• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Δηλαδή μόλις αρχίσουν να βγαίνουν,ακόμα και αν δεν νιώθεις κάποιον πόνο, πρέπει οπωσδήποτε να πας σε οδοντίατρο να ρίξει μια ματιά;
Ναι, και ακόμα καλύτερα πριν ακόμα αρχίσουν να βγαίνουν δεν θα ήταν κακό μια επίσκεψη στον οδοντίατρο με την πανοραμική ακτινογραφία στο χέρι. Έτσι μπορούν να προληφθούν κάποιες δυσάρεστες καταστάσεις. Πόσοι όμως το κάνουν αυτό; Συνήθως λέμε ότι αααααν και όοοοοταν παρουσιαστεί πρόβλημα, τότε θα κάνουμε κάτι.
Έχω την τύχη-ατυχία να είναι η μητέρα μου γιατρός και υπερβολική στα θέματα υγείας. (Το έχω πλέον δεχθεί και για να αποφεύγω τη γκρίνια της υποκύπτω στις προσταγές της). Πριν καν έχω την παραμικρή ένδειξη για φρονιμίτες με έστειλε σε οδοντίατρο αφού πρώτα με ανάγκασε να βγάλω πανοραμική. Τελικά είχε δίκιο. Ο ένας φρονιμίτης μου ήταν λέει "έγκλειστος" και καθώς θα έβγαινε έστω και λίγο, θα συγκρουόταν με υπάρχον δόντι και θα του προκαλούσε ζημιά. Έτσι, πριν σκάσει μύτη, αφαιρέθηκε από γναθοχειρουργό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν συμβουλεύουμε έτσι στα ξεκούδουνα να πάτε να κάνετε ακτινογραφίες αβέρτα, στην προκειμένη είναι όντως σημαντικό.
Μπορεί οι φρονιμίτες να είναι έγκλειστοι που λέει ο Δίας, μπορεί να βγαίνουν στραβά με αποτέλεσμα να "σπρώξουν" και όλα τα υπόλοιπα δόντια (κι όσοι έχουμε περάσει από σιδεράκια έχουμε και μια ευαισθησία στο θέμα :P), μπορεί να βγαίνουν χαλασμένοι, τέλος μπορεί, όπως προείπα, να μην υπάρχουν καν!
Άσε που είναι κάτι που μπορείς να το ξέρεις από σχετικά νωρίς ώστε να προγραμματίσεις τις επόμενες κινήσεις σου (αν χρειάζονται). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ας πω και γω την εμπειρια μου για τους φρονιμιτες.Περυσι τετοια εποχη,αριχιζε να πρηζεται το ουλο πισω και πονουσα αφορητα.Ετσι κατεφυγα στον οδοντιταρο και μου ειπε πως ηρθε η ωρα να φρονιμεψω...Ο δικος μου φρονιμιτης δεν ηταν εγκλειστος ακριβως,αλλα μου εσκισε το ουλο για να μπορει να βγει πιο γρηγορα.Το καλοκαιρι βγηκε και ο αλλος φρονιμιτης και παλι ειχε πρηστει το αλλο ουλο,αλλα μετα απο λιγο καιρο εκανε την εμφανιση του..
Αυτα απο μενα.Οσο για πανοραμικη ακτινογραφια δεν μπηκα στον κοπο να κανω,γιατι δεν μου το ειπε και ο οδοντιατρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Excuse me but και εμένα είναι και οι 4 φρονιμίτες έγκλειστοι και πριν κάτι μέρες που πήγα στο γιατρό είπε ότι αφού δεν μας πειράζουν δεν τους πειράζουμε και ότι έτσι όπως είναι η θέση τους κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βγουν ποτέ. Παίζει όντως να κάνουν αιφνιδιαστική εμφάνιση? :worry: Τρέμω μόνο που το σκέφτομαι. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάποιος σε οδοντογιατρό για θέμα σχετικό με φρονιμίτες και αυτός να μην του ζητήσει πανοραμική ακτινογραφία. Έτσι, για να αποφύγετε τα πολλά πήγαινε - έλα, όταν πάτε στον dentist καλό είναι να την έχετε ήδη βγάλει και να του πείτε "να τη". Κοστίζει γύρω στα 30€ και την παίρνετε και σε CD (οπότε μπορείτε να την βάλετε και στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας).

