Πολυπολιτισμικό σχολείο

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν το είπες, αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί θες ντε και καλά ο Ελύτης να μην είναι δεξιός (όταν λέμε βέβαια "δεξιός", μην πηγαίνει ο νους σου στη Φάνη-Πάλη Πετραλιά). Η διανόηση όπως είπα λειτουργεί με τελείως διαφορετικούς όρους από την πολιτική και ίσως και ο χαρακτηρισμός ο ίδιος να μη μπορεί να αποδώσει αυτό που ήταν ο Οδ. Ελύτης. Πιο σωστά εγώ θα τον τοποθετούσα στον ευρύτερο πατριωτικό χώρο. Ένας άνθρωπος ο οποίος σε όλη του τη ζωή αγάπησε την Ελλάδα και την ύμνησε όσο κανείς καθώς και αντιλήφθηκε τη συνέχεια του Ελληνισμού στο σχήμα Αρχαιότητα-Βυζάντιο-Σύγχρονη Ελλάδα. Αυτή του η τοποθέτηση τον τοποθετεί σαφώς στον αντίποδα της αριστερής διανόησης της εποχής...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ντροπή δεν είναι να είναι κάποιος δεξιός. Ντροπή είναι να επιμένει κάποιος σε μια άποψη η οποία είναι τουλάχιστον επικίνδυνη μόνο και μόνο είναι δεξιός και δεν του κάθεται καλά να δει κάτι διαφορετικό. Πέρα από τις όποιες άλλες πλευρές στο θέμα αυτό που μένει είναι ότι επειδή σε ένα σχολείο (το οποίο εξάλλου είναι διαπολιτισμικό) δεν λεγόταν η ελληνικη προσευχή και αντικαταστάθηκε με κάτι αξιολογικά ουδέτερο (το ότι ήταν κομμουνιστής ο Ρίτσος δεν κάνει το ποίημα κομμουνιστικό) για να καλλιεργηθεί ένα κλίμα ανεκτικότητας και αλληλοσεβασμού των πίστεων μέσα στο σχολείο η ελληνική πολιτεία το θεώρησε έγκλημα και το δικάζει...

Όσο για τους Ήφαιστους και Ζουράριδες τα γαλλικά είναι λίγα οπότε δεν θέλω να αναφερθώ για το τι πρεσβεύουν οι κύριοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όσο για τους Ήφαιστους και Ζουράριδες τα γαλλικά είναι λίγα οπότε δεν θέλω να αναφερθώ για το τι πρεσβεύουν οι κύριοι

Μάλιστα. τα ίδια πιστεύω κι εγώ για τη Γιαννάκου, τον Ηρακλείδη και τους άλλους. Τουλάχιστον σε ένα πράγμα συμφωνούμε. Έχουμε και οι δύο έντονα συναισθήματα όταν αντιπαθούμε κάποιον:D

σ.σ. Όσον αφορά το πρώτο σκέλος της τοποθέτησής σου, έχω ήδη απαντήσει και η θέση μου νομίζω έχει γίνει σαφέστατη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μάλιστα. τα ίδια πιστεύω κι εγώ για τη Γιαννάκου, τον Ηρακλείδη και τους άλλους. Τουλάχιστον σε ένα πράγμα συμφωνούμε. Έχουμε και οι δύο έντονα συναισθήματα όταν αντιπαθούμε κάποιον:D

:D Μας πνίγει το δίκιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αντικαταστάθηκε με κάτι αξιολογικά ουδέτερο

