• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αποτρίχωση με laser

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
λολ Ο ίδιος το έχει πει σε παλιότερες εκπομπές. Του είχε ξεφύγει φαίνεται.
Του ξέφυγε;

Του δερματολόγου ιατρού που έχει ορκιστεί στον Ιπποκράτη (μεγάλη η Χάρη Του) του ξέφυγε;;;


Τί λέει εδώ μου είναι αδιάφορο.

Αδιάφορο σου είναι. Αχα. Το να μας λες πως θα καρκινιάσουμε σε 15 χρόνια, σου είναι κι αυτό αδιάφορο;
Δεν παίζουμε με την υγεία, Γιατρέ. Κι εσύ που'σαι και ''Γιατρός'', θα'πρεπε να το ξέρεις...


Φάσκει και αντιφάσκει.
Τον έχεις τελικά σε εκτίμηση ή όχι;

Θέλω τα λόγια του. Αν τα βρείς, θα σου απολογηθώ.

Σου είπα, η παραφιλολογία με ενοχλεί, πόσο μάλλον για κάτι που κάνω χρόνια και το έχω ερευνήσει. Παρ'ολ' αυτά δεν αρνούμαι τις αντίθετες απόψεις, αρκεί να είναι απόψεις με υπογραφή και απόδειξη. Στο δικό σου ποστ, υπήρχε η υπογραφή κάποιου άλλου, ο οποίος δεν έχει πει κάτι τέτοιο, εξ'ου κι ο λόγος να μου το αποδείξεις. Αν τελικά η δική σου άποψη είναι αυτή, χρησιμοποιησε τα δικά σου λόγια. Θα σε παραδεχτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καλώς έκανα και σου απάντησα. Σου είπα, η παραφιλολογία με ενοχλεί, πόσο μάλλον για κάτι που κάνω χρόνια και το έχω ερευνήσει. Παρ'ολ' αυτά δεν αρνούμαι τις αντίθετες απόψεις, αρκεί να είναι απόψεις με υπογραφή και απόδειξη. Στο δικό σου ποστ, υπήρχε η υπογραφή κάποιου άλλου, ο οποίος δεν έχει πει κάτι τέτοιο, εξ'ου κι ο λόγος να μου το αποδείξεις. Αν τελικά η δική σου άποψη είναι αυτή, χρησιμοποιησε τα δικά σου λόγια. Θα σε παραδεχτώ.

Δεν με ενδιαφέρει να με παραδεχτείς ούτε να μου απολογηθείς. Δεν έχω λόγο να τον δυσφημίσω, ίσα ίσα τον επαινώ που είπε την αλήθεια τότε. Δεν είμαι υποχρεωμένος να κρατάω στο αρχείο μου βίντεο του Τζερμιά από το 1996/97 κάπου εκεί. "Είναι νωρίς. Δεν ξέρουμε ακόμα, το λέιζερ είναι ασφαλές, αλλά σε τριάντα χρόνια περίπου θα μπορούμε να το πούμε με βεβαιότητα αυτό, τότε θα γνωρίζουμε τις παρενέργειες". Αυτό. Τί κάνεις χρόνια ; γιατρός είσαι ; Δημοσιογράφο σε είχα αφήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Σοβαρά πετάτε τόσα λεφτά σε περιόδους κρίσης; Really now?:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
"Είναι νωρίς. Δεν ξέρουμε ακόμα, το λέιζερ είναι ασφαλές, αλλά σε τριάντα χρόνια περίπου θα μπορούμε να το πούμε με βεβαιότητα αυτό, τότε θα γνωρίζουμε τις παρενέργειες". Αυτό. Τι κάνεις χρόνια;

Αλλο αυτό που γράφεις τώρα κι άλλο ο καρκίνος που είπες πριν. Παρενέργεια μπορεί να θεωρηθεί και η ξηροδερμία. Πέρασαν 15 χρόνια απο τότε που το είδες και δεν έχουμε κανένα κρούσμα καρκίνου, εξαιτίας του λέιζερ αποτρίχωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αλλο αυτό που γράφεις τώρα κι άλλο ο καρκίνος που είπες πριν. Παρενέργεια μπορεί να θεωρηθεί και η ξηροδερμία. Πέρασαν 15 χρόνια απο τότε που το είδες και δεν έχουμε κανένα κρούσμα καρκίνου, εξαιτίας του λέιζερ αποτρίχωσης

