Τρόποι για έξτρα εισόδημα

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Το (1) είναι -ουσιαστικά- δίκτυο αγγελιών. Δραστηριότητα κυρίως σε ΗΠΑ.
Μεγα λαθος, στο Elance δουλευουν απο ολον τον πλανητη και ξερω ατομα και απο Ελλαδα.
Το (2) ψιλικατζίδικο.
Εξαρταται. Το fiverr εχει πολλες ιδεες. Πολλες ειναι τοσο απλες κι επαναλαμβανομενες οπως για 5Ε να σε κανουν φιλο στο facebook, ωστε να βλεπουν τα ποσταρισματα σου οι 1000 «φιλοι τους». Για extra εισοδημα καλα ειναι.
Το (3) είναι ουσιαστικά ένα site τύπου e-bay με επαγγελματίες που προωθούν και εκεί προϊόντα που φτιάχνουν.
Το Etsy ειναι ανοιχτο σε οποιον πιανει το χερι του.
Το (4) προϋποθέτει: α)χρόνο να βρεις επισκευάσιμα έπιπλα, β)ξυλουργική επιδεξιότητα, γ)κατοχή μηχανημάτων για την επισκευή και τέλος δ)ότι θα βρεις κάποιον να του το πουλήσεις πιο ακριβά από τα έξοδα που έκανες για να το επισκευάσεις.
Αγγελιες χρειαζεται και να πιανει λιγο το χερι σου, δεν θα φτιαξεις τα αντικειμενα απο την αρχη. Δυο εργαλεια θα τα χρειαστεις, κανενας δεν σε πληρωνει τζαμπα.
Το (5)... Αυτό που ψάχνεις, υπάρχει ήδη. Λέγεται ταξιτζής.
Δεν καλυπτονται ολες οι περιπτωσεις. Ο ταξιτζης ειναι general use μεταφορεας, ενω εσυ μπορει να εχεις καλο αμαξι και savoir vivre και να γινεις οδηγος vip δουλευοντας πχ με ενα ξενοδοχειο. Επισης οι ταξιτζηδες δεν μεταφερουν πραγματα σε κακη κατασταση (με σκονες, λαδια κλπ), ενω αν εχεις παλιο αμαξι, εσυ μπορεις να το κανεις.

Το (6) προϋποθέτει μεγάλη επισκεψιμότητα που είναι δύσκολο να χτίσεις, ειδικά ότα το site είναι θεματικό, δηλαδή όχι γενικού ενδιαφέροντος.
Εξαρταται απο το niche market και θελει καποιο χρονο, συνηθως πανω απο ετος. Αλλα ειναι μια λυση, αν το αντικειμενο σου ειναι καλο.
Το (7)... Μεσίτες.
Ειναι πανακριβοι, ποιος θα παρει μεσιτη για βοηθητικη δουλεια; Λεμε να εχεις καποια ατομα να «παρακολουθουν» καποιους χωρους για ευκαιριες (βασικα χωρους που συχναζουν), επειδη εσυ δεν μπορεις να το κανεις και να βγαζουν ενα χαρτζηλικι.
Το (8 ). Άντε να καταλάβω την ενοικίαση του χώρου. Το booking site για ένα δωμάτιο; :P
Ναι, για να κλεινουν απευθειας οι πελατες αναλογα με τη διαθεσιμοτητα που οριζεις. Μιλαω για προσκαιρες ενοικιασεις που αφηνουν χρημα, αλλιως δεν συμφερει. Κι εγω για καποια meetings νοικαζα σε εναν ιδιωτη που νοικιαζει ολο κι ολο μια σαλα (εξοπλισμενη με videoprojector κλπ). Και μια αποθηκη μπορει να χρησιμευει για προσκαιρο στοκαρισμα επαγγελματιων, αλλα κι ενα απλο δωματιο για ταξιδιωτες που ερχονται στην πολη για καποιο λογο πχ δουλεια.
Το (9). Όπως είπε και ο Mercury, βίζιτες, ζιγκολίκι κλπ. Αυτό υπάρχει ήδη και λέγεται συνοδός κυριων! FFS!
Αλλο το ζιγκολικι. Πολλοι επαγγελματιες νοικαζουν 5-10 ατομα σε ενα επαγγελματικο event για να μην φανει τελεια αποτυχια αν δεν πιασει, καθως και πολλα θεατρα πληρωνουν θεατες μεχρι να πιασει το εργο για να μην φανουν αδεια στην αρχη. Αλλα παραδεχομαι οτι δεν συνηθιζεται στην Ελλαδα.
Το (10). Ούτε λίγο, ούτε πολύ, λες απλά να στέλνουν βιογραφικά, μπας και τους χρειαστούν. Μα αυτό γίνεται ήδη, λέγεται εύρεση εργασίας!
Λαθος, αυτο που λες αφορα ατομα που ψαχνουν σταθερη εργασια και δηλωνουν ενα ομοιογενες βιογραφικό. Μιλαω για missions (αποστολες) που μπορουν να διαφερουν τελειως η μια απο την αλλη. Τη μια βδομαδα μπορεις να βοηθας σε ξενοδοχειο, επειδη ηρθαν πολλα γκρουπ και θελουν ενα ατομο παραπανω και την αλλη να βαφεις καγκελα.

