Η ζωή στο νησί

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!
Θα ήθελα όσοι φίλοι στεκίτες ζουν σε νησί να μου δώσουν τα φώτα τους για τη ζωή εκεί. Πώς είναι γενικά? Οι χειμώνες παλεύονται ή κόβεις φλέβα? Νιώθεις απομονωμένος και αντιμετωπίζεις διάφορες ελλείψεις σε προϊόντα ή σε κάτι άλλο? Η μικρή κοινωνία είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα? Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη από άτομα που μεγάλωσαν εκεί αλλά κυρίως από άτομα που πήγαν σε μεγαλύτερη ηλικία για δουλειά ή για σπουδές.
Είμαι από Θεσσαλονίκη και ο φίλος μου θέλει να ξεκινήσει μια επιχείρηση στη Ρόδο ή στην Κέρκυρα που είναι μεγάλα νησιά. Θέλουμε να πάρω μετάθεση και να τον ακολουθήσω. Εγώ είμαι θετικά διακείμενη για να μην πω ότι την χρειάζομαι κιόλας την αλλαγή. Αλλά όπως συνήθως συμβαίνει με τις αλλαγές με φοβίζει λίγο. Έχω ακούσει ότι στην Κέρκυρα το χειμώνα βρέχει συνέχεια, ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Είμαι από Θεσσαλονίκη και ο φίλος μου θέλει να ξεκινήσει μια επιχείρηση στη Ρόδο ή στην Κέρκυρα που είναι μεγάλα νησιά. Θέλουμε να πάρω μετάθεση και να τον ακολουθήσω. Εγώ είμαι θετικά διακείμενη για να μην πω ότι την χρειάζομαι κιόλας την αλλαγή. Αλλά όπως συνήθως συμβαίνει με τις αλλαγές με φοβίζει λίγο. Έχω ακούσει ότι στην Κέρκυρα το χειμώνα βρέχει συνέχεια, ισχύει?
Θα ξεκινήσω από το τελευταίο. Ναι στην Κέρκυρα άμα αρχίσει να βρέχει ξεχνάει να σταματήσει :P. Αν έχεις σγουρά μαλλιά με τάση να φριζάρουν στείλε μου πμ να σου στείλω τηλ από ένα κομμωτήριο που κάνει ισιωμα πάμφθηνα και καλά γιατί μόνη σου, μέχρι να το συνηθίσεις, δεν θα την παλεύεις :P.

Για Ρόδο δεν είμαι σε θέση να μιλήσω, ούτε για "ενήλικη" ζωή όπως τη βίωσα εγώ, μόνο από διηγήσεις φίλων που επέστρεψαν στο νησί μετά τις σπουδές. Και για Κέρκυρα όπου γεννήθηκα,μεγάλωσα και πήγα σχολείο εγώ.
Καταρχάς, να μείνετε στην πόλη (αν πάτε) και όχι σε κάποιο χωριό. Το χειμώνα *πρακτικά* μόνο η πόλη έχει ζωή. Επίσης οι δρόμοι είναι αισχροί και το κυκλοφοριακό συναγωνίζεται αυτό της Αθήνας (σε κάποια έρευνα σε τοπική εφημερίδα πριν κάποια χρόνια είχα διαβάσει ότι τα αυτοκίνητα/κάτοικο είναι περισσότερα από τα αντίστοιχα της Αθήνας :confused:).

Για παιδιά, για μένα, είναι ιδανικό μέρος να μεγαλώσει κανείς. Μπορείς να μεγαλώσεις παιδιά με ελευθερίες, χωρίς το "άγχος" της μεγαλούπολης, μιας και (μέχρι το λύκειο τουλάχιστον) τα μέρη που μπορεί να "Χαθεί" είναι περιορισμένα.
Από εκεί και πέρα τα πράγματα στην Κέρκυρα σίγουρα δεν είναι το ίδιο με τη Θεσσαλονίκη. Για αρχή πχ. έχουμε μόνο ένα κινηματογράφο που φέρνει όσες ταινίες θέλει, όποτε θέλει και σίγουρα όχι πριν περάσει μήνας από όταν αρχίσουν να προβάλλονται στην Αθήνα :P. Η ζωή κινείται σε αρκετά χαλαρούς ρυθμούς (Δεν μπορώ να συγκρίνω εύκολα με Θεσσαλονίκη μιας και δεν έχω ζήσει, πάντως σε σχέση με την "τρέλα" της Αθήνας νιώθεις να μπαίνεις στο "pause" :P).

Ζωή γενικά υπάρχει. Δηλαδή τόσο για να βγεις (καφετέριες/μπαρ etc), αρκετά ΔΗΠΕΘΕ (συμπεριλαμβανομένου του ΔΗΠΕΘΕ Κέρκυρας) ανεβάζουν συχνά παραστάσεις στο Δημοτικό Θέατρο, όσο και για να ψωνίσεις (Hondos, Marcs& Spencer etc έχουν παραρτήματα). Το καλό επίσης είναι ότι σχεδόν ΟΛΑ βρίσκοντα σε 2-3 δρόμους. Προλαβαίνεις μέσα στο ίδιο πρωινό να κάνεις τις δουλειές σου, να πιείς τον καφέ σου και το μεσημέρι να είσαι σπίτι να φας το σπιτικό φαγητό. :P

Όμως ο κόσμος δεν είναι άπειρος. Και όπου ο κόσμος δεν είναι άπειρος ... το κουτσομπολιό ανθεί. Δεν είναι ... εκτός πραγματικότητας συζήτηση επιπέδου
"Α, η Μαρία περνάει έξω από το μαγαζί!"
-Ποιά Μαρία?
-Έλα η Μαρία που δουλεύει εκεί, που πριν ήταν στο άλλο.. Που πέρσι τα είχε με το Μήτσο αλλά χωρίσανε όταν αυτός τα ξανάφτιαξε με τη Γωγώ...α τώρα που είπα Γωγώ ξέρεις τι σκηνικό έγινε με τη Γωγώ και τη Λίζα τις προάλλες στο τάδε μαγαζί? Εγώ δεν ήμουν αλλά μου τα είπε ο Χ...
u see my point τέλος πάντως μην πλατιάζω :P

Αυτά σα γενικά χαρακτηριστικά. Σύμφωνα με τα όσα λένε φίλοι που έζησαν εκεί ενήλικοι, το χειμώνα υπάρχει σχετική "μοναξιά" και η σύναψη φιλιών σίγουρα είναι δύσκολη. Μάλλον παντού όμως. Από την άλλη όμως είναι πολύ πιο εύκολο να βρεθεί χρόνος να πεταχτείς για έναν καφέ μέχρι το Λιστόν μιας και το 90% των πραγμάτων βρίσκονται σε απόσταση 5' από το Λιστόν :)

Γενικά, θεωρώ, ότι αν υπάρχει (επαγγελματικά) η επιλογή να μετακινειθείτε προς επαρχία κάντε το. Ειδικά που είστε 2 και δεν χρειάζεται να ψάχνεις από το μηδέν και χωρίς κανένα στήριγμα. Υπάρχει ζωή, ίσως πιο υποτονική και με λιγότερες διεξόδους από μια μεγαλούπολη, αλλά είναι όμορφο μέρος για να βρεις την..ηρεμία που λείπει από τις μεγαλουπόλεις.

