και οι φιλοζωικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα μονο 3 ειναι,,ελπιζω να επιβιωσουν

και η γατα ειναι δικια μου με ελευθερη σχεση..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Προτιμώ τους σκύλους.Είναι πολύ πιο πιστοί από τις γάτες τις οποίες θεωρώ πονηρά ζώα..Τα σκυλιά είναι και φύλακες για το σπίτι αλλά και πιο φιλικά πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ο σκύλος τρέφει αισθήματα για το αφεντικό του,μετά από καιρό το λατρεύει,ξέρω και παραδείγματα σκύλων με κακά αφεντικά που πάλι τα αγαπάνε και τα υπακούνε!! Οι γάτες απλά θέλουν την καλοπέρασή τους, το φαγητό τους,το νερό τους και κάπου ζεστά να κοιμούνται!Τα ψευτοχαδάκια τους τα καταλαβαίνω ;P Ενω ο σκύλος σε περιμένει με ανυπομονησια να ερθεις σπιτι,σου συμπαραστεκεται στις πικρες σου και παντα σε στηριζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ο σκύλος μπλαμπλαμπλαμπλαμπλα ο σκυλος


Σπυράκο ξέχασες ότι ο σκύλος σου ψήνει και καφέ στο μπρίκι
αμα νιώσει ότι εχεις τις μαύρες σου.

Κι αν τον εκπαιδεύσεις μπορεί και χτυπάει στη φραπεδιέρα.

:confused::confused::confused::confused:


ενώ η γάτα, τον φτιάχνει και τον πίνει μόνη της.

α στο διάτανο δηλ.

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σπυράκο ξέχασες ότι ο σκύλος σου ψήνει και καφέ στο μπρίκι
αμα νιώσει ότι εχεις τις μαύρες σου.

Κι αν τον εκπαιδεύσεις μπορεί και χτυπάει στη φραπεδιέρα.

:confused::confused::confused::confused:


ενώ η γάτα, τον φτιάχνει και τον πίνει μόνη της.

α στο διάτανο δηλ.

:worry:

Αυτά που λέω προσωπικά τα έχω βιώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Αυτά που λέω προσωπικά τα έχω βιώσει!
είχες ποτέ στη ζωή σου γάτα, μέσα στο σπίτι και όχι κάποιο αδέσποτο στην αυλή; Αν είχες, θα καταλάβαινες ότι και τα 2 ζώα και ο σκύλος και η γάτα, δείχνουν με τον δικό τους τρόπο την εμπιστοσύνη τους, την χαρά τους όταν σε βλέπουν και την αγάπη τους προς το πρόσωπό σου. Μπορεί η γάτα να μη κουνάει την ουρά της, να πηδάει πάνω σου και να σε γλείφει όταν έρχεσαι από έξω, αλλά γουργουρίζει, τρίβεται στα πόδια σου και ξαπλώνει μπροστά σου για να την χαϊδέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Τι ερωτησεις ειναι αυτες? Σκυλος φυσικα.. Τα λατρευω τα σκυλια!! Και οσο για τις γατες, δε λεω καλουλες ειναι, αλλα απο μακρια.. Τις φοβαμαι λιγο :redface: γιατι γρατζουνανε αν δε σε συμπαθουνε.. Ασε που φευγουν και δεν ξερεις που ειναι ουτε αν θα γυρισουν.. Σκαρφαλωνουν παντου, μεχρι και στα ντουλαπια μπαινουν..(και το ξερω γιατι εχω ζησει γατες) Ενω τα σκυλακια ειναι τοσο γλυκα.. :clapup:Και αγαπησιαρικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Τόσα χρόνια με γάτες ζω και ποτέ δεν βρέθηκε ούτε μία για να επιβεβαιώσει όλες αυτές τις ακατάσχετες φανφαρολογίες που λέτε για τα ζώα αυτά. Ένας γάτος μου μάλιστα, έρχεται από πίσω βόλτα όπως κάνουν οι λατρεμένοι σας σκύλοι. Μπαίνει στο αυτοκίνητο, κάθεται στη θέση του συνοδηγού σαν κύριος και ανεβαίνει σπίτι με το ασανσέρ. Σπάνια θα με γραντζουνίσει γάτα, μόνο όταν παίζουν ή τις ενοχλώ επίμονα θα το κάνουν. Επιπλέον, κάθε μια έχει τον δικό της χαρακτήρα.
Όσο για το σκαρφάλωμα και τα συναφή, είναι όπως τις μάθεις από μικρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Τι ερωτησεις ειναι αυτες? Σκυλος φυσικα.. Τα λατρευω τα σκυλια!! Και οσο για τις γατες, δε λεω καλουλες ειναι, αλλα απο μακρια.. Τις φοβαμαι λιγο :redface: γιατι γρατζουνανε αν δε σε συμπαθουνε.. Ασε που φευγουν και δεν ξερεις που ειναι ουτε αν θα γυρισουν.. Σκαρφαλωνουν παντου, μεχρι και στα ντουλαπια μπαινουν..(και το ξερω γιατι εχω ζησει γατες) Ενω τα σκυλακια ειναι τοσο γλυκα.. :clapup:Και αγαπησιαρικα!!

