• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ακόμα και εδώ είμαι ανάποδη. :P
Δεν πονάω ή πονάω ελάχιστα χωρίς να χρειαστεί να πάρω depon τις περισσότερες φορές.

Μια γνωστή μου όταν πονούσε έπινε ένα ποτηράκι λικέρ και κοιμόταν. Δεν ξέρω πώς τη βοηθούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
χμ να ρωτησω εγω κατι και αν θελετε με βγαζετε οφφ τοπικ.
Τους τελευταιους 7-8 μηνες, τις δυο πρωτες μερες της περιοδου εχω απιστευτο εκνευρισμο σε βαθμο υστεριας ομως και καταθλιψη - κλαιω ΓΟΕΡΑ χωρις λογο! Η εφευρισκω εναν (μα γιατι αργει τοσο πολυ το φαναρι, κανεις δε μ'αγαπαει πιααααα; )
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;; Δε μπορω, θα με περασουν για τρελη στο τελος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
χμ να ρωτησω εγω κατι και αν θελετε με βγαζετε οφφ τοπικ.
Τους τελευταιους 7-8 μηνες, τις δυο πρωτες μερες της περιοδου εχω απιστευτο εκνευρισμο σε βαθμο υστεριας ομως και καταθλιψη - κλαιω ΓΟΕΡΑ χωρις λογο! Η εφευρισκω εναν (μα γιατι αργει τοσο πολυ το φαναρι, κανεις δε μ'αγαπαει πιααααα; )
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;; Δε μπορω, θα με περασουν για τρελη στο τελος...
Αυτά είναι συμπτώματα της πτώσης του επιπέδου των ορμονών (αν δεν πέσουν τα επίπεδα, δεν εμφανίζεται έμμηνος).
Επειδή η απόκριση, τα επίπεδα και η κλίση της πτώσης των ορμονών (όχι μόνο του φύλου αλλά γενικώς) δεν είναι σταθερά ούτε από άτομο σε άτομο αλλά ούτε και στο ίδιο άτομο κατά τη διάρκεια της ζωής του, είναι συχνό ο κύκλος να επηρεάζει εντονότερα άλλοτε άλλες γυναίκες. Έχεις δηλ. πιθανότητες τα συμπτώματα να υποχωρήσουν όπως ήρθαν κάποια στιγμή.

Τα αντισυλληπτικά συνήθως ή βοηθούν ή επιδεινώνουν την κατάσταση, με το πρώτο να υπερισχύει.
Μια λύση είναι να ασκείσαι με ζήλο ιδίως την εβδομάδα προ της περιόδου. Επίσης το σεξ (και ο αυνανισμός) βοηθάει, η συναισθηματική ισορροπια (μην πεθαίνεις στο στρες και τη στενοχώρια όλο το μήνα και απλώς καταρρέεις στο τέλος του κύκλου), κάποια υποστήριξη ιδίως από σύντροφο, ύπνος, καμιά χαλαρωτική ενασχόληση, καλό φαγητό, μια οικονομία στους καφέδες και το αλκοόλ.
Γενικώς δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης, ενίοτε και σε σοβαρές καταστάσεις προεμμηνορυσιακού συνδρόμου και εφόσον οι λοιποί τρόποι έχουν αποτύχει, μπορούν να χορηγηθούν αντικαταθλιπτικά αλλά για 2 μέρες το μήνα προφανώς δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μια γνωστή μου όταν πονούσε έπινε ένα ποτηράκι λικέρ και κοιμόταν. Δεν ξέρω πώς τη βοηθούσε.


Χαλάρωσις... :drunk:

αλλά δεν θα γίνουμε και αλκοολικοί για μία περίοδο!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ένα ποτηράκι βρε συ!
Όποια θέλει παρέα να τα πιούμε ας φωνάξει. :drunk:

Ίσως με το αλκοόλ καλμάρουν οι πόνοι, δεν ξέρω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ένα ποτηράκι βρε συ!
Όποια θέλει παρέα να τα πιούμε ας φωνάξει. :drunk:

Ίσως με το αλκοόλ καλμάρουν οι πόνοι, δεν ξέρω. :/:

Έρχομαι παρέα με την κουβέρτα μου! :beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Έρχομαι παρέα με την κουβέρτα μου! :beer:


Σκεφτείτε 3-4 γυναίκες που έχουν περίοδο ταυτόχρονα και πονάνε, όλες στο ίδιο δωμάτιο. Scary...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Σκεφτείτε 3-4 γυναίκες που έχουν περίοδο ταυτόχρονα και πονάνε, όλες στο ίδιο δωμάτιο. Scary...
αυτο είναι εύκολο! εξ αλλου δε λενε (και ισχυει κιολας) οτι οι περιοδοι των γυναικων συγχρονιζονται οταν μενουν μαζί για μεγαλο χρονικο διαστημα; με την αδερφη μου και την κολλητη μου πολλες φορες εχουμε "συγχρονιστει":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σκεφτείτε 3-4 γυναίκες που έχουν περίοδο ταυτόχρονα και πονάνε, όλες στο ίδιο δωμάτιο. Scary...