Προσωπικά, αν και οι παιδικοί μου φίλοι δεν ζουν [οι περισσότεροι] εκεί πλέον, αν επαγγελματικά είχα τη δυνατότητα θα επέστρεφα.
Επίσης, μια παρατήρηση. Μίλησες για μετάθεση δικιά σου και νέα επιχείρηση του φίλου σου. Έχε στο μυαλό σου ότι (δεν ξέρω βέβαια σε τι είδους επιχείρηση αναφέρεσαι) ότι όσο πιο μικρό το μέρος τόσο πιο δύσκολο είναι να "πιαστείς". Όταν κάποιος έχει απέναντι του 2 επιλογές, μία τον παιδικό φίλο που ξέρει από όταν μπουσουλάγανε μαζί και έναν νέο από άλλο μέρος, χρειάζεται ο "νέος" να κάνει το extra mile για να υπερσκελίσει τα εμπόδια.
Δεν ξέρω αν ισχύει γενικά, σε εμάς πάντως ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Δεν είναι απαγορευτικό, και οι γονείς μου "ξένοι" πήγαν στην Κέρκυρα όταν παντρεύτηκαν και τα κατάφεραν θαυμάσια, απλώς στην εκκίνηση χρειάστηκε να προσπαθήσουν περισσότερο από τους ντόπιους για να αναγνωριστεί η αξία τους.

Αυτά μου έρχονται γενικά τώρα, αν θέλεις κάτι περισσότερο ή πιο συγκεκριμένο, ρώτα και αν μπορώ θα χαρώ να σου απαντήσω :)


--εδιτ: Ελλείψεις σε προϊόντα γενικά δεν παρατηρούνται (οκ, όχι άμα γίνει παρατεταμένη απεργία και παραλύσει η χώρα!). Αυτό που μπορεί να σε ζορίσει είναι ότι σε νησί "χάνεις" το προνόμιο του "μπαίνω στο αμάξι και φεύγω όποια στιγμή μου κατέβει" και μετατρέπεται σε "μπαίνω στο αμάξι και φεύγω όταν τα φερρυ μποουτ έχουν δρομολόγιο". Γενικά έχει όμως από τις 6 μέχρι τις 10 το βράδυ συχνότατα (ώρες αιχμής ανά μισάωρο) και τη νύχτα ανά 2 ώρες αν δεν κάνω λάθος. Επίσης, υπάρχει ο κίνδυνος πολλών μποφόρ και αποκλεισμού, αλλά με τα νέα καράβια τα τελευταία χρόνια αυτό έχει περιοριστεί δραστικά και συνήθως μιλάμε για λίγες ώρες όταν ο καιρός είναι πραγματικά πολύ κακός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! :)
Από αυτούς τους ρυθμούς της πόλης θέλουμε να ξεφύγουμε κι εμείς. Κουραστήκαμε με την κίνηση, τα πάρκινγκ που δεν υπάρχουν, τα κωλόστενα με τα σκουπίδια και τη βρωμιά. Το μόνο ωραίο που έχει η Θεσσαλονίκη είναι η παραλία που σφύζει από κόσμο και κάνω βόλτα με το ποδηλατάκι μου αλλά και αυτή βρωμάει Θερμαϊκίλα. Κυρίως όμως θέλω να αλλάξω περιβάλλον στη δουλειά μου και φαντάζομαι ότι οι τράπεζες στο νησί έχουν πολύ λιγότερη κίνηση ειδικά το χειμώνα και θα έχω και καλύτερο ωράριο.
Η επιχείρηση που θέλει να ανοίξει ο φίλος μου είναι κάτι που έχει να κάνει με φαγητό. Όποιος έχει καμιά ιδέα για επιχείρηση που θα έπιανε σε νησί ή που λείπει απ'το νησί ας πει! Με προβλημάτισες λίγο με αυτό που λες για την επιφύλαξη των ντόπιων απέναντι στους ξένους. Αυτό το extra mile που λες πρέπει να το κάνεις μόνο σε επίπεδο επιχείρησης ή και σε προσωπικό/φιλικό? Γιατί εγώ πίστευα ότι σε ένα μικρό μέρος οι ανθρώπινες σχέσεις και οι φιλίες θα δημιουργούνταν πιο εύκολα από ότι στην πόλη.
Βασικά με φαντάζομαι στο νησί χειμώνα και να βρέχει ασταμάτητα και μελαγχολώ μόνο στη σκέψη. Γι'αυτό τείνω περισσότερο προς Ρόδο που έχει και σχεδόν τον διπλάσιο κόσμο στην πόλη. Αλλά η Κέρκυρα έχει το θετικό ότι είναι πολύ κοντα στην ηπειρωτική Ελλάδα...
Όπως και να χει πάντως ελπίζω το καλοκαίρι να αποζημιώνει για τον δύσκολο χειμώνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ας μιλισω και εγω σαν πρωτος εκπροσωπος της ροδου, αφου δεν εμφανιστικε καπιος αλλος πρωτα.

Από αυτούς τους ρυθμούς της πόλης θέλουμε να ξεφύγουμε κι εμείς. Κουραστήκαμε με την κίνηση, τα πάρκινγκ που δεν υπάρχουν, τα κωλόστενα με τα σκουπίδια και τη βρωμιά. Το μόνο ωραίο που έχει η Θεσσαλονίκη είναι η παραλία που σφύζει από κόσμο και κάνω βόλτα με το ποδηλατάκι μου αλλά και αυτή βρωμάει Θερμαϊκίλα. Κυρίως όμως θέλω να αλλάξω περιβάλλον στη δουλειά μου και φαντάζομαι ότι οι τράπεζες στο νησί έχουν πολύ λιγότερη κίνηση ειδικά το χειμώνα και θα έχω και καλύτερο ωράριο.