Συγγνώμη, δικά σου δοντάκια είναι; Γιατί βλέπω αρκετά προβληματάκια...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Συγγνώμη, δικά σου δοντάκια είναι; Γιατί βλέπω αρκετά προβληματάκια...
Χαχαχαχαχα!!! Όχι δεν είναι δικά μου. Την εικόνα τη βρήκα κάπου στο ίντερνετ. Σιγά μη με άφηνε η προσωπική μου γιατρός με προβλήματα. Θα με είχε στείλει αλυσοδεμένο στην οδοντογιατρό φίλη της. Σε ότι αφορά τα δικά μου δοντάκια, έχω μόνον ένα σφράγισμα και απουσιάζει ένας φρονιμίτης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Πάλι καλά! Να μην σου προτείνω να μας επισκεφτείς... :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πρεπει να κανω εξαγωγη και τους 4 πριν αρχισουν να προκαλουν σοβαρα προβληματα. Οι 2 στην κατω γναθο ειναι εγκλειστοι και οριζοντιοι και ηδη το οστο στην περιοχη εχει αρχισει να υποχωρει και πρεπει να τους ξεφορτωθω αμεσα. Οι αλλοι 2 εχουν φυτρωσει κανονικα, αλλα ειναι αχρηστοι και ειναι θεμα χρονου να προκαλεσουν προβληματα. Θα τους βγαλω και τους 4 σε μια επισκεψη με μεθη για να μη καταλαβω τιποτα και να μην αναρρωνω για βδομαδες καθε φορα που βγαζω και απο εναν. Φανταζομαι οι 2 που εχουν φυτρωσει κανονικα αφαιρουνται πιο ευκολα απο τους αλλους 2. Εχω βγαλει κανονικες ακτινες και πανοραμικη, αλλα μου ειπαν οτι θα χρειαστω και αξονικη για να εχουν τρισδιαστατη εικονα της καταστασης. Αυτο που με απασχολει ειναι ποσες μερες θα ειμαι knocked out. Δεν με απασχολει τοσο το οτι δεν θα μπορω να τρωω φυσιολογικα. Τι γινεται ομως με το αιμα και το βουρτσισμα; Θα αιμορραγουν τις πρωτες μερες; Θα μπορω να βουρτσιζω κανονικα; Ποσο κοινο ειναι το πρηξιμο; Τι αλλο μπορεις να παθεις; Μπορεις να πας στην δουλεια και να βγαινεις εξω την επομενη μερα της επεμβασης;

Θελω οπωσδηποτε να τους βγαλω με μεθη, αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα εχω ανθρωπο να με παρει μετα τις επεμβασεις. Τους εχει βγαλει κανεις χωρις μεθη; Ποναει;

Επισης οσοι δεν τους εχετε αφαιρεσει, ειδικα τους εγκλειστους, συνιστω να κανετε μετρησεις στα ουλα σας πισω για τυγχον pockets με βακτηρια. Μου βρηκαν πολυ βαθια pockets και πεθανα στον πονο στο καθαρισμα σημερα αφου επρεπε να φτασουν μεχρι την ριζα αναμεσα σε φρονιμητη και γομφιο. Αν δεν αφαιρεθουν οι φρονιμητες θα τραβαω τα ιδια σε καθε καθαρισμα. Μου εδειξε και κατι ακτινες απο αλλο ασθενη που δεν τους αφαιρεσε και του ελιωσαν τις ριζες στους διπλανους γομφιους. Πανε τα δοντια του! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πρεπει να κανω εξαγωγη και τους 4 πριν αρχισουν να προκαλουν σοβαρα προβληματα. Οι 2 στην κατω γναθο ειναι εγκλειστοι και οριζοντιοι και ηδη το οστο στην περιοχη εχει αρχισει να υποχωρει και πρεπει να τους ξεφορτωθω αμεσα. Οι αλλοι 2 εχουν φυτρωσει κανονικα, αλλα ειναι αχρηστοι και ειναι θεμα χρονου να προκαλεσουν προβληματα. Θα τους βγαλω και τους 4 σε μια επισκεψη με μεθη για να μη καταλαβω τιποτα και να μην αναρρωνω για βδομαδες καθε φορα που βγαζω και απο εναν. Φανταζομαι οι 2 που εχουν φυτρωσει κανονικα αφαιρουνται πιο ευκολα απο τους αλλους 2. Εχω βγαλει κανονικες ακτινες και πανοραμικη, αλλα μου ειπαν οτι θα χρειαστω και αξονικη για να εχουν τρισδιαστατη εικονα της καταστασης. Αυτο που με απασχολει ειναι ποσες μερες θα ειμαι knocked out. Δεν με απασχολει τοσο το οτι δεν θα μπορω να τρωω φυσιολογικα. Τι γινεται ομως με το αιμα και το βουρτσισμα; Θα αιμορραγουν τις πρωτες μερες; Θα μπορω να βουρτσιζω κανονικα; Ποσο κοινο ειναι το πρηξιμο; Τι αλλο μπορεις να παθεις; Μπορεις να πας στην δουλεια και να βγαινεις εξω την επομενη μερα της επεμβασης;