Για να μη σχολιάσω ότι πουθενά δεν έλαβες υπόψη τον παράγοντα, "πληρώνω εφορία"...
Αμα πρεπει να πληρωσεις εφορεια θα πληρωσεις, επρεπε να το αναφερω;

Προφανως δεν εχεις επιχειρηματικο μυαλο να προεκτεινεις αυτα που γραφω και σκεφτεσαι με στερεοτυπα. Για πες μας εσυ τι ιδεες προτεινεις; (Αν και βεβαια δεν ηρθες για το νημα, αλλα με σκοπο να παρεις ρεβανς απο καποιο αλλο νημα, η πρωτη σου αντιδραση κανει μπαμ, μεγαλε).

Δεν είμαι εγώ στη Γαλλία. :P
Άλλα στερεοτυπα παλι. Θα σου κακοπεφτε καμμια ωραια γαλλιδουλα ε; Απλα βαλε κανενα νικ της προκοπης να μπορουμε να το συγκρατησουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μεγα λαθος, στο Elance δουλευουν απο ολον τον πλανητη και ξερω ατομα και απο Ελλαδα.
Εξαρταται. Το fiverr εχει πολλες ιδεες. Πολλες ειναι τοσο απλες κι επαναλαμβανομενες οπως για 5Ε να σε κανουν φιλο στο facebook, ωστε να βλεπουν τα ποσταρισματα σου οι 1000 «φιλοι τους». Για extra εισοδημα καλα ειναι.
Το Etsy ειναι ανοιχτο σε οποιον πιανει το χερι του.
Αγγελιες χρειαζεται και να πιανει λιγο το χερι σου, δεν θα φτιαξεις τα αντικειμενα απο την αρχη. Δυο εργαλεια θα τα χρειαστεις, κανενας δεν σε πληρωνει τζαμπα.
Δεν καλυπτονται ολες οι περιπτωσεις. Ο ταξιτζης ειναι general use μεταφορεας, ενω εσυ μπορει να εχεις καλο αμαξι και savoir vivre και να γινεις οδηγος vip δουλευοντας πχ με ενα ξενοδοχειο. Επισης οι ταξιτζηδες δεν μεταφερουν πραγματα σε κακη κατασταση (με σκονες, λαδια κλπ), ενω αν εχεις παλιο αμαξι, εσυ μπορεις να το κανεις.

