Έρωτες εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πες μου ποια αεροπορική προσφέρει πτήσεις Θεσσαλονίκη-Αθήνα μετ'επιστροφής Παρασκευή απόγευμα-Κυριακή απόγευμα με 80€ κι εγώ θα είμαι κάθε Σαββατοκύριακο κάτω!:P
Αυτό χωρίς να σχολιάσω το πόσοι νεαροί άνθρωποι πλέον έχουν έστω αυτά τα 80€ για ναύλα...στη θεωρία όλα εύκολα φαίνονται!;)

Δεν χρειάζεται να μετακινείσαι με αεροπλάνο...επειδή αναφέρεις ηλικίες κάτω των 30, το Θεσσαλονίκη-Αθήνα με τρένο σε 5,5 ώρες γίνεται με 12Ε...πες μου ότι δεν έχουν ένα 50ρι το μήνα ο καθένας για να βλέπονται...(στην περίπτωση που ανεβοκατεβαίνουν εναλλάξ κάθε βδομάδα, γιατί προφανώς η λογική του να βρίσκονται καμιά φορά και ανά 2 εβδομάδες δεν υφίσταται καν για σένα...)

Όσο για τις μεταθέσεις,η απάντηση μου είναι απλή...όχι,θα έβρισκε κάποια η οποία θα ήταν πρόθυμη να τον ακολουθήσει όπου κι αν τον έστελναν!

Η ξαδέρφη μου είναι 30 χρονών και δασκάλα. :) Η οργανική της θέση είναι στην Εύβοια και η μόνιμη κατοικία της είναι στην Χαλκιδική. Με τον άντρα της είναι μαζί εδώ και 7 χρόνια, έχουν περάσει ήδη 2 χειμώνες χώρια (η μία στην Εύβοια, ο άλλος Χαλκιδική, οπότε συχνές μετακινήσεις δεν υφίστανται καν), και φέτος περνάνε τον 3ο χειμώνα χώρια και μάλιστα ως νιόπαντροι, γιατί δεν κατάφερε να πάρει μετάθεση κάπου πιο κοντά.
Να υποθέσω ότι την επόμενη φορά που θα δω την ξαδέρφη μου πρέπει να την συμβουλέψω να πάρει διαζύγιο? Επειδή έχει οργανική σε ένα κωλοχώρι ξεχασμένο από το Θεό εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από τον άντρα της, οπότε και μπορεί να μείνει εκεί για αρκετά χρόνια ακόμα? Να μην ξεχάσω να της αναφέρω επίσης ότι ο άντρας της έχει τώρα ανοιχτό δρόμο για κουτσουκέλες, οπότε να μην το σκεφτεί 2η φορά και να βάλει μπρος το διαζύγιο?
Και σαν και αυτούς, χιλιάδες ζευγάρια, με διαφορετικούς συνδυασμούς επαγγελμάτων. Έτσι πουτάνα που τα κάνανε φέτος με τους εκπαιδευτικούς, ακόμα και ζευγάρια...σιτεμένα, αναγκάζονται να τραβάνε ο ένας σε ανατολή και ο άλλος σε δύση.

Επίσης την επόμενη φορά που θα γνωρίσω εγώ κάποιον, πριν μάθω οτιδήποτε για το ποιόν του να τον ρωτήσω πού μένει γιατί έχω γεωγραφικό περιορισμό μια ακτίνα 250 χιλιομέτρων? Και αν μου πει ότι μένει ας πούμε στην Λαμία και γω είμαι Θεσσαλονίκη, να του πω κατευθείαν άντε γεια μόνο λόγω απόστασης? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Προσπαθω να σου πω οτι μια γυναικα που δν εργαζεται ΔΕΝ ειναι αεργη. Αεργος σημαινει αυτος που δν παραγει εργο, πιστευεις οτι ενας τετοιος ανθρωπος δν παραγει εργο? Μη τα ισοπεδωνουμε ολα. Εργο δν ειναι μονο να φερνεις λεφτα.

Εχεις πολυ ισοπεδωμενες τις σχεσεις, οποιος εχει σχεση πανω απο 30 ειναι απο 'προξενιο', οποιος δν ειναι στην ιδια πολη με την κοπελα του βγαινει καθε μερα να βρει γκομενα κλπ κλπ.

ΥΓ. Οφτοπικ αλλα πλεον πας χωρις βαλιτσα με κανα 80αρι ;)
Δεν τα ξέρεις καλά..."άεργος" είναι και αυτός που δεν εργάζεται από επιλογή,αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας!