Θελω οπωσδηποτε να τους βγαλω με μεθη, αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα εχω ανθρωπο να με παρει μετα τις επεμβασεις. Τους εχει βγαλει κανεις χωρις μεθη; Ποναει;

Επισης οσοι δεν τους εχετε αφαιρεσει, ειδικα τους εγκλειστους, συνιστω να κανετε μετρησεις στα ουλα σας πισω για τυγχον pockets με βακτηρια. Μου βρηκαν πολυ βαθια pockets και πεθανα στον πονο στο καθαρισμα σημερα αφου επρεπε να φτασουν μεχρι την ριζα αναμεσα σε φρονιμητη και γομφιο. Αν δεν αφαιρεθουν οι φρονιμητες θα τραβαω τα ιδια σε καθε καθαρισμα. Μου εδειξε και κατι ακτινες απο αλλο ασθενη που δεν τους αφαιρεσε και του ελιωσαν τις ριζες στους διπλανους γομφιους. Πανε τα δοντια του! :eek:

Εγώ είχα τους 2 κάτω έγκλειστους και οριζόντιους όπως και συ. Τους έβγαλα με τοπική αναισθησία και μετά έγινα σαν σκιουράκι από το πρήξιμο για 4-5 μέρες. Δυστυχώς το να πρηστείς (στους κάτω), είναι αναπόφευκτο. Και έχε υπόψιν ότι θα πας καμιά 10αριά μέρες μετά για να βγάλεις και τα ράμματα. Στους πάνω δεν πρήζεσαι και δεν βγάζεις ράμματα αφού δεν είναι έγκλειστοι.
Διατροφή εμένα μου είπαν να φάω μόνο ημιστερεά, σούπες, κρέμες κλπ, κι αυτό γιατί είχα βγάλει φρονιμίτες και από τις 2 πλευρές. Αν είχα βγάλει μόνο από την 1 θα έτρωγα κανονικά και θα μάσαγα από την άλλη. Θυμάμαι που εσύ έλεγες ότι έχεις ήδη ταλαιπωρηθεί με άλλα δόντια και ήδη τρως ανεπαρκώς. Μήπως να βγάλεις πρώτα τους 2 από την 1 (πάνω και κάτω) και μετά από την άλλη για να μην υποσιτιστείς άλλες 10 μέρες;