'Εχουμε άλλα 15. Είναι νωρίς ακόμα. Η ακτινοβολία δεν παύει να είναι ακτινοβολία. Μην πιστεύετε τα "επίσημα". Επίσης, είναι αναποτελεσματική για ριζικές λύσεις κάθε ακτινοβολία. Ρωτήστε κάποιους που προσπαθούν να αφαιρέσουν ουλές π.χ. Μόνο μειώνονται για λίγο και μετά ξαναβγαίνουν. Με τρομακτικές παρενέργειες συχνά. Οι τρίχες φεύγουν κι αυτές, όχι όμως για πάντα. Μου το είπε ειδική που δούλευε σε κέντρο αισθητικής, και μάλιστα πολύ καλό, κοντά στο Σύνταγμα να μην λέμε ονόματα, όταν της είπα να μου εγγυηθεί ότι δεν θα χρειαστεί να αποτριχώσω κάτι μετά από τον πρώτο κύκλο. :P "Δεν μπορώ να σας ορκιστώ. Δεν μπορώ να εγγυηθώ ούτε για τις παρενέργειες, αν έχετε κάποιο πρόβλημα με το αίμα ή κάτι". Να σας θυμίσω επίσης το σκάνδαλο με το "πράσινο φως" λέιζερ της Πρίνου :sick: Ακόμα και οι εχθροί της παραδέχτηκαν ότι ούτε τα δικά τους λέιζερ δεν δίνουν σίγουρα οριστική λύση. Τα κέντρα αισθητικής δεν έπρεπε να υπάρχουν. Θα έπρεπε να επιστρέψουμε στην παλιά χοντρή αισθητικό μας με τις ταινίες και το κερί που μας έκανε να σφαδάζουμε από τον πόνο, αλλά μας έλεγε την αλήθεια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δοκτωρα, εισαι ακρως ανενημερωτος περι λειζερ...
Αναφερεσαι αρχικα στον καρκινο, μετα το παιρνεις πισω εμμεσως πλην ομως σαφως και συνεχιζεις να αναφερεις τι σου χει πει η μια αισθητικος, η αλλη και γω δεν ξερω ποιος αλλος.
Βεβαιως και οταν προκειται για ορμονοεξαρωμενες περιοχες υπαρχει θεμα περι μονιμης αποτριχωσης και μπορει να χρειαστει ακομα και μετα απο πολλες συνεδριες, αναλογα με το προβλημα, να πρεπει να κανεις εστω και μια φορα το χρονο.
Και τελος παντων, δεν αφηνεις καλυτερα να μιλησουν επι των αποτελεσματων του λειζερ ατομα που ηδη κανουν πολυν καιρο και οι ειδικοι?!
Μαθε λοιπον οτι τα δερματολογικα λειζερ εκπεμπουν φως και οχι καποια επιβλαβη ακτινοβολια που να διαχεεται ή να εισερχεται στο σωμα.

Αμφιβαλλω δε για το εαν γνωριζεις καν το πως καταστρεφεται η τριχα με το λειζερ...
Ενημερωσου πρωτα επι του θεματος και μετα μιλα για καρκινωματα και λοιπα.
Επισης αδεια για μηχανημα λειζερ μπορει να εχει μονο ιατρος και οχι αισθητικος. την εφαρμογη βεβαια αυτου αν και θα επρεπε μονο ιατρος να την κανει, κατοπιν εκπαιδευσης μπορει και αισθητικος αλλα ακομα και νοσοκομα.
Πφφφ...συγχυστηκα απογεματιατικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σοβαρά πετάτε τόσα λεφτά σε περιόδους κρίσης; Really now?:mad:

Οσο δεν έχουμε υποχρεώσεις σκυλιά γατιά παιδιά , όσα έχουμε τα δίνουμε όπου γουστάρουμε και λογαριασμό σε κανέναν δε δινουμε.:mad:

Κι εσύ μην ξαναβγείς για ποτό/καφέ, πιες το σπίτι σου. Επίσης απ''οτι θυμάμαι, καπνίζεις. Κόψτο. Οικονομική κρίση. :P
Δεν είναι τόσο ακριβό, πλέον ειδικά έχουν πέσει οι τιμές. Για την ακρίβεια, εμένα δε μου φαίνεται καθόλου ακριβό, κάνω σε μικρά σημεία άλλωστε, δόξα τω θεώ βγήκα ξανθότριχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως σε κάθε περίπτωση, μπορώ να βρω χιλιάδες λόγους γιατί να κρύψουν τις πιθανότητες καρκινογένεσης και κανέναν λόγο γιατί να βγούν δημοσίως να τις παραδεχτούν. Εμένα πάντως η ξαδέρφη μου που είναι αισθητικός κι έχει κάποιο (μη ιατρικό προφανώς) μηχάνημα lazer αποτρίχωσης αρνήθηκε να το χρησιμοποίησει επάνω μου γιατί ο αντιπρόσωπός του, της είπε πως καλό θα είναι να το αποφύγει λόγω του πρόσφατου θέματος. Και γενικά ΜΗ θεωρείτε πως οι ιατροί ή ο οποιοσδήποτε ξέρει τι προκαλεί τον καρκίνο και τι μπορείς να κάνεις για να τον αποφύγεις - έχω ρωτήσει ογκολόγο αν θεωρεί πως η διατροφή ή κάποια άλλη συνήθεια επηρεάζει την εξέλιξη/εμφάνιση του καρκίνου και μου είπε ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ πως δεν υπάρχει τίποτα που πρέπει να προσέχω και πως αυτά είναι ..τυχερά (:blink:), τη στιγμή που για την εξέταση του Pet scan που ελέγχει αν υπάρχει καρκινική εστία μες στο σώμα σου, σου δίνουν ραδιενεργή ζάχαρη που ενεργοποιεί τα καρκινικά κύτταρα, άρα θα μπορούσε τουλάχιστον να μου πει να μη τρώω γλυκά και ζάχαρη γενικά!!! Είναι όλοι και όλα πουλημένα για να διατηρηθεί το σύστημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Πάντως σε κάθε περίπτωση, μπορώ να βρω χιλιάδες λόγους γιατί να κρύψουν τις πιθανότητες καρκινογένεσης και κανέναν λόγο γιατί να βγούν δημοσίως να τις παραδεχτούν. Εμένα πάντως η ξαδέρφη μου που είναι αισθητικός κι έχει κάποιο (μη ιατρικό προφανώς) μηχάνημα lazer αποτρίχωσης αρνήθηκε να το χρησιμοποίησει επάνω μου γιατί ο αντιπρόσωπός του, της είπε πως καλό θα είναι να το αποφύγει λόγω του πρόσφατου θέματος. Και γενικά ΜΗ θεωρείτε πως οι ιατροί ή ο οποιοσδήποτε ξέρει τι προκαλεί τον καρκίνο και τι μπορείς να κάνεις για να τον αποφύγεις - έχω ρωτήσει ογκολόγο αν θεωρεί πως η διατροφή ή κάποια άλλη συνήθεια επηρεάζει την εξέλιξη/εμφάνιση του καρκίνου και μου είπε ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ πως δεν υπάρχει τίποτα που πρέπει να προσέχω και πως αυτά είναι ..τυχερά (:blink:), τη στιγμή που για την εξέταση του Pet scan που ελέγχει αν υπάρχει καρκινική εστία μες στο σώμα σου, σου δίνουν ραδιενεργή ζάχαρη που ενεργοποιεί τα καρκινικά κύτταρα, άρα θα μπορούσε τουλάχιστον να μου πει να μη τρώω γλυκά και ζάχαρη γενικά!!! Είναι όλοι και όλα πουλημένα για να διατηρηθεί το σύστημα..

Aυτό ακριβώς. Παρεμπιπτόντως, είμαι γιατρός, σε ειδικότητα όπου χρησιμοποιείται το λέιζερ. Αναφέρθηκε κάπου ότι το λέιζερ είναι φως και όχι ακτινοβολία. Το φως ΕΙΝΑΙ ακτινοβολία. Η συχνότητά του είναι διάφορη. Δεν εννοώ ότι η πρακτική του λέιζερ προκαλεί κακοήθεια, οπωσδήποτε. Απλά, είμαι καχύποπτη απέναντι σε πρακτικές που προκαλούν τόσο ισχυρές μεταβολές στο σώμα, πχ : λέιζερ => κάψιμο τρίχας, συν ότι αντιλαμβάνομαι πως οι θεραπείες αυτές πραγματοποιούνται με γνώμονα το κέρδος. Κι εμένα μια φίλη μου γιατρός, που εργαζόταν σε κέντρο αισθητικής, ήταν κάθετη στο ότι το λέιζερ δεν προσφέρει μόνιμο αποτέλεσμα αποτρίχωσης. Τι να πω... Γιατρός είναι ο Drstrange- από όσο άκουσα- ,κάτι θα ξέρει παραπάνω. Δε χρειάζεται τόση επιθετικότητα. Μια γνώμη μεταφέρουμε,- δε σας απαγόρευσε κανείς να κάνετε αυτό που κάνατε μέχρι σήμερα.
Όπως ακούγεται η δική σας άποψη, που υπεραμύνεσθε αυτής της πρακτικής, έτσι επιτρέπεται να ακούγεται και η δική μας. Ως αντίπαλο δέος. Ο καθένας ΘΑ ΠΡΑΞΕΙ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙ, χωρίς, όμως, να φιμώνει τον απέναντι. Κάποιος που ακούει την πληροφορία περί πρόκλησης κακοήθειας, μπορεί να επέλεγε αποχή από την συγκεκριμένη πρακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
H ξαδέρφη σου καγι, δεν έχει λέιζερ αποτρίχωσης. Εχει λέιζερ φωτόλυσης.

