Nέοι Λογοτέχνες

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όπως είπε και ο Μπεζαν-Σω, το μέτρο του Πολιτισμού ενός λαού είναι η Λογοτεχνία του. Κοιτώντας σήμερα την αγαπημένη εφημερίδα του Bis, αλίευσα ένα ενδιαφέρον αρθράκι για τις νέες εκδόσεις:







* Πρωτοεμφανιζόμενη ως πεζογράφος, παλιά και γνώριμη ωστόσο από τη δημοσιογραφική της πένα: για τη Μαρία Μαρκουλή το μουσικό ρεπορτάζ στην εφημερίδα «Τα Νέα» δεν φαίνεται να περιορίζει τα λογοτεχνικά ενδιαφέροντά της. Η συλλογή διηγημάτων «Ντράιβ Ιν», που θα κυκλοφορήσει σε μερικές εβδομάδες στον «Κέδρο», αποτελείται από είκοσι ιστορίες στις οποίες αναμειγνύεται το αυτοκίνητο, άλλοτε ως μέσο μεταφορικό κι άλλοτε ως μέσο προώθησης της μυθοπλασίας. Οι ήρωες της Μαρίας Μαρκουλή είναι σύγχρονοι χαρακτήρες, άνθρωποι καθημερινοί, της διπλανής πόρτας. Νιώθουν τα πάντα και το τίποτε, γι' αυτό κι εκφράζονται αναλόγως, ενώ ο ψυχισμός τους μοιάζει με τα αυτοκίνητα που οδηγούν: υψηλές ταχύτητες, επικίνδυνες στροφές, απότομα σταματήματα. Πρόκειται για μια «on the road» περιήγηση στη σύγχρονη πόλη όπου δεν λείπουν οι συναισθηματικές εναλλαγές, το χιούμορ, ο πικρός
σχολιασμός της αλήθειας που βιώνει κι αναγνωρίζει ο καθένας από τους πρωταγωνιστές της.




**Το δεύτερο μυθιστόρημα της Φραντζέσκας Κολυβά, «Ο κηδεμόνας» (εκδόσεις «Πατάκης») εξελίσσεται στις αρχές του 20ού αιώνα, μεταξύ Σύρου και Βιέννης. Η κεντρική ηρωίδα της εργάζεται ως υπηρέτρια σε μια οικογένεια αστικού παρελθόντος αλλά παρηκμασμένου παρόντος. Η νεαρή κοπέλα ωριμάζει στη σκιά μιας πραγματικότητας στην οποία συνυπάρχουν η απειλή του Α' Παγκοσμίου Πολέμου, οι ιδεολογικές ζυμώσεις, τα προσωπικά και τα συλλογικά πάθη. Οι αναφορές στην ψυχανάλυση, μέσω ενός σκοτεινού προσώπου που αναζητεί την ταυτότητά του, περιπλέκουν την εξέλιξη του μύθου και στη μύηση της ηρωίδας σε άγνωστες εκδοχές της ζωής. Η συγγραφέας έχει δοκιμαστεί ξανά στην πεζογραφία με το μυθιστόρημα «Φτου και βγαίνω» (εκδόσεις «Καστανιώτης»).






**Η πρώτη συγγραφική απόπειρα της Μαρίας Φακίνου με τίτλο «Το καπρίτσιο της κυρίας Ν.» είναι ένα σπονδυλωτό μυθιστόρημα («Καστανιώτης»). Γόνος οικογένειας συγγραφέων (Μιχάλης κι Ευγενία Φακίνου) αλλά και έμπειρη συνεργάτιδα αθηναϊκού εκδοτικού οίκου, η Μαρία Φακίνου εισέρχεται στο λογοτεχνικό στίβο χρησιμοποιώντας ως φόντο μια φανταστική πόλη. Η συγγραφέας δοκιμάζει τους ήρωές της αναμειγνύοντας την παρουσία τους σε τρεις διαφορετικές ιστορίες με απώτερο στόχο να αναστοχαστεί την περιπέτεια της γραφής αλλά και την ουσία που περιέχει για τους αναγνώστες.


