Ποιες ειδικότητες εμπίμπτουν στην κατηγορία των "μηχανικών";

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ROFL! Οκ, είπαμε, μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο! :P Απλώς είναι το ζήτημα ότι πχ στον κλάδο του Μηχανικού για να αποκτήσεις ουσιαστική εμπειρία και να καταλάβεις 5 πράγματα δεν αρκεί να βγάλεις τη σχολή με καλή βαθμολογία. Πρέπει να χωθείς μέσα στα γράσα, την αμμοβολή και τα μπετά, να δεις τα προβλήματα να σε κοιτάνε στα μάτια και μετά να βολευτείς στο γραφειάκι σου, αν αυτό προτιμάς. Αν δε φας χώμα μηχανικός δε γίνεσαι, κακά τα ψέματα. Είναι σαν να παίρνεις δίπλωμα οδήγησης δι'αλληλογραφίας. Και εκεί είναι που έγγειται το πρόβλημα: ότι δηλαδή για να χωθεί μια γυναίκα μέσα στη μούργα και να επιβληθεί σε ένα μάτσο ταλαιπωρημένους εργάτες που πολύ πιθανό να την κοιτάνε και σαν ξερολούκουμο-αυτό για μένα θέλει κάτι παραπάνω από τσαγανό. Και προφανώς τσαγανό δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι. Δεν είναι ζήτημα νοημοσύνης, είναι ζήτημα ότι ένα μέρος του "ψησίματος" είναι ,καλώς ή κακώς,πιο δύσκολο για το ένα φύλο. Διαψεύστε με!

Φίλε μου μηχανικός δεν είναι μόνο ο πολιτικός μηχανικός ;), ούτε ο...μηχανικός αυτοκινήτων :P
Και μια χαρά ...χώνεται μια γυναίκα στους servers και τους...ανεβάζει/κατεβάζει/αναβαθμίζει κτλ :P [been there, done that!]
Kαταλαβαίνω αυτό που λες και σαφώς πχ, εταιρίες σαν τη sun για συγκεκριμένα τμήματά τους (πχ. πήγαινε στήσε ένα server από το 0 κάπου, που ναι, εκεί πρέπει να ... κουβαλήσεις το...θηρίο!) προτιμούν άντρες και πιθανότητα οι άντρες -λόγω, κατά κανόνα, μεγαλύτερης σωματικής δύναμης- τα καταφέρνουν καλύτερα, όμως μηχανικός σημαίνει και πολλά άλλα πράγματα που χαλαρά μπορεί να πετύχει εξίσου καλά μια γυναίκα μηχανικός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
@Resident evil: Τα άτομα που ασχολούνται με ίντερνετ και τα παρεμφερή ασχολούνται με πληροφορική. Η πληροφορική δεν είναι δουλειά μηχανικού. Μηχανικός θεωρείται όποιος ασχολείται με τη μηχανική. Τουτέστιν μηχανολόγοι, ναυπηγοί, πολιτικοί μηχανικοί, τοπογράφοι, μεταλλειολόγοι και σε ένα μικρότερο βαθμό οι ηλεκτρολόγοι δικτύων, οι χημικοί μηχανικοί και οι αρχιτέκτονες. Οι πρώτη ομάδα ειδικοτήτων, της οποίας τα άτομα είναι πρακτικά οι μόνοι καθαρόαιμοι μηχανικοί, πρέπει να περάσουν όπως έλεγα και πριν είτε από την αμμοβολή και τα γράσα, είτε από τα μπετά και το οπλισμένο σκυρόδεμα. Αν θες να δεις με τα μάτια σου τη δουλειά πρέπει να το υποστείς... (αν και για πολλούς αυτό είναι ευχάριστο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
χμμμ....

μάλλον πρέπει να ξανακοιτάξω το πτυχίο μου....

για να δω....

Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός Η/Υ λέει.

δλδ μηχανικός είναι μόνο αυτός που πάει και ... στήνει τα καλώδια και τις οπτικές ίνες? μπααααααααααα.... δεν θα τολεγα!!!;)

Κι αυτός που σχεδιάζει και κατασκευάζει συστήμα τηλεπικοινωνιών/ηλεκτρονικής/ βιοϊατρικής /δεν μου ρχεται κάτι άλλο τώρα τι στο καλό είναι;;; Ο περιπτεράς της γειτονιάς?!?!?!?!??!


