• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Μαγκες η θαλασσα και ο ηλιος κανουν καλο η κακο? Νιωθω οτι αρχιζω να βγαζω μαλακιες ξανα και δεν αντεχω παλι. Τι να κανω? Να παρω κανα αντιλιακο για μουρη 50+ και να μην ξαναβουτηξω?
Να απολαύσεις τη θάλασσα, τα μπάνια σου και τις βουτιές σου, σταματώντας (επιτέλους) να σκέφτεσαι μαλακίες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anhelioc

Νεοφερμένος

Ο anhelioc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα ...(σας εχω πριξει)

Χρειάζομαι επειγόντως τις απόψεις σας.
Όπως έχω προαναφέρει είχα ακμή την οποία πάλεψα με πολλές κρέμες και αντιβιώσεις. Για να μην τα πολυλογώ πήρα στην τελική χάπια (Reducar) για 3 μήνες και το πρόσωπο μου έχει καθαρίσει (όσο αφορά τα σπυράκια).
Αλλά εδώ και 8-9 μήνες έχω κόκκινα σημάδια που δεν φεύγουν με ΤΙΠΟΤΑ. Δοκίμασα αντιβιοτικές κρέμες, χάπια αντιβιώσεις,ενυδατικές,αναπλαστικές και 1002 τρόπους αλλά μάταια.
Τις τελευταίες 3-4 μέρες το πρόσωπο μου έχει γεμίσει στην κυριολεξία κόκκινα σημάδια(και δεν τα παραλέω) όταν λέω ΟΛΟ το εννοώ.
Το περίεργο είναι πως δεν έχω σπυράκια ώστε να μου αφήσουν κοκκινίλες. Δημιουργείται κάτι που πάει να γίνει σπυράκι (δεν βγαίνει ποτέ ) και μόλις φεύγει δημιουργεί μια κοκκινίλα η οποία μετά μένει εις τον αιώνα τον άπαντα.
Θέλω να αναφέρω πως έχω λίγα μαύρα στίγματα τα οποία βγαίνουν με την μορφή <<πέτσας>> δηλαδή όχι με πύον σε υγρή μορφή και μόλις πέφτουνε μου αφήνουν μια μικρή τρύπα(δεν ξέρω εάν είναι σημάδι ή πόρος).
Όταν ο γιατρός μου με είδε δεν είχε να μου προτείνει τίποτα άλλο.μου λέει τα έχουμε δοκιμάσει όλα.
Και το τελευταίος που μου πρότεινε είναι να κάνω ένα καθαρισμό προσώπου. Είχα κάνει πιο παλιά και το πρόσωπο μου για 2 μήνες ήταν κόκκινο(πράγμα που δεν είναι φυσιολογικό γιατί συνήθως max ο ερεθισμός κρατάει 1-2 εβδομάδες) γιατί σε εμένα 2 μήνες?
το είπα όλο αυτό στον δερματολόγο μου και μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα εκτός αν μου αρχίσει πάλι αντιβίωση (η 8 για φέτος). Στο μεταξύ πήγα και σε άλλους 2 και μου είπαν πάνω κάτω τα ίδια.
Γνωρίζει κανείς τι άλλο μπορώ να κάνω μια που οι δερματολόγοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά?Μήπως είναι ορμονικό και αν ναι πως να το αντιμετωπίσω?
Plz παιδιά γιατί έτσι όπως πάει το πράγμα είναι πολύ άθλιο.Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ακμή δεν είχα ποτέ, αλλά μια περίοδο, κανένα χρόνο πριν, είχα αρκετά σπυράκια και είχα φρικάρει, είχα πάρει κάτι κρέμες κάτι τζελ από το δερματολόγος αλλά οκ, ανα περιόδους πάλι είχα.

