Πολυτονικὸ σύστημα γραφής: ΥΠΕΡ ή ΚΑΤΑ;

Πολυτονικό σύστημα γραφής: Είστε υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 19 28.8%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 26 39.4%
  • Δεν έχω πρόβλημα με αυτούς που το επιλέγουν

    Ψήφοι: 21 31.8%

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν θα πρέπει να χάνεται η επαφή! Το σιγουρο είναι πως θα πρεπει να αφιερωσουν στα σχολεια περισσότερες ωρες στο μαθημα ελληνικης γλωσσας! Δυστυχως πλέον τα παιδιά έχουν χάσει τις επαφές με τις ρίζες! Για παρδειγμα ο Ομηρος ενώ εμείς προλάβαμε το πρότυπο κείμενο , τα παιδιά σήμερα κάνουν αποσπάσματα (αν δεν κάνω λάθος) και αυτά μεταφρασμένα!!
Βέβαια με την κρίση ο γονιός δεν έχει να πάρει τα βασικά από το σουπερ μάρκετ, θα σκεφτεί το πολυτονικό?
Πάνε να μας αποπροσανατολισουν και το καταφέρνουν σιγά σιγά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έτσι όπως το περιέγραψες ήταν σα να χλευάζεις αυτά που λες ο ίδιος.
Μιλάς για τα greeklish και πας στο άλλο άκρο, λες και η γραφή απλών ελληνικών με απλούς τόνους δεν υπάρχει στις επιλογές.

Γράφεις με το πολυτονικό επειδή θες κι επειδή σου αρέσει [αυτό το σέβομαι κι ας πούμε ότι προσπαθώ να το καταλάβω], κι όχι επειδή "επαναστατείς" και πας κόντρα σε όλους για να φανείς πιο κυριλάτος και δε ξέρω γω τι. Ας μη σχολιάσω καν τη καθαρεύουσα. Κι αυτό μόδα είναι αν αρχίσει έτσι, οπότε ναι, είναι πουλάωμούρη indeed και προσπαθώ να φανώξεχωριστόςκαιγαμάτος μπροστά σε όλα τα χαζά άβουλα παρακμιακά ζωάκια της εποχής μου.

Νο. Αλλού κάνεις επανάσταση.

Ποιός σου είπε ότι δεν μου αρέσει να γράφω έτσι ; 'Οσο κάνει κέφι στον Πατρέα να χρησιμοποιεί πολυτονικόν. Εγώ δεν έχω ασκηθεί αρκετά με αυτό. Αν το κατείχα πλήρως θα χρησιμοποιούσα και αυτό. Τα ολόκληρα κείμενα εις την αγγλικήν τα απαγορεύουν διότι το στέκι δεν είναι αγγλικόν ή θα ήταν ακατανόητα σε κάποιους. Δεν σε έβλεπα να αντιδράς τόσο καιρό όταν είχαμε ειρηνικούς διαλόγους σε άλλες κατηγορίες θεμάτων και χρησιμοποιούσα ακριβώς αυτήν την γλώσσα. Μια άλλη εκδοχή της γλώσσης δεν είναι ακατανόητη. Ελπίζω δηλαδή, διότι αν είναι ακατανόητη, τότε πραγματικά θλίβομαι. Επανάστασις ίσως δεν ήτο η σωστή λέξις, αντίστασις είναι η σωστή. Ποιός αποφασίζει ποιά είναι η μόδα και ποιός μου απαγορεύει να ακολουθώ άλλη μόδα και αφού έχεις τόση εμπιστοσύνη εις την δική σου μόδα γιατί σε φοβίζει μήπως επικρατήσει η δική μου ; Σε πληροφορώ ότι αυτήν την στιγμή που μιλάμε, υπάρχουν όλο και περισσότεροι χρήστες στο διαδίκτυο που χρησιμοποιούν πολυτονικό και την μορφή της γλώσσης της αρεσκείας τους χωρίς να τους ενοχλεί κανείς. Δηλαδή με άλλα λόγια μου λες ότι κάποιοι μόνο επιτρέπεται να αποφασίζουν ποιά θα είναι η μόδα. 'Αρα φασισμός. 'Αρα πάει περίπατο ο προοδευτισμός. Κοίτα, εγώ δεν απαγόρευσα σε κανέναν από εσάς να γράφετε αγγλικά, ούτε επιβάλλω μόδα. Εγώ απλά το κάνω κέφι. Εκτός αν πιστεύεις ότι υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να μου επιβάλλει τι μου κάνει κέφι. Αλλά θα μου ήτο αδιάφορον. Μου αρέσει να υποστηρίζω όλα τα προοδευτικά κινήματα, την ανεξιθρησκεία, την ισότητα και την ελευθερία επιλογών όσο δεν βλάπτει τους άλλους, μισώ τους φασίστες και γράφω όπως θέλω και εγώ αποφασίζω για την αισθητική του κειμένου μου. Αν σας προσβάλλει διαγράψτε με.

