Έχει μικρότερη σημασία η εμφάνιση μπροστά στα ψυχικά χαρίσματα;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Και εμένα με γοητεύουν τα γαλανά και τα πράσινα ματάκια...:inlove:
Έχασες! Τα δικά μου είναι καστανά, σχεδόν μαύρα.
Δεν πρέπει να είναι συχνό (μια φορά έχω δει), αλλά υπάρχουν και άτομα με ετερόχρωμα μάτια. Δεν είμαι σίγουρος για το πόσο είναι περιζήτητα τα άτομα αυτά.
Βέβαια, υπάρχουν και οι έγχρωμοι φακοί επαφής, οπότε όποιος (μάλλον όποια) θέλει, μπορεί να αλλάζει χρώμα ματιών κατά βούληση ή και να τα κάνει πολύχρωμα.
Τέλος, υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα ...μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Παλαιότερα με γοήτευαν κι μενα τα πράσινα ή γαλάζια μάτια, τώρα πια το χρώμα με αφήνει σχεδόν αδιάφορη, αν και θα λέγα πως τα κάστανα μάλλον μ αρέσουν λιγο περισσότερο. Όμως εστιαζω πιο πολύ στο βλέμμα του άλλου συνολικά, οχι στο χρώμα.
Και ναι, η μεταστροφή μου οφείλεται σε καστανομάτη που μας έλιωσε με το βλέμμα του - και οχι μόνο -.

Όσο για τα ετερόχρωμα μάτια, είναι πολύ συχνό φαινόμενο στα χάσκυ. Μάλλον ψιλοασχετο με το θέμα, αλλά δίνω πανελλήνιες και έχω το ακαταλόγιστο.

Εμένα πάντως είναι καστανά και τα δύο.


Άντε καληνύχτα τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εμένα γκρι είναι, αλλά έγώ έχω κατάμαυρα μαλλιά, ενώ συνήθως το γκρι, το μπλε και το πράσινο συναντώνται συχνότερα σε άτομα με ξανθά ή καστανά μαλλιά.
Εννοείται ότι κι εγώ δεν κολλάω στο χρώμα των ματιών, αλλά τα γαλάζια μάτια έχουν κάτι που σε μαγνητίζει, ιδιαίτερα σε μελαχρινό άνδρα, όπως το αγόρι μου.
Όσο για τους πολύχρμους φακούς που λέει ο Δίας, ε τι να πω, ό,τι θες κυκλοφορεί, ακόμα και κόκκινα και ζεβρέ (άσπρη και μαύρη ρίγα).:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Συμφωνω. Και μενα δε με νοιαζει το χρωμα. Στο βλεμμα ειναι ολα. Κι οχι ενα οποιοδηποτε βλεμμα. Το βλεμμα που σε κοιταει ο αλλος και νιωθεις μια ανεξηγητη ευφορια. Και αγνωστος να ειναι. Αυτο που λεμε κεραυνοβολος και ερωτας με την πρωτη ματια. Εξηγειται κι επιστημονικα. Μια φορα το εχω παθει σε ολη μου τη ζωη κι ελπιζω να το ξαναπαθω γιατι δεν υπαρχει τιποτα τοσο ωραιο οσο αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εμένα γκρι είναι, αλλά έγώ έχω κατάμαυρα μαλλιά, ενώ συνήθως το γκρι, το μπλε και το πράσινο συναντώνται συχνότερα σε άτομα με ξανθά ή καστανά μαλλιά.
Εννοείται ότι κι εγώ δεν κολλάω στο χρώμα των ματιών, αλλά τα γαλάζια μάτια έχουν κάτι που σε μαγνητίζει, ιδιαίτερα σε μελαχρινό άνδρα, όπως το αγόρι μου.
Όσο για τους πολύχρμους φακούς που λέει ο Δίας, ε τι να πω, ό,τι θες κυκλοφορεί, ακόμα και κόκκινα και ζεβρέ (άσπρη και μαύρη ρίγα).:P