εδιτ: μόλις ξαναδιάβασα το ποστ σου... ανεξάρτητα από το αν είναι δουλειά μηχανικού ή πληροφορικάριου όποιος ασχολείται με υπολογιστές ΔΕΝ ασχολείται μόνο με το ιντερνετ!!! Το... κινητό σου πως νομίζεις ότι δουλεύει;;; Επειδή πήγε και μπήκε ως ... φυσικό στοιχείο στο χώρο μια κεραία??? ΝΟ,ΝΟ,ΝΟ!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
-Δεν διαφωνώ ότι δεν είναι μόνο το ίντερνετ, απλώς βαριόμουν να γράψω άλλα...:redface::P
-Μηχανικός υπολογιστών, άσχετα που ονομάζεται έτσι, πρακτικά δεν είναι μηχανικός και είναι προφανές αφού δεν ξέρει μηχανική.
-Τώρα η ροή των ηλεκτρολόγων μηχανικών έχει συμπεριληφθεί ήδη στο παραπάνω ποστ μου ως μηχανικοί μεν, αλλά όχι απαραίτητα τόσο έντονα. Αλλά και πάλι αυτή η ειδικότητα έχει να με το να εγκαθιστάς ηλεκτρολογικά κυκλώματα σε γιαπιά, εργοστάσια και τέλοσπάντων πρακτικά οπουδήποτε, και έχει τα ίδια προβλήματα που εντόπισα και στα άλλα. (ίσως κάπως λιγότερο, αλλά τα έχει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
σορρυ και μην το πάρεις στραβά ειλικρινά δεν έχω τπτ μαζί σου, αλλά μου θυμίζεις ένα κλασσικό κρύο αστείο που μου κάνουν απο τα 18 μου
Ε: και τι σπουδάζεις / και τι σπούδασες (ανάλογα με το πότε μου κάναν την ερώτηση)
Α: Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
Ε: α, ωραία έχω μια καμμένη λάμπα στο σπίτι θα έρθεις να μου την αλλάξεις;
Α:...


Ερωτήσεις: Ο ηλ.μηχ. που δουλεύει στη ΔΕΗ (αλλά όχι να πάει να ανεβοκατεβάζει ασφάλειες) τι είναι;
Ο ηλ. μηχ. που δουλεύει σε ένα αιολικό πάρκο (κατεύθυνση ενέργειας) τι είναι;
Ο μηχ.μηχ. που έχει πάρει κατευθυνση "Διοίκησης και παραγωγής" (κάπως έτσι λέγεται) τι είναι;
Ο ηλ. μηχ. με κατευθυνση τηλεπικοινωνιών ή ο μηχ. τηλεπικοινωνιών (σχολή στο Βόλο αν δεν απατώμαι) τι είναι;

Και γιατί όλοι αυτοί πρέπει να είναι ντε και καλά μόνο άντρες;; [όχι ότι με έχεις πείσει στα άλλα ότι δεν μπορεί μια γυναίκα να τα καταφέρει, αλλά ας πιάσουμε πρώτα όοοοοολες εκείνες τις κατηγορίες μηχανικών που ΔΕΝ είναι μηχανικοί γιατί δεν...πιάνουν γράσσα :worry:]

διόρθωση: όχι πρέπει να είναι ντε και καλά άντρες, αλλά γιατί τα παραπάνω δεν...συνάδουν με τη γυναικεία φύση;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μηχανικός , κοινώς enginner,σημαίνει ότι κάνεις χρήση της επιστήμης για την επιλυση κάποιου προβλήματος.Δεν ειναι απαραιτητα ο τυπος με το κατσαβίδι.