Η αφαίρεση με τοπική αναισθησία δεν πονάει καθόλου, και μετά πονούσα λίγο που τραβούσαν τα ράμματα, αλλά αυτό δεν θα το γλιτώσεις ούτως ή άλλως τις πρώτες 1-2 μέρες.
Καλή τύχη, ξέρω είναι παίδεμα οι φρονιμίτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Θελω οπωσδηποτε να τους βγαλω με μεθη, αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα εχω ανθρωπο να με παρει μετα τις επεμβασεις. Τους εχει βγαλει κανεις χωρις μεθη; Ποναει;
έβγαλα τον κάτω δεξιά μόνο με τοπική.
δεν πόνεσε καθόλου, μετά όμως είχα μια ενοχλητική φαγούρα και το στόμα μου μύριζε για 2 μέρες σαν σάπιο ποντίκι μέχρι να κλείσουν τα ράμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γεια σου Neliel . Θα προσπαθησω να απαντησω καποιες απο τις ερωτησεις σου αν και ο οδοντιατρος σου η ο γναθοχειρουργος που σε παρακολουθει είναι αυτος που θα σε διαφωτισει πληρως και σωστα επι του θέματος.
Στους 2 κατω φρονιμητες σου ζητησε και αξονικη διοτι θελει ακριβως να δει την τρισδιάστατη θεση του δοντιου σε σχέση με ενα νευρακι που εχουμε στην κατω γναθο (κατω φατνιακο νευρο και αγγειωδες δεματιο). Ειναι οπως ακριβως ζητανε οι γιατροι μαγνητικες η αξονικες για να δουν αλλες ανατομικες δομες στο σωμα. Απλα στην γναθοπροσωπικη περιοχη γινεται μια ειδικη αξονικη τομογραφια (CBCT) πολυ ευκολα σαν να βγάζεις πανοραμικη και ολα καλα.
Τωρα οι 2 πανω δεν θα ζορισουν λογικα. Συνηθως βγαινουν ευκολα επειδη το κοκκαλο στην ανω γναθο ειναι πιο μαλακο (σπογγωδες) και αφαιρουνται χωρις ιδιαιτερη εγχειρητικη κακωση.
Στους κατω φρονιμητες πρεπει να εχουμε την κλινικη εικονα αλλα και την ακτινογραφικη εικονα για να πουμε με σιγουρια την δυσκολια. Οι θυλακοι που σου προκαλεσαν οι κατω φρονιμητες αποτελουν και μια απο τις βασικες αιτιες εξαγωγης. Επειδη ειναι οριζοντιοι και μεσα στο κοκκαλο θα χρειαστει ο γιατρος σου να αφαιρεσει ενα μερος του αφου πρωτα κανει μια μικρη τομη στα ουλα. Αυτά ακριβως προκαλούν και το πρηξιμο μετα (οιδημα). Θα εχεις ενα πρηξιμο τις πρώτες 4 μερες περιπου το οποιο μπορει να μειωθει αν τις πρωτες μετεγχειρητικες ωρες τοποθετεις πανω στο μαγουλο σου κρυα παγακια. (Θα στα πει και ο γιατρός αυτά). Ο πονος ελεγχεται ευκολα με αντιφλεγμονωδη.
Θα τρως μαλακες και χλιαρες τροφες τις πρώτες μέρες με ισως μια δυσκολία στο να ανοιγεις το στόμα σου (λογω φλεγμονης στην περιοχη του φρονιμητη η οποια επηρεαζει και 2 μυες που βρισκονται στην περιοχη και ειναι υπευθυνοι για το ανοιγμα και κλεισιμο)
Καλο θα ηταν να αποφυγεις εντονη δραστηριοτητα αυτες τις μερες.
Εγω τους ειχα βγαλει με αναισθησια τοπικη οποτε δεν μπορω να εκφέρω γνωμη για την μεθη.

Ελπιζω να σε καλυψα. Συγνωνη αν καποιο σημειο δεν το καταλαβαίνεις. Αν έχεις απορια σε κατι ευχαρίστως να βοηθησω. Και κατι τελευταιο...οτι και να σου λεμε εμεις εδω ο οδοντιατρος σου είναι αυτος που θα σε συμβουλευσει και θα σε καθοδηγησει. Απλα ηρεμησε,χαλαρωσε ολα θα πανε καλα. :)
P.s Συγνωμη για λαθη και τονους,ειμαι απο το κινητο και η αυτοματη διορθωση μου τα χαλαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Εγώ είχα τους 2 κάτω έγκλειστους και οριζόντιους όπως και συ. Τους έβγαλα με τοπική αναισθησία και μετά έγινα σαν σκιουράκι από το πρήξιμο για 4-5 μέρες. Δυστυχώς το να πρηστείς (στους κάτω), είναι αναπόφευκτο. Και έχε υπόψιν ότι θα πας καμιά 10αριά μέρες μετά για να βγάλεις και τα ράμματα. Στους πάνω δεν πρήζεσαι και δεν βγάζεις ράμματα αφού δεν είναι έγκλειστοι.
Διατροφή εμένα μου είπαν να φάω μόνο ημιστερεά, σούπες, κρέμες κλπ, κι αυτό γιατί είχα βγάλει φρονιμίτες και από τις 2 πλευρές. Αν είχα βγάλει μόνο από την 1 θα έτρωγα κανονικά και θα μάσαγα από την άλλη. Θυμάμαι που εσύ έλεγες ότι έχεις ήδη ταλαιπωρηθεί με άλλα δόντια και ήδη τρως ανεπαρκώς. Μήπως να βγάλεις πρώτα τους 2 από την 1 (πάνω και κάτω) και μετά από την άλλη για να μην υποσιτιστείς άλλες 10 μέρες;