Για θεμα ''ελληνικης γλωσσας''?Λυπαμαι,αλλα επισημη ειναι τα Νεα Ελληνικα,ουτε τα Αρχαια,ουτε η Δημοτικη,ουτε η Καθαρευουσα.
Το θετω ως ζητημα στην ΟΔ.

Δεν μου λες παλλικάρι ; Με αυτό το σκεπτικόν η επίσημη θρησκεία αυτού του κωλοκράτους είναι ο ορθόδοξος Χριστιανισμός. Μήπως θες να διαγράψουμε όλα τα δημοσιεύματα που δεν είναι σύμφωνα με την Ορθοδοξία ή όσα μέλη δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι ; Δες την άλλη όψη του νομίσματος και μην πορώνεσαι. Η πολυσυλλεκτικότητα των σύγχρονων κοινωνιών και η δημοκρατία προυποθέτει ότι γίνονται δεκτοί οι πάντες. Ανεξαρτήτως χρώματος, πολιτικών φρονημάτων και γλώσσης ! Εγώ δεν εισηγήθηκα σε καμμία ΟΔ επειδή με προσβάλλουν τα ελληνοαγγλικά κάποιων.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν μου λες παλλικάρι ; Με αυτό το σκεπτικόν η επίσημη θρησκεία αυτού του κωλοκράτους είναι ο ορθόδοξος Χριστιανισμός. Μήπως θες να διαγράψουμε όλα τα δημοσιεύματα που δεν είναι σύμφωνα με την Ορθοδοξία ; Δες την άλλη όψη του νομίσματος και μην πορώνεσαι.