Όταν θα γίνεις εσύ 30,νομίζεις ότι θα έχεις χρόνο για "δραστηριότητες" και εξόδους που θα σου αποφέρουν "γνωριμίες",πόσο μάλλον σε μια φάση της ζωής σου που θα κοιτάς την κάθε κοπέλα "στα σοβαρά";
Σ'αυτές τις ηλικίες Darth δεν έχεις χρόνο να ψάχνεις ψύλλο στα άχυρα (=σωστή κοπέλα σε bar κ.α. σχετικά μέρη της νύχτας) και οι γνωριμίες σου κατά 90% προέρχονται από τον ευρύτερο "κύκλο" που έφτιαξες μέχρι εκείνο το σημείο στη ζωή σου!
Γι'αυτό σας λέω μη μιλάτε θεωρητικά και εκ'του ασφαλούς ρε παιδιά,παίξτε λίγο χαμηλά τη μπάλα...

Υ.Γ. Δώσε το link,με ενδιαφέρει...
Επίσης την επόμενη φορά που θα γνωρίσω εγώ κάποιον, πριν μάθω οτιδήποτε για το ποιόν του να τον ρωτήσω πού μένει γιατί έχω γεωγραφικό περιορισμό μια ακτίνα 250 χιλιομέτρων? Και αν μου πει ότι μένει ας πούμε στην Λαμία και γω είμαι Θεσσαλονίκη, να του πω κατευθείαν άντε γεια μόνο λόγω απόστασης? :confused:
Κάνε ότι νομίζεις...εδώ δεν λέμε ότι πρέπει να απορρίπτουμε κάποιον που ενδιαφέρεται για μας (κι εμείς γι'αυτόν/ήν) απλά και μόνο λόγω απόστασης!
Λέμε ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων μια τέτοια σχέση δεν έχει μακροπρόθεσμη προοπτική και κατά ένα μεγάλο ποσοστό θα καταλήξει αργά ή γρήγορα σε ναυάγιο!

Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι υπεύθυνος για το πως και με ποιο τρόπο θα "σπαταλήσει" τη ζωή και το χρόνο του!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κάνε ότι νομίζεις...εδώ δεν λέμε ότι πρέπει να απορρίπτουμε κάποιον που ενδιαφέρεται για μας (κι εμείς γι'αυτόν/ήν) απλά και μόνο λόγω απόστασης!
Λέμε ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων μια τέτοια σχέση δεν έχει μακροπρόθεσμη προοπτική και κατά ένα μεγάλο ποσοστό θα καταλήξει αργά ή γρήγορα σε ναυάγιο!

Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι υπεύθυνος για το πως και με ποιο τρόπο θα "σπαταλήσει" τη ζωή και το χρόνο του!;)

Εγώ έγραψα στο θέμα μόνο και μόνο επειδή σε είδα να γενικεύεις. Τις απόψεις μου για τις σχέσεις εξ αποστάσεως τις έχω γράψει και στο αδελφάκι αυτού του θέματος στο αι σκουλ και δεν είχα κανέναν άλλο λόγο να τις αναπαράγω. Αυτό που με εκνευρίζει αφόρητα είναι οι γενικεύσεις.
Στα παραδείγματα που φέρνει ο καθένας υπάρχουν και αντιπαραδείγματα που φέρνει κάποιος άλλος, δεν μπορούμε να κάνουμε την κάθε προσωπική εμπειρία κανόνα.
Επένδυσες, πληγώθηκες, δεν θα το ξανάκανες αυτό με την σχέση εξ αποστάσεως και είναι απόλυτα σεβαστό, αλλά μην αναγάγεις μια προσωπική άσχημη εμπειρία σε γενικό τρόπο ζωής και αντιμετώπισης -γιατί με τα ποστ σου εγώ αυτό σε είδα να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Αυτά τα "εξ'αποστάσεως" είναι για τα ανήλικα παιδιά που γνωρίζουν γκόμενες στο internet και τον παίζουν βλέποντας τες γυμνές στο skype μια που δεν τις έχουν εκεί κοντά,άντε βαριά βαριά και για τα πρωτοετάκια

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Αν το πάμε με το δικό σου σκεπτικό,προφανώς και ο τόπος διαμονής είναι λίγο πολύ επισφαλής για όλους μας...το θέμα είναι κατά πόσο ο ένας εκ των δύο (ή και οι δύο) σε μια σχέση θα τη βάλει πιο πάνω από καριέρες και σπουδές!
Εγώ ΔΕΝ το βλέπω αυτό...εσύ;

εδώ το πρόβλημα είναι η σχέση, όχι η απόσταση.

