Μπορούν οι άντρες να φοράνε ροζ;

Μπορούν οι άντρες να φοράνε ροζ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Ναι, φυσικά!

    Ψήφοι: 248 80.8%
  • Όχι βέβαια!

    Ψήφοι: 59 19.2%

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τι διαφορά έχει το ροζ απ' τα άλλα χρώματα; :hmm:


Out of fashion? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.

Ανεβαίνουν οι μετοχές σου στο γυναικείο φύλο. Μπορεί να το θεωρείς κατινίστικο αλλά ισχύει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ανεβαίνουν οι μετοχές σου στο γυναικείο φύλο. Μπορεί να το θεωρείς κατινίστικο αλλά ισχύει :)
Καταλαβαίνω απόλυτα πώς το θέτεις. ;)
Και δεν το θεωρώ "κατινίστικο", είναι φυσικό να κάνεις τέτοιες επιλογές.



Ωστόσο εγώ προσωπικά, ύστερα από διάφορα, έχω πάρει την απόφαση να μην λαμβάνω υπόψην μου αυτές τις γνώμες και να μην σπαταλώ άλλη φαιά ουσία για το πώς πρέπει να ντυθώ, να προετοιμαστώ, να..., να..., να... για να αρέσω στην κάθε.......... γυναίκα.
Να πάει να..... βρει άλλον όποια πιθανώς με κατακρίνει για τις στυλιστικές μου επιλογές. :)



Συγγνώμη για τον λίγο βαρύ τόνο, προφανώς ούτε κατά διάνοια δεν πήγαινε σε σένα, αλλά σε κάτι ψυχές που ελπίζω να περνάνε καλά τώρα, απλά δεν θα 'θελα να 'χω σχέση μαζί τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και εγώ το υποστηρίζω για τη πρώτη εντύπωση απλώς. Δε πιστεύω ότι πρέπει να τρελαθούμε στη σκέψη για να βρούμε τρόπους... :) Εξάλλου, υπάρχουν και άλλοι τρόποι λιγότερο ψεύτικοι και μερικές φορές περισσότερο αποτελεσματικοί ;)






Καλά έκανες και τις έκραξες και ας "περνάνε καλά". Αυτές έχασαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κι ομως ντεντ....στις γυναικες αρεσει πολυ το χρωμα στον αντρα, ακομα και το ροζ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κι ομως ντεντ....στις γυναικες αρεσει πολυ το χρωμα στον αντρα, ακομα και το ροζ;)
Who cares?
Αυτό που έχει σημασία είναι αν αρέσει σε μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Who cares?
Αυτό που έχει σημασία είναι αν αρέσει σε μας.

Επειδη σχολιασες το ποστ που λεγε, οτι το ροζ πουκαμισακι ανεβαζει μετοχες!!!
Δεν σημαινει οτι σε ενδιαφερει κιολας!
Μην τρελλαινεσαι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Απλά ήθελα να τονίσω οτι δεν φοράς κάτι με βάση τι αρέσει στους άλλους, αλλά τι αρέσει σε σένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι ομως ντεντ....στις γυναικες αρεσει πολυ το χρωμα στον αντρα, ακομα και το ροζ;)
Εμένα πάντως δεν μου αρέσει το χρώμα στον άντρα. Προτιμώ ουδέτερα χρώματα, μαύρο, γκρί, λευκό, μπεεεζ, καφέ κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μου αρέσει το χρώμα στον άντρα. Προτιμώ ουδέτερα χρώματα, μαύρο, γκρί, λευκό, μπεεεζ, καφέ κοκ

Καλα εσυ Λια, αποτελεις κατηγορια απο μονη σου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
αν κάτσω και το σκεφτώ λογικά, δεν μπορώ να βρω έναν αξιόλογο λόγο για ποιό λόγο οι άντρες έχουν αποκλειστεί από κάποιους ενδυματολογικούς χρωματισμούς....
και τι έγινε που το ροζ έχει συνδεθεί με τα κοριτσάκια....
εμείς τα κοριτσάκια, δεν φοράμε γαλάζιο? ;)
Ακριβώς αυτό... Είναι αξιοπρόσεκτο το γεγονός ότι επιτρέπεται σε μια γυναίκα να κάνει "ανδρικά" πράγματα και να έχει "ανδρικά" χαρακτηριστικά (να της αρέσει το ποδόσφαιρο, να φοράει ανδρικά χρώματα, ή ακόμη και να μιλάει σαν "αντράκι"), ενώ αντίθετα στους άνδρες η παραμικρή παρεκτροπή από το ανδρικό πρότυπο είναι ανεπίτρεπτη (άνδρας που πλέκει; ποτε!, άνδρας που καθαρίζει το σπίτι ή μαγειρεύει για την οικογένεια; απαπαπα!, άνδρας που μιλάει με πιο "γυναικεία" φωνή; είναι "από εκείνους"! κτλ).