Κινιση και δυσκολια στο παρκινγ... Κινιση εχει συγκεκριμενες ωρες, τις υπολιπες κυκλοφορεις ελευθερα, και τις ωρες που εχει κινιση "επιρεαζονται" συγκεκριμενοι δρομοι (βεβαια αν δουλευεις η μενεις σε μερος που να περνας απο εκει την εβαψες). Παρκινγ παλι εξαρτατε την ωρα και το μερος... Στο κεντρο γενικα ειναι ενα θεμα... Θα βρεις να παρκαρεις αλλα θα περπατισεις και κανα 5λεπτο, το θεμα ειναι οτι πρεπει να μπλεχτεις στην κινιση για να βρεις... Καλοκαιρι γυρο απο την παλια πολη (οπου βρησκονται ολα τα bar κλπ, αλλα και ολα τα τουριστικα μαγαζια) ειναι ενας εφιαλτης... Κατα τα αλλα δεν νομιζω πως ειναι θεμα... Σπιτι σου δλδ θα βρησκεις σιγουρα, εκτος και αν μεινεις στο κεντρο που παλι εξαρτατε την περιοχη.
Η παραλιες στην πολη σφιζουν απο κοσμο το καλοκαιρι, αλλα δεν βρωμανε.
Οσο για την δουλεια, σου στελνω ενα πμ με αρκετες λεπτομεριες.


Η επιχείρηση που θέλει να ανοίξει ο φίλος μου είναι κάτι που έχει να κάνει με φαγητό. Όποιος έχει καμιά ιδέα για επιχείρηση που θα έπιανε σε νησί ή που λείπει απ'το νησί ας πει! Με προβλημάτισες λίγο με αυτό που λες για την επιφύλαξη των ντόπιων απέναντι στους ξένους. Αυτό το extra mile που λες πρέπει να το κάνεις μόνο σε επίπεδο επιχείρησης ή και σε προσωπικό/φιλικό? Γιατί εγώ πίστευα ότι σε ένα μικρό μέρος οι ανθρώπινες σχέσεις και οι φιλίες θα δημιουργούνταν πιο εύκολα από ότι στην πόλη.
Βασικά με φαντάζομαι στο νησί χειμώνα και να βρέχει ασταμάτητα και μελαγχολώ μόνο στη σκέψη. Γι'αυτό τείνω περισσότερο προς Ρόδο που έχει και σχεδόν τον διπλάσιο κόσμο στην πόλη. Αλλά η Κέρκυρα έχει το θετικό ότι είναι πολύ κοντα στην ηπειρωτική Ελλάδα...
Όπως και να χει πάντως ελπίζω το καλοκαίρι να αποζημιώνει για τον δύσκολο χειμώνα!

Χωρις να θελω να ειμαι το αρνητικο πνευμα, αν μιλαμε για κλασικη περιπτωση εστιατοριου/ταβερνας/κλπ νομιζω οτι ηδη υπαρχουν περισσοτερα απο οσα θα επρεπε, οπως και σε επιπεδο τουριστικων ειμαστε υπερπληρης. Αν θελει οπωσδηποτε κατι εντως του φαγητου θα πρεπει να εχει κατι διαφορετικο απο τα κλασσικα με τα οπια εχουμε γεμισει, η αν θελει κατι κλασικο θα πρεπει να καταφερει να κανει την διαφορα σε σχεση με τα αλλα. Αν δεν ζεισει ενα διαστημα εδω να δει πως εχει η κατασταση πως θα ξεκινισει επιχειριση ομως;

Για το κατι παραπανω που λεει η resident στην Ροδο δεν νομιζω να το αντιμετωπισεις. Δεν ειναι μια μικρη κλειστη κοινωνια. Θα το αντιμετωπισεις αν ζεισετε σε χωριο και αν εκει ειναι και η επιχειριση, αλλα στην πολη δεν υπαρχει τετιο θεμα.
Τον χειμωνα στην Ροδο μην τον φοβασε τοσο οσο περιγραφεις... Δεν βρεχει τοσο συχνα, και οι μερες που βρεχει τοσο ωστε να μην μπορεις να βγεις απο το σπιτι ειναι μετριμενες στα δαχτιλα του ενος χεριου. Αλλα ακομα και αυτες τις μερες θα μπορεις να βρεις ανοιχτα μαγαζια για να βγεις.
Οσο για την αποσταση απο την ηπειροτικη Ελλαδα.. 35 με 45 λεπτα κανουν τα αεροπλανα, με καμποσες πτησεις την ημερα, για Αθηνα, και γυρο στις 12 ωρες (οκ, αυτο ειναι πολυ!) το καραβι. Σε 45 λεπτα δεν φτανεις ουτε στην μεση του νησιου με το αμαξι...

Γενικοτερα τωρα, μην βλεπεις την ροδο σαν το κλασικο ελληνικο νησακι... Εχει γινει μια μεγαλη αυτονομη πολη, απλα δεν μπορεις να οδηγισεις μεχρι την αθηνα η την θεσαλονικη, πρεπει να μπει στην μεση ενα πλοιο για να πας με το αμαξι σου.
Τον χειμωνα νομιζω οτι τον εχουμε παρει απο στραβο ματι... Αμα ρωτισεις τους περισσοτερους Ροδιτες θα σου πουν οτι ειναι ψωφιος κλπ, στην πραξη ομως απλα το καλοκαιρι εχει υπερβολικα πολυ κοσμο που μας κανει να βλεπουμε τον χειμωνα σαν ψωφιο. Δεν ειναι ο χειμωνας του ενος εστιατοριου και των 2 καφενιων, ειναι ο χειμωνας μια πληρης ζωης μια κανονικης πολης. Βεβαια αν καλοκαιρι εχουμε 150, πχ, bar/club/κλπ, τον χειμωνα τις καθημερικες θα εχουμε 50, αλλα παρασκευοσαββατα εχουμε παλι 150...
Η μικρη κοινωνια δεν θεωρω οτι υπαρχει... Σιγουρα δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο εχεις συνιθισει, αλλα δεν ειναι οπως ητανε πριν καπια χρονια οπου ολοι γνωριζονταν μεταξυ τους. Και επισης υπαρχουν παραπολλοι που δεν ειναι απο την Ροδο, οποτε εχει χαθει το κλειστο τις κοινωνιας.