Και για να σου λύσω και την περιέργεια,γεννημένος το 1990 είμαι...

άρα πάρε πίσω το, όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Όταν θα γίνεις εσύ 30,νομίζεις ότι θα έχεις χρόνο για "δραστηριότητες" και εξόδους που θα σου αποφέρουν "γνωριμίες",πόσο μάλλον σε μια φάση της ζωής σου που θα κοιτάς την κάθε κοπέλα "στα σοβαρά";
Σ'αυτές τις ηλικίες Darth δεν έχεις χρόνο να ψάχνεις ψύλλο στα άχυρα (=σωστή κοπέλα σε bar κ.α. σχετικά μέρη της νύχτας) και οι γνωριμίες σου κατά 90% προέρχονται από τον ευρύτερο "κύκλο" που έφτιαξες μέχρι εκείνο το σημείο στη ζωή σου!
Γι'αυτό σας λέω μη μιλάτε θεωρητικά και εκ'του ασφαλούς ρε παιδιά,παίξτε λίγο χαμηλά τη μπάλα...

αιντε αιντε.....φιλε μου δεν εχω φτασει τριαντα ακομα αλλα οτι σχεση ειχα ποτε μα ποτε δεν ηταν γνωριμια απο bar η εξοδο γενικοτερα...ο αντρας ή η γυναικα της ζωης σου μπορει να ειναι και ο ανθρωπος που μετακομισε διπλα σου τη προηγουμενη βδομαδα...ελεος πια με τις γενικευσεις σου...δηλαδη οταν πατας τα τριαντα κλεινεσαι στο σπιτι και δε ξαναβγαινεις εξω; WOW!!!! γιατι; για σενα μαλλον τα τριαντα ειναι ισον με γερους που κλεινονται σπιτι και βλεπουν λαμψη μετα τη δουλεια; και για να σπασω και τι γενικευση σου ακομα περισσοτερο ...τυχαινει οι περισσοτεροι στο περιβαλλον μου να εχουν παντρευτει μετα τα τριαντα και ναι αρκετοι απο αυτους τοτε βρηκαν το συντροφο τους μετα τα τριαντα...και οχι απο συνοικεσιο...και κοιτας εναν ανθρωπο σοβαρα επειδη σε εμπνεει οχι γιατι εισαι απελπισμενος και ψαχνεις οτι κατσει για να παντρευτεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Επένδυσες, πληγώθηκες, δεν θα το ξανάκανες αυτό με την σχέση εξ αποστάσεως και είναι απόλυτα σεβαστό, αλλά μην αναγάγεις μια προσωπική άσχημη εμπειρία σε γενικό τρόπο ζωής και αντιμετώπισης -γιατί με τα ποστ σου εγώ αυτό σε είδα να κάνεις.
Πιο πάνω έγραψα "ο καθένας είναι υπεύθυνος για το πως και με ποιο τρόπο θα σπαταλήσει τη ζωή και το χρόνο του" αλλά μάλλον σου ξέφυγε!
Δεν έκρινα αν για κάποιον κάτι τέτοιο είναι "σωστό" ή "λάθος",έκανα απλώς μια διαπίστωση η οποία με τη σειρά της με οδήγησε και σε κάποια συμπεράσματα...
Το μόνο το οποίο έκρινα και χαρακτήρισα "γελοίο" (και επέτρεψε μου να πω,με το δίκιο μου) είναι κάτι γενικόλογα του τύπου "αν υπάρχει αγάπη όλα γίνονται" κ.α. ξεράσματα τα οποία κατά κανόνα ξεστομίζονται από άτομα που δεν έχουν ζήσει ποτέ κάτι τέτοιο και νομίζουν ότι όταν και αν το ζήσουν,όλα θα είναι ρόδινα μια που "θα υπάρχει αγάπη"!:whatever:
Κι όπως βλέπεις,είμαι και αρκετά gentleman ώστε τόση ώρα να μη σχολιάζω το γεγονός ότι άτομα που δεν έχουν βγει ακόμη απ'το αυγό πιπιλίζουν τη λέξη "αγάπη" λες και αυτή πωλείται στα περίπτερα ή τη βρίσκει κανείς με μερικές νύχτες sex και ένα κάρο γλυκόλογα!