Η αφαίρεση με τοπική αναισθησία δεν πονάει καθόλου, και μετά πονούσα λίγο που τραβούσαν τα ράμματα, αλλά αυτό δεν θα το γλιτώσεις ούτως ή άλλως τις πρώτες 1-2 μέρες.
Καλή τύχη, ξέρω είναι παίδεμα οι φρονιμίτες...
Μου ειπαν οτι τα ραμματα θα ειναι απορροφησιμα και δεν χρειαζεται να παω πισω. Θα τους βγαλω ολους μαζι γιατι ακομα και απο την μια πλευρα να βγουν πρωτα, παλι δεν θα τρωω γιατι θα φοβαμαι. Ετσι εκανα και με τον γομφιο που μου εσπασε. Απλα αυτη τη φορα θα πινω ροφηματα πρωτεινης ή ισως να αλεθω κρεας στο μπλεντερ γιατι δεν εχω πολλα περιθωρια να χασω και αλλο βαρος. Ηδη με το σπασμενο δοντι εχω χασει 3 κιλα σε 3 βδομαδες. Μεγαλο σοκ γιατι ποτε δεν ειχα προβληματα με τα δοντια μου. Ακομα ειμαι οργισμενη επειδη η βλαμμενη οδοντιατρος δεν αντικατεστησε το προχειρο υλικο του σφραγισματος με κανονικο με συνεπεια να φτασω στην απονευρωση και την θηκη. Υποτιθεται πας στον οδοντιατρο να σου προστατεψει τα δοντια και οχι να στα καταστρεψει!

Επειδη συνηθως οταν εμπλεκεται οστο δεν με πιανουν τα κοινα παυσιπονα, θα παρω οπιοειδη αν δω οτι ποναω. Μου εχουν μεινει καμια 20αρια χαπια υδρομορφονης :lol:

Το πρηξιμο με προβληματιζει. Ηδη η γναθος μου στα πλαγια ειναι φουσκωμενη απο το φυσικο της, αν πρηστω και απο πανω θα γινω σαν μπαλονι! Και δεν μπορω να παρω και πολλες αναρρωτικες αδειες γιατι εχω να ξανακανω επεμβαση στο χερι μου το φθινοπωρο.
έβγαλα τον κάτω δεξιά μόνο με τοπική.
δεν πόνεσε καθόλου, μετά όμως είχα μια ενοχλητική φαγούρα και το στόμα μου μύριζε για 2 μέρες σαν σάπιο ποντίκι μέχρι να κλείσουν τα ράμματα
:sick::sick::sick::sick::sick::sick::sick::sick::sick::sick:
Δεν εκανες γαργαρες με στοματικο διαλυμμα;

