Συζήτηση για... τρίχες!

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα κάνω μια προσπάθεια να το εξηγήσω. Έχω δει ρε παιδί μου να κάνουν κάτι τούφες όχι πάνω πάνω όμως στα πιο πίσω μαλλιά και φαίνονται αν τα πιάσεις ή αν τα χεις μπροστά. Δεν θέλω νε την καμία να κάνω τις άκρες. Και δεν θα το έκανα μόνη μου ιατί είμαι άσχετη και θα τα κάνω χάλια.

Υγ. Η περιγραφή είναι άθλια, το ξέρω. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
τώρα κατάλαβα τι εννοείς. αν είναι έτσι, τότε εντάξει. είναι όμορφο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Είμαι βαμμένη ξανθιά και λέω να το γυρίσω σε ξανθό-χάλκινο something..:hmm:
Ενώ έχω περάσει απ'ολές σχεδόν τις αποχρώσεις το χάλκινο είναι απ'αυτά που μου έχει ξεφύγει..
Το έχει καμια ποτέ σας? Είναι τόσο δύσκολο χρώμα όπως το κόκκινο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
τώρα κατάλαβα τι εννοείς. αν είναι έτσι, τότε εντάξει. είναι όμορφο :)
Ναι και εγώ που το είδα σε μια κοπέλα με άρεσε πάρα πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πρινς,επειδή έχεις άσπρο δέρμα,ΑΣΕ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΦΕ.:P Εκτός και αν είναι σκουρο κάπως καφέ. Επίσης,σκέψου ένα μελί-καροτί-χάλκινο κάπως. Είναι το χρώμα που πραγματικά επειδή είσαι άσπρη πρέπει να έχεις.:P
Εγώ το ombre σιγά σιγά σε χάλκινο θα το πάω,γιατί στην αρχή που το΄χα κάνει μελί προς χάλκινο είχε βγει επειδή αυτό είναι το δικό μου ξάνοιγμα. Χώρια που έχω να τα περάσω μήνες επειδή διατηρείται και έχει γίνει ξανθό.:redface:
Σκούρο έγινε, θεώρησα ότι θα ήταν οκ, αλλά δεν. Ευτυχώς με τα λουσίματα ανοίγει και θα γίνει ελπίζω όπως ήταν και δε θα τα ξαβάψω. Χάλκινα-κόκκινο-ξανθά τα είχα πριν από αυτό. Ακόμα και η πωλήτρια στα χόντος με ρώτησε 2 φορές αν θέλω να εξαφανίσω το χάλκινο, κάτι ήξερε. Τεςπαα, έπρεπε να'μαι φυσική κοκκινομάλλα να μην μπλέκω με βαφές και βλακείες.πφφ

Είμαι βαμμένη ξανθιά και λέω να το γυρίσω σε ξανθό-χάλκινο something..:hmm:
Ενώ έχω περάσει απ'ολές σχεδόν τις αποχρώσεις το χάλκινο είναι απ'αυτά που μου έχει ξεφύγει..
Το έχει καμια ποτέ σας? Είναι τόσο δύσκολο χρώμα όπως το κόκκινο?

Meee.
Σε επίπεδο δυσκολίας. φαντάζομαι εννοείς ότι ξερνάει εύκολα έτσι; Νε, ξερνάει πανεύκολα όπως το κόκκινο, θέλει φρεσκάρισμα συχνά γιατί ξανθίζει πολύ, αλλά να σου πω την αλήθεια, το προτιμώ από το κόκκινο. Τουλχ σε μένα το χάλκινο όσο περνούσε ο καιρός μπορεί να άλλαζε το χρώμα να θάμπωνε, αλλά δεν είναι άσχημο όπως το κόκκινο που δεν άντεχα να κλείσω μήνα χωρίς βαφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Meee.
Σε επίπεδο δυσκολίας. φαντάζομαι εννοείς ότι ξερνάει εύκολα έτσι; Νε, ξερνάει πανεύκολα όπως το κόκκινο, θέλει φρεσκάρισμα συχνά γιατί ξανθίζει πολύ, αλλά να σου πω την αλήθεια, το προτιμώ από το κόκκινο. Τουλχ σε μένα το χάλκινο όσο περνούσε ο καιρός μπορεί να άλλαζε το χρώμα να θάμπωνε, αλλά δεν είναι άσχημο όπως το κόκκινο που δεν άντεχα να κλείσω μήνα χωρίς βαφή.

