Θεσσαλονίκη Vs Αθήνα: Η καθημερινότητα

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οι κρέπες του Ηρακλείου είναι καλύτερες. :pfff:

(μμμμ λευκή σοκολάτα, σοκολατωμένο τρίμμα μπισκότου, καρύδα, μαύρη σοκολάτα, κανέλλα... μμμμ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δεν μ'αρέσουν ούτε οι άνθρωποι από κεί τους οποίους έχω γνωρίσει καλά από κοντά, ούτε η πόλη τους την οποία την βρίσκω απαίσια όπως και το κλίμα της, η παραλία από μόνη της φτάνει για να μου προκαλέσει κατάθλιψη. Δεν θα άντεχα καθόλου εκεί, ούτε σε άλλο παρόμοιο μέρος με χαλλλαρή νοοτροπία, κοιλιές και αυτήν την too much ανατολίτικη νοοτροπία με τα τοπικιστικά σύνδρομα.
Βασικά, ανέφερα ΜΟΝΟ τα "θετικά" των όσων (λίγων) γνώρισα εκεί πέρα και όχι τα αρνητικά, ίσως εσκεμμένα. Εμ, ο ΖμΠΑΟΓΚ πάνω απ' όλα :P.

Από εκεί και πέρα, ξανατονίζω το ότι οι αντιλήψεις, οι ιδέες, οι ανασφάλειες και το οτιδήποτε άλλο διαμορφώνει τον χαρακτήρα μας, δεν αποκτώνται απ' την παραμονή σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος. Θέμα ανατροφής, άμεσου περιβάλλοντος (το οποίο σαφώς και δεν καταλαμβάνει μια ολόκληρη πόλη) και ατόμου είναι και δε νομίζω ότι παράγοντες σαν αυτόν τα διαμορφώνουν.

Επίσης, ούτε και σε μένα μου αρέσουν οι χαλαροί ρυθμοί και η οκνηρία, κάτι που το έχω ξανατονίσει σε ΑΠΕΙΡΑ ποστς μου (ε, απ τα 900τόσο πρεπει να το γράφω σε κάνα 350), όμως δεν τα συνάντησα σε ιδιαίτερο βαθμό εκεί πέρα. Εννοείται πως είδα και πολλούς αργόσχολους και κάγκουρες, όμως δεν μπορώ να εκφράσω μια ξεκάθαρη γνώμη, καθώς δεν έχω ζήσει στην συγκεκριμένη πόλη.

Ίσως εγώ να έδωσα σημασία μόνο στα όσα μου άρεσαν και να αγνόησα εν μέρει τα υπόλοιπα. Σε αντίθετη περίπτωση, το πιθανότερο να αποκτούσα μια άσχημη εντύπωση κι εγώ.

Υ.Γ. Έχει προσέξει κανείς ότι έξω απ' τα γυράδικα εκεί δεν κυκλοφορούν σκύλοι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μη μαλώνετε ωρέ παίδες σας έχω λύση …:P

Πειραιάς και τα μυαλά στο Μικρολίμανο ..
Θέλετε θάλλασσα ? Έχει .
Θέλετε πράσινο ? Εεεε, ντεν .. έχει αλλά αν ξέρεις που να πας , θα βρεις … ( λίγο )
Κίνηση ? Ουουου , αλλά οι αποστάσεις είναι κοντινές οπότε δεν θα διαβάσεις όοολλη την εφημερίδα μέχρι να πας στον προορισμό σου , απλώς θα φτάσεις μέχρι .. τα ζώδια ..