δεν ειναι ουδετερο..ειναι η απλη προσευχη που λεει εδω και χιλιαδες χρονια ο απλος ανθρωπος,πριν παει στη δουλεια του,πριν φαει στο τραπεζι,οταν λεει "Βοηθα Παναγια μου"..
ετσι μιλαει ο ανθρωπος με το Θεο....οι φτωχοι και αμορφωτοι ανθρωποι δεν ξερουν καν το Πατερ Υμων και τι σημαινει..αλλα κανουν απλα το σταυρο τους και λενε" βοηθα Θεε μου"ή σχώρα με Θεε μου" και αυτο μετραει πανω απο όλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
! Πού είναι το κακό να ακούν τα παιδιά το πρωί την Κυριακή προσευχή; Μπορεί βέβαια οι περισσότεροι να μην καταλαβαίνουν και να μη νιώθουν ίσως τί συμβαίνει αλλά τί κακό έχει αυτό; Ή τί καλύτερο θα προσέφερε το αντίθετο. Και για να αποκλείσουν βέβαια ό,τι έχει σχέση με την ορθοδοξία από το δημόσιο λόγο λαχταρούν μια «πολυπολιτισμική» κοινωνία ώστε πλέον να μην μπορεί κανείς να τους πει τίποτα. Αλλά ας σκεφτούν ότι αυτοί τους οποίους θέλουν να εντάξουν στην πολυπολιτισμική κοινωνία την οποία ευαγγελίζονται είναι ως επί το πλείστον μουσουλμάνοι. Πολύ πιο ακραίοι από τους χριστιανούς και καθόλου διατεθειμένοι να δεχθούν οτιδήποτε «νεωτερικό» και «αριστερό» όπως αυτοί νομίζουν.

Διαφωνώ στο συγκεκριμένο κατά μεγάλο ποσοστό. Αν και αντιπαθώ ιδιαίτερα την μουσουλμανική θρησκεία (όπως και την ορθόδοξη/χριστιανική, δεν το κρύβω), τρελαίνομαι με την εικόνα που προσπαθούν να περάσουν περί μουσουλμάνων. Ότι είναι όλοι κολλημένοι αμαθείς με φέσι, μούσι, έτοιμοι για ιερό πόλεμο. Όσοι μουσουλμάνοι έχω γνωρίσει (κι έχω γνωρίσει πολλούς) όσο αδιαπραγμάτευτοι κι αν είναι στο ζήτημα της θρησκείας τους, βλέπουν με σεβασμό τις θρησκείες εν γένει, επειδή αντιπροσωπεύουν την ιερότητα, απόλυτη αξία για αυτούς .

Οι μουσουλμάνοι, εντός κατάλληλων προϋποθέσεων, πολύ καλά εντάσσονται. Μου έρχεται στο μυαλό, σε μάθημα του μεταπτυχιακού μου, 1 υπέροχο debate που είχε γίνει. Εγώ κι η κολλητή μου, μετά από παρουσίαση αυτής, σφαζόμασταν να αποδείξουμε πόσο απαραίτητο είναι να γίνουν όλα τα σχολεία secular (δεν ξέρω πώς μεταφράζεται, χωρίς να ανήκουν σε καμία θρησκεία και να μην αναφέρονται σε καμία θρησκεία εκτός από ακαδημαϊκούς λόγους περιφραστικά). Καθώς σκίζαμε τα ιμάτιά μας ''τρελαμένες'' με τους συμφοιτητές μας που αποδοκίμαζαν την άποψή μας, αναφέραμε το ότι είναι πολύ αμήχανο για κάποιον που δεν ανήκει στην επικρατούσα θρησκεία κάποιας πολυπολιτισμικής κοινωνίας, να αναγκάζεται να κάνει θρησκευτικά ή να ακούει προσευχές. Τότε 2 Πακιστανοί συμφοιτητές, φοβερά άτομα, μου έχουν ανοίξει τα μάτια σε πολλά, είπαν πως όντας μαθητές στην χώρα τους, πήγαιναν σε καθολικό σχολείο. Ότι ακολουθούσαν κανόνες, προσευχές, έκαναν χριστιανικά θρησκευτικά, αλλά δεν τους ενόχλησε ποτέ. Ότι το έκαναν με αγάπη, επειδή το σχολείο τους περιέβαλλε με 1 καλό κι αποδεκτικό περιβάλλον κι ότι τους άνοιξε ορίζοντες που δεν θα το έκανε το κλασσικό σχολείο του Πακιστάν, και όλα αυτά τα εκτιμούσαν. Η άποψή μου περί secular σχολείου δεν άλλαξε (:P), αλλά βασικά είδα το θέμα από άλλη οπτική.

