Παιδεία, αύξηση ωραρίου και οι απολύσεις των καθηγητών

Παιδεία, αύξηση ωραρίου και οι απολύσεις των καθηγητών
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Αναβάθμιση της παιδείας

    Ψήφοι: 10 27.0%
  • Απολύσεις καθηγητών

    Ψήφοι: 27 73.0%

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Όσοι δεν έχουν λεφτά ας καλύπτονται τα έξοδα από ανεξάρτητο φορέα που θα συνισφέρουν σε αυτών όλοι ο εργαζόμενοι ιδιωτικοί και δημόσιοι. Δεν είπα πως αυτός που δεν έχει λεφτά να μην πηγαίνει σχολείο ή να μην θεραπεύεται.
Οι ψωριάρηδες χώρια δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι ψωριάρηδες χώρια δηλαδή.
Όχι το αντίθετο. Ο φτωχός πάει όπου θέλει πληρώνοντας αντι για αυτόν τον ανεξάρτητο ταμείο που λέω.

αυτός που λες γίνεται τώρα (όπου αυτός που δεν έχει αφήνεται στην τύχη του δημοσίου) ενώ αυτός που έχει πάει σε πολυκλινικές.
Έχει δει κανέναν πολτικό να πηγαίνει για σοβαρή εξέταση ή νοσηλεία στο δημόσιο. Η κανένα μωρό λεφτά να γενιέται σε δημόσιο μαιευτήριο, αφού και οι ίδιοι οι ιατροί του ΕΣΥ σε ιδιωτικά μαιευτήρια πάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Όχι το αντίθετο. Ο φτωχός πάει όπου θέλει πληρώνοντας αντι για αυτόν τον ανεξάρτητο ταμείο που λέω.

αυτός που λες γίνεται τώρα (όπου αυτός που δεν έχει αφήνεται στην τύχη του δημοσίου) ενώ αυτός που έχει πάει σε πολυκλινικές.
Έχει δει κανέναν πολτικό να πηγαίνει για σοβαρή εξέταση ή νοσηλεία στο δημόσιο. Η κανένα μωρό λεφτά να γενιέται σε δημόσιο μαιευτήριο, αφού και οι ίδιοι οι ιατροί του ΕΣΥ σε ιδιωτικά μαιευτήρια πάνε.
Γι'αυτό σου λέω εκσυγχρονισμός για να μην υπάρχουν διακρίσεις. Περισσότερα κονδύλια σε παιδεία και υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αντί να κάνουμε Μουσική στο σχολείο δε θα ταν προτιμότερο τα λεφτά αυτά να επιστρέφονται και να μαθαίνουμε ένα μουσικό όργανο σε εξωτερικό δάσκαλο;
Εγώ πάντως (που να πω την αμαρτία μου κανέναν ενδιαφέρον δεν είχα για τη μουσική) έμαθα φλογέρα στο σχολείο από το δάσκαλο της μουσικής..
Ναι φαντάζομαι θα ήταν κάποια φοβερή εξαίρεση ο καθηγητής μου ... Μπορεί και να 'ταν αλλά υπάρχουν και κάποιοι από μας πήραμε και 5 εφόδια παραπάνω από αυτούς χωρίς να πληρώσουμε... ΑΝτί να κοιτάμε να ... πολλαπλασιάσουμε αυτούς τους ανθρώπους κοιτάμε να τους ... μηδενίσουμε και να φτάσουν κι αυτοί να ...σιχτιρίσουν και να σταματήσουν να δουλεύουν? :worry:


Στην Ιατρική Πάτρας το μεγαλύτερο ποσοστό φοιτητών είναι Αθηναίοι (εκεί υπάρχουν τα καλύτερα φροντιστήρια από τους οποίους οι περισσότεροι είναι από μεγάλα ιδιωτικά σχολεία της Αθήνας.

Στο ΕΜΠ πάντως τα πράγματα είναι απολύτως μοιρασμένα μεταξύ επαρχίας και Αθήνας και αντικατοπτρίζουν την ελληνική κοινωνία (οι μισοί μένουμε Αθήνα). Το ακόμα πιο ενδιαφέρον δε, είναι ότι τα παιδιά από δημόσια σχολεία ΔΕΝ αποτελούν τη μειοψηφία των αθηναίων φοιτητών.
Δεδομένου ότι η Πάτρα ΔΕΝ έχει τις υψηλότερες βάσεις το επιχείρημα σου αντιστρέφεται έυκολα:
Τις θέσεις στις (πιο) υψηλόβαθμες Ιατρικές Αθήνας και Θεσσαλονίκης καταλαμβάνουν κατά πλειοψηφία τα παιδιά από τα δημόσια σχολεία και επομένως τα παιδιά από τα ιδιωτικά σχολεία της Αθήνας/από τα μεγάλα φροντιστήρια "καταλήγουν" στην (κοντινή) και χαμηλότερη Πάτρα...

