300 [Madness? This is Sparta]

Ποια η γνωμη σας για το "300" ?
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον φίλο insomniac και να προσθέσω ένα-δυό πραγματάκια:\

Προσωπικά φίλτατε Wishful όχι μονάχα δεν με αγγίζει η γνώμη σου, αλλά αν δεν είχα δει την ταινία θα αποτελούσε και ένα καλό έναυσμα να πάω να τη δω!
Είναι ιδίωμα του λαού μας, δε λέω, να έχει άποψη για όλα, ακόμα και για εκείνα που δεν γνωρίζει...
Μου θυμίζει τον ίδιο παράλογο και κοντόφθαλμο τρόπο που έκριναν κάποιοι πριν λίγα χρόνια τον "Τελευταίο Πειρασμό" - μια ταινία που απέδιδε αν μη τι άλλο υπέροχα το πνεύμα του Καζαντζάκη...

Και για να μπούμε στην ουσία:

Η ταινία είναι κατάλληλη άνω των 17. Αν στα 17 δεν έχει αναπτύξει κάποιος το μυαλό του με τέτοιο τρόπο ώστε να του δημιουργείται η ανάγκη της έρευνας και της διασταύρωσης των στοιχείων που συλλέγει στην καθημερινότητά του από την κοινωνία, τον κινηματογράφο, τα βιβλία που διαβάζει, ακόμα και τα όσα έχει διδαχθεί στο παρελθόν, τότε κλάφτα Χαράλαμπε!
Σαν πολύ δεν υποτιμάμε τους συνανθρώπους μας που θα τολμήσουν να δουν τους 300, τον Κώδικα Ντα Βίντσι, τον Τελευταίο Πειρασμό και τσουπ!...θα χάσουν την μια και μόνη αλήθεια που κατέχουν οι λίγοι, οι εκλεκτοί, αυτοί που ξέρουν πριν δουν, πριν διαβάσουν... :hmm:

Οι 300 δεν είναι παρά η αποτύπωση του θαυμασμού ενός ξένου προς την ιστορία μας καλλιτέχνη/σκιτσογράφου μέσα από την προσωπική του αισθητική. Ο Miller διάβασε ελληνική ιστορία και εμπνεύστηκε τόσο, ώστε να νιώσει την ανάγκη να ζωγραφίσει αυτό που του έκανε τόση εντύπωση.
Αυτό από μόνο του εμένα σαν Ελληνίδα με τιμά!
Αυτός ο άνθρωπος έχει επιρρεαστεί τόσο πολύ από την Ελληνική ιστορία ώστε δημοσίευσε στο yahoo.answers την παρακάτω ερώτηση:
What lessons learned from Ancient Greece apply to modern society and civilizations?
(όποιος ενδιαφέρεται εδώ)

Αν έκανες τον κόπο να δεις την ταινία και να μην επαναλαμβάνεις αυτά που άκουσες διάβασες ή σου είπαν δεξιά και αριστερά, θα έβλεπες πως η ταινία δεν απέχει και τόσο από την πραγματικότητα. Σίγουρα απέχει πολύ λιγότερο από αυτά που μαθαίναμε στο σχολείο για το κρυφό σχολείο...αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...


Κάθε καρέ αυτής της ταινίας είναι ένας πανέμορφος ζωγραφικός πίνακας που εκθειάζει την Ελλάδα και τα Ελληνικά ιδεώδη πολύ περισσότερο ίσως από όσο τους πρέπει (σύμφωνα με κάποιους ξένους ιστορικούς) ...πολύ περισσότερο ίσως και από τους ίδιους τους νεοέλληνες...

Εκτός όλων των άλλων θα μαγευόσουν από τα χρώματα τις εικόνες και τη μουσική.

Αν φυσικά ο κινηματογράφος σαν τέχνη είναι κάτι που σε αγγίζει, διότι κάτι μου λέει πως δεν είσαι και πολύ φίλος τους είδους. Δεν έχω διαβασει ποτέ δικά σου σχόλια για ταινίες στα ανάλογα threads....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον φίλο insomniac και να προσθέσω ένα-δυό πραγματάκια:\

Προσωπικά φίλτατε Wishful όχι μονάχα δεν με αγγίζει η γνώμη σου, αλλά αν δεν είχα δει την ταινία θα αποτελούσε και ένα καλό έναυσμα να πάω να τη δω!
Είναι ιδίωμα του λαού μας, δε λέω, να έχει άποψη για όλα, ακόμα και για εκείνα που δεν γνωρίζει...
Μου θυμίζει τον ίδιο παράλογο και κοντόφθαλμο τρόπο που έκριναν κάποιοι πριν λίγα χρόνια τον "Τελευταίο Πειρασμό" - μια ταινία που απέδιδε αν μη τι άλλο υπέροχα το πνεύμα του Καζαντζάκη...