Δεν δέχομαι οπότε ότι οι μουσουλμάνοι είναι ΤΟΣΟ hardcore, ώστε να μην δεχτούν νεωτερισμούς και πολυπολιτισμικότητα. Το πώς θα τους προσεγγίσει κάποια κοινωνία είναι το ζήτημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα ήθελα συμπληρωματικά του ποστ της Isiliel, να εξάρω τη στάση των δημοσιογράφων Βασίλη Λυριτζή και Δημήτρη Οικονόμου, οι οποίοι αν κι εργάζονται σε κρατικό κανάλι, κάλυψαν το θέμα με τον τρόπο που παρακολουθήσαμε, έτσι για να λέμε και τα καλά του χώρου της ενημέρωσης και όχι να βλέπουμε ως γνήσιοι νεοέλληνες μόνο τα στραβά σε κάθε τομέα. Η "Πρώτη Γραμμή" είναι μακράν η καλύτερη πρωινή ενημερωτική εκπομπή της ελληνικής τηλεόρασης και αξίζει να της δοθούν τα εύσημα...

Όσο για τις υπεκφυγές του συνομιλητή Pitg, έχω να πω ότι με απογοητεύουν τα μάλα, ωστόσο κατανοώ πλήρως την αμηχανία του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι τί περιμένατε να κάνω; Αν συνεχίσουμε την κουβέντα, απλώς θα ανακυκλώνουμε τα ίδια επιχειρήματα. Δε νομίζω ότι μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο... Αυτά που είχα να πω τα τεκμηρίωσα με τον τρόπο που εγώ θεώρησα σωστό. Από εκεί και ύστερα, όσοι παρακολουθούν τη συζήτηση και δεν έχουν αποκρυσταλλωμένη εικόνα για το τί συμβαίνει, ας κρίνουν τα επιχειρήματα του καθενός και ας σχηματίσουν τη δική τους γνώμη. Άλλωστε όσοι συμμετέχουμε στη συζήτηση, έχουμε ήδη αποκρυσταλλωμένες απόψεις ως επί το πλείστον και δεν είναι δυνατόν ο ένας να πείσει τον άλλον, νομίζω αυτό γίνεται εμφανές... Αν μου θέσει κάποιος ένα ερώτημα με το οποίο ζητάει διευκρινίσεις γι' αυτά τα οποία έγραψα, ευχαρίστως να απαντήσω... Για όσα πάντως έχουν τεθεί, έχω ήδη απαντήσει στα προηγούμενα post μου.

σ.σ.: Όσον αφορά τη ΝΕΤ, είναι κοινό μυστικό ότι παρότι η ΝΔ βρίσκεται στην κυβέρνηση πασοκοκρατείται εξαιτίας και των μονιμοποιήσεων τις οποίες ευφυέστατα έκανε η μελλοθάνατη κυβέρνηση του Κ. Σημίτη λίγο πριν τις εκλογές του 2004... Δυστυχώς η Ν.Δ. δεν πήρε τις κατάλληλες πρωτοβουλίες για αυτό το ζήτημα. Βέβαια το συγκεκριμένο (διόλου συμπαθές σε μένα) ντουέτο προσλήφθηκε από τη Ν.Δ. μεν, αλλά κινείται τελείως ευθυγραμμισμένο με το επικρατούν ιδεολογικό τοπίο της ΝΕΤ, το οποίο ελάχιστα άλλαξε με την πτώση της κυβέρνησης Σημίτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σ.σ.: Όσον αφορά τη ΝΕΤ, είναι κοινό μυστικό ότι παρότι η ΝΔ βρίσκεται στην κυβέρνηση πασοκοκρατείται εξαιτίας και των μονιμοποιήσεων τις οποίες ευφυέστατα έκανε η μελλοθάνατη κυβέρνηση του Κ. Σημίτη λίγο πριν τις εκλογές του 2004... Δυστυχώς η Ν.Δ. δεν πήρε τις κατάλληλες πρωτοβουλίες για αυτό το ζήτημα. Βέβαια το συγκεκριμένο (διόλου συμπαθές σε μένα) ντουέτο προσλήφθηκε από τη Ν.Δ. μεν, αλλά κινείται τελείως ευθυγραμμισμένο με το επικρατούν ιδεολογικό τοπίο της ΝΕΤ, το οποίο ελάχιστα άλλαξε με την πτώση της κυβέρνησης Σημίτη...


