Διαφορά ηλικίας με τους γονείς

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Είμαι 24 χρόνια μικρότερη από την μητέρα μου, ενώ ο πατέρας μου προηγείται της γέννησής μου 32.5 χρόνια.
Εδώ κολλάει η λαϊκή θυμόσοφη ρήση: " Ή μικρός μικρός παντρέψου, ή μικρός καλογερέψου!"
Βέβαια, εντάξει, οι δικοί μου δεν ήταν και τόσο μικροί όταν παντρεύτηκαν. Απλά τους δόθηκε λίαν συντόμως η τιμή να αποκτήσουν εμένα (:P). Ήμουν βιαστική βλέπετε, ήθελα να έρθω στον μάταιο τούτο κόσμο. :cry_x: Τρεις μήνες μετά την ευτυχή τελετή, αποφάσισα να "συλληφθώ". :P

Εννοείται πως υπάρχουν ζευγάρια που παντρεύονται και κάνουν οικογένεια σε πολύ μικρότερη ηλικία.Οι κουμπάροι των γονιών μου, είναι ένα ζωντανό παράδειγμα. Στα 18 ήταν η μία και στα 26 ο άλλος. Και ο γιος τους ήρθε ένα χρόνο μετά. Σκεφτείτε τώρα γονιός-παιδί, με διαφορά ηλικίας τα 19 έτη. Και σαν αδέρφια ακόμα, περνιούνται!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Απ'τη μία είναι ωραίο γονείς και παιδιά να έχουν μικρή διαφορά ηλικίας.Αλλά από την άλλη, δεν θα μπορούσα με τίποτα να με φανταστώ με παιδί μέσα στα επόμενα χρόνια.Εδώ δεν μπορώ καλά καλά να φροντίσω τον εαυτό μου.Παιδί θα φροντίσω;:P
Όταν γεννήθηκα η μαμά μου ήταν 28 και ο μπαμπάς 38.Σίγουρα με τη μαμά είμαστε πιο κοντά απ'ότι με τον μπαμπά, αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω ότι έχουμε και ΤΗΝ σχέση.Ίσως φταίει που είμαι λίγο κλειστός και περίεργος άνθρωπος.Αλλά τι να κάνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κι εμενα μου αρεσει να ειναι νεοι γονεις. Εχω προσεξει πως γυναικες που εκαναν παιδι μετα τα 40, δυσκολευονται περισσοτερο στην προεφηβεια κυριως των παιδιων καθως ειναι η εποχη που η μαμα συνηθως περναει την κλιμακτηριο. Το παραδεχονται και οι ιδιες δηλαδη. Παρολαυτα δε σημαινει και κατι αυτο, αντιμετωπιζεται αν υπαρχει συνεννοηση και απο τους δυο γονεις. Οποτε παντως κι αν ερθει το παιδι, αν εχουν διαθεση, ολα γινονται! Δε μιλαμε ναναι γέροι, ετσι? Να μπορεσεις να το χαρεις κιολας. Αν κανεις παιδι στα 50, οταν αυτο θαναι 20, εσυ θα'σαι γιαγια ή παππούς πια...
Σήμερα οι γυναικες κατα τη γνωμη μου μεχρι τα 35 καλο ειναι να χουν κανει ενα παιδακι και οι ανδρες αντε βαρια μεχρι τα 45.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Η μαμά με έκανε στα 26 της, ο μπαμπάς δε ξέρω πόσο ήταν, υποθέτω 35. :confused:

@mind μέσα στο μυαλό μουυυ! Νέοι γονείς, τόσο ωραίο πράγμα :3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,002 μηνύματα.
Να απαντήσω για μένα: πατέρας 39, μητέρα 30.
Πάντως είναι τραγικό να είναι πολύ μεγάλοι σε ηλικία οι γονείς και για το παιδί, αλλά και κάποιες φορές για τους ίδιους:
- Ήρθα να δικαιολογήσω τις απουσίες του Τάδε
- Είστε ο παππούς του;
- Όχι είμαι ο πατέρας του...
Κάποτε είχε στην τηλεόραση στις ειδήσεις μια γυναίκα 58 χρονών που γέννησε. Ήταν όλοι χαρούμενοι και οι γιατροί θριαμβολογούσαν για το κατόρθωμά τους. Έλεος! Το παιδί το σκέφτηκε κανείς;
Αν οι γονείς είναι πολύ νέοι, τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα για όλους:
- Ήρθα να δικαιολογήσω τις απουσίες της Τάδε
- Είσαστε η αδερφή της;
- Χι-χι-χι! Όχι καλέ. Η μητέρα της είμαι.
Όμως (δεν ξέρω αν είναι γενικό καθώς το δείγμα μου είναι μικρό), για 2-3 περιπτώσεις πολύ νέων γονέων που γνωρίζω, έχω παρατηρήσει ότι είναι πολύ πιο αυστηροί στα παιδιά τους από τους μεγαλύτερους.


.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ είχα το καλό του να... συλληφθώ σε ξένη χώρα ένα μήνα πριν τον γάμο των δικών μου, όταν η μαμά ήταν 22 και ο μπαμπάς 28..