Πεστα ρε Ρεζιντεντ! Μηχανικός=Enginner!:P

*ειχα γραψει πριν κι άλλα , αλλά η ΔΕΗ είχε άλλη αποψη.(διακοπη ρευματος.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
1)Δεν έχω κανένα λογο να σε παρεξηγήσω :)
2)Ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις και εσύ:D:D
3)Όλα αυτά που ανέφερες προφανώς είναι απολύτως αξιοσέβαστα επαγγέλματα και αρκετά πολύπλοκα, όμως εγώ αυτά δεν τα χαρακτηρίζω δουλειά μηχανικού. Αυτοί οι άνθρωποι είναι επιστήμονες, ναι, αλλα πχ η δουλειά του μηχανικού παραγωγής δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου γνώσεις μηχανικής, παρά μόνο οικονομικών, οργάνωσης επιχειρήσεων και εργοστασίων κλπ κλπ. Δεν θέλω να μειώσω καμία ειδικότητα, απλώς άποψή μου είναι ότι μηχανικός θεωρείται αυτός του οποίου η βάση του επαγγέλματος είναι η μηχανική. Δηλαδή ασχολείται με τις τάσεις και τις παραμορφώσεις σε ένα σώμα κάτω από την επίδραση δεδομένων φορτίων, και υπολογίζει τη μορφή και τη διαστασιολόγιση που θα πρέπει να έχει αυτό ώστε να φέρει σε πέρας το σκοπό λειτουργείας του χωρίς να καταρρεύσει και το δυνατόν οικονομικότερα. Και κάτι άλλο: το όνομα της σχολής σου δεν λέει απαραίτητα τι βγαίνεις, γιατί μπορεί θεωρητικά το πτυχίο να είναι ενιαίο, αλλά η επαγγελματική σου καριέρα είναι αρρηκτα δεμένη με τη ροή που θα επιλέξεις. Άρα δεν σημαίνει ότι επειδη ας πούμε στο όνομα τον ΗΜΜΥ λέει μηχανικός, ότι μπορούν ΌΛΟΙ οι απόφοιτοι της σχολής να κάνουν δουλειά μηχανικού (με τον παραπάνω ορισμό τουλάχιστον). Οι μηχανικοί υπολογιστών δεν έχουν ΚΑΝ διδαχθεί τις βασικές μηχανικές.

Ελπίζω να μην προσβάλλω κανέναν, αλλά αυτή είναι η άποψή μου για τον τίτλο "μηχανικός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
καταρχάς χαίρομαι που το ΤΕΕ έχει διαφορετική άποψη από σένα :P.

Απλώς ακόμα και έτσι δεν μου δίνεις (εμένα τουλ!) επαρκή αιτιολόγηση του γιατί μηχανικός είναι μόνο αυτός που...το βάζει το μπετο (sic) και όχι αυτός που κάνει τη μελέτη για αυτό.

Γιατί για μένα, αυτός που το βάζει τα μπετά πχ είναι χτίστης (δουλειά που έκανε με επιτυχία ο παππούς μου για χρόνια κι ας μην είχε βγάλει το λύκειο -όπως λεγόταν τότε έστω :)), αυτός που ξέρεις το γιατί να προτιμηθεί αυτό από το άλλο (και τα υποδεικνύει μέσω της μελέτης του) είναι πχ ο μηχανικός. Και εκεί δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην υπάρχει μια γυναίκα. κανένα όμως:)

[το ότι διαφωνώ με την ερμηνεία σου περί μηχανικού είναι επίσης δεδομένο :P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
1 Οι μηχανικοί υπολογιστών δεν έχουν ΚΑΝ διδαχθεί τις βασικές μηχανικές.

Αν δε σου κάνει κόπο θα μπορούσες να μου το αναλύσεις λίγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Αν δε σου κάνει κόπο θα μπορούσες να μου το αναλύσεις λίγο;

Στατική, μηχανική παραμορφωσίμου στερεού 1&2, μηχανική των ρευστών. Αυτά τα μαθήματα στον κλάδο του μηχανικού υπολογιστών δεν συμπεριλαμβάνονται. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να διαφωνούμε, καθώς δίνουμε εκ των πραγμάτων διαφορετικό ορισμό στο τι ονομάζεται μηχανικός, οπότε μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Στο κάτω κάτω κατάφερα και μας έβγαλα εντελώς off-topic.:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στατική, μηχανική παραμορφωσίμου στερεού 1&2, μηχανική των ρευστών. Αυτά τα μαθήματα στον κλάδο του μηχανικού υπολογιστών δεν συμπεριλαμβάνονται. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να διαφωνούμε, καθώς δίνουμε εκ των πραγμάτων διαφορετικό ορισμό στο τι ονομάζεται μηχανικός, οπότε μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Στο κάτω κάτω κατάφερα και μας έβγαλα εντελώς off-topic.:redface::P

Μπερδεύουμε τον engineer με τον "κατσαβιδάκια" απ' ότι κατάλαβα.:P
Απλά έχουμε διαφορετική προσέγγιση του όρου.:)
Επειδή σπουδάζω μηχανικός υπολογιστών ομολογώ πως αυτά τα 2 μαθήματα δεν πρόκειται να μου χρειαστουν.(έτσι το βλέπω τώρα τουλάχιστον.)
Σταματάω το offtopic.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1. Βασικά έχετε όντως βγει εντελώς offtopic μιας και θετική επιστήμη δεν είναι μόνο το engineering.
2. Ξέρω παράδειγμα γυναίκας πολιτικού μηχανικού που ανατρέπει εντελώς τη θεωρία σου Tetragrammaton.
3. Όταν σπούδαζα ΗΜΜΥ είχαμε κάνει και στατική (Τεχνική μηχανική ονομαζόταν το μάθημα και ήταν υποχρεωτικό 1ου εξαμήνου μάλιστα).
4. Συμφωνώ 100% με Resident Evil.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Splitted, συνεχίστε ελεύθερα. :P