Εξαρταται απο το niche market και θελει καποιο χρονο, συνηθως πανω απο ετος. Αλλα ειναι μια λυση, αν το αντικειμενο σου ειναι καλο.
Ειναι πανακριβοι, ποιος θα παρει μεσιτη για βοηθητικη δουλεια; Λεμε να εχεις καποια ατομα να «παρακολουθουν» καποιους χωρους για ευκαιριες (βασικα χωρους που συχναζουν), επειδη εσυ δεν μπορεις να το κανεις και να βγαζουν ενα χαρτζηλικι.
Ναι, για να κλεινουν απευθειας οι πελατες αναλογα με τη διαθεσιμοτητα που οριζεις. Μιλαω για προσκαιρες ενοικιασεις που αφηνουν χρημα, αλλιως δεν συμφερει. Κι εγω για καποια meetings νοικαζα σε εναν ιδιωτη που νοικιαζει ολο κι ολο μια σαλα (εξοπλισμενη με videoprojector κλπ). Και μια αποθηκη μπορει να χρησιμευει για προσκαιρο στοκαρισμα επαγγελματιων, αλλα κι ενα απλο δωματιο για ταξιδιωτες που ερχονται στην πολη για καποιο λογο πχ δουλεια.
Αλλο το ζιγκολικι. Πολλοι επαγγελματιες νοικαζουν 5-10 ατομα σε ενα επαγγελματικο event για να μην φανει τελεια αποτυχια αν δεν πιασει, καθως και πολλα θεατρα πληρωνουν θεατες μεχρι να πιασει το εργο για να μην φανουν αδεια στην αρχη. Αλλα παραδεχομαι οτι δεν συνηθιζεται στην Ελλαδα.
Λαθος, αυτο που λες αφορα ατομα που ψαχνουν σταθερη εργασια και δηλωνουν ενα ομοιογενες βιογραφικό. Μιλαω για missions (αποστολες) που μπορουν να διαφερουν τελειως η μια απο την αλλη. Τη μια βδομαδα μπορεις να βοηθας σε ξενοδοχειο, επειδη ηρθαν πολλα γκρουπ και θελουν ενα ατομο παραπανω και την αλλη να βαφεις καγκελα.
Μάλιστα, ωραία, δηλαδή μου λες ότι "ναι, υπάρχουν ειδικοί επαγγελματίες ήδη που κάνουν τα ίδια πράγματα, αλλά εσύ θα το προωθήσεις καλύτερα, θα το κάνεις φθηνότερα, θα, θα, θα" και ΘΑ προτιμήσουν εσένα. Οκ. Ευχαριστούμε για τις προτάσεις, τότε.

Με 5€ γράφομαι στην ομάδα wellness σου. Με 100€ υποστηρίζω και επεκτείνω τη θεωρία σου. Ψήσου. :P

Αμα πρεπει να πληρωσεις εφορεια θα πληρωσεις, επρεπε να το αναφερω;
Όταν δίνεις πιο πολλά στους φόρους, στις εισφορές και στο ΦΠΑ, ναι.

Προφανως δεν εχεις επιχειρηματικο μυαλο να προεκτεινεις αυτα που γραφω και σκεφτεσαι με στερεοτυπα.
Μα, πόσα κοινά έχουμε πια! :P

Άλλα στερεοτυπα παλι. Θα σου κακοπεφτε καμμια ωραια γαλλιδουλα ε; Απλα βαλε κανενα νικ της προκοπης να μπορουμε να το συγκρατησουμε. :P
Μπορεί να μην τα καταφέρνω στα Γαλλικά, αλλά είδες στο πιάνo πώς πατώ τα πλήκτρα, ε; lkjhgfdsa, qwertyuiop, mnbvcxz...

Κοίτα, από όποια χώρα και να ήταν, όποια και καθόταν, αν ήταν καλή και καθαρή, θα της έριχνα έναν. Το "καθαρή", βέβαια, αποκλείει τις Γαλλιδούλες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μάλιστα, ωραία, δηλαδή μου λες ότι "ναι, υπάρχουν ειδικοί επαγγελματίες ήδη που κάνουν τα ίδια πράγματα, αλλά εσύ θα το προωθήσεις καλύτερα, θα το κάνεις φθηνότερα, θα, θα, θα" και ΘΑ προτιμήσουν εσένα. Οκ. Ευχαριστούμε για τις προτάσεις, τότε.
Το παιζεις ανετος γιατι εχεις δουλεια και ψιλοβολευεσαι, ενω αλλοι ζοριζονται περισσοτερο.
Μπαινει κανεις εκει που εχει περιθωρια κι ευκαιριες. Αμα ψαχνεις βρισκεις. Κι αμα κανεις καλα κατι, πελατεια για ενα extra θα βρεις.

Όταν δίνεις πιο πολλά στους φόρους, στις εισφορές και στο ΦΠΑ, ναι.
Η εναλλακτικη ειναι να αραξεις στο κρεβατι με ανοιχτο το στομα, περιμενοντας το μανα εξ ουρανου.