Και για να μπούμε στην ουσία:

Η ταινία είναι κατάλληλη άνω των 17. Αν στα 17 δεν έχει αναπτύξει κάποιος το μυαλό του με τέτοιο τρόπο ώστε να του δημιουργείται η ανάγκη της έρευνας και της διασταύρωσης των στοιχείων που συλλέγει στην καθημερινότητά του από την κοινωνία, τον κινηματογράφο, τα βιβλία που διαβάζει, ακόμα και τα όσα έχει διδαχθεί στο παρελθόν, τότε κλάφτα Χαράλαμπε!
Σαν πολύ δεν υποτιμάμε τους συνανθρώπους μας που θα τολμήσουν να δουν τους 300, τον Κώδικα Ντα Βίντσι, τον Τελευταίο Πειρασμό και τσουπ!...θα χάσουν την μια και μόνη αλήθεια που κατέχουν οι λίγοι, οι εκλεκτοί, αυτοί που ξέρουν πριν δουν, πριν διαβάσουν... :hmm:

Οι 300 δεν είναι παρά η αποτύπωση του θαυμασμού ενός ξένου προς την ιστορία μας καλλιτέχνη/σκιτσογράφου μέσα από την προσωπική του αισθητική. Ο Miller διάβασε ελληνική ιστορία και εμπνεύστηκε τόσο, ώστε να νιώσει την ανάγκη να ζωγραφίσει αυτό που του έκανε τόση εντύπωση.
Αυτό από μόνο του εμένα σαν Ελληνίδα με τιμά!
Αυτός ο άνθρωπος έχει επιρρεαστεί τόσο πολύ από την Ελληνική ιστορία ώστε δημοσίευσε στο yahoo.answers την παρακάτω ερώτηση:
What lessons learned from Ancient Greece apply to modern society and civilizations?
(όποιος ενδιαφέρεται εδώ)

Αν έκανες τον κόπο να δεις την ταινία και να μην επαναλαμβάνεις αυτά που άκουσες διάβασες ή σου είπαν δεξιά και αριστερά, θα έβλεπες πως η ταινία δεν απέχει και τόσο από την πραγματικότητα. Σίγουρα απέχει πολύ λιγότερο από αυτά που μαθαίναμε στο σχολείο για το κρυφό σχολείο...αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...


Κάθε καρέ αυτής της ταινίας είναι ένας πανέμορφος ζωγραφικός πίνακας που εκθειάζει την Ελλάδα και τα Ελληνικά ιδεώδη πολύ περισσότερο ίσως από όσο τους πρέπει (σύμφωνα με κάποιους ξένους ιστορικούς) ...πολύ περισσότερο ίσως και από τους ίδιους τους νεοέλληνες...

Εκτός όλων των άλλων θα μαγευόσουν από τα χρώματα τις εικόνες και τη μουσική.

Αν φυσικά ο κινηματογράφος σαν τέχνη είναι κάτι που σε αγγίζει, διότι κάτι μου λέει πως δεν είσαι και πολύ φίλος τους είδους. Δεν έχω διαβασει ποτέ δικά σου σχόλια για ταινίες στα ανάλογα threads....
:clapping::clapping::worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον φίλο insomniac και να προσθέσω ένα-δυό πραγματάκια:\

Προσωπικά φίλτατε Wishful όχι μονάχα δεν με αγγίζει η γνώμη σου, αλλά αν δεν είχα δει την ταινία θα αποτελούσε και ένα καλό έναυσμα να πάω να τη δω!
Είναι ιδίωμα του λαού μας, δε λέω, να έχει άποψη για όλα, ακόμα και για εκείνα που δεν γνωρίζει...
Μου θυμίζει τον ίδιο παράλογο και κοντόφθαλμο τρόπο που έκριναν κάποιοι πριν λίγα χρόνια τον "Τελευταίο Πειρασμό" - μια ταινία που απέδιδε αν μη τι άλλο υπέροχα το πνεύμα του Καζαντζάκη...

Και για να μπούμε στην ουσία:

Η ταινία είναι κατάλληλη άνω των 17. Αν στα 17 δεν έχει αναπτύξει κάποιος το μυαλό του με τέτοιο τρόπο ώστε να του δημιουργείται η ανάγκη της έρευνας και της διασταύρωσης των στοιχείων που συλλέγει στην καθημερινότητά του από την κοινωνία, τον κινηματογράφο, τα βιβλία που διαβάζει, ακόμα και τα όσα έχει διδαχθεί στο παρελθόν, τότε κλάφτα Χαράλαμπε!
Σαν πολύ δεν υποτιμάμε τους συνανθρώπους μας που θα τολμήσουν να δουν τους 300, τον Κώδικα Ντα Βίντσι, τον Τελευταίο Πειρασμό και τσουπ!...θα χάσουν την μια και μόνη αλήθεια που κατέχουν οι λίγοι, οι εκλεκτοί, αυτοί που ξέρουν πριν δουν, πριν διαβάσουν... :hmm:

Οι 300 δεν είναι παρά η αποτύπωση του θαυμασμού ενός ξένου προς την ιστορία μας καλλιτέχνη/σκιτσογράφου μέσα από την προσωπική του αισθητική. Ο Miller διάβασε ελληνική ιστορία και εμπνεύστηκε τόσο, ώστε να νιώσει την ανάγκη να ζωγραφίσει αυτό που του έκανε τόση εντύπωση.
Αυτό από μόνο του εμένα σαν Ελληνίδα με τιμά!
Αυτός ο άνθρωπος έχει επιρρεαστεί τόσο πολύ από την Ελληνική ιστορία ώστε δημοσίευσε στο yahoo.answers την παρακάτω ερώτηση:
What lessons learned from Ancient Greece apply to modern society and civilizations?
(όποιος ενδιαφέρεται εδώ)

Αν έκανες τον κόπο να δεις την ταινία και να μην επαναλαμβάνεις αυτά που άκουσες διάβασες ή σου είπαν δεξιά και αριστερά, θα έβλεπες πως η ταινία δεν απέχει και τόσο από την πραγματικότητα. Σίγουρα απέχει πολύ λιγότερο από αυτά που μαθαίναμε στο σχολείο για το κρυφό σχολείο...αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...


Κάθε καρέ αυτής της ταινίας είναι ένας πανέμορφος ζωγραφικός πίνακας που εκθειάζει την Ελλάδα και τα Ελληνικά ιδεώδη πολύ περισσότερο ίσως από όσο τους πρέπει (σύμφωνα με κάποιους ξένους ιστορικούς) ...πολύ περισσότερο ίσως και από τους ίδιους τους νεοέλληνες...