Εδώ θα τρελαθούμε... Πρώτα οι γόνοι ηθοποιών γίνονται ηθοποιοί, μετά οι γόνοι πολιτικών γίνονται πολιτικοί, ενώ για τους γόνους τραγουδιστών δεν το σχολιάζω καν. Απλώς δέχομαι ότι υπάρχουν τα γονίδια του Ηθοποιού, του Πολιτικού, του Τραγουδιστή και τελεύει το θέμα. Αλλά αυτό το τελευταίο δεν μου κάθεται... :confused:






* Ζητήματα της γυναικείας σεξουαλικότητας θίγει στο δεύτερο μυθιστόρημά της η Κατερίνα Χρυσανθοπούλου. Το «Primavera» («Τόπος») είναι ένα βιβλίο που αγγίζει το δίπολο του έρωτα τόσο ως κοινωνικό ταμπού όσο και ως σωματική-ψυχική ανάγκη. Η ηρωίδα της διαχειρίζεται την εικόνα του εαυτού της, γίνεται έρμαιο του βλέμματος, προσπαθεί να συναγάγει ένα συμπέρασμα, την ουσία των πραγμάτων. Η συγγραφέας, που ασχολείται με τη μετάφραση ενώ έχει εκδώσει και μία συλλογή ποιημάτων, χρησιμοποιεί την αμεσότητα των διαλόγων, τις έντονες περιγραφές, την ελάχιστη χρήση ρημάτων ώστε να αποτυπώσει τις καταστάσεις που βιώνει η ηρωίδα της με τον πιο ρεαλιστικό τρόπο.



Και καταλήγω εδώ με μερικά σχόλια...


α) Ιδέα μου είναι, ή πάμε για λογοτεχνικό φούντο; :redface:

β) Διάλεξα μόνο τις γυναίκες, γιατί πρώτον είμαι φαλλοκράτης, και δεύτερον γιατί αν τους αφαιρέσεις τα συστατικά του Άρλεκιν, δεν μπορούν να συγγράψουν τίποτε. :worry:

γ) Και συν τοις άλλοις, ποζάρουν σα μοντέλες. Βρε ούστ! Δεν ξέρετε τον Μπεζάν-Σω? :mad:

δ) Μπεζαν-Σω δεν υπάρχει. Το έβαλα για να ψαρώσουν οι ψαγμένοι της παρέας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Λογοτεχνική πτώση αν μη τι άλλο.

Έλλειψη έξυπνων ιδεών,καθημερινά σενάρια,σχετικά μέτρια γραφή.

Δεν θα περιοριστώ μόνο στις γυναίκες συγγραφείς,αλλα θα πω πως η λογοτεχνική πτώση αφορά πολύ μεγάλη πλειοψηφία νέων συγγραφέων.

Καμία σύγκριση με παλαιότερες εποχές.Οι συνθήκες τότε ήταν πιο υγιείς για την συγγραφή ΑΞΙΟΛΟΓΩΝ βιβλίων

Ασφαλώς υπάρχουν μερικές λαμπρές,φωτεινές,λυτρωτικές εξαιρέσεις αλλά δυστυχώς η λογοτεχνική σαπίλα εδραιώνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για τη φωτογράφηση μπορείς να κατηγορήσεις ελεύθερα τους φωτογράφους που κάνουν και styling...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
:P Για το λογοτεχνικό περιεχόμενο ποιόν να κατηγορήσω? :P


(Λεπόν μια διευκρίνιση, ότι γράφω σήμερα είναι κακία, αν δεν φτύσω αυτό το δηλητήριο θα πάω από όβερντόουζ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κι εγώ απογοητευμένη είμαι από τη σύγχρονη λογοτεχνία στην Ελλάδα. Και πολλές φορές φοβάμαι οτι γράφω μπούρδες με ελαφρύ περιεχόμενο όπως οι κυρίες από πάνω. Μάλλον είναι σε μεγάλο βαθμό ζήτημα παιδείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Από τις 8 σειρές που γράφει ο αρθρογράφος για το βιβλίο της καθεμιάς βγαίνει το συμπέρασμα οτι είναι gtp?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οχι, από το θέμα, σύλληψης και αντίληψης cosmogirl. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
β) Διάλεξα μόνο τις γυναίκες, γιατί πρώτον είμαι φαλλοκράτης, και δεύτερον γιατί αν τους αφαιρέσεις τα συστατικά του Άρλεκιν, δεν μπορούν να συγγράψουν τίποτε. :worry:
θα μπορούσες να μου πεις μερικούς νεους που γράφουν καλά για να γλυτώσω χρόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εξαντλησαμε τους παλιους πρωτα ; :P Εγω σιγουρα οχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Όταν πρόκειται για λογοτεχνία κι εγώ προτιμώ τους παλιούς και "δοκιμασμένους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εγώ έχω αρχίσει να ξεχωρίζω τον Αύγουστο Κορτώ, χωρίς να μπορώ να πω ότι τον συμπαθώ και ιδιαίτερα.
Πολύ χυδαίος είναι μερικές φορές. Και φαίνεται σα χυδαιότητα κατά παραγγελία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ρε μπεσκε (:D)
Ειναι γεγονος οτι η (πολυαγαπημενη μου και λατρευτη)
Ελευθεροτυπια εχει μια ιδιαιτερη σχεση με τη λογοτεχνια.
Ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα της που την κανουν ελκυστικη (οπως και η σχεση με τα ζωα που εχει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εγώ έχω αρχίσει να ξεχωρίζω τον Αύγουστο Κορτώ, χωρίς να μπορώ να πω ότι τον συμπαθώ και ιδιαίτερα.
Πολύ χυδαίος είναι μερικές φορές. Και φαίνεται σα χυδαιότητα κατά παραγγελία.
Μοιάζει να έχει κατά νου τον Charles Bukowski όταν γράφει. (προσπαθεί μάλλον να προσεγγίσει μια μοντέρνα έκδοση του) Τον οποίο φυσικά δε φτάνει!