Όχι το αντίθετο. Ο φτωχός πάει όπου θέλει πληρώνοντας αντι για αυτόν τον ανεξάρτητο ταμείο που λέω.
αυτός που λες γίνεται τώρα (όπου αυτός που δεν έχει αφήνεται στην τύχη του δημοσίου) ενώ αυτός που έχει πάει σε πολυκλινικές.
Έχει δει κανέναν πολτικό να πηγαίνει για σοβαρή εξέταση ή νοσηλεία στο δημόσιο. Η κανένα μωρό λεφτά να γενιέται σε δημόσιο μαιευτήριο, αφού και οι ίδιοι οι ιατροί του ΕΣΥ σε ιδιωτικά μαιευτήρια πάνε.
Τα ιδιωτικά μαιευτήρια έχουν άλλες ανέσεις (ξενοδοχείου) από όσο ξέρω οι πραγματικά δύσκολες περιπτώσεις πηγαίνουν εκεί που υπα΄ρχουν οι υποδομές (δλδ στα δημόσια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Όσοι δεν έχουν λεφτά ας καλύπτονται τα έξοδα από ανεξάρτητο φορέα που θα συνισφέρουν σε αυτών όλοι ο εργαζόμενοι ιδιωτικοί και δημόσιοι. Δεν είπα πως αυτός που δεν έχει λεφτά να μην πηγαίνει σχολείο ή να μην θεραπεύεται.
Κάτσε ρε συ για βγάλε λίγο έναν μπακαλίστικο λογαριασμό.
Αν καταργηθεί η δημόσια παιδεία και υγεία και θα πρέπει να πληρώνουμε μόνοι μας για αυτά και παράλληλα θα πρέπει να δίνουμε και εισφορές στο κράτος για αυτούς που δεν έχουν χρήματα (για τους περισσότερους δηλαδή) τι εισόδημα πρέπει να έχουμε το μήνα;


Και για να ξαναγυρίσουμε λίγο στο θέμα, κάποιοι κράζουν τους καθηγητές που κάνουν απεργίες την περίοδο των πανελληνίων. Πότε πρέπει να κάνουν δηλαδή; Το καλοκαίρι; Ξέρετε εσείς κάποιον κλάδο που δε χρησιμοποίησε εκβιαστικά ένα μέσο που διαθέτει ως μοχλό πίεσης; Αλλιώς ποιο είναι το νόημα της απεργίας; Πώς αλλιώς θα ακουστούν; Έχουν κάποιο άλλο "όπλο";
Και μη μου λέτε ότι παίζουν με το άγχος και το μέλλον των παιδιών.Ποιο μέλλον; Η ανεργία τους περιμένει. Τι βιάζονται; Λες και θα καταληφθούν οι θέσεις.
Εγώ προσωπικά αν ήμουν γονιός θα χαιρόμουν κιόλας...πού να βρεις λεφτά να πληρώσεις τη φοιτητική ζωή του παιδιού σου; Και να καθυστερούσε και για λίγο αυτό το έξοδο, δε θα με χάλαγε.
Εντάξει θα παραταθεί κανά δεκαήμερο η αγωνία των παιδιών (και χρονιά ας χάσουν). Μην υπερβάλλουμε. Περισσότερος χρόνος για διάβασμα.
Άλλοι παίζουν με το μέλλον των παιδιών, όχι οι καθηγητές.

Και στο φινάλε άντε και δίνουν πανελλήνιες. Άντε και περνάνε σε μια σχολή. Άντε και τελειώνουν τη σχολή. Άντε και πιάνουν μια δουλειά (λέμε τώρα). Νομίζουν ότι δε θα χρειαστεί και αυτά στο μέλλον να υπερασπιστούν τα δικαιώματά τους με απεργίες; Δε θα βρεθούν και αυτά τα παιδιά στην ίδια θέση; Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα έρθεις.