Εκτός όλων των άλλων θα μαγευόσουν από τα χρώματα τις εικόνες και τη μουσική.

Αν φυσικά ο κινηματογράφος σαν τέχνη είναι κάτι που σε αγγίζει, διότι κάτι μου λέει πως δεν είσαι και πολύ φίλος τους είδους. Δεν έχω διαβασει ποτέ δικά σου σχόλια για ταινίες στα ανάλογα threads....
:) Κι εσύ φίλτατη ,μη βιάζεσαι να με χαρακτηρίσεις έμμεσα αδαή & κοντόφθαλμο !!!:| ΟΚ ? Ξέρεις...την ιστορία μου την ανιχνεύω κι οχι οτι έμαθα στο σχολείο ,αλλά ούτε & μέσω ιαντερνέτ.Δεν μείωσα κανένα γιατί προτίμησε να δεί την ταινία,δε χαρακτήρισα κανένα απο εσάς για την...ιντερνετική γνώση στο θέμα.!:mad:
Πώς δε με μετονόμασες σε ...Κόναν ?
Η διαφορετική μου στάση ενοχλεί & ...με αναβάθμισες ?
Δεν ασχολούμαι κατα βάση με τη συγκεκριμένη ταινία,ούτε με αυτούς που θα τη δούν & μάλιστα,θα είμαι στους επόμενους που θα τη δούν .
Άλλα σημεία έθιξα & αντ'αυτού έλαβα σχεδόν προσωπικούς χαρακτηρισμούς !:|
Λοιπόν,δεν θα αναλύσω τίποτε άλλο,δε γουστάρω & αν υπάρχει κάποια ουσία στα λεγόμενά μου (τα οποία αφορούσαν κυρίως τη γενική κατάσταση ),ας διαβαστούν,αν οχι,ας διαγραφούν.
Κ για τέλος,θα έπρεπε να γράφω για όλα τα θέματα που έχω άποψη ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
:) Δεν ξέρεις το καινούριο ;;;:confused:
Μα φυσικά η αμφισβήτηση της Ελληνικής ιστορίας !!!
Είναι..μόδα πιά !!! Με τα πολλά,κατόρθωσαν οι "απ'εξω" να πείσουν & τους "απο μέσα" για τη ...μόδα της αμφισβήτησης προσώπων,χαρακτήρων,ηθών,κατορθωμάτων,άθλων,ηρώων !
Οχι,δε μιλάω για τους μύθους ! Για τα δικά μας σημερινα δεδομένα,δεν υπάρχουν ήρωες,καθ'οτι εξέλειπε & η ανάγκη για τέτοιους !Οπότε,γιατί να ήταν κάποτε διαφορετικά & να γεννήθηκαν ήρωες απο πραγματική ανάγκη; Για να γεμίζουμε εμείς με μύθους ;:worry::confused:
Σε λίγα χρονάκια ακόμη,δε θα γνωρίζουμε γιατί το " '40" ονομάστηκε έπος ,που να μιλήσουμε για παλαιότερα.
Οφφ τώρα κάργα,:P αλλά θα έπρεπε να έχουμε κι ένα θέμα ανάλογο κάπου εδω μέσα:D
Οπότε ίσι ς:P :P ,κανε μια ...τηλεμεταφορά κι άνοιξε ενα άλλο ...μπουντρούμ ανάλογο,να "χτυπιώμαστε" εκεί.:D :D
Υποψιάζομαι την διαφωνία σου και πιθανά να σου έδινα κάποιο δίκιο αν το συζητούσαμε περισσότερο για να καταλάβω ακριβώς, αλλά δεν θέλω να μπω στην διαδικασία σε αυτό το νήμα να αντιπαρατεθώ σχετικά με τις ιστορικές ανακρίβιες που μας έχουν ταιίσει γενικότερα. Απλά να πω ότι επειδή η ιστορία γράφεται από τους νικητές, σίγουρα δεν είναι ακριβώς και η σωστότερη.

Να υπενθυμίσω μόνο ότι ουδέποτε αμβισβήτησηα το κατόρθωμα, καθώς τόνισα την αλήθεια που κρύβεται πίσω από κάθε μύθο συνήθως. Ένας μύθος είναι hint για μια ιστορική αλήθεια αλλά ταυτόχρονα και hint για την υπερβολή και ψέμα που συνοδεύεται μαζί του. Το ότι μπορώ να νιώθω θαυμασμό ίσως και περηφάνεια για ένα πολιτισμό με τον οποίο καμιά σχέση δεν έχουμε σήμερα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να μην καταλαβαίνω και που μπάζουν νερά κάποια πράγματα, ανεξάρτητα από το Hollywood,comics και άλλες ξένες επηροές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
για ένα πολιτισμό με τον οποίο καμιά σχέση δεν έχουμε σήμερα
Τι εννοεις "καμμια σχεση"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Υποψιάζομαι την διαφωνία σου και πιθανά να σου έδινα κάποιο δίκιο αν το συζητούσαμε περισσότερο για να καταλάβω ακριβώς, αλλά δεν θέλω να μπω στην διαδικασία σε αυτό το νήμα να αντιπαρατεθώ σχετικά με τις ιστορικές ανακρίβιες που μας έχουν ταιίσει γενικότερα. Απλά να πω ότι επειδή η ιστορία γράφεται από τους νικητές, σίγουρα δεν είναι ακριβώς και η σωστότερη.