Η αλήθεια είναι οτι το κόκκινο με είχε ταλαιπωρίσει πολύ! Μέσα σε 15 μέρες όχι μόνο δεν ήταν το κόκκινο που είχα κάνει αλλά ένα απαίσιο χρώμα που πάνω ήταν η ρίζα στο ενδιάμεσο ένα κοκκινοχάλκινο και στις άκρες ένα ακόμα και ξεθωριασμένο πράγμα! Κόκκινο πάντως δεν το έλεγες!:P
Λέω να το τολμίσω το χάλκινο! Ελπίζω να μην το μετανιώσω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Γεια σας κορίτσια. :D
Λοιπόν, θέλω να ανοίξω τα μαλλιά μου (είναι καστανά) με φυσικό τρόπο...
Βρήκα κάποιες συνταγές με μέλι και ελαιόλαδο..
Έχει δοκιμάσει καμιά σας; Είχε αποτελέσματα; Αν ναι ποια από όλες τις μεθόδους;;

Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες, ευχαριστώ για κάθε απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μου προτείνετε καμιά καλή κρέμα για σγουρά μαλλιά για να βγενει πιο καλοσχηματισμενη η μπούκλα και να αποφύγω το φριζάρισμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
By the way Dimitra Kapa για να μη φριζάρει η μπούκλα μία είναι η λύση,μη λούζεσαι με καυτό νερό,χλυαρό και αν αντέχεις προς το το κρύο ιδιαίτερα όταν τα ξεβγάζεις από τη μαλακτική.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μου προτείνετε καμιά καλή κρέμα για σγουρά μαλλιά για να βγενει πιο καλοσχηματισμενη η μπούκλα και να αποφύγω το φριζάρισμα;
Επειδή κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα (με μαλλιά σπαστά που φριζάρουν) κι έχω δοκιμάσει άπειρες, έχω καταλήξει στην Sunsilk "Yuko", (αντικατέστησε την αντίστοιχη Pantene) σε μωβ μπουκάλι είναι (τουλάχιστον ήταν την τελευταία φορά που την αγόρασα) "Τέλεια λείανση για ατίθασα/φριζαρισμένα μαλλιά" και είναι leave-in δηλαδή θα τη βάζεις μετά το λούσιμο και δεν θα την ξεβγάζεις. Πάντα προσοχή στην ποσότητα, αν έχεις μακριά μαλλιά μια δόση σε μέγεθος φουντουκιού νομίζω θα είναι αρκετή.
Προσωπικά είναι η μόνη που τα αποτελέσματά της διαρκούν περισσότερο και δεν μου "βαραίνει" το μαλλί. Όλα τα υπόλοιπα που διαφημίζουν, ακόμα και τα ξηρά λάδια (που είναι trend τώρα) δεν μου κάνουν δουλειά. Μακάρι να ταιριάξει και σε σένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές κορίτσια. :) Ξερετε και κανα καλο σαμπουαν για μπούκλες; Πήρα ενα για βαμμενα μαλλιά της gliss αλλα ειναι χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Σαμπουάν καλό υπάρχει της Schwarzkopf professional, αλλά είναι κομάτι ακριβό και το βρίσκεις σε ορισμένα κομμωτήρια. Είναι το BC Bonacure color freeze το οποίο είναι για βαμένα μαλλιά που φριζάρουν, σε λευκό μπουκάλι με φούξια καπάκι που εκτός του οτι κάνει καλή δουλειά, μυρίζει υπέροχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Τελικά έβαψα τα μαλλιά μου καστανά.
Είναι χάλια. Δε μου πάνε καθόλου, φαίνομαι σαν νεκρή, με ασπρίζει πολύ, δε μπορώ να φορέσω μαύρο γιατί μοιάζω με γκοθού-ζόμπι-βαμπίρ.
Μάλλον το κόκκινο θα είναι για πάντα το χρώμα μου, δε μου πάει κανένα άλλο.
Πάω να κλάψω.

PS: το καρέ που έλεγα ότι θα κάνω; ΟΥΤΕ ΚΑΝ το δοκιμάζω μετά από αυτό.
Πιστεύω πως είναι μέχρι να συνηθίσεις το χρώμα. Κι εγώ έβαψα για πρώτη φορά τα μαλλιά της μητέρας μου ( τα δικά μου δε τα βάφω και η μητέρα μου πήγαινε συνήθως στο κομμωτήριο που είχε πολύ καλές προσφορές μιας και είναι επαρχία ), θέλαμε ένα καστανό και στην αρχή μού φάνηκαν πολύ σκούρα σε σημείο να λέω τη κατέστρεψα/είναι σαν χλωμό φάντασμα με σκούρα μαλλιά, αλλά τώρα που το έχω συνηθίσει καταλαβαίνω πως ήταν μέχρι να συνηθίσω την εικόνα Την επόμενη φορά θα της πάρω ένα τσακ πιο ανοιχτό χρώμα μιας και έχει σκούρα βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Γίνεται τα σγουρά μαλλιά να μη φριζάρουν καθόλου; Πιστεύω πως όσο είναι ενυδατωμένα και περιποιημένα δεν θα φριζάρουν τόσο, αλλά ανδεν τα λούζεις κάθε μέρα όλο και κάτι θα πετάγεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Προσωπικά είναι η μόνη που τα αποτελέσματά της διαρκούν περισσότερο και δεν μου "βαραίνει" το μαλλί. Όλα τα υπόλοιπα που διαφημίζουν, ακόμα και τα ξηρά λάδια (που είναι trend τώρα) δεν μου κάνουν δουλειά. Μακάρι να ταιριάξει και σε σένα.:)
Actually,τα λάδια, κάνουν σε ελάχιστα μαλλιά τη δουλειά που υπόσχονται και οι περισσότερες νομίζουν ότι δουλεύει το προϊόν στην τρίχα τους,ενώ δεν επιτυγχάνεται αυτό. Γενικά,εμένα μου έτυχε να μου αρέσουν τα λάδια γιατί έχω σε όλο το μήκος λεπτή τρίχα έως εξαιρετικά λεπτή και μπορεί και την "ελέγχει" καλύτερα και πιο εύκολα. Πάντως λιγορεύομαι μήνες ένα μπουκάλι που λέει πως είναι κρέμα για σγουρά μαλλιά της Sunsilk.:P

