• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ροδόχρους ακμή

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Τι είδους ακμή είναι αυτή ρε παιδιά;
Δεν είναι ακριβώς "ακμή" όπως την εννοούμε για τους εφήβους. :loltooth:

Είναι τοπική κοκκινίλα κυρίως στο πρόσωπο / στο κέντρο του προσώπου και εμφανίζεται βασικά σε άτομα άνω των 30 ετών και δη σε αυτούς που έχουν πολύ λευκό δέρμα. Από τη στιγμή που εμφανίζεται, υπάρχουν εξάρσεις και υφέσεις.

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις και στο Google, αν σε ενδιαφέρει. Κι εγώ αποσπασματικά τα διάβασα. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Η ροδόχρους ακμή/νόσος μπορεί επίσης να επηρεάσει και τα μάτια, προκαλώντας ερεθισμούς ή ξηροφθαλμία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
κατάλαβα μην σου τύχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Ερώτηση: υπάρχει αντιμετώπιση της νόσου αυτής με laser;
Αν ναι, μιλάμε για οριστική αντιμετώπιση; Κόστος; Υπάρχουν κίνδυνοι αν γίνει σχετική αντιμετώπιση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγώ έχω ακμή μόνο στο τριχωτό της κεφαλής εδώ και χρονια και από ότι μου λένε είναι σπάνια περίπτωση. Εδώ και δυο εβδομάδες άρχισα θεραπεία με ισοτρετινοινη και ο Θεός βοηθός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ερώτηση: υπάρχει αντιμετώπιση της νόσου αυτής με laser;
Αν ναι, μιλάμε για οριστική αντιμετώπιση; Κόστος; Υπάρχουν κίνδυνοι αν γίνει σχετική αντιμετώπιση;
Μόνο με μία δερματολόγο το έχω συζητήσει εκτενώς το θέμα και μου είπε ότι η αποτελεσματικότητα του laser, εξαρτάται από τη βαρύτητα του προβλήματος. Είναι πιο αποτελεσματικό από τις κρέμες, καταπολεμά τα επιφανειακά αιμοφόρα αγγεία (μου είπε πως το πρόβλημα είναι κυρίως αγγειακό), τα οποία σχετίζονται με τη φλεγμονή και κατ' επέκταση με τη νόσο, με αποτέλεσμα να μειώνεται σημαντικά η συνολική ερυθρότητα του προσώπου. Ωστόσο, λόγω του ότι υπάρχει η προδιάθεση, μπορεί στο μέλλον να εμφανιστούν νέα επιφανειακά αγγεία (όχι στα σημεία που υποβλήθηκαν σε θεραπεία, αλλά σε άλλα σημεία του προσώπου). Δηλαδή, το laser θα είναι πολύ στοχευμένο, δεν θα περάσει όλο το πρόσωπο με laser. Ακόμη, μου είπε πως μετά τη θεραπεία (περίπου 10 συνεδρίες), χρειάζονται και επαναληπτικές συνεδρίες ανά κάποια διαστήματα. Εικόνα για το κόστος δεν έχω, μιας που τότε που πήγα (πριν 2 χρόνια περίπου) δεν ήθελα κάτι τόσο δραστικό και το πάλευα συντηρητικά (με τις κλασικές κρέμες, κ.λπ.)... Όσον αφορά τους πιθανούς κινδύνους, μου είπε πως δεν υπάρχουν κίνδυνοι, παρά μόνο ίσως τοπικά να έχω κάτι σαν μικρο-μελανιές στο πρόσωπο, οι οποίες όμως θα φύγουν σε 1-2 μέρες. :loltooth: :yes:
Πάντως, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και μεγάλη έρευνα πριν καταλήξεις-ουμε σε κάποιο δερματολόγο, ο οποίος κάνει laser, γιατί είναι πολύ ευαίσθητη η περιοχή του προσώπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Πως τα θυμάσαι όλα βρε yoz; :bye:
Εγώ όταν βγαίνω από γιατρό, ούτε τι μου έχει γράψει από φάρμακα και κάθε πότε να τα παίρνω / εφαρμόζω δεν θυμάμαι. :loltooth:

Εγώ ξανά πήγα στο δερματολόγο (τον 2ο) για άλλο θεματάκι και τον ρώτησα επίσης για το laser στη ροδόχρους. Επειδή δεν θυμάμαι τι μου είπε αυτολεξεί, η γενική αίσθηση που μου έμεινε (:loltooth:) ήταν ότι δεν πρόκειται για οριστική λύση στο πρόβλημα ούτε καμία φοβερή φοβερή αποτελεσματικότητα. :(