Θίγεις τώρα δυο μεγάλα ζητήματα. Ενα της ανηθικότητας των γιατρών και δύο αυτό του καρκίνου.Πολλές μπορεί να είναι οι αιτίες και οι παράγοντες, τι να λέμε τώρα.
Σαφώς και δε σου συνέστησαν να κάνεις γιατί αφού έχει αντιδράσει μια φορά ο οργανισμός, γιατί να μην αντδράσει και δεύτερη;
Παράδειγμα -το ξέρεις- με μια ελιά μου, την έβγαλα και είχε αντίδραση ο οργανισμός μου στο κόψιμο. Με λέιζερ ίσως γινόταν χειρότερα κι έτσι προτίμησα τηνν απλή μέθοδο που είχε κι αποτέλεσμα - αλοιφή! (οου γιες).

Πατέρας φίλου τσιγάρο και ποτό δεν είχε βάλει στο στόμα του μια ζωή, αθλητής, έφυγε πρόσφατα. Τι να πεις εδώ;

Σχετικά με την ανηθικότητα των γιατρών, μηδέν απο του τέλους μακάριζε. Πιστεύω μέχρι τουναντίον. Κρούσματα δεν είδα, παρενέργειες δεν είδα, στο εξωτερικό (Αμερική) που γίνεται το λέιζερ πάνω απο 30 χρόνια, καταγγελίες δεν είδα, έστω μια αποδειξη για το αντίθετο, δεν είχα. Thats it.
Προτιμότερο το λέιζερ, υπο αυτές τις συνθήκες παρα το τσιγάρο πχ που κι αποδείξεις έχουμε και καταγγελίες έχουμε. Και πώς κάνει κακό στην υγεία ξέρουμε. Στο λέιζερ ο θύλακας της τρίχας καίγεται, απλά.

Και τουλάχιστον, αν είναι να πεθάνω όπως λέτε σε 15 χρόνια, ας φύγω αποτριχωμένη και καθόλου ταλαιπωρημένη


Το φως ΕΙΝΑΙ ακτινοβολία. Η συχνότητά του είναι διάφορη. Δεν εννοώ ότι η πρακτική του λέιζερ προκαλεί κακοήθεια, οπωσδήποτε. Απλά, είμαι καχύποπτη απέναντι σε πρακτικές που προκαλούν τόσο ισχυρές μεταβολές στο σώμα, πχ : λέιζερ => κάψιμο τρίχας, συν ότι αντιλαμβάνομαι πως οι θεραπείες αυτές πραγματοποιούνται με γνώμονα το κέρδος. Κι εμένα μια φίλη μου γιατρός, που εργαζόταν σε κέντρο αισθητικής, ήταν κάθετη στο ότι το λέιζερ δεν προσφέρει μόνιμο αποτέλεσμα αποτρίχωσης..

Το ότι δεν προσφέρει μόνιμο, το γνωρίζουμε.Το λένε και οι δερματολόγοι πως εξαρτάται την περιοχή.
Υπο φυσιολογικές συνθήκες, θα χρειαστεί επανάληψη απο ένα σημείο κι έπειτα , μια το 6μηνο, μια το χρόνο.