σωστός.....όλοι οι μεγαλοι δημοσιογραφοι της ΝΕΤ των πρωινων αλλα και βραδυνων εκπομπων συζητησεων κλπ.ειναι καθαρα πασοκες....προσπαθουν να κρυφτουν και η χαρα δεν τους αφηνει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
σ.σ.: Όσον αφορά τη ΝΕΤ, είναι κοινό μυστικό ότι παρότι η ΝΔ βρίσκεται στην κυβέρνηση πασοκοκρατείται εξαιτίας και των μονιμοποιήσεων τις οποίες ευφυέστατα έκανε η μελλοθάνατη κυβέρνηση του Κ. Σημίτη λίγο πριν τις εκλογές του 2004... Δυστυχώς η Ν.Δ. δεν πήρε τις κατάλληλες πρωτοβουλίες για αυτό το ζήτημα. Βέβαια το συγκεκριμένο (διόλου συμπαθές σε μένα) ντουέτο προσλήφθηκε από τη Ν.Δ. μεν, αλλά κινείται τελείως ευθυγραμμισμένο με το επικρατούν ιδεολογικό τοπίο της ΝΕΤ, το οποίο ελάχιστα άλλαξε με την πτώση της κυβέρνησης Σημίτη...
δεν συμφωνώ , ούτε διαφωνώ . Πώς συνδέεται , ότι κάποιος είναι πασόκ με την ανθρώπινη στάση που πήρε στο θέμα ; εκτός και αν ψηφίζοντας πασοκ παίρνεις δώρο και μια καρδιά . Όπως είδες από τον νόμο δεν προκύπτει με προσεκτική ανάγνωση ποινική κατηγορία εναντίον της δασκάλας . Συνεπώς , είναι το είδος του δικαστηρίου , ας το κάνει άλλος και θα δει τι θα πάθει...
Οπότε τι έπρεπε να κάνει ο δημοσιογράφος για να είναι κατα εσένα ακριβοδίκαιος ; να στήσει ο ίδιος κρεμάλα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι κατ' εξοχήν ιδεολογικό. Γιατί και ο «ανθρωπισμός», είναι μια έννοια που παίρνει πολλές διαφορετικές ερμηνείες. Άρα μη θεωρείς δεδομένο ότι την άποψή σου περί ανθρωπισμού την υιοθετούν οι πάντες και τους κρίνεις με βάση τη δική σου αντίληψη. Εγώ ίσα-ίσα τέτοιου πρωτοβουλία την κρίνω άκρως υποκριτική και αντι-ανθρωπιστική. Διότι προσπάθησε η συγκεκριμένη δασκάλα να στερήσει από τους μαθητές το στοιχειώδες δικαίωμα της πρωινής προσευχής σύμφωνα με τη θρησκεία τους, με το πρόσχημα της ύπαρξης μεταναστών. Εδώ οι πρόγονοί μας έχυσαν αίμα για να μπορούν να προσεύχονται ελεύθερα και δημόσια στο όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος και έρχονται κάποιοι να μας πουν ότι εξαιτίας των μεταναστών δε θα μπορούμε πλέον ως Χρι. Ορθόδοξοι μέσα στην Ελλάδα της οποίας το πρώτο σύνταγμα το 1821 θεμελιώθηκε "Είς το όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος" να προσευχόμαστε όπως μας δίδαξε ο ίδιος ο Αρχηγός της Πίστεώς μας. Αλλά εδώ πάμε πάλι σε αυτά που έχω ήδη πει, ότι δηλαδή την πολυπολιτισμικοποίηση της Ελλάδος, κάποιοι την επιδιώκουν προκειμένου να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς τους. Δεν μπόρεσαν να μεταλλάξουν τελείως τον Ελληνικό λαό ο οποίος έχει βαθιά ριζωμένη την Ορθόδοξη παράδοση μέσα του, και γι' αυτό προσπαθούν με τη δικαιολογία των μεταναστών. Δεν είναι ανάγκη άλλωστε να υπάρχουν σχολεία με μεγάλο αριθμό μεταναστών αλλά θα μπορούσαν να κατανείμουν τον αριθμό των μεταναστών ισόποσα. Όταν όμως τα σχολεία των "κυριλέ" περιοχών αρνούνται να δεχθούν παιδιά μεταναστών, το βάρος το φορτώνονται οι λαϊκές γειτονιές με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τέτοια ζητήματα.