Συγκοινωνίες ? Θέλετε να φύγετε για Πόρο ,Ύδρα , Σπέτσες , Πάρο , Νάξο , Μύκονο , Σαντορίνη σαν ερωτευμένοι πιγκουίνοι … οι επισκέπτες καλούνται να κατέβουν γιατί το πλοίο αναχωρεί σε 10 λεπτά και οι επιβάτες να φορέσουν τα σωσίβιά τους , να κάνουν και καμιά δέηση , κι αν δεν τρακάρουμε με τον Καπετάν Αντρέα πάνω στις κόντρες ποιος θα μπει πρώτος στο λιμάνι , αν δεν πέσουν πάνω μας οι ... Πόρτες , αν καταφέρουμε να πιάσουμε λιμάνι στη Κω , αν δεν βρέχει , αν δεν πετάξει κανα 10αρι μποφορ , αν δεν φύγουν μπρος τα φορτηγά που είναι υπερφορτωμένα … που θα πάει ...θα φτάσουμε στον προορισμό μας και καλή διαμονή στο Λιτσας ρουμς του λετ ( που θα έπρεπε να λέει : ρουμς του λετ -νταουν -).

Περιαυτολογώ και δεν ομιλώ για να βγει και το τελικό σκορ τελικά ..
Έχω πρόσφατα στη μνήμη μου την επισκεψή μου στη Σαλονίκη γιορτές του 08 , η κίνηση απίστευτη , οι άνθρωποι φίλοι μου , υπέροχοι μα πολύ τοπικιστές , τα φαγητά Κωνσταντινοπολίτικα κυρίως , από αυτά που μπορείς να βρεις παντού στην Ελλάδα , μα δεν μπορούσες να μην τα παινέψεις όταν έβλεπες στα μάτια των φίλων την αγωνία του συμπρωτευουσιάνου που διψάει σαν μωρό παιδί για κοπλιμέντα .
Τα σπίτια ορθάνοιχτα , και τα τραπεζώματα συνεχή , η διάθεση η καλύτερη και τα χαμόγελα πολλά , το παίνεμα της πόλης μόνιμη κατάληξη όλων των συζητήσεων . ΕΤ φον χομ .. ένιωσα κάποιες στιγμές από την τόση ενέργεια που δέχτηκα και αποζητούσα την ηρεμία της Αθήνας …. ( οξύμωρο ? την αδιαφορία ήθελα να πω για να είμαι ακριβής ).

Το τελευταίο βραδυ πριν την αναχώρηση μου δεν βάσταξα βρε παιδιά , όταν περπατώντας στους κατʼ εμέ όμοφρους δρόμους της πόλης , ένας από την παρέα με ρώτησε δείχνοντας έναν κάδο ανακύκλωσης :
- Τέτοιους έχετε στην Αθήνα ?




- Όχι απάντησα εμείς τα σκουπίδια τα πετάμε στο γκεμό δίπλα στη στάνη της κυρά Χαρίκλειας κι άμα παραφορτώσει τα πάμε και στο φαράγγι του Μπιθικούκουρα !
Τους κάθησα που λέτε κάτω και ερώτησα : γιατί το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός , σε τόσα μέρη έχω ταξιδέψει στην Ελλάδα , τόσο έντονο τοπικισμό δεν συνάντησα πουθενά , ούτε καν στην Κρήτη που είναι γνωστοί για το πάθος που έχουν για τον τόπο τους , και δικαίως κατʼ εμέ .

Οι απαντήσεις που έλαβα χρίζουν κοινωνιολογικής ανάλυσης .


1 ) Φταίνε οι ομάδες . ( Και δεν μιλούσαν για ρέζους αρνητικό .)

2 ) Θεωρούμε πως όλοι οι πολιτικοί φροντίζουν για την Αθήνα , και την Σαλονίκη την έχουν ξεχασμένη .
(Και τους απάντησα πως όοολοι οι πολιτικοί έχουν χ@σμένη και τη μια και την άλλη πόλη ,γιατί φροντίζουν για τις τσέπες τους και δεν προλαβαίνουν να ασχοληθούν με τις βλαχοπόλεις της Ελλάδας , ειδικά όταν βρίσκονται στο Μον Μπλαν στην από δω πλαγιά ….)



Το συμπέρασμά μου ? Δεν έχω συμπέρασμα ούτε ψήφο υπερ ή κατά .

