Μήπως ξέρετε; - Διάφορες, σκόρπιες απορίες

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Συμφωνω και εγω σχετικα με το ικεα. Πολυ χαλια ποιοτητα και πεταμενα λεφτα. Ουτε τα μεταλλικα-γυαλινα επιπλα δεν αξιζουν απο εκει. Προσοχη και στους επιπλοποιους γιατι μερικοι πουλανε κακοτεχνιες.

Θα σου προτεινα να ψαξεις και αγγελιες με μεταχειρισμενα. Μερικοι εχουν πολυ καλα επιπλα και λογω μετακομισης ή λογω οικονομικων τα πουλανε οσο οσο. Απο αγγελιες να προτιμησεις επιπλα φτιαγμενα απο ατοφιο ξυλο (απεφυγε το πευκο και αν βρεις κατι σε μαονι επελεξε το χωρις 2η σκεψη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μπορεί να είχε προηγούμενα με τους καταστηματάρχες. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπορει να μενει Καλλιθεα κ να χει μαγαζι στα Πατησια... Μπα καουρα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
To ΙΚΕΑ ομως ειναι πιο φτηνό απο αλλου. Ναι δεν ειναι η καλύτερη ποιότητα αλλα οχι και τόσο σκαρτα που τα κάνετε ρε παιδια. Εγω τόσα χρονια τα εχω και το μονο που άλλαξα ειναι ο καναπές. Και αυτο γιατι ηταν σαν δέρμα και φθαρηκε και δεν τον ειχα παρει και ακριβά. Εξαρταται παντα απο το πορτοφόλι του καθενος. Οτι πληρώνεις παιρνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι πού είδατε την τοσο χαλια ποιότητα. Δεν είναι και τοοοσο χάλια τα ΙΚΕΑ :P Σιγουρα ακριβότερα έπιπλα εχουν καλύτερη ποιότητα, αλλα τα έπιπλα του ΙΚΕΑ για την τιμή τους μια χαρα ειναι, εχουν και ωραιο design. Το μονο αρνητικό που θα μπορούσα να σκεφτώ ειναι να αγοράσεις κατι και να το εχει η αλλη μιση Ελλαδα (για να μην πω η Ευρωπη) :hehe: Αλλα και παλι,αναλογα την σύνθεση που θα κανεις,δίνεις κατι απο την αισθητική σου στο σπίτι. Προσωπικά,ειχαμε πάρει έπιπλα απο εκει πριν χρονια,καναπέδες,γυάλινο τραπεζάκι κτλ και ακομα μια χαρα κρατάνε. Αν θες έπιπλα για το φοιτητικό σου σπίτι ή για κανενα διαμέρισμα που νοικιάζεις και ξερεις οτι θα φυγεις απο εκει σε λιγα χρονια και δεν σε νοιάζει,ειναι η καλύτερη λυση. Αν βεβαια θες έπιπλα για το σπίτι στο οποιο σκοπεύεις να μεινεις με την οικογένεια σου κτλ ε τοτε εκει ισως να ψάξεις καπου αλλου και οχι στα ΙΚΕΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ε οχι ικεα βρε παιδια για επιπλα.. Ειναι μιας χρησης...
Ασε που για την ποιοτητα τους(χαρτι...) ειναι ακυρες οι τιμες τους! Για έπιπλα ικεα οχι! Για ψιλολοιδια οκ... αν κι εγω τα ικεα δεν τα συμπαθω καθολου..
Εγω θα προτεινα επιπλαδικα πανω στην παραλιακη κ εργοστασια επιπλων στην κων/νου καραμανλη αχαρνες.
Και στις δυο επιλογες θα βρεις ποιοτητα εφοσον ψαξεις κ εργοστασιακες τιμες. Ειναι κ τα δυο η πηγη των επιπλων.
Αλλη λυση ειναι ο παλιοσ κλασσικοσ μαραγκος που θα σου φτιαξει οτι θες οπως το θες αλλα δν ξερω τι ακριβως θες κι αν τελικα αξιζει γιατι σε μαραγκο, ορισμενα κομματια βγαινουν ακομα πιο ακριβα.
Εγω εχω κανει κ τα τρια.. Σε μαραγκο απευθυνθηκα για ειδικες παραγγελιες μασιφ ομως αναλλοιωτα στο χρονο..
Δες επισης στα 120 αν κι εκει οταν εγω ειχα παει μου φανηκαν ολα πολυ παλια σχεδια.. Καποτε νομιζω ηταν καλα εκει.. Αλλα οκ εξαρταται τι ψαχνεις..
Ελπιζω να σε καλυψα...