Να υπενθυμίσω μόνο ότι ουδέποτε αμβισβήτησηα το κατόρθωμα, καθώς τόνισα την αλήθεια που κρύβεται πίσω από κάθε μύθο συνήθως. Ένας μύθος είναι hint για μια ιστορική αλήθεια αλλά ταυτόχρονα και hint για την υπερβολή και ψέμα που συνοδεύεται μαζί του. Το ότι μπορώ να νιώθω θαυμασμό ίσως και περηφάνεια για ένα πολιτισμό με τον οποίο καμιά σχέση δεν έχουμε σήμερα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να μην καταλαβαίνω και που μπάζουν νερά κάποια πράγματα, ανεξάρτητα από το Hollywood,comics και άλλες ξένες επηροές.
:) :D Όχι καλε μου φίλε,δεν υπάρχει κανένα θέμα διαφωνίας & ανάγκη προσωπικών αντιπαραθέσεων.Απλα είναι μια ...τακτική δική μου να μπαίνω σ'αυτά που θέλω να εισάγω σ'ενα θέμα,με παράθεση κάποιου πόστ.;) Ακόμη & ριζική διαφωνία να είχα με τα λεγόμενά σου,θα το εξέφραζα στον ηπιότερο τόνο !
Το σημείο τελικά που διαφωνώ (δεν υπάρχει αλλη λέξη),είναι το οτι,αυτά που μας δίδαξαν σαν μύθους,είναι περισσότερο αλήθειες !
Οχι,σε καμμία περίπτωση δε χαρακτηρίζω ξύπνιο,χαζό,η...η...οτιδήποτε,αυτόν που δε θα συμφωνεί,η δε θα γνωρίζει αυτό που θα υποστηρίζω !
Όπως βλέπεις όμως,ελαβα τα...δέοντα απο κάποιους "co-" .:teasing: .Γειά χαρά Δ. Τα λέμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν σου προσάπτω κανένα χαρακτηρισμό, αν εσύ θέλεις να προσωποποιήσεις τα λεγόμενά μου και μάλιστα στο προσωπό σου μην κατηγορείς εμένα.
Μιλάω γενικά για όσους κρίνουν χωρίς να γνωρίζουν.
Καθόλου δε με ενοχλεί η αντίθετη άποψη σου. Κάθε άλλο, αν είχε βάση (αν είχες δει την ταινία δηλαδή) θα μπορούσαμε να συζητήσουμε επι της ουσίας και να ανταλλάξουμε απόψεις. ;) Τώρα πως να συζητήσουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τι εννοεις "καμμια σχεση"?
Σύγκριση σημερινών ΝεοΕλλήνων με ...

Το σημείο τελικά που διαφωνώ (δεν υπάρχει αλλη λέξη),είναι το οτι,αυτά που μας δίδαξαν σαν μύθους,είναι περισσότερο αλήθειες !
Ο βαθμός αυτός είναι πάντα υπό συζήτηση και έρευνα.Απλά να γνωρίζουμε ότι ο βαθμός αυτός είναι υπαρκτός και σε αυτό συμφωνούμε.
Για όλα τα άλλα που λες διαφωνία να υπάρχει ναι.Αντιπαράθεση όχι.Δλδ κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Δεν σου προσάπτω κανένα χαρακτηρισμό, αν εσύ θέλεις να προσωποποιήσεις τα λεγόμενά μου και μάλιστα στο προσωπό σου μην κατηγορείς εμένα.
Μιλάω γενικά για όσους κρίνουν χωρίς να γνωρίζουν.
Καθόλου δε με ενοχλεί η αντίθετη άποψη σου. Κάθε άλλο, αν είχε βάση (αν είχες δει την ταινία δηλαδή) θα μπορούσαμε να συζητήσουμε επι της ουσίας και να ανταλλάξουμε απόψεις. ;) Τώρα πως να συζητήσουμε?
:) Παράλληλα δεν είμαι ...άλιεν :mad: !!! Η παράγραφος όλη ξεκινά με το wisful & ακολουθεί το τι σου θυμίζει η στάση μου :| ! Επειδή δεν εχει νόημα να συνεχίζω εδω να λέω το τι πρέπει ,γιατι στις ηλικίες μας κανείς πια δε μεταβάλλει τις απόψεις & κυρίως τον τρόπο που εκφέρεται (ενώ εχουμε τρομερές ελλείψεις μερικοί ),σου λέω απλά οτι θα μπορούσες να λάβεις διαφορετικά μηνύματα απ'τα λεγόμενά μου,εκτός απο την κριτική της συγκεκριμένης ταινίας.Φυσικά, μηνύματα ανευ ουσίας(κατα την άποψη σου),αφου εδώ λέμε μόνο για το πόσο καλό η κακό είναι το "300" ! Ελπίζω να μην τραυμάτισα σοβαρα την τέχνη:P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να σου θυμίσω πως το thread λέγεται Madness? This is Sparta. Εάν έχεις κάτι άλλο να πεις για την Ελληνική Ιστορία, γιατί δεν ανοίγεις ένα σχετικό thread? :hmm:
Να σου ξαναπαραθέσω το μήνυμά σου να θυμηθείς τι έχεις πει? :hmm:
Αρχική Δημοσίευση από Wishful:
Δε διάβασα ολο το θέμα παιδιά & συγνώμη,αλλά επειδή δεν εχω πολύ χρόνο,απλά θα εκφράσω την άποψή μου & επειδή οι απόψεις όλων σεβαστές,θα τις διαβάσω στην πρώτη ευκαιρία.
Αφού οι δικοί μας σκηνοθέτες, παράλληλα με την έλλειψη μέσων για παραγωγή ιστορικών ταινιών, αδιαφορούν για την ιστορία μας μέχρι που την αγνοούν,αλλά & το κράτος μας για την παροχή των μεσων...σκίζεται,ας την εγκαταλείψουν στους κάθε λογής μ@$@*!ς κι έτσι να παραδοθεί μ@!@Κσμενη στις επερχόμενες γενιές !!!
Η ιστορική αλήθεια για τη Σπάρτη & τις Θεσπιές,είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα κι επιβλητική απο το έκτρωμα αυτό !
Ποιός όμως απ'αυτούς αντέχει ν'αφωσιωθεί στη μελέτη της ιστορικής αλήθειας μέσω των καταγραφών & ύστερα να παράγει ;;;