Γεια σας κα Αλεξάνδρα παρεπιπτόντως. Τι γιατρός είστε αν επιτρέπεται και τι γνώσεις έχετε πάνω στη δερματολογική κοσμητική; Θα θέλατε να μας πείτε περισσότερα να ενημερωθούμε, πάνω στο ζήτημα ακτινοβολιάς: ποιό ποσοστό αυτού μπορεί να επιφέρει βλάβη, τι βλάβη μπορεί να προκαλέσει φως που εισέρχεται μέχρι το θύλακα της τριχάς κι ο,τι άλλο νομίζετε χρήσιμο. Αν πάρω έναν αναπτήρα θα κάψω τις τρίχες μου, όχι μέχρι τη ρίζα. Μου προκαλεί η φωτιά βλάβη και πόσο; Ισως, μου προκαλέσει έγκαυμα αλλά δεν είναι και σίγουρο. Το ίδιο και ο ήλιος, αν κάτσω πολλές ώρες όταν βράζει. Επίσης, καλό θα ήταν να μας αναφέρετε τις πηγές σας, γιατί όπως καταλαβαίνετε κι εγώ μπορώ να δηλώσω αστροναύτης, αλλά δεν είμαι. Δε σας διαψεύδω, ειλικρινά. Ούτε θέλω να σας αμφισβήτησω. Θέλω όμως να σιγουρευτώ, πως όσα λέμε για ένα κομμάτι τόσο ευαίσθητο, είναι πάνω απο όλα αληθινά κι αποδεδειγμένα και πως οι εκφράσεις που χρησιμοποιούνται είναι σωστές. Η ίδια, είπατε, πως δεν είστε σίγουρη για κακοήθεια, τότε πώς θίγεται ένα τέτοιο ζήτημα τόσο έντονα απο συμφορουμιστές με απολυτότητα και σιγουριά; Καμμία επίθεση. Υποθέτω πως αν ερχόσαστε στη δική μας θέση που κάνουμε λέιζερ τα τελευταία χρόνια, θα είχατε, λογικά την ίδια αντίδραση.

Τι να πω... Γιατρός είναι ο Drstrange- από όσο άκουσα-/ κάτι παραπάνω θα ξέρει
Στο ψευδώνυμο / Εσείς δεν ξέρετε παραπάνω που είστε γιατρός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Aυτό ακριβώς. Παρεμπιπτόντως, είμαι γιατρός, σε ειδικότητα όπου χρησιμοποιείται το λέιζερ. Αναφέρθηκε κάπου ότι το λέιζερ είναι φως και όχι ακτινοβολία. Το φως ΕΙΝΑΙ ακτινοβολία. Η συχνότητά του είναι διάφορη. Δεν εννοώ ότι η πρακτική του λέιζερ προκαλεί κακοήθεια, οπωσδήποτε. Απλά, είμαι καχύποπτη απέναντι σε πρακτικές που προκαλούν τόσο ισχυρές μεταβολές στο σώμα, πχ : λέιζερ => κάψιμο τρίχας, συν ότι αντιλαμβάνομαι πως οι θεραπείες αυτές πραγματοποιούνται με γνώμονα το κέρδος. Κι εμένα μια φίλη μου γιατρός, που εργαζόταν σε κέντρο αισθητικής, ήταν κάθετη στο ότι το λέιζερ δεν προσφέρει μόνιμο αποτέλεσμα αποτρίχωσης. Τι να πω... Γιατρός είναι ο Drstrange- από όσο άκουσα- ,κάτι θα ξέρει παραπάνω. Δε χρειάζεται τόση επιθετικότητα. Μια γνώμη μεταφέρουμε,- δε σας απαγόρευσε κανείς να κάνετε αυτό που κάνατε μέχρι σήμερα.
Όπως ακούγεται η δική σας άποψη, που υπεραμύνεσθε αυτής της πρακτικής, έτσι επιτρέπεται να ακούγεται και η δική μας. Ως αντίπαλο δέος. Ο καθένας ΘΑ ΠΡΑΞΕΙ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙ, χωρίς, όμως, να φιμώνει τον απέναντι. Κάποιος που ακούει την πληροφορία περί πρόκλησης κακοήθειας, μπορεί να επέλεγε αποχή από την συγκεκριμένη πρακτική.