Δεν έχω αρκετό χρόνο - λόγω εξεταστικής - να πω αναλυτικά τη γνώμη μου. Συνοπτικά θα πω το εξής: ο μηχανικός γενικά διαφοροποιείται από τα άλλα επαγγέλματα στο εξής: υπογράφει.



Γι' αυτό:
  1. Είναι με το ένα πόδι στον εισαγγελέα
  2. Το λάθος μπορεί να είναι μικρό, αλλά θα πάει φυλακή

Λόγια του παμμέγιστου Μπούρκα, πρώην διευθυντή της ΔΕΗ. :D




Όπως είπε η Resident (άκα ξουρουζου :P) κάνει μελέτες. Και κατά συνέπεια κρίνει και υπογράφει. Εάν πέσει ένα κτήριο δεν θα πάνε μέσα τον χτίστη, αλλά τους υπεύθυνους μηχανικούς (ειδικά τον Πολιτικό Μηχανικό άντε και τον Αρχιτέκτονα, τους Ηλεκτρολόγους πουθενά δεν τους αναφέρουν :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Όταν βυθιστεί το καράβι δεν θα πάνε μέσα τον καπετάνιο, αλλά εμένα...:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Πρέπει να χωθείς μέσα στα γράσα, την αμμοβολή και τα μπετά, να δεις τα προβλήματα να σε κοιτάνε στα μάτια και μετά να βολευτείς στο γραφειάκι σου, αν αυτό προτιμάς.

Μπορεί να παρακολουθήσεις ατελείωτα μαθήματα πχ πάνω στο πως λειτουργεί η μηχανή, απο τι αποτειλειται κλπ κλπ και να φτάσεις στο σημείο να γνωρίζεις ακόμα και την παραμικρή λεπτομέρια! Σίγουρα καλό είναι να δεις μια μηχανή από κοντά κ να διαπιστώσεις πώς εφαρμόζονται αυτά που έμαθες στην πράξη, όμως αυτό δεν θα σου προσφέρει κάποια επιπλέον πληροφορία κατ εμέ! Ούτε θα σε κάνει περισσότερο μηχανικό!

Μπορεί να μην χωθώ ποτέ στα γρασά, να μην κάνω ποτέ καμία συγκόλληση και να μην πάω ποτέ σε ναυπηγείο αλλά δεν νομίζω ότι αυτά ειναι που θα με κάνουν λιγότερο ναυπηγό! (αν ποτέ γίνω δηλαδή:P)



Α, κ για το αν μπορει μια γυναίκα να γίνει μηχανικός, εννοείται πως ναι!! Δεν υπάρχουν "αντρικά" και "γυναικεία" επαγγέλματα! Ακόμα δηλαδή και σε αυτά που απαιτούν περισσότερη μυική δύναμη, αν η γυναίκα πραγματικά γουστάρει αυτό που κάνει θα βρεί τρόπους να ξεπεράσει τα προβλήματα που τυχόν θα της παρουσιαστούν!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostas013

Νεοφερμένος

Ο Kostas013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καταρχάς χαίρομαι που το ΤΕΕ έχει διαφορετική άποψη από σένα :P.

[το ότι διαφωνώ με την ερμηνεία σου περί μηχανικού είναι επίσης δεδομένο :P]

Ρωτα και τους ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ αν τους δεχονται στο ΤΕΕ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgesp

Νεοφερμένος

Ο georgesp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους

Έπεσα πάνω στο thread τυχαία ψάχνοντας κάτι στο google. Αυτά που διάβασα με ανάγκασαν να εγγραφώ για να πω μια διαφορετική άποψη.

Δυστυχώς, ένα από τα ελαττώματα που έχουμε στην Ελλάδα σε μεγάλο βαθμό είναι ότι ξεχωρίζουμε τις διάφορες έννοιες (ή καταστάσεις), ανάλογα πως τις καταλαβαίνει η κούτρα μας. Αφού αυτό που λέμε μας φαίνεται σωστό, τότε θα είναι σωστό. Αν κάποιος άλλος διαφωνεί, λέμε απλώς ότι εμείς δίνουμε άλλο ορισμό. Ας υπάρχει ήδη κάποιος δεδομένος ορισμός. Εμείς κάνουμε μια διαφορετική υπόθεση και συνεχίζουμε.

