Nήsos (2009)

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Είδα την ταινία "Ννηsos"! :D:D:D
Η κλειστή κοινωνία ενός νησιού αναστατώνεται από τον ξαφνικό και περίεργο θάνατο του «άρχοντα» του τόπου, ο οποίος αφήνει πίσω του μια τεράστια περιουσία. (το τι ακριβώς σημαίνει «άρχοντας» και γιατί υπάρχουν ακόμα τέτοιοι στα ελληνικά νησιά, δεν εξηγείται πουθενά, αλλά τέλος πάντων).

Σύμφωνα με την διαθήκη του εκλιπόντος άρχοντα λοιπόν, που διαβάζεται στην κεντρική πλατεία, η περιουσία μοιράζεται στις τέσσερις "εξουσίες": τον πρόεδρο της κοινότητας, τον αστυνομικό διευθυντή, τον δάσκαλο του σχολείου και τον ιερέα της εκκλησίας. Για να πάρουν τα χρήματα θα πρέπει να δεχτούν να διαβαστούν, δημοσίως, στην ίδια πλατεία τέσσερις επιστολές-μία για τον καθένα- το περιεχόμενο των οποίων δεν το γνωρίζει κανείς.
Είναι μια από τις καλύτερες ελληνικές κωμωδίες που έχω δει στο σινεμά! Καλοκαιρινή, ανάλαφρη και με αστείους χαρακτήρες! Το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ (παρόλο που είχα πονοκέφαλο :P), μου άρεσει πάρα πολύ η Σίφνος με τα γραφικά σοκάκια της και οτι οι χαρακτήρες της ταινίας ήταν αληθινοί!
Επίσης μου άρεσε πολύ που προβλήθηκε χειμώνα και μας πήγε ξανά στο καλοκαιράκι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
νήsos, ελληνική ταινία με πλειάδα ηθοποιών που είναι γνωστοί και από την τηλεόραση,με τον αντώνη ρέμο να τραγουδάει, με μια Σίφνο καταπληκτική αποτυπωμένη στην μεγάλη οθόνη, μοναδική (ίσως το καλύτερο κομμάτι της ταινίας, ειδικά αν κάποιος έχει πάει Σίφνο, αρχίζει να θυμάται και να αναπολεί στιγμές) θα μπορούσε να ήταν πολύ καλή, αλλά απλά περνούσες την ώρα σου

Την ώρα που την παρακολουθούσαμε, μόνο μια μικρή κοπελίτσα γύρω στα 20 -22 είχε ξεραθεί στα γέλια, από τις κλασικές αντδράσεις και ατάκες των ηθοποιών, τις χιλιοπαιγμένες και στη τηλεόραση.....σαν να σου λένε τώρα εδώ είναι το καλό κομμάτι κοίτα το και γέλα........σαν να το ανέμενες



Δεν θα έλεγα μην πάτε να την δείτε, απλά μην περιμένετε κάτι νέο ή φρέσκο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Την ώρα που την παρακολουθούσαμε, μόνο μια μικρή κοπελίτσα γύρω στα 20 -22 είχε ξεραθεί στα γέλια, από τις κλασικές αντδράσεις και ατάκες των ηθοποιών, τις χιλιοπαιγμένες και στη τηλεόραση.....σαν να σου λένε τώρα εδώ είναι το καλό κομμάτι κοίτα το και γέλα........σαν να το ανέμενες

Δεν θα έλεγα μην πάτε να την δείτε, απλά μην περιμένετε κάτι νέο ή φρέσκο......