Καταρχας, θα σε παρακαλουσα να διαβαζεις καλυτερα...Εγραψα "επιβλαβη ακτινοβολια". Εννοωντας ραδιενεργεια, ιονιζουσα ακτινοβολια κ.λ.π. Εν ολιγοις, δεν εγραψα πως δεν ειναι ακτινοβολια γενικοτερα.
Σορρυ, αλλα απ οσα παρατηρησε ο Δοκτωρας εσυ εβγαλες το συμπερασμα οτι ειναι ιατρος?!
Επειδη το νικ του δηλωνει κατι τετοιο?! Κβατς! ...Ενιγουει...
Να παρατηρησω δε πως επιθετικη δεν ειμαι σε καμμια των περιπτωσεων. Το οτι δε χαιδευω ματακια ειναι γνωστο στο χωρο αυτο εδω και καποια χρονια. Οποιος ενοχλειται, λυπαμαι, αλλα δατ΄ς μι. Οποιος επισης θεωρει οτι εχω προσβαλλει τον ιδιο ή καποιον αλλο, υπαρχει το κουμπακι της αναφορας. Συνεπως, οι οποιοι χαρακτηρισμοι καλο θα ηταν να μη γινονται.
Επιπλεον, το να προτρεπω καποιον να ενημερωθει για κατι που προφανως (σε μενα τουλαχιστον) απ' οσα γραφει δειχνει να μη γνωριζει, δεν λεγεται φιμωση αγαπητη Αλεξανδρα. Κι εαν εγω γνωριζω καποια πραγματα λαθος, εδω ειμαι...

Να συμπληρωσω οτι αποψεις τυχαιων ιατρων, χωρις αναφορες σε αποτελεσματα ερευνων με αφηνουν ιδιαιτερως αδιαφορη, οταν εχω πολυ προσφατο παραδειγμα δερματολογου που ασκει το επαγγελμα εδω και καποιες δεκαετιες, ο οποιος θεωρησε βασικοκυτταρικο καρκινωμα δερματος ως "μολυνσουλα".


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τι να πω... Γιατρός είναι ο Drstrange- από όσο άκουσα- ,κάτι θα ξέρει παραπάνω.

