Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,702 μέλη και 2,403,933 μηνύματα σε 74,709 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 569 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;

Εσείς έχετε επηρεαστεί από το σύγχρονο πρότυπο του γυναικείου σώματος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
Είμαι άνδρας και έχω επηρεαστεί.
7
15,56%
Είμαι άνδρας και δεν έχω επηρεαστεί.
6
13,33%
Είμαι γυναίκα και έχω επηρεαστεί.
19
42,22%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω επηρεαστεί.
10
22,22%
ΔΞ/ΔΑ
3
6,67%

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,317 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε: στις 16:34, 09-06-13:

Έγραψε κάτι τέτοιο ο Καλαμπουράκης;
Απίστευτο, όμως αληθινό απ'ότι καταλαβαίνετε.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

edweimaste

Διάσημο Μέλος

H edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 721 μηνύματα.

H edweimaste έγραψε: στις 00:18, 06-11-13:

Εγώ ένα πράγμα έχω καταλάβει σε αυτή τη κοινωνία που ζω...ότι όλοι προσπαθούμε να είμαστε μοναδικοί και να ακολουθούμε το τι μας επιτάσσει η μόδα..αλλά στο τέλος καταλήγουμε να μην διαφέρουμε καθόλου από τη μάζα!Βλέπεις γύρω σου άντρες και γυναίκες που πάνω κάτω έχουν την ίδια ''κοψιά''...ντύσιμο και λοιπά...(βλ. κλαρινογαμπρούς) Προσπαθούν να διαφέρουν και να είναι ιν και μπροστά..αλλά το μόνο που καταφέρνουν είναι να χάνουν το στυλ τους...και την προσωπικότητά τους..αφού κοιτάς γύρω σου και βλέπεις συνεχώς το ίδιο πράγμα!
Για μένα δεν είναι σωστό να αφήσεις το σώμα σου..διότι αποτελεί και θέμα υγείας αλλά ούτε και να επηρεάζεσαι από πρότυπα που σου πασάρουν τα μίντια που στο κάτω κάτω είναι και ''φοτοσοπιασμένα''..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  before-after-photoshop-anorexy-keyra-knightley-by-diego.jpg
Εμφανίσεις:  147
Μέγεθος:  86,6 KB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε: στις 19:10, 06-11-13:

Δυστυχώς ελάχιστοι άνθρωποι παραμένουν αυθεντικοί. Όλοι πρόβατα, μες την δηθενιά.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

edweimaste

Διάσημο Μέλος

H edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 721 μηνύματα.