Γίνεται τα σγουρά μαλλιά να μη φριζάρουν καθόλου; Πιστεύω πως όσο είναι ενυδατωμένα και περιποιημένα δεν θα φριζάρουν τόσο, αλλά ανδεν τα λούζεις κάθε μέρα όλο και κάτι θα πετάγεται..
Η κομμώτρια που πάω εγώ (μακράν καλύτερη από όλους όσους έχω πάει) μου΄χε πει ότι η μπούκλα είναι πρακτικά αδύνατο να μη φριζάρει ΚΑΘΟΛΟΥ εξαιτίας του σχήματός της. Απλά μου'πε ότι το σίγουρο κόλπο που πιάνει καλύτερα και από οποιοδήποτε προϊόν styling είναι το ξέπλυμα με χλυαρό και όσο αντέχει κανείς κρύο νερό για να κλείνουν οι θύλακες της τρίχας.:)Ό,τι και να βάλεις,όπως το ζεστό νερό στο πρόσωπο ανοίγει τους πόρους,έτσι και στα μαλλιά ανοίγει τους θύλακες.Οπότε καταλήγουμε στο παραπάνω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Γίνεται τα σγουρά μαλλιά να μη φριζάρουν καθόλου; Πιστεύω πως όσο είναι ενυδατωμένα και περιποιημένα δεν θα φριζάρουν τόσο, αλλά ανδεν τα λούζεις κάθε μέρα όλο και κάτι θα πετάγεται..
Δεν είναι μονο θεμα φριζαρισματος... πολλες φορες δε στρωνει η μπουκλα ωραια με αποτελεσμα να βγενει ενα πραγμα φουντωτό - σπαστό που δεν παει πουθενα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν είναι μονο θεμα φριζαρισματος... πολλες φορες δε στρωνει η μπουκλα ωραια με αποτελεσμα να βγενει ενα πραγμα φουντωτό - σπαστό που δεν παει πουθενα:P
Εγώ πήρα ένα gel-spray για μπούκλες (καθώς πιστεύω πως οι αφροί δεν κάνουν την δουλειά που θα ήθελα στα μαλλιά μου) και βοηθάει στο στρώσιμο στη δική μου μπούκλα. Το χρησιμοποιώ με φειδώ, ίσα να τα "φιξάρω", και δεν σκληραίνουν όπως τον αφρό, και τα στρώνει. Αυτό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
εχω ολοισια μαλλια και σκεφτομαι να κανω περμαναντ για αλλαγη.Ποια ειναι η γνωμη σας?Λετε να χαλασει η ποιοτητα της τριχας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το φριζάρισμα :/: Τα μαλλιά μου είναι τέρμα σγουρά, και φριζάρουν απίστευτα...Σε φάση που δεν μπορώ να τα σουλουπώσω με τίποτα, και τις περισσότερες φορές καταλήγω να τα ισιώνω γιατί δεν μου αρέσουν :/: Εκτός από το λούσιμο με χλιαρό νερό, μήπως ξέρετε κάποιο προϊόν που να μειώνει (όσο είναι δυνατόν) το φριζάρισμα; Χρησιμοποιώ και Argan Oil περιστασιακά, δεν ξέρω αν το βοηθάει ή το χειροτερεύει.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γυρίζω σελίδες να δω τι έχασα όσο έλειπα και τσουπ, πάλι το όμπρε.

Ναι, παιδιά, έχει γεμίσει ο τόπος με όμπρε.

Tho, δεν είναι τόσο τραγικά άσχημο αλλά είναι μερικές που τους είναι απλά αίσχος.

Ή το όμπρε με μωβ στο ξανθό μαλλί ξερωγω.

Ίιιιιιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top