αν είχες ζήσει με γάτες, δεν θα έλεγες τόσα ανακριβή πράγματα. Καταρχήν για να σε γρατζουνίσει μια γάτα σημαίνει ότι κάτι την ενόχλησε. Χωρίς λόγο δεν γρατζουνάει. Το ίδιο ισχύει και με τον σκύλο. Αν τον ενοχλήσεις θα σε δαγκώσει και το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί με έχουν δαγκώσει ουκ ολίγα σκυλιά. Το βρίσκω απόλυτα λογικό να σε γρατζουνίσει και δαγκώσει μια φοβισμένη γάτα γιατί βρίσκεται σε αυτοάμυνα. Συνήθως οι φοβισμένες γάτες έχουν διαστέλμενες κόρες, χαμηλωμένα αυτιά και μαζεμένη στάση. Αν πλησιάσεις μια τέτοια γάτα πας γυρεύοντας.

Μια άλλη περίπτωση όπου μπορεί μια γάτα να σε γρατζουνίσει είναι πάνω στο παιχνίδι. Σε αυτή την περίπτωση, ανάλογα με την γάτα (κάποιες δεν βγάζουν νύχια), μπορεί να σε γρατζουνίσει ελαφριά κατά λάθος. Δεν θα το έχει κάνει από κακία. Θα το έχει κάνει για να πιάσει κάτι. Είναι στο ένστικτό της το κυνήγι. Δεν αποτελεί κακία ή αντιπάθεια μια τέτοια κίνηση.

Η αλήθεια είναι ότι οι πολλές γάτες και κυρίως αυτές που δεν είναι σωστά κοινωνικοποιημένες, δεν εμπιστεύονται εύκολα κάποιον ξένο και είναι πιο επιφυλακτικές μαζί του και αν αυτό το άτομο φερθεί με τρόπο που μπορεί να ενοχλήσει την γάτα (πχ δυνατές φωνές), μπορεί η γάτα να αντιδράσει με ανεπίθυμητο τρόπο (ένα τρομαγμένο ζώο φέρεται βάσει ενστίκτου). Κάτι τέτοιο φυσικά ισχύει και με τους σκύλους. Έχω συναντήσει τουλάχιστον 3 σκυλιά που αν έμπαινα στην περιοχή τους, θα με έκαναν κομμάτια. Υπάρχουν όμως και κοινωνικοποιημένες γάτες που γίνονται αλοιφή στους ξένους.

Ξέρω γάτες (ή μάλλον γάτους) που έχουν φύγει και ξέρω και γάτες που έχουν μείνει. Το ότι φεύγουν δεν σημαίνει ότι δεν σε συμπαθούν. Φεύγουν (κυρίως τα αρσενικά) γιατί αναζητούν σύντροφο. Οι γάτες δεν είναι ζώα που σχηματίζουν αγέλη όπως τα σκυλιά και έτσι πολλοί γάτοι αναγκάζονται να ταξιδέψουν αρκετά χιλιόμετρα μέχρι να βρούν σύντροφο για να ικανοποιήσουν την αναπαραγωγική τους ανάγκη. Ο σκύλος ζει σε αγέλη, δεν χρειάζεται να ταξιδέψει χιλιομέτρα για να αναζητήσει σύντροφο.

