• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Άγχος

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ένα ακόμα παράξενο που παρατηρώ στον εαυτό μου είναι ότι μέρες που δεν υπάρχει λόγος να αγχωθώ, εγώ ξυπνάω πνιγμένη και σκασμένη. Το βάρος στο στομάχι έχει γίνει πια κομμάτι του εαυτού μου. Γιατί ρε γαμώτο; Τόσο πια με έχει κυριεύσει το άγχος που δεν μπορώ σχεδόν ποτέ να χαλαρώσω; Υπάρχουν φορές που νιώθω πολύ στρεσαρισμένη και προσπαθώ να βρω γιατί... Ψάχνω, ψάχνω και τίποτα. Απλά έχω άγχος χωρίς λόγο και αιτία. Όταν,δε, υπάρχει ουσιαστικός λόγος, τότε είναι που δεν παλεύεται η κατάσταση με τίποτα. Μα με τίποτα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά αν πάει έτσι δεν με βλέπω καλά.

Από την άλλη, εχώ παρατηρήσει ότι κάποιες φορές λειτουργώ καλύτερα υπό πίεση. Ή τουλάχιστον αυτό μου λένε οι άλλοι. Και τις στιγμές ηρεμίας και χαλάρωσης (παρόλου που είναι λίγες) τις απολαμβάνω πραγματικά. Αλλά το άγχος είναι και όπως όλα δείχνουν θα παραμείνει ένα αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Προβλήματα υγείας (μου) λόγω άγχους:

Χρόνια ελκώδης κολλίτιδα

Χρόνια επιφανειακή γαστρίτιδα

και σαν να μην έφταναν αυτά... σκάει μύτη και μια ωραιότατη οισοφαγική παλινδρόμηση τώρα τελευταία και μου αλλάζει τα φώτα!

Για να μην αναφέρω τις κρίσεις πανικού και τις δύσπνοιες, που δε με χωράει ο τόπος και παίρνω τηλ. άτομα για να με ηρεμήσουν :whistle:

Τώρα που το σκέφτομαι... μήπως έχω λίγο σαβουρο - οργανισμό;;;; :/:

Ok φτάνει με τα ερεθιστικά. Η απάντηση στο άγχος νομίζω πως είναι:

1) ο σωστός προγραμματισμός του χρόνου μας σε συνδυασμό με μια κάποια εκλογίκευση των επιθυμιών μας (ρεαλιστική οπτική στόχων και δυνατοτήτων)

2) η γυμναστικούλα

αλλά κυρίως, όπως έχει πει και η αγαπημένη μου Isiliel, το να μην παίρνεις τη ζωή και πολύ στα σοβαρά... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skoumas

Νεοφερμένος

Ο skoumas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση η κούραση που νιώθω γενικά μετά απο την πρώτη κρίση πανικού που έπαθα να οφείλεται σε άγχος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει πως και στις 5 εξεταστικές μου (και Σεπτέμβρης) από το άγχος με πιάνει ξηροδερμία στο τριχωτό του κεφαλιού.
Είναι λογικό;
Λόγω καιρού δεν παίζει να 'ναι γιατί με πιάνει και στη χειμερινή εξεταστική. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ολα ειναι πιθανα και εφικτα να συμβουν με το καταραμενο το αγχος. απο το κεφαλι μεχρι τα ποδια, μεσα εξω οτι θες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Όταν αγχώνομαι,με πιάνει τρομερός πονοκέφαλος..μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό χάπι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Όταν αγχώνομαι,με πιάνει τρομερός πονοκέφαλος..μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό χάπι??

