Τα ρεμάλια οι Έλληνες

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
'Ενας λαός απρόβλεπτος, που λατρεύει τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι, αλλά έρχεται δεύτερος σ' εργατικότητα στον κόσμο μετά τα τζαπόνια (δες τι μαθαίνεις μαζί μου)!!!
'Ενα έθνος καταχρεωμένο, με καταθέσεις όμως στην Ελβετία (sic). 'Ενας λαός που πεινάει (θεωρητικά), αλλά το καλοκαίρι μένει στο πολυτελές ξενοδοχείο, στη διπλανή σουίτα με τον Άγγλο που έκανε οικονομίες όλο τον χρόνο για να 'ρθει διακοπές εδώ, που είναι καλά και φτηνά. Και του πηδάμε και την γκόμενα και τον σπάμε και στο ξύλο, άμα ζητήσει τα ρέστα του και τον στήνουμε και στο αεροδρόμιο μερικές μέρες, για να εμπεδώσει τη δύναμη του εργατικού κινήματος στην Ελλάδα, που διεκδικεί περισσότερα λεφτά και λιγότερη δουλειά.
Η Ευρώπη θέλει να βάλει την Ελλάδα στο ένα της παπούτσι, αλλά το πιο πιθανό είναι να καταλήξει η ίδια να περπατάει ξυπόλητη. Ποιος άλλος λαός έβγαλε ποτέ άσμα, με ενδεικτικούς για την ψυχολογία της βαριεστημάρας στίχους: "Θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι"; (μπορώ ?). Που αν το πεις αυτό σε Γερμανό θα πέσει κάτω λιπόθυμος και θα κάνεις ένα μικρό Παγκόσμιο για να τον συνεφέρεις. Τη ρεμαλοσύνη μην την κλαις. Αλλά, ναι, να τη φοβάσαι, γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου ξημερώσει.
Τα ρεμάλια είναι παντοτινά κι εμείς χρόνια τώρα επιβιώνουμε ως έθνος χάρη στην τσαχπινιά και τη ρεμαλιά μας (σκίσε τη γάτα !). Ο 'Ελληνας έχει την ψυχολογία του αμετανόητου ρεμαλιού γραμμένη στο DNA του (επιστροφές δεν γίνονται δεκτές). Εγωιστές, καλοπερασάκηδες, ζαμανφουτίστες, τεμπέληδες (έχουμε και τις αρετές μας), άστατοι, απρόβλεπτοι (προσέχεις για να έχεις), τσαμπουκάδες, αιώνια ανώριμοι (όχι, δεν το μετράω για ελάττωμα). Και παρόλα αυτά γοητευτικοί (έναν καθρέφτη !). Mια χώρα φτωχή, που τα παίρνει από τους πλούσιους συγγενείς της, για να πληρώσει τα βερεσέδια στον μπακάλη και καταλήγει να τρώει στα μπουζούκια τους λογαριασμούς Δ.E.H.,O.T.E. και EYΔAΠ, για τα μάτια τής απέναντι ξανθιάς (τις μελαχρινές, ως γνωστόν, τις παντρεύονται, οπότε περιμένουν στο σπίτι με τα μωρά)...
Εμείς είμαστε Βαλκάνιοι κι αν κάτι θα 'χαμε να υποστηρίξουμε ως μοντέλο, θα'ταν αυτό που 'ναι γραμμένο στο DNA μας. Γι' αυτό ακριβώς εκνευρίζομαι με τους απέξω -και με τους μέσα μερικές φορές- όταν δεν δείχνουν το σέβας που έχουν υποχρέωση να εκφράζουν. Γονυπετείς, δηλαδή, και με ταπεινότητα. Και δεν είναι ότι δεν μας γουστάρουν ή ότι δεν τους λέει η χώρα μας. Είναι το αιώνιο κόμπλεξ που θα νιώθουν πάντα οι χθεσινοί γι' αυτούς που τους φωτίσανε. 'Ετσι η Kατρίν -δημοσιογράφος εκ Παρισίων, πρώην γκόμενα του κολλητού μου, διαμένουσα εν Eλλάδι- πίνοντας τη φραπεδιά της κάτω από μουριά στην Πλάκα, ακουμπώντας τα ποδαράκια της σε δυο καρέκλες και τα χεράκια της σε άλλες δυο, έβριζε με τα σπαστά ελληνικά της την Eλλάδα και τους 'Ελληνες. Τα καμάκια, τους σερβιτόρους, τους ταξιτζήδες, τον Παπανδρέου -γιατί τραβιότανε (από τότε) με τη Mιμή- τις συνήθειές μας, εμένα, τον γκόμενό της, και έχουν περάσει από τότε 10 χρόνια και ακόμη ζει και δουλεύει στην Aθήνα. Στη χώρα της δεν θα τόλμαγε να απλώσει την ποδάρα στην καρέκλα και τον καφέ της δεν θα τσακιζόντουσαν να της τον κεράσουν. Στη χώρα της ο Γάλλος είναι Γάλλος κι ο Ξένος είναι Ξένος!
'Οταν οι Ευρωπαίοι κοιμούνται κι ονειρεύονται τις καλοκαιρινές τους διακοπές στην Ελλάδα, εμείς αναστενάζουμε πάνω σε τραπέζια, έχουμε κυκλοφοριακό στις 4 το ξημέρωμα στην παραλιακή, παρκάρουμε μες στη μέση στην Ομόνοια για να πάρουμε εφημερίδες, πλακωνόμαστε στα φιλιά κι αν τύχει -όχι σπάνια- πλακωνόμαστε και στις σφαλιάρες μεταξύ μας. 'Ολοι μας θέλουμε να 'μαστε πρωθυπουργοί, γιατί εκτός απ' τη δόξα θα βάζαμε και τάξη σ' αυτόν τον τόπο κι όλοι μας έχουμε άποψη για όλα. Πουθενά στον κόσμο δεν βγαίνουν στους δρόμους οι γαύροι για να πανηγυρίσουν που έχασε ο ΠΑΟ απ' τον Aγιαξ, και δυο γειτονιές παραπέρα να πανηγυρίζουν οι Παναθηναϊκοί που έχασαν μεν, αλλά έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη δε. Εκτός όλων αυτών των αρετών, πίνουμε, καπνίζουμε -τα φουγάρα της Ευρώπης- βρίζουμε και ζούμε και παραπάνω απ' όλους τους Eυρωπαίους. Θεοί; Θεοί.
'Οποια πέτρα κι αν σηκώσεις σ' όλο τον κόσμο, βρίσκεις από κάτω Ελληνάρα, ο οποίος διαπρέπει κιόλας σ'αυτή τη χώρα που ξέπεσε. Δεν ξέρω αν φταίει το κύτταρό μας, αλλά αυτόν ακριβώς που διαπρέπει τον φθονούμε, σπανίως τον στηρίζουμε -εκτός κι αν έχει γίνει μακαρίτης- και συνήθως πριν διαπρέψει έξω, εδώ τον έχουμε πετροβολήσει. Στα μεγαλύτερα ινστιτούτα ερευνών, στα πανεπιστήμια, στα καζίνα, ακόμα και στις φυλακές, οι καλύτερες μούρες που κάνουν καριέρα είναι ελληνικές.
Γι' αυτό γουστάρω που 'μαι 'Ελληνας και Βαλκάνιος, που λιάζομαι στο Aιγαίο, που κλαίω με τον Πύρρο Δήμα, που γελάω με τον Χατζηχρήστο στον Ηλία Tου 16ου (fake μπάτσος που από τσιλιαδόρος γίνεται εξουσία), με την καφετζού Βασιλειάδου. Γουστάρω τις ΔΕΛΤΑ στις γειτονιές -που εκτός από τοματάκι ΚΥΚΝΟΣ, ρίχνεις και μια πολιτική ανάλυση. Γουστάρω τα θερινά τα σινεμά, γουστάρω που έχουμε τα χιλιάδες μπαρ, κλαμπ, ταβέρνες, σουβλατζίδικα (συνήθως τα λένε Τ' ΑΓΡΑΦΑ), γουστάρω που 'χουμε ταξιτζήδες με πτυχίο αρχιτέκτονα, που ακόμα κουτσομπολεύουμε, που έχουμε τέλεια φέτα. Γουστάρω ούζα στο Πλωμάρι στη Μυτιλήνη, ρακιά και Ψαραντώνη στα Ανώγεια, τις πίπιζες στο πανηγύρι του Α'η Συμιού στο Μεσολόγγι και γουστάρω που στα Σάλωνα σφάζουν αρνιά και στο Χρυσό κριάρια και στης Μαρίας την ποδιά σφάζονται παλικάρια. Γουστάρω τον φαντάρο στην Ευδοκία, που χορεύει ζεϊμπέκικο, γουστάρω τον ψαρά στ' ανοιχτά της Kαλύμνου, γουστάρω που είμαι απ' την ίδια χώρα με τον Ελύτη, που πάνε κι έρχονται τα κεράσματα στο σύστριγκλο που γίνεται τις νύχτες, γουστάρω τον Καζαντζίδη και τον Δαμιανό, γουστάρω που ψηφίζω συνήθως λάθος και που 'μαι στη μέση ανάμεσα σ' Ανατολή και Δύση και στη γυναίκα μου και τη μαμά μου.
Γενικά, γουστάρω πολύ που είμαι 'Ελληνας και Βαλκάνιος. Κι όποιος δεν
καταλαβαίνει δεν ξέρει πού πατά και πού πηγαίνει !!!
Αυτό το κείμενο το είχα δημοσιεύση 15-1-2002 μετα απο 8 χρόνια συνεχίζω να πιστεύω τα ίδια...
Το είπε...: Γεώργιος Κολυρόπουλος