σ.σ. Προφανώς και δε χρειάζεται διευκρίνιση για το ποιά είναι η πρωινή προσευχή. Εφ' όσον αναγνωρίζεται ως επικρατούσα θρησκεία η Ορθόδοξη Πίστη, η προσευχή η οποία γίνεται στο σχολείο ακολουθεί αυτό το τυπικό... Και όχι φυσικά τη βούληση του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Και τα σχόλια δικά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Syntagma.pdf
    200.2 KB · Εμφανίσεις: 257

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αλήθεια pitg, από τη μια δεν ήθελες ν' ανακυκλώσεις τα επιχειρήματα, ωστόσο έχεις γράψει κάμποσα ποστ από εκεί και ύστερα, αναμασώντας όμως μην απαντώντας.

Σύμφωνα λοιπόν με το σκεπτικό σου, η κρατική τηλεόραση θα έπρεπε να διώκει τους δημοσιογράφους σε σχέση με τις πολιτικές τους τοποθετήσεις ή ακόμη καλύτερα να τους καρατομεί όταν δεν ακολουθούν γλύφοντας τη γραμμή της και όταν δεν χειροκροτούν τις θέσεις και τις πράξεις της. Αυτή η άποψη συνάδει απόλυτα με την προηγουμένως εκφρασθείσα από εσένα, ότι η δασκάλα έπρεπε να διωχθεί επειδή ήταν αριστερή. Αυτή είναι η άποψή σου περί δημοκρατίας λοιπόν; Γι' αυτήν τη δημοκρατία έχυσαν το αίμα τους οι πρόγονοί μας, ή μήπως είναι ακριβώς αυτό το πολίτευμα που υποστηρίζεις, το οποίο έκλεισε στη φυλακή τον Θ. Κολοκοτρώνη;


Διότι προσπάθησε η συγκεκριμένη δασκάλα να στερήσει από τους μαθητές το στοιχειώδες δικαίωμα της πρωινής προσευχής σύμφωνα με τη θρησκεία τους, με το πρόσχημα της ύπαρξης μεταναστών.
Ναι, σε αυτό δεν απάντησες, αλλά συνεχίζεις να παραποιείς τα γεγονότα. Πώς η εν λόγω δασκάλα στέρησε το δικαίωμα προσευχής στους Έλληνες μαθητές, όταν έβαλε και τους αλλόδοξους να προσεύχονται καθημερινά στον ίδιο θεό; Μόνο οι επίσημες προσευχές της κρατικοδίαιτης εκκλησίας είναι χριστιανικές; Δεν έχει δικαίωμα ένας κομμουνιστής να προσευχηθεί ή η προσευχή που γράφει ένας ποιητής είναι μιαρή; Τι το κακό βρίσκεις στη συγκεκριμένη προσευχή;

Εγώ γεννήθηκα με τη χούντα, εσύ τη νοσταλγείς καημένε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Διότι προσπάθησε η συγκεκριμένη δασκάλα να στερήσει από τους μαθητές το στοιχειώδες δικαίωμα της πρωινής προσευχής σύμφωνα με τη θρησκεία τους, με το πρόσχημα της ύπαρξης μεταναστών.
Οι μαθητές συνέχισαν να προσεύχονται κάθε πρωί. Το μόνο που άλλαξε ήταν ότι αντί να προσεύχεται μόνο το 25% των Ελλήνων μαθητών (αφού το 75% ήταν αλλόθρησκοι), προσεύχονταν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ από κοινού χρησιμοποιώντας μια προσευχή που θα ταίριαζε σε ΚΑΘΕ ΘΕΟ! Μα είναι δυνατόν να διαβάζεις ό,τι και όπως σε βολεύει;;;
Η δασκάλα δε στέρησε την προσευχή, αντίθετα φρόντισε να έχουν δικαίωμα προσευχής ΟΛΟΙ.
...Αλλά μάλλον αυτό είναι που δε μπορείς ν' αντέξεις...