Αυτό που λέω είναι να μην κοιτάμε μόνο τον εαυτό μας και τι χάνουμε τη δεδομένη στιγμή. Καμιά φορά αυτό που μπορεί να χάνουμε εμείς να είναι πολύ μικρότερο και πρόσκαιρο μπροστά σε αυτό που κινδυνεύουν να χάσουν κάποιοι άλλοι ανεπιστρεπτί. Και δεν είναι η αύξηση του διδακτικού τους ωραρίου. Μην ακούτε αυτά που λένε. Τα υπόλοιπα τα κάνουν γαργάρα. Και κάτι εκπρόσωποι των εκπαιδευτικών που βγαίνουν και μιλάνε , ανήκουν στο συνδικαλισμό. Και όποιος ξέρει τι σημαίνει συνδικαλισμός στην Ελλάδα...καταλαβαίνει τι λέω. Κάνουν τα πράγματα χειρότερα απ'ότι είναι και διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα.
Να κοιτάμε λίγο πιο μακροπρόθεσμα. Γιατί σήμερα εγώ,αύριο εσύ. Και όταν θα βγεις αύριο κι εσύ στο δρόμο, θα ζητήσεις και τη δική μου στήριξη. Ή θα ήθελες να σου πουν να πας να πνιγείς...καλά σου κάνουν....;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Και για να ξαναγυρίσουμε λίγο στο θέμα, κάποιοι κράζουν τους καθηγητές που κάνουν απεργίες την περίοδο των πανελληνίων. Πότε πρέπει να κάνουν δηλαδή; Το καλοκαίρι; Ξέρετε εσείς κάποιον κλάδο που δε χρησιμοποίησε εκβιαστικά ένα μέσο που διαθέτει ως μοχλό πίεσης; Αλλιώς ποιο είναι το νόημα της απεργίας; Πώς αλλιώς θα ακουστούν; Έχουν κάποιο άλλο "όπλο";
Και μη μου λέτε ότι παίζουν με το άγχος και το μέλλον των παιδιών.Ποιο μέλλον; Η ανεργία τους περιμένει. Τι βιάζονται; Λες και θα καταληφθούν οι θέσεις.
Εγώ προσωπικά αν ήμουν γονιός θα χαιρόμουν κιόλας...πού να βρεις λεφτά να πληρώσεις τη φοιτητική ζωή του παιδιού σου; Και να καθυστερούσε και για λίγο αυτό το έξοδο, δε θα με χάλαγε.
Εντάξει θα παραταθεί κανά δεκαήμερο η αγωνία των παιδιών (και χρονιά ας χάσουν). Μην υπερβάλλουμε. Περισσότερος χρόνος για διάβασμα.
Άλλοι παίζουν με το μέλλον των παιδιών, όχι οι καθηγητές.

Και στο φινάλε άντε και δίνουν πανελλήνιες. Άντε και περνάνε σε μια σχολή. Άντε και τελειώνουν τη σχολή. Άντε και πιάνουν μια δουλειά (λέμε τώρα). Νομίζουν ότι δε θα χρειαστεί και αυτά στο μέλλον να υπερασπιστούν τα δικαιώματά τους με απεργίες; Δε θα βρεθούν και αυτά τα παιδιά στην ίδια θέση; Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα έρθεις.


Αυτό που λέω είναι να μην κοιτάμε μόνο τον εαυτό μας και τι χάνουμε τη δεδομένη στιγμή. Καμιά φορά αυτό που μπορεί να χάνουμε εμείς να είναι πολύ μικρότερο και πρόσκαιρο μπροστά σε αυτό που κινδυνεύουν να χάσουν κάποιοι άλλοι ανεπιστρεπτί. Και δεν είναι η αύξηση του διδακτικού τους ωραρίου. Μην ακούτε αυτά που λένε. Τα υπόλοιπα τα κάνουν γαργάρα. Και κάτι εκπρόσωποι των εκπαιδευτικών που βγαίνουν και μιλάνε , ανήκουν στο συνδικαλισμό. Και όποιος ξέρει τι σημαίνει συνδικαλισμός στην Ελλάδα...καταλαβαίνει τι λέω. Κάνουν τα πράγματα χειρότερα απ'ότι είναι και διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα.
Να κοιτάμε λίγο πιο μακροπρόθεσμα. Γιατί σήμερα εγώ,αύριο εσύ. Και όταν θα βγεις αύριο κι εσύ στο δρόμο, θα ζητήσεις και τη δική μου στήριξη. Ή θα ήθελες να σου πουν να πας να πνιγείς...καλά σου κάνουν....;;;;

ρε ψαραδέλλη,τώρα υπερβάλλεις.οκ μακροπρόθεσμα δεν θα έχουν κάποιο κέρδος,αλλά την αγωνία των παιδιών δεν την σκέφτεσαι;το ότι η πανελλήνιες είναι μια κατάσταση πολύ αγχώδης και γεμάτη πίεση δεν το έχεις υπόψη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
ρε ψαραδέλλη,τώρα υπερβάλλεις.οκ μακροπρόθεσμα δεν θα έχουν κάποιο κέρδος,αλλά την αγωνία των παιδιών δεν την σκέφτεσαι;το ότι η πανελλήνιες είναι μια κατάσταση πολύ αγχώδης και γεμάτη πίεση δεν το έχεις υπόψη σου;
Φιλόσοφε έξυπνη κοπέλα είσαι. Προσπάθησε να δεις πίσω από αυτά που διαβάζεις τι λέω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους,
δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα,
γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους,
ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό,
δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός.
Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα,
αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου.