Δεν ειναι ολα ιδια ποιοτικως. Εχει διαφορες ποιοτητες και το ΙΚΕΑ. Αλλη ποιοτητα εχει η ντουλαπα των €250 κι αλλη αυτη των €90. Ομως αυτο που λες για τη μια χρηση εγω το βλεπω θετικο. Προτιμω να δωσω €150 για ενα επιπλο και σε 5-6 χρονια να παρω καινουριο απο το να δωσω €600 και να το εχω "για μια ζωη". Τα 120 που προτεινεις εχουν εξωφρενικες τιμες σε συγκριση με το ΙΚΕΑ, ναι θα παρεις μασιφ ξυλο αλλα τι να το κανεις; Εχουμε ντουλαπες, συρταριερες κ.α., τα εχουμε παρει πανω απο 6 χρονια και ειναι ακομα εξαιρετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μαλλον δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις και προσδοκιες γι' αυτο και εισαι ικανοποιημενη με την ποιοτητα των επιπλων του ικεα. Πριν μισο χρονο αγορασα μια συρταριερα για το υπνοδωματιο μου. Ειπα ποσο χαλια μπορει να ειναι; Μισο χρονο αργοτερα και ειναι για πεταμα. Το νοβοπαν ξεφλουδιζει, ο πατος των συρταριων κανει κοιλια, τα συρταρια δεν κυλανε ομαλα και τωρα πρεπει να αγορασω καινουρια γιατι αυτη προφανως δεν τραβαει. Φαντασου να γεμισω εντελως τα συρταρια, θα σπασουν. Αυτη τη φορα θα παρω απο ξυλο μασιφ και φυσικα απο οπουδηποτε αλλου εκτος απο το ικεα. Γιατι; Γιατι οχι μονο εδωσα ενα ποσο να αγορασω αυτη τη σαβουρα, αλλα τωρα θα πρεπει να δωσω ακομα περισσοτερα για να παρω καινουρια συρταριερα και για να ερθει συνεργειο να πεταξω την παλια. Α, και κατι ακομα. Το ικεα δεν ειναι πλεον τοσο φτηνο οσο ηταν καμποσα χρονια πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ναι οντως δεν ειναι τοσο φτηνό οσο ηταν καποτε. Αυτο που λες με τα συρτάρια μπορει να ειναι και απο υγρασία. Αντε με το καλο να παρεις την καινουρια σου και να αντέξει περισσοτερο. Βεβαια θα δωσεις και πανω απο τα διπλα χρηματα που ειχες δωσει στο ικεα. Ετσι ειναι παντα η ποιότητα πληρώνεται. Εξαρταται παντα απο τη χρήση και απο τα χρηματα που εχει ο καθενας να δωσει. Εμεις πχ οταν πήραμε τα παντα απο το ικεα πριν 7 χρονια τόσα είχαμε να διαθέσουμε. Ακομα μια χαρα ειναι ολα εκτος απο τον καναπέ. Στις συρταριερες αυτες είχαμε βαλει το γυαλί απο πανω ετσι δεν ξεφλουδισε. Παντως για να την πετάξεις τη συρταριερα μπορει να μεταφερεις συρτάρι συρτάρι και να την αφήσεις στα σκουπίδια..ολο και καποιος θα την παρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenikikou

Νεοφερμένος

Η elenikikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. έχω πάει και στo Ikea και στο Πρακτικερ. Ολα αυτα ειναι προιοντα μιας χρησης. Μένω στο νοικη και τωρα θα μετακινηθώ σε αλλη περιοχη της Αθηνας. Μετακομιση - μετακομηση πάνε τα πραγματα και δεν υπαρχουν λεφτα για νεα. Μου ειπε ενας φιλος για ενα μαγαζι στην Καλλιθέα, που εχει πραγματα αξιας, σε πολυ προσιτες τιμες. Μπορει να στα κανει και σε καλιτερη τιμη... θα παω απο κοντα να δω... Για αυτό εδώ λέω.. https://www.epiplostar.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenikikou

Νεοφερμένος

Η elenikikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μαγαζί μου βρίσκεται εκεί φίλε μου. Δεν θέλω να πάω κανένα πρωί στο μαγαζί και να το βρω άδειο, όχι ότι τώρα είναι γεμάτο, για αυτό ψάχνω για συναγερμούς. Τέλος πάντων έψαξα και βρήκα αυτό https://www.euro-porta.gr/index.php/sinagermos-thorakismenis-portas , δεν έχει τιμές όμως. Λέω να τους πάρω τηλέφωνο να δω τι παίζει. Μήπως γνωρίζεις εσύ κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ποιος σας είπε ότι τα ΙΚΕΑ είναι φθηνά? και ποιος σας είπε ότι έχουν και χάλια ποιότητα. first things first, οι τιμές είναι υψηλές κατά τη γνώμη μου. μπορείς να βρεις πολύ χαμηλότερες σε συνοικιακά μαγαζιά και να βολευτείς εξίσου καλά. όσον αφορά την ποιότητά του βέβαια, δεν είναι και τόσο άσχημα. εξαρτάται κι από το πόσο τα προσέχεις τα έπιπλα. αν τα λεφτά σου περισσεύουν, ψώνισε από εκεί, αν όχι, ψάξου παντού. εγώ θα σου πρότεινα τον μυλωνά (γαλάτσι, κυψέλη, και κάπου αλλού που δεν θυμάμαι). τα μεταφορικά είναι 10 ευρώ αλλά έχει πολύ καλές τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παντως εγω εχω συρταριερα που εφαγε και μετακομιση, ειναι τιγκα παντα, απο πανω εχω ενα σορο βιβλια γιατι τη χρησιμοποιω σα ραφι και δεν εχει παθει τιποτα. Βεβαια δεν ηταν απο τις τελειως τελειωμενες.