Όσο για τον αν σκαρφαλώνουν παντού, έχει να κάνει με την ανατομία και φυσιολογία της γάτας. Αν μπορούσε και ο σκύλος να σκαρφαλώνει, θα το έκανε. Φυσικά δεν σκαρφαλώνουν όλες οι γάτες παντού. Ο δικός μου για παράδειγμα, δεν έχει ανέβει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ στον πάγκο της κουζίνας και μάλιστα χωρίς να του το έχω απαγορέψει. Σε ντουλάπια ο δικός μου δεν έχει μπει ούτε μια φορά. Ακόμα και όταν αφήνω κάποιο ντουλάπι επίτηδες ανοιχτό, δεν μπαίνει. Μόνο στην ντουλάπα μπαίνει. Το ότι μια γάτα έμπαινε σε ντουλάπια και σκαρφάλωνε παντού, δεν σημαίνει ότι όλες οι γάτες είναι έτσι, μη τα γενικεύουμε όλα. Άσε που αν σε ενοχλούν τέτοιες συμπεριφορές μπορείς πολύ απλά να εκπαιδεύσεις τις γάτες σου να μην τις κάνουν.

Τόσα χρόνια με γάτες ζω και ποτέ δεν βρέθηκε ούτε μία για να επιβεβαιώσει όλες αυτές τις ακατάσχετες φανφαρολογίες που λέτε για τα ζώα αυτά. Ένας γάτος μου μάλιστα, έρχεται από πίσω βόλτα όπως κάνουν οι λατρεμένοι σας σκύλοι. Μπαίνει στο αυτοκίνητο, κάθεται στη θέση του συνοδηγού σαν κύριος και ανεβαίνει σπίτι με το ασανσέρ. Σπάνια θα με γραντζουνίσει γάτα, μόνο όταν παίζουν ή τις ενοχλώ επίμονα θα το κάνουν. Επιπλέον, κάθε μια έχει τον δικό της χαρακτήρα.
Όσο για το σκαρφάλωμα και τα συναφή, είναι όπως τις μάθεις από μικρές.

Συμφωνώ απόλυτα! Πολλές γάτες επίσης σε περιμένουν στην πόρτα όταν γυρίζεις απ' έξω, σε ακολουθούν σε κάθε σου βήμα μέσα στο σπίτι, άλλες αρέσκονται σε βόλτες με λουρί και άλλες λατρεύουν να κοιμούνται δίπλα σου ή στα πόδια σου κάθε βράδυ, χειμώνα-καλοκαίρι. Αλλες γάτες παριστάνουν το ξυπνητήρι και σε ξυπνάνε στην ώρα σου για την δουλειά. Τα τελευταία 2-3 χρόνια δεν προλαβαίνει να με ξυπνήσει το ξυπνητήρι μου, με ξυπνάει ο γάτος μου 5-10 λεπτά το πολύ πριν το ξυπνητήρι. Είναι πολύ όμορφο να ξυπνάς το πρωι και να βλέπεις μια χαρούμενη γάτα που γουργουρίζει να τρίβεται στα πόδια σου για να σε καλημερίσει και να σε ακολουθεί τρέχοντας σε κάθε βήμα σου. Ακόμα και αν έχεις κοιμηθεί στραβά, αυτή η συμπεριφορά της γάτας σου, θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
αν είχες ζήσει με γάτες, δεν θα έλεγες τόσα ανακριβή πράγματα. Καταρχήν για να σε γρατζουνίσει μια γάτα σημαίνει ότι κάτι την ενόχλησε. Χωρίς λόγο δεν γρατζουνάει. Το ίδιο ισχύει και με τον σκύλο. Αν τον ενοχλήσεις θα σε δαγκώσει και το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί με έχουν δαγκώσει ουκ ολίγα σκυλιά. Το βρίσκω απόλυτα λογικό να σε γρατζουνίσει και δαγκώσει μια φοβισμένη γάτα γιατί βρίσκεται σε αυτοάμυνα. Συνήθως οι φοβισμένες γάτες έχουν διαστέλμενες κόρες, χαμηλωμένα αυτιά και μαζεμένη στάση. Αν πλησιάσεις μια τέτοια γάτα πας γυρεύοντας.