εδώ το πρόβλημα είναι η σχέση, όχι η απόσταση.
Εν κατακλείδι,η απόσταση "δημιουργείται" όταν η σχέση ΔΕΝ είναι ανιδιοτελής και ένας απ'τους δύο απομακρύνεται!
Άρα το ότι ένας απ'τους δύο απουσιάζει,σημαίνει ότι ένας απ'τους δύο έβαλε καριέρα/σπουδές/whatever ΠΑΝΩ απ'τη σχέση!
Λέω τίποτα παράλογο;:)
...δηλαδη οταν πατας τα τριαντα κλεινεσαι στο σπιτι και δε ξαναβγαινεις εξω; WOW!!!! γιατι; για σενα μαλλον τα τριαντα ειναι ισον με γερους που κλεινονται σπιτι και βλεπουν λαμψη μετα τη δουλεια; και για να σπασω και τι γενικευση σου ακομα περισσοτερο ...τυχαινει οι περισσοτεροι στο περιβαλλον μου να εχουν παντρευτει μετα τα τριαντα και ναι αρκετοι απο αυτους τοτε βρηκαν το συντροφο τους μετα τα τριαντα...και οχι απο συνοικεσιο...και κοιτας εναν ανθρωπο σοβαρα επειδη σε εμπνεει οχι γιατι εισαι απελπισμενος και ψαχνεις οτι κατσει για να παντρευτεις...
Μου φαίνεται ότι σας καπνίσει καταλαβαίνετε και τζάμπα γράφω...
Όταν πατάς τα 30 βγαίνεις ίσως και περισσότερο και πιο οργανωμένα απ'ότι παλιότερα ΑΛΛΑ δεν περιμένεις να γνωρίσεις σοβαρά άτομα περιωπής,πόσο μάλλον τον άνδρα/γυναίκα που θα θες να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου!
Θα πας με την παρέα σου,θα διασκεδάσεις και μέχρι εκεί!
Όταν λέω "συνοικέσιο",προφανώς δεν μιλάω κυριολεκτικά (μια που τέτοια "συνοικέσια" γίνονταν παλιά και σπανίως στις μέρες μας) αλλά περιλαμβάνω στον όρο αυτό όλες τις γνωριμίες που γίνονται "εμμέσως",ωθούμενες από άτομα του στενού κοινωνικού του κύκλου...συγνώμη που σ'το χαλάω αλλά οι περισσότεροι από αυτούς τους 30άρηδες που ξέρεις έτσι νοικοκυρεύτηκαν,δηλαδή από φίλους φίλων,κουμπάρων,συγγενών κ.α.
Κι εσύ αν φτάσεις τα 30 ελεύθερη κατά πάσα πιθανότητα έτσι θα νοικοκυρευτείς,ΑΝ νοικοκυρευτείς...και μακάρι να νοικοκυρευτείς έτσι παρά με κάποιον που γνώρισες μια νύχτα και ήρθε στη ζωή σου ουρανοκατέβατος,με κίνδυνο να κρύβει ένα σωρό κουσούρια και στραβά που ούτε καν υποψιάζεσαι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Πιο πάνω έγραψα "ο καθένας είναι υπεύθυνος για το πως και με ποιο τρόπο θα σπαταλήσει τη ζωή και το χρόνο του" αλλά μάλλον σου ξέφυγε!
Δεν έκρινα αν για κάποιον κάτι τέτοιο είναι "σωστό" ή "λάθος",έκανα απλώς μια διαπίστωση,η οποία με τη σειρά της με οδήγησε και σε κάποια συμπεράσματα...

Εν κατακλείδι,η απόσταση "δημιουργείται" όταν η σχέση ΔΕΝ είναι ανιδιοτελής και ένας απ'τους δύο απομακρύνεται!
Άρα το ότι ένας απ'τους δύο απουσιάζει,σημαίνει ότι ένας απ'τους δύο έβαλε καριέρα/σπουδές/whatever ΠΑΝΩ απ'τη σχέση!
Λέω τίποτα παράλογο;:)