Μα, πόσα κοινά έχουμε πια! :P
Μαλλον κανενα. Βλεπω ευκαιριες εκει που δεν φανταζεσαι, ενω εσυ βιαζεσαι να απορριψεις ιδεες χωρις να τις αναλυσεις. Ειπα 10 ιδεες και δεν ειπες καμμια.

Και τωρα θα πω μια αλλη για οσους ψαχνονται πραγματικά και ειναι θετικοι. Πατε σε εναν καλο hosting provider που εχει quick install και εγκαταστειστε το wordpress, το οποιο εχει τεραστια κοινοτητα (για βοηθεια) και καπου 30 χιλιαδες plugins που μπορουν να σας δωσουν ιδεες. Eχει plugins για να κανετε site γνωριμιων, για crowdfunding, για να παραδινετε μαθηματα, να πουλατε καποιο προιον και ο,τι μπορειτε να φανταστειτε. Θελει να καταλαβεις πως λειτουργει η πλατφορμα, αλλά μετα ειναι ευκολα και τουλαχιστον για ενα extra ειναι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Εχει ασχοληθει κανενας με wordpress ? Κι επισης elance, fiverr, etsy και λοιπα sites για δουλειες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Εχει ασχοληθει κανενας με wordpress ? Κι επισης elance, fiverr, etsy και λοιπα sites για δουλειες;
Κανένας, τίποτα; Δεν πειράζει, ξεχάστε τα δικά μου. Περιμένουμε τον επιχειρηματία ligda με τα 600Ε/μήνα να ρθει να διδάξει επιχειρηματικότητα. Κρατάμε όλοι σημειώσεις. :hehe: :closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μήπως μπορεί να μου πει κανείς σχετικά με το μοίρασμα φυλλαδίων? Ξέρω ότι οι αμοιβές είναι αρκετά μικρές, αλλά για όποιον θέλει... Ενδιαφέρομαι κυρίως για Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Κοιτα σε εφημεριδες αγγελιων ή google it για sites με αγγελιες, αλλά δινουν λιγα απο ο,τι μου ελεγε μια ανηψια μου.

Αμα εισαι σε μεγαλη πολη ισως συμφερει να βγαζεις τα δικά σου φυλλαδια. Θελει να βρισκεις επαγγελματιες που δεχονται να κανουν καλυτερες ή εκτακτες τιμες. Τα βγαζεις σε εντυπο σε εναν τυπογραφο (η καθε καταχωριση να χρησιμευει και για κουπονι) και τα μοιραζεις στο δρομο ή τα αφηνεις σε μαγαζια που παει συχνα κοσμος πχ καφετερια, αρτοποιειο κλπ Χρεωνεις την καταχωρηση αναλογα για να καλυπτεις τα τυπογραφικά και να βγαζεις και κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ένας άλλος τρόπος για επιπλέον εισόδημα είναι να γίνεις εξωτερικός συνεργάτης σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας (δλδ τηλεφωνητής).Στην ουσία παίρνεις τηλέφωνα για να πουλάς συμβόλαια ή να προτείνεις καλύτερες προσφορές.Είναι δουλειά που μπορείς να την κάνεις από το σπίτι και αν ασχοληθείς σοβαρά και αφιερώσεις χρόνο μπορεί να βγάλεις καλά λεφτά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Έμενα μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η δουλειά της μετάφρασης.Σαν ημιαπασχόληση για έξτρα εισόδημα.
Θα με ενδιέφερε να κάνω κάτι τέτοιο, δεδομένου ότι είναι μια απασχόληση σχετικά ξεκούραστη και μπορεί να γίνει από το σπίτι.
Εγώ που έχω Proficiency στα αγγλικά , ας πούμε, θα μπορούσα να ασχοληθώ με αυτό το πράγμα;Αν στείλω κάποιο βιογραφικό σε εκδοτικό οίκο;Γνωρίζει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Έμενα μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η δουλειά της μετάφρασης.Σαν ημιαπασχόληση για έξτρα εισόδημα.
Θα με ενδιέφερε να κάνω κάτι τέτοιο, δεδομένου ότι είναι μια απασχόληση σχετικά ξεκούραστη και μπορεί να γίνει από το σπίτι.