Scary αλλά ίσως με την κουβέντα να ξεχαστεί ο πόνος...:D

αυτο είναι εύκολο! εξ αλλου δε λενε (και ισχυει κιολας) οτι οι περιοδοι των γυναικων συγχρονιζονται οταν μενουν μαζί για μεγαλο χρονικο διαστημα; με την αδερφη μου και την κολλητη μου πολλες φορες εχουμε "συγχρονιστει":P

Πόσο δίκιο έχεις! Δεν το είχα παρατηρήσει τόσο καιρό αλλά ναι...ισχύει! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
καλο θα ηταν επισης να φορας χοντρες καλτσες για να ειναι ζεστα τα ποδια σου,εμενα παντως οταν δεν κρυωνουν τα ποδια μου νιωθω πολυ καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
καπου εδω μπορω να νιωσω ευτυχισμενη :P εδω κ 2-3χρονια δεν καταλαβαινω τιποτα στις ημερες της περιοδου!απλα το νιωθω την προηγουμενη ημερα η λιγες ωρες πριν...αυτο παρατηρηθηκε μετα απο μια υγεινη διατροφη που ακολουθησα...την οποια πλεον δεν ακολουθω δυστυχως ομως απολαμβανω ακομα τα ωφελη της σ αυτον τον τομεα!...ομως για οσες μισειτε τις μερες αυτες εχω διαβασει πως ο πονος ειναι πολυ πιο ανυποφορος οταν τισ ημερες αυτες καταναλωνετε : σοκολατα,καφε,πατατακια,αναψυκτικα κτλ. δηλαδη γενικα ανθυγειινες τροφες...αφτα! =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Να σας πω το πρόβλημα μου...:redface: Έχω περίοδο εδώ και 5 περίπου χρονια και απ την πρωτη στιγμη που μου ήρθε ηταν ασταθής... Ειπα οτι με τα χρονια θα σταθεροποιηθει... Αμ δε! Μετα απο τοσο καιρο και ποτε δεν ερχεται συγκεκριμενη μερα και φυσικα ουτε και καθε μηνα! Αλλοτε εχω πολυ μεγαλη ροη και κραταει ως και 8 μερες και αλλοτε παρα πολυ μικρη και κρατα μεχρι και 3 μερες... Εχει τυχη να εχω κ δυο φορες τον ιδιο μηνα! Ξερει κανεις να μου πει τι μπορει να συμβαινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
Να σας πω το πρόβλημα μου...:redface: Έχω περίοδο εδώ και 5 περίπου χρονια και απ την πρωτη στιγμη που μου ήρθε ηταν ασταθής... Ειπα οτι με τα χρονια θα σταθεροποιηθει... Αμ δε! Μετα απο τοσο καιρο και ποτε δεν ερχεται συγκεκριμενη μερα και φυσικα ουτε και καθε μηνα! Αλλοτε εχω πολυ μεγαλη ροη και κραταει ως και 8 μερες και αλλοτε παρα πολυ μικρη και κρατα μεχρι και 3 μερες... Εχει τυχη να εχω κ δυο φορες τον ιδιο μηνα! Ξερει κανεις να μου πει τι μπορει να συμβαινει?