Γεια σου Neliel. Θα προσπαθησω να απαντησω καποιες απο τις ερωτησεις σου αν και ο οδοντιατρος σου η ο γναθοχειρουργος που σε παρακολουθει είναι αυτος που θα σε διαφωτισει πληρως και σωστα επι του θέματος.
Στους 2 κατω φρονιμητες σου ζητησε και αξονικη διοτι θελει ακριβως να δει την τρισδιάστατη θεση του δοντιου σε σχέση με ενα νευρακι που εχουμε στην κατω γναθο (κατω φατνιακο νευρο και αγγειωδες δεματιο). Ειναι οπως ακριβως ζητανε οι γιατροι μαγνητικες η αξονικες για να δουν αλλες ανατομικες δομες στο σωμα. Απλα στην γναθοπροσωπικη περιοχη γινεται μια ειδικη αξονικη τομογραφια (CBCT) πολυ ευκολα σαν να βγάζεις πανοραμικη και ολα καλα.
Τωρα οι 2 πανω δεν θα ζορισουν λογικα. Συνηθως βγαινουν ευκολα επειδη το κοκκαλο στην ανω γναθο ειναι πιο μαλακο (σπογγωδες) και αφαιρουνται χωρις ιδιαιτερη εγχειρητικη κακωση.
Στους κατω φρονιμητες πρεπει να εχουμε την κλινικη εικονα αλλα και την ακτινογραφικη εικονα για να πουμε με σιγουρια την δυσκολια. Οι θυλακοι που σου προκαλεσαν οι κατω φρονιμητες αποτελουν και μια απο τις βασικες αιτιες εξαγωγης. Επειδη ειναι οριζοντιοι και μεσα στο κοκκαλο θα χρειαστει ο γιατρος σου να αφεραισει ενα μερος του αφου πρωτα κανει μια μικρη τομη στα ουλα. Αυτά ακριβως προκαλούν και το πρηξιμο μετα (οιδημα). Θα εχεις ενα πρηξιμο τις πρώτες 4 μερες περιπου το οποιο μπορει να μειωθει αν τις πρωτες μετεγχειρητικες ωρες τοποθετεις πανω στο μαγουλο σου κρυα παγακια. (Θα στα πει και ο γιατρός αυτά). Ο πονος ελεγχεται ευκολα με αντιφλεγμονωδη.
Θα τρως μαλακες και χλιαρες τροφες τις πρώτες μέρες με ισως μια δυσκολία στο να ανοιγεις το στόμα σου (λογω φλεγμονης στην περιοχη του φρονιμητη η οποια επηρεαζει και 2 μυες που βρισκονται στην περιοχη και ειναι υπευθυνοι για το ανοιγμα και κλεισιμο)
Καλο θα ηταν να αποφυγεις εντονη δραστηριοτητα αυτες τις μερες.
Εγω τους ειχα βγαλει με αναισθησια τοπικη οποτε δεν μπορω να εκφέρω γνωμη για την μεθη.

Ελπιζω να σε καλυψα. Συγνωνη αν καποιο σημειο δεν το καταλαβαίνεις. Αν έχεις απορια σε κατι ευχαρίστως να βοηθησω. Και κατι τελευταιο...οτι και να σου λεμε εμεις εδω ο οδοντιατρος σου είναι αυτος που θα σε συμβουλευσει και θα σε καθοδηγησει. Απλα ηρεμησε,χαλαρωσε ολα θα πανε καλα. :)
Υποθετω οτι επειδη ειναι οριζοντιοι, το ρισκο για μονιμη βλαβη στο νευρο ειναι σχετικα χαμηλο, σε σχεση πχ με φρονιμητες που ειναι διαγωνια; Γνωριζεις ποσες ωρες παιρνει συνηθως η αφαιρεση και των 4; Φανταζομαι οι 2 πανω απο μιση ωρα ο καθενας, αλλα οι 2 κατω δεν θα θελουν καμια ωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Η βλαβη στο νευρο ειναι σπάνια. Ο φρονιμητης συνηθως απεχει απο το νευρο καποια ικανοποιητικα χιλιοστα και σε συνδυασμο με σωστες κινησεις εξαγωγης δεν υπαρχει προβλημα. Οποτε μην αγχωνεσαι.
Δεν είναι σωστο να προβλέπω χρονο εξαγωγης χωρις να ξερω κλινικα και ακτινογραφικα την κατασταση. Απλα επειδη ρωτας και για να σε ηρεμησω λιγο..οι δύο πανω απο την στιγμη που έχουν ανατειλει μπορουν να πάρουν απο 10 λεπτα εως μιση ωρα.
Οι κατω παιρνουν παραπανω. ΥπολογιΖε στο μιασωρο με μια ωρα ναι.
Επισης καλο ειναι να μην παρεις μονη σου οπιοειδες χωρίς να στο πει ο γιατρος. Τους περισσότερους τους καλυπτει ιβουπροφαινη μόνη η σε συνδυασμο με παρακεταμολη. Απλα επειδη θα τα βγαλεις και τα 4 αυτο θα το καθορισει ΜΟΝΟ ο γιατρος σου κανενας άλλος.
Που θα τους βγάλεις αν επιτρεπεται? Σε νοσοκομειο? Ιδιωτικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η βλαβη στο νευρο ειναι σπάνια. Ο φρονιμητης συνηθως απεχει απο το νευρο καποια ικανοποιητικα χιλιοστα και σε συνδυασμο με σωστες κινησεις εξαγωγης δεν υπαρχει προβλημα. Οποτε μην αγχωνεσαι.
Δεν είναι σωστο να προβλέπω χρονο εξαγωγης χωρις να ξερω κλινικα και ακτινογραφικα την κατασταση. Απλα επειδη ρωτας και για να σε ηρεμησω λιγο..οι δύο πανω απο την στιγμη που έχουν ανατειλει μπορουν να πάρουν απο 10 λεπτα εως μιση ωρα.
Οι κατω παιρνουν παραπανω. ΥπολογιΖε στο μιασωρο με μια ωρα ναι.
Επισης καλο ειναι να μην παρεις μονη σου οπιοειδες χωρίς να στο πει ο γιατρος. Τους περισσότερους τους καλυπτει ιβουπροφαινη μόνη η σε συνδυασμο με παρακεταμολη. Απλα επειδη θα τα βγαλεις και τα 4 αυτο θα το καθορισει ΜΟΝΟ ο γιατρος σου κανενας άλλος.
Που θα τους βγάλεις αν επιτρεπεται? Σε νοσοκομειο? Ιδιωτικα?