:confused:

Εγώ που έχω Proficiency στα αγγλικά , ας πούμε, θα μπορούσα να ασχοληθώ με αυτό το πράγμα;Αν στείλω κάποιο βιογραφικό σε εκδοτικό οίκο;Γνωρίζει κανείς;

Αρχικά, κανένα πιστοποιητικό δεν είναι πτυχίο μετάφρασης. Άλλωστε, με την κοινή λογική να το δεις, για να πάρεις οποιοδήποτε C2, δεν έχει χρειαστεί να εξεταστείς ποτέ και πουθενά στην μετάφραση.

Σε αυτό που ρωτάς για τον εκδοτικό οίκο, είναι η τελευταία επιλογή των περισσότερων επαγγελματιών μεταφραστών, άρα δεν νομίζω πως συμφέρει κάποιον που ενδιαφέρεται για ένα επιπλέον εισόδημα. Άλλωστε, το να πας από το "Δεν έχω μεταφράσει ποτέ στη ζωή μου τίποτα, αλλά έχω Proficiency" στο "Δώστε μου να μεταφράσω ξενόγλωσση λογοτεχνία" είναι κάπως γιγάντιο άλμα.

Μπορείς να στείλεις βιογραφικά, όμως, σε μεταφραστικά γραφεία. Και να πληρώνεσαι 0,01 ή 0,02Ε / λέξη (ως μη πτυχιούχος) ενώ παράλληλα ρίχνεις τις απολαβές όσων απασχολούνται επαγγελματικά με την μετάφραση (και το έχουν σπουδάσει, έστω και σε σεμιναριακές σχολές αν όχι πανεπιστημιακά). Βέβαια, για τα μεταφραστικά γραφεία, δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητη η χρήση λογισμικών για την "υπολογιστική" μετάφραση τύπου SDL Trados, άρα θα έχεις πρόβλημα γιατί τα προγράμματα αυτά κοστίζουν γύρω στα 1.000Ε. Θα σου πρότεινα να βρεις ΜΚΟ και να ασχοληθείς εθελοντικά σε πρώτη φάση με το αντικείμενο, για να δεις αν "το 'χεις".

Γενικά η μετάφραση, ανάλογα τον τομέα, είναι και τέχνη και τεχνική, οπότε ναι, αν δώσουν στον οποιονδήποτε ένα πρότυπο πιστοποιητικού γέννησης, θα μπορέσει να μεταφράσει εκατοντάδες πιστοποιητικά βάσει αυτού. Το θέμα είναι όμως να ξέρεις τι θα κάνεις όταν συναντάς προβλήματα και πρέπει να βρεις μόνος σου τη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Έμενα μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η δουλειά της μετάφρασης.Σαν ημιαπασχόληση για έξτρα εισόδημα.
Θα με ενδιέφερε να κάνω κάτι τέτοιο, δεδομένου ότι είναι μια απασχόληση σχετικά ξεκούραστη και μπορεί να γίνει από το σπίτι.
Εγώ που έχω Proficiency στα αγγλικά , ας πούμε, θα μπορούσα να ασχοληθώ με αυτό το πράγμα;Αν στείλω κάποιο βιογραφικό σε εκδοτικό οίκο;Γνωρίζει κανείς;
Καταρχην να το επιχειρησεις. Οποιος δεν δοκιμαζει τιποτα, δεν εχει τιποτα. ΟΜΩΣ δεν ειναι καθολου ξεκουραστη δουλεια, τουναντιον πολυ σπαστική. Οποιος δεν εχει πολλες πολλες αξιωσεις (πχ μεταφραση αρθρου μπλογκ) ψαχνει μεταφραστη στο ιντερνετ. Οποιος παει σε μεταφραστικο γραφειο (επαγγελματιες, επιχειρησεις κλπ) δεχεται να πληρωσει κατι παραπανω για να παρει αψογη μεταφραση. Ουτε τονος δεν πρεπει να λειπει γιατι το image γι αυτους μετραει. Θελει επισης να γνωριζεις καλα τα πολιτισμικά στοιχεια των χωρων που μιλανε τη γλωσσα καθως και το λεξιλογιο αναλογα με το context και δεν μιλαω απλα για ορολογια.
Πχ αμα δεις «ειχε και 401Κ στην τραπεζα» και το μεταφρασεις «ειχε 401 χιλιαδες δολαρια στην τραπεζα» καηκες, γιατι το 401Κ ειναι ονομα αποταμιευτικου προγραμματος και μπορει να εχει διαφορα ποσα.