Εμένα μου άρεσε! Εντάξει δεν είναι και καμια ταινιάρα (δεν είχα και καμία τέτοια απαίτηση άλλωστε), αλλά περνάς ευχάριστα την ώρα σου στο σινεμά! Στην αίθουσα που ήμουν εγώ γελούσε όλος ο κόσμος και όλοι έδειχναν να το διασκεδάζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το φιλμ του Χρήστου Δήμα μας άφησε διχασμένους. Από τη μία έχουμε να κάνουμε με μια 'εμπορική' ελληνική ταινία με αρχή, μέση και τέλος και σενάριο στο οποίο έχει πέσει δουλειά , ένα φιλμ που δεν είναι χτισμένο στη λογική 'προσλαμβάνουμε 5-6 τηλεοπτικά αναγνωρίσιμα πρόσωπα, χώνουμε και δυο τρία καλαμπουράκια και παραδίδουμε το προϊόν προς κατανάλωση'. Από την άλλη όμως η "Νήsos" είναι μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Μια ευκαιρία για ένα φιλμ σημαντικό, ένα φιλμ δραματουργικά ολοκληρωμένο, ένα φιλμ που να αναδεικνύει και να καυτηριάζει τις παθήσεις όχι μόνο της ελληνικής, αλλά και της ευρύτερης δυτικής κοινωνίας Τα λάθη αρκετά, με πρώτο και σημαντικότερο την εξίσωση των 'εγκλημάτων΄ των τεσσάρων αρχόντων της νήσου. 'Ο μπάτσος είναι αυταρχικός και τα παίρνει, αλλά και ο παπάς δεν είναι καλύτερος γιατί...τον παίρνει'. Για σταθείτε λίγο ρε παιδιά. Ίδια τα μεγέθη, ίδιες και οι συνέπειές τους για την ομαλή πορεία της κοινωνίας και τη διατήρηση της έννομης τάξης; Μήπως αυτή η ισομερής απόδοση ευθυνών, αυτή η ισοπέδωση αν θέλετε, συνιστά λαϊκισμό και μάλιστα του χειρίστου βαθμού;

από την κριτική του Γιάννης Βασιλείου στο https://www.cinemanews.gr/v5/index.php
συμφωνώ απόλυτα

Η "Νήsos" είναι σε κάθε περίπτωση μια αξιόλογη προσπάθεια, μια κωμωδία εμπορικού προσανατολισμού που στέκει ψηλότερα σε σχέση με πρόσφατες εγχώριες παραγωγές. Ωστόσο αφήνει μια πικρή γεύση στο στόμα, όχι λόγω της δραματικής χροιάς της ιστορίας, αλλά επειδή μας ήταν αδύνατο να διώξουμε από το μυαλό μας τη σκέψη του πόσο καλή ταινία θα μπορούσε να είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Tην είδα γιατί από το trailer υπέθεσα ότι θα είναι κάτι το διαφορετικό..
Φρούδες αποδείχτηκαν οι ελπίδες.

1-2 έξυπνα στοιχεία εντόπισα σε όλη την ταινία και τα οποία με έκαναν απλά να χαμογελάσω, ενώ μια κωμωδία μπορεί να με κάνει να ξεραθώ στα γέλια.

Σεξ, σεξ, σεξ για άλλη μια φορά.. λες και δεν υπάρχει άλλο θέμα, γύρω από το οποίο μπορεί να βασιστεί μια ταινία.

Έφυγα τελείως ξενερωμένη από την αίθουσα, τόσο για το τι επιλέγει ο Έλληνας να παρακολουθήσει και μάλιστα να διασκεδάσει μέχρι δακρύων, όσο για κείνες τις οικογένειες που είχαν φέρει και τα παιδιά τους!
Συνεχώς σκεφτόμουν κατά τη διάρκεια της ταινίας, ενώ άκουγα γελάκια από 10χρονα, πως θα τους φαίνονται οι διάφορες σκηνές που μόνο κατάλληλες για ανηλίκους δεν τις λες αλλά και τι ένιωθαν οι γονείς με αυτήν τους την επιλογή.
Και ρωτάω εγώ τώρα.. καλά οι γονείς πες από το trailer δεν κατάλαβαν ότι μπορεί αυτή η ταινία να είναι ακατάλληλη για ένα παιδί, δε ρώτησαν στο ταμείο;
Δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος στον κινηματογράφο να ενημερώνει για το είδος της ταινίας, όταν πρόκειται για ανήλικα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οταν μια ταινια ειναι ακαταλληλη για ατομα μια ηλικιας και κατω, παντα υπαρχει μια επιγραφη περι αυτου στο ταμειο.
Προφανως η συγκεκριμενη ειναι καταλληλη και για ανηλικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οταν μια ταινια ειναι ακαταλληλη για ατομα μια ηλικιας και κατω, παντα υπαρχει μια επιγραφη περι αυτου στο ταμειο.
Προφανως η συγκεκριμενη ειναι καταλληλη και για ανηλικους.
Την είδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ποια η σχεση μεταξυ του να την εχω δει και του τι ισχυει για τις ακαταλληλες για ανηλικους ταινιες?
Απ' οσο γνωριζω, υπαρχει μια κρατικη επιτροπη, η οποια αποφασιζει για την καταλληλοτητα της ταινιας.
Εαν καποια ταινια χαρακτηριστει ακαταλληλη για καποια ηλικια και κατω, ειναι υποχρεωμενος ο οποιοσδηποτε κινηματογραφος, να εχει στα ταμεια της σε εμφανες φυσικα σημειο την εν λογω σημανση.
Οπως καταλαβαινεις, το ιδιο θα ειχε συμβει και γι' αυτη.