Επισης το ΙΚΕΑ ειναι ακριβο στην Ελλαδα για καποιο λογο ενω τα ιδια πραγματα εκτος Ελλαδας εχουν μεγαλη διαφορα.

Κανεις δεν λεει οτι εχει την τρομερη ποιοτητα. Γενικα ομως οταν παιρνω ενα επιπλο απο το ΙΚΕΑ ξερω οτι και σε 5 χρονια να μου χαλασει θα τα εχει βγαλει τα λεφτα του ουτε θα λυπαμαι να παρω καινουρια επιπλα γιατι ειχα δωσει μια περιουσια στα παλια, οπως εδιναν οι γονεις μας οταν παντρευοντουσαν και τα κρατουσαν 40 χρονια. Ουτως ή αλλως δεν εχω καμια τρελα με τα επιπλα, πιστευω οτι πρεπει να ειναι οικονομικα και ευκολα στην καθημερινοτητα. Επισης τα επιπλα του ΙΚΕΑ αν τα φτιαξεις σωστα, μπορεις να τα ξαναδιαλυσεις. Αν αρχισεις να τα καρφωνεις, τοτε εννοειται πως αν πας να το αποσυναρμολογησεις θα χαλασει

Το Praktiker οντως εχει επιπλα χαμηλοτατης ποιοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μαντης ειμαι;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μαντης ειμαι;
Δεν χρειάζεται να είσαι μάντης για να καταλάβεις ότι αυτό το θέμα, όπως και το άλλο για τα έπιπλα, είναι διαφημιστικά. Μας ρωτάει για μαγαζιά σε συγκεκριμένη περιοχή και μετά μας κάνει την πρότασή του. Παλιό κόλπο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Γεια σας,

ξερει κανεις να προτεινει κανενα καλο κομμωτηριο στη Θεσσαλονικη, οπου κουρευουν ανδρες;
Ψαχνω καποιον που ξερει να κουρευει και πιο εξεζητημενα, ωστοσο παντοτε στα πλαισια του "νορμαλ".
Οποιαδηποτε προταση ευπροστδεκτη. Θα προτιμουσα κατι στο κεντρο ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ψάχνω ένα ασφαλιστικό αποταμιευτικό πρόγραμμα σε βάθος 15ετίας. Έχει κανείς να προτείνει τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ξερει κανεις τι πουλια ειναι αυτα; Θελω να το βαλω για background στη login page του site μου και φοβαμαι μην κανω καμμια γκαφα. Δεν πιστευω να ειναι τιποτα κορακια...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aananda_Bazar_Sky_View.jpg?uselang=en

Πατηστε το original file, αν θελετε, που ειναι μεγαλη εικονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ξερει κανεις τι πουλια ειναι αυτα; Θελω να το βαλω για background στη login page του site μου και φοβαμαι μην κανω καμμια γκαφα. Δεν πιστευω να ειναι τιποτα κορακια...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aananda_Bazar_Sky_View.jpg?uselang=en

Πατηστε το original file, αν θελετε, που ειναι μεγαλη εικονα.

Για κορακια φαινονται αν κρινω απο τις ακρες των φτερων και το χρωμα. Θα μπορουσαν να ειναι αλλα αρπακτικα πτηνα, αλλα συνηθως τα γερακια και οι αετοι δεν κυκλοφορουν σε ομαδες με τοσα ατομα (εχω δει βεβαια αετους σε ομαδα 30-40 ατομων, αλλα βρισκονταν σε πολυ μεγαλο υψος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Για κορακια φαινονται αν κρινω απο τις ακρες των φτερων και το χρωμα. Θα μπορουσαν να ειναι αλλα αρπακτικα πτηνα, αλλα συνηθως τα γερακια και οι αετοι δεν κυκλοφορουν σε ομαδες με τοσα ατομα (εχω δει βεβαια αετους σε ομαδα 30-40 ατομων, αλλα βρισκονταν σε πολυ μεγαλο υψος)
Σαμπως αητοι και γερακια ειναι καλυτερα; Σε ενα site περι ευεξιας, αυτο ελειπε να τους βαλω και αρπακτικα πανω απο το κεφαλι :D Μολις ανακαλυψα την εικονα, λεω καλα ειναι να βαλω πουλια για το συμβολικο της υποθεσης (ελευθερια, ταξιδι, αφ υψηλου θεωρηση κλπ) αλλα μετα προσεξα οτι παραειναι μαυρα και σαν να τρυγιριζουν πανω απο κατι. Ο ποιητης λεει οτι ειναι παραλια στο Bagladesh, αλλα αυτο ο απλος χρηστης δεν μπορει να το ξερει και μπορει να του ερθει στο νου κανενας σκουπιδοτοπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μπορείς να βάλεις κι αυτή την εικόνα, που φαίνονται καθαρά οτι είναι πάπιες!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top