Εγω μεταφραζω απο τα αγγλικα στα γαλλικα διαφορα plugins του δικτυου μου κι εχω προβλημα ακομα και με απλες φρασεις του στυλ «Allow users to upload files», διοτι για το allow υπαρχουν δυο ρηματα permettre και autoriser και πρεπει να ξερεις οτι σε ενα τετοιο context συνηθιζεται το δευτερο. Επισης δεν υπαρχει ρημα για upload. Το telecharger (τηλεφορτωνω) συνηθιζεται κυριως για κατεβασμα και μπορει να μπερδεψει, ενω το televerser ειναι υψηλα γαλλικα και ξενιζει, εκτος αν μενεις στο quebec.
Αναγκαζομαι να χρησιμοποιησω το ajouter (προσθετω),επειδη το ειδα και σε καποιους αλλους, αλλα αμα δεν εχεις παρεμφερεις περιπτωσεις πρεπει να σκεφτεις κατι. Φαντασου τωρα να μεταφραζεις ολοκληρες σελιδες.

Οποτε στην αρχη ειτε MKO (οπως προτεινει η ανωνυμη) ειτε πολυγλωσση κοινοτητα πχ https://polyglotclub.com/ που σε διορθωνουν, ετσι για να δεις στην πραξη που βρισκεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Κατι σχετικό με την μετάφραση θα μου φαινόταν και εμενα πολυ ενδιαφέρον,αλλα οπως ειπαν παραπανω,ως μη πτυχιούχος δεν πρεπει να περιμένεις να βρεις και κατι καλο. Παλιότερα μετέφραζα ενα παιχνίδι απο τα αγγλικά στα ελληνικα,δηλαδη διάφορες προτασεις, εκφράσεις και κειμενάκια. Ηταν οντως αρκετά εκνευριστικο ωρες ωρες :P Αντε να βρεις τον κατάλληλο τροπο για να μεταφράσεις μια έκφραση απο αυτες τις συνηθισμένες των Άγγλων στα ελληνικα,οταν δεν υπαρχει κατι αντίστοιχο. Για αυτες τις μεταφράσεις ειχα διαφορα perks στο παιχνίδι που αν τα αγόραζα θα αντιστοιχούσαν σε 50ευρω πανω κατω πιστεύω :P Αλλα σταμάτησα επειδη δεν ειχα χρονο.
Το etsy που αναφέρθηκε παραπανω νομιζω δεν ειναι μονο για επαγγελματίες. Αν κανεις κατι καλα,απο κατασκευές έως και πίνακες μπορεις να το πουλήσεις νομιζω. Δεν ξερω αν ειναι διαδεμενο σαιτ στην ελλαδα αλλα το εχω ακουστά μεσα απο ξένες ιστοσελίδες και ρίχνω ματιές στα προϊόντα μερικες φορες. Και αυτο το βρισκω ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Το etsy που αναφέρθηκε παραπανω νομιζω δεν ειναι μονο για επαγγελματίες. Αν κανεις κατι καλα,απο κατασκευές έως και πίνακες μπορεις να το πουλήσεις νομιζω. Δεν ξερω αν ειναι διαδεμενο σαιτ στην ελλαδα αλλα το εχω ακουστά μεσα απο ξένες ιστοσελίδες και ρίχνω ματιές στα προϊόντα μερικες φορες. Και αυτο το βρισκω ενδιαφέρον.
Το Etsy ειναι το καλυτερο, αλλά υπαρχουν κι αλλα. Παλιά ειχα ενα site σε αγγλικά/γαλλικά και θα βαλω ενα αρθρο που ειχα γραψει. (Καποια μπορει να μην ισχυουν σημερα, γιατι πανε και κατι χρονια)

In these times of crisis, it is important for everyone to find ways to increase their income. This series of posts will give you some good ideas:

Sell handmade goods

There is a large market for handmade items and a lot of sites to sell them. You can create a free online store or even your own brand. Some sites provide materials for crafting. You can also start with recyclables. Of course, you must have a penchant for creating and a little talent, too. This market includes many people who have turned their creative passion into a profession and can make a living.