Θα σου ελεγα και αλλα, αλλα εχω σκαλωσει και δεν μπορω να σκευτω τι αλλο θα επρεπε να ξερεις...! Περιμενε απαντισεις και απο αλλους ροδιτες (ειμαστε μπολικοι αλλωστε...) και θα επιστρεψω και εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Θα μιλησω κι εγω σαν Ροδιτισα μιας και μεγαλωσα Ροδο και μενω τα τελευταια 5 χρονια Αθηνα!:)
Θα ειμαι ειλικρινης..Αγαπαω απιστευτα την Αθηνα..πλεον κατεβαινω πολυ σπανια Ροδο..δεν μου λεει τιποτα..να με πληρωνες δεν θα κατεβαινα (τουλαχιστον οχι σε αυτη τη φαση) Ροδο..
ΑΛΛΑ ολα αυτα για προσωπικους λογους!;) Αντικειμενικα η Ροδος ειναι ενα απο τα ιδανικοτερα νησια για μονιμη κατοικια! Εχει τα ΠΑΝΤΑ! Πολυσινεμα, clubs, καφετεριες, εστιατορια, τουρισμο! Επισης δεν νεκρωνει ποτε!καμια σχεση δηλαδη με νησια που το χειμωνα δεν κυκλοφορει ουτε γατα στο δρομο..σιγουρα δεν ειναι οπως το καλοκαιρι αλλα και παλι ειναι καλα!:)
Ενα πολυ θετικο που βρισκω στη Ροδο σε σχεση με τα επαγγελματικα ειναι οτι ακομα και κατι ''περιεργο" ειναι ευκολο να πιασει για 2 λογους! Τουρισμος, πραγμα που σημαινει οτι οι ντοπιοι ειναι συνιθισμενοι σε διαφορα ''περιεργα'' και καινουρια ερεθισματα (φαντασου οτι ο κοσμος στης Ροδο ετρωγε σε κινεζικα εστιατορια οταν σε αλλες επαρχιακες πολεις δεν ηξεραν καν τι ειναι;)) και οσο κακια κ να ακουστω, επειδη πολλοι Ροδιτες ειναι ψωνια..:redface::P Για εναν πολυ απλο λογο! Η Ροδος και ο κοσμος της εχει αρκετα καλο οικονομικο επιπεδο σε σχεση με αλλες επαρχιακες πολεις!:)
Εχει απιστευτες παραλιες και πανω απ'ολα ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ!:clapup: Εχει καλη αγορα και γενικοτερα δεν θεωρω οτι της λειπει τιποτα απο μαγαζια και ζωη! Ειναι μια μεγαλη επαρχιακη πολη!
Απλα το μονο που θα πω να προσεξεις ειναι να εισαι συνειδητοποημενη!;) Οσο και ζωντανη να ειναι μια επαρχια ποτε δεν θα ειναι σαν την Πρωτευουσα ή την Συμπρωτευουσα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Παιδιά μου σας υπερευχαριστώ!!!
Λοιπόν, εννοείται πως θα μείνουμε στη χώρα και όχι σε κάποιο χωριό!
Τις βροχές Κρόνε μου τις έλεγα για την Κέρκυρα όχι για τη Ρόδο! Γενικά εγώ ψήνομαι περισσότερο για Ρόδο γιατί έχει καλύτερο κλίμα και γιατί έχει πολύ περισσότερο κόσμο. Για μένα μετράει πολύ που έχει κίνηση και το χειμώνα, πολυσινεμά και πολλά μαγαζιά και γενικά που έχει όλα τα καλά μιας πόλης ενώ ταυτόχρονα είναι μικρό μέρος και μάλιστα νησί!:clapup: Θετικό και το ότι δεν έχει τόσο έντονα τα κακά της μικρής κοινωνίας και έχει χώρο και για ξένους. Ο φίλος μου έχει κολλήσει με Κέρκυρα γιατί σε μια ώρα είσαι Ηγουμενίτσα και σε αλλά 320 χλμ είσαι Θεσ/νίκη μέσω Εγνατίας. Πήγε κιόλας πριν λίγες μέρες και την ερωτεύτηκε!
Και η Κέρκυρα μεγάλο νησί είναι αλλά μόνο που η πόλη έχει τον μισό κόσμο της Ρόδου είναι αλλιώς. Άσε που βρέχει κιόλας!
Να σημειώσω ότι Ρόδο δεν έχω πάει ποτέ :redface: αλλά από όλους έχω ακούσει τα καλύτερα και ειδικά για την πόλη της!!
Γενικά με ψήσατε πολύ με αυτά που μου είπατε! Θα κάνουμε ένα ταξιδάκι εκεί σε ένα μήνα περίπου να βολιδοσκοπήσουμε!

Κρόνε ναι με αεροπλάνο είναι πολύ πιο γρήγορα αλλά φυσικά το κόστος είναι μεγαλύτερο. Κάθε φορά που θα θέλουμε να φύγουμε θα σκεφτόμαστε τα λεφτα. (Αν και εγώ πχ για τέλη Σεπτέμβρη βρίσκω με ? 110). Όσο για να φτάσεις Θεσ/νική με πλοιο και μετά αυτοκίνητο, κλάφτα! Αυό είναι και το μόνο μειονέκτημα.

Ο φίλος μου θέλει να κάνει κάτι σε ντελικατέσεν, μανάβικο πολυτελείας με αγνά προϊόντα. Τι λέτε θα πιάσει κάτι τέτοιο? Υπάρχει ήδη κάτι αντίστοιχο?? Αν πάρω εγώ μετάθεση θα πάμε και στην αρχή θα έχει μια πρόχειρη δουλειά για να μπορέσει να καταλάβει αν όντως τον παίρνει για κάτι τέτοιο ή αλλιώς για κάτι άλλο. Μιας και λέει η Σιμώνη πάντως πως οι Ροδίτες είναι ψωνάρες νομίζω το μαγαζί μια χαρά θα πάει.