Τώρα βάζω μόνο Bioderma Sensibio AR, 2 φορές τη μέρα, μέχρι να την τελειώσω...
Πάντως επιμένω ότι από τότε που άρχισα την πρώτη θεραπεία του πρώτου δερματολόγου (Bioderma και Robaz, Robaz μου είπε να παίρνω στην έξαρση και ο 2ος δερματολόγος), εγώ είδα χειροτέρευση κι επέκταση.
Επίσης ο 1ος δερματολόγος μου είχε γράψει Sarmel για 3 μέρες σαν αρχή θεραπείας και μετά που ξανά πήγα, μου είπε Sarmel για 5 μέρες (μάλιστα στη 2η επίσκεψη μου είπε "δεν είδες καλυτέρευση με το Sarmel τις πρώτες μέρες;"). Εγώ σαν βλάκας άνοιξα τις οδηγίες του Sarmel πολύ καιρό μετά και διάβασα στις αντενδείξεις ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται πάνω σε ροδόχρους ακμή... :no:

Τώρα δεν βάζω άλλη Robaz γιατί ok, δύο - δυομισι μήνες έβαζα και είναι δυνατή, δεν είναι καμιά καθημερινή λοσιόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εγώ αυτόν τον καιρό χρησιμοποιώ τρεις αλοιφές: Skinoren, Rosiced και την Bioderma Sensibio AR! :P Οι προηγούμενες θεραπείες που έκανα απέτυχαν δυστυχώς και αυτές οι αλοιφές ίσως είναι η τελευταία μου ελπίδα (νομίζω πλέον ότι δεν έμεινε κρέμα που να μην την έχω δοκιμάσει :loltooth:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Ο δερματολόγος με είχε ενημερώσει ότι υπάρχουν και ειδικά make up (υποθέτω "φαρμακευτικά") για την ροδόχρους νόσο. Έχει ασχοληθεί κανείς με το θέμα; :)

Είναι λίγο θέμα το make up γιατί πρέπει να πετύχεις και το χρώμα του δέρματός σου, αν δεν θέλεις να φαίνεσαι χειρότερα από ότι είσαι ήδη. :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Για φαρμακευτικά make up δεν το ήξερα... Όμως συνήθως αυτά που πουλάνε στα φαρμακεία, είτε δεν στρώνουν τόσο καλά όσο τα κοινά μέικαπ, είτε έχουν περιορισμένη γκάμα αποχρώσεων.
Αν και από το δικό μου δέρμα δεν λείπουν οι ατέλειες, σπάνια το χρησιμοποιώ, και δη όταν οι κοκκινίλες είναι σε έξαρση.
Αυτό που με βόλεψε πολύ ωστόσο, είναι τα κονσίλερ σε μορφή στικ. Έχουν πολύ πιο ελαφρά υφή (γιατί προορίζονται για την ευαίσθητη περιοχή των ματιών) και δίνουν μια πιο φυσική εικόνα, ιδιαίτερα με το "ανελέητο" φως της ημέρας:P
Ωστόσο δεν ενδείκνυνται, αν το πρόβλημα είναι εκτεταμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Μου είχε προτείνει κι εμένα, αλλά όχι ακριβώς make up, αλλά φαρμακευτική κρέμα για τη ροδόχρου ακμή/νόσο, η οποία είχε και χρώμα μέσα, επομένως λειτουργούσε και σαν make up κατά κάποιο τρόπο. :P Μία φορά την έβαλα και από τότε δεν ξαναασχολήθηκα! Καλύτερα να φαίνεται η κοκκινίλα! Μιλάμε για τόσο τρομακτικό αποτέλεσμα! :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Είναι θέμα να βρεις τη σωστή απόχρωση και την κατάλληλη υφή, ώστε και στο έντονο φως να μη δείχνει το δέρμα "παστωμένο".
Θέλει ψάξιμο πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ναι, το ξέρω, αν και η συγκεκριμένη αλοιφή έβγαινε σε ένα μόνο τύπο, που "ταιριάζει με τις περισσότερες ανοιχτόχρομες επιδερμίδες". Αλλά, εντάξει, δεν το έψαξα περισσότερο, εξάλλου πιο πολύ από περιέργεια την αγόρασα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ohr