The main sites are:
Etsy, the international leader, based in the USA.
DaWanda, second place, based in Germany focuses on the European market.
Bonanza, based in the U.S. focuses on clothing and fashion.
Zibbet, based in Australia, is interresting for small sellers.
iCraft, is a small canadian business, with enhanced quality control.
Artfire, based in the USA.
Tindie, based in the USA, focuses on technology and electronic products made by independent manufacturers.

Design your fashion products

Today with the modern technology, creating a line of fashion products is easier than ever. The concept is printing on demand, so the products already exist waiting for you to put "your signature." There is an industry in this area that handles all the technical burden, allowing you to focus on creative work. And this work is finding the right picture or drawing a good design that will be printed on the product. You can create an e-shop on the platform, though it is not always necessary. You will have a drawing tool at your disposal, but you can use your own design software and then upload your graphics.

Four companies stand out in this field and all ship internationally:
Zazzle, with the best variety of products and websites in multiple languages.
Cafepress, is well known and friendly with wide range of products.
Spreadshirt, not too many products, but a lot of design options, quality and speed.
Inktastic, small range of products, but good quality and simplicity.

Εχω συνεργαστει με Cafepress (USA) και Spreadshirt (Γερμανια). Συστηνω επισης να κοιταξετε και το Zazzle.
Σε μερικά απο αυτά δεν χρειαζεται να κανετε τιποτα παραπανω απο το design με τα graphic tools που εχουν. Το site σας δινει βιτρινα και οι πωλησεις γινονται αυτοματα και παιρνετε το μεριδιο σας. Αλλα αν δεν εχετε original ιδεες, μην περιμενετε πανω απο 100 δολλαρια το μηνα.

Edit: Υπαρχουν δυο business models με αυτα τα sites. Το ενα ειναι οτι φτιαχνεις το προιον στο σπιτι πχ πλεκεις πουλοβερ, ο πελατης πληρωνει στο site το οποιο κανει ολη τη διαχειριση, κι εσυ στελνεις το προιον στον πελατη.

Το άλλο μοντελο ειναι οτι το site ειναι εταιρια με standard προιοντα πχ μπλουζακια, τσαντες, κουπες κλπ Εσυ διαλεγεις τα προιοντα που θα εμπορευτεις, σχεδιαζεις τη μαρκα/design που θα σταμπαριστει πανω στο προιον και πατας submit. Σου στελνουνε τα ποσοστα αναλογα με τις πωλησεις.

Και στις δυο περιπτωσεις τα προιοντα σου γινονται γνωστα λογω της επισκεψιμοτητας των sites, αλλά βεβαια αν εχεις φιλους στο facebook για να διαδοσεις την ασχολια σου, ακομα καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Για οποιον θελει να φτιαξει το δικο του κοινωνικο δικτυο σε ενα μισαωρο, προτεινω:

-Να ειναι θεματικό. Τα ποικιλης υλης μαζευουν γενικο πληθυσμο, μπορεις να βαλεις διαφημισεις, αλλά δεν αγοραζουν πολλοι. Στα θεματικα παει λιγοτερος κοσμος, αλλά που ενδιαφερεται για ενα αντικειμενο και με περισσοτερες πιθανοτητες να αγορασει. Μπορεις να λανσαρεις τα δικα σου προιοντα και υπηρεσιες (με εξωτερικους συνεργατες).

-Οι πιο γνωστες αυτοματισμενες πλατφορμες ειναι:
https://www.ning.com
https://grou.ps
https://wall.fm
Δεν ειναι δωρεαν, γιατι αυτοι αναλαμβανουν ολο το τεχνικο μερος, εσυ εχεις ετοιμο δικτυο και μπορεις να αφοσιωθεις στο περιεχομενο. Μονο η ning εχει ρυθμιση για ελληνικά. Στις αλλες πρεπει να εγκαταστησεις καποιο plugin.

Εχω δοκιμασει με τα τρια δικτυα. Η ning ειναι η καλυτερη. Η grou.ps εχει πιο πολλα features, καλυτερες τιμες για ξεκινημα, καλυτερα θεματα για design, αλλά λιγο περιεργες πρακτικες (δεν εχει paypal, δεχεται μονο τραπεζικη καρτα κι επισης, αν δεν προσεξεις, μπορει να επιλεξεις features που σε πανε σε ανωτερο plan χωρις προειδοποιηση, εγω ειχα εκνευριστει. H wall ειναι μια μικρη ομαδα, και τοτε που τη δοκιμασα (2012) δεν τα προλαβαιναν ολα. Οι οδηγιες τους δεν ηταν σαφεις. Ειχα επιλεξει ning για τη δουλεια μου.
Τωρα ειμαι σε wordpress, μου ερχεται φτηνοτερα, επειδη το μανατζαρω μονος (δηλ. εχω και το τεχνικο μερος).