Επειδή το ίδιο ελάττωμα έχω κι εγώ, αλλά προσπαθώ να το καταπολεμώ, παραθέτω την ετυμολογία της λέξης μηχανικός:

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Η λέξη προέρχεται από την λέξη «μήχαρ» ή «μήχος» (το), [«mijaro», στα μυκηναϊκά ελληνικά], η οποία σημαίνει το μέσον, τον τρόπο θεραπείας (π.χ. στην Ιλιάδα, Β-342: «μήχος κακού»). Ας σημειωθεί ότι, όπως αναφέρεται στον Chantraine, οι λέξεις μήχος και μήχαρ έχουν πάντοτε θετική σημασία.

Από αυτές τις λέξεις προέρχονται οι λέξεις: «μηχανή», η οποία σημαίνει κάθε είδος μέσου, σύνθεσης, επινόησης (είτε με θετική είτε με αποθετική σημασία), «μηχανιώτης» (σπάνια λέξη, χαρακτηρισμός του Ερμή), η οποία σημαίνει τον έχοντα επινοητικό πνεύμα, «μηχανάριος» (σπάνια λέξη), η οποία σημαίνει εκείνον ο οποίος θέτει σε λειτουργία μια μηχανή, «μηχανικός», ο οποίος σημαίνει τον έχοντα την ικανότητα να συνδυάζει, τον επινοούντα. Κατά τους Liddell και Scott, μηχανικός είναι ο πλήρης επινοιών, ο εφευρετικός, ο ευφυής.

Η ελληνική λέξη «μηχανικός» συνδέεται κατά τους γλωσσολόγους, με την γερμανική λέξη «mag» (δύναμαι) και με την ίδιας σημασίας σλαβική λέξη «mogu». Εξ άλλου, η γερμανική λέξη, έχει παράγωγα που λήγουν σε «n» (όπως, magan, megin), τα οποία παραπέμπουν στην λέξη «μηχανή» (όπως και το γοτθικό «machen»)

Ε.Βιντζηλαίου, Δρ Πολιτικός Μηχανικός, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Σχολής Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ. Διδάσκει κατασκευές από ωπλισμένο σκυρόδεμα και τοιχοποιίες.


https://www.asprilexi.com/lexilagnoi_sub.asp?id=28
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fogi

Νεοφερμένος

Η fogi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
παιδιά σας χαιρετώ! είμαι μηχανολόγος &δουλεύω σε εργοτάξια εδω και τέσσερα χρόνια. Το γεγονός οτι είμαι γυναίκα όχι μονο δεν με εμπόδισε κατα την διάρκεια της δουλειάς μου, αλλά πολλες φορές οι εργάτες έκαναν ό,τι δουλειά τους υποδείκνυα και ακριβώς όπως τους υποδείκνυα μόνο και μόνο για να μην μου χαλάσουν το χατίρι.
Οσον αφορά στην ανάλυση της "ειδικότητας" και του ποιος θεωρείται μηχανικός και ποιος όχι, έχει να κάνει αποκλειστικά με το αντικείμενο που θα διαλέξεις να ασχοληθείς. Αν για πχ θα ήθελες να εργαστείς σε μια εταιρία που ασχολείται με δίκτυα & υπολογιστες, τότε η οικοδομή, τα μπετά & οι οπτικές ίνες σου είναι άχρηστα. Αν πάλι θα ήθελες να ασχοληθείς με την μελέτη-κατασκευή τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις το 'βάπτισμα" σε μια κατασκευαστική εταιρία. Ειδικά στον ιδιωτικό τομέα αυτο που μετράει είναι το τί ξέρεις και όχι τι λέει το πτυχίο σου! ποτέ δεν μου ζήτησαν το δικό μου!
καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fosia

Νεοφερμένος

Η fosia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
όπως μας λέει συνέχεια ένας καθηγητής μας:
μηχανικός είναι αυτός που μηχανεύεται!;)
ελπίζω σε λίγα χρόνια να έχω καταφέρει να γίνω αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fogi

Νεοφερμένος

Η fogi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Και όπως λέει κάποιος άλλος καθηγητής: ένας άνθρωπος για να γίνει μηχανικός χρειάζεται 7 χρόνια.ένας μηχανικός όμως όσο και να προσπαθεί δεν ξαναγίνεται άνθρωπος!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top