Για το φορουμ μιλησα συγκεκριμενα.Γιατι να μην απαγορευεται να γραψουμε σε καθαρευουσα,και να απαγορευεται να γραψουμε ολοκληρο κειμενο στα αγγλικα?
Δεν θα επαναλαμβανομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ποιός σου είπε ότι δεν μου αρέσει να γράφω έτσι ; 'Οσο κάνει κέφι στον Πατρέα να χρησιμοποιεί μονοτονικόν. Εγώ δεν έχω ασκηθεί αρκετά με αυτό. Αν το κατείχα πλήρως θα χρησιμοποιούσα και αυτό. Τα ολόκληρα κείμενα εις την αγγλικήν τα απαγορεύουν διότι το στέκι δεν είναι αγγλικό ή θα ήταν ακατανόητα σε κάποιους. Δεν σε έβλεπα να αντιδράς τόσο καιρό όταν είχαμε ειρηνικούς διαλόγους σε άλλες κατηγορίες θεμάτων και χρησιμοποιούσα ακριβώς αυτή την γλώσσα. Μια άλλη εκδοχή της γλώσσης δεν είναι ακατανόητη. Ελπίζω δηλαδή, διότι αν είναι ακατανόητη, τότε πραγματικά θλίβομαι. Επανάστασις ίσως δεν ήτο η σωστή λέξις, αντίστασις είναι η σωστή. Ποιός αποφασίζει ποιά είναι η μόδα και ποιός μου απαγορεύει να ακολουθώ άλλη μόδα και αφού έχεις τόση εμπιστοσύνη στην δική σου μόδα γιατί σε φοβίζει μήπως επικρατήσει η δική μου ; Σε πληροφορώ ότι αυτήτην στιγμή που μιλάμε, υπάρχουν όλο και περισσότεροι χρήστες στο διαδίκτυο που χρησιμοποιούν πολυτονικό και την μορφή της γλώσσης της αρεσκείας τους χωρίς να τους ενοχλεί κανείς. Δηλαδή με άλλα λόγια μου λες ότι κάποιοι μόνο επιτρέπεται να αποφασίζουν ποιά θα είναι η μόδα. 'Αρα φασισμός. 'Αρα πάει περίπατο ο προοδευτισμός. Κοίτα, εγώ δεν απαγόρευσα σε κανέναν από εσάς να γράφετε αγγλικά, ούτε επιβάλλω μόδα. Εγώ απλά το κάνω κέφι. Εκτός αν πιστεύεις ότι υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να μου επιβάλλει τι μου κάνει κέφι. Αλλά θα μου ήτο αδιάφορον. Μου αρέσει να υποστηρίζω όλα τα προοδευτικά κινήματα, την ανεξιθρησκεία, την ισότητα και την ελευθερία επιλογών όσο δεν βλάπτει τους άλλους, μισώ τους φασίστες και γράφω όπως θέλω και εγώ αποφασίζω για την αισθητική του κειμένου μου. Αν σας προσβάλλει διαγράψτε με.
Βάζεις πολλά λόγια στο στόμα μου. :P

Προφανώς και έχεις όλο το δικαίωμα να σου αρέσει και να γράφεις όπως θες, χωρίς όμως να κάθεσαι και να "προσβάλεις" όλη την αντίπερα όχθη επειδή γράφει αγγλικά, κινέζινα και greeklish και επειδή τέλοςπαντων έχει διαφορετικό τρόπο γραφής από σένα. Είναι ειρωνεία από τη στιγμή που γράφεις κι εσύ με έναν αντίστοιχο "περίεργο" τρόπο.
Δες λίγο το προηγούμενό σου ποστ.

Είπες και ξείπες για να φανεί η καθαρεύουσα και το πολυτονικό πιο "ανώτερο".
Παραδέχεσαι κι εσύ ότι είναι μόδα όπως τα greeklish, οπότε τι συζητάμε;
Πουλάωμούρη ήταν κάποτε τα greeklish, πουλάωμούρη κι αυτό σήμερα.

πόσες φορές έχω πει αυτή τη φράση σήμερα; >,<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Για το φορουμ μιλησα συγκεκριμενα.Γιατι να μην απαγορευεται να γραψουμε σε καθαρευουσα,και να απαγορευεται να γραψουμε ολοκληρο κειμενο στα αγγλικα?
Δεν θα επαναλαμβανομαι.
Γιατι η καθαρευουσα, ειναι Ελληνικη γλωσσα, ενω τα αγγλικα οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γιατι η καθαρευουσα, ειναι Ελληνικη γλωσσα, ενω τα αγγλικα οχι.

So?Και η Μυκηναικη ειναι Ελληνικη γλωσσα αλλα δεν θα ηθελες να αρχισω να γραφω με Γραμμικη Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Βάζεις πολλά λόγια στο στόμα μου. :P

Προφανώς και έχεις όλο το δικαίωμα να σου αρέσει και να γράφεις όπως θες, χωρίς όμως να κάθεσαι και να "προσβάλεις" όλη την αντίπερα όχθη επειδή γράφει αγγλικά, κινέζινα και greeklish και επειδή τέλοςπαντων έχει διαφορετικό τρόπο γραφής από σένα. Είναι ειρωνεία από τη στιγμή που γράφεις κι εσύ με έναν αντίστοιχο "περίεργο" τρόπο.
Δες λίγο το προηγούμενό σου ποστ.