Μου φαίνεται ότι σας καπνίσει καταλαβαίνετε και τζάμπα γράφω...
Όταν πατάς τα 30 βγαίνεις ίσως και περισσότερο και πιο οργανωμένα απ'ότι παλιότερα ΑΛΛΑ δεν περιμένεις να γνωρίσεις σοβαρά άτομα περιωπής,πόσο μάλλον τον άνδρα/γυναίκα που θα θες να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου!
Θα πας με την παρέα σου,θα διασκεδάσεις και μέχρι εκεί!
Όταν λέω "συνοικέσιο",προφανώς δεν μιλάω κυριολεκτικά (μια που τέτοια "συνοικέσια" γίνονταν παλιά και σπανίως στις μέρες μας) αλλά περιλαμβάνω στον όρο αυτό όλες τις γνωριμίες που γίνονται "εμμέσως",ωθούμενες από άτομα του στενού κοινωνικού του κύκλου...συγνώμη που σ'το χαλάω αλλά οι περισσότεροι από αυτούς τους 30άρηδες που ξέρεις έτσι νοικοκυρεύτηκαν,δηλαδή από φίλους φίλων,κουμπάρων,συγγενών κ.α.
Κι εσύ αν φτάσεις τα 30 ελεύθερη κατά πάσα πιθανότητα έτσι θα νοικοκυρευτείς,ΑΝ νοικοκυρευτείς...και μακάρι να νοικοκυρευτείς έτσι παρά με κάποιον που γνώρισες μια νύχτα και ήρθε στη ζωή σου ουρανοκατέβατος,με κίνδυνο να κρύβει ένα σωρό κουσούρια και στραβά που ούτε καν υποψιάζεσαι!;)

Φιλε μου μαλλον δε διαβασες οτι αναφερω οτι ποτε δεν εκανα σχεση μιας νυχτας κτλ μεχρι τωρα γιατι απλα ουτως και κρατα τη κριση σου για τον ευατο σου για ατομα που δε ξες...οι 30 αρηδες που ξερω δε βολευτηκαν ετσι στο ξαναλεω γιατι τυχαινει να ναι συναδελφοι μου και σοι μου...μου φαινεται τα βλεπεις οπως θες η σε μαθαν να τα βλεπεις οπως θες βασισμενα ολα σε καλουπια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Φιλε μου μαλλον δε διαβασες οτι αναφερω οτι ποτε δεν εκανα σχεση μιας νυχτας κτλ μεχρι τωρα γιατι απλα ουτως και κρατα τη κριση σου για τον ευατο σου για ατομα που δε ξες...οι 30 αρηδες που ξερω δε βολευτηκαν ετσι στο ξαναλεω γιατι τυχαινει να ναι συναδελφοι μου και σοι μου...μου φαινεται τα βλεπεις οπως θες η σε μαθαν να τα βλεπεις οπως θες βασισμενα ολα σε καλουπια...
Έχουμε και κάτι κοινό βλέπω...ούτε κι εγώ και μάλιστα απεχθάνομαι γενικά τη "νύχτα"!
Επειδή λοιπόν εσύ έτυχε να ξέρεις 1-2 ζευγάρια που γνωρίστηκαν "τυχαία" (ένα βράδυ που 'βρεχε που 'βρεχε μονότονα;:P) θες να μας πεις ότι ένας άνθρωπος 30 ετών,σοβαρός αξιοπρεπής,με σταθερή δουλειά και περιορισμένο ελεύθερο χρόνο προτιμά να βγαίνει στα πιο άκυρα σημεία και να ψάχνει ψύλλο στα άχυρα (με κίνδυνο 90% να χάσει τζάμπα τον πολύτιμο χρόνο του) από το να ρωτήσει για τη "x" φίλη της "y" φίλης του που είναι ελεύθερη κι ωραία;Μάλιστα!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ξεράσματα τα οποία κατά κανόνα ξεστομίζονται από άτομα που δεν έχουν ζήσει ποτέ κάτι τέτοιο και νομίζουν ότι όταν και αν το ζήσουν,όλα θα είναι ρόδινα μια που "θα υπάρχει αγάπη"!:whatever:
Κι όπως βλέπεις,είμαι και αρκετά gentleman ώστε τόση ώρα να μη σχολιάζω το γεγονός ότι άτομα που δεν έχουν βγει ακόμη απ'το αυγό πιπιλίζουν τη λέξη "αγάπη" λες και αυτή πωλείται στα περίπτερα ή τη βρίσκει κανείς με μερικές νύχτες sex και ένα κάρο γλυκόλογα!