Μελίναα...το ίδιο ακρηβώς είχα πάθει και εγώ! :redface: θυμάμαι ότι στο γυμνάσιο αλλά και σε όλο το λύκειο δεν είχα ποτέ σταθερό κύκλο....δλδ υπήρχαν φορές που μπορεί να είχα περίοδο δύο φορές μέσα στον ίδιο μήνα ενώ κάτι άλλες δεν μου ερχότανε καθόλου...
Θυμάμαι χαρακτηριστικά που είχε να μου έρθει γύρω στους 4 μήνες όταν ήμουν γ' γυμανασίου :eek: και η μαμά μου είχε αρχίσει να ανησυχεί....Με πήγε λοιπόν στη γυναικολόγο της για να κάνω εξετάσεις. Τελικά δεν είχα τίποτα...και η γιατρός μας εξήγησε ότι είναι απόλυτα φυσιολογική αυτή η αστάθεια και ότι μέχρι τα 18 αυτό είναι φυσικό να συμβαίνει...(μάλλον λόγω ηλικίας-ορμονών). Μεγαλώνοντας όμως συνήθως σταθεροποιήται....Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς! συμβαίνει στα περισσότερα κορίτσια αυτό...αλλά αν θες να το σιγουρέψεις δεν έχεις παρά να συμβουλευτείς έναν γυναικολόγο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Αχ σ'ευχαριστω!:D Τώρα τελευταία είχα αρχίσει να ανησυχώ γιατί μου είχαν πει πως φυσιολογικό είναι μόνο για τα 2 πρώτα χρόνια... και λιγο πολυ δεν ηθελα να παω σε γυναικολόγο γιατί κατα βαση φοβομουν μηπως εχω κατι...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Στον γυναικολόγο θα ήταν καλό να πας. Απλά για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι τίποτα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχω ακούσει από πολλές κοπέλες, και το παρατήρησα και εγώ, ότι τα πονάκια στη κοιλιακή χώρα ηρεμούν τοποθετώντας τα χεράκια εκεί.
Κάπως έτσι
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά που είχε να μου έρθει γύρω στους 4 μήνες όταν ήμουν γ' γυμανασίου :eek: και η μαμά μου είχε αρχίσει να ανησυχεί....Με πήγε λοιπόν στη γυναικολόγο της για να κάνω εξετάσεις. Τελικά δεν είχα τίποτα...και η γιατρός μας εξήγησε ότι είναι απόλυτα φυσιολογική αυτή η αστάθεια και ότι μέχρι τα 18 αυτό είναι φυσικό να συμβαίνει...(μάλλον λόγω ηλικίας-ορμονών). Μεγαλώνοντας όμως συνήθως σταθεροποιήται....Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς! συμβαίνει στα περισσότερα κορίτσια αυτό...αλλά αν θες να το σιγουρέψεις δεν έχεις παρά να συμβουλευτείς έναν γυναικολόγο...:)
Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο στην Γ' γυμνασίου. Δεν είχα περίοδο από Αύγουστο μέχρι τον Ιανουάριο:confused:
Ε κάποια στιγμή πήγα με τη μαμά σε γυναικολόγο, με ρώτησε αν είχα για κάτι άγχος, αν έκανα κάποια δίαιτα, και ότι δε πρέπει να είναι κάτι σοβαρό. Δε με εξέτασε, απλά μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος, και που τελικά δεν είχα κάτι, και μετά από λίγες μέρες ήρθε και ησύχασα.:redface:
Από τότε, αν εξερέσεις κάποιους μήνες, έχω σταθερό κύκλο περίπου, οπότε πήγαινε κι εσύ για μια επίσκεψη δε χάνεις κάτι, και θα σου φύγει ένα βάρος.

Έχω ακούσει από πολλές κοπέλες, και το παρατήρησα και εγώ, ότι τα πονάκια στη κοιλιακή χώρα ηρεμούν τοποθετώντας τα χεράκια εκεί.
Κάπως έτσι
Ναι ακριβώς. Όταν έχεις πονάκια ίσως και να βοηθάει, αν όμως έχεις ΚΑΡΑπόνους, πίστεψέ με δεν αλλάζει τίποτα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σίγουρα, για αυτό το προσδιόρισα. Άλλωστε δεν έχω βιώσει πόνους ή καραπόνους (όπως τους λες) της περιόδου. Απλά όταν με πιάνουν τα πονάκια με τα χέρια, δεν ξέρω θερμοκρασία σώματος είναι (?), σταματάνε και μετά δεν πονάω.
Δε νομίζω όμως κάποιον να τον πιάνει απότομα ο δυνατός πόνος αλλά σταδιακά. Άρα δοκίμασέ το. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Για τους πονους βοηθαει πολλες φορες μια θερμοφορα... γιατι η ζετη δρα χαλαρωτικα και ανακουφιζει....Οσο για τις ψυχολογικες μεταπτωσεις μαλλον εξηγουνται γιατι σθνδεονται με το ορμονικο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
εμενα παλια με πόναγε υπερβολικά η κοιλια μου όταν αδιαθετούσα,ίδρωνα και πονούσαν και τα πόδια μου ,ζαλιζομουν...ήταν σαν να πέθαινα!
Παντα επαιρνα Ponstan.,ισως πριν απο αυτο depon(=ειναι πιο ηπιο παυσίπονο,δεν έκανε και τιποτα...ειδικα το αναβραζον,ασε που ειναι και χαλια) ..και μετα απο καμια ώρα μου πέρναγε,μεταμε ξαναπιανε!
πρέπει να κρατας το σώμα σ ζεστο ακομα και πριν αδιαθετησεις.Μην περπατας ξιπόλιτη ,να ντυνεσαι,κυριως να μην κρυωνει η μέση σου!εσύ μπορει να μην το καταλαβαινεις αλλα οταν αδια8ετησεις ενα μερος του πόνου 8α οφειλονται σε αυτά.

Υπαρχει ενα δυνατο χαπι για τους πονους της περιόδου ,ρωτα πάλι τον γυναικολογο σου!
Επίσης αν το έχεις προσεξει κατα την διάρκεια της μέρας δεν πονας στο ιδιο επιπεδο.δηλαδη υπαρχει μια ωρα (τυχαια παντα) που 8αα σε πιασει αυτη η κριση!οταν σκεφτεσαι συνεχεια τον πόνο τον επιδεινώνεις..προσπαθησε να χαλαρώσεις ,παρε το παυσίπονο παρε μια ζεστη κοθβέρτα και λπίζω όλα να πανε καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top