Πάντως πολύ ιντελέκτσουαλ φότο έχει @site.

btw. (οφφ-τοπικ) Εκείνο το ποίημα της Δημουλά που είναι και στο βιβλίο της Γ' Λυκείου (Νεοελληνικής Λογοτεχνίας) με τα ουσιαστικά γένους θηλυκού κτλ αρέσε απ'οτι είδα. Μου φαίνεται ένα τελείως άθλιο ποίημα.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Αν ξαναπείς κάτι κακό για τη Δημουλά θα σου στήσω καρτέρι όταν τελειώνεις το φροντιστήριο το βράδυ και θα σε ξεμαλλιάσω :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
btw. (οφφ-τοπικ) Εκείνο το ποίημα της Δημουλά που είναι και στο βιβλίο της Γ' Λυκείου (Νεοελληνικής Λογοτεχνίας) με τα ουσιαστικά γένους θηλυκού κτλ αρέσε απ'οτι είδα. Μου φαίνεται ένα τελείως άθλιο ποίημα.
:D

Δεν ξέρω αν το έχει στο βιβλίο όπως λες. Εγώ είδα στο συγκεκριμένο βιβλίο ένα άλλο ποίημα, είχε σχέση με τη σκόνη. Ωραίο επίσης.
Τώρα αν σου φαίνεται άθλιο, είναι προσωπική σου άποψη. Δεν είναι και από τα πιο σύνθετα ποιήματά της, αλλά η Δημουλά για εμένα είναι κορυφαία στην έκφραση των αγνών ανθρώπινων συναισθημάτων της.

(Off topic, αλλά δεν πειράζει:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
..btw.. κι εμένα δε μου άρεσε το συγκεκριμένο :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Eμένα μου αρέσει πολύ ακριβώς γιατί είναι εντελώς απλό.
Η Δημουλά λέει πάντα όσα έχω στο μυαλό μου (τπτ δλδ :P)

Tην είχα γνωρίσει από κοντά, πολύ όμορφος άνθρωπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Eμένα μου αρέσει πολύ ακριβώς γιατί είναι εντελώς απλό.
Η Δημουλά λέει πάντα όσα έχω στο μυαλό μου (τπτ δλδ :P)

Tην είχα γνωρίσει από κοντά, πολύ όμορφος άνθρωπος

Το απλό είναι συνήθως και το πιο δύσκολο, το πιο ανθρώπινο, που παραμερίζεται γιατί θεωρείται ποταπό. Δε μιλάμε για τη συγκεκριμένη φυσικά.

Και όντως πρέπει να είναι υπέροχος άνθρωπος και είσαι πολύ τυχερή που τη γνώρισες από κοντά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Τώρα αν σου φαίνεται άθλιο, είναι προσωπική σου άποψη. Δεν είναι και από τα πιο σύνθετα ποιήματά της, αλλά η Δημουλά για εμένα είναι κορυφαία στην έκφραση των αγνών ανθρώπινων συναισθημάτων της.

(Off topic, αλλά δεν πειράζει:P)
Λωλ, μια τελευταία οφφ-τόπικ διευκρίνιση. Δεν ανέφερα τίποτα για απλότητα. Το επίθετο το οποίο χρησιμοποίησα δε σχετίζεται σημασιολογικά με το "απλός" ή με το "σύνθετος".

Το οτι δεν είναι από τα πιο σύνθετα ποιήματά της επομένως μου είναι αδιάφορο, καθώς το αν ένα ποίημα είναι σύνθετο ή απλό (εκφραστικά, τεχνικά, λεξιλογικά) δεν έχει τόση σημασία για μένα όσο το να υπάρχει κάτι το οποίο να με κάνει να νιώσω οτι είναι αβίαστα γραμμένο και να προκαλεί εκείνη την ποιητική λύτρωση -κατ' αναλογία της καθάρσεως της τραγωδίας π.χ. Και προφανώς αυτό το χαρακτηριστικό είναι υποκειμενικό! :D

Απλώς ανέφερα τα περί Δημουλά μια που είδα το νικ σου και το θυμήθηκα. Ζητώ συγγνώμην για την παρένθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top