Είπες και ξείπες για να φανεί η καθαρεύουσα και το πολυτονικό πιο "ανώτερο".
Παραδέχεσαι κι εσύ ότι είναι μόδα όπως τα greeklish, οπότε τι συζητάμε;
Πουλάωμούρη ήταν κάποτε τα greeklish, πουλάωμούρη κι αυτό σήμερα.

πόσες φορές έχω πει αυτή τη φράση σήμερα; >,<

Είναι επιθυμία που προέκυψε ξαφνικά από την ψυχή. Μπορεί όμως να γίνει μόδα, αυτό λέω. Αυτή η μόδα όμως γιατί είναι επικίνδυνη ; Δεν προσέβαλλα την αντιπέρα όχθη. Αυτά τα έλεγα πάντα περί γλώσσης, ακόμα και όταν δεν έγραφα έτσι. Τώρα προσβλήθηκε ; Ας με σατυρίζει και η άλλη πλευρά, δεν της το απαγορεύω. Αν κάποιοι έχουν πρόβλημα με το γράμμα και όχι το πνεύμα είναι δική των υπόθεσις. Δια εμέ είναι και ένα είδος διαννοητικής ασκήσεως. Είναι αρκετοί οι λόγοι που το κάνω, απλά ξεκίνησε ως μια επιθυμία της ψυχής. Δεν απολογούμαι. Μου προκαλεί ευθυμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ρε παιδιά, θα πω κάτι πολύ απλό, που το είπε περίπου και κάποιος άλλος φίλος από το i-steki.
Άλλο η καθαρεύουσα και άλλο το πολυτονικό σύστημα. Μπορείς να γράψεις καθαρεύουσα μονοτονικά ή να χρησιμοποιήσεις το πολυτονικό στη δημοτική. Το δεύτερο το έχουν κάνει μάλιστα πολλοί Νεοέλληνες ποιητές (π.χ. Καβάφης, Παυλόπουλος), χωρίς να χρησιμοποιούν αρχαΐζουσα (ο Καβάφης χρησιμοποίησε απλώς κάποιους στοχευμένους τύπους, όχι την αρχαΐζουσα ως γλώσσα).
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το πολυτονικό σύστημα έχει κυρίως σχέση με την προφορά, τον τονισμό και την έκταση των φθόγγων. Αλλιώς προφέρεται ένα φωνήεν με οξεία, αλλιώς με βαρεία, αλλιώς με περισπωμένη, αλλιώς προφέρεται ένας φθόγγος με ψιλή, αλλιώς με δασεία. Ουσιαστικά, αλλιώς προφέρονται και τα διάφορα φωνήεντα ή σύμφωνα, αλλά αυτό δεν εντάσσεται στο θέμα του τονικού συστήματος. Ο στόχος λοιπόν του πολυτονικού είναι η καθοδήγηση των χρηστών της ελληνικής στη σωστή προφορά και στο σωστό τονισμό της γλώσσας. Πώς μπορεί να το πετύχει αυτό όμως σε μια κοινωνία όπου όχι μόνο η πλειονότητα των ανθρώπων δεν ξέρουν να προφέρουν, δεν μπορούν να αποδώσουν σωστά αυτά τα "χαριτωμένα σημαδάκια" πάνω από τα γράμματα, αλλά και έχουν αλλάξει οι φωνητικές αξίες τόσο ριζικά ώστε ο τρόπος που μιλούσαν οι αρχαίοι να είναι εξ ορισμού πολύ διαφορετικός από αυτόν που χρησιμοποιούν οι σύγχρονοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
So?Και η Μυκηναικη ειναι Ελληνικη γλωσσα αλλα δεν θα ηθελες να αρχισω να γραφω με Γραμμικη Β.