Επίσης δεν έχω κάτι να αλλάξω σε αυτά που είπα. Το να ακούω κάποιον (και δεν ήσουν ο μόνος) να χαρακτηρίζει κάτι που δεν έχει δει ως "έκτρωμα" και αυτούς που το έφτιαξαν ως "μ@λ@κες" μου θυμίζει ακριβως αυτό που είπα: Τις Κυρίες με τους σταυρούς στο χέρι, έξω από το σινεμά που έπαιζε τον Τελευταίο Πειρασμό να προσπαθούν να πείσουν τους εισερχόμενους να μην δουν την ταινία και ...αλλαξοπιστήσουν τη στιγμή μάλιστα που δεν ήξεραν περί τίνος πρόκειται...
Γιατί ταύτισες τις κυρίες αυτές με τον εαυτό σου, αδυνατώ να καταλάβω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Εγώ πάλι αδυνατώ να καταλάβω γιατί ψάχνει κάποιος ιστορικές αλήθειες ή ανακρίβειες μέσα από ταινίες όπως αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Εγώ πάλι αδυνατώ να καταλάβω γιατί ψάχνει κάποιος ιστορικές αλήθειες ή ανακρίβειες μέσα από ταινίες όπως αυτή.
Συμφωνώ!
Ιστορικές (ή άλλες) αλήθειες περιμένουμε να δούμε (κι αυτές όχι πάντα επιστημονικά αποδεδειγμένες) μέσα από ντοκυμαντέρ ή από ταινία που διαφημίζεται ως "βασισμένη σε αληθινή ιστορία" (αν και αυτές ακόμα είναι "δραματοποιημένες" και ξεφεύγουν από τα γεγον'οτα).
Οι "300" ξεκινούν με το "Based on the comic "300" by Frank Miller"!
Δεν περιμένει κανείς να μάθει ιστορία μέσα από τον κινηματογράφο!
Αλλιώς θα ήμασταν σίγουροι ότι οι αμερικάνοι όχι μόνο δεν έχασαν τον πόλεμο στο Βιετνάμ αλλά αντιθέτως το εξαφάνισαν από το χάρτη μαζί με τους κατοίκους του(βλ. ταινίες περί Βιετνάμ)!
Για να μην θυμίσω τις ταινίες της δεκαετίας του '60,βασισμένες στην αρχαία ελληνική ιστορία-μυθολογία,όπου ο Θησέας παρέα με τον Ηρακλή συναντούν τον Σπάρτακο στην προσπάθειά τους να βρούν το χρυσόμμαλο δέρας περνούν 10 χρόνια στη θάλασσα πολεμ'ωντας πλάϊ πλάϊ με τον Οδυσσέα για την απελευθέρωση των Χριστιανών από τα μπουντρούμια της Ρώμης!:P:D
Μήπως μάθαμε αυτή την Ιστορία εμείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:D Εεεεεε καλά !!:P Γίνομαι κουραστικός,αλλά θα προσπαθήσω άλλη μιά ! Σύμφωνα λοιπόν με τη δική μου άποψη,που πάνω σε αυτή στήριξα το μ@!@(3ς ,κανείς δεν εχει δικαίωμα να παραποιεί ιστορίες στη μεγάλη η μικρή οθόνη.Αυτό δεν αφορά μόνο τη συγκεκριμένη ταινία,ούτε ισως συγκεκριμένα πρόσωπα.Αφορά & οποιαδήποτε άλλη ταινία πάνω σε αυτό το πνεύμα.Αυτό πάλι δε με ενοχλεί προσωπικά,αφού σίγουρα δεν περιμένω να δώ την πραγματική ιστορία.Αυτό που επεσήμανα,είναι οτι για εκατομμύρια κόσμου που θα δεί την όποια ταινία "ιστορική",αυτή θα γίνει & η γνώση του για το γεγονός που περιγράφει.Μη το μετράς με εμένα,εσένα & τους ευτυχώς αρκετούς (που θέλουν & προσπαθούν να μαθαίνουν ).Η ταινία (& κάθε ταινία) φτάνει συχνά σε επίπεδα παγκοσμίου προβολής.Εκεί λοιπόν δεν ξέρω τι επιρροές θα διαδόσει κι αν δίνει το σωστό μήνυμα τι εστί Σπάρτη,η Σπάρτακος,η...οτιδήποτε Ελληνικό.
Η μυθολογία (η καλύτερα η μη διασταυρωμένη,η αρχαιολογικά εξακριβωμένη) ιστορία,πιστεύω οτι είναι καταλληλότερη για εξάσκηση της κινηματογραφικής,τέχνης σε σύγκριση πάντα με την καταγεγραμμένη ιστορία.
Δεν αμφισβητώ οτι οι ταινίες που γεννιούνται με αυτό το "πρίσμα" έχουν συνήθως υψηλότερες προδιαγραφές κόστους,ποιότητας & οποιουδήποτε άλλου μέσου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αποδοθεί ενα υψηλό αισθητικό αποτέλεσμα.Αλλού επικεντρώνω Ισι !!!
Μη διαβάζεις μόνο τα κομμάτια που θίγουν κατα ενα τρόπο την αγάπη σου για τη μεγάλη οθόνη !:)
Τη σέβομαι όσο κι εσύ κι ας μην είμαι παρών τόσο συχνά.:)
Δυστυχώς,τα θέματα λιγόστεψαν,καθώς & τα ατόφια δείγματα τέχνης του "σινεμά":)...Στέρεψαν περίπου !
Για μένα ήταν αναμενόμενο οτι οι υπερπαραγωγές (δεν αποτελεί νέο),θα στρέφονταν προς τις πλούσιες πηγές ( Ελληνική ιστορία,μυθολογία,Αιγυπτιακή, &...& ). Ας το κάνουν λίγο πιο προσεγμένα,χωρίς διαστρεβλώσεις !
Τέλος,αν πάμε στο τι είναι τέχνη στο σινεμά,μόνο μια ερώτηση & θα συννενοηθούμε : Να εμπνέεται κανείς,όπως ενας ζωγράφος που αντλεί εξ'ολοκλήρου τα θέματά του απο τη φαντασία του,η να τα αντιγράφει ;
Ξέρεις...παραδέχομαι & το ελάττωμά μου (αχ να'ταν το μόνο) να μην είμαι απ'την αρχή τόσο επεξηγηματικός & είναι αλήθεια οτι δεν μπορώ εδώ να γράψω όλα οσα "κολλάνε" στο θέμα.
Τουλάχιστον πιστεύω οτι τα τοποθέτησα πιο σαφώς & να προχωράμε....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εγω παντως την καλυτερη μυθολογια την εμαθα απο την XENA!!!!:worry: :jumpy:
Μην με ρωτατε γιατι εγραψα το παραπανω...ουτε εγω ξερω....μαλλον γιατι παντα μου την εδινε στα νευρα αυτη η σειρα!!!:angry:
(και μην νομισεις οτι το εγραψα για να "ειρωνευτω" τα γραφμενα σου wishfull!καμια σχεση ε!;)
Θα πλακωθουμε αν το νομισεις!:P :boxing: :P )