Το τελευταίο διάστημα (5μηνο ας πουμε) προσέχω αρκετά τι τρώω, δλδ πιο πολλά φρούτα, λαχανικά, σαλάτες, νεράκι, κι έχω δει απίστευτη διαφορά στο πρόσωπό μου, Μπορεί να βγάλω ένα σπυράκι μια φορά το μήνα, για γυναικείους λόγους, αλλά ως εκεί. Το τι τρως, δε φαίνεται μόνο στο σώμα, αλλά και στο πρόσωπο. Remember that, αν τρως συνέχεια τηγανητά, σάλτσες, λάδια, πρόχειρα κτλ κτλ ίσως έχει σχέση και με τα σπυράκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anhelioc

Νεοφερμένος

Ο anhelioc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω ως ένα βαθμό... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Τα χάπια για την ακμή μπορεί να έχουν κάποιες παρενέργειες;
Επίσης, αν δεν έχω τεράστιο πρόβλημα, αξίζει να πάρω χάπια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Τα χάπια για την ακμή μπορεί να έχουν κάποιες παρενέργειες;
Επίσης, αν δεν έχω τεράστιο πρόβλημα, αξίζει να πάρω χάπια;

Συνηθως επιβαρυνεται το συκωτι σου και πρεπει να κανεις τακτικα αιματολογικες εξετασεις για να επιβλεπεις αν ο οργανισμος σου μπορει να δεχτει τα χαπια αυτα. Γι αυτο και θα πρεπει να περιορισεις και το αλκοολ. Επισης θα εχεις ξηροτητα στο προσωπο και τα χειλη, ισως και στα ματια.
Προτου ομως προβεις σε "θεραπεια" με χαπια, θα σου συνιστουσα να επισκεφθεις καποιο δερματολογο να εκτιμησει κι ο ιδιος την κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τα χάπια για την ακμή μπορεί να έχουν κάποιες παρενέργειες;
Επίσης, αν δεν έχω τεράστιο πρόβλημα, αξίζει να πάρω χάπια;

Βασικά,ο δερματολόγος είναι ο μόνος που μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση όμως και πάλι,όταν η κατάσταση μπορεί να αντιμετωπιστεί με καθαριστικό,ενυδατική,λοσιόν,δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πλέον δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, οπότε μάλλον καλύτερα θα ήταν να μην επιβαρύνω άσκοπα τον οργανισμό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πλέον δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, οπότε μάλλον καλύτερα θα ήταν να μην επιβαρύνω άσκοπα τον οργανισμό μου.
Ω ναι,με ένα καθαριστικό και μία ενυδατική θα΄σαι κλάιν (δες τη σειρά της Frezyderm,Ac norm λέγεται,έχει βοηθήσει κόσμο):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ω ναι,με ένα καθαριστικό και μία ενυδατική θα΄σαι κλάιν (δες τη σειρά της Frezyderm,Ac norm λέγεται,έχει βοηθήσει κόσμο):)

Με αυτό πλένομαι και έχω δει μεγάλη διαφορά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krasti

Νεοφερμένος

Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
τι γνωμες εχετε για την elicina και την frezykerd?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
τι γνωμες εχετε για την elicina και την frezykerd?

δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα δες fractional laser ειναι θαυματουργο και πιο φθηνο απ οτις συγκεκριμενες θεραπειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εχω την συνηθεια οποτε βλεπω σπυρι να το σκαω.. Γενικα αλλοι λενε οτι θα βγαλεις περισσότερα αλλα οτι θα εισαι οκ και αυτο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι ειναι 50-50. Αλλες φορες θα εχει φυγει τελειως μεχρι το αλλο πρωι και αλλες μπορει να επιμείνει. Επισης κατα περιοδους μπορει να ειμαι καθαρος για μια βδομαδα και μετα παλι βγαινουν πολλα..Δεν ειναι μονο τα σπυρακια αλλα υπαρχουν και υπερβολικα μαυρακια(στην μυτη και γυρω γυρω γενικα). Θα επισκεφτω τον δερματολογο γτ τωρα ειναι υπερβολικα πολλα. Χρησιμοποιω σαπουνι καθε βραδυ αλλα τι να κανει και αυτο.. Δεν εχω ακμη αλλα ειναι κουραστικο για την ξυχολογια μου ολο αυτο. Anyway, τελικα τι επιπτώσεις μπορει να εχει που ολη μερα σκαω τις βλακειες? Ο αδελφος μου ελεγε οτι τα εσκαγε αλλα με πολυ καλο τροπο και δεν εμενε ουτε σημαδι ουτε πληγη και δεν εβγαιναν παλι αλλα. Ποια ειναι η γνωμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εχω την συνηθεια οποτε βλεπω σπυρι να το σκαω.. Γενικα αλλοι λενε οτι θα βγαλεις περισσότερα αλλα οτι θα εισαι οκ και αυτο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι ειναι 50-50. Αλλες φορες θα εχει φυγει τελειως μεχρι το αλλο πρωι και αλλες μπορει να επιμείνει. Επισης κατα περιοδους μπορει να ειμαι καθαρος για μια βδομαδα και μετα παλι βγαινουν πολλα..Δεν ειναι μονο τα σπυρακια αλλα υπαρχουν και υπερβολικα μαυρακια(στην μυτη και γυρω γυρω γενικα). Θα επισκεφτω τον δερματολογο γτ τωρα ειναι υπερβολικα πολλα. Χρησιμοποιω σαπουνι καθε βραδυ αλλα τι να κανει και αυτο.. Δεν εχω ακμη αλλα ειναι κουραστικο για την ξυχολογια μου ολο αυτο. Anyway, τελικα τι επιπτώσεις μπορει να εχει που ολη μερα σκαω τις βλακειες? Ο αδελφος μου ελεγε οτι τα εσκαγε αλλα με πολυ καλο τροπο και δεν εμενε ουτε σημαδι ουτε πληγη και δεν εβγαιναν παλι αλλα. Ποια ειναι η γνωμη σας?
δεν είναι θέμα γνώμης. ΜΗΝ ΤΑ ΣΠΑΣ. στις περισσότερες των περιπτώσεων αφήνουν σημάδια για τον απλούστατο λόγο ότι ο οργανισμός προσπαθεί να επουλώσει την πληγή που δημιουργείται με αποτέλεσμα το "νέο" δέρμα που θα δημιουργηθεί εκεί να έχει συχνά διαφορετική απόχρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Πολλες φορες δεν αφηνει κανενα σημαδι. Οταν ειναι κανα μεγαλο ναι κανει λιγο καιρο να φυγει. Θα δοκιμασω να μην τα πειραξω για λιγο να δω αν αλλαξει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μια γνωστη μου ειχε ακμη και ανακαλυψε οτι η αιτια του προβληματος ηταν σε τροφικη αλλεργικη. Ψαξτο και αυτο αν δεν βγαλεις ακρη με τον δερματολογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν νομιζω να εχει σχεση με το φαγητο. Της ηλικειας μαλλον θα ειναι..ελπιζω στα 18 να σταματησουν να βγαινουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
το καθε δερμα ''αντιδρα'' διαφορετικα στα σπυρακια και κατ'επεκταση στα σημαδια που αφηνουν.Εχω φιλη η οποια αν και δεν πειραζει ποτε τα σπυρακια στο προσωπο της εχει αρκετα σημαδια γιατι δεν ειναι απλα σπυρακια αλλα κυστες αυτα που βγαζει.Εξαρταται δηλαδη και απο τον τυπο ακμης που εχεις και την αναπλαστικη ικανοτητα του δερματος σου. Επισης,παιζει ρολο και η περιοχη στην οποια βρισκονται τα σπυρακια.Για παραδειγμα ειναι πιο ευκολο να σου μεινουν σημαδια στα μαγουλα παρα στο μετωπο.
Συμφωνω παντως οτι εχει σημασια και ο τροπος που σκας τα σπυρακια.Ο δερματολογος που πηγαινω μου εχει πει να μην τα πιεζουμε προς τα μεσα αλλα αντιθετα να τα ''ανοιγουμε''.Ξερω οτι μπορει να εγινα αηδιαστικη :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
χαλό.
τον τελευταίο καιρό έχω εξάρσεις, λίγο η εφηβεία,λίγο οι στεναχώριες, λίγο το άγχος.
ότι τοπική αγωγή κι αν ακολούθησα τα τελευταία 2 χρόνια δεν απέφερε καμιά ιδιαίτερη βελτίωση. έχω ήπια ακμή, όχι κυστική. αλλά πραγματικά θέλω να τελειώνει αυτή η ιστορία. θα πάω ξανά δερματολόγο από βδομάδα για να το συζητήσουμε.