Φυσικά αυτό συμβαίνει γιατί η ανδροκρατικές κοινωνίες του χθες και του σήμερα καλά κρατούν και έχουν περάσει ασυνείδητα σχέσεις του τύπου "ανδρας=καλό" "γυναίκα=κακό". Έτσι, όταν κάποιος από το "καλό" πάει στο "κακό" αμέσως υπάρχει πρόβλημα, ενώ όταν κάποια από το "κακό" πάει στο "καλό" θεωρείται μικρότερο πρόβλημα. Αρκεί να σκεφτείτε την φράση "είναι ανδράκι", η οποία έχει θετική χροιά για μια γυναίκα! Δηλαδή οι άνδρες έχουν κάποια πολυ ισχυρά και καλά χαρακτηριστικά, τα οποία όταν τα αντιγράψει μια γυναίκα, αυτόματα γίνεται καλύτερη, ενώ αντίθετα ελάχιστα τέτοια χαρακτηριστικα μπορεί να έχει μια γυναίκα και επομένως μας ακούγεται αστείο κάποιος να αντιγράψει τα χαρακτηριστικά της και αυτό να είναι καλό (π.χ. ποτέ δεν θα ακούσετε με θετική χροιά την φράση "αυτός είναι γυναικάκι"! :P).

Τώρα, προσωπικά δεν θα φορούσα ροζ γιατί δεν μου αρέσει το χρώμα, αλλά ο καθένας μπορεί να βάζει ότι ρούχα θέλει, σε ότι χρώμα θέλει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό... Είναι αξιοπρόσεκτο το γεγονός ότι επιτρέπεται σε μια γυναίκα να κάνει "ανδρικά" πράγματα και να έχει "ανδρικά" χαρακτηριστικά (να της αρέσει το ποδόσφαιρο, να φοράει ανδρικά χρώματα, ή ακόμη και να μιλάει σαν "αντράκι"), ενώ αντίθετα στους άνδρες η παραμικρή παρεκτροπή από το ανδρικό πρότυπο είναι ανεπίτρεπτη (άνδρας που πλέκει; ποτε!, άνδρας που καθαρίζει το σπίτι ή μαγειρεύει για την οικογένεια; απαπαπα!, άνδρας που μιλάει με πιο "γυναικεία" φωνή; είναι "από εκείνους"! κτλ).

Φυσικά αυτό συμβαίνει γιατί η ανδροκρατικές κοινωνίες του χθες και του σήμερα καλά κρατούν και έχουν περάσει ασυνείδητα σχέσεις του τύπου "ανδρας=καλό" "γυναίκα=κακό". Έτσι, όταν κάποιος από το "καλό" πάει στο "κακό" αμέσως υπάρχει πρόβλημα, ενώ όταν κάποια από το "κακό" πάει στο "καλό" θεωρείται μικρότερο πρόβλημα. Αρκεί να σκεφτείτε την φράση "είναι ανδράκι", η οποία έχει θετική χροιά για μια γυναίκα! Δηλαδή οι άνδρες έχουν κάποια πολυ ισχυρά και καλά χαρακτηριστικά, τα οποία όταν τα αντιγράψει μια γυναίκα, αυτόματα γίνεται καλύτερη, ενώ αντίθετα ελάχιστα τέτοια χαρακτηριστικα μπορεί να έχει μια γυναίκα και επομένως μας ακούγεται αστείο κάποιος να αντιγράψει τα χαρακτηριστικά της και αυτό να είναι καλό (π.χ. ποτέ δεν θα ακούσετε με θετική χροιά την φράση "αυτός είναι γυναικάκι"! :P).

Τώρα, προσωπικά δεν θα φορούσα ροζ γιατί δεν μου αρέσει το χρώμα, αλλά ο καθένας μπορεί να βάζει ότι ρούχα θέλει, σε ότι χρώμα θέλει :)
Συμφωνώ απόλυτα.
Αυτό το θέμα το είχα εξετάσει στο παλιότερο thread μου, Υποβόσκων φαλλοκρατισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Απλά ήθελα να τονίσω οτι δεν φοράς κάτι με βάση τι αρέσει στους άλλους, αλλά τι αρέσει σε σένα.:)
Συμφωνώ, απλά αρκετές φορές το τι μας αρέσει πηγάζει από αυτό που αρέσει στους άλλους. Δηλαδή, αν εσύ φοράς μια μπλούζα και όλοι σου λένε τι ωραία που σου πάει, θα σου αρέσει και εσένα να την βάζεις πιο συχνά.