Για τον πονοκέφαλο;......:S τόσα υπάρχουν, ασπιρίνες, ντεπον δες πιο σου κάνει δουλειά...
Αν εννοείς για το άγχος δε νομίζω ότι είναι σωστό να σου προτείνουμε χάπια, και η μαμά μου έχει τρομερό πρόβλημα με το άγχος παίρνει χάπια αλλά όχι από μόνη της, την έχει δει γιατρός και της τα έχει γράψει, και δεν τα παίρνει καν καθημερινά, απλά όταν δε νιώθει αυτή καλά....
Να επισκεφτείς ένα καλό γιατρό καλύτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εχω μια περιεργη σχεση με το αγχος.

Μπορει να με αγχωσει ενα μικρο, τοσουδουλικο προβλημα και να φερω την καταστροφη (κακο αυτο).

Μπορει, ομως, ο κοσμος να γκρεμιζεται γυρω μου (καλη ωρα) και εγω να ειμαι απαθης (καλο αυτο).

Για το δευτερο εχω αιτιολογηση.
Δεν μπορω να κανω τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Λοιπον να σας πω και εγώ τι μου έχει προκαλέσει το άγχος......

  1. ζαλάδα
  2. ξηροστομία
  3. ταχυπαλμιες
  4. σπασμοι των μυών μου
  5. νιώθω δύσπνοια
  6. μουδιαζουν τα ποδια μου και κρυωνω
  7. πονοκέφαλο που μπορει να γίνει και καταραμμένη ημικρανία:mad::((πάντως χωρις να θελω να κανω διαφήμιση το καλυτερο φαρμακο για την ημικρανια ειναι το panadol extra...;))
  8. πόνο στο στομάχι και αρκετες φορές σπασμους εντέρου
  9. πόνος στο στήθος που οφείλεται στο σφύξιμο των μυών του στέρνου...
  10. συχνοουρία:P
νομίζω αυτά....αλλά αυτο που με νευριάζει ειναι οτι ειμαι μόλις 18 χρονών που δεν έχω τις ιδιες υποχρεωσεις με κάποιον που ειναι για παραδειγμα 30 και αυτό το άγχος είναι πάρα πολύ ψυχοφθόρο......:(
Γενικά ειμαι ένας τύπος που αγχώνομαι πάρα πολύ εύκολα με το παραμικρό.....δεν μπορώ τις απότομες αλλαγές γιατι δεν μπορω τις αγνωστες καταστάσεις...για παραδειγμα ειμαι άρρωστος και πρεπει να παω στον γιατρο....θα αγχωθω γιατι δεν ξέρω τι θα μου κανει ακριβώς:P.....ή σκεφτόμαστε να πάμε διακοπές και αγχώνομαι για το πως θα ειναι το ξενοδοχείο, που θα ειναι, κτλπ....χωρις ωστόσο να ειμαι και εκεινος ο τυπάς ..."ο ψείρας"....που τα ψάχνει όλα.....εντάξει είμαι λίγο τελειομανής αλλα προσπαθω να το μειώσω γιατι σήμερα στην κοινωνια δεν μορεις να επιβιώσεις ετσι...
Φέτος όμως αν και περιμενα οτι λογω των πανελλαδικών θα αγχωνόμουν υπερβολικά...δεν αγχώθηκα καθόλου...:clapup:
Πάντως έμενα με βοήθησε παρα πολύ η καλή παρέα....στο να μην τα υπολογίζω όλα τοσο πολύ....και κυριως η μουσική.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Λοιπον να σας πω και εγώ τι μου έχει προκαλέσει το άγχος......