Τι συγκρίνεις ; τς τς τς. Φτάσαμε ως εκεί ; Να μην καταλαβαίνουμε ένα "ν" παραπάνω ή ένα "των" αντί "τους" ; Τότε πραγματικά χάσαμε το παιχνίδι. Το ν σε ενημερώνω έχει φοβερόν κραδασμόν όταν προφέρεται, αν και δεν ομιλώ έτσι :P μου αρέσει να το βλέπω όμως. ν παααααχύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Τι συγκρίνεις ; τς τς τς. Φτάσαμε ως εκεί ; Να μην καταλαβαίνουμε ένα "ν" παραπάνω ή ένα "των" αντί "τους" ; Τότε πραγματικά χάσαμε το παιχνίδι. Το ν σε ενημερώνω έχει φοβερόν κραδασμόν όταν προφέρεται, αν και δεν ομιλώ έτσι :P μου αρέσει να το βλέπω όμως. ν παααααχύ.

Συγγνώμη, φίλε, αλλά αν διαβάζεις σωστά ελληνικά, το θέμα μιλάει για το πολυτονικό σύστημα. Το ευφωνικό ν δεν έχει σχέση με το πολυτονικό! :offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Kατά,εδώ να πούμε το μονοτονικό δε ξέρω το πολυτονικό με μάρανε.

Για όσους έχουν άγχος μη επιβίωσης της Ελληνικής ...well don't sweat it out .H Eλληνική έχει αξιοθαύμαστη ιστορική συνέχεια και θα είναι μια από τις τελευταίες γλώσσες στο πλανήτη που θα πεθάνει.

Η φυσική εξέλιξη της κάθε γλώσσας είναι αναπόφευκτη και θα προσαρμοστεί στις απαιτήσεις των καιρών.Εντωμεταξύ εντελώς κατά αν η επαναφορά του πολυτονικού αφορά εθνοθρησκευτικές ιδεοληψίες και tantrums

Πετράν πες μου ότι στα emails σου σε ότι αφορά τα dealings σου με επίσημους φορείς στην Ελλάδα απαντάς σε πολυτονικό.Όχι πες το μου να πάθω εγκεφαλικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πάντως νομικά η επίσημη μορφή της γλώσσας εδώ και 35+ χρόνια είναι το μονοτονικό.Αν δε κάνω λάθος υπήρχε μεταβατικό στάδιο μέχρι τις 31/12/1989 ώστε κάποιος πολίτης στα επίσημα dealings του με το κράτος να χρησιμοποιεί το πολυτονικό.Από εκείνο το σημείο και έπειτα η χρήση του πολυτονικού δεν αποτελεί τη νόμιμη γραφή των νέων Ελληνικών σύμφωνα με την Ελληνική Δημοκρατία και έτσι πχ μια αίτηση γραμμένη στο πολυτονικό μπορεί να απορριφθεί , μια απάντηση στο πολυτονικό σε επίσημη αλληλογραφία με τους κρατικούς φορείς μπορεί να αγνοηθεί κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έχω άδικο; Μήπως να κοιτάμε και λίγο την ουσία;

Μια είναι η ουσία δεν υπάρχει αθανασία της ελληνικής γλώσσης.

anyway μπορείτε να κοιμάστε ήσυχοι :P

γενικώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν ανυσιχειτε για την επιβιωση της γλωσσας, γενικα και αοριστα, μην αγχονεστε αλλο! Στα πανεπιστιμια του εξωτερικου υπαρχουν φοιτητες που γνωριζουν τα αρχαια πολυ καλητερα απο Ελληνες φοιτητες φιλολογιας/φιλοσοφιας/αρχαιολογιας.