Μια άλλη περίπτωση όπου μπορεί μια γάτα να σε γρατζουνίσει είναι πάνω στο παιχνίδι. Σε αυτή την περίπτωση, ανάλογα με την γάτα (κάποιες δεν βγάζουν νύχια), μπορεί να σε γρατζουνίσει ελαφριά κατά λάθος. Δεν θα το έχει κάνει από κακία. Θα το έχει κάνει για να πιάσει κάτι. Είναι στο ένστικτό της το κυνήγι. Δεν αποτελεί κακία ή αντιπάθεια μια τέτοια κίνηση.

Η αλήθεια είναι ότι οι πολλές γάτες και κυρίως αυτές που δεν είναι σωστά κοινωνικοποιημένες, δεν εμπιστεύονται εύκολα κάποιον ξένο και είναι πιο επιφυλακτικές μαζί του και αν αυτό το άτομο φερθεί με τρόπο που μπορεί να ενοχλήσει την γάτα (πχ δυνατές φωνές), μπορεί η γάτα να αντιδράσει με ανεπίθυμητο τρόπο (ένα τρομαγμένο ζώο φέρεται βάσει ενστίκτου). Κάτι τέτοιο φυσικά ισχύει και με τους σκύλους. Έχω συναντήσει τουλάχιστον 3 σκυλιά που αν έμπαινα στην περιοχή τους, θα με έκαναν κομμάτια. Υπάρχουν όμως και κοινωνικοποιημένες γάτες που γίνονται αλοιφή στους ξένους.

Ξέρω γάτες (ή μάλλον γάτους) που έχουν φύγει και ξέρω και γάτες που έχουν μείνει. Το ότι φεύγουν δεν σημαίνει ότι δεν σε συμπαθούν. Φεύγουν (κυρίως τα αρσενικά) γιατί αναζητούν σύντροφο. Οι γάτες δεν είναι ζώα που σχηματίζουν αγέλη όπως τα σκυλιά και έτσι πολλοί γάτοι αναγκάζονται να ταξιδέψουν αρκετά χιλιόμετρα μέχρι να βρούν σύντροφο για να ικανοποιήσουν την αναπαραγωγική τους ανάγκη. Ο σκύλος ζει σε αγέλη, δεν χρειάζεται να ταξιδέψει χιλιομέτρα για να αναζητήσει σύντροφο.

Όσο για τον αν σκαρφαλώνουν παντού, έχει να κάνει με την ανατομία και φυσιολογία της γάτας. Αν μπορούσε και ο σκύλος να σκαρφαλώνει, θα το έκανε. Φυσικά δεν σκαρφαλώνουν όλες οι γάτες παντού. Ο δικός μου για παράδειγμα, δεν έχει ανέβει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ στον πάγκο της κουζίνας και μάλιστα χωρίς να του το έχω απαγορέψει. Σε ντουλάπια ο δικός μου δεν έχει μπει ούτε μια φορά. Ακόμα και όταν αφήνω κάποιο ντουλάπι επίτηδες ανοιχτό, δεν μπαίνει. Μόνο στην ντουλάπα μπαίνει. Το ότι μια γάτα έμπαινε σε ντουλάπια και σκαρφάλωνε παντού, δεν σημαίνει ότι όλες οι γάτες είναι έτσι, μη τα γενικεύουμε όλα. Άσε που αν σε ενοχλούν τέτοιες συμπεριφορές μπορείς πολύ απλά να εκπαιδεύσεις τις γάτες σου να μην τις κάνουν.
Δες, την αποψη μου ειπα. Το οτι φοβαμαι τις γατες ειναι γεγονος και δεν ειπα οτι αυτο σημαινει οτι δεν ειναι ωραιες κλπ η οτι δεν θα επρεπε να τις εχουν για κατοικιδια. Υπρχουν τοσοι αλλοι ανθρωποι που φοβουνται τα σκυλια. Τι να κανουμε υποκειμενικα ειναι αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effy18

Νεοφερμένος

Η Effy18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Σκύλος φυσικά.
Μου τη δίνει το ύφος της γάτας, σε κοιτάει σα να σου λέει "Fuck off"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top