Νεοφερμένος

Η ohr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ είχα χρησιμοποιήσει μια αλοιφή Emedal, καλή καθαριότητα και τοπικά lazer και υποχώρησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μετά από επίσκεψη σε δερματολόγο, ανακάλυψα κι εγώ ότι έχω ροδόχρους ακμή. Ειδικά τη τελευταία 1,5-2 βδομάδες το πρόβλημα είναι αρκετά έντονο ενώ συνήθως το πρόσωπό μου ήταν καθαρό πλην 2-3 σπυριών κάθε μήνα, αλλά σχεδόν πάντα ήταν λίγο κόκκινο, τώρα είναι πολύ ερεθισμένο και έχει βγάλει μικρά μικρά σπυράκια χωρίς πυον σαν αλλεργία ξέρωγω.
Μου είπε ότι συνήθως το εμφανίζουν άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, ότι συνοδεύεται από αίσθημα καψίματος, φαγούρας κτλ
Το προκαλεί η ζεστή ατμόσφαιρα, ο ζεστός αέρας απο θερμαντικά σώματα, από κλιματιστικά κτλ. Με ρώτησε αν το κόκκινο κρασί με φουντώνει και όντως αν πιω κόκκινο κρασί κοκκινίζουν τα μάγουλά μου κατευθείαν, γι' αυτό πάντα το απέφευγα.
Μου είπε να αποφεύγω λοιπόν τη πολύ ζέστη, τα πυκάντικα φαγητά και γενικά οτιδήποτε μπορεί να μου ανεβάσει, ας πουμε, τη θερμοκρασία στο πρόσωπο.

Μου έδωσε εξετάσεις για να δούμε αν έχω θυρεοειδή, αλλά δεν έχω, και μου έγραψε και μια εξέταση INFAI test για ένα βακτήριο που μπορεί να υπάρχει στο στομάχι και μπορεί να έχει σχέση με το φούντωμα (με ρώτησε αν έχω ενοχλησεις στο στομάχι κτλ κτλ και θυμήθηκα ότι παθαίνω συχνά καούρες), αλλά δεν την έχω κάνει ακόμα αυτή την εξέταση γιατί θα πρέπει να πάω και σε γαστρεντερολόγο.

Πάντως μου είπε δεν φεύγει γενικά, μπορεί για κάποιο καιρό να "κοιμάται" και μετά ξαφνικά να εμφανίζεται πάλι.
Μου έγραψε διάφορες κρέμες, τζελ καθαρισμού, αντηλιακό, ενυδατική κτλ κτλ και μου είπε για ένα μήνα να δούμε πώς θα πάνε αυτά... Αν δε δούμε βελτίωση μου ανέφερε κάτι για χάπια, όχι τα κλασσικά που δίνουν στις περιπτώσεις ακμής, αλλά δε ρώτησα και παραπάνω να μάθω.

Εσείς έχετε δει βελτίωση με τις θεραπείες των γιατρών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Έχω παρόμοιο πρόβλημα , και μου είπε ακριβώς τα ίδια . Βέβαια , δεν μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις , το μόνο που μου είπε να αποφεύγω κόκκινο κρασί , ξηρούς καρπούς , σοκολάτες , πικάντικα , και γενικά ζεστά φαγητά . Είναι κάτι σαν αρρώστια του δέρματος η οποία θα ηρεμεί και θα ξανά φουντώνει , αν αγχωθώ ή αν φάω τα ''κόκκινα τρόφιμα'' Μου έδωσε καθαριστικό προσώπου , και κρέμες για να φοράω σαν βάση για το μακιγιάζ και μια για το βράδυ αλλά στο μόνο που έχω καταλήξει είναι πως ό,τι και να κάνεις , αν είναι να φουντώσει , θα φουντώσει γιατί και χάπια που έπινα για ένα μήνα περίπου , βελτίωση δεν είδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εμένα τώρα το χειμώνα είναι σταθερή η κατάσταση και δεν βάζω τίποτα :P
Αλλά λέω σε κάνα μήνα να ξεκινήσω Robaz (που μου την έχει δώσει για 10ήμερο σε περιόδους έξαρσης), έτσι, γιατί έχω καιρό να τη βάλω.

Απλά δεν ξέρω και τη Robaz ανά ποιο χρονικό διάστημα κάνει να την ξανά χρησιμοποιώ. Τώρα έχω να βάλω κάποιους μήνες.

Ειδικά όταν κοιμάσαι το βράδυ και το πιέζεις στο μαξιλάρι, το πρωί που ξυπνάς φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση η περιοχή.

Κι εγώ φουντώνω με το κρασί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Μετά από επίσκεψη σε δερματολόγο, ανακάλυψα κι εγώ ότι έχω ροδόχρους ακμή. Ειδικά τη τελευταία 1,5-2 βδομάδες το πρόβλημα είναι αρκετά έντονο ενώ συνήθως το πρόσωπό μου ήταν καθαρό πλην 2-3 σπυριών κάθε μήνα, αλλά σχεδόν πάντα ήταν λίγο κόκκινο, τώρα είναι πολύ ερεθισμένο και έχει βγάλει μικρά μικρά σπυράκια χωρίς πυον σαν αλλεργία ξέρωγω.
Μου είπε ότι συνήθως το εμφανίζουν άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, ότι συνοδεύεται από αίσθημα καψίματος, φαγούρας κτλ
Το προκαλεί η ζεστή ατμόσφαιρα, ο ζεστός αέρας απο θερμαντικά σώματα, από κλιματιστικά κτλ. Με ρώτησε αν το κόκκινο κρασί με φουντώνει και όντως αν πιω κόκκινο κρασί κοκκινίζουν τα μάγουλά μου κατευθείαν, γι' αυτό πάντα το απέφευγα.
Μου είπε να αποφεύγω λοιπόν τη πολύ ζέστη, τα πυκάντικα φαγητά και γενικά οτιδήποτε μπορεί να μου ανεβάσει, ας πουμε, τη θερμοκρασία στο πρόσωπο.