Ειχα καποτε ενα αγορι με ματια που αλλαζαν χρωμα... Απο πρασινα σε γαλαζοπρασινα σε γκριζογαλαζοπρασινα. Καταπληκτικα μεγαλα ματια με μαυρες εντονες βλεφαριδες. Δε μου εκανε ποτε κατι ομως (το συγκεκριμενο παιδι ομως ειχε απιστευτα ομορφο χαμογελο, αυτο ερωτευτηκα πανω του). Το μεγαλυτερο κολλημα οσον αφορα βλεμμα το εφαγα με καποιον που ειχε συνηθισμενα καστανα ματια αλλα μαλακο και λαμπερο βλεμμα οταν με κοιταζε. Κι οταν χαμογελουσε απλωνοταν το χαμογελο στα ματια του πρωτιστως. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Tο μεγαλυτερο κολλημα οσον αφορα βλεμμα το εφαγα με καποιον που ειχε συνηθισμενα καστανα ματια αλλα μαλακο και λαμπερο βλεμμα οταν με κοιταζε. Κι οταν χαμογελουσε απλωνοταν το χαμογελο στα ματια του πρωτιστως. :inlove:

Nαι, βασικά είναι η αύρα του άλλου αυτό που μας έλκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Για μενα παιζει ρολο και η εμφανιση, ναι! Ο συνδυασμος δηλαδη!

*Λέτε για τα μάτια? Το βλέμμα κάνει όλη την δουλειά, όχι το χρώμα, ναι συμφωνώ μαζί σας girls! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Σαφώς και η εμφάνιση παίζει ρόλο, γιατί κακά τα ψέματα αυτή μας κεντρίζει το ενδιαφέρον αρχικά, αλλά τον κυρίαρχο ρόλο τον παίζει ο χαρακτήρας του ανθρώπου.. αυτός άλλωστε σε κρατάει.;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί όμως στην πράξη κάνετε (δεν απευθύνομαι κάπου προσωπικά) το αντίθετο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Γιατί όμως στην πράξη κάνετε (δεν απευθύνομαι κάπου προσωπικά) το αντίθετο; :P

Μην μου πεις ότι δεν θα ήθελες να συνοδεύεσαι από μια ωραία γυναίκα (ασχέτως αν -ως λογικός άνθρωπος- δίνεις βαρύτητα στα ψυχικά χαρίσματα); :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μην μου πεις ότι δεν θα ήθελες να συνοδεύεσαι από μια ωραία γυναίκα (ασχέτως αν -ως λογικός άνθρωπος- δίνεις βαρύτητα στα ψυχικά χαρίσματα); :P

Το "ωραία γυναίκα" είναι αρκετά σχετικό. Συνήθως η αισθητική ομορφιά είναι ένα τμήμα της κινησιακής ομορφιάς π.χ. στο λόγο, στο βλέμμα,... :P Και μια φυσιολογική (σε κιλά) κοπέλα, χωρίς υπερβολικό μακιγιάζ έχει την ομορφιά της. Οπότε όλα είναι σχετικά. Το τονίζω, επειδή έχει υιοθετηθεί το ανορεξικό στυλ και πολλές κοπέλες νιώθουν ανασφάλεια για το σώμα τους. Όμως δεν γνωρίζω πολλές κοπέλες που να εννοούν συνήθως, αυτό που ισχυρίζονται γενικά και αόριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το "ωραία γυναίκα" είναι αρκετά σχετικό. Συνήθως η αισθητική ομορφιά είναι ένα τμήμα της κινησιακής ομορφιάς π.χ. στο λόγο, στο βλέμμα,... :P Και μια φυσιολογική (σε κιλά) κοπέλα, χωρίς υπερβολικό μακιγιάζ έχει την ομορφιά της. Οπότε όλα είναι σχετικά.

Σ' αυτό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ωραίο είναι υποκειμενικό, σε παρέα 4 ατόμων έχουμε εντελώς διαφορετικά γούστα στις κοπέλες. Ανά δυο έχουμε και μερικά κοινά γούστα αλλά γενικά δεν συμπίπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nPb:
Γιατί όμως στην πράξη κάνετε (δεν απευθύνομαι κάπου προσωπικά) το αντίθετο;

Επειδή τα ψυχικά χαρίσματα τα γνωρίζουμε σταδιακά μετά απο καιρό οτι προλάβουμε δηλαδή ενώ σχετικά με την εμφάνιση τα γνωρίζουμε όλα με την πρώτη ματιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Επειδή τα ψυχικά χαρίσματα τα γνωρίζουμε σταδιακά μετά απο καιρό οτι προλάβουμε δηλαδή ενώ σχετικά με την εμφάνιση τα γνωρίζουμε όλα με την πρώτη ματιά