https://www.logia.gr/quote/γεώργιος-κολυρόπουλος/τα-ρεμάλια-οι-έλληνες


παιδια απλα ο ανθρωπος τα ειπε ολα και τελεια!λατρευω που ειμαι ελληνιδα!:D
εσας πως σας φαινεται η αποψη του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
'Ενας λαός απρόβλεπτος, που λατρεύει τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι, αλλά έρχεται δεύτερος σ' εργατικότητα στον κόσμο μετά τα τζαπόνια (δες τι μαθαίνεις μαζί μου)!!!
'Ενα έθνος καταχρεωμένο, με καταθέσεις όμως στην Ελβετία (sic). 'Ενας λαός που πεινάει (θεωρητικά), αλλά το καλοκαίρι μένει στο πολυτελές ξενοδοχείο, στη διπλανή σουίτα με τον Άγγλο που έκανε οικονομίες όλο τον χρόνο για να 'ρθει διακοπές εδώ, που είναι καλά και φτηνά. Και του πηδάμε και την γκόμενα και τον σπάμε και στο ξύλο, άμα ζητήσει τα ρέστα του και τον στήνουμε και στο αεροδρόμιο μερικές μέρες, για να εμπεδώσει τη δύναμη του εργατικού κινήματος στην Ελλάδα, που διεκδικεί περισσότερα λεφτά και λιγότερη δουλειά.
Η Ευρώπη θέλει να βάλει την Ελλάδα στο ένα της παπούτσι, αλλά το πιο πιθανό είναι να καταλήξει η ίδια να περπατάει ξυπόλητη. Ποιος άλλος λαός έβγαλε ποτέ άσμα, με ενδεικτικούς για την ψυχολογία της βαριεστημάρας στίχους: "Θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι"; (μπορώ ?). Που αν το πεις αυτό σε Γερμανό θα πέσει κάτω λιπόθυμος και θα κάνεις ένα μικρό Παγκόσμιο για να τον συνεφέρεις. Τη ρεμαλοσύνη μην την κλαις. Αλλά, ναι, να τη φοβάσαι, γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου ξημερώσει.
Τα ρεμάλια είναι παντοτινά κι εμείς χρόνια τώρα επιβιώνουμε ως έθνος χάρη στην τσαχπινιά και τη ρεμαλιά μας (σκίσε τη γάτα !). Ο 'Ελληνας έχει την ψυχολογία του αμετανόητου ρεμαλιού γραμμένη στο DNA του (επιστροφές δεν γίνονται δεκτές). Εγωιστές, καλοπερασάκηδες, ζαμανφουτίστες, τεμπέληδες (έχουμε και τις αρετές μας), άστατοι, απρόβλεπτοι (προσέχεις για να έχεις), τσαμπουκάδες, αιώνια ανώριμοι (όχι, δεν το μετράω για ελάττωμα). Και παρόλα αυτά γοητευτικοί (έναν καθρέφτη !). Mια χώρα φτωχή, που τα παίρνει από τους πλούσιους συγγενείς της, για να πληρώσει τα βερεσέδια στον μπακάλη και καταλήγει να τρώει στα μπουζούκια τους λογαριασμούς Δ.E.H.,O.T.E. και EYΔAΠ, για τα μάτια τής απέναντι ξανθιάς (τις μελαχρινές, ως γνωστόν, τις παντρεύονται, οπότε περιμένουν στο σπίτι με τα μωρά)...
Εμείς είμαστε Βαλκάνιοι κι αν κάτι θα 'χαμε να υποστηρίξουμε ως μοντέλο, θα'ταν αυτό που 'ναι γραμμένο στο DNA μας. Γι' αυτό ακριβώς εκνευρίζομαι με τους απέξω -και με τους μέσα μερικές φορές- όταν δεν δείχνουν το σέβας που έχουν υποχρέωση να εκφράζουν. Γονυπετείς, δηλαδή, και με ταπεινότητα. Και δεν είναι ότι δεν μας γουστάρουν ή ότι δεν τους λέει η χώρα μας. Είναι το αιώνιο κόμπλεξ που θα νιώθουν πάντα οι χθεσινοί γι' αυτούς που τους φωτίσανε. 'Ετσι η Kατρίν -δημοσιογράφος εκ Παρισίων, πρώην γκόμενα του κολλητού μου, διαμένουσα εν Eλλάδι- πίνοντας τη φραπεδιά της κάτω από μουριά στην Πλάκα, ακουμπώντας τα ποδαράκια της σε δυο καρέκλες και τα χεράκια της σε άλλες δυο, έβριζε με τα σπαστά ελληνικά της την Eλλάδα και τους 'Ελληνες. Τα καμάκια, τους σερβιτόρους, τους ταξιτζήδες, τον Παπανδρέου -γιατί τραβιότανε (από τότε) με τη Mιμή- τις συνήθειές μας, εμένα, τον γκόμενό της, και έχουν περάσει από τότε 10 χρόνια και ακόμη ζει και δουλεύει στην Aθήνα. Στη χώρα της δεν θα τόλμαγε να απλώσει την ποδάρα στην καρέκλα και τον καφέ της δεν θα τσακιζόντουσαν να της τον κεράσουν. Στη χώρα της ο Γάλλος είναι Γάλλος κι ο Ξένος είναι Ξένος!
'Οταν οι Ευρωπαίοι κοιμούνται κι ονειρεύονται τις καλοκαιρινές τους διακοπές στην Ελλάδα, εμείς αναστενάζουμε πάνω σε τραπέζια, έχουμε κυκλοφοριακό στις 4 το ξημέρωμα στην παραλιακή, παρκάρουμε μες στη μέση στην Ομόνοια για να πάρουμε εφημερίδες, πλακωνόμαστε στα φιλιά κι αν τύχει -όχι σπάνια- πλακωνόμαστε και στις σφαλιάρες μεταξύ μας. 'Ολοι μας θέλουμε να 'μαστε πρωθυπουργοί, γιατί εκτός απ' τη δόξα θα βάζαμε και τάξη σ' αυτόν τον τόπο κι όλοι μας έχουμε άποψη για όλα. Πουθενά στον κόσμο δεν βγαίνουν στους δρόμους οι γαύροι για να πανηγυρίσουν που έχασε ο ΠΑΟ απ' τον Aγιαξ, και δυο γειτονιές παραπέρα να πανηγυρίζουν οι Παναθηναϊκοί που έχασαν μεν, αλλά έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη δε. Εκτός όλων αυτών των αρετών, πίνουμε, καπνίζουμε -τα φουγάρα της Ευρώπης- βρίζουμε και ζούμε και παραπάνω απ' όλους τους Eυρωπαίους. Θεοί; Θεοί.
'Οποια πέτρα κι αν σηκώσεις σ' όλο τον κόσμο, βρίσκεις από κάτω Ελληνάρα, ο οποίος διαπρέπει κιόλας σ'αυτή τη χώρα που ξέπεσε. Δεν ξέρω αν φταίει το κύτταρό μας, αλλά αυτόν ακριβώς που διαπρέπει τον φθονούμε, σπανίως τον στηρίζουμε -εκτός κι αν έχει γίνει μακαρίτης- και συνήθως πριν διαπρέψει έξω, εδώ τον έχουμε πετροβολήσει. Στα μεγαλύτερα ινστιτούτα ερευνών, στα πανεπιστήμια, στα καζίνα, ακόμα και στις φυλακές, οι καλύτερες μούρες που κάνουν καριέρα είναι ελληνικές.
Γι' αυτό γουστάρω που 'μαι 'Ελληνας και Βαλκάνιος, που λιάζομαι στο Aιγαίο, που κλαίω με τον Πύρρο Δήμα, που γελάω με τον Χατζηχρήστο στον Ηλία Tου 16ου (fake μπάτσος που από τσιλιαδόρος γίνεται εξουσία), με την καφετζού Βασιλειάδου. Γουστάρω τις ΔΕΛΤΑ στις γειτονιές -που εκτός από τοματάκι ΚΥΚΝΟΣ, ρίχνεις και μια πολιτική ανάλυση. Γουστάρω τα θερινά τα σινεμά, γουστάρω που έχουμε τα χιλιάδες μπαρ, κλαμπ, ταβέρνες, σουβλατζίδικα (συνήθως τα λένε Τ' ΑΓΡΑΦΑ), γουστάρω που 'χουμε ταξιτζήδες με πτυχίο αρχιτέκτονα, που ακόμα κουτσομπολεύουμε, που έχουμε τέλεια φέτα. Γουστάρω ούζα στο Πλωμάρι στη Μυτιλήνη, ρακιά και Ψαραντώνη στα Ανώγεια, τις πίπιζες στο πανηγύρι του Α'η Συμιού στο Μεσολόγγι και γουστάρω που στα Σάλωνα σφάζουν αρνιά και στο Χρυσό κριάρια και στης Μαρίας την ποδιά σφάζονται παλικάρια. Γουστάρω τον φαντάρο στην Ευδοκία, που χορεύει ζεϊμπέκικο, γουστάρω τον ψαρά στ' ανοιχτά της Kαλύμνου, γουστάρω που είμαι απ' την ίδια χώρα με τον Ελύτη, που πάνε κι έρχονται τα κεράσματα στο σύστριγκλο που γίνεται τις νύχτες, γουστάρω τον Καζαντζίδη και τον Δαμιανό, γουστάρω που ψηφίζω συνήθως λάθος και που 'μαι στη μέση ανάμεσα σ' Ανατολή και Δύση και στη γυναίκα μου και τη μαμά μου.
Γενικά, γουστάρω πολύ που είμαι 'Ελληνας και Βαλκάνιος. Κι όποιος δεν
καταλαβαίνει δεν ξέρει πού πατά και πού πηγαίνει !!!
Αυτό το κείμενο το είχα δημοσιεύση 15-1-2002 μετα απο 8 χρόνια συνεχίζω να πιστεύω τα ίδια...
Το είπε...: Γεώργιος Κολυρόπουλος

https://www.logia.gr/quote/γεώργιος-κολυρόπουλος/τα-ρεμάλια-οι-έλληνες


παιδια απλα ο ανθρωπος τα ειπε ολα και τελεια!λατρευω που ειμαι ελληνιδα!:D
εσας πως σας φαινεται η αποψη του?

Παρά τις ορισμένες "υπερβολές" του, αντικειμενικά εξαιρετική ακτινογραφία του "ψυχικού κόσμου" του "μεταπολιτευόμενου Ελλαδίτη", ενόψει της υπαγορευμένης (από τις "Αγορές"!) "διεθνούς κατακραυγής", για τη λέξη "Έλληνας"!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
κάπως έτσι είναι..., γι΄αυτούς που περνάνε καλά....
για ρώτα και αυτούς που υποφέρουν, να δεις πως περνάνε και πως νιώθουν για το πως είναι Έλληνες....
δε νομίζω να επικρατήσει για πολύ ακόμα αυτή η ιδεολογία..., είμαι υπερήφανος που είμαι Έλληνας, γιατί είμαι στα ...χίδια μου και περνάω καλά και είμαι ο καλύτερος και είμαι ο πιο έξυπνος και είμαι ο πιο μάγκας, γιατί τον λογαριασμό τον φέρνουν στο τέλος..., εκεί να δω πως θα ξεπληρώσουμε το πνεύμα του Έλληνα από τότε που άρχισε να περπατάει....
δε μπορώ να ακούω τέτοια πράγματα, τέτοιες μέρες, γιατί στραβώνω.... και ξέρω στ' ...χίδια σου εσύ γιατί είσαι Έλληνας, ενώ όλοι οι υπόλοιποι είναι ...άσταρδοι..., αυτή είναι η καινούρια ιδεολογία μας..., γουστάρω που είμαι Έλληνας, αλλά για εμένα και το σύνολο μου, οι άλλοι να πάνε να ...μηθούνε..., αυτά είναι :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
νομιζω οτι δεν ειμαστε κακος σαν λαος αλλα ειμαστε ανοργανωτοι μας χαρακτηριζει μια μικρη τεμπελια και λιγη χαζαμαρα αλλα ειμαστε καλοκαρδος λαος και πολλοι απο μας ειμαστε φιλοξενοι! Ο ελληνας τελευταια εχει ξενα προτυπα που για μενα αυτο εφερε την καταστροφη του αλλα συνεχιζουν πολλοι απο μας να κραταν την "ρωμιοσυνη" τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ο Έλληνας, είναι σε γενικές γραμμές, ένα παρτάλι..., που χρησιμοποιεί τα πάντα και τους πάντες, για να περνάει καλά....
απόδειξη αυτού, είναι η εικόνα μιας κουρασμένης χώρας και ενός αμφισβητούμενου, πλέον λαού....
ας με διαψεύσει η πραγματικότητα.... και τα παρτάλια :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ο Έλληνας, είναι σε γενικές γραμμές, ένα παρτάλι..., που χρησιμοποιεί τα πάντα και τους πάντες, για να περνάει καλά....
απόδειξη αυτού, είναι η εικόνα μιας κουρασμένης χώρας και ενός αμφισβητούμενου, πλέον λαού....
ας με διαψεύσει η πραγματικότητα.... και τα παρτάλια :ropalo:

Αν εννοείς τους ελληνόφωνους Ελλαδίτες, δύσκολα να σε διαψεύσει, ακόμη και το μέλλον!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ο σκοπος καθε ελληνα ειναι να περναει καλα ,να τη βγαζει παντα λαδι και δε του καιγεται καρφι για το διπλανο του(εννοειται πως υπαρχουν εξαιρεσεις)γι'αυτο και εχουμε καταντησει ετσι σημερα εξαιτιας του εγωισμου και της περηφανειας του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ο σκοπος καθε ελληνα ειναι να περναει καλα ,να τη βγαζει παντα λαδι και δε του καιγεται καρφι για το διπλανο του(εννοειται πως υπαρχουν εξαιρεσεις)

φυσικά και υπάρχουν

εμείς

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
'Ενας λαός απρόβλεπτος, που λατρεύει τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι, αλλά έρχεται δεύτερος σ' εργατικότητα στον κόσμο μετά τα τζαπόνια (δες τι μαθαίνεις μαζί μου)!!!

Υπάρχει κάποια πηγή για αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια πηγή για αυτό;
Πηγή για τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι; :confused: Βγες μια βόλτα έξω και δες από τι ώρα γεμίζουν οι καφετέριες. :P


Αν πάλι ρωτάς για το δεύτερο, εγώ το μόνο που βρήκα είναι αυτό:
Αρχική Δημοσίευση από Ελευθεροτυπία:
Τότε πώς εξηγούνται τα στοιχεία της Ευρωπαϊκής Ερευνας για τις Συνθήκες Εργασίας του Γιουροφάουντ για το 2005, της τελευταίας διαθέσιμης, που δείχνουν ότι οι Έλληνες είναι τρίτοι στην Ευρώπη (μετά την Τουρκία και τη Ρουμανία) ως προς τον αριθμό αυτών που δουλεύουν περισσότερες από 48 ώρες την εβδομάδα και τέταρτοι (μετά τη Ρουμανία, την Τουρκία και τη Νορβηγία) ως προς τον αριθμό των συνολικών ωρών που αφιερώνουν στην εργασία τους

Βέβαια το ότι οι Έλληνες δουλεύουν πολύ, δεν σημαίνει κατ' ανάγκην ότι παράγουν και υψηλή ποιότητα δουλειάς [σε γενικές γραμμές, πηγή δεν υπάρχει, είναι προσωπική εκτίμηση]. Η μαγκιά είναι να δουλεύεις λίγο και να παράγεις ικανοποιητική ποιότητα δουλειάς. Αλλά αρκετοί εδώ πέρα θεωρούν ότι οι ώρες πάνε με το κιλό ... βλέπε Δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
νομιζω οτι δεν ειμαστε κακος σαν λαος αλλα ειμαστε ανοργανωτοι μας χαρακτηριζει μια μικρη τεμπελια και λιγη χαζαμαρα αλλα ειμαστε καλοκαρδος λαος και πολλοι απο μας ειμαστε φιλοξενοι! Ο ελληνας τελευταια εχει ξενα προτυπα που για μενα αυτο εφερε την καταστροφη του αλλα συνεχιζουν πολλοι απο μας να κραταν την "ρωμιοσυνη" τους
Μήπως η φαινομενική ανογρανοσιά βολεύει κάποιους σαν τον Πάγκαλο οι οποίοι ενώ κατέβασαν τον αγλέορα και δεν εννοώ σε φαγητό τύπου αρνάκι στην σούβλα, μας χρέωσαν τον λογαριασμό ;
Με ανοργανοσιά δεν γίνονται όλα αυτά που έχουμε ζήσει απο την πολλά υποσχόμενη κάπου εκεί στο παρελθόν, ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ.
Υ.Γ. Ο Λαζόπουλος είπε σωστά, ζητήστε δανεικά απο τον Τσοχατζόπουλο.

Φτάνει πια με την ανοργανοσιά μας. Φτάνει !
Είκοσι χιλιάδες Ελληνες αγωνίζονται να βρουν θέση στα παγκάκια! Ακούστηκε στον Παπαδάκη σήμερα.
Εγώ δεν πιστεύω τον αριθμό, αλλά αγανακτώ πραγματικά και μόνο στο άκουσμα αυτής της είδησης.
ΑΛΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, ΑΓΑΝΑΚΤΩ !!!
ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ .
ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δουλευουμε πολυ...
αλλα οχι οργανωμενα..

και ειναι κριμα,,αυτο μας λειπει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
δουλευουμε πολυ...
αλλα οχι οργανωμενα..

και ειναι κριμα,,αυτο μας λειπει..
Θα σου απαντήσω με την εξής παροιμία:
<<Το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι>>.

Αρα, το συμπέρασμα βγαίνει αβίαστα.

Επίσης θα σου πω και μια ιστορία για να δέσει το πράμα.

Κάποτε σε αυτή την χώρα υπήρχαν νόμοι που εφαρμόζονταν.
Σήμερα αυτοί οι νόμοι, όχι, δεν εφαρμόζονται. Μήπως η αλλαγή στους νόμους θα φέρει ξαστεριά ;
Μη φοβάσαι, αυτοί που απαξίωσαν τους Νόμους, θα φτιάξουν καλύτερους και θα προχωρήσει μπροστά η Ελλάδα? Οι καταθέσεις στην Ελβετία θα αυξηθούν και θα δείχνουν την οικονομική ευρωστία των Ελλήνων. Πάντως για να είμαι εντάξει, τον εαυτό μου βγάζω απο τους Ελβετοκαταθέτες. Οπότε μένεις εσύ. Μήπως έχεις καταθέσεις στην Ελβετία; Μήπως είσαι λαμόγιο;

Οσο για τους Νόμους, εγώ, δεν είχα την δύναμη να τους αλλάξω. Μήπως τους άλλαξες εσύ ;

Υ.Γ. Μη ξεχάσω και τους νεόπλουτους που θα ξεπηδήσουν απο την εκμετάλλευση* των κοιτασμάτων στο Αιγαίο.

* μικρή διευκρίνηση, εννοώ συνεκμετάλλευση. Δε θα μπορούσε ο Κουμπάρος να μείνει απ' έξω!

Αν την παιδεία έχουν καταντήσει καφενείο, με ποιους όρους θα μπορεί ένας νέος να αντιληφθεί αυτό που μας συμβαίνει ;

Αλλά και για να καταλάβουμε το έργο αυτών που μπορούσαν να είναι παραγωγικό,
φτάνει μοναχά να δούμε οι γείτονές μας τι έχουν κάνει σχετικά με την ΑΟΖ, δηλ. Αποκλειστική Οικονομική
Ζώνη.

Μοναχά η οριοθέτησή της έφτανε

για να αποδείξουν οι ΒΟΛΕΥΤΕΣ μας

οτι είναι παραγωγικοί.

Δεν χρειαζόταν να γίνει αυτό το οικονομικό έγκλημα αφανίζοντας οικονομικά ένα μεγάλο μέρος των Ελλήνων.
Συρικνώνοντας και το ΑΕΠ.

Αν κοιμηθεί ένας εργάτης μια ημέρα, αυτό δεν μειώνει την παραγωγικότητα της χώρας, αν όμως τα κεφάλια που έχουμε ψηφίσει για να μας εκπροσωπούν έχουν διαφορετική πορεία απο αυτή που μας λένε προεκλογικά,

ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.


Οσο για τα ρεμάλια, να πούμε και κάποια αλήθεια, πάντα θα είναι ρεμάλια.
Για να μιλήσουμε όμως για τα ρεμάλια θα πρέπει να γνωρίζουμε την ιστορία τους.

Ισως να είναι πονεμένη ιστορία, γι'αυτό χρειάζεται λίγη προσοχή . . . ιδιαίτερα σήμερα που τα ΡΕΜΑΛΙΑ πρόκειται αναμφισβήτητα εξ'αιτίας της οικονομικής απαξίωσης που μας έχουν φτάσει, να αυξηθούν ίσως ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ !

Αν δείτε κάποιο ρεμάλι στο παγκάκι (πρώην συνάδελφό σας)
μη κλάψετε, παρα μοναχά κεράστε τον κάτι.
ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ
και η καρδιά σας είναι μεγάλη .

Απο την καρδιά μου σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
δουλευουμε πολυ?αυτο τωρα ειναι αστειο?απο τησ 8 το πρωι μεχρι τησ 2-3 το βραδυ οι καφετεριες ,τα μπαρακια ειναι γεματα σε ολες τις περιοχες απο τα ανατολικα μεχρι τα δυτικα προαστια,τουλαχιστον στη Σαλονικη ,δεν ξερω τι γινεται ακριβως σε αλλες πολεις.Στο εξωτερικο τα παιδια δουλευουν απο 16 χρονων και πηγαινουν ταυτοχρονα σχολειο γιατι δεν βρισκουν σωστο το να ζητανε χρηματα απο τους γονεις τους,οι δικοι μας φτανουν μεχρι τα 30 και ακομα απο τους γονεις χαρτζιλικι ζητανε....Στο δημοσιο δεν γινεται και καμια σωστη δουλεια....οι περισσοτεροι υπαλληλοι συγγνωμη αλλα τα ξυνουν...πας να κανεις καποια χαρτια και κυριολεκτικα σου βγαζουν τη ψυχη.....πρωτα πινουν το καφεδακι τους και μετα αμα εχουν κεφι θα δουλεψουν και λιγο....δε θα ξεχασω..πριν αρκετα χρονια ειχα παει με τη μητερα μου στη Γαλλια σε μια θεια μου που ζουσε εκει και φευγοντας στο αεροδρομιο μια υπαλληλος μπερδεψε τα εισιτηρια μας και και μεχρι να διορθωσει το λαθος βγαινει ο διευθυντης και ρωταει να μαθει τι εγινε αφου του εξηγησε,ξερετε τι της ειπε?να μαζεψει τα πραγματα της γιατι απολυεται...εγω και η μητερα μου ειχαε μεινει και προσπαθουσαμε να του αλλαξουε γνωμη και οτι δεν εγινε και τιποτα και μασ απαντησε οτι επρεπε να ηταν πιο προσεκτικη και να μην εκανε λαθος....φανταστειτε οτι απο ενα λαθος τη εδιωξε,σε εμας οτι και να κανουν κανενας δεν τους απολυει για αυτο φτασαμε στα μαυρα χαλια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
δουλευουμε πολυ?αυτο τωρα ειναι αστειο?απο τησ 8 το πρωι μεχρι τησ 2-3 το βραδυ οι καφετεριες ,τα μπαρακια ειναι γεματα σε ολες τις περιοχες απο τα ανατολικα μεχρι τα δυτικα προαστια,τουλαχιστον στη Σαλονικη ,δεν ξερω τι γινεται ακριβως σε αλλες πολεις.Στο εξωτερικο τα παιδια δουλευουν απο 16 χρονων και πηγαινουν ταυτοχρονα σχολειο γιατι δεν βρισκουν σωστο το να ζητανε χρηματα απο τους γονεις τους,οι δικοι μας φτανουν μεχρι τα 30 και ακομα απο τους γονεις χαρτζιλικι ζητανε....Στο δημοσιο δεν γινεται και καμια σωστη δουλεια....οι περισσοτεροι υπαλληλοι συγγνωμη αλλα τα ξυνουν...πας να κανεις καποια χαρτια και κυριολεκτικα σου βγαζουν τη ψυχη.....πρωτα πινουν το καφεδακι τους και μετα αμα εχουν κεφι θα δουλεψουν και λιγο....δε θα ξεχασω..πριν αρκετα χρονια ειχα παει με τη μητερα μου στη Γαλλια σε μια θεια μου που ζουσε εκει και φευγοντας στο αεροδρομιο μια υπαλληλος μπερδεψε τα εισιτηρια μας και και μεχρι να διορθωσει το λαθος βγαινει ο διευθυντης και ρωταει να μαθει τι εγινε αφου του εξηγησε,ξερετε τι της ειπε?να μαζεψει τα πραγματα της γιατι απολυεται...εγω και η μητερα μου ειχαε μεινει και προσπαθουσαμε να του αλλαξουε γνωμη και οτι δεν εγινε και τιποτα και μασ απαντησε οτι επρεπε να ηταν πιο προσεκτικη και να μην εκανε λαθος....φανταστειτε οτι απο ενα λαθος τη εδιωξε,σε εμας οτι και να κανουν κανενας δεν τους απολυει για αυτο φτασαμε στα μαυρα χαλια.....

Καλά δεν είναι όλα μαύρο ή άσπρο.
Δεν είναι όλοι οι Έλληνες τεμπελόσκυλα και όλοι οι ξένοι φωτεινά παραδείγματα.
Και στο εξωτερικό υπάρχουν τεμπέληδες και χαραμοφάηδες και τα αφεντικά δεν διώχνουν έτσι.
Μάλλον της υπαλλήλου θα ήταν το τελευταίο παράπτωμα και όχι το πρώτο,εάν με εννοείς.;)

Έχω ζήσει και δουλέψει έξω και σε διαβεβαιώ ότι το μόνο που αλλάζει είναι η νοοτροπία.
Εκεί δεν ανέχονται οι ίδιοι οι πολίτες/συγγενείς τον κακό υπάλληλο.
Δηλαδή όταν εδώ όταν πάνε να απολύσουν ένα δημόσιο υπάλληλο πέφτουν όλοι οι συνάδελφοι και συγγενείς στα μέσα/βουλευτές για τον σώσουν ακόμα και όταν είναι άχρηστος.
Έξω θα πουν όχι είναι κακός υπάλληλος και πρέπει να φύγει.


Αλήθεια ξέρεις πολλούς Έλληνες να λένε για τον αδελφό ή την φίλη τους καλά έκαναν και τον/την έδιωξαν γιατί ήταν κακή υπάλληλος;
Όλοι λένε το αδίκησαν το παιδί/κορίτσι και ήταν θύμα.
Εκεί γίνεται και το παραδέχονται ότι έφταιγε ο δικός τους άνθρωπος και τελείωσε.Βέβαια υπάρχουν και εκεί εξαιρέσεις αλλά σε γενικές γραμμές ισχύουν τα παραπάνω.

Όσον αφορά το δημόσιο εγώ έχω πείρα σαν πρακτικός και ένα έχω παρατηρήσει.
Ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.Όταν όλοι οι προϊστάμενοι είναι λαμόγια και κομματόσκυλα ξέρουν οι υπάλληλοι ότι υπάρχει απυρόβλητο και τεμπελιάζουν.Υπάρχουν βέβαια πολλοί που τιμούν την δουλειά τους αλλά το κακό όνομα τους πιάνει όλους.
Το θέμα μας είναι να τους κάνουμε να δουλέψουν,να αλλάξουμε και εμείς νοοτροπία και να μην υποκύπτουμε στους εκβιασμούς.Να μην γινόμαστε μέρος της διαφθοράς.
Τέλος είναι να πάμε να ψηφίζουμε για να μην ανεβάζουν κυβερνήσεις τα κομματόσκυλα.
Έτσι και θα βελτιωθεί η κατάσταση στο Δημόσιο και θα βελτιωθούν κάπως τα πράγματα με την διαφθορά.

Για αυτό καλό είναι να βλέπουμε πίσω από τα συμπτώματα και να μην τσουβαλιάζουμε αβέρτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
............................
Τζάμπα τυρί υπάρχει μόνο σε ένα μέρος στην Ελλάδα και είναι στην φάκα που έστησαν οι πολιτικοί μας.

Θέλοντας να εξηγήσω τί εννοώ, θα επανέλθω στην κουβέντα του Πάγκαλου.
Εμείς που τα φάγαμε με τους πολιτικούς μας και καλομάθαμε, απλά τσιμπήσαμε το τυράκι.
Αλλά οι πολιτικοί μας και δεν βγάζω κανέναν, αποδέχθηκαν χρήμα μαύρο κατα ομολογία της SIEMENS.
Νομοθετούν φροντίζοντας να μένουν στο απυρόβλητο όσοι πολιτικοί κάνουν κάποια φανερή ή κρυφή παρέκκλιση απο τα επιτρέποντα απο τους νόμους.
Είμαστε το μοναδικό κράτος που φροντίζει την ατιμωρησία του πολιτικού συστήματος και εσύ μου λες για την εργατικότητα των ξένων.
Απο ένα σάπιο σύστημα όπως το δικό μας, δεν είναι δυνατό να περιμένουμε να αντικρύσουμε την δυναμική των ξένων που εσύ παρουσιάζεις ως πρότυπο.

Είναι αδύνατο να καταλάβουμε λεπτομερώς την λειτουργία του τραπεζικού συστήματος.
Ούτε και τις καταστροφικές συνέπειες στην οικονομία της χώρας μας απο το τραπεζικό σύστημα.

Είναι σαν να μου λες, οτι φταίει ο λαός για την τραγωδία της Κύπρου.
Είναι σαν να μου λες, οτι στα ΙΜΙΑ, πάλι ο λαός φταίει.
Είναι σαν να μου λες, οτι ο λαός της Ελλάδας που δέχθηκε τόσους εξαθλιωμένους ξένους, οι οποίοι μάλιστα έχουν μερίδιο στην αύξηση της εγκληματικότητας.

Ο σεβασμός προς την χώρα μας, είναι πρωτίστως υποχρέωση δική μας.
Αν απο εμάς δεν αποπνέει αυτοσεβασμός, τότε τί περιμένουμε απο τους ξένους;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Τζάμπα τυρί υπάρχει μόνο σε ένα μέρος στην Ελλάδα και είναι στην φάκα που έστησαν οι πολιτικοί μας.

Θέλοντας να εξηγήσω τί εννοώ, θα επανέλθω στην κουβέντα του Πάγκαλου.
Εμείς που τα φάγαμε με τους πολιτικούς μας και καλομάθαμε, απλά τσιμπήσαμε το τυράκι.
Αλλά οι πολιτικοί μας και δεν βγάζω κανέναν, αποδέχθηκαν χρήμα μαύρο κατα ομολογία της SIEMENS.
Νομοθετούν φροντίζοντας να μένουν στο απυρόβλητο όσοι πολιτικοί κάνουν κάποια φανερή ή κρυφή παρέκκλιση απο τα επιτρέποντα απο τους νόμους.
Είμαστε το μοναδικό κράτος που φροντίζει την ατιμωρησία του πολιτικού συστήματος και εσύ μου λες για την εργατικότητα των ξένων.
Απο ένα σάπιο σύστημα όπως το δικό μας, δεν είναι δυνατό να περιμένουμε να αντικρύσουμε την δυναμική των ξένων που εσύ παρουσιάζεις ως πρότυπο.

Είναι αδύνατο να καταλάβουμε λεπτομερώς την λειτουργία του τραπεζικού συστήματος.
Ούτε και τις καταστροφικές συνέπειες στην οικονομία της χώρας μας απο το τραπεζικό σύστημα.

Είναι σαν να μου λες, οτι φταίει ο λαός για την τραγωδία της Κύπρου.
Είναι σαν να μου λες, οτι στα ΙΜΙΑ, πάλι ο λαός φταίει.
Είναι σαν να μου λες, οτι ο λαός της Ελλάδας που δέχθηκε τόσους εξαθλιωμένους ξένους, οι οποίοι μάλιστα έχουν μερίδιο στην αύξηση της εγκληματικότητας.

Ο σεβασμός προς την χώρα μας, είναι πρωτίστως υποχρέωση δική μας.
Αν απο εμάς δεν αποπνέει αυτοσεβασμός, τότε τί περιμένουμε απο τους ξένους;

ναι αλλα φταιμε εμεις που ψηφιζουμε τους ιδιους πολιτικουσ και μετα γκρινιαζουμε.τι μου λες τωρα ?οτι εμεις εμαστε οι αγιοι?ελεος δηλαδη....η νοοτροπια μας φταιει που ποτε δεν θα μαθουμε γιατι ολοι γουσταρουμε το βολεμα ,δεν μας νοιαζει τιποτα αλλο απ'το να ωφελουμαστε μονο οι ιδιοι...φυσικα εκανα λαθος που εκανα συγκριση με τους ξενουσ,εμεισ δεν εχουμε καμια σχεση με αυτους γιατι απλα ειμαστε ζουγκλα..υπερβαλλω???δες σε τι κατασταση ειναι η Ελλαδα σημερα,ενα βημα πριν απο τη πτωχευση....χιλιαδες απολυσεις καθε μερα,γινεται ο χαμος.....οσο για τους ξενους που ανεφερες οτι δεν φταιμε εμεις που ηρθαν στην Ελλαδα αλλα φταινε ποιοι?δεν φανταζεσαι ποσοι τα οικονομανε χοντρα επειδη βαζουν στη χωρα λαθρομεταναστες,3.000 απο τον καθενα.......και δεν ξερω ποιοι τα παιρνουν,αστυνομικοι που δινουν τα χαρτια,οι υπευθυνοι εκει στα συνορα.....και οσοι προσλαμβανουν αλλοδαπους και τους πληρωνουν τα μισα που θα εδιναν στον ελληνα και χωρις ασφαλεια επειδη μονο και μονο αυτοι δεχονται να δουλεψουν με αυτα τα ελαχιστα λεφτα,ποιος φταιει?δεν φταιμε εμεις??αλλα ναι ξεχασα εμεις παντα δεν φταιμε σε τιποτα....ωραια ας πορευτουμε με αυτη τη λογικη και αν τυχει αυριο,μεθαυριο να παμε να δουλεψουμε στην Αλβανια,Βουλγαρια ...μη μας παραξενεψει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως το κείμενο το βρίσκω ένα συνοθύλευμα από ανακρίβειες (άκους εκεί οι καλύτερες μούρες που κάνουν καριέρα είναι ελληνικές. Ομιτζί και τρία λολ. Προφανώς ο τύπος δεν ξέρει και πολλές "μούρες" που κάνουν καριέρα γενικότερα) και απόψεις του τύπου "έχουμε του κόσμου τα στραβά αλλά μας γουστάρω" (διότι ... ???).
Κάτι τέτοιες νοοτροπίες κρατάνε την Ελλάδα πίσω. Αντί να κοιτάξουν να διορθώσουν όλα αυτά τα κουσούρια διακυρήττουν πόσο τα γουστάρουν και νομίζουν ότι είναι και μαγκιά και άποψη και χαζοχαιρόνται που είναι έλληνες. "Γουάου, έχω τόσα κουσούρια να με ξεχωρίζουν από τον υπόλοιπο κόσμο, άρα είμαι ξεχωριστός!" Μαγκιά και άποψη my ass. :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Κάτι τέτοιες νοοτροπίες κρατάνε την Ελλάδα πίσω. ..

Τι υπάρχει ...μπροστά, που δεν το βλέπουμε εμείς οι εν Ελλάδι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι υπάρχει ...μπροστά, που δεν το βλέπουμε εμείς οι εν Ελλάδι;
Πήγαινε σε καμιά άλλη χώρα της Ευρώπης ή της Βόρειας Αμερικής και θα το δεις κι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top