Ωραια! Ειναι εντελως οριζοντιοι οι κατω :( Δεν ειναι κουραστικο να εχεις το στομα σου ανοιχτο για τουλαχιστον 2-3 ωρες;
Θα τους βγαλω ιδιωτικα. Και να θελω σε νοσοκομειο δεν τους βγαζουν, εκτος αν προκειται για επειγουσα κατασταση. Οσο για το κοστος, ειμαι πολυ τυχερη που ειμαι ασφαλισμενη και οι εξαγωγες καλυπτονται 100%, αλλιως θα μου κοστιζαν γυρω στα 3 χιλιαρικα.

Πηγα σημερα και αγορασα μια ηλεκτρικη οδοντοβουρτσα sonicare και σκεφτομαι να αγορασω και ενα water flosser για καλυτερο καθαρισμα μετα τις εξαγωγες. Δυσκολευομαι πολυ να καθαρισω τα τελευταια δοντια και ελπιζω αυτες οι 2 συσκευες να βοηθησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ειναι κουραστικό ναι αλλα δεν θα εισαι μονιμως ετσι. Και ο επεμβαινων το γνωριζει αυτο και θα σε ξεκουραζει μην ανησυχεις γι αυτο.
Προσπαθησε όταν καθαριζεις την περιοχή εκει πισω να κανεις ηπιες κινησεις. Δωσε χρόνο εκει,σε περιπτωση πονου σταματάς και ξαναπροσπαθεις μετα απο λιγο.
Γενικα πιστευω οτι θα παει πολυ καλα οποτε μην αγχωνεσαι. Οτι αλλη απορια έχεις ευχαρίστως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν ξερω τι @#$@#$@ ειχα στο κεφαλι μου εκεινη την ωρα που εκλεισα το ραντεβου και ειπα οχι στην μεθη. Ελπιζω να μου δωσουν την επιλογη της μεθης την ημερα που θα τους βγαλω (σε βδομαδα περιπου). Φοβαμαι οτι θα περασω μια κολαση γιατι εχω μικρο στομα και θα δυσκολευτουν με τους πανω. Ηδη η οδοντοβουρτσα δυσκολευεται να καθαρισει τους φρονιμιτες, που να χωρεσει εργαλειο για εξαγωγη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
..Δεν ειναι κουραστικο να εχεις το στομα σου ανοιχτο για τουλαχιστον 2-3 ωρες;
..και σκεφτομαι να αγορασω και ενα water flosser για καλυτερο καθαρισμα μετα τις εξαγωγες.