δεν είμαι γιατρός, μετέφερα απλά λόγια ενός γιατρού που χρησιμοποιούσε τότε τουλάχιστον λέιζερ, τώρα δεν ξέρω. Ασχολήθηκα με τα λέιζερ και θεωρώ ότι υπάρχει ένας μύθος σχετικά. Θα την συνέφερε να μου πει ότι οι τρίχες δεν θα ξαναβγούν, όμως είπε το αντίθετο και έτσι έχασε πολλά λεφτά που θα της έδινα. Αυτό μου είπε, αυτό σας λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
1. Συμφωνω με kajira οτι αν υπηρχε γνωστό ρισκο με κατι τετοιο, θα ειχαν πολλους λογους να το αποκρυψουν.
2. Εχοντας πει αυτο ομως, κατα τα αλλα, η επιστημονική κοινότητα μας λεει, οτι η μη ιονιζουζα ακτινοβολια (οπως τα λειζερ για αποτριχωση), δεν ειναι ικανη να δημιουργησει βλαβη σε μοριακο επιπεδο απευθειας.
3. Το λειζερ αποτριχωσης αρχισε να χρησημοποιειται τελη δεκαετιας 90, αρα περιπου 15 χρονια βρίσκεται στην πιατσα.
4. Για εμπορικους λογους διαφημιζουν για μονιμο αποτελεσμα, αλλά επισημα, με αυτη τη φραση εννοουν οτι ολο και λιγοτερες τριχες θα ξαναβγαινουν. Οχι ολες δλδ. Ουτε αποκλειεται να υπαρξει "αναδασωση".
5. Οι υπολοιπες παρενεργειες ειναι απ'οτι φαινεται οχι πολυ σοβαρες, εκτος απο τις σπανιες οπου δημιουργειται διαταραχή στην χρωση του δερματος.
6. O ορκος στον Ιπποκράτη υφίσταται μονο απο φιλοτιμο, ανατροφη, και ανθρωπιά απο τον καθε ιατρό. Οι υπολοιποι τον καμπτουν ή καταπατουν για πλακα. Αρα μην κοιταμε "α ειναι ιατρος εχει ορκιστει". Κοιταξτε τι ανθρωπος ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δοκτωρα, εισαι ακρως ανενημερωτος περι λειζερ...
Αναφερεσαι αρχικα στον καρκινο, μετα το παιρνεις πισω εμμεσως πλην ομως σαφως και συνεχιζεις να αναφερεις τι σου χει πει η μια αισθητικος, η αλλη και γω δεν ξερω ποιος αλλος.
Βεβαιως και οταν προκειται για ορμονοεξαρωμενες περιοχες υπαρχει θεμα περι μονιμης αποτριχωσης και μπορει να χρειαστει ακομα και μετα απο πολλες συνεδριες, αναλογα με το προβλημα, να πρεπει να κανεις εστω και μια φορα το χρονο.
Και τελος παντων, δεν αφηνεις καλυτερα να μιλησουν επι των αποτελεσματων του λειζερ ατομα που ηδη κανουν πολυν καιρο και οι ειδικοι?!
Μαθε λοιπον οτι τα δερματολογικα λειζερ εκπεμπουν φως και οχι καποια επιβλαβη ακτινοβολια που να διαχεεται ή να εισερχεται στο σωμα.
Αμφιβαλλω δε για το εαν γνωριζεις καν το πως καταστρεφεται η τριχα με το λειζερ...
Ενημερωσου πρωτα επι του θεματος και μετα μιλα για καρκινωματα και λοιπα.
Επισης αδεια για μηχανημα λειζερ μπορει να εχει μονο ιατρος και οχι αισθητικος. την εφαρμογη βεβαια αυτου αν και θα επρεπε μονο ιατρος να την κανει, κατοπιν εκπαιδευσης μπορει και αισθητικος αλλα ακομα και νοσοκομα.
Πφφφ...συγχυστηκα απογεματιατικα.
Χωρις να συμφωνω με την αποψη του Dr.Strange Love θεωρω απαραδεκτο τον τροπο με τον οποιο διατυπωνεις τηναντιθετη αποψη σου,ως ιδιαιτερα απαξιωτικο...Εδω γινεται μια γενικοτερη συζητηση....δεν ειναι αναγκη να υποτιμας τον αλλον κατ' αυτον τον τροπο...
Επι του θεματος :εγω εχω κανει λειζερ αποτριχωσης σε πλαστικο χειρουργο .Πρωτου κανω ρωτησα σχετικα γιατρους για το θεμα του καρκινου :κανεις δεν μου εδωσε σαφη και κατηγορηματικη απαντηση για το θεμα αυτο.Εγω πηρα το ρισκο.
Ως αποτελεσμα: Στις σκουρες τριχες ειχα αριστο αποτελεμα μετα απο επαναλαμβανομενες συνεδριες φυσικα...,στις ιπιο ανοιχτοχρωμες μετριο αποτελεσμα (50 % περιπου).Επισης ειχα δερματολογικη παρενεργεια ,πιθανως απο κακη χρηση διοτι την εφαρμογη δεν την κανει ο ιδιος ο γιατρος (συνηθως) αλλα βοηθοι αγνωστου ειδικοτητας....
Ως προς τα μηχανηματα :τα πιο εξελιγμενα μηχανηματα και πιο αποτελεσματικα τα εχουν οι γιατροι και οχι τα ινστιτουτα.
Η αποτελεσματικοτητα της εφαρμογης εξαρταται εν πολλοις απο τον τυπο του μηχανηματος και φυσικα ειναι πιο ασφαλες την εφαρμογη να την κανει γιατρος (δεματολογος ή πλαστικος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ακτινοβολια ειναι τα παντα...το λαπτοπ μας το φως που καιει πανω απ το κεφαλι μας, ο ηλιος τα παντα....
το θεμα ειναι αν η συγκεκριμενη μεθοδος μπορει να προκαλεσει προβληματα στο μελλον....και το κινητο που αποδεδειγμενα ξερουμε οτι κανει κακο το χρησιμοποιουμε....
ερωτω λοιπον τους εμπειροτερους
σε λευκο δερμα, μαυρη σκληρη τριχα στισ γαμπες κ μπικινι ποσες συνεδρειες θα χρειαστουν στο περιπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
ακτινοβολια ειναι τα παντα...το λαπτοπ μας το φως που καιει πανω απ το κεφαλι μας, ο ηλιος τα παντα....
το θεμα ειναι αν η συγκεκριμενη μεθοδος μπορει να προκαλεσει προβληματα στο μελλον....και το κινητο που αποδεδειγμενα ξερουμε οτι κανει κακο το χρησιμοποιουμε....
ερωτω λοιπον τους εμπειροτερους
σε λευκο δερμα, μαυρη σκληρη τριχα στισ γαμπες κ μπικινι ποσες συνεδρειες θα χρειαστουν στο περιπου?
Αν θυμαμαι καλα..4-6.Αλλα δεν ειναι η καταλληλη εποχη τωρα το καλοκαιρι να το κανεις,καλυτερα απο φθινοπωρο και μετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χωρις να συμφωνω με την αποψη του Dr.Strange Love θεωρω απαραδεκτο τον τροπο με τον οποιο διατυπωνεις τηναντιθετη αποψη σου,ως ιδιαιτερα απαξιωτικο...Εδω γινεται μια γενικοτερη συζητηση....δεν ειναι αναγκη να υποτιμας τον αλλον κατ' αυτον τον τροπο...