Το μόνο που έχω να πω είναι πως σε όσες πόλεις έχω ταξιδέψει είδα όμορφα και άσχημα , θέλησα και θέλω να κρατώ τα όμορφα , τα φιλόξενα χαμόγελα , τα ωραια ηλιοβασιλέματα , την κουζίνα του κάθε τόπου , τις παραλίες του , τα βουνά του , τις ανατολές του , τους ανθρώπους , τις παρέες , τις στιγμές , και δεν μπορώ να πω εδώ είναι χάλια και εκεί είναι υπέροχα .


Προσωπικά θα έμενα Σαλονίκη άαανετα , και γιατί μου άρεσε , αλλά και γιατί έχω ανθρώπους που αγαπώ εκεί , ομοίως θα έμενα Ναύπλιο , Καστοριά , Χανιά με τρέλα , Χαλκίδα , γενικά οπουδήποτε θα μπορούσα να βλέπω θάλασσα γιατί έχω μια μανία να την αντικρίζω καθημερινά κι όποτε έχω ζήσει μακριά της μου έλειπε .

Κάποιος ανέφερε : ένα σπίτι για μόνιμη κατοικία κι ένα εξοχικό για τις αποδράσεις , ( δεν βρίσκω το ποστ όμως είμαι σίγουρη πως εδώ το είχα διαβάσει τεςπα σόρι δεν θυμάμαι ποιος ήταν να τον αναφέρω ) δυστυχώς το τρυπάκι αυτό το φοβάμαι πάρα πολύ , γιατί σε όσους έχω δει να το κάνουν στο τέλος καταλήγουν αντι να απολαμβάνουν ένα σ/κ την εξοχή , τον ουρανό , τ ' αστέρια και δεν ξέρω γω τι άλλο , να πήζουν στις δουλειές για να το κάνουν κι αυτό πολυτελείας .


Αντʼ αυτού προτιμώ τη συμβουλή που μου έδωσαν κάποτε : αν έχεις τα χρήματα για ένα εξοχικό , καλύτερα με αυτά να γυρίσεις όλον τον κόσμο και κάθε φορά να απολαμβάνεις και άλλο μέρος , παρά να κάνεις το χαμάλη σε ένα ακόμη σπίτι και να σε … σκ@τοψυχά .. αυτός που δεν θα το κληρονομήσει .



Υγ : ξέχασα το σημαντικότερο ..
Θα έμενα οπουδήποτε θα ήταν η καρδιά μου …:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κάποιος ανέφερε : ένα σπίτι για μόνιμη κατοικία κι ένα εξοχικό για τις αποδράσεις , ( δεν βρίσκω το ποστ όμως είμαι σίγουρη πως εδώ το είχα διαβάσει τεςπα σόρι δεν θυμάμαι ποιος ήταν να τον αναφέρω ) δυστυχώς το τρυπάκι αυτό το φοβάμαι πάρα πολύ , γιατί σε όσους έχω δει να το κάνουν στο τέλος καταλήγουν αντι να απολαμβάνουν ένα σ/κ την εξοχή , τον ουρανό , τ ' αστέρια και δεν ξέρω γω τι άλλο , να πήζουν στις δουλειές για να το κάνουν κι αυτό πολυτελείας .


Γκουχ γκουχ...εγω αναφερθηκα σε εξοχικο Μελιω μου...:redface:
Γνωριζα ομως καλα τι εγραφα, αφου ηδη υπαρχει και δε θα εμπαινα στο τρυπακι στο οποιο αναφερθηκες!:P
Οχι παιζουμε!:P



Υγ : ξέχασα το σημαντικότερο ..
Θα έμενα οπουδήποτε θα ήταν η καρδιά μου …:)


Συμφωνω...αλλα θα φροντιζα η καρδια μου να ειναι κοντα σε θαλασσα!:redface::P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Τους κάθησα που λέτε κάτω και ερώτησα : γιατί το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός , σε τόσα μέρη έχω ταξιδέψει στην Ελλάδα , τόσο έντονο τοπικισμό δεν συνάντησα πουθενά , ούτε καν στην Κρήτη που είναι γνωστοί για το πάθος που έχουν για τον τόπο τους , και δικαίως κατʼ εμέ .