Τωρα, με ποια κριτηρια παιρνουν τις οποιες αποφασεις τους, δε γνωριζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falmarin

Νεοφερμένος

Η Αμφιτρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Έφυγα τελείως ξενερωμένη από την αίθουσα, τόσο για το τι επιλέγει ο Έλληνας να παρακολουθήσει και μάλιστα να διασκεδάσει μέχρι δακρύων, όσο για κείνες τις οικογένειες που είχαν φέρει και τα παιδιά τους!
Συνεχώς σκεφτόμουν κατά τη διάρκεια της ταινίας, ενώ άκουγα γελάκια από 10χρονα, πως θα τους φαίνονται οι διάφορες σκηνές που μόνο κατάλληλες για ανηλίκους δεν τις λες αλλά και τι ένιωθαν οι γονείς με αυτήν τους την επιλογή.
Και ρωτάω εγώ τώρα.. καλά οι γονείς πες από το trailer δεν κατάλαβαν ότι μπορεί αυτή η ταινία να είναι ακατάλληλη για ένα παιδί, δε ρώτησαν στο ταμείο;
Δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος στον κινηματογράφο να ενημερώνει για το είδος της ταινίας, όταν πρόκειται για ανήλικα;:hmm:

Και εγώ ανήλικη είμαι και έχοντας δει την ταινία μπορώ να πω ότι δε διέκρινα κάτι το ακατάλληλο. Μπορείς να αναφέρεις σε παρακαλώ ποια σημεία της ταινίας θεώρησες ακατάλληλα;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ποια η σχεση μεταξυ του να την εχω δει και του τι ισχυει για τις ακαταλληλες για ανηλικους ταινιες?
Απ' οσο γνωριζω, υπαρχει μια κρατικη επιτροπη, η οποια αποφασιζει για την καταλληλοτητα της ταινιας.
Εαν καποια ταινια χαρακτηριστει ακαταλληλη για καποια ηλικια και κατω, ειναι υποχρεωμενος ο οποιοσδηποτε κινηματογραφος, να εχει στα ταμεια της σε εμφανες φυσικα σημειο την εν λογω σημανση.
Οπως καταλαβαινεις, το ιδιο θα ειχε συμβει και γι' αυτη.

Τωρα, με ποια κριτηρια παιρνουν τις οποιες αποφασεις τους, δε γνωριζω...

Έχει σχέση Neraida, γιατί αν την είχες δει, θα μπορούσες να έχεις ολοκληρωμένη άποψη και δε θα εξέφραζες γενικότητες, που όλοι γνωρίζουμε.

Την ταινία θα την έβαζα στο "Είναι απαραίτητη η γονική συναίνεση" που ισχύει στην τιβί. ΌΜΩΣ στο σινεμά δεν μπορείς να αλλάξεις κανάλι! Βέβαια μπορείς να φύγεις.. αφού έχεις σκάσει τα λεφτά σου..
Στη συγκεκριμένη δε μιλάμε για απλά κάποιες ερωτικές σκηνές.
Αναφέρεται στην ομοφυλοφιλία με πρόστυχο τρόπο, στην ανηθικότητα πάσης φύσεως, στην τρομοκρατία, στην πορνεία.