Δεν βρισκω τον λογο να προσκολατε καποιος στο πολυτονικο, ή να το καταπολεμα... Το να επιμενεις με πολυτονικο (ή και με αρχαΐζουσα) στις μερες μας μου φαινετε μαλλον γραφικο... Επιλογη του καθενος φυσικα, και δεν κατακρινω κανεναν σε περιπτωση που αυτο διαλεγει, αλλα δεν θεωρω πως ειναι τοσο σημαντικο οσο πιστευουν τα ατομα αυτα, το να χρησιμοποιειτε η γλωσσα με τον τροπο που χρησιμοποιουνταν πριν χρονια.
Η γλωσσα ειναι ζωντανη, οπως η κοινωνια που την χρησιμοποιει, επομενο ειναι να εξελισετε και να αλλαζει! Για αυτο εχουμε τα αρχαια και τα νεα Ελληνικα, γιατι τα Ελληνικα μερικων αιωνων προ Χριστου δεν μπορουν να αντικατοπτρισουν τις σημερινες αναγκες! Αν δεν κανω λαθος, υπαρχουν και μεγαλες γλωσσικες διαφορες απο αιωνα σε αιωνα στα αρχαια, απλη συνεχια ειναι λοιπον να εχουν αλλαξει τοσο μεχρι σημερα, και να εχει χαθει και η αναγκη για τονους.


Προσωπικα δεν ξερω την διαφορα που εχουν οι τρεις τονοι μεταξυ τους, δεν ξερω να διαβασω την προφορα που υποδεικνυουν και ακομα περισσοτερο δεν ξερω να τους χρησιμοποιησω. Ποτε δεν καταλαβα ποτε ειναι μακρυ και ποτε βραχυ και τον αντιστοιχο τονο που θα πρεπει να παρει, αναλογα με την θεση τις συλαβης. Επομενος, δεν μπορω να βαλω τονους σε πολυτονικο συστιμα, ουτε ξερω να "αποκωδικοποιησω" την εννοια των τονων σε ενα πολυτονικο κειμενο, Ειτε διαβασω ενα κειμενο με πολυτονικο συστιμα, ειτε ενα με μονοτονικο, ειτε ενα χωρις τονους, θα διαβασω τα γραμματα, οχι τους τονους, και λογο του οτι απλα ξερω την γλωσσα ξερω πως να προφερω...
Και οπως μπορειτε να διαπιστωσετε και απο τα μηνυματα μου, το πολιτονικο δεν ειναι και η πιο αμεση εληψη μου... Προτιμω να βελτιωσω την ορθογραφια μου, να συνιθησω να βαζω τονους μονοτονικου, να μαθω σωστη γραμματικη και μετα ισως να περασω και σε αρχαια ή σε πολυτονικο... Η γνωση ειναι παντα θετικη, ακομα και αν δεν προεκειτε για κατι με αμεση και καθημερινη χρηση.

Γενικος πιστευω πως δεν υπαρχει λογος καθημερινα κειμενα να ειναι γραμμενα με πολυτονικο, αυτο το συστιμα γραφης ειναι κατι που ανηκει στο παρελθον, εχει ακαδιμαΐκο ενδιαφερον πλεων και η καθημερινοτιτα πρεπει να αντικατοπτριζετε απο κατι που της ταιριαζει. Και φυσικα, τα greeklish δεν ταιριαζουν στην καθημερινοτιτα! Καλα ητανε τα greeklish στο IRC για να το παιξουμε l33t h@k3rs, πανε ομως αυτες οι εποχες, η πληροφορικη εχει παει βηματα μπροστα και εχει προσφερει πολυ μεγαλες ανεσεις, ας τις εκμεταλευτουμε. Ας ηρεμισουμε λιγο απο τις μοδες και τα διαφορα ρευματα να κατσουμε να δουμε τι πραγματικα ειναι πρακτικο και συγχρονος καθρευτιζει αυτο που εχουμε να πουμε. Πιστευω πως θα καταληξουμε στα νεα Ελληνικα, με μονοτονικο συστιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Σκοτώνοντας την γλώσσα σκοτώνουμε και την ιστορία μας.