Γεια! Λοιπόν κι εγώ με water flosser καθαριζα την περιοχή όταν εβγαλα τους φρονιμητες. Η γιατρός μου είχε πει ότι δεν αρκει το στοματικο διάλυμα και όντως έμπαιναν κομματακια φαγητό μέσα. Μπορείς βέβαια να πάρεις και απλή συρριγγα με ορό.
Κι εγώ έχω μικρό στόμα, δεν δυσκολευτηκα ούτε εγώ ούτε η γιατρός. Καναμε διαλειμματακια. Απλά μετά μου είχε πει να κάνω μερικές ασκησεις για κάποιες μέρες γιατί η γναθος μου έκλεισε ακόμη πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ρωτησα τον οδοντιατρο μου για water flosser και μου ειπε οτι αν δεν το χρησιμοποιεις σωστα μπορει να υποχωρησουν τα ουλα και με εβαλε σε σκεψεις. Μου ειπε το κλασσικο νημα ειναι το gold standard. Βασικα ισως ειναι καλυτερα να παρω οπιοειδη παυσιπονα γιατι αν αφαιρεσει και λιγο οστο με τους εγκλειστους, τα κλασικα παυσιπονα καθυστερουν την επουλωση του οστου.

Ποσο καιρο σου πηρε μεχρι να αρχισεις να τρως κανονικα; Ειχες εγκλειστους στην κατω γναθο; Οταν τους αφαιρεσε η περιοχη "βουλιαξε"; Πχ τωρα το σημειο που ειναι οι εγκλειστοι φρονιμητες καθεται λιγο πιο ψηλα απο το τελευταιο δοντι. Φανταζομαι οτι θα βουλιαξει κατα 1εκ, ισως και περισσοτερο μετα την αφαιρεση; Θα παθω σοκ; Σου ματωναν συχνα μετα την αφαιρεση; Την επομενη ημερα πρεπει να παω οπωσδηποτε στην δουλεια. Θα ειμαι ενταξει ή θα τρεχουν αιματα απο παντου; Θα μπορω να μιλαω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Εγώ έχα βγάλει έναν από την πάνω γνάθο που είχε ανατείλει κανονικά αλλά ελαφρώς προς το μάγουλο, ήταν εύκολη περίπτωση δεν είχα αίματα ούτε πόνο. Ένας φίλος μου, που πήγαμε μαζί, έβγαλε από την κάτω έγκλειστο και δεν είχε ούτε αυτός αίματα, αλλά ταλαιπωρήθηκε γιατί πονούσε μετά για λίγες μέρες. Δυστυχώς ή ευτυχώς σε ιατρικά, οι αντιδράσεις μπορεί να διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Να σε ρωτήσω κάτι γιατί το έχω απορία, κι αν θες απαντάς. Σού σχολίασε ο γιατρός σου την επιλογή σου να τους βγάλεις όλους με τη μία; Συνήθως προτιμάνε να βγάζουν τη μια πλευρά πάνω κάτω και άλλη φορά την αλλη για να μειώσουν την ταλαιπώρια. Εσύ που θες να πας και δουλειά την επόμενη μέρα οπωσδήποτε και κάνεις και τους τέσσερις, παίζεις λίγο με τις πιθανότητες. Ελπίζω να βγουν υπέρ σου! :P

Και μία συμβουλή που την είχα διαβάσει κάποτε σε άλλο φόρουμ. Μετά την εξαγωγή λογικά ο γιατρός σου θα σού δώσει αντιβίωση. Συζήτα το μαζί του και κοίτα να είναι μία που αντέχεις γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να μην μπορείς να φας σωστά στην αρχή. Ή/και να πάρεις κι αυτά τα προβιοτικά για να προστατευτείς. Εγώ εκεί την έπαθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ειναι πολυ συνηθισμενο να βγαζουν και τους 4 σε μια επισκεψη εδω. Αν τους κανω σε 2 επισκεψεις θα ειναι μεγαλυτερη ταλαιπωρια και θα χασω 2 εργασιμες μερες και δεν θα τρεφομαι φυσιολογικα για τουλαχιστον 2 εβδομαδες, οποτε καλυτερα να βγουν μια και καλη.

Δεν εχω εμφανισει μεχρι τωρα αλλεργια σε αντιβιωση ευτυχως. Προβιοτικα σιγουρα θα παρω γιατι το τελευταιο πραγμα που θελω να παθω ειναι να εμφανισω καμια κολπιτιδα.

Ευτυχως δουλευω σε νοσοκομειο οποτε δεν θα φαινομαι περιεργα αν κυκλοφορω με μασκα τις επομενες ημερες. Απλα ελπιζω να μην εχω προβλημα στην ομιλια. Απο φιλες που εχω ακουσει τους συνταγογραφουν παυσιπονα acetaminophen με κωδεινη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top