Γι' αυτό λέω λοιπόν πως σε τέτοιου είδους ταινίες, καλό θα ήταν να ενημερώνονται οι γονείς. Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να το κάνουν οι ίδιοι, δε θα έπρεπε να τους αναφέρεται στο ταμείο ότι ίσως η ταινία δεν είναι ό,τι καλύτερο για ένα 10χρονο παιδί;

Βλέπω το θέμα μάλλον πολύ προσωπικά γι΄αυτό και θυμώνω, γιατί έβαζα τον εαυτό μου στη θέση τους και σκεφτόμουν πόσο άβολα θα ένιωθα, αν είχα πάει με το παιδί μου.

Και εγώ ανήλικη είμαι και έχοντας δει την ταινία μπορώ να πω ότι δε διέκρινα κάτι το ακατάλληλο. Μπορείς να αναφέρεις σε παρακαλώ ποια σημεία της ταινίας θεώρησες ακατάλληλα;:confused:
Αμφιτρίτη πηγαίνεις λογικά πρώτη γυμνασίου μάτια μου. Αν την είδες με τους γονείς σου, να είσαι σίγουρη ότι ντράπηκαν κι ας μην εντόπισες εσύ ακατάλληλες στιγμές για την αισθητική σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αμφιτρίτη πηγαίνεις λογικά πρώτη γυμνασίου μάτια μου. Αν την είδες με τους γονείς σου, να είσαι σίγουρη ότι ντράπηκαν κι ας μην εντόπισες εσύ ακατάλληλες στιγμές για την αισθητική σου. :)
Πηγαίνει στη δευτέρα γυμνασίου και είδε την ταινία με τις φίλες της. :P

Αναφέρεται στην ομοφυλοφιλία με πρόστυχο τρόπο, στην ανηθικότητα πάσης φύσεως, στην τρομοκρατία, στην πορνεία.
Εάν στα 13 (14 από 19 Ιανουαρίου :P) δεν έχεις ακούσει για την ομοφυλοφιλία (στο σήριαλ "πολυκατοικία" υπάρχει ομοφυλοφιλικό ζευγάρι που φιλιέται μπροστά στην κάμερα) την ανηθικότητα (πόσα μεσημεριανάδικα θες να σου περιγράψω, πόσα;; ), την τρομοκρατία και την πορνεία (οι ειδήσεις δεν έχουν απαγορευτική ένδειξη -κάποιες φορές θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου) ζεις σε περιοχή που δεν έχει φτάσει ακόμη ο πολιτισμός. :P

Η τακτική που ακολουθούν κάποιοι γονείς, δεν είναι να κρύβουν από τα παιδιά την πραγματικότητα, αλλά να τη συζητούν μαζί τους εξηγώντας τους πόσες πλευρές μπορεί να έχει ένα νόμισμα.

Όταν ανά πάσα στιγμή το παιδί μπορεί να βρεθεί σε φιλικό σπίτι και να παίζει Grand Theft Auto για παράδειγμα, καλό είναι να είναι ενημερωμένο.

Περιέγραψέ μας τη χειρότερη σκηνή κατά τη γνώμη σου, για να πάρουμε μια ιδέα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Πηγαίνει στη δευτέρα γυμνασίου και είδε την ταινία με τις φίλες της. :P
Η κόρη σου! :D
Πρέπει να βάλει στο προφίλ της "κόρη της Isiliel" να ξέρουμε ποιον να κατηγορούμε! :lol:
Αστειεύομαι φυσικά!:P

Εάν στα 13 (14 από 19 Ιανουαρίου :P) δεν έχεις ακούσει για την ομοφυλοφιλία (στο σήριαλ "πολυκατοικία" υπάρχει ομοφυλοφιλικό ζευγάρι που φιλιέται μπροστά στην κάμερα) την ανηθικότητα (πόσα μεσημεριανάδικα θες να σου περιγράψω, πόσα;; ), την τρομοκρατία και την πορνεία (οι ειδήσεις δεν έχουν απαγορευτική ένδειξη -κάποιες φορές θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου) ζεις σε περιοχή που δεν έχει φτάσει ακόμη ο πολιτισμός. :P