Μου έδωσε εξετάσεις για να δούμε αν έχω θυρεοειδή, αλλά δεν έχω, και μου έγραψε και μια εξέταση INFAI test για ένα βακτήριο που μπορεί να υπάρχει στο στομάχι και μπορεί να έχει σχέση με το φούντωμα (με ρώτησε αν έχω ενοχλησεις στο στομάχι κτλ κτλ και θυμήθηκα ότι παθαίνω συχνά καούρες), αλλά δεν την έχω κάνει ακόμα αυτή την εξέταση γιατί θα πρέπει να πάω και σε γαστρεντερολόγο.

Πάντως μου είπε δεν φεύγει γενικά, μπορεί για κάποιο καιρό να "κοιμάται" και μετά ξαφνικά να εμφανίζεται πάλι.
Μου έγραψε διάφορες κρέμες, τζελ καθαρισμού, αντηλιακό, ενυδατική κτλ κτλ και μου είπε για ένα μήνα να δούμε πώς θα πάνε αυτά... Αν δε δούμε βελτίωση μου ανέφερε κάτι για χάπια, όχι τα κλασσικά που δίνουν στις περιπτώσεις ακμής, αλλά δε ρώτησα και παραπάνω να μάθω.

Εσείς έχετε δει βελτίωση με τις θεραπείες των γιατρών;

Welcome to the club :bleh: .
Bad news πραγματι δεν υπαρχει τροπος να το διωξεις.
Good news,εαν τρεφεσαι και κοιμασαι σωστα και φροντιζεις να εισαι παντα εφυδατωμενη θα υπαρχουν στιγμες που θα φαινεται να εξαφανιζεται τελειως. Απο την αλλη εαν εισαι σε χωρους με υψηλη θερμοκρασια η κανεις διαφορες σωματικες δραστηριοτητες που οπως τρεξιμο,θα γινεσαι κατακοκκινη.

Μην παρεις φαρμακα,τζελ καθαρισμου και λοιπες κρεμες ναι,αλλα εφοσον δεν προκειται να φυγει δεν εχεις λογο να παρεις φαρμακα για κατι τετοιο. Το να κρατας το δερμα καθαρο θα βοηθησει παρα πολυ καθως οπως και η θερμοκρασια,εαν κανεις εστω και ενα πυον στην περιοχη θα γεμισεις.Ευτυχως οχι για πολυ,1-3 ημερες μονο.

Επισης αυτο με το αγχος που λεει η Ραφαελα ισχυει και αυτο μπορει να το κανει χειροτερο.Τωρα με το κρασι τι να πω...δεν μου εχει τυχει να κοκκινισω επειδη πινω κρασι,νομιζω οτι δεν επηρεαζει,τουλαχιστον εμενα οχι.Ισως αυτο ειναι κατι αλλο γιατι ξερω οτι μερικοι ανθρωποι λογω γονιδιων οταν πινουν μπυρες η καποιο ποτο φουσκωνει και κοκκινιζει καπως το προσωπο τους.Δεν ειμαι σιγουρος ομως,και ουτε και γιατρος οποτε don't take my word for it :hehe: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Τι έγινε ρε παιδιά, το μισό στέκι έχει ροδόχρους ακμή; :P Όλοι δέρμα Χιονάτης έχουμε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σκέφτηκα το ενδεχόμενο άγχους, καθώς πάντα, όταν αγχωνόμουν και πιέζουν ψυχολογικά, το πρόσωπό μου φούντωνε, ενώ δεν άλλαζα κάτι στην καθημερινότητά μου.

@Scandal και μένα μου έγραψε την Robaz για τοπικά πάνω στις βλάβες, και μου έγραψε και μια άλλη κρέμα που θα βοηθήσει μου είπε στο κοκκίνισμα (rosacure synchroline). Τι να πω, μακάρι τουλχ να ηρεμήσει λίγο, γιατί εμένα με έχει πάρει πολύ από κάτω αυτή η αλλάγη. :/

Α, και όπως είπατε και όλοι μου τόνισε χειμώνα καλοκαίρι να μην αποχωρίζομαι το αντηλιακό.
Γενικά ένας εφιάλτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top