Σε αυτο που λες για τον εντονο τοπικισμο εχεις δικαιο..Και ενταξει σε πολλες πολεις υπαρχει η εννοια του τοπικισμου στα ορια ομως του χαβαλε..Και κυριως παιζει αναμεσα σε γειτονικες πολεις που ο ενας κοροιδευει τον αλλον..(π.χ. Βολος-Λαρισα,Καβαλα-Δραμα,Καβαλα-Θασος κλπ)..Ετσι υπαρχει και η αντοιστοιχη κοντρα Αθηνας-Θεσσαλονικης..Αυτη η κοντρα οταν μενει στο χαβαλε δεν με ενοχλει..Και εγω με τους φιλους απο Αθηνα καμια φορα πειραζουμε ο ενας τον αλλον..

Το κακο στη Συμπρωτευουσα (ακου εκει συμπρωτευουσα..μονο στην Ελλαδα υπαρχει αυτος ο ορος..:D) ειναι οτι πολλοι ανθρωποι τα εννοουν αυτα που λενε για την Αθηνα..

Μεγαλο ρολο για αυτη τη διαμορφωση της κοινης γνωμης παιζουν τα τοπικα μ.μ.μ. και οι τοπικοι αρχοντες που χρονια τωρα μας πιπιλιζουν τα αυτια οτι για τα κακα της πολης μας δεν φταιμε εμεις αλλα οι κακοι Αθηναιοι που μας εχουν ξεχασμενους..Βρε αν εχουν εμας ξεχασμενους οι πολιτες του Εβρου και της Ηπειρου επρεπε να εχουν βγει με τα καλαζνικοφ εξω..:D

Αποτελεσμα αυτου ενας εντονος τοπικισμος και να εχουμε για δημαρχο τον Παπαγεωργοπουλο, για νομαρχη τον μοναδικο πολεμιστη-ζορο του Αθηναικου κατεστημενου Ψωμιαδη και για μητροπολιτη τον καθολου φανατισμενο και ακραιο στις αποψεις Ανθιμο..

Το περιεργο ειναι οτι οποτε μιλαω εδω με νεους/ες για τον Ψωμιαση ολοι τον βριζουν..Παρολα αυτα παιρνει πανω απο 50% στις εκλογες..Δεν ξερω τι παιζει..:DΕχθες που ημουν κατω βολτα σκεφτομουν οτι απο τους γυρω μου οι μισοι εχουν ψηφισει Ψωμιαδη..Τρομακτικο θα ελεγα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Και ενα βιντεακι που μου αρεσει για τη Θεσσαλονικη..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
θελω εδώ κι ένα μήνα να απαντήσω σε αυτό το ποστ και όλο το αμελώ...
Θα πω απλά σε όλους του Θεσσαλονικείς ότι
1. Φίλοι οδηγοί, όταν το φαναρι είναι κόκκινο, σταματάμε. Ελεος δλδ. 3 μερες έμεινα, 10 φορές είδα το χάρο...
2. Όσοι έχετε μαγαζιά, στους πελάτες που καταλαβαίνετε ότι είναι Αθηναίοι, καλό θα είναι να φέρεστε με λίγο μεγαλύτερη ευγένεια. Οκ ξερω ότι εσύ το λες σουβλάκι, αλλά εγώ το λέω καλαμάκι και αφού κατάλαβες τι εννοώ δώστο μου να το φάω να τελειώνουμε, χωρίς να μου την πεις. Και ναι εμεις βαζουμε χυμο λεμόνι στα ποτά, εσυ στιμενο λεμόνι, βάλε ότι έχεις να το πιω, επισης χωρίς να μου την πεις. πφφφφφφ


3. Εχει ..., το cardhu,
Ποιο cardhu? ελπίζω όχι αυτό απέναντι απο το Λευκό Πυργο :sick:


Κατα τ'αλλα παραμένω ερωτευμενη με αυτή την πολη. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καλά τα τελευταία υπερβολικά που είχα γράψει τα έχω αναθεωρήσει αρκετά από τη μέρα που πήγα στη Θεσσαλονίκη ξανά και συγνώμη Θεσσαλονικείς μου ε ; Είχα να πάωωω και κάτι δεκαετίες και τότε δεν είχα καλές εμπειρίες. Ακόμα όμως δεν έχω πλήρη εικόνα. 'Οσον αφορά την ευγένεια...αυτό που έγραψε κάποιος παραπάνω...δεν συμφωνώ. Οι άγνωστοι μου φέρθηκαν πολύ ευγενικά, ακόμα και οι οδηγοί λεοφωρίων και οι εστιάτορες, ακόμα κι αν ήξεραν ότι δεν είμαι από κει. Πολύ πρόθυμοι και ευγενικοί περισσσότερο από τους δικούς μας όποτε τους ζητούσα κάποια πληροφορία. Επίσης έχω να πω ότι κάτι μου έκανε κλικ στην ατμόσφαιρα αμέσως που μου θύμισε κάτι μακρυνό και γοητευτικό, μια ωραία αίσθηση, κάτι τελείως διαφορετικό που δεν μπορώ εύκολα να το περιγράψω. Αυτό που λες με τα φανάρια το πρόσεξα κι εγώ, τα αυτοκίνητα δεν τα λογαριάζουν και πολύ και οι πεζοί όμως, περνάνε εκνευριστικά αργά στον απέναντι δρόμο, σαν να πηγαίνουν βόλτα ! μου έκανε φοβερή εντύπωση αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Για να δουμε..

Θεσσαλονικη:


5. Οι κατοικοι της ξερουν οτι τα σουβλακια λεγονται σουβλακια κι οχι καλαμακια. Κι αυτο ειναι το ΣΩΣΤΟ. Χεεεε.
Αν είναι δυνατόν να χρειάζεται να πω ολόκληρο σιδηρόδρομο για να φαω ενα σουβλάκι!Επιτέλους Θεσσαλονικείς ξεκολλήστε και κάντε την ζωή σας πιο εύκολη!Όπως και στο θέμα μπουγάτσα...άκου εκεί "μπουγάτσα με τυρί"...δηλαδή έλεος και πάλι έλεος...

6. Ολη η μερα ειναι μια τεραστια εξοδος. Ξεκιναμε απο καφε, μεταφερομαστε για μπυρα, παμε για φαγητο, και συνεχιζουμε με ποτο..Χτυπαμε και μια κρεπα για επιδορπιο στο Βαλεντινο στη Ναυαρινου με το σλογκαν "πατας, ρουφας, δαγκωνεις, αλλιως λερωνεις"..και ζηταμε οπωσδηποτε κουταλακι γιατι τρεχουν οι σοκολατες απο παντου. Ειμαστε χοντροι αλλα ευτυχισμενοι.
Σε αυτό σας βγάζω το καπέλο...Βεβαίως βεβαίως αν ένας άνθρωπος έχει ελεύθερο χρόνο όπου και να είναι μπορεί να το κάνει αυτο...:P

8. Εχουμε τον Τερκενλη και τον Αγαπητο. Τρωμε τσουρεκια με σοκολατα χωρις να πρεπει να παμε 550 χμ μακρια. Ειμαστε χοντροι αλλα ευτυχισμενοι.
Τερκενλή έχουμε και εμείς πλεόν!Όσο για τον Αγαπητο χειροτερα γλυκα δεν υπαρχουν!!!:whistle:

10. Ειμαστε large τυποι. Και εδω δεν αναφερομαι μονο στα μετρα της περιφερειας μας :D
Αλήθεια ε?Κάποια στατιστική?Κάτι?:hmm:


15. Οne word: Τσιμισκή

Πιο ωραία αγορά από της Λάρισας δεν έχω ξαναδει...Οπότε Αθήνα και Θεσσαλονίκη είστε πίσω σε αυτό!!!