Ο τουρισμός φέτος πως ήταν? Μια φίλη μου πήγε στην αρχή του καλοκαιριου και είπε ότι είχε μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες και επιχειρήσεις που δεν άνοιξαν καν... Όμως στην εφημερίδα διάβασα ότι η Κως και η Ρόδος ήταν τα μονάδικα νησιά με αύξηση τουρισμού φέτος γιατί εκτός από την καμπάνια του ΕΟΤ κάνουν και δική τους καμπάνια ξεχωριστή στο εξωτερικό και μεγάλες προσφορές. Τι ισχύει βρε παιδιά μου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Παιδιά μου σας υπερευχαριστώ!!!
Λοιπόν, εννοείται πως θα μείνουμε στη χώρα και όχι σε κάποιο χωριό!
Τις βροχές Κρόνε μου τις έλεγα για την Κέρκυρα όχι για τη Ρόδο! Γενικά εγώ ψήνομαι περισσότερο για Ρόδο γιατί έχει καλύτερο κλίμα και γιατί έχει πολύ περισσότερο κόσμο. Για μένα μετράει πολύ που έχει κίνηση και το χειμώνα, πολυσινεμά και πολλά μαγαζιά και γενικά που έχει όλα τα καλά μιας πόλης ενώ ταυτόχρονα είναι μικρό μέρος και μάλιστα νησί!:clapup: Θετικό και το ότι δεν έχει τόσο έντονα τα κακά της μικρής κοινωνίας και έχει χώρο και για ξένους. Ο φίλος μου έχει κολλήσει με Κέρκυρα γιατί σε μια ώρα είσαι Ηγουμενίτσα και σε αλλά 320 χλμ είσαι Θεσ/νίκη μέσω Εγνατίας. Πήγε κιόλας πριν λίγες μέρες και την ερωτεύτηκε!
Και η Κέρκυρα μεγάλο νησί είναι αλλά μόνο που η πόλη έχει τον μισό κόσμο της Ρόδου είναι αλλιώς. Άσε που βρέχει κιόλας!
Να σημειώσω ότι Ρόδο δεν έχω πάει ποτέ :redface: αλλά από όλους έχω ακούσει τα καλύτερα και ειδικά για την πόλη της!!
Γενικά με ψήσατε πολύ με αυτά που μου είπατε! Θα κάνουμε ένα ταξιδάκι εκεί σε ένα μήνα περίπου να βολιδοσκοπήσουμε!

Κρόνε ναι με αεροπλάνο είναι πολύ πιο γρήγορα αλλά φυσικά το κόστος είναι μεγαλύτερο. Κάθε φορά που θα θέλουμε να φύγουμε θα σκεφτόμαστε τα λεφτα. (Αν και εγώ πχ για τέλη Σεπτέμβρη βρίσκω με ? 110). Όσο για να φτάσεις Θεσ/νική με πλοιο και μετά αυτοκίνητο, κλάφτα! Αυό είναι και το μόνο μειονέκτημα.

Ο φίλος μου θέλει να κάνει κάτι σε ντελικατέσεν, μανάβικο πολυτελείας με αγνά προϊόντα. Τι λέτε θα πιάσει κάτι τέτοιο? Υπάρχει ήδη κάτι αντίστοιχο?? Αν πάρω εγώ μετάθεση θα πάμε και στην αρχή θα έχει μια πρόχειρη δουλειά για να μπορέσει να καταλάβει αν όντως τον παίρνει για κάτι τέτοιο ή αλλιώς για κάτι άλλο. Μιας και λέει η Σιμώνη πάντως πως οι Ροδίτες είναι ψωνάρες νομίζω το μαγαζί μια χαρά θα πάει.

Ο τουρισμός φέτος πως ήταν? Μια φίλη μου πήγε στην αρχή του καλοκαιριου και είπε ότι είχε μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες και επιχειρήσεις που δεν άνοιξαν καν... Όμως στην εφημερίδα διάβασα ότι η Κως και η Ρόδος ήταν τα μονάδικα νησιά με αύξηση τουρισμού φέτος γιατί εκτός από την καμπάνια του ΕΟΤ κάνουν και δική τους καμπάνια ξεχωριστή στο εξωτερικό και μεγάλες προσφορές. Τι ισχύει βρε παιδιά μου???

Απ'οσο θυμαμαι δεν νομιζω να εχει κατι τετοιο..αν και νομιζω κατι που θα πιασει σιγουρα στη Ροδο ειναι κατι σε φαγητο..και μαλιστα μοντερνο φαγητο..οχι θαλασσινα και τετοια γιατι εχει ηδη πολλα!:) Γενικα αυτο που ηθελα να πω με το ψωνιο ειναι οτι ο κοσμος τον τραβαει το καινουριο το μοντερνο..δεν ειναι κοσμος που δεν δοκιμαζει..ε και θελουν να φανουν κιολας..:redface:

Εγω απ οτι ξερω πολλα ξενοδοχεια και μαγαζια δεν ανοιξαν φετος...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μήπως ένα Noodle Bar που υπάρχει και σε franchise??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Κερκυραία εδώ over :P
Θα μιλήσω πολύ ειλικρινά, γιατί δεν πρόκειται για διαφημιστικό φυλλάδιο διακοπών αλλά για απόφαση ζωής και πρέπει να μάθετε όσο περισσότερα γίνεται. Η Ρεζιντεντ είπε πολλά και σωστά. Λίγη υπερβολή βρήκα στο κυκλοφοριακό το οποίο δεν είναι όσο τραγικό παρουσιάστηκε.