Μπέρτολντ Μπρέχτ


Martin Niemoller
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Φιλόσοφε έξυπνη κοπέλα είσαι. Προσπάθησε να δεις πίσω από αυτά που διαβάζεις τι λέω.;)

δηλαδή ότι προκειμένου να ξεκινήσει κινητοποιήσεις μία μερίδα πολιτών,ας χάσουν μία χρονιά οι μαθητές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
δηλαδή ότι προκειμένου να ξεκινήσει κινητοποιήσεις μία μερίδα πολιτών,ας χάσουν μία χρονιά οι μαθητές;
Μη στεναχωριέσαι. Δε θα χαθεί καμιά χρονιά.
Θα γίνει η φασιστο-επιστράτευση, όπως γίνεται συνήθως σε οποιονδήποτε σηκώνει κεφάλι, και όλοι θα είστε ικανοποιημένοι.
:D

Να πάνε να πνιγούν και οι καθηγητές και όσοι απεργούν από δω και πέρα. Εμείς να είμαστε καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Έχει δίκιο σ'αυτό που λέει η Ψαραδέλλη. Προσπάθησε να μπεις λίγο στη θέση των εκπαιδευτικών.. Δεν είναι μόνο τα παιδιά που υποφέρουν. Sure ok ο χρόνος που συμπίπτει ίσως είναι λιγάκι ατυχής. Αλλά δυστυχώς έτσι πάει, χωρίς "θυσίες" = τίποτα. Μην ακούω για "φόρτωμα επιπλέον αγχών",bitch plz, ο καθένας δίνει το δικό του αγώνα.
Και σας παρακαλώ όχι υπερβολές, ξέρω πολλά παιδιά που θα σκότωναν για 1 μήνα extra διάβασμα.
Περιμέντε όμως να δείτε, κατά πόσο θα γίνει actually η απεργία :P Ούτε η 1η ούτε η τελευταία φορά που σκούζουν πάλι τα ΜΜΕ...


Αν πάλι όντως γίνει για κάποιο λόγο, φοβάμαι πως αργότερα θα την πληρώσουν τα θέματα, πρόχειρες διορθώσεις,όπως 'να'ναι κι έτσι. Ελπίζω όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Μη στεναχωριέσαι. Δε θα χαθεί καμιά χρονιά.
Θα γίνει η φασιστο-επιστράτευση, όπως γίνεται συνήθως σε οποιονδήποτε σηκώνει κεφάλι, και όλοι θα είστε ικανοποιημένοι.
:D

Να πάνε να πνιγούν και οι καθηγητές και όσοι απεργούν από δω και πέρα. Εμείς να είμαστε καλά!

δεν λέω αυτό,απλά μία επανάσταση πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις ώστε να είναι επιτυχής,όπως:
α)να γίνει σε σωστό χρόνο (δεν λέω,πάντα θα γίνονται πανελλήνιες,αλλά δεν είναι και πολύ σοφό εκ μέρους τους να ανακοινώνουν απεργίες καμιά 15αριά μέρες πριν τις πανελλήνιες)
β)να γίνει με την υποστήριξη όλου του λαού και όλων των επαγγελματικών κλάδων(πρώτον,ποιος θα πάει να υποστηρίξει τους καθηγητές που εξαιτίας του,το παιδί του,το ανήψι του,το εγγόνι του,ο κολλητός του έχασε μία χρονιά; δεύτερον,ας μη γελιόμαστε αυτός ο κλάδος ανέκαθεν δεν ήταν και ο πιο συμπαθής στους έλληνες,οι περισσότεροι τους θεωρούν τεμπέληδες και τρίτον,το να δείξει αλληλεγγύη η καθαρίστρια για τον καθηγητή είναι ουτοπία-μια αντίδραση σε μέτρα που αφορούν όλους τους πολίτες-άνεργους,φοιτητές συνταξιούχους,μαγαζάτορες,υπαλλήλους-θα ήταν πιο επιτυχής επειδή η εξέλιξή της θα επηρέαζε αν όχι όλους τους πολίτες ,τουλάχιστον μία τεράστια μερίδα)
γ)να γίνει με την κατάλληλη αφορμή (νταξ,η δύωρη αύξηση του ωραρίου των καθηγητών ανά βδομάδα δεν είναι και μια σημαντική αφορμή,ενώ οι περισσότεροι,όπως βλέπεις και εδώ θεωρούν αμελητέα -ίσως και δικαιώνονται-μέσω αυτής της αλλαγής,ενώ αν γινόταν για το χαράτσι για παράδειγμα,δεν θα υπήρχε κανείς που να λέει "εγώ δεν έχω πρόβλημα,γουστάρω χαράτσι")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
δεν λέω αυτό,απλά μία επανάσταση πρέπει να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις ώστε να είναι επιτυχής
Άμα περιμένουμε ρε φιλόσοφε πότε θα συνωμοτήσει όλο το σύμπαν και πότε θα ευθυγραμμιστεί ο Πλούτωνας με την Αφροδίτη για να κάνουμε μια απεργία...άστο καλύτερα.