Όσο για την κίνηση...παντού υπάρχει!Κακός σχεδιασμός!Για αυτό πάρτε τα ποδήλατα σας και χρησιμοποιήστε τα επιτέλους!Ας δημιουργηθούν επιτέλους σωστές συνθήκες για τους ποδηλάτες!Αντε!:mad:


Τέλος πάντων, το θέμα είναι άλλο....Αυτή η "κόντρα" που ουσιαστικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει!!Μιά χαρά πόλεις είναι και οι δυο με τα καλά τους και τα κακά τους.Όμως υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια...Ξεκολλήστε λίγο από τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις των προηγούμενων!Είμαστε η νέα γενιά και πρέπει να κάνουμε την διαφορά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Επίσης έχω να πω ότι κάτι μου έκανε κλικ στην ατμόσφαιρα αμέσως που μου θύμισε κάτι μακρυνό και γοητευτικό, μια ωραία αίσθηση, κάτι τελείως διαφορετικό που δεν μπορώ εύκολα να το περιγράψω.

Αυτό το μακρινό και γοητευτικό μπορώ να πω ότι το ένιωσα κι εγώ όταν πήγα. Εγώ το αποδίδω περισσότερο στην απήχηση του παρελθόντος. Η Θεσσαλονίκη ήταν δεύτερη πόλη στη Βυζαντινή αυτοκρατορία μετά την Κωνσταντινούπολη και παρέμεινε έτσι και στην Οθωμανική αυτοκρατορία και μετέπειτα στο Ελληνικό κράτος. Μια πόλη ιστορική, κοσμοπολίτικη, ερωτική. Έχει κάτι από τη λάμψη της Κωνσταντινούπολης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτό το μακρινό και γοητευτικό μπορώ να πω ότι το ένιωσα κι εγώ όταν πήγα. Εγώ το αποδίδω περισσότερο στην απήχηση του παρελθόντος. Η Θεσσαλονίκη ήταν δεύτερη πόλη στη Βυζαντινή αυτοκρατορία μετά την Κωνσταντινούπολη και παρέμεινε έτσι και στην Οθωμανική αυτοκρατορία και μετέπειτα στο Ελληνικό κράτος. Μια πόλη ιστορική, κοσμοπολίτικη, ερωτική. Έχει κάτι από τη λάμψη της Κωνσταντινούπολης...

Προ πάντων κάτι ακούγεται για νταρντάνες. Ισχύει ; Κάτι πήρε το μάτι μου στους δρόμους... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
'Οσον αφορά την ευγένεια...αυτό που έγραψε κάποιος παραπάνω...δεν συμφωνώ. Οι άγνωστοι μου φέρθηκαν πολύ ευγενικά, ακόμα και οι οδηγοί λεοφωρίων και οι εστιάτορες, ακόμα κι αν ήξεραν ότι δεν είμαι από κει. Πολύ πρόθυμοι και ευγενικοί περισσσότερο από τους δικούς μας όποτε τους ζητούσα κάποια πληροφορία.
Πράγματι! Θέλω να το επιβεβαιώσω κι εγώ αυτό. Οι άνθρωποι είναι γλυκύτατοι και εξυπηρετικότατοι!
Και η κόρη μου στο σχολείο δεν αντιμετώπισε κανενός είδους ρατσισμό αντιθέτως θα έλεγα πως την αντιμετώπισαν με παράλογο (κατά τη γνώμη μου) θαυμασμό, επειδή προέρχεται από την πρωτεύουσα.

συγνώμη Θεσσαλονικείς μου ε ;
Αααα... όλα κι όλα!!! Να το πεις γλυκά και με νάζι: "Συγγνώμη Θεσσαλονικούλα μου!" :hehe:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Προ πάντων κάτι ακούγεται για νταρντάνες. Ισχύει ; Κάτι πήρε το μάτι μου στους δρόμους... :hmm:

Γι' αυτό δεν μπορώ να σου πω. Πάντως γενικά οι Σαλονικιές έχουν φήμη ότι είναι πληθωρικές. Γενικώς τε και ειδικώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γι' αυτό δεν μπορώ να σου πω. Πάντως γενικά οι Σαλονικιές έχουν φήμη ότι είναι πληθωρικές. Γενικώς τε και ειδικώς...

