Windows: Αγγλικά ή Ελληνικά;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εσύ διαφωνείς με το "Άρα οι τεχνικοί θα πρέπει να είναι εκπαιδευμένοι ώστε να παρέχουν εξίσου καλή υποστήριξη για ελληνικά και αγγλικά windows" ;
Δεν είπα ότι διαφωνώ, αλλά μην νομίζεις ότι κι οι τεχνικοί δεν ψάχνουν στο google αλλά τα κατεβάζουν απ' το κεφάλι τους... Το πρώτο πράγμα που όλοι κάνουμε είναι να ψάχνουμε στο google. Και κατά συνέπεια θα έχουμε ΠΟΛΥ μεγαλύτερες πιθανότητες εύρεσης της λύσης αν είναι η γλώσσα στα Αγγλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λέει ο Γιώργος και έχω περσινή εμπειρία με έναν εκτυπωτή και τα ελληνικά windows....

Πέρσυ ο πατέρας μου παρήγγειλε έναν laser εκτυπωτή.... Μετά από 2,3 μέρες από την παραγγελία ήρθαν από το μαγαζί και προσπαθησαν να τον εγκαταστήσουν στο υπολογιστή (πολύ παλιός )και δεν μπόρεσαν. Αντίθετα στο φορητό εγκαταστάθηκε με επιτυχία... Αυτός που πήγε να το εγκαταστήσει μου είπε κατόπιν τηλεφωνική επικοινωνίας ότι ο υπολογιστής είναι παλιός και δεν είναι δυνατόν να εγκατασταθεί γιατί είχε "usb 1"...

Την επόμενη εβδομάδα πήγα στο πατρικό μου και προσπάθησα να τους εγκαταστήσω αλλά έβγαζε ένα σφάλμα ότι δεν ηταν δυνατόν να αποθηκευτεί ένα αρχείο από τους drivers σε έναν λόγω περιορισμένων δικαιωμάτων "καμία σχέση με usb 1 που μου είπε ο τεχνικός"... Τότε είχα δοκιμάσει τα πάντα ακόμα και σε safe mode και αλλαξα τις ρυθμίσεις έτσι ώστε να έχω πλήρη δικαιώματα αλλά το σφάλμα εξακολουθούσε να εμφανίζεται... Τελικά έκανα format και επειδή δεν είχα τα ελληνικά windows εγκατέστησα τα ξενέζικα και τότε εγκατάσταθηκε με επιτυχία ο laser εκτυπούλης... :D

Μετά από λίγες μέρες κυκλοφόρησαν καινούριοι drivers και όταν πήγα να το εγκατεστήσω έβγαζε το ίδιο σφάλμα αλλά στα αγγλικά αυτή τη φορά.... Googlaροντας κανα μισάωρο βρήκα τη λύση στο πρόβλημα.... Το πρόβλημα ηταν το αντιβιωτικό νομίζω το ΑVG που άλλαζε μια παράμετρο από το μητρώο... Ακόμα και όταν έσβησα το AVG πλήρως το πρόβλημα εξακολοθούσε να υφίσταται. Ακολούθησα κάποιες οδηγίες που βρήκα και το πρόβλημα λύθηκε.... Αν είχα αγγλικά windows to πρόβλημα θα το έλυνα από την πρώτη φορά.

Τα περισσότερα προβλήματα είναι συχνά και μπορείς να βρεις ελληνικές πηγές. Τα περίεργα προβλήματα μόνο από άλλους χρήστες που έχουν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα μπορείς να βοηθηθείς. Όσο καλή και να είναι η τηλεφωνική υποστήριξη της Microsoft δεν μπορούνε να βρούνε την λύση γιατί τις περισσότερες φορές δεν γνωρίζουν τη λύση... Μη περίμένετε τεχνικούς να σας λύσουν τέτοια προβλήματα που σχετίζονται με sofware... Θά ψάξουν κανά πεντάλεπτο και αν δεν βρουν τίποτα θα κάνουν format και θα σας ζητήσουν και 50 ευρώ για τον κόπο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πόσες φορές έχεις πάρει τηλέφωνο την Microsoft και πόσες φορές έχεις βυσματώσει γνωστό σου ή έχεις ψάξει στο google;

τη microsoft εγω μονο για ενεργοποιηση την εχω παρει..


ολα τα προβληματα τα λυνω στο google ή σε καμια δωρεαν τηλεφωνικη υπηρεσια πχ πλαισιου,,σπανιοτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο Γιώργος αυτό που προσπαθεί να πει για τις μεταφράσεις είναι ότι όταν έχεις Ελληνικά Windows και σου εμφανιστεί ένα μήνυμα λάθους, υπάρχουν αρκετοί διαφορετικοί τρόποι να το μεταφράσεις στα Αγγλικά. Αυτό σημαίνει ότι δεν "σκεφτείς" τον τρόπο των Windows, τότε δεν θα μπορείς να το ψάξεις στο Google επειδή δεν θα σου βγάζει (σωστά) αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω μολις ειχα μηνυμα με ενα program.rpt. αρχειο,που θελει μετονομασια κλπ..
εβαλα το αρχειο και εψαξα και το βρηκα τελικα.με την πρωτη.. απλα ηταν αναφορα του gothic που κρασαρε..το εσβησα και ειναι μια χαρα..

σιγα τα δυσκολα..ποτέ δεν ειχα προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ειτε ειναι στα αγγλικα ειτε στα ελληνικα ειτε στα κινεζικα δεν εχει σημασια... τα windows δεν βγαζουν ποτε σφαλματα :pfff:
(συμφωνω με τον γιωργο παντως, στα αγγλικα ειναι πιο ευκολο να ψαξεις στο bing (μου την εσπασε η google που αλλαξε το images) και να βρεις λυση στο προβλημα σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα windows δεν βγαζουν ποτε σφαλματα
εχουν την ευλογια του Πάπα?:P


στα αγγλικα ειναι πιο ευκολο να ψαξεις στο bing (μου την εσπασε η google που αλλαξε το images) και να βρεις λυση στο προβλημα σου)
οντως..οι εικονες του google χαλασαν..λεει το bing τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
σαρκαστηκα την m$ :P Απο σφαλματα οσα θες εχουν τα win. Το bing το βρισκω καλυτερο απο την google στα images αλλα ελαφρα χειροτερο απο οτι ηταν η google images πριν τις αλλαγες. Για το yahoo! ουτε συζητηση, βγαζει εικονες απο το flickr και σου σπαει τα νευρα (sorry για το off guys)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top