H edweimaste έγραψε: στις 19:25, 06-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Δυστυχώς ελάχιστοι άνθρωποι παραμένουν αυθεντικοί. Όλοι πρόβατα, μες την δηθενιά.
Το χειρότερο είναι πως αυτοί που ακολουθούν το συρφετό νομίζουν ότι είναι ''αυθεντικοί'' ενώ ουσιαστικά είναι πρόβατα που δεν ξεχωρίζουν από το πλήθος! Αυτό είναι το δυστύχημα!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,112 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 20:16, 06-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Στο διάολο πάμε
Το χειρότερο είναι πως αυτοί που ακολουθούν το συρφετό νομίζουν ότι είναι ''αυθεντικοί'' ενώ ουσιαστικά είναι πρόβατα που δεν ξεχωρίζουν από το πλήθος! Αυτό είναι το δυστύχημα!
Αυτό συμβαίνει νομίζω για την γενιά του 199κάτι και έπειτα...που μεγαλώνουν με ψηφιακές εικόνες και εικονική πραγματικότητα (βλ. facebook). Όταν βλέπεις ότι τα μισά group του facebook έχουν θέμα τον ποζερογαμπρό και την κλαρινοπ***νίτσα, νομίζω ότι είναι φως φανάρι το αποτέλεσμα. Δεν πρέπει να μας ξενίζει. Ευτυχώς που υπάρχουν συνειδητοποιημένοι νέοι και νέες. Δεν ανήκουν όλοι στο πλήθος. Αλλά πιστεύω ότι όλα ξεκινούν από το σπίτι. Όταν στα περισσότερα σπίτια επικοινωνούν με sms τι περιμένεις...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε: στις 20:59, 06-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Στο διάολο πάμε
Καλά αυτούς δεν τους λυπάμαι καν, απλά γελάω, μέχρι εκεί φτάνει η νοημοσύνη τους.
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω, πως δέχονται να αλλάξουν προσωπικότητα και να προσποιούνται πως είναι κάτι που δεν είναι στην ουσία, για να γίνουν αποδεκτοί, με τον εαυτό που δείχνουν. Ποιος ο λόγος να σε αποδέχονται για κάτι που δεν είσαι;
Αλλά κυρίως, ποιος ο λόγος να ασχοληθείς με το ποιος σε αποδέχεται;
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,531 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 22:09, 06-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Καλά αυτούς δεν τους λυπάμαι καν, απλά γελάω, μέχρι εκεί φτάνει η νοημοσύνη τους.
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω, πως δέχονται να αλλάξουν προσωπικότητα και να προσποιούνται πως είναι κάτι που δεν είναι στην ουσία, για να γίνουν αποδεκτοί, με τον εαυτό που δείχνουν. Ποιος ο λόγος να σε αποδέχονται για κάτι που δεν είσαι;
Αλλά κυρίως, ποιος ο λόγος να ασχοληθείς με το ποιος σε αποδέχεται;
Η μοναξιά δεν είναι κάτι εύκολο για όλους. Όταν βλέπεις γύρω σου οτι ο εύκολος τρόπος να γίνεις αποδεκτός είναι με το να είσαι ίδιος με τους υπόλοιπους εμφανισιακά, αυτό θα κάνεις αν είσαι πνευματικά και ψυχολογικά αδύναμος. Θέλει δύναμη να επιλέξεις να διαφέρεις ρισκάροντας να είσαι μόνος, τουλάχιστον μέχρι να τύχει να γνωρίσεις κι άλλους σαν και σένα. Ουσιαστικά πολύ απλουστευμένα είναι σαν να αποφασίζεις να φας φαγητό έτοιμο ή μαγειρεμένο. Το μαγειρεμένο θέλει κόπο, το έτοιμο είναι το εύκολο. Μπορείς όμως να τρως μια ζωή fast food;
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε: στις 22:29, 06-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Η μοναξιά δεν είναι κάτι εύκολο για όλους. Όταν βλέπεις γύρω σου οτι ο εύκολος τρόπος να γίνεις αποδεκτός είναι με το να είσαι ίδιος με τους υπόλοιπους εμφανισιακά, αυτό θα κάνεις αν είσαι πνευματικά και ψυχολογικά αδύναμος. Θέλει δύναμη να επιλέξεις να διαφέρεις ρισκάροντας να είσαι μόνος, τουλάχιστον μέχρι να τύχει να γνωρίσεις κι άλλους σαν και σένα. Ουσιαστικά πολύ απλουστευμένα είναι σαν να αποφασίζεις να φας φαγητό έτοιμο ή μαγειρεμένο. Το μαγειρεμένο θέλει κόπο, το έτοιμο είναι το εύκολο. Μπορείς όμως να τρως μια ζωή fast food;
Δεν έχεις και άδικο...
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,112 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 22:35, 06-11-13:

Μιας και μιλάμε...για φαγητό σκέψου το άλλο: Αν τρως συνέχεια fast food θα έχεις προβλήματα υγείας και ενδεχόμενο θάνατο. Άδοξη κατάληξη. Με αυτό θέλω να πω ότι κάθε τι που δεν θέλει κόπο, έχει ημερομηνία λήξης. Συνήθως ότι θέλει κόπο, στην ουσία θέλει υπέρβαση από το δεδομένο. Το δεδομένο, συνήθως συνδέεται με τον συμβιβασμό κατ' ανάγκη. Η υπέρβαση είναι πολύ δύσκολη. Όπως λέει ο Πλάτωνας, ότι για να βγει κάποιος από τη σπηλιά να δει τον Ήλιο (τότε τον λάτρευαν ως θεό) θέλει μεγάλη αυταπάρνηση, πείσμα. Οι περισσότεροι άνθρωποι επιλέγουν να καθίσουν μέσα στη σπηλιά, στη ζεστασούλα τους.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε: στις 22:38, 06-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Μιας και μιλάμε...για φαγητό σκέψου το άλλο: Αν τρως συνέχεια fast food θα έχεις προβλήματα υγείας και ενδεχόμενο θάνατο. Άδοξη κατάληξη. Με αυτό θέλω να πω ότι κάθε τι που δεν θέλει κόπο, έχει ημερομηνία λήξης. Συνήθως ότι θέλει κόπο, στην ουσία θέλει υπέρβαση από το δεδομένο. Το δεδομένο, συνήθως συνδέεται με τον συμβιβασμό κατ' ανάγκη. Η υπέρβαση είναι πολύ δύσκολη. Όπως λέει ο Πλάτωνας, ότι για να βγει κάποιος από τη σπηλιά να δει τον Ήλιο (τότε τον λάτρευαν ως θεό) θέλει μεγάλη αυταπάρνηση, πείσμα. Οι περισσότεροι άνθρωποι επιλέγουν να καθίσουν μέσα στη σπηλιά, στη ζεστασούλα τους.
Βασικά, ο ήλιος στην Πολιτεία του Πλάτωνα συμβολίζει το απόλυτο αγαθό, την απόλυτη αλήθεια.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,531 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 21:20, 08-08-16:

Δεν άντεξα να μη βάλω αυτό εδώ:

https://www.facebook.com/ParaksenoGr...5886526767435/

Πόσο έρμαια μιας πλασματικής εικόνας είμαστε πια;
Παράθεση

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε: στις 15:43, 11-08-16:

Δεν άντεξα να μη βάλω αυτό εδώ:

https://www.facebook.com/ParaksenoGr...5886526767435/

Πόσο έρμαια μιας πλασματικής εικόνας είμαστε πια;
To be fair though, χωρίς make-up κάθονται σαν ξινισμένα κλαμένα *γκουχ* και μόλις πήραν τη δόση τους (?) άρχισαν να χαμογελάνε, να δαγκώνουν σεξουαλικά τα χείλη τους και να στέλνουν φιλάκια στην κάμερα... Δηλαδή sorry κιόλας, ναι άλλαξαν την εικόνα, αλλά άλλαξαν και καναδυό πραγματάκια παραπάνω, δε νομίζεις;
Παράθεση

Fast

Περιβόητο Μέλος

Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 22:03, 12-08-16:

Καλά αυτά με τα make up είναι όντως λίγο καρκίνος, αλλά γενικά τα πρότυπα ομορφιάς αποτελούν δεδομένο και βασίζονται στην εξέλιξη. Όπως το σχήμα του προσώπου, τα ψηλά πόδια και το γυμνασμένο σώμα για τις γυναίκες αποτελούν σημάδι γονιμότητας και αυτό δεν θα αλλάξει για εκατομμύρια χρόνια. Στο χέρι του καθενός αν θα παραπονεθεί ή θα βελτιώσει τον εαυτό του.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 12:37, 13-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Michel Foucault
Καλά αυτά με τα make up είναι όντως λίγο καρκίνος, αλλά γενικά τα πρότυπα ομορφιάς αποτελούν δεδομένο και βασίζονται στην εξέλιξη. Όπως το σχήμα του προσώπου, τα ψηλά πόδια και το γυμνασμένο σώμα για τις γυναίκες αποτελούν σημάδι γονιμότητας και αυτό δεν θα αλλάξει για εκατομμύρια χρόνια. Στο χέρι του καθενός αν θα παραπονεθεί ή θα βελτιώσει τον εαυτό του.
Το πρόβλημα προκύπτει όταν αυτό η βελτίωση που λες γίνεται εμμονή και μονόδρομος και χάνεται η ουσία. Προφανώς και είναι καλό να είμαστε καθαροί και περιποιημένοι όσο γίνεται. Όταν όμως αυτό οδηγεί σε αρρωστημένες καταστάσεις αρχίζεις να αναρωτιέσαι αν όλο αυτό άξιζε. Ο κόσμος συνεχίστηκε ακόμα και χωρίς την τρέλα της εξωτερικής εμφάνισης ανά τους αιώνες. Η βιομηχανία της ομορφιάς θησαυρίζει όσο ο εσωτερικός πλούτος γίνεται δευτερεύουσας σημασίας και προαιρετικός.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους