Ομιλείτε Ελληνικά

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
thanx!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το μύθος? Ο μύθος ? είναι ουδέτερο ή αρσενικό ουσιαστικό παιδιά?(μην πάω στα λεξικά τώρα…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ο μύθος, αρσενικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
merci...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
"ουτοσιαλλως" πώς γράφεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
"ούτως ή άλλως" Είναι τρεις λέξεις
Σημαίνει "έτσι κι αλλιώς" απλά είναι στην καθαρεύουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ευχαριστω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω μια απορεια που με ρωτησε μια πελατησα κ δεν ηξερα τι να πω...
ειμαι λιγο ασχετη αλλοστε το ξερετε στην ορθογραφια κ το συντακτικο
αλλα πειτε μου...
ποιος εχει καθορησει την ορθογραφια? (αυτο νομιζω το εχουμε ξανα αναφερει)
αλλα δεν υπαρχουν παντου νομοι...
κ δευτερον τα αρθρα πχ(αυτο με ρωτησε η πελατησα)γιατι το αφεντικο αφου ειναι αρσενικο κ δεν ειναι ο αφεντικος (ακουγετε περιεργα γιατι το εχουμε συνηθησει)αλλα σκεφτητε το λιγο .... εγω εμεινα καγκελο στην αρχη οταν με ρωτησε:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Light

Νεοφερμένος

Ο Light αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω μια απορεια που με ρωτησε μια πελατησα κ δεν ηξερα τι να πω...
ειμαι λιγο ασχετη αλλοστε το ξερετε στην ορθογραφια κ το συντακτικο
αλλα πειτε μου...
ποιος εχει καθορησει την ορθογραφια? (αυτο νομιζω το εχουμε ξανα αναφερει)
αλλα δεν υπαρχουν παντου νομοι...
κ δευτερον τα αρθρα πχ(αυτο με ρωτησε η πελατησα)γιατι το αφεντικο αφου ειναι αρσενικο κ δεν ειναι ο αφεντικος (ακουγετε περιεργα γιατι το εχουμε συνηθησει)αλλα σκεφτητε το λιγο .... εγω εμεινα καγκελο στην αρχη οταν με ρωτησε:hmm:
Κοίταξε, σίγουρα ξεκίνησε σαν αρσενικό. Η λέξη προέρχεται απ' το "αφέντης" πού είναι κλασική περίπτωση αντιδανείου (αυθέντης -> efent (τούρκικα) -> αφέντης).

Τώρα, για την αλλαγή γένους, δεν ξέρω να σου πω ακριβώς. Πάντως, υπάρχει μια γενικότερη τάση στην νεοελληνική γλώσσα, να μετατρέπονται διάφορες αρχαίες λέξεις σε ουδέτερα, ενώ το αρχικό τους γένος ήταν θηλυκό ή αρσενικό.

για παράδειγμα :
τράπεζα -> τραπέζι
οίκος/οικία -> σπίτι
μάχαιρα -> μαχαίρι
κύων -> σκυλί (και σκύλος, βέβαια...)
σινδών -> σεντόνι

....

και πάει λέγοντας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Απορία :redface: :
Πότε βάζουμε το ν στο τέλος κάθε άρθρου;
τη /την
στη /στην
κτλ

πχ τη Δευτέρα ή την Δευτέρα ; :hmm: (αν ψάξετε στο Google θα βρείτε αριθμό αποτελεσμάτων: με ν = 1.380.000 & χωρίς ν = 1.440.000 :hmm: :P ].
[το ν πάντα το έβαζα ανάλογα με το αν μου κολλάει ακουστικά, αλλά υπάρχουν φορές που το χρησιμοποιώ λάνθασμένα ].

Γενικά, υπενθυμίστε μου τον εν λόγο κανόνα [από τι πρέπει να αρχίζει το ουσιαστικό που ακολουθεί και οτιδήποτε σχετικό που πρέπει να έχω υπόψην μου].

thanks
-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν θυμαμαι καλα βαζεις "ν" οταν η επομενη λεξη αρχιζει απο π,κ,τ ή απο φωνηεντο.
Κι εγω ακουστικά το παω αν θα βαλω ή οχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Αν θυμαμαι καλα βαζεις "ν" οταν η επομενη λεξη αρχιζει απο π,κ,τ ή απο φωνηεντο.

αυτο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν θυμαμαι καλα βαζεις "ν" οταν η επομενη λεξη αρχιζει απο π,κ,τ ή απο φωνηεντο.
Κι εγω ακουστικά το παω αν θα βαλω ή οχι :P

κι αν ξεχνάς τα π κ τ, άλλαξε τους την σειρά στο μυαλό σου και θα τα θυμάσαι πάντα :P (ΤΠΚ) if you know what i mean.... Για Τον Π.... Καβάλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Μάλιστα!
Thanks!
[αύριο γράφω έκθεση, δε λέει να κάνω κανα τέτοιο λάθος :P ]

Εμένα η λέξη που μου έρχετε για να τα θυμάμαι είναι: ΤυΠιΚα :P





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
o κανόνας είναι για τα: κ,π,τ,ξ,ψ,μπ,ντ,γκ.τσ,τζ (τα κ,π,τ και τα διπλά συμφωνα δλδ)... α, ναι και για τα φωνήεντα προφανώς! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ουχ... μας τη χάλασε τώρα αυτή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κι αν ξεχνάς τα π κ τ, άλλαξε τους την σειρά στο μυαλό σου και θα τα θυμάσαι πάντα :P (ΤΠΚ) if you know what i mean.... Για Τον Π.... Καβάλα :P

Ελιωσα λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...:rofl::rofl::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
o κανόνας είναι για τα: κ,π,τ,ξ,ψ,μπ,ντ,γκ.τσ,τζ (τα κ,π,τ και τα διπλά συμφωνα δλδ)... α, ναι και για τα φωνήεντα προφανώς! :)
όντως αυτό είναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
o κανόνας είναι για τα: κ,π,τ,ξ,ψ,μπ,ντ,γκ.τσ,τζ (τα κ,π,τ και τα διπλά συμφωνα δλδ)... α, ναι και για τα φωνήεντα προφανώς! :)

οχιιιι

είσαι σίγουρη για τους μπ, ντ, γκ?

Τόσα χρόνια βάζω δύο τόνους εάν ακολουθεί κτητική αντωνυμία και κάνω λάθος τα -ν ? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top