Τωρα να ρωτησω κατι αλλο, το οποιο δεν εχει σχεση με το σχολιασμο που κανετε για την ταινια,αλλα με ενδιαφερει.
Μηπως ξερεται εαν το "300" θα συνεχισει να προβαλεται στους κινηματογραφους (Αθηνα και στυλ "Village", "The Mall") και κατα τις διακοπες του Πασχα;:hmm:
Με την εννοια, μηπως μετα απο τοσο καιρο την βγαλουν και βαλουν αλλη...
Οχι τιποτα αλλο, αλλα μπας και καταφερω και την δω κι εγω...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
στάνταρ θα προβάλλεται για τουλάχιστον κάνα μήνα ακόμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:D κανείς δεν εχει δικαίωμα να παραποιεί ιστορίες στη μεγάλη η μικρή οθόνη.Αυτό δεν αφορά μόνο τη συγκεκριμένη ταινία,ούτε ισως συγκεκριμένα πρόσωπα.Αφορά & οποιαδήποτε άλλη ταινία πάνω σε αυτό το πνεύμα.
Η μυθολογία (η καλύτερα η μη διασταυρωμένη,η αρχαιολογικά εξακριβωμένη) ιστορία,πιστεύω οτι είναι καταλληλότερη για εξάσκηση της κινηματογραφικής,τέχνης σε σύγκριση πάντα με την καταγεγραμμένη ιστορία.

Δυστυχώς ή ευτυχώς κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι κατέχει απόλυτα την μια και μοναδική αλήθεια, την οποία κανεις δεν έχει δικαίωμα να παραποιήσει, πολύ απλά γιατί ποτέ η αλήθεια δεν είναι μονάχα μια. Γι'αυτό και η έρευνα είναι ένα σπουδαίο εργαλείο κάθε επιστήμης.
Ακόμα και η ιστορία μπορεί να μπει κάτω από το πρίσμα της αμφισβήτησης καθώς νέες πηγές έρχονται στο φως σε πολλές περιπτώσεις και ανατρέπουν αυτά που ήδη γνωρίζαμε.

Τώρα, σε ότι αφορά την τέχνη του κινηματογράφου, υπάρχουν πολλά είδη ταινιών: Άλλο είναι το Ντοκυμαντέρ που ΟΦΕΙΛΕΙ να μας μεταφέρει γεγονότα άλλο οι ταινίες μυθοπλασίας.

Η συγκεκριμένη ταινία ΠΟΤΕ δεν ισχυρίστηκε πως είναι ιστορική! Δεν είναι μια ιστορική εξιστόριση των γεγονότων. Είναι το δημιούργημα ενός καλλιτέχνη που θαύμασε ένα κομμάτι Ελληνικής ιστορίας.

Είναι σαν να μου λες πως διαβάζοντας ένα ιστορικό ντοκουμέντο, δεν έχω δικαίωμα να εμπνευστώ και να ζωγραφίσω μια εικόνα που θα βασίζεται σε αυτό που διάβασα αλλά φυσικά -μια που δεν είμαι ιστορικός- δεν θα αποδίδει την ιστορική αλήθεια!

Αρχική Δημοσίευση από i s i l i e l:
Οι 300 δεν είναι παρά η αποτύπωση του θαυμασμού ενός ξένου προς την ιστορία μας καλλιτέχνη/σκιτσογράφου μέσα από την προσωπική του αισθητική. Ο Miller διάβασε ελληνική ιστορία και εμπνεύστηκε τόσο, ώστε να νιώσει την ανάγκη να ζωγραφίσει αυτό που του έκανε τόση εντύπωση.