Επισης:
https://www.socialgo.com/
https://www.spruz.com/
https://www.yooco.org/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BabaloO3

Νεοφερμένος

Η BabaloO3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Σχετικά με τα σάιτ που συμπληρώνεις έρευνες και σου δίνουν κάποια λεφτά, έχετε να μου πείτε τίποτα;
Το πόσο που παίρνεις για κάθε έρευνα είναι σίγουρα πολύ μικρό, αλλά στις μέρες μας και αυτό το λίγο κάνει την διαφορά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αξίζει να ασχοληθείς με τέτοια site. Τα περισσότερα είναι scams και όσα δεν είναι πληρώνουν άθλια. Μπες στο fiverr και βρες κάτι να πουλήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν αξίζει να ασχοληθείς με τέτοια site. Τα περισσότερα είναι scams και όσα δεν είναι πληρώνουν άθλια. Μπες στο fiverr και βρες κάτι να πουλήσεις.

Ξεκίνησα να ασχολούμαι με angular και ionic framework, λες μέχρι το τέλος του καλοκαιριού μετά να μπορώ να κάνω τίποτα ως freelancer? Γενικά στον freelancing τομέα τι έχει ζήτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεκίνησα να ασχολούμαι με angular και ionic framework, λες μέχρι το τέλος του καλοκαιριού μετά να μπορώ να κάνω τίποτα ως freelancer? Γενικά στον freelancing τομέα τι έχει ζήτηση;

Το πιο εύκολο και συνάμα πιο βαρετό (κατά την άποψή μου πάντα) που μπορείς να κάνεις σαν freelancer είναι webpages. Πάντα θα έχουν ζήτηση και πλέον κάθε κατάστημα θέλει να έχει και ένα e-shop. Μετά μπορείς να ασχοληθείς με apps σε android και iOS. Εκεί βέβαια έχει σημασία το app μπορεί να μη βγάλεις τίποτα αλλά μπορεί να βγάλεις και αρκετά αν πιάσει. Τέλος μπορείς να ασχοληθείς σε επίπεδο security/hacking. Γενικώς ως freelancer δύσκολα βγαίνει το ψωμί. Συνήθως freelancer πηγαίνουν άτομα που έχουν αρκετά χρόνια εμπειρίας σε εταιρίες και ξέρουν τι κάνουν και πως να κινούνται. Το κυριότερο πλεονέκτημα του να ασχολείσαι με freelancing projects είναι ότι φτιάχνεις portfolio και μετά μπορείς να κυνηγήσεις καλές θέσεις σε εταιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γενικώς ως freelancer δύσκολα βγαίνει το ψωμί.

Στις μεταφράσεις ως freelancer υπάρχει δουλειά?Επίσης όσοι δουλεύουν έτσι φορολογούνται,ή δε θέλουν τα sites να μπλέκουν με το τέρας που ακούει στο όνομα ελληνική γραφειοκρατία και στέλνουν paypal?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις μεταφράσεις ως freelancer υπάρχει δουλειά?Επίσης όσοι δουλεύουν έτσι φορολογούνται,ή δε θέλουν τα sites να μπλέκουν με το τέρας που ακούει στο όνομα ελληνική γραφειοκρατία και στέλνουν paypal?

Δεν υπάρχει δουλειά σαν freelancer πουθενά. Αν θες να γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας πρέπει να βρεις και τρόπο να δημιουργήσεις ζήτηση για τα προϊόντα σου. Τώρα για μεταφράσεις δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάθε χρόνο βγαίνουν καμιά 600αρία αγγλικοί φιλόλογοι στην αγορά, πόσοι να γίνουν μεταφραστές δηλαδή και τι να μεταφράσουν. Εννοείται πως πάντα δουλεύεις μαύρα. Εκτός κι αν θες να δουλεύεις για να ταΐζεις το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top