Δηλαδή εσύ έχεις βγει από το αβγό, έχεις ζήσει την αγάπη -η οποία δεν υπάρχει, συγγνώμη, πώς μου ξέφυγε κάτι τέτοιο?!-, την έχεις απορρίψει με αντίστοιχα "επιχειρήματα"-ξεράσματα (οπότε ξέρεις τι παίζει γιατί το 'χεις ζήσει στο πετσί σου), και είσαι και της δεκαετίας του '90, δηλαδή πάνω-κάτω για τις ηλικίες που συζητάμε.

Δεν μας παρατάς ρε φίλε? Άμα είναι να χρησιμοποιείς επιχειρήματα, τουλάχιστον μην αυτοαναιρείσαι μετά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ έχεις βγει από το αβγό, έχεις ζήσει την αγάπη -η οποία δεν υπάρχει, συγγνώμη, πώς μου ξέφυγε κάτι τέτοιο?!-, την έχεις απορρίψει με αντίστοιχα "επιχειρήματα"-ξεράσματα (οπότε ξέρεις τι παίζει γιατί το 'χεις ζήσει στο πετσί σου), και είσαι και της δεκαετίας του '90, δηλαδή πάνω-κάτω για τις ηλικίες που συζητάμε.

Δεν μας παρατάς ρε φίλε? Άμα είναι να χρησιμοποιείς επιχειρήματα, τουλάχιστον μην αυτοαναιρείσαι μετά!
Καλά το είπα,ότι να'ναι καταλαβαίνεις!:P
Όχι ότι πέφτω απ'τα σύννεφα βέβαια,τι να περιμένει κανείς...

Ακριβώς επειδή δεν νομίζω ότι έχω ζήσει την αγάπη (και ακόμη κι αν νομίζω ότι την έζησα,ΔΕΝ μπορώ να το πω με βεβαιότητα όντας πολύ νέος ηλικιακά) κρατάω χαμηλά τη μπάλα και είμαι φειδωλός σχετικά με την ύπαρξη ή μη αυτής στις περιπτώσεις των "εξ'αποστάσεως" σχέσεων,όπως επίσης έχω και την ωριμότητα ώστε να μη τη χρησιμοποιώ δεξιά κι αριστερά ως "justification" για το καθετί που συμβαίνει γύρω μας...
Άμα υπήρχε αγάπη τόσο συχνά όσο την πιάνετε στο στόμα σας στο εν λόγω topic,όχι οι σχέσεις,όχι οι άνθρωποι...ολόκληρος ο κόσμος που ζούμε θα ήταν καλύτερος!

Το "δεν μας παρατάς" σου το επιστρέφω,όπως και τους απαράδεκτους τρόπους σου και θα σε παρακαλούσα να μη ξαναπαραθέσεις δικά μου σχόλια (σαν αυτά που κατά τη δική σου αντίληψη "αυτοαναιρούμαι":whatever:) καθ'ότι δε θέλω να χάσω περαιτέρω χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Jack of Spades, μήπως είσαι πολύ νέος για να μιλάς με τόση σιγουριά και γενίκευση; Για να είμαι ειλικρινής από αυτά που γράφεις νόμιζα ότι είσαι 40+ αλλά τελικά είσαι γεννημένος το 1990 :confused: Πότε πρόλαβες στα 23 σου να έχεις τόοοοσες πολλές εμπειρίες και να έχεις προλάβει να καταλήξεις με τόση βεβαιότητα σε τέτοιες γενικεύσεις; Πολύ τα ισοπεδώνεις τα πράματα.

Επίσης, επειδή είδα που το κοπανάς συνέχεια. Κάποιες φορές, παρόλο που έχεις γνωρίσει την αγάπη και νιώθεις ότι θες να περάσεις όλη σου τη ζωή με κάποιον, παίρνεις κάποιες αποφάσεις που χρειάζεται να σε απομακρύνουν απ' το σύντροφό σου, εννοώ γεωγραφικά. Αποφασίζεις να κάνεις κάτι που είτε απλά το θες για να ζήσεις την εμπειρία, είτε απλά θα σου κάνει καλό επαγγελματικά είτε για τον οποιονδήποτε λόγο.

Ξέρεις, αυτό είναι η καλή σχέση. Το να μπορείς να πεις στον σύντροφό σου "θέλω να κάνω αυτό το διδακτορικό στην τάδε χώρα" και αυτός να μη σου πει "α λολ οκ θα σε κερατώσω" ή "αααα άρα δε με αγαπάς, αφού προτιμάς τις σπουδές από μένα".

Η καλή σχέση και η αγάπη σημαίνει ακριβώς αυτό. Μέσα από συνεννόηση, επικοινωνία και αλληλοκατανόηση να μπορείς να κάνεις ό,τι αγαπάς και θες, χωρίς να περιορίζεσαι. Επειδή υπάρχει η ωριμότητα και η υπομονή και από τις δύο πλευρές και επειδή απουσιάζει ο ξερός εγωισμός. Και τέλος πάντων εντάξει, το ότι δεν το έχεις ζήσει εσύ ή το ότι έχει καεί εσύ απ' το χυλό, δε μας κάνει τους υπόλοιπους ηλίθιους και αφελείς ούτε μας καθηλώνει στο σκάιπ να τον παίζουμε (!!!!) βλέποντας τον γκόμενό μας. Από ένα σημείο κι έπειτα, υπερισχύει η ωριμότητα να το πω; Η ζωή η ίδια να το πω; Τέλος πάντων σίγουρα όχι οι ορμόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άδωνις

Νεοφερμένος

Ο Άδωνις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ο έρως ως γνωστόν έχει φτερά, η απόσταση θα του δημιουργούσε πρόβλημα? :loveangel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Επίσης, επειδή είδα που το κοπανάς συνέχεια. Κάποιες φορές, παρόλο που έχεις γνωρίσει την αγάπη και νιώθεις ότι θες να περάσεις όλη σου τη ζωή με κάποιον, παίρνεις κάποιες αποφάσεις που χρειάζεται να σε απομακρύνουν απ' το σύντροφό σου, εννοώ γεωγραφικά. Αποφασίζεις να κάνεις κάτι που είτε απλά το θες για να ζήσεις την εμπειρία, είτε απλά θα σου κάνει καλό επαγγελματικά είτε για τον οποιονδήποτε λόγο.

Ξέρεις, αυτό είναι η καλή σχέση. Το να μπορείς να πεις στον σύντροφό σου "θέλω να κάνω αυτό το διδακτορικό στην τάδε χώρα" και αυτός να μη σου πει "α λολ οκ θα σε κερατώσω" ή "αααα άρα δε με αγαπάς, αφού προτιμάς τις σπουδές από μένα".

Η καλή σχέση και η αγάπη σημαίνει ακριβώς αυτό. Μέσα από συνεννόηση, επικοινωνία και αλληλοκατανόηση να μπορείς να κάνεις ό,τι αγαπάς και θες, χωρίς να περιορίζεσαι. Επειδή υπάρχει η ωριμότητα και η υπομονή και από τις δύο πλευρές και επειδή απουσιάζει ο ξερός εγωισμός. Και τέλος πάντων εντάξει, το ότι δεν το έχεις ζήσει εσύ ή το ότι έχει καεί εσύ απ' το χυλό, δε μας κάνει τους υπόλοιπους ηλίθιους και αφελείς ούτε μας καθηλώνει στο σκάιπ να τον παίζουμε (!!!!) βλέποντας τον γκόμενό μας. Από ένα σημείο κι έπειτα, υπερισχύει η ωριμότητα να το πω; Η ζωή η ίδια να το πω; Τέλος πάντων σίγουρα όχι οι ορμόνες.
Τι πιο "βολικό" λοιπόν από το να υποστηρίζεις ότι όποιος αγαπάει πραγματικά όχι απλά δεν έχει πρόβλημα,αλλά με χαρά κιόλας θα πάψει να βλέπει το "άλλο του μισό" έτσι;:rolleyes:
Η "καλή σχέση"!Πραγματικά πιο εμετικά "βολικό" δε θα μπορούσες να το γράψεις!

Όταν κάποια παίρνει μια απόφαση (είτε τη συζητήσει με τον άλλο είτε όχι) και τελικά την ακολουθεί regardless,εκμεταλλεύεται την "ανοχή" και την υπομονή του συντρόφου της!
Γιατί όπως ο ένας από αγάπη θα πει "να πας να κυνηγήσεις αυτό που θες",έτσι και ο άλλος επίσης από αγάπη θα πρέπει να βρει μια μέση λύση!
Όταν λοιπόν δεν συμβαίνει το δεύτερο φτάνουμε στο σημείο όπου η σχέση παύει να είναι "50-50" και γίνεται "70-30" ή "80-20" κ.λπ. ΑΡΑ η "καλή σχέση" πάει περίπατο!:hello:

Και μια που το πας επί προσωπικού,ας πω κι εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου έτσι για να γίνεται τζερτζελές!
Γνώρισα κάποια,μου άρεσε της άρεσα αλλά έμενε 200+ χιλιόμετρα μακρυά...παρ'ότι υπήρχε η έλξη η τύπισσα φαινόταν ότι δεν είχε όρεξη για ιστορίες και δρομολόγια (κατά βάθος ούτε κι εγώ,αλλά της έδειχνα ότι θέλω μπας και βγει τίποτα) και τελικά μετά από κάνα μήνα τα έφτιαξε με έναν φίλο της,ο οποίος είναι και συμφοιτητής της και κατάγεται κι απ'την ίδια πόλη!Προφανώς ήθελε κάποιον όσο πιο κοντά γίνεται κι όσο πιο οικείο...
Δηλαδή κατά την άποψη σου τι θα έπρεπε εγώ να της κάνω,να τη χέσω πατόκορφα;Να της κόψω την καλημέρα;Τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μαρία Γ.

Νεοφερμένος

Η Σειρήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τι να πω πιστεύω πως ναι, γίνετε αν βέβαια υπάρχει η διάθεση και από τους δυο για αυτή τους την πράξη. Βέβαια θα υπάρξουν πολλές δύσκολες στιγμές ανάμεσα τους που θα πρέπει να ξεπεράσουν... και όχι μόνο ότι δεν θα βλέπονται, αλλά και το κενό που θα δημιουργηθεί :redface: Επίσης η γκρίνια των δικών μας ανθρώπων στο στυλ τι τον θες αφού δεν βλεπόσαστε και τα λοιπά....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επίσης η γκρίνια των δικών μας ανθρώπων στο στυλ τι τον θες αφού δεν βλεπόσαστε και τα λοιπά....:(

Αυτό δεν είναι επιχείρημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Για άλλους εύκολη, άλλους δύσκολη, άλλους ακατόρθωτη και πάει λέγοντας. Προσωπικά στο παρελθόν το είχα δοκιμάσει και δε μπόρεσε τελικά να αντέξει η σχέση ώστε να διατηρηθεί. Δε νομίζω να το ξανα έκανα, πλέον στην ηλικία μου, αλλά και πάλι δε ξέρω. Για να μη αυτοαναιρεθώ θα πω πως αν μου τύχει ... θα το δοκίμαζα υπο προϋποθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Για άλλους εύκολη, άλλους δύσκολη, άλλους ακατόρθωτη και πάει λέγοντας. Προσωπικά στο παρελθόν το είχα δοκιμάσει και δε μπόρεσε τελικά να αντέξει η σχέση ώστε να διατηρηθεί. Δε νομίζω να το ξανα έκανα, πλέον στην ηλικία μου, αλλά και πάλι δε ξέρω. Για να μη αυτοαναιρεθώ θα πω πως αν μου τύχει ... θα το δοκίμαζα υπο προϋποθέσεις.
Βασικά ο κύριος λόγος που κάποιος δεν θέλει να κανει κατι τέτοιο είναι οτι έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε βαρεθεί ο άλλος/η κι επομένως να φας πιο εύκολα κέρατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Το κέρατο παίζει να το φας ακόμη και απο κάποιον που μένετε και μαζί.....δεν έχει να κάνει.....είναι θέμα χαρακτήρων αυτό, οχι απόστασης αποκλειστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Παντα εξαρταται απο την περιπτωση. Εγω γνωρισα καποιο πριν 7 χρονια. Τοτε σπουδαζα στο εξωτερικο. Τοτε πιστευα πως δεν μπορουσα να αντεξω την αποσταση..αλλα αν υπαρχει καλη θεληση ολα γινονται. Πηγαινοερχομασταν ταξιδια αλλα χρηματα δεν ειχαμε και μπορει να περνουσαν και μηνες να βρεθουμε. Φυσικα το τηλεφωνο και το ιντερνετ ηταν αυτα που βοηθησαν. Τωρα μενουμε μαζι και θα παντρευτουμε. Απλα παντα εξαρταται ποσο ειναι το χρονικο διαστημα της αποστασης.. Αν ειναι αγνωστο το ποσο θα κρατησει δυσκολευουν τα πραγματα λιγο. Το θεμα ειναι να υπαρχει θεληση απο κοινου και οχι μονο απο την μια πλευρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top