Η τακτική που ακολουθούν κάποιοι γονείς, δεν είναι να κρύβουν από τα παιδιά την πραγματικότητα, αλλά να τη συζητούν μαζί τους εξηγώντας τους πόσες πλευρές μπορεί να έχει ένα νόμισμα.
Μα μιλάω εδώ και πόσα ποστ για 10χρονα!
Στο γυμνάσιο τα παιδιά (γιαυτό και σχολίασα στην Αμφιτρίτη ότι πηγαίνει γυμνάσιο) ξέρουν σχεδόν τα πάντα γύρω από τον σεξ και φυσικά καλώς ή κακώς έχουν δει τουλάχιστον μέσω της τηλεόρασης τα κακώς κείμενα της κοινωνίας μας.
Ένα παιδί στο δημοτικό δεν πηγαίνει πουθενά ασυνόδευτο, επομένως είναι προσωπική ευθύνη του γονέα τι θα του δείξει και γιατί. Δε μιλάω για την περίπτωση που θα πάει στο σπίτι της φίλης της της Πίτσας και εκεί θα δει το safe sex.. λέω να το πάρω εγώ από το χεράκι και να το πάω να το δούμε!
Δεν πρέπει να ξέρω τι είναι αυτό και αν κάνει για παιδιά αυτής της ηλικίας;



Περιέγραψέ μας τη χειρότερη σκηνή κατά τη γνώμη σου, για να πάρουμε μια ιδέα. :hmm:
Υπήρχαν γενικά σκηνές που θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει.
Για παράδειγμα όταν ο αστυνομικός βρήκε στο internet πορνό, δε χρειάζοταν να μας το δείξει για τόοοση ώρα. Μια εικόνα έφτανε για να γίνει κατανοητό.
Αυτό το λέω σα θεατής.

Όσον αφορά τα παιδιά αυτή η εικόνα, όπως και η γενική ανηθικότητα σε ότι αφορά τις σεξουαλικές σχέσεις, δε θα μου άρεσε να δει το παιδί μου (και ξαναλέω το μικρό μου παιδί σε ηλικία κάτω των 11). Η ομοφυλοφιλία παρουσιάζεται σαν κάτι πρόστυχο και κακό. Ο πατέρας κακοποιεί τη μάνα του ομοφυλόφιλου παιδιού, ενώ ταυτόχρονα βλέπει τσόντες και την απατάει εκβιάζοντας σεξουαλικά γυναίκες και όοοολα αυτά με δόση χιουμοριστική και κάνοντας όλη την αίθουσα να γελάει, λες κι είναι κάτι όμορφο!

Ο πρόεδρος απατάει τη γυναίκα του με μια άλλη παντρεμένη, της οποία τον άντρα σκοτώνουν όταν τους έπιασε στα πράσα. Η κόρη του προέδρου είναι θρασύτατη και του αντιμιλάει συνεχώς και εν τέλει αποκαλύπτεται ότι δεν είναι και δικό του παιδί.

Εμμ ναι.. κάτι άλλο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για να λέμε του στραβού το δίκιο, όταν το παιδί μου ήταν κάτω των 10 ετών δεν το πήγαινα σε τέτοιες ταινίες γιατί πολύ απλά δεν είχαν να του προσφέρουν τίποτα. Άρα λογική η απορία σου για τα 10χρονα, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου.

Βέβαια πολλοί από αυτούς τους γονείς με τα ανήλικα που βλέπεις, παίρνουν τα παιδιά τους μαζί επειδή δεν έχουν κάπου να τα αφήσουν κι αυτό είναι ένα θέμα... Έχει τύχει να δω βρέφος μέσα στην αίθουσα! (Ήθελα να 'ξερα τι του είχε δώσει και δεν έκλαψε καθόλου! :worry:) Τους καταλαβαίνω, χωρίς να τους καταλαβαίνω, αν με καταλαβαίνεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
θα παω σημερα να την δω...
τελικα αξιζει η να δω το σερλοκ χολμς???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
H ταινια ειναι Καταλληλη ανω των 13.Όπως και το Avatar.
Για να τελειωνει η υποθεση για το τι ειναι τελικα και αν ειναι ή οχι καταλληλη.
Εχουμε δει και χειρροτερα σε ταινια.
Straight Story (2006) σας θυμιζει κατι;
Ιδια καταλληλοτητα ειχανε.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Η κόρη σου! :D
Πρέπει να βάλει στο προφίλ της "κόρη της Isiliel" να ξέρουμε ποιον να κατηγορούμε! :lol:
Αστειεύομαι φυσικά!:P