Εαν κρινεις πως ο τροπος κατα τον οποιο εκφραζομαι απεναντι στον οποιονδηποτε σε αυτην τη διαδικτυακη κοινοτητα σε προσβαλλει, μπορεις να πατησεις το κουμπακι της αναφορας και να πραξεις τα δεοντα.
Το τι θεωρεις εχει αμεση σχεση με την αντιληψη σου και ποσως με ενδιαφερει. Προφανως, αντιλαμβανομαστε πραγματα και καταστασεις πολυ διαφορετικα. Καθως επισης το αυτο ισχυει και περι των υποδειξεων σου προς το προσωπο μου.
Εν προκειμενω, οπως προανεφερα, δεν ειχα σκοπο καμμιας επιθεσης πολυ περισσοτερο δε απαξιωσης και υποτιμησης του Δοκτωρα, με τον οποιο "γνωριζομαστε" διαδικτυακα πολυν καιρο και γνωριζει ο ιδιος οτι τετοιο θεμα δεν τιθεται σε καμμια των περιπτωσεων.
Και εν παση περιπτωσει κακως απολογουμαι σε σενα και σε οποιονδηποτε αλλο και μαλιστα δημοσιως. Οι επιλογες της αρνητικης ψηφου και της αναφορας ειναι ενα κλικ μακρια. Και η πληρης δε αδιαφορια απεναντι στις αναρτησεις μου συνιστα μια ανεξοδη ενεργειας αντιμετωπιση.
Νεσπα?! Που λενε και οι Γαλλοι...

Ελπιζω να μη χρειαστει τριτη δημοσια τοποθετηση επ αυτου.



ακτινοβολια ειναι τα παντα...το λαπτοπ μας το φως που καιει πανω απ το κεφαλι μας, ο ηλιος τα παντα....
το θεμα ειναι αν η συγκεκριμενη μεθοδος μπορει να προκαλεσει προβληματα στο μελλον....και το κινητο που αποδεδειγμενα ξερουμε οτι κανει κακο το χρησιμοποιουμε....
ερωτω λοιπον τους εμπειροτερους
σε λευκο δερμα, μαυρη σκληρη τριχα στισ γαμπες κ μπικινι ποσες συνεδρειες θα χρειαστουν στο περιπου?

Δεν μπορει κανεις να πει με βεβαιοτητα. Ειναι εξατομικευμενο.
Το θετικο ειναι οτι δεν προκειται για ορμονοεξαρτωμενες περιοχες, καθως επισης και το οτι εχεις λευκη επιδερμιδα και σκουρου χρωματος τριχα. Απο την εμπειρια μου και βασει των οσων γνωριζω, διοτι ιατρος/ειδικος δεν ειμαι, στη θεση σου θα υπολογιζα σιγουρα 8-10 συνεδριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ευχαριστω παιδια....βλεπω που και που πολυ χαμηλες τιμες σε σαιτ προσφορων και λεω στην επομενη να το αποφασισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ευχαριστω παιδια....βλεπω που και που πολυ χαμηλες τιμες σε σαιτ προσφορων και λεω στην επομενη να το αποφασισω...

Ενα πραγμα μονο θα σου πω...εαν απευθυνθεις σε ινστιτουτα, τοτε θα σου δωσουν πακετο συνεδριων. Στην περιπτωση εκεινη που θα σου υποσχεθουν οτι με το ταδε αριθμο συνεδριων πακετο θα εχεις μονιμο αποτελεσμα, τοτε να ζητησεις γραπτως να σε διαβεβαιωσουν πως εαν δεν εχεις το αυτο αποτελεσμα, θα συνεχισεις τις συνεδριες χωρις να καταβαλλεις περισσοτερα χρηματα μεχρι να απαλλαγεις τελειως απο τις τριχες.
Διοτι το να ταζει καποιος λαγους με πετραχηλια χωρις αντικρυσμα ειναι ακρως προκλητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top