Πολύ όμορφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πιο όμορφες από τις Αθηναίες δεν είναι!!!:P:P:P:P:P

είναι νταρντάνες άρα πιο όμορφες ;)

βίτσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
είναι νταρντάνες άρα πιο όμορφες ;)

βίτσια...
Δεν εχω δει ουτε μια νταρντανα Θεσσαλονικιά...πλεον ειναι skinny...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Δεν εχω δει ουτε μια νταρντανα Θεσσαλονικιά...πλεον ειναι skinny...:whistle:
Oπως και σε ολο τον κοσμο βεβαια.


Παντου δεν εχει φτασει το θαυμα της τηλεορασης;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Oπως και σε ολο τον κοσμο βεβαια.


Παντου δεν εχει φτασει το θαυμα της τηλεορασης;:worry:

Exactly :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αχ Θεσσαλονικη πανεμορφη και χαλαρη... (οποτε παω νιωθω πολυ καλα, παραλληλα ξεκουραζομαι ακομα κι αν ειμαι ολη μερα στους δρομους..)
Ενα που με χαλαει ειναι οτι δεν εχουν επιλογες διασκεδασης, οπως εχουμε εμεις εδω(Γκαζι, Ψυρρη, Θησειο, Κολωνακι, Κορυδαλλος, Πανορμου, Μικρολιμανο, Πασαλιμανι, Γλυφαδα.. πολλες επιλογες για ολα τα ειδη ανθρωπων) , παραλια το καλοκαιρι στα κλαμπακια και τα μπολικα beach bars, κεντρο τον χειμωνα στα ρακομελαδικα, τα ουζερι και τα μπαρακια.

Πριν δυο χρονια, εμεινα εκει μερικες μερες καλοκαιρι και βρεθηκα σε ενα παρτυ στη Χαλκιδικη. Χαλασμος, οχι οπως αυτον που εχω συνηθισει. Πετουσαν μπουκαλια(επικινδυνο), μια κοπελα επεσε απο το μπαρ και χτυπησε την μεση της και το μαγιω μου κολλουσε απο κοκα κολα και ποτα, το θεωρησα αθλιο και ειχα ξενερωσει. Ηταν η στιγμη που μια κοπελα μεθυσμενη παρολη τη φρικη συνεχιζε να χορευει μανιακως, με ρωτησε αν ειμαι Αθηναια - ναι- της ειπα.
-φαινεται- μου ειπε. Εγω χαμογελασα, δεν ειχα κατι να πω γιατι μου φανηκε αστεια..
Συνεχισα να διασκεδαζω.. χαμηλοφωνα. Ξερω αλλωστε τι θα πει διασκεδαση, σιγουρα οχι αυτο που ειδα εκει.

Παρολαυτα, κι αν εξαιρεσουμε αυτο που εμενα με χαλαει, με τραβαει η θεσσαλονικη και δεν μπορω να εξηγησω γιατι πολλες! μα παρα πολλες φορες μεχουν ρωτησει αν ειμαι απο κει. Θα μου ταιριαζε να ζησω για μια μεγαλη περιοδο της ζωης μου και ομολογω ειναι η μονη πολη, που οποτε κατεβαινω απο το τρενο, τη νιωθω οικεια, σαν στο σπιτι μου
(αναρωτηθηκα πολλες φορες αν εχω ριζες κι ομως οσο και να εψαξα δε βρηκα κατι στο γενεαλογικο μου δεντρο) Ειναι παραξενο να νιωθεις ετσι για μια πολη που δεν εχεις ζησει...