  1. ζαλάδα
  2. ξηροστομία
  3. ταχυπαλμιες
  4. σπασμοι των μυών μου
  5. νιώθω δύσπνοια
  6. μουδιαζουν τα ποδια μου και κρυωνω
  7. πονοκέφαλο που μπορει να γίνει και καταραμμένη ημικρανία:mad::((πάντως χωρις να θελω να κανω διαφήμιση το καλυτερο φαρμακο για την ημικρανια ειναι το panadol extra...;))
  8. πόνο στο στομάχι και αρκετες φορές σπασμους εντέρου
  9. πόνος στο στήθος που οφείλεται στο σφύξιμο των μυών του στέρνου...
  10. συχνοουρία:P
νομίζω αυτά....αλλά αυτο που με νευριάζει ειναι οτι ειμαι μόλις 18 χρονών που δεν έχω τις ιδιες υποχρεωσεις με κάποιον που ειναι για παραδειγμα 30 και αυτό το άγχος είναι πάρα πολύ ψυχοφθόρο......:(
Γενικά ειμαι ένας τύπος που αγχώνομαι πάρα πολύ εύκολα με το παραμικρό.....δεν μπορώ τις απότομες αλλαγές γιατι δεν μπορω τις αγνωστες καταστάσεις...για παραδειγμα ειμαι άρρωστος και πρεπει να παω στον γιατρο....θα αγχωθω γιατι δεν ξέρω τι θα μου κανει ακριβώς:P.....ή σκεφτόμαστε να πάμε διακοπές και αγχώνομαι για το πως θα ειναι το ξενοδοχείο, που θα ειναι, κτλπ....χωρις ωστόσο να ειμαι και εκεινος ο τυπάς ..."ο ψείρας"....που τα ψάχνει όλα.....εντάξει είμαι λίγο τελειομανής αλλα προσπαθω να το μειώσω γιατι σήμερα στην κοινωνια δεν μορεις να επιβιώσεις ετσι...
Φέτος όμως αν και περιμενα οτι λογω των πανελλαδικών θα αγχωνόμουν υπερβολικά...δεν αγχώθηκα καθόλου...:clapup:
Πάντως έμενα με βοήθησε παρα πολύ η καλή παρέα....στο να μην τα υπολογίζω όλα τοσο πολύ....και κυριως η μουσική.....

Εμενα για κριση πανικου μου κανουν τα συμπτωματα σου.

Καποτες δουλευα σε ενα νησι του αιγαιου.
Πανω απο την Αφρικη για την ακριβεια.

Χειμωνας....
Οι ιδιοι και οι ιδιοι στα ιδια και στα ιδια.
Καθομαστε σε ενα καφε.
Εγω αντιλαμβανομουν οτι μου ρχεται η κριση.
Κρυος ιδρωτας, ζαλαδες, δυσπνοια, τρεμουλο.
Ενταξει πεθαινω.
Ξαφνικα σηκωνομαι με οση δυναμη ειχα και φευγω χωρις να πω τιποτα σε κανεναν.
Δεν ειχα χρονο για εξηγησεις.
Αισθανομουν οτι θα πεθαινα.
Με οσα κουραγιο ειχα προσπαθησα να φτασω στο ιατρειο του νησιου.
Στην πραγματικοτητα ηταν τοσο κοντα , αλλα τοσο μακρια για μενα.
Εκανα συνεχως στασεις, γιατι νομιζα οτι θα πεσω κατω.
Ωσπου τελικα ναι.
Εφτασα.
Ηταν ενας γιατρος μεσα.
Μου εκανε μια ηρεμιστικη ενεση στον γκωλο και ηρεμησα.

Σε καποια φαση χτυπησε το κινητο μου.
Οι φιλοι μου ανησυχησαν.
Ειδαν οτι αργουσα και με πηραν τηλεφωνο.

"Ελα ρε πού εισαι;"
"Στο νοσοκομειο"

Ηρθαν και με μαζεψαν.

Μετα πλακωθηκαν μεταξυ τους γιατι με αφησαν να φυγω ετσι και αρχισαν να αλληλοκατηγορουνται.
"Εσυ δεν την ειδες;" ελεγε ο ενας.
"Οχι, δεν καταλαβα τι εγινε. Νομιζα πηγε τουαλετα" ελεγε ο αλλος.
"Γιατι την αφησατε να φυγει μονη της"

και τα σχετικα.

Ωραιες εμπειριες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Εμενα για κριση πανικου μου κανουν τα συμπτωματα σου.