Αυτό πάλι δε με ενοχλεί προσωπικά,αφού σίγουρα δεν περιμένω να δώ την πραγματική ιστορία.Αυτό που επεσήμανα,είναι οτι για εκατομμύρια κόσμου που θα δεί την όποια ταινία "ιστορική",αυτή θα γίνει & η γνώση του για το γεγονός που περιγράφει.Μη το μετράς με εμένα,εσένα & τους ευτυχώς αρκετούς (που θέλουν & προσπαθούν να μαθαίνουν ).Η ταινία (& κάθε ταινία) φτάνει συχνά σε επίπεδα παγκοσμίου προβολής.Εκεί λοιπόν δεν ξέρω τι επιρροές θα διαδόσει κι αν δίνει το σωστό μήνυμα τι εστί Σπάρτη,η Σπάρτακος,η...οτιδήποτε Ελληνικό.

Να ξαναπαραθέσω ένα κομμάτι από το προηγούμενο πόστ μου (το οποίο πάλι είχες εκλάβει προσωπικά χωρίς όμως να αναφέρομαι σε σένα):

Αρχική Δημοσίευση από I s i l i e l:
Η ταινία είναι κατάλληλη άνω των 17. Αν στα 17 δεν έχει αναπτύξει κάποιος το μυαλό του με τέτοιο τρόπο ώστε να του δημιουργείται η ανάγκη της έρευνας και της διασταύρωσης των στοιχείων που συλλέγει στην καθημερινότητά του από την κοινωνία, τον κινηματογράφο, τα βιβλία που διαβάζει, ακόμα και τα όσα έχει διδαχθεί στο παρελθόν, τότε κλάφτα Χαράλαμπε!

Να μη φοβάσαι για τους Ξένους. Μαθαίνουν την ιστορία ΜΑΣ καλύτερα κι από μας. Όποιος ενδιαφέρεται για την ιστορία Ξένος ή Έλληνας θα μάθει την αλήθεια. Ο άλλος, όσα ιστορικά βιβλία ή ταινίες και να δει, κούτσουρο απελέκητο θα μείνει.

Εντύπωση μου έκανε πριν μερικά χρόνια, όταν σχολιάζοντας τα μαλλιά ενός τουρίστα (ήταν πανκ) με μια φίλη μου μέσα σε ένα λεωφορείο στην Κέρκυρα, εκείνος γύρισε και σε άπταιστα Ελληνικά με ρώτησε γιατί δεν μου άρεσαν τα μαλλιά του! "Μα καλά, πως μιλάς Ελληνικά;" τον ρώτησα, και η απάντηση: "Μαθαίνω Αρχαία Ελληνικά στη σχολή μου!" ;)


Δυστυχώς,τα θέματα λιγόστεψαν,καθώς & τα ατόφια δείγματα τέχνης του "σινεμά":)...Στέρεψαν περίπου !

Πλανάσαι πλάνη οικτρά! Καθόλου δεν έχει στερέψει η τέχνη (κάθε τέχνη) από εμπνεύσεις!!!!
Αλοίμονο! Αυτό κατά τη γνώμη μου θα σήμαινε και το τέλος την ανθρώπινης φυλής!
Και για να απαντήσω και σε κάτι που είπες χτες: Κανείς δεν μπορεί να βλάψει την τέχνη!

Ας το κάνουν λίγο πιο προσεγμένα,χωρίς διαστρεβλώσεις !

Αν δεις τη συγκεκριμένη ταινία θα διαπιστώσεις πως δεν διαστρευλώνει τόσο την πραγματικότητα όσο ίσως νομίζεις (χωρίς να την έχεις δεί :P ) και είναι μάλιστα απορίας άξιο, πως ένα κόμικ που έγινε ταινία, μπόρεσε να διατηρήσει αναλοίωτο το χαρακτήρα της ιστορίας αν όχι την ιστορία την ίδια.
Αλλά....πρέπει να τη δεις για να το κρίνεις αυτό...;)

Τέλος,αν πάμε στο τι είναι τέχνη στο σινεμά,μόνο μια ερώτηση & θα συννενοηθούμε : Να εμπνέεται κανείς,όπως ενας ζωγράφος που αντλεί εξ'ολοκλήρου τα θέματά του απο τη φαντασία του,η να τα αντιγράφει ;

Τι σημαίνει πάλι αυτό? Να ανοίξω κανένα thread? :hmm:
Πάντως ένας ζωγράφος δεν αντλεί τα θέματά του εξ ολοκλήρου από την φαντασία του... Πως σου ήρθε αυτό? Δεν έχεις δει ζωγραφισμένα τοπία? :hmm:

Τέλος για μένα το θέμα αυτό ναι? Δεν αντέχω άλλο. Σε όποιον άρεσε, άρεσε. :P
Συγνώμη για το μεγάλο πόστ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Άσε που και για το τι έγινε πραγματικά στις Θερμοπύλες κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος.Πολλές οι πιθανότητες.
Όπως και να χει πάντως προτιμώ την αλήθεια αν γίνεται...αλλιώς κάτι σε κόμιξ του Miller :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Απλά να πω ότι επειδή η ιστορία γράφεται από τους νικητές, σίγουρα δεν είναι ακριβώς και η σωστότερη.

Εν προκειμένω αυτό το κλισέ είναι ακόμα πιο αδύναμο. Το μόνο που έχει σημασία είναι οτι μια χούφτα άνθρωποι επέλεξαν να δώσουν μια απο χέρι χαμένη μάχη και να πεθάνουν για να υπερασπίσουν τη γη και τις ιδέες τους. Καμία αμφιβολία δε χωράει αυτό. Και να ξέρεις ότι από τότε που καταγράφεται η ανθρώπινη ιστορία φαινόμενα σαν αυτό των Θερμοπυλών είναι σπάνια. Το ότι οι Θερμοπύλες αποτελούν πλέον σύμβολο δεν είναι απόρροια της καταγραφής της ιστορίας από τους νικητές.