Έχεις ακούσει ποτέ κάποια μάχη να μην είχε και "παράπλευρες απώλειες";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ο Βασικός μισθός (χωρίς επιδόματα) ενός προωτοδιόριστου καθηγητή είναι 1092 ευρώ (μεικτό).

Αυτή τι στιγμή υπάρχουν σχολεία με υπερπληθώρα καθηγητών και άλλα με έλλειψη. Αποτέλεσμα αυτού είναι κάποιοι καθηγητές να δουλεύουν 3 διδαχτηκές ώρες την ημέρα και να πληρώνονται το ίδιο με τους άλλους που δουλεύουν 6 ώρες. Είναι κοινή λογική πως πρέπει να γίνουν μεταθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Ξέρω πολύ καλά πως ένας καθηγητής μετά από περίπου 6 συνεχόμενες ώρες εντατικής διδασκαλίας αρχίζει να "καίγεται". Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο. Θα το σύγκρινα με τον προγραμματισμό. Από την άλλη, οι καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα ή που δουλεύουν σε φροντιστήρια διδάσκουν πολλές ώρες, τις περισσότερες φορές από επιλογή τους, άρα είναι κάτι που μπορεί να γίνει. Επίσης έχω κάποιες αμφιβολίες κατά πόσο είναι εντατική η διδασκαλία σε τμήμα πολλών μαθητών σε σύγκριση με το ιδιαίτερο ή με ολιγομελή τμήματα, αλλά δεν επιμένω διότι δεν το γνωρίζω.
Επί του θέματος, σε μια εποχή που δυστυχώς λεφτά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, πρέπει όλοι να βάλουμε πλάτες και να δουλέψουμε περισσότερο. Αν ας πούμε με την αύξηση του ωραρίου, καταφέρουν να κάνουν λιγότερες προσλήψεις (γιατί απολύσεις δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν, ας ήμαστε ρεαλιστές) και με τον τρόπο αυτό εξοικονομηθούν χρήματα, εγώ συμφωνώ. Θέλω να τονίσω πως οι κλάδοι της υγείας και της παιδείας θα πρέπει να είναι οι τελευταίοι στους οποίους θα αποφασιστούν περικοπές, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και όπως έχω ξαναγράψει με αυτό το σκεπτικό ποτέ δεν θα γίνει τίποτα .
Ο δημόσιος χαρακτήρας των σχολείων και των νοσοκομείων δεν πρέπει να καταργηθεί. Είναι κοινωνικές παροχές απαραίτητες και θα πρέπει να υπάγονται στο κράτος, ώστε να εξασφαλίζεται η πρόσβαση σε όλους ανεξαιρέτως. Απλά τις πληρώνουμε πολύ ακριβά. Αυτό, είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει.

ΥΓ Ψαραδέλλη, γίνεσαι ισοπεδωτική. Σίγουρα πολλά από τα παιδιά που διαβάζουν αυτά που γράφεις θα έρθουν στη θέση που είμαστε εγώ κι εσύ, αλλά κι εμείς δεν πρέπει να ξεχνάμε πως φτάσαμε εδώ. Μάλλον έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που έδωσες πανελλήνιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ο Βασικός μισθός (χωρίς επιδόματα) ενός προωτοδιόριστου καθηγητή είναι 1092 ευρώ (μεικτό).
Τα ποια;
Δεν παίρνουν κανένα επίδομα πλέον εκτός από αυτούς που είναι παραμεθόριο και είναι κάπου στα 120 ευρώ το μήνα επίδομα παραμεθορίου και όλοι άλλοι το μόνο επίδομα που παίρνουν είναι αν είσαι παντρεμένος με παιδιά παίρνεις κάπου στα 50 ευρώ. Αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα 30 ευρώ ο γάμος και από 15 ευρώ το κάθε παιδί. Βγάλε τις κρατήσεις που είναι κάπου στα 400-500 ευρώ το μήνα και υπολόγισε πόσα του μένουν καθαρά για να ζήσει ένας εκπαιδευτικός. Και αν μετά δεν αντιμετωπίζει προβλήματα επιβίωσης έλα να με φτύσεις.
Μιλάμε βούλιαξε η οικονομία από τις σπατάλες στους καθηγητές. Πλάκα κάνεις;

Το μόνο βαρβάτο επίδομα που έπαιρναν κάποτε , είναι το εξωδιδακτικό το οποίο ηταν κάπου στα 300 ευρώ. Αλλά αυτό κόπηκε τελείως, μηδέν, νάδα.Το εξωδιδακτικό επίδομα ήταν για τη δουλειά που έχει ένας εκπαιδευτικός εκτός υπηρεσίας.
Ρε σεις εδώ είχαν κόψει και την κάρτα ελευθέρας εισόδου που δικαιούνταν οι εκπαιδευτικοί για μουσεία, θέατρα κτλ πράγματα που είναι χρήσιμα για τη δουλειά του. Βέβαια, μετά το ξαναέφεραν γιατί ήταν τελείως τρελό.

Μάλλον έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που έδωσες πανελλήνιες :P
Ναι έχουν περάσει αρκετά χρόνια από την εποχή των δεινοσαύρων.:P
Ρε Κωνσταντίνε αν αυτά τα μέτρα ήταν για την αναβάθμιση της παιδείας πάει στο καλό. Αυτά τα μέτρα έρχονται απ'έξω και όποιον πάρει ο χάρος.
Σου λέει η τρόικα θέλω να κόψεις το λαιμό σου και να εξοικονομήσεις τόσα δις αυτό το τρίμηνο. Η κυβέρνηση ακολουθεί εντολές και βάζει ολόκληρους κλάδους στο εκτελεστικό απόσπασμα. Δηλαδή, δεν είναι μέτρα που παίρνονται κατόπιν σχεδιασμού, μελέτης κτλ. Είναι του ποδαριού λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τα ποια;
Δεν παίρνουν κανένα επίδομα πλέον εκτός από αυτούς που είναι παραμεθόριο και είναι κάπου στα 120 ευρώ το μήνα επίδομα παραμεθορίου και όλοι άλλοι το μόνο επίδομα που παίρνουν είναι αν είσαι παντρεμένος με παιδιά παίρνεις κάπου στα 50 ευρώ. Αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα 30 ευρώ ο γάμος και από 15 ευρώ το κάθε παιδί. Βγάλε τις κρατήσεις που είναι κάπου στα 400-500 ευρώ το μήνα και υπολόγισε πόσα του μένουν καθαρά για να ζήσει ένας εκπαιδευτικός. Και αν μετά δεν αντιμετωπίζει προβλήματα επιβίωσης έλα να με φτύσεις.
Μιλάμε βούλιαξε η οικονομία από τις σπατάλες στους καθηγητές. Πλάκα κάνεις;

Το μόνο βαρβάτο επίδομα που έπαιρναν κάποτε , είναι το εξωδιδακτικό το οποίο ηταν κάπου στα 300 ευρώ. Αλλά αυτό κόπηκε τελείως, μηδέν, νάδα.Το εξωδιδακτικό επίδομα ήταν για τη δουλειά που έχει ένας εκπαιδευτικός εκτός υπηρεσίας.
Ρε σεις εδώ είχαν κόψει και την κάρτα ελευθέρας εισόδου που δικαιούνταν οι εκπαιδευτικοί για μουσεία, θέατρα κτλ πράγματα που είναι χρήσιμα για τη δουλειά του. Βέβαια, μετά το ξαναέφεραν γιατί ήταν τελείως τρελό..

1. Επίδομα απομακρυσμένων παραμεθόριων περιοχών (100 ευρώ μηνιαίως)
2. Οικογενειακό επίδομα ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση των υπαλλήλων, ως εξής: Για υπάλληλο με τέκνα ανήλικα ή ανίκανα σωματικά ή πνευματικά για άσκηση βιοποριστικού επαγγέλματος με ποσοστό αναπηρίας 50% τουλάχιστον, η παροχή ορίζεται σε πενήντα (50) ευρώ για ένα τέκνο, σε εβδομήντα (70) ευρώ συνολικά για δύο τέκνα, σε εκατόν είκοσι (120) ευρώ συνολικά για τρία τέκνα, σε εκατόν εβδομήντα (170) ευρώ συνολικά για τέσσερα τέκνα, και προσαυξάνεται κατά εβδομήντα (70) ευρώ ανά επιπλέον τέκνο.
3. Επίδομα Θέσης Ευθύνης: Στους προϊσταμένους οργανικών μονάδων του Δημοσίου, οποιουδήποτε επιπέδου καταβάλλεται, για όσο χρόνο ασκούν τα καθήκοντά της, μηνιαίο επίδομα θέσης ευθύνης ως εξής:
α) Περιφερειακοί Διευθυντές εννιακόσια (900) ευρώ.
β)Προϊστάμενοι Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης πεντακόσια πενήντα (550) ευρώ.
γ) Προϊστάμενοι Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης, τετρακόσια πενήντα (450) ευρώ.
δ) Σχολικοί Σύμβουλοι προσχολικής αγωγής, δημοτικής εκπαίδευσης, ειδικής αγωγής και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, τετρακόσια (400) ευρώ.
ε) Διευθυντές Ενιαίων Λυκείων, Επαγγελματικών Λυκείων, ΚΕ.Δ.Δ.Υ. και Ε.Ε.Ε.Ε.Κ., και προϊστάμενοι Γραφείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης τριακόσια (300) ευρώ και εφόσον τα σχολεία διαθέτουν τουλάχιστον έξι (6) τμήματα τριακόσια πενήντα (350) ευρώ.
στ) Διευθυντές Γυμνασίων, Επαγγελματικών Σχολών, Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ), Δημοσίων ΙΕΚ, Τετραθέσιων και άνω Δημοτικών Σχολείων και Σχολικών Εργαστηριακών Κέντρων, διακόσια πενήντα (250) ευρώ. Εφόσον τα σχολεία διαθέτουν τουλάχιστον εννέα (9) τμήματα τριακόσια (300) ευρώ.
ζ) Υποδιευθυντές Σχολικών Μονάδων και Σχολικών Εργαστηριακών Κέντρων, Υπεύθυνοι Τομέων Σχολικών Εργαστηριακών Κέντρων, και Προϊστάμενοι Τμημάτων Εκπαιδευτικών Θεμάτων των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, και Υπεύθυνοι Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, εκατόν πενήντα (150) ευρώ.
η) Προϊστάμενοι Μονοθέσιων, Διθέσιων και Τριθέσιων Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων και προϊστάμενοι Παιδικών Σταθμών εκατό (100) ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πολύς κόσμος νομίζει ότι οι καθηγητές αντιδρούν γιατί δεν θέλουν να δουλεύουν αυτές τις επιπλέον ώρες, και ίσως αυτό ισχύει, αλλά το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι πολλοί καθηγητές κινδυνεύουν να απολυθούν και ειδικά για αναπληρωτές είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί η κυβέρνηση το ανακοίνωσε λίγο πριν τις Πανελλήνιες και όχι μετά τη λήξη τους. Ή είναι τελείως ανόητοι ή θέλουν να δημιουργήσουν εντάσεις, ώστε η κοινή γνώμη να στραφεί ενάντια στους καθηγητές.

Τώρα όσον αφορά το επάγγελμα του καθηγητή, θεωρώ ότι είναι δύσκολο και απαιτεί μεγάλη υπευθυνότητα. Το ωράριο τους είναι όντως μικρό και έχουν διακοπές και αυτά, αλλά νομίζω ότι σε πολλές χώρες ισχύουν τα ίδια και με καλύτερους μισθούς, επειδή ακριβώς το επάγγελμα είναι ουσιαστικά λειτούργημα. Το κάτα πόσο ο καθένας παίρνει βέβαια σοβαρά τη δουλειά του και την ευθύνη που αυτή συνεπάγεται είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
1. Επίδομα απομακρυσμένων παραμεθόριων περιοχών (100 ευρώ μηνιαίως)
2. Οικογενειακό επίδομα ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση των υπαλλήλων, ως εξής: Για υπάλληλο με τέκνα ανήλικα ή ανίκανα σωματικά ή πνευματικά για άσκηση βιοποριστικού επαγγέλματος με ποσοστό αναπηρίας 50% τουλάχιστον, η παροχή ορίζεται σε πενήντα (50) ευρώ για ένα τέκνο, σε εβδομήντα (70) ευρώ συνολικά για δύο τέκνα, σε εκατόν είκοσι (120) ευρώ συνολικά για τρία τέκνα, σε εκατόν εβδομήντα (170) ευρώ συνολικά για τέσσερα τέκνα, και προσαυξάνεται κατά εβδομήντα (70) ευρώ ανά επιπλέον τέκνο.
3. Επίδομα Θέσης Ευθύνης: Στους προϊσταμένους οργανικών μονάδων του Δημοσίου, οποιουδήποτε επιπέδου καταβάλλεται, για όσο χρόνο ασκούν τα καθήκοντά της, μηνιαίο επίδομα θέσης ευθύνης ως εξής:
α) Περιφερειακοί Διευθυντές εννιακόσια (900) ευρώ.
β)Προϊστάμενοι Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης πεντακόσια πενήντα (550) ευρώ.
γ) Προϊστάμενοι Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης, τετρακόσια πενήντα (450) ευρώ.
δ) Σχολικοί Σύμβουλοι προσχολικής αγωγής, δημοτικής εκπαίδευσης, ειδικής αγωγής και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, τετρακόσια (400) ευρώ.
ε) Διευθυντές Ενιαίων Λυκείων, Επαγγελματικών Λυκείων, ΚΕ.Δ.Δ.Υ. και Ε.Ε.Ε.Ε.Κ., και προϊστάμενοι Γραφείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης τριακόσια (300) ευρώ και εφόσον τα σχολεία διαθέτουν τουλάχιστον έξι (6) τμήματα τριακόσια πενήντα (350) ευρώ.
στ) Διευθυντές Γυμνασίων, Επαγγελματικών Σχολών, Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ), Δημοσίων ΙΕΚ, Τετραθέσιων και άνω Δημοτικών Σχολείων και Σχολικών Εργαστηριακών Κέντρων, διακόσια πενήντα (250) ευρώ. Εφόσον τα σχολεία διαθέτουν τουλάχιστον εννέα (9) τμήματα τριακόσια (300) ευρώ.
ζ) Υποδιευθυντές Σχολικών Μονάδων και Σχολικών Εργαστηριακών Κέντρων, Υπεύθυνοι Τομέων Σχολικών Εργαστηριακών Κέντρων, και Προϊστάμενοι Τμημάτων Εκπαιδευτικών Θεμάτων των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, και Υπεύθυνοι Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, εκατόν πενήντα (150) ευρώ.
η) Προϊστάμενοι Μονοθέσιων, Διθέσιων και Τριθέσιων Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων και προϊστάμενοι Παιδικών Σταθμών εκατό (100) ευρώ.