Καποτες δουλευα σε ενα νησι του αιγαιου.
Πανω απο την Αφρικη για την ακριβεια.

Χειμωνας....
Οι ιδιοι και οι ιδιοι στα ιδια και στα ιδια.
Καθομαστε σε ενα καφε.
Εγω αντιλαμβανομουν οτι μου ρχεται η κριση.
Κρυος ιδρωτας, ζαλαδες, δυσπνοια, τρεμουλο.
Ενταξει πεθαινω.
Ξαφνικα σηκωνομαι με οση δυναμη ειχα και φευγω χωρις να πω τιποτα σε κανεναν.
Δεν ειχα χρονο για εξηγησεις.
Αισθανομουν οτι θα πεθαινα.
Με οσα κουραγιο ειχα προσπαθησα να φτασω στο ιατρειο του νησιου.
Στην πραγματικοτητα ηταν τοσο κοντα , αλλα τοσο μακρια για μενα.
Εκανα συνεχως στασεις, γιατι νομιζα οτι θα πεσω κατω.
Ωσπου τελικα ναι.
Εφτασα.
Ηταν ενας γιατρος μεσα.
Μου εκανε μια ηρεμιστικη ενεση στον γκωλο και ηρεμησα.

Σε καποια φαση χτυπησε το κινητο μου.
Οι φιλοι μου ανησυχησαν.
Ειδαν οτι αργουσα και με πηραν τηλεφωνο.

"Ελα ρε πού εισαι;"
"Στο νοσοκομειο"

Ηρθαν και με μαζεψαν.

Μετα πλακωθηκαν μεταξυ τους γιατι με αφησαν να φυγω ετσι και αρχισαν να αλληλοκατηγορουνται.
"Εσυ δεν την ειδες;" ελεγε ο ενας.
"Οχι, δεν καταλαβα τι εγινε. Νομιζα πηγε τουαλετα" ελεγε ο αλλος.
"Γιατι την αφησατε να φυγει μονη της"

και τα σχετικα.

Ωραιες εμπειριες!!!!
Όχι ευτυχώς ΔΕν ειναι κρισεις πανικου......μπορώ να στο υπογράψω αυτό...:P
γιατι ένας φίλος μου έχει και ξέρω τι παθαινουν αλλά εγώ όχι τέτοια πραγματα.....
άλλωστε αυτα τα συμπτώματα δεν τα εχω όλα μαζι......πάντα όμως έχω ζαλαδα και ταχυπαλμία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Όχι ευτυχώς ΔΕν ειναι κρισεις πανικου......μπορώ να στο υπογράψω αυτό...:P
γιατι ένας φίλος μου έχει και ξέρω τι παθαινουν αλλά εγώ όχι τέτοια πραγματα.....
άλλωστε αυτα τα συμπτώματα δεν τα εχω όλα μαζι......πάντα όμως έχω ζαλαδα και ταχυπαλμία....

Ευτυχως τοτε γιατι οι κρισεις πανικου δεν παλευονται.
Απλα...σβηνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Χμμμ..Είναι άτιμο το άγχος και δεν ξέρεις τι μπορεί να πάθει ο καθένας απ'αυτό..Κ εγώ άμα στρεσάρομαι καμιά φορά με πιάνει το στομάχι μου..Όχι τίποτα σοβαρό δλδ αλλά ενοχλητικό..Φέτος όμως απ'το άγχος για τις Πανελλήνιες εμφανίστηκε ένας ιός στα μάτια μου και είμουν απ'το Φεβρουάριο μέχρι τον Ιούνιο με 3 κολλύρια και απαγορεύοταν και να φοράω τους φακούς επαφής...Πφφφ..Ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Ατιμο αγχος.... Ατιμη και η δική μου η κεφάλα!!!! :xtipao:
Από κρίσεις πανικού και φοβίες λόγω άγχους δεν έχω παράπονο!!!!!! :P
Τίποτα ένα είναι το γιατρικό... Αφού ότι είναι να γίνει θα γίνει.. χαλαρά!
Κάθε φορά που σκέφτομαι κάτι αρνητικό προσπαθώ να το διώχνω ! :spell:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ωχ,,δημητρη,,μοιαζουμε πολυ:worry:

κατι μου θυμιζουν ολα αυτα πουλες..