Το ότι μπορώ να νιώθω θαυμασμό ίσως και περηφάνεια για ένα πολιτισμό με τον οποίο καμιά σχέση δεν έχουμε σήμερα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να μην καταλαβαίνω και που μπάζουν νερά κάποια πράγματα, ανεξάρτητα από το Hollywood,comics και άλλες ξένες επηροές.


Μπορεί να νοίωθεις οτι δεν έχουμε καμιά σχέση με τους αρχαίους Έλλληνες γιατί τους φαντάζεσαι σαν κάτι που δεν ήταν. Εκτός από τα λαμπρά τους επιτεύγματα είχαν κι αυτοί τα λαμόγια τους, τη διαφθορά του δημοσίου, τα λαδώματα και τα ρουσφέτια, τους ξεδιάντροπους πολιτικούς τους και τους κάθε λογής δειλούς, πουλημένους και συμφεροντολόγους τύπους. Η ιστορία που έχεις μάθει είναι ίσως μια εξιδανικευμένη εκδοχή της αρχαίας ελληνικής πραγματικότητας γιατί αυτή βολεύει κάποιους να μας διδάσκουν. Όχι μόνο είμαστε άρρηκτα συνδεδεμένοι με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, αλλά και το πρόσφατο παρελθόν μας συχνά διαμορφώθηκε μέσω αυτής της συνάρτησης με την αρχαία κληρονομιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Την είδα κι εγώ την ταινία απόψε και θα συμφωνήσω με τον Δανίκα ως προς το «ναζιστική» αλλά όχι ως προς το «πατσαβούρα». Η ταινία είναι πολύ καλή, και αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ιδεολογία των δημιουργών της. Πάντως εντάξει ρε παιδιά, ας μη γελιόμαστε, από το ξεκίνημα και καθ΄ όλη τη διάρκεια της ταινίας διατυμπανίζονται οι κυριότερες αρχές του ναζισμού,
(όπως άλλωστε και στην προηγούμενη μεταφορά κόμικ του Μίλερ, αν κι εκεί πιο συγκρατημένα). Επαναλαμβάνω πως αυτό δεν έχει να κάνει με την ποιότητα της ταινίας η οποία κατ’ εμέ είναι πολύ καλή. ούτε το αν αποδίδει σωστά κάποιο ιστορικό γεγονός.

Ιστορικές (ή άλλες) αλήθειες περιμένουμε να δούμε (κι αυτές όχι πάντα επιστημονικά αποδεδειγμένες) μέσα από ντοκυμαντέρ ή από ταινία που διαφημίζεται ως "βασισμένη σε αληθινή ιστορία" (αν και αυτές ακόμα είναι "δραματοποιημένες" και ξεφεύγουν από τα γεγον'οτα).
Οι "300" ξεκινούν με το "Based on the comic "300" by Frank Miller"!


Δηλαδή, μία ταινία που βασίζεται σε ιστορικό γεγονός και δεν το αποδίδει σωστά δεν είναι καλή, ενώ μια ταινία που βασίζεται σε κόμικ το οποίο βασίζεται σε ιστορικό γεγονός απαλλάσσεται από την «υποχρέωση» της «πιστής απόδοσης»;
Και το συγκεκριμένο κόμικ,σύμφωνα με την ίδια λογική,δεν είναι καλό, ενώ η ταινία, που βασίζεται σ’ αυτό είναι οk;

Δεν περιμένει κανείς να μάθει ιστορία μέσα από τον κινηματογράφο!

Ε να, το κακό είναι ότι δυστυχώς πολλοί μαθαίνουν ιστορία από της ταινίες.
Αυτό είναι το μόνο που πρέπει να μας προβληματίζει κάπως,(εξάλλου αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά όχι και να τα βάζουμε με την ίδια την τέχνη. Στο τέλος με την ίδια λογική θα αρχίσουμε να κατηγορούμε και τον Όμηρο.

κανείς δεν εχει δικαίωμα να παραποιεί ιστορίες στη μεγάλη η μικρή οθόνη.



Αντί να ασχολούμαστε με τις παραποιήσεις (και ενίοτε παραλείψεις) των ιστορικών βιβλίων, ασχολούμαστε με αυτές του κινηματογράφου. Ο ιστορικός είναι αυτός που έχει αυξημένες υποχρεώσεις ως προς την ιστορία. Ο καλλιτέχνης ας κάνει ότι γουστάρει ανάλογα με την κρίση και την συνείδησή του. Πιστεύω πως ότι γράφτηκε στο threadπερί σωστής ιστορικής απόδοσης είναι off-topicμια και αναφερόμαστε σε κινηματογραφική ταινία και όχι σε ιστορικό βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Την είδα κι εγώ την ταινία απόψε και θα συμφωνήσω με τον Δανίκα ως προς το «ναζιστική» αλλά όχι ως προς το «πατσαβούρα». Η ταινία είναι πολύ καλή, και αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ιδεολογία των δημιουργών της. Πάντως εντάξει ρε παιδιά, ας μη γελιόμαστε, από το ξεκίνημα και καθ΄ όλη τη διάρκεια της ταινίας διατυμπανίζονται οι κυριότερες αρχές του ναζισμού,

Τι εννοείς,μπορείς να το αποσαφηνίσεις?
Γιατί έχω την εντύπωση ότι χρειαζόμαστε ψυχίατρο πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top