όσον αφορά τις παρενέργειες, φαντάζομαι πως η ξηροδερμία και το ξεφλούδισμα των χειλιών μπορεί να αντιμετωπιστεί σχετικά εύκολα με ενυδάτωση. τις πρώτες εξάρσεις κατά την αρχή τις θεραπείες φαντάζομαι θα καταφέρω να τις υποστώ (αν και δεν έχω σοβαρή ακμή, οπότε δεν πιστεύω να φουντώσω υπερβολικά πολύ). αυτό που με προβληματίζει περισσότερο απ'όλα είναι οι ψυχολογικές παρενέργειες που διάβασα πως μπορεί να είναι αρκετά έντονες κατά την διάρκεια της αγωγής. έχω κάποια θέματα σε αυτό τον τομέα και ιστορικό με αυτοκτονικές και αυτοκαταστροφικές τάσεις και πραγματικά δεν θέλω να χειροτερέψω. ήδη είμαι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση τους τελευταίους μήνες. δεν θέλω να είναι αυτός ο λόγος που θα αποτρέψει την δερματολόγο από το να μου χορηγήσει την θεραπεία. θα προσπαθήσω να αποφύγω να της το αναφέρω. εξάλλου παρακολουθούμαι τακτικά από ψυχολόγο.

τι πιστεύετε; γενικά αξίζει τον κόπο να μπω σε τέτοια διαδικασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
χαλό.
τον τελευταίο καιρό έχω εξάρσεις, λίγο η εφηβεία,λίγο οι στεναχώριες, λίγο το άγχος.
ότι τοπική αγωγή κι αν ακολούθησα τα τελευταία 2 χρόνια δεν απέφερε καμιά ιδιαίτερη βελτίωση. έχω ήπια ακμή, όχι κυστική. αλλά πραγματικά θέλω να τελειώνει αυτή η ιστορία. θα πάω ξανά δερματολόγο από βδομάδα για να το συζητήσουμε.

όσον αφορά τις παρενέργειες, φαντάζομαι πως η ξηροδερμία και το ξεφλούδισμα των χειλιών μπορεί να αντιμετωπιστεί σχετικά εύκολα με ενυδάτωση. τις πρώτες εξάρσεις κατά την αρχή τις θεραπείες φαντάζομαι θα καταφέρω να τις υποστώ (αν και δεν έχω σοβαρή ακμή, οπότε δεν πιστεύω να φουντώσω υπερβολικά πολύ). αυτό που με προβληματίζει περισσότερο απ'όλα είναι οι ψυχολογικές παρενέργειες που διάβασα πως μπορεί να είναι αρκετά έντονες κατά την διάρκεια της αγωγής. έχω κάποια θέματα σε αυτό τον τομέα και ιστορικό με αυτοκτονικές και αυτοκαταστροφικές τάσεις και πραγματικά δεν θέλω να χειροτερέψω. ήδη είμαι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση τους τελευταίους μήνες. δεν θέλω να είναι αυτός ο λόγος που θα αποτρέψει την δερματολόγο από το να μου χορηγήσει την θεραπεία. θα προσπαθήσω να αποφύγω να της το αναφέρω. εξάλλου παρακολουθούμαι τακτικά από ψυχολόγο.

τι πιστεύετε; γενικά αξίζει τον κόπο να μπω σε τέτοια διαδικασία;
Δεν ξέρω εαν αξίζει να πάρεις τα χάπια για ήπια ακμή , στο λέω γιατί τα έπερνα και εγώ για 10 μήνες και έχουν γενικώς και άλλες παρενέργειες ( επιρροή στα λευκά αιμοσφαίρια , αύξηση χοληστέρινης και τριγλυκεριδίων : άρα διατρόφη , ίσως μερικούς πόνους σε διάφορα σημεία , και αυτή η ενοχλητίκη ξηροδερμία που εμφανίζεται και ανάλογα με το άτομο ) . Όσον αφορά τις ψυχολογικές παρενέργειες ίσως εμφανιστούν ή ίσως εμφανιστεί η ιδεέα οτι επηρεάζει . Θεωρώ καλό να το συζητήσεις με τον δερμάτολογο που είναι ειδικός και να σου προτείνει μικρότερη δόση ή δοκιμαστίκα για λίγο χρονικό διάστημα ή παλι μπορει να σου πεί οτι δεν χρειάζεται να επιβαρυνεις τον οργανισμό σου με χάπια . Πάντως οι ψυχολόγικες διαταρραχές δεν εμφάνιζονται πάντα απλά το επισημαίνουν για να είναι νομικά καλυμμένοι . Όμως στην περίπτωση σου ίσως εμφανιστούν αμα έχεις ήδη τάσεις ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top