Μα μιλάω εδώ και πόσα ποστ για 10χρονα!
Στο γυμνάσιο τα παιδιά (γιαυτό και σχολίασα στην Αμφιτρίτη ότι πηγαίνει γυμνάσιο) ξέρουν σχεδόν τα πάντα γύρω από τον σεξ και φυσικά καλώς ή κακώς έχουν δει τουλάχιστον μέσω της τηλεόρασης τα κακώς κείμενα της κοινωνίας μας.
Ένα παιδί στο δημοτικό δεν πηγαίνει πουθενά ασυνόδευτο, επομένως είναι προσωπική ευθύνη του γονέα τι θα του δείξει και γιατί. Δε μιλάω για την περίπτωση που θα πάει στο σπίτι της φίλης της της Πίτσας και εκεί θα δει το safe sex.. λέω να το πάρω εγώ από το χεράκι και να το πάω να το δούμε!
Δεν πρέπει να ξέρω τι είναι αυτό και αν κάνει για παιδιά αυτής της ηλικίας;




Υπήρχαν γενικά σκηνές που θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει.
Για παράδειγμα όταν ο αστυνομικός βρήκε στο internet πορνό, δε χρειάζοταν να μας το δείξει για τόοοση ώρα. Μια εικόνα έφτανε για να γίνει κατανοητό.
Αυτό το λέω σα θεατής.

Όσον αφορά τα παιδιά αυτή η εικόνα, όπως και η γενική ανηθικότητα σε ότι αφορά τις σεξουαλικές σχέσεις, δε θα μου άρεσε να δει το παιδί μου (και ξαναλέω το μικρό μου παιδί σε ηλικία κάτω των 11). Η ομοφυλοφιλία παρουσιάζεται σαν κάτι πρόστυχο και κακό. Ο πατέρας κακοποιεί τη μάνα του ομοφυλόφιλου παιδιού, ενώ ταυτόχρονα βλέπει τσόντες και την απατάει εκβιάζοντας σεξουαλικά γυναίκες και όοοολα αυτά με δόση χιουμοριστική και κάνοντας όλη την αίθουσα να γελάει, λες κι είναι κάτι όμορφο!

Ο πρόεδρος απατάει τη γυναίκα του με μια άλλη παντρεμένη, της οποία τον άντρα σκοτώνουν όταν τους έπιασε στα πράσα. Η κόρη του προέδρου είναι θρασύτατη και του αντιμιλάει συνεχώς και εν τέλει αποκαλύπτεται ότι δεν είναι και δικό του παιδί.

Εμμ ναι.. κάτι άλλο;:P

Ε και;

Δηλαδή έπρεπε η ταινία να αυτολογοκριθεί για να μπορούν να την δουν και τα 10χρονα; Δεν καταλαβαίνω το point του θέματος. Να μην τα έβαζαν μέσα οι γονείς τους, απλό.

Ηρώ αν είχες πάει με το δεκάχρονο παιδί σου, συγνώμη που στο λέω, εσύ θα ήσουν ανεύθυνη γονέας, δεν θα έφταιγαν ούτε οι συντελεστές της ταινίας ούτε οι υπεύθυνοι του σινεμά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ε και;

Δηλαδή έπρεπε η ταινία να αυτολογοκριθεί για να μπορούν να την δουν και τα 10χρονα; Δεν καταλαβαίνω το point του θέματος. Να μην τα έβαζαν μέσα οι γονείς τους, απλό.