και γω ειμαι ψειρας..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Εμενα το αγχος μου δημιουργησε αρρωστοφοβια με αποτελεσμα να τρεχω καθε λιγο και λιγακι στα νοσοκομεια ανευ λογου και αιτιας!
Προς ολους τους αρρωστοφοβικους(αν υπαρχει κανεις εδω):αν ειναι να παθουμε κατι θα το παθουμε...αφου εχουμε κανει ολες τις εξετασεις και δεν εχουμε τιποτα παθολογικο δεν εχουμε τιποτα!!αν ακομα φοβομαστε ας σκεφτουμε πως αν ειναι η ωρα μας καλως!!!δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα!!!η ζωη ειναι πολυ μικρη για να την σπαταλαμε σε τετοια!μονο με την αδιαφορια στο προβλημα ξεχνιεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.


μπας και δείτε τα μαλλιά σας άσπρα. (όχι από το άγχος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwstas-Florina

Νεοφερμένος

Ο Kwstas-Florina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σορρυ για το ασχετο θεμα αλλα σε μια συζητηση με εναν φιλο μου μου ειπε οτι αμα αγχωνεσε πολυ μπορεις να τυφλωθεις ...μου φανηκε πολυ παραξενο αλλα με προβληματισε κιολας γτ γενικα ειμαι πολυ αγχωδης...αμα ξερετε κατι περι του θεματος πες το να ξερω..!!

Σημείωση:
Τα μηνύματα από 58 εως και 68 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Τύφλωση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
"Όταν ένα άτομο βιώνει μια συγκρουσιακή κατάσταση η οποία συνεχίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν μπορεί να λυθεί σε συνειδητό επίπεδο, τότε εμφανίζονται σωματικά συμπτώματα διαφόρων τύπων. Αυτά είναι ένα είδος γλώσσας του σώματος. Ένα παράδειγμα θα μπορούσαν να είναι τα συμπτώματα υστερικής μετατροπής, όπως η υστερική τύφλωση σε καταστάσεις τρόμου (πχ στρατιώτες σε πόλεμο, το πρόσωπο δεν αντέχει να δει), η η υστερική παράλυση του μυϊκού συστήματος. Πέρα από τις υστερικές μετατροπές, ο Μαιη αναφέρει παραδείγματα λοιμωδών ασθενειών όπως η φυματίωση για την οποία πιθανολογεί ότι ίσως να έχει να κάνει με απωθημένη αποθάρρυνση που σχετίζεται με χρόνιες καταστάσεις σύγκρουσης σε ψυχικό επίπεδο η οποίες μεταφέρονται στο σωματικό. Στην συνέχεια, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι, «σε περιπτώσεις ψυχοσωματικών εκδηλώσεων, ο οργανισμός προσπαθεί να επιλύσει μια κατάσταση σύγκρουσης, μια σύγκρουση που χαρακτηρίζεται στην υποκειμενική (ψυχική) της πλευρά από άγχος και στην αντικειμενική (σωματική) από την εκδήλωση της αρρώστιας. Το σωματικό σύμπτωμα, όταν αυτό υπάρχει, είναι μια έκφραση της προσπάθειας του οργανισμού για επίλυση της σύγκρουσης».


https://delira00.blogspot.gr/2011/05/blog-post_31.html

Συμπέρασμα...: Cool.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwstas-Florina

Νεοφερμένος

Ο Kwstas-Florina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με λιγα λογια οσο αγχος και να εχω δν παθαινω τπτ!!(σε θεμα τυφλωσης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top