Έτσι ακριβώς. Τα greeklish και ειδικά τα greeklish που χρησιμοποιουν τα σημερινα 15χρονα είναι έγκλημα κατά της ελληνικής γλώσσας που είναι από τις πιο ωραίες (ίσως η πιο ωραία) γλώσσα του κόσμου. Ποια άλλα γλώσσα μοιάζει με την ελληνική; Ποια άλλη εχει αυτές τις ιδιαιτερότητες; Αυτή τη σπουδαιότητα; Από αυτή την άποψη, σίγουρα προτιμώ το πολυτονικό απο τα greeklish. Αλλά και πάλι, ποιος νέος θα χρησιμοποιήσει πολυτονικό σήμερα; Μόνο οι μαθητές που κάνουν αρχαία και οι φαν του Άδωνι. Έχει κάποια χρησιμότητα; Μόνο οι ηλικιωμένοι το χρησιμοποιούν και όχι όλοι. Οι λέξεις έχουν σημασία στην ελληνική, όχι οι τόνοι. Παλιά είχα διατυπώσει την άποψη να καταργηθούν εντελώς οι τόνοι. Λάθος. Νομίζω πως τα νεοελληνικά με τόνους είναι μια χαρά και το καλύτερο. Ούτε πολυτονικό, ούτε greeklish. Και σεβασμός στην ελληνική γενικά, αρχαία και νέα.

ΥΓ.Αλήθεια, πως γίνεται να γράψει κάποιος με πολυτονικό στον υπολογιστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Αυτο που είπε ο φίλος μας ο ανήσυχος είναι πολύ σωστό.Τα greeklish σκοτώνουν τη γλώσσα μας και προκαλούν πρόβλημα κυρίως στους μαθητές όταν καλούνται να γράψουν τη γλώσσα μας.Κι εγώ διαφωνώ με το πολυτονικό σύστημα.Εφόσον στα σχολεία διδασκόμαστε αρχαία και διδασκόμαστε-εκτος αν είνα στην κοσμάρα του ο φιλόλογος-το λόγο για τον οποίο υπήρχαν όλοι αυτοί οι τόνοι και τα πνεύματα.

διάβασα το μήνυμα του Πέτρου (Πατρεύς )και ειλικρινά είχε αρκετό ενδιαφέρον.Όντως γράφοντας με πνεύματα οξείες περισπωμένες και βαρείες το κείμενο δείχνει πιο όμορφο.Αλλά θεωρώ πως πρέπει να συμβιβαζόμαστε με τις επιταγές των νέων εποχών.Είναι όντως μαγευτική γλώσσα τα αρχαία αλλά δεν πιστεύω πως είναι σωστό να μένουμε προσκολλημένοι στους παλιούς χρόνους.
Μετά από όσα είπα τάσσομαι κατά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τι συγκρίνεις ; τς τς τς. Φτάσαμε ως εκεί ; Να μην καταλαβαίνουμε ένα "ν" παραπάνω ή ένα "των" αντί "τους" ; Τότε πραγματικά χάσαμε το παιχνίδι. Το ν σε ενημερώνω έχει φοβερόν κραδασμόν όταν προφέρεται, αν και δεν ομιλώ έτσι :P μου αρέσει να το βλέπω όμως. ν παααααχύ.

Νι?Τι νι?Εγω μονο το ν+1 ξερω.

Οπως εχουμε καταλαβει λοιπον,δεν υπαρχει καποια ΄λογικη εξηγηση,που να αιτιολογει την χρηση της καθαρευουσας,και οχι αλλων γλωσσων.
Προκειται καθαρα για πολιτικους και ιδεολογικους σκοπους,in other words,μεταφυσικες μαλακιες και φανατισμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά.
Είμαι όμως ενάντιος στα greeklish που σκοτώνουν την γλώσσα μας.
Ας χρησιμοποιούμε όλοι τους ελληνικούς χαρακτήρες, και μετά βλέπουμε για τους τόνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top