Συνενοούμαστε πολύ καλά, δεν έχω παράπονο. Αλλά αυτό που οι νέοι γονείς είναι πιο αυστηροί απο τους μεγαλύτερους, ισχύει! Ας πούμε, σε σύγκριση με τους γονείς δυο φίλων μου, οι δικοί μου με έχουν πιο μαζεμένη (μη βγαίνεις έξω μέχρι πολύ αργά, και όχι δεν θα πας Αθήνα με τα κορίτσια για ψώνια, σινεμά αν θέλετε σας πάω εγώ, με το λεωφορείο δε σε αφήνω, πας καλά που θα βγεις μόνη σου) ενώ σε σύγκριση με μια φίλη μου που οι γονείς της είναι ελάχιστα μικρότεροι απο τους δικούς μου, εγώ είμαι λιγότερο μαζεμένη (ας πούμε αυτή δε βγαίνει χωρίς το αγόρι της ή τον πατέρα της απο κοντά ή οι δικοί της είναι πιο αυστηροί με χρήση κινητού/υπολογιστή κτλ).

Προφανώς όμως υπάρχουν και εξαιρέσεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bella92

Νεοφερμένος

Η bella92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
η μαμα μου ηταν 20 οταν με εκανε και ο μπαμπας 22
με τη μαμα μας περνανε για αδερφες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
30 και 31 χρόνια.

Στο ιατρείο που ήμουν την Δευτέρα ήρθε μια κοπέλα γεννημένη το 1995 (το γράφω μπας και το πιστέψω), έγκυος στο τρίτο της παιδί, έχοντας γεννήσει το πρώτο στα 15 και μισό. Με τρομάζουν οι τόσο μικρές διαφορές ηλικίας, εννοώ το παιδί θα φτάσει 20 χρονών και αυτή δεν θα έχει σαρανταρίσει καν ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω με τη μαμα εχω διαφορα 24 χρονια και με τον μπαμπα 25...πιστευω ειναι πολυ καλο απο το να εχεις μεγαλους σε ηλικια γονεις...δυσκολευεστε ιδιαιτερα στην επικοινωνια... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Συζητούσαμε με μια κοπέλα για τις διαφορές ηλικίας που έχουμε με τις μαμάδες μας.Αυτή με τη δική της έχει γύρω στα 40 χρόνια και είναι μοναχοπαίδι.
Μου είπε , λοιπόν, το εξής κουλό...Ότι χαίρεται που η μαμά της είναι μεγάλη και ότι πιστεύει ότι οι μεγαλύτερες μανούλες αγαπάνε πιο πολύ τα παιδάκια τους!:whatever:
Δεν ξέρω τι ιδέες της έχουν περάσει οι γονείς της, αλλά για κάποιο λόγο νευρίασα τόσο πολύ εκείνη τη στιγμή και της είπα ότι η αγάπη των γονιών δεν έχει να κάνει με την ηλικία στην οποία απέκτησαν τα παιδιά τους.Φυσικά αυτή συνέχισε να λέει το δικό της...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συζητούσαμε με μια κοπέλα για τις διαφορές ηλικίας που έχουμε με τις μαμάδες μας.Αυτή με τη δική της έχει γύρω στα 40 χρόνια και είναι μοναχοπαίδι.
Μου είπε , λοιπόν, το εξής κουλό...Ότι χαίρεται που η μαμά της είναι μεγάλη και ότι πιστεύει ότι οι μεγαλύτερες μανούλες αγαπάνε πιο πολύ τα παιδάκια τους!:whatever:
Δεν ξέρω τι ιδέες της έχουν περάσει οι γονείς της, αλλά για κάποιο λόγο νευρίασα τόσο πολύ εκείνη τη στιγμή και της είπα ότι η αγάπη των γονιών δεν έχει να κάνει με την ηλικία στην οποία απέκτησαν τα παιδιά τους.Φυσικά αυτή συνέχισε να λέει το δικό της...:whistle:

που ακριβως στηριζει αυτη την αποψη η φιλη σου?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
που ακριβως στηριζει αυτη την αποψη η φιλη σου?:hmm:

Ποιος ξέρει;Είναι προφανές ότι αυτή η άποψη δεν έχει καμία βάση.Εγώ το αποδίδω στο ότι είναι μοναχοπαίδι, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ δεμένη με τους γονείς της, σε φάση που μιλάνε τουλάχιστον 4 φορές τη μέρα στο τηλέφωνο και τους λέει ΤΑ ΠΑΝΤΑ(ακόμα και τα πολύ πολύ προσωπικά της).Αρρωστημένη σχέση κατ' εμέ!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ίσως η φίλη σου το αποδίδει περισσότερο στην ωριμότητα της ηλικίας (δεν ξέρω, εικάζω). Δεν πολυστέκει είναι η αλήθεια γιατί συνειδητοποιημένοι γονείς υπάρχουν και στα 25,30,35. Παρόλα αυτά, πιο εύκολα γίνονται "ατυχήματα" στις ηλικίες κάτω των 27-30, σε σχέση με ηλικίες 40+

Δεν ξέρω αν είναι παθολογικό να λες τα πάντα στους γονείς σου, αν νιώθεις ότι τους εμπιστεύεσαι, σε εμπιστεύονται και δεν πρόκειται να φρικάρουν με κάτι σε 3''. Όμως από το πόσες φορές την μέρα μιλάνε στο τηλέφωνο, καταλαβαίνω ότι η φίλη σου πρέπει μέσα στην μέρα να νιώθει πολύ μόνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μεγάλη διαφορά ηλικίας με τους γονείς νομίζω πως δημιουργεί ένα χάσμα γενεών και δυσκολεύει την επικοινωνία. Το ιδανικό για μένα θα είναι τα 23-28 χρόνια αν και λίγο δύσκολο πλέον, τουλάχιστο για τους άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top