Είναι ένα μεγάλο νησί, πέρασα εξαιρετικά παιδικά χρόνια, πολύ ξένοιαστα. Υπάρχουν αρκετά και καλά σχολεία και πολλοί όμιλοι για αθλήματα και ό,τι μπορεί να θέλει να κάνει ένα παιδάκι. Σινεμά και θέατρο υπάρχουν αλλά είμαστε πολύ περιορισμένοι. Μας σώζουν εκδηλώσεις με χορωδίες και φιλαρμονικές όμως που δε θα τις άλλαζα με κάποιες χαζοπαραστάσεις που παίζονται στις μεγαλουπόλεις. Από νυχτερινή ζωή και διασκέδαση είμαστε καλά αν και η κίνηση έχει πέσει δραματικά στον τουρισμό και το ένα μαγαζί μετά το άλλο κλείνει. :( Χάλια μαύρα ο τουρισμός φέτος, όσους γνωστούς ρωτήσαμε σε μαγαζιά και ξενοδοχεία, λένε πως η πτώση είναι μεγάλη και φοβούνται αρκετά τον επερχόμενο χειμώνα.
Ο καιρός είναι πράγματι πολύ βροχερός και τα επίπεδα της υγρασίας πολύ υψηλά. Αν δε μπορείτε τη βροχή να είστε προετοιμασμένοι ότι μπορεί να περάσουν και 15 ημέρες συνεχόμενων βροχών με μικρά διαλείμματα.
Από θέμα μετακινήσεων, με την Εγνατία οδό η Βόρεια Ελλάδα (μαζί και η Κέρκυρα) έγινε μια ωραία γειτονιά. Με την ολοκλήρωση και της Ιονίας οδού οι μετακινήσεις θα είναι πιο ξεκούραστες και πιο γρήγορες και για τις πιο νότιες περιοχές. Αν αγαπάτε το Αιγαίο θα είναι λίγο δύσκολο να πηγαίνετε προς τα εκεί. Αν αγαπάτε την Ευρώπη όμως όλα γίνονται πολύ πιο εύκολα.
Το καλοκαίρι και πιο πολύ ακόμη το Πάσχα νιώθω απίστευτα τυχερή που είμαι από την Κέρκυρα. Πολύ όμορφο κλίμα, χαίρεσαι να βρίσκεσαι έξω. Γενικά ο τόπος είναι πολύ όμορφος με αρκετό πράσινο, έχει πολύ όμορφα μέρη και είναι κι αρκετά μεγάλο νησί οπότε αν έχεις χρόνο να το γυρίζεις δεν το βαριέσαι. 19 χρόνια που ζω εδώ δεν το έχω γυρίσει όλο κι ακόμη ανακαλύπτουμε νέες παραλίες.
Οι άνθρωποι! Αχ οι άνθρωποι :P Ένα πολύ αστείο κεφάλαιο στην ιστορία. Μικρή κοινωνία. Όλοι έχουμε δει τους άλλους ακόμη κι αν δεν ξέρουμε πως τους λένε. Η αλήθεια είναι πως πέφτει πολύ κουτσομπολιό αλλά δεν έχω δει καμιά επιφυλακτικότητα με τους ξένους. :hmm: Ίσα ίσα.. Πάντως κι αυτές οι "κοινωνικές συζητήσεις" οι οποίες μπορεί να σε αφορούν έχουν πολλή πλάκα αν ξέρεις να τις χειριστείς με χιουμορ και καλή διάθεση. Εμείς το διασκεδάζουμε όταν η τεράστια σε διαστάσεις γειτόνισσά μας κρύβεται πίσω από ένα μικροσκοπικό δεντράκι για να δει τι κάνουμε και περισσεύει μισή από κάθε μεριά! :lol:

Ό,τι άλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις. Χαρά μου να σε βοηθήσω. Όπου κι αν καταλήξετε καλή αρχή στη νέα σας ζωή! :D

Άσχετο με το θέμα, τρελαίνομαι με το τραγούδι της υπογραφής σου.. Ευχαριστώ που μου το θύμισες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ κι εσένα Άννα για την ανταπόκρισή σου! :P
Μέχρι στιγμής αποκόμισα την εικόνα ότι η Κέρκυρα είναι ένα μικρό μέρος με τα κακά της μικρής κοινωνίας, με αρκετή ησυχία το χειμώνα και με βροχερό κλίμα αλλά ωστόσο πολύ όμορφο νησί που σε αποζημιώνει το καλοκαίρι και με πολύ γραφική παλιά πόλη. Ναι μεν αλλά... (Στην Κέρκυρα είχα έρθει 5ήμερη αλλά δεν θυμάμαι και πολλά!)
Όπως και να 'χει πολύ δυσάρεστη η κατάσταση με τον τουρισμό αλλά όλη η Ελλάδα υποφέρει από την κρίση και παντού βάζουν λουκέτα οι επιχείρησεις οπότε γιατί να αποτελεί εξαίρεση το νησί και ο τουρισμός? Θέλω να πω ότι οπουδήποτε έκανε επιχειρηματικό ξεκίνημα ο φίλος μου πουθενά δεν θα ήταν ρόδινα οπότε δεν θα είναι η μείωση του τουρισμού ανασταλτικός παράγοντας στα σχέδια μας. Άσε που το μαγαζί του σε ένα τέτοιο μέρος θα έχει την πολυτέλεια να απευθύνεται και στον ντόπιο και στον τουρίστα. Αλήθεια, εσένα πως σου ακούγεται το ντελικατέσεν? Θα μπορούσε να κάνει fit στην αγορά της Κέρκυρας? (Και για τους Κερκυραίους έχω ακούσει ότι είναι, ας το πούμε από μεγάλα τζάκια, οπότε ίσως τους αρέσουν τα gourmet και ταυτόχρονα παραδοσιακά προϊόντα :P)
Από φοιτητές πως πάτε? Πόσους περίπου έχετε? Και οι Ροδίτες να πουν για να κάνουμε σύγκριση!
Εσύ τι σπουδάζεις αν επιτρέπεται? Η αλήθεια είναι ότι στο νησί καλοβλέπω τη σχολή Ισπανικής γλώσσας και πολιτισμού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κερκυραία εδώ over :P
Θα μιλήσω πολύ ειλικρινά, γιατί δεν πρόκειται για διαφημιστικό φυλλάδιο διακοπών αλλά για απόφαση ζωής και πρέπει να μάθετε όσο περισσότερα γίνεται. Η Ρεζιντεντ είπε πολλά και σωστά. Λίγη υπερβολή βρήκα στο κυκλοφοριακό το οποίο δεν είναι όσο τραγικό παρουσιάστηκε.
Να σου πω την αλήθεια βάση δύο φίλων είναι η περιγραφή της κίνησης (καλά δεν λέμε για Πάσχα και καλοκαίρι που πάω εγώ που δεν κάνω τον κόπο να πάρω αμάξι στην πόλη :P). Η μία που μπαίνει από χωριό μου λέει ότι πάντα το αφήνει στη γαριτσα και έρχεται με τα πόδια και η άλλη που μένει στο τέννις ότι με τη νομαρχία ανοιχτή κόβει πολλές βόλτες για να βρει πάρκινγκ. (Ο μπαμπάς μου το αφήνει μόνιμα στα λύκεια πάλι και έχει βρει την υγειά του :P).

Επίσης μια διευκρίνηση. Δεν είπα ότι είναι αδύνατον να κάνει κάποιος "ξένος" κάτι και να πιάσει, ούτε φυσικά ότι όοοοολοι οι επαγγελματίες είναι αυτόχθονες πάππου προς πάππου. Ίσα ίσα μια φίλη που μένει μόνιμα εκεί πλέον κάνει παρέα με δύο θεσσαλονικιές αδερφές(by "Αδελφές" εννοώ δύο κορίτσια που εχουν τους ίδιους γονείς, μην παρεξηγηθώ κιόλας! :P)που ήρθαν πριν 3 χρόνια, έχουν μαγαζί με παπούτσια/τσάντες etc και πάει και μια χαρά και όχι δεν είχαν κάποιο γνωστό στο μέρος, απλώς το "ερωτευτηκαν" κατά τη διάρκεια διακοπών. Απλώς αυτό που λέω είναι ότι αν έχεις δύο identical μαγαζιά ένα κάποιου γνωστού σου και ένα κάποιου που δεν τον ξέρεις καθόλου, τουλάχιστον στο επίπεδο που το έχω ζήσει/δει εγώ δεν είναι τόσο πιθανό να προτιμηθεί το δεύτερο. Η έννοια του extra mile ήταν περισσότερο στο "κάνε κάτι που θα τραβήξει ένα κλικ το ενδιαφέρον παραπάνω: πιο όμορφη διακόσμηση, κάπως ανταγωνιστικές τιμές..." τέτοια πράγματα.
Ξενοφοβικοί δεν είμαστε (ίσα ίσα ο τουρισμός και οι πάμπολλοι μεικτοί γάμοι με βρετανίδες έχουν ..ανοίξει τους ορίζοντες πολύ :)). Από την άλλη όπως είπε και η πατριώτισσα από πάνω... Δεν είμαστε διαφήμιση του ΕΟΤ, οπότε εκτός από τα καλά (που είναι πολλά και πίστεψε με έκανα και κάνω ό,τι μπορώ για να βρω διέξοδο να γυρίσω πίσω) οφείλουμε να σου αναφέρουμε και τα "κακά".

Btw, δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις σε τράπεζα αλλά αν είσαι σε επίπεδο ταμείου δεν νομίζω να έχει τρομερή διαφορά. Οι sos τράπεζες (εθνική, alpha, eurobank) πάντα τίγκα στον κόσμο είναι, όπως και στην Αθήνα πχ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ζητώ συγγνώμη για το οφφτόπικ καθώς το θέμα μας δεν είναι που θα βρούμε παρκινγκ στην Κέρκυρα :P Δεν ξέρω αν στους φίλους σου αρέσει το περπάτημα αλλά εμείς να παρκάρουμε βρίσκουμε πάντα στην πλατεία στη χειρότερη περίπτωση. Συνήθως παρκάρουμε στον κατηφορικό δρόμο κοντά στο 2ο-3ο δημοτικό σχολείο (λογικά θα ξέρεις). Πιο κέντρο από εκεί δεν υπάρχει.. :hmm: Πάντως το πρωί για να φτάσουμε στην πόλη τρώμε 20' στο δρόμο διπλάσιο από το κανονικό 10' . :hmm:

Οντοπικ, κάπως :P
Η eurobank είναι πιο χαλαρή από τις άλλες. Εθνική δεν το συζητάω καν. Φρενίτιδα!


Η ιδέα είναι καλή. Γενικά εδώ τα πιο παράξενα εδέσματα έχουν απήχηση. Να φανταστείς σε μια νεκρή περιοχή που κάθε μαγαζί ήταν κλειστό περνούσαμε καταχείμωνο και το μεξικάνικο εστιατόριο ήταν πάντα ανοιχτό και πλήρες. Αργότερα έκανε το λάθος να μεταφερθεί και τώρα μετράει τα τραπέζια που είναι γεμάτα με σταγονόμετρο. Αυτό όμως έχει να κάνει με λάθος επιλογές του επιχειρηματία. Αν προσφέρεις κάτι ξεχωριστό σε ωραίο περιβάλλον που να ταιριάζει και με το στυλ του μαγαζιού σου και προσιτές τιμές νομίζω πως όλα θα σου πάνε καλά. Μπορώ να ρωτήσω και κάποιον πολύ σχετικό στα πράγματα να μου πει μια γνώμη αν ενδιαφέρεσαι. :hmm:
Οι φοιτητές είναι πολύ λίγοι κι έχουν συγκεκριμένα στέκια, κυρίως τσιπουράδικα. Δε νομίζω πως μπορείτε να απευθυνθείτε σε τέτοιο κοινό. :hmm: Εγώ δε σπουδάζω Κέρκυρα, αλλά Φλώρινα στο παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Καλά κάνετε κορίτσια και μου τα λέτε και τα καλά και τα άσχημα, αυτό ήθελα κι εγώ εξαρχής για να μπορέσω να αποφασίσω όσο πιο αντικειμενικά!
Άννα, ναι, σε παρακαλώ αν θα μπορούσες να ρωτήσεις κάποιον σχετικό για αυτή την ιδέα θα σου ήμουν υπόχρεη!
Άλλη ερώτηση: To να υπάρχει σε ένα τέτοιο μαγαζί και χώρος που θα διατίθεται για καλλιτεχνικές εκδηλώσεις πως σας φαίνεται? (Εμένα λίγο too much αλλά ο φίλος μου θέλει). Υπάρχουν καλλιτεχνικές ομάδες που θα νοίκιαζαν έναν τέτοιο χώρο περιστασιακά για να κάνουν ας πούμε τις εκθέσεις τους? π.χ. ομάδες φωτογραφίας, καλών τεχνών που προέρχονται είτε από πανεπισήμιο, τει, ιεκ ή από ερασιτεχνικές ομάδες? Και για Ρόδο πείτε μου. Αν και χλωμό το κόβω.
Στην τράπεζα δεν είμαι σε ταμείο, αλλά σε μια άλλη υπηρεσία που δεν έχουμε τη φρενίτιδα του πολύ κόσμου αλλά έχουμε διαφορετικό είδος άγχους και γυρνάω σπίτι μου στις 5 περίπου. Το χειμώνα στα καταστήματα δηλαδή δεν είναι πιο ήσυχα?? Φαντάζομαι ότι θα φεύγουν και στο ωράριο δηλαδή 3.15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Καλά κάνετε κορίτσια και μου τα λέτε και τα καλά και τα άσχημα, αυτό ήθελα κι εγώ εξαρχής για να μπορέσω να αποφασίσω όσο πιο αντικειμενικά!
Άννα, ναι, σε παρακαλώ αν θα μπορούσες να ρωτήσεις κάποιον σχετικό για αυτή την ιδέα θα σου ήμουν υπόχρεη!
Άλλη ερώτηση: To να υπάρχει σε ένα τέτοιο μαγαζί και χώρος που θα διατίθεται για καλλιτεχνικές εκδηλώσεις πως σας φαίνεται? (Εμένα λίγο too much αλλά ο φίλος μου θέλει). Υπάρχουν καλλιτεχνικές ομάδες που θα νοίκιαζαν έναν τέτοιο χώρο περιστασιακά για να κάνουν ας πούμε τις εκθέσεις τους? π.χ. ομάδες φωτογραφίας, καλών τεχνών που προέρχονται είτε από πανεπισήμιο, τει, ιεκ ή από ερασιτεχνικές ομάδες? Και για Ρόδο πείτε μου. Αν και χλωμό το κόβω.
Στην τράπεζα δεν είμαι σε ταμείο, αλλά σε μια άλλη υπηρεσία που δεν έχουμε τη φρενίτιδα του πολύ κόσμου αλλά έχουμε διαφορετικό είδος άγχους και γυρνάω σπίτι μου στις 5 περίπου. Το χειμώνα στα καταστήματα δηλαδή δεν είναι πιο ήσυχα?? Φαντάζομαι ότι θα φεύγουν και στο ωράριο δηλαδή 3.15.

ακουγονται πολυ ωραια ολα αυτα..αλλα νομιζω πολυ ιδανικα για ελλαδα..:/: Χωρις να σημαινει βεβαια οτι δεν μπορει να παει καλα!:)
Γενικα οι ρυθμοι στην επαρχια ειναι πιο χαλαροι απο τις μεγαλουπολεις..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Μάριλυ αυτό που λες το είχα δει στην αγαπημένη μου (και όλης της Κέρκυρας αγαπημένη) κρεπερί! Είχαν εκθέσει κάποιους πίνακες ζωγραφικής σε ένα τοίχο του μαγαζιού οι οποίοι πουλήθηκαν σταδιακά. Δεν ξέρω πως το σκέφτεται ο φίλος σου. :hmm: Να έχει χωριστή αίθουσα εκθέσεων νομίζω δεν είναι πολύ καλή ιδέα αλλά κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Κλείσαμε εισιτήρια για Ρόδο για τέλη Σεπτέμβρη. Θα κανουμε αναγνωριστικό ταξίδι!!:clapup:
Κανείς άλλος Ροδίτης έχει να πει κάτι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Κλείσαμε εισιτήρια για Ρόδο για τέλη Σεπτέμβρη. Θα κανουμε αναγνωριστικό ταξίδι!!:clapup:
+1 για την τελική επιλογή σας : και τα δύο νησιά είναι ωραία - αλλά μόνο η Ρόδος έχει την Ρούμι

Κανείς άλλος Ροδίτης έχει να πει κάτι???
πάω να την ειδοποιήσω με ταχυδρομικό περιστέρι να μπει στέκι 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Κλείσαμε εισιτήρια για Ρόδο για τέλη Σεπτέμβρη. Θα κανουμε αναγνωριστικό ταξίδι!!:clapup:
Κανείς άλλος Ροδίτης έχει να πει κάτι???

Να πάτε στο νησί, να νοικιάσετε σπίτι, να μείνετε κανα χρόνο εκεί και μόνο έτσι θα δείτε τι σας παίρνει να ανοίξετε σαν επιχείρηση. Μάλιστα δεδομένου ότι πάτε σε τουριστικό νησί Σεπτέμβρη ίσως πρέπει να περιμένετε πρώτα να δείτε μια ολόκληρη σαιζόν πώς πάει και που χρειάζεται τι πρίν αποφασίσετε τί θα ανοίξετε.

Υ.γ. δεν είμαι ούτε απο Ρόδο ούτε απο Κέρκυρα, μια φιλική συμβουλη λέω για να μήν τυχόν χάσετε τα χρήματα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
+1 για την τελική επιλογή σας : και τα δύο νησιά είναι ωραία - αλλά μόνο η Ρόδος έχει την Ρούμι


πάω να την ειδοποιήσω με ταχυδρομικό περιστέρι να μπει στέκι 8)


Εχμμμ, ποια είναι η Ρούμι?? :worry:
Συγνώμη αλλά δεν παρακολουθώ το στέκι πολύ εντατικά!
Παρ' όλα αυτά Ρούμι πες κι εσυ!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Να πάτε στο νησί, να νοικιάσετε σπίτι, να μείνετε κανα χρόνο εκεί και μόνο έτσι θα δείτε τι σας παίρνει να ανοίξετε σαν επιχείρηση. Μάλιστα δεδομένου ότι πάτε σε τουριστικό νησί Σεπτέμβρη ίσως πρέπει να περιμένετε πρώτα να δείτε μια ολόκληρη σαιζόν πώς πάει και που χρειάζεται τι πρίν αποφασίσετε τί θα ανοίξετε.

Υ.γ. δεν είμαι ούτε απο Ρόδο ούτε απο Κέρκυρα, μια φιλική συμβουλη λέω για να μήν τυχόν χάσετε τα χρήματα σας.

Εσκεμμένα θα πάμε σε χαμηλή σεζόν για να δούμε τους ρυθμούς της πόλης χωρίς τον πολύ τουρισμό και να αποκτήσουμε καλύτερη εικόνα της πραγματικής καθημερινής ζωής. Αυτό που λες πάντως κι εμείς το σκεφτόμαστε, να εγκατασταθούμε και ο φίλος μου να κάνει μια πρόχειρη δουλειά μέχρι να καταλήξει που θα ήταν καλύτερο να επενδύσει. Με άλλους που έχω μιλήσει έχουν αντιρρήσεις ως προς αυτό το σκεπτικό και λένε ότι πρέπει να το ψάξουμε πρώτα από δω και μετά να "μεταναστεύσουμε". Για εμάς εφόσον προέχει όμως ο τόπος που θέλουμε να ζήσουμε, θέλω να πιστεύω πως η κατάλληλη δουλειά θα έρθει κι αυτή λίγο αργότερα. Thanks for the advice!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top