Ηρώ αν είχες πάει με το δεκάχρονο παιδί σου, συγνώμη που στο λέω, εσύ θα ήσουν ανεύθυνη γονέας, δεν θα έφταιγαν ούτε οι συντελεστές της ταινίας ούτε οι υπεύθυνοι του σινεμά...

Kι ύστερα ήρθε η άνοιξη... εμμ ο fantasmenos! :hehe:
Για να μην ξαναλέω τα ίδια, συμφωνούμε.. λάθος κατάλαβες.
Άλλωστε έγραψα:
Ένα παιδί στο δημοτικό δεν πηγαίνει πουθενά ασυνόδευτο, επομένως είναι προσωπική ευθύνη του γονέα τι θα του δείξει και γιατί.
Τι συγνώμη βρε fantasmenos, αυτό που είπες ήταν πολύ βαρύ! Ασυγχώρητο! :P :P
Απλά μέσα σε αυτά κράτα και το ότι δε μου άρεσε καθόλου η ταινία, ανεξάρτητα για το αν έκανε για 10χρονα ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Σόρρυ Ηρώ αλλά η φράση σου ότι κάποιες σκηνές θα έπρεπε να είχαν αποφευχθεί με χτύπησαν στο αδύνατο σημείο μου (και αυτό ήταν μείον μου) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σόρρυ Ηρώ αλλά η φράση σου ότι κάποιες σκηνές θα έπρεπε να είχαν αποφευχθεί με χτύπησαν στο αδύνατο σημείο μου (και αυτό ήταν μείον μου) :P

Λέω ότι δεν είχαν νόημα, όχι γιατί ήταν ακατάλληλες.. μην τρελλαθούμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και ρωτάω εγώ τώρα.. καλά οι γονείς πες από το trailer δεν κατάλαβαν ότι μπορεί αυτή η ταινία να είναι ακατάλληλη για ένα παιδί, δε ρώτησαν στο ταμείο;
Δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος στον κινηματογράφο να ενημερώνει για το είδος της ταινίας, όταν πρόκειται για ανήλικα;
Aναρωτηθηκες για τα ανωτερω και σου απαντησα τι ισχυει περι σημανσης ακαταλληλοτητας στους κινηματογραφους και στις δυο αναρτησεις μου, κλεινοντας μαλιστα τη δευτερη γραφοντας πως δε γνωριζω ομως με ποια κριτηρια τις κατηγοριοποιουν.

Έχει σχέση Neraida, γιατί αν την είχες δει, θα μπορούσες να έχεις ολοκληρωμένη άποψη και δε θα εξέφραζες γενικότητες, που όλοι γνωρίζουμε.

Την ταινία θα την έβαζα στο "Είναι απαραίτητη η γονική συναίνεση" που ισχύει στην τιβί. ΌΜΩΣ στο σινεμά δεν μπορείς να αλλάξεις κανάλι! Βέβαια μπορείς να φύγεις.. αφού έχεις σκάσει τα λεφτά σου..
Στη συγκεκριμένη δε μιλάμε για απλά κάποιες ερωτικές σκηνές.
Αναφέρεται στην ομοφυλοφιλία με πρόστυχο τρόπο, στην ανηθικότητα πάσης φύσεως, στην τρομοκρατία, στην πορνεία.

Γι' αυτό λέω λοιπόν πως σε τέτοιου είδους ταινίες, καλό θα ήταν να ενημερώνονται οι γονείς. Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να το κάνουν οι ίδιοι, δε θα έπρεπε να τους αναφέρεται στο ταμείο ότι ίσως η ταινία δεν είναι ό,τι καλύτερο για ένα 10χρονο παιδί;

Επομενως καταλαβαινεις πως δεν εξεφρασα καμμια αποψη περι καταλληλοτητας ή μη της συγκεκριμενης ταινιας και απλα απαντησα με το τι ισχυει γενικοτερα. Μην μπερδευεσαι.

Τωρα περι της ενημερωσης των γονεων...Ο υπευθυνος γονεας φροντιζει πριν ακομα φτασει στην εισοδο του κινηματογραφου να εχει ενημερωθει για την οποια ταινια, ασχετα με το εαν υπαρχει ή οχι η επικειμενη σημανση στα ταμεια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top