Αλλά, ότι λάμπει δεν είναι χρυσός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μου φαίνεται πολύ παράξενο που ακούω συνέχεια μόνο αγόρια να γκρινιάζουν πως πολλές κοπέλες κοιτάζουν σχεδόν αποκλειστικά την εμφάνιση. Νομίζω πως εξίσου συχνά βλέπουμε άντρες να κάνουν το ίδιο και σε τελική ανάλυση δε καταλαβαίνω γιατί σας ενδιαφέρει τι κοιτάζουν και τι όχι τέτοια άτομα. Σαν τον άλλον τις προάλλες που έψαχνε την γκομενάρα και κατηγορούσε τις κοπέλες που δεν τον ήθελαν γιατί ήταν μέτριος. Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί άτομα που υποτίθεται πως κατακρίνουν αυτή την στάση χαρακτηρίζοντας τις κοπέλες αυτές -στην καλύτερη περίπτωση- "επιφανειακές", δείχνουν μεγάλη κάψα για τη γνώμη τους και στην ουσία επιδιώκουν μια σχέση μαζί τους αποδεικνύοντας πως είναι εξίσου "επιφανειακοί". Κι όπως λέει και ο σοφός λαός:
"Όμοιος στον όμοιο κι η κοπριά στα λάχανα."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gabrielle

Νεοφερμένος

Η Gabrielle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πως να δεις τι κρυβει ο αλλος απο την στιγμη που τον απορριπτεις αμεσως προτου καν τον γνωρισεις, μονο και μονο επειδη δεν σαρεσει η εμφανιση του; Ειναι σιγουρα λιγο ως πολυ δυσκολο να προσπαθησεις μαζι του ενω δεν σου βγαζει ουτε λιγο το ερωτικο στοιχειο αλλα ειναι και κριμα επισης. Μπες απλα στην θεση του και σκεψου, θα ηθελες να σε απορριψει ο αλλος χωρις καν να μπει στο κοπο να σε γνωρισει και να βγει μια, δυο φορες μαζι σου; Μου ετυχε να αρεσω σε ενα παιδι μου δεν μου ενθουσιαζει τοσο αλλα δεν θελω να τον στεναχωρησω και σκεφτομαι να δω πως θα παει, εκεινος φαινεται αρκετα ενθουσιασμενος ισως θα πρεπει να προσγειωθει λιγο στη γη. Ελπιζω με τον καιρο να με κανει να τον εχω αναγκη, να τον χρειαζομαι για να νιωθω καλα και να καταλαβω και εγω πως τελικα δεν εχει τοση σημασια η εξωτερικη εμφανιση οσο εχει η ψυχη του καθενος, αυτα πουκρυβει μεσα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον βίντεο από ομιλία TED. Πρόκειται για μία γυναίκα η οποία έχει μια σπάνια ασθένεια που δεν της επιτρέπει να πάρει κιλά και έχει ακόμα διάφορα προβλήματα. Έχει χαρακτηριστεί ως η πιο άσχημη γυναίκα στον κόσμο. Παρ' όλα αυτά μιλάει για τη ζωή της και μάς βάζει να αναρωτηθούμε αν η εξωτερική εμφάνιση πρέπει να μας καθορίζει ή αν άλλα πράγματα είναι πιο σημαντικά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον βίντεο από ομιλία TED. Πρόκειται για μία γυναίκα η οποία έχει μια σπάνια ασθένεια που δεν της επιτρέπει να πάρει κιλά και έχει ακόμα διάφορα προβλήματα. Έχει χαρακτηριστεί ως η πιο άσχημη γυναίκα στον κόσμο. Παρ' όλα αυτά μιλάει για τη ζωή της και μάς βάζει να αναρωτηθούμε αν η εξωτερική εμφάνιση πρέπει να μας καθορίζει ή αν άλλα πράγματα είναι πιο σημαντικά.


ειναι κριμα τετοια ατομα να εχουν τετοιες ασθενειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Κι όμως! Ακριβώς αυτές οι "ιδιαιτερότητες" μπορούν να στρέψουν εκείνον/η που τις έχει, στον εσωτερικό του κόσμο, να γίνουν έναυσμα να ψαχτεί και γενικά να επικεντρωθεί στο πνεύμα καλλιεργώντας το και κάνοντάς τον καλύτερο άνθρωπο (ή και χειρότερο κάποιες φορές).

Ο ρόλος της εξωτερικής εμφάνισης είναι σημαντικός στο να προσελκύει τον άλλον.
Για το αν θα παραμείνει, εκεί τη σκυτάλη παίρνουν τα πνευματικά χαρίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top