Οσο για τους ανθρωπους, υπαρχουν οι κομπλεξικοι,που ετσι τους εχουν μεγαλωσει οι γονεις τους, υπαρχουν και οι φυσιολογικοι, οπως και στην Αθηνα συμβαινει αυτο. Απλως στην Αθηνα, εξαπλωνεσαι ευκολοτερα (ειναι πολυ μικρη πολη η σαλονικη μπροστα στη δικη μας), συν τοις αλλοις δεν υπαρχουν δουλειες (οσες φορες κι αν ψαχτηκα για κει, δεν βρηκα κατι ενδιαφερον , οι ευκαιριες παντα μου δινονταν εδω καθως και οι επιλογες)
Με ενοχλει και το κλιμα της καπως (υγρασια απλετη, κολλανε πανω σου τα παντα το καλοκαιρι), ομως αυτες τις πανεμορφες παραλιες στη Χαλκιδικη δε θα τις βρεις εδω παρα μονο αν ξενιτευτεις (εμεις εχουμε ενα Kαβουρι, ενα Λαγονησι, μια Σαρωνιδα και αν τραβηχτεις μακρυτερα κι αντεχεις φτανεις και στο Σουνιο. Φυσικα εχουμε κι αλλα μερη λιγακι εξω απο Αθηνα οπως Ευβοια και Χαλκιδα αλλα ειναι πιο μακρια, αλλα ομορφα!)

Τα σουβλακια της Θεσσαλονίκης(οπως και της Κρητης) δεν περιγραφονται! Ο Τενκερλης με τα ολοφρεσκα γλυκα του δεν υπαρχει εδω, ο Λευκος ο Πυργος δε συγκρινεται με τιποτα.
Μη πω δε για τα Καστρα και την ασυναγωνιστη θέα! Ερωτική αυτή η θέα!
Ομως αληθεια, οταν κατεβαινω στην Πλακα και χαζευω στα σοκακια, κανω βολτα στην Αρχαια Αγορα, κατηφοριζω στα δρομακια τους Θησειου, παω μια βολτα απο Ζαππειο, χαζευτω πραγματικα...( προχθες εκανα μια μεγαλη βολτα το βραδυ ποδαρατο, με τα χριστουγεννιατικα φωτα στην Αθηνα..γυρισα Συνταγμα, Πλακα, Θησειο και κατεληξα Ψυρρη να ζεσταινομαι με λευκο κρασάκι.. ηταν μαγικα..)

Θα ηθελα να ζησω καποια χρονια στη Θεσσαλονικη, μαλλον οχι για παντα, για να βρω χαλαρους ρυθμους , που εδω χανω κακα τα ψεμματα(αν και εχω συνηθισει τοσα χρονια να περιοριζω το αγχος, καμμια φορα να το εξαλειφω) και ν'αλλαξω παραστασεις. Η Αθηνα με την ευρεια της εννοια δε συνηθιζεται, παντα κατι νεο ανακαλυπτεις και ειναι υπεροχο! Καποτε θελησα να σπουδασω Θεσσαλονικη αλλα ημουν τυχερη - ατυχη οπως θες πες το, και περασα Αθηνα(πρωτη επιλογη αλλα δε φανταζομουν πως θα την επιανα)

Οσο για τις νταρντανες που λετε υπαρχει εξηγηση, συνηθως δεν ειναι Ελληνιδες, κατεβαινουν απο πανω:P (επισης μαρεσει πολυ που ειναι ολες στην πενα και περιποιημενες, στην Αθηνα υπαρχουν φτωχοπεριοχες που αν κυκλοφορησεις νομιζεις πως βρισκεσαι σε γιαπι...)

Και οι δυο πολεις εχουν θετικα, εχουν και ταρνητικα τους, αν με εβαζαν να επιλεξω για το που θα ζησω μια ζωη, θα προτιμουσα να ζησω τα μισα μου χρονια εδω, τα αλλα μισα εκει!
Πουθενα αλλου, γιατι ειμαι παιδι της πολης και δε μπορω χωρις βαβουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top