Για τα τέκνα δεν ξέρω ακριβώς πόσο είναι. Μπορεί και να έκανα λάθος. Να είναι λίγο παραπάνω. Και τόσα να είναι, πάντως πάλι λίγα είναι.
Όλα τα άλλα επιδομάτα που λες είναι για διευθυντές και σχολικούς συμβούλους.
Επίσης το τελευταίο επίδομα για προισταμένους σε μονοθέσια, διθέσια, τριθέσια αφορούν σχολεία που βρίσκονται σε παραμεθόριες περιοχές ή δυσπρόσιτες. Πάνε κι εσύ στο μονοθέσιο στη Γαύδο να εκτελείς χρέη προισταμένου και ταυτόχρονα να έχεις συνδιδασκαλίες και αν θεωρείς ότι τα 100 ευρουλάκια που σου δίνει το κράτος ως επιδοματάκι γι' αυτά που τραβάς δεν σε προσβάλλουν ξαναέλα να με φτύσεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Επιτρέψτε μου να χρησιμοποιήσω το θέμα για να συγκεντρώσω κάποιες σκέψεις

  • Στην εκπομπή του ΣΚΑΐ εδώ στο 45΄ περίπου ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ αναφέρει ότι οι συνάδελφοι του έχουν να αξιολογηθούν εκπαιδευτικά από το 1982. Στην ερώτηση της δημοσιογράφου γιατί το θέμα δεν δημοσιοποιείται, αναφέρει τα συνέδρια της ΟΛΜΕ.
    Κινητοποίηση για την θεσμοθέτηση - λειτουργία της αξιολόγησης έστω με βάση τις προτάσεις των εκπαιδευτικών πότε έγινε?

  • Γιγάντωση της παραπαιδείας την οποία στην ίδια εκπομπή απέδωσε στον μεγάλο όγκο ύλης που βαρύνει τις τάξεις της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
    Κινητοποίηση για την προσαρμογή της ύλης στα δεδομένα της εποχής - τον εκσυγχρονισμό της - την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών για την καλύτερη απόδοση τους πότε έγινε?

  • Πειθαρχικός έλεγχος και απομάκρυνση εκπαιδευτικών με παραβατική συμπεριφορά, με εμφανέστατες ανεπάρκειες στην εργασία τους ως εκπαιδευτικοί, εκπαιδευτικοί που βολεύονται σε υπηρεσίες γραφείου και σε βουλευτικά γραφεία, επαπειλούμενες εγκυμοσύνες (γιατί οι εργαζόμενες του ιδιωτικού τομέα είναι πιο γερές, πώς να το κάνουμε...) όλα αυτά οδηγούν σε ελλείψεις προσωπικού, σωστά?
    Κινητοποίηση για να επιστρέψουν οι εκπαιδευτικοί στο χώρο εργασίας τους που είναι το σχολείο ή να κληθούν να κάνουν τις επιλογές τους ώστε να ξέρουμε τελικά πόσους εκπαιδευτικούς χρειαζόμαστε, πότε έγινε?

Εν κατακλείδι, δεν έχω αντίρρηση να αντιμετωπίσω τους εκπαιδευτικούς ως μια ιδιαίτερη ομάδα που ασκεί λειτούργημα και αξίζει ιδιαίτερης προσοχής αρκεί οι ίδιοι πέρα και πριν ακόμα από τα θεμιτά και σεβαστά θεσμικά και μισθολογικά τους αιτήματα ξεκινήσουν έναν αγώνα για τη βελτίωση της εργασίας τους αφού από αυτή εξαρτάται το μέλλον μας κυριολεκτικά και μεταφορικά ...

Σε διαφορετική περίπτωση είναι απλά άλλη μια κατηγορία δημοσίων υπαλλήλων που παλεύουν για τα στενά τους συμφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top