Όταν όμως τα σχολεία των "κυριλέ" περιοχών αρνούνται να δεχθούν παιδιά μεταναστών, το βάρος το φορτώνονται οι λαϊκές γειτονιές με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τέτοια ζητήματα.
Δεν είναι προφανές ότι στις κυριλέ περιοχές τα ενοίκια είναι δυσβάσταχτα για τους μετανάστες πράγμα που τους αναγκάζει να ζουν σε φτωχότερες περιοχές και να πηγαίνουν στα αντίστοιχα σχολεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δε συνεννοούμαστε. Όπως λέει και το τραγούδι της Βίκυ Μοσχολιου:
"Δεν έχουμε την ίδια τη συχνότητα, δεν είμαστε στον ίδιο το σταθμό"
Δε θα σας αλλάξω γνώμη, δε θα μου αλλάξετε επίσης. Δε μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν πειράζει pitg21 ...καταλάβαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δε συνεννοούμαστε. Όπως λέει και το τραγούδι της Βίκυ Μοσχολιου:
"Δεν έχουμε την ίδια τη συχνότητα, δεν είμαστε στον ίδιο το σταθμό"
Δε θα σας αλλάξω γνώμη, δε θα μου αλλάξετε επίσης. Δε μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο.

Ή με άλλα λόγια, δεν έχω τι ν' απαντήσω στα δικαιολογημένα σας σχόλια, δεν είμαι σε θέση ν' αντιμετωπίσω τις ερωτήσεις σας, όπως υποσχέθηκα δύο ποστ παραπάνω, ωστόσο δεν αλλάζω τη ρημάδα την άποψή μου, που να χτυπιέστε όλοι μαζί, γιατί έτσι κατανοώ την έννοια της συζήτησης και του δημοκρατικού διαλόγου.

Τελικά έχει απόλυτο δίκαιο ο SID. Χρειάζεται μεγάλη γενναιότητα για να αναθεωρήσεις όταν σου αποδεικνύεται ότι έχεις άδικο. Τιμώ κι εγώ με τη σειρά μου τον Άγγελο, αλλά μην περιμένεις την ίδια τιμή και για λογαριασμό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Έχω απαντήσει σε όλα τα επιχειρήματά σας. Απλώς κρίνετε τα επιχείρηματά μου με βάση το δικό σας αξιακό πλαίσιο . Να το πω σχηματικά. Είναι σαν να μαλώνουν π.χ. ένας μουσουλμάνος κι ένας χριστιανός και ο μουσουλμάνος να κατηγορεί τη χριστιανική θρησκεία γιατί π.χ. επιτρέπει την οινοποσία. Ο χριστιανός του απαντά γιατί επιτρέπει την οινοποσία, αλλά ο μουσουλμάνος προσπαθεί να τον πείσει σύμφωνα με το Κοράνι γιατί δεν επιτρέπεται η οινοποσία. Προφανώς και ο χριστιανός, δε θα δεχθεί αυτό του το επιχείρημα γιατί απλούστατα οι γραφές του διέπονται από ένα τελείως διαφορετικό αξιακό σύστημα. Νομίζω έγινες σαφές αυτό το οποίο θέλω να πω. Για να μη χαλάσουμε λοιπόν τις καρδιές μας, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και ας μη ρίχνουμε λάδι στη φωτιά. Ο καθένας έχει τις συμπάθειές του και τις αντιπάθειές του και τις γνώμες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν έχεις σε καμμία περίπτωση απαντήσει στα ποστ #94 και 95, παρά το γεγονός ότι παραπάνω έχεις εκφράσει μια θέση που δεν στηρίζεται στα γεγονότα και σου ζητούνται διευκρινίσεις επ' αυτής, τις οποίες αμέσως παραπάνω έχεις υποσχεθεί να δώσεις.

Όσο για το παράδειγμά σου, ίσως να ισχύει από τη δική σου πλευρά, προσωπικά όμως δεν αντλώ τα επιχειρήματα και τις απόψεις μου από κανένα "ιερό" βιβλίο και συνεπώς οι θέσεις μου είναι πλήρως αναθεωρήσιμες. Εσύ πάλι απαντάς με το γνωστό δημοκρατικό "Ουκ αν με πείσεις καν με πείσεις"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top