Προσωπικά για το θέμα, αν και έχω δεχτεί πιέσεις (:P) να βάλω ροζ μπλούζες δεν θέλω. Δεν μ' αρέσει ούτε σαν ιδέα και νομίζω ότι καλύπτομαι από τα υπόλοιπα χρώματα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Συμφωνώ, απλά αρκετές φορές το τι μας αρέσει πηγάζει από αυτό που αρέσει στους άλλους. Δηλαδή, αν εσύ φοράς μια μπλούζα και όλοι σου λένε τι ωραία που σου πάει, θα σου αρέσει και εσένα να την βάζεις πιο συχνά.
Δεν ξέρω ποιον έχεις στο μυαλό σου, αλλά για μένα προσωπικά αυτό δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποιον έχεις στο μυαλό σου, αλλά για μένα προσωπικά αυτό δεν ισχύει.
Μπορεί πλέον να μην ισχύει για σένα. Δεν ίσχυε όμως κάποτε, που ακόμα ψαχνόσουν στο τι να βάλεις; Αλλά ακόμα και να μην σου λέει κάποιος ότι σου πάει, εσύ δεν τη βάζεις γιατί μ' αυτήν νιώθεις πιο εμφανίσιμος; (δεν μιλάω για περιπτώσεις που κάποιος δεν νοιάζεται καθόλου)
Το να νιώθεις πιο εμφανίσιμος για μένα πηγάζει από το πως φαίνεσαι στα μάτια των άλλων, έστω και υποσυνείδητα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μπορεί πλέον να μην ισχύει για σένα. Δεν ίσχυε όμως κάποτε, που ακόμα ψαχνόσουν στο τι να βάλεις; Αλλά ακόμα και να μην σου λέει κάποιος ότι σου πάει, εσύ δεν τη βάζεις γιατί μ' αυτήν νιώθεις πιο εμφανίσιμος; (δεν μιλάω για περιπτώσεις που κάποιος δεν νοιάζεται καθόλου)
Το να νιώθεις πιο εμφανίσιμος για μένα πηγάζει από το πως φαίνεσαι στα μάτια των άλλων, έστω και υποσυνείδητα. :)
Τώρα με πας πολύ πολύ πίσω. Τότε που με έντυνε η μάνα μου χωρίς να μπορώ να εκφέρω γνώμη, δηλαδή στα χρόνια του νηπιαγωγείου και κάτι.
Η διαφορά μας είναι στο ότι όταν εγώ νιώθω πιο εμφανίσιμος, πηγάζει από το πως φαίνομαι στα δικά μου μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εδω φορανε σαγιοναρες, στο ροζ θα κολλησουμε. Προσωπικα δεν θα το φοραγα απλως γιατι δεν μ' αρεσει {δεν μ' αρεσει καλα καλα ουτε στις γυναικες} αλλα τιποτα περισσοτερο.

Ακριβώς αυτό... Είναι αξιοπρόσεκτο το γεγονός ότι επιτρέπεται σε μια γυναίκα να κάνει "ανδρικά" πράγματα και να έχει "ανδρικά" χαρακτηριστικά (να της αρέσει το ποδόσφαιρο, να φοράει ανδρικά χρώματα, ή ακόμη και να μιλάει σαν "αντράκι"), ενώ αντίθετα στους άνδρες η παραμικρή παρεκτροπή από το ανδρικό πρότυπο είναι ανεπίτρεπτη (άνδρας που πλέκει; ποτε!, άνδρας που καθαρίζει το σπίτι ή μαγειρεύει για την οικογένεια; απαπαπα!, άνδρας που μιλάει με πιο "γυναικεία" φωνή; είναι "από εκείνους"! κτλ).

Μη παιρνεις και ορκο οτι ειναι και ΤΟΣΟ αποδεκτο στις γυναικες να κανουν αντρικα πραγματα. Παντως επρεπε να φερεις πιο ευστοχα παραδειγματα "παρεκτροπης απ' το ανδρικο προτυπο": το πλεξιμο δεν υπαρχει πλεον ως ασχολια επομενως δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για καποιο παραδειγμα, ολοι οι αντρες {40-} πλεον συμμετεχουν στις δουλειες του σπιτιου και ειλικρινα, κανεις δεν μπορει να μπερδεψει μια λεπτη ανδρικη φωνη με μια φωνη.....πως να το πω, πιο "γλυκια":P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 17 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top