Mόλις μολυνθήκατε από τον ιό του AIDS?

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνέβη στο Παρίσι πρόσφατα και μπορεί να συμβεί και αλλού. Μερικές εβδομάδες πριν, στον κινηματογράφο, μια κοπελα αισθάνθηκε κάτι στο κάθισμά της. Όταν σηκώθηκε να δει τι ήταν, είδε μια βελόνα να βγαίνει από το κάθισμα με ένα συνημμένο 'εσείς μολυνθηκατε μόλις από το HIV.

Το κέντρο ελέγχου ασθενειών (στο Παρίσι) εκθέτει πολλά παρόμοια γεγονότα από πολλές άλλες πόλεις. Όλες οι δοκιμασμένες βελόνες ήταν θετικό HIV. Το κέντρο επίσης αναφέρει ότι οι βελόνες έχουν βρεθεί στους διανομείς
μετρητών, σε δημόσιες τραπεζικές μηχανές.

Ζητάμε ο καθένας να προσέχει όταν αντιμετωπίζει τέτοιου είδους καταστάσεις.
Όλες οι δημόσιες καρέκλες, τα καθίσματα πρέπει να επιθεωρούνται με προσοχή πριν από κάθε χρήση. Μία προσεκτική οπτική επιθεώρηση πρέπει να είναι αρκετή. Επιπλέον, ζητούμε ο κάθε ένας από σας να περάσει αυτό το μήνυμα σε όλα τα μέλη της οικογένειάς του και των φίλων του.

Πρόσφατα, ένας γιατρός έχει διηγηθεί μια κάπως παρόμοια περίπτωση που συνέβη σε έναν από τους ασθενείς του στον κινηματογράφο Priya στο Δελχί.

Ένα νέο κορίτσι, που επρόκειτο να παντρευτεί σε μερικούς μήνες, τσιμπήθηκε, ενώ παρακολουθούσε έργο στον κινηματογράφο. Η ετικέτα με τη βελόνα είχε μήνυμα 'υποδοχή στον κόσμο της οικογένειας HIV'. Αν και οι γιατροί είπαν στην οικογένειά της ότι απαιτούνται περίπου 6 μήνες πριν ο ιός γίνει ισχυρός για να αρχίσει το επιδρά στον οργανισμό και ότι ένα υγιές θύμα θα μπορούσε να ζήσει περίπου 5-6 έτη, το κορίτσι πέθανε σε 4 μήνες.

Όλοι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις δημόσιες θέσεις.

Δεν πρέπει είναι πρόσφατο.Αλλά είναι μούφα ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Αυτό είναι παμπάλαιο Σοφία. Πού το ξέθαψες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι, μούφα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
παλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
παναρχαιο urban legend.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μυρίστηκα ότι ήταν παλιό απλά εγώ δεν το ήξερα.Χτες μου το είπε κάποιος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
επισης εχουν αναφερθει περιπτωσεις σε δημοσια μεσα μεταφορας σε μεγαλες πολεις του εξωτερικου κατα τα οποια, καποιος που μολυνθηκε απο τον HIV, επαιρνε μια συρριγγα και επαιρνε αιμα απο τον εαυτο του και στη συνεχεια ετρεχε σε χωρους συσσωρευσης πολυκοσμιας οπως τα δημοσια μεσα μεταφορας και την καρφωνε σε αθωους περαστικους.
Σε αυτην την περιπτωση ειναι διπλο το κακο:
οχι μονο παιρνει καποιος τον ιο,
αλλα παιρνει και αιμα απο εναν αγνωστο που μπορει να μην το δεχεται ο ιδιος αν εχει διαφορετικη ομαδα αιματος.
Σε πολλες περιπτωσεις προκληθηκε θανατος μετα απο λιγες μερες ή και την ιδια μερα εξαιτιας μη συμβατοτητας αιματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Κάπου το 'χα ξαναδεί αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Δεν το εχω ξαναπετυχει αυτο το ''νεο'' στο διαδικτυο και τωρα που το διαβαζω ομολογω πως ξαφνιαστικα...Δες κακια που υπαρχει στον κοσμο..
Αν και εχω ζωντανο παραδειγμα μια συμμαθητρια που ειναι φορεας και παει με χιλιους δυο για να τους κολλησει και αυτους..δεν μπορω να καταλαβω την λογικη αυτης της πραξης...anyway...Ας προσεχουμε ολοι...

Γινετε μεγαλος ντορος παντως τωρα τελευταια για το AIDS..χθες παρακολουθησα και τους φακελους του παπαχελα ο οποιος αναφερθηκε σε αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ξανάνοιξε σαν θέμα μετά από τις δηλώσεις του πάπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δεν το εχω ξαναπετυχει αυτο το ''νεο'' στο διαδικτυο και τωρα που το διαβαζω ομολογω πως ξαφνιαστικα...Δες κακια που υπαρχει στον κοσμο..
Αν και εχω ζωντανο παραδειγμα μια συμμαθητρια που ειναι φορεας και παει με χιλιους δυο για να τους κολλησει και αυτους..δεν μπορω να καταλαβω την λογικη αυτης της πραξης...anyway...Ας προσεχουμε ολοι...

Γινετε μεγαλος ντορος παντως τωρα τελευταια για το AIDS..χθες παρακολουθησα και τους φακελους του παπαχελα ο οποιος αναφερθηκε σε αυτο..

:!::!::!::!::!::!::!::!::!::!:

Τι? Μόνο σε ισπανική σαπουνόπερα θα μποορουσα να το ακουσω αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
:!::!::!::!::!::!::!::!::!::!:

Τι? Μόνο σε ισπανική σαπουνόπερα θα μποορουσα να το ακουσω αυτό...

Και ομως..η κοπελια προσβληθηκε και τωρα καθε τοσο αλλαζει και γκομενο για να τους κολλησει..Αλεκα μην το γελας..υπαρχουν και αυτα τα φαινομενα στον κοσμο...Υπαρχει κακια στον κοσμο ειτε το θελουμε ειτε οχι..Σου λεει γιατι να μαι μονο εγω..γιατι να εχω κολλησει εγω και οχι και ο ταδε πχ...
Για αυτο ας προσεχουμε ολοι..Και στις σεξουαλικες επαφες μας παντα προφυλαξεις..
Οσο για αυτα που συμβαινουν με τις συριγγες ας προσεχουμε πρωτου κατσουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Και ομως..η κοπελια προσβληθηκε και τωρα καθε τοσο αλλαζει και γκομενο για να τους κολλησει..Αλεκα μην το γελας..υπαρχουν και αυτα τα φαινομενα στον κοσμο...Υπαρχει κακια στον κοσμο ειτε το θελουμε ειτε οχι..Σου λεει γιατι να μαι μονο εγω..γιατι να εχω κολλησει εγω και οχι και ο ταδε πχ...
Για αυτο ας προσεχουμε ολοι..Και στις σεξουαλικες επαφες μας παντα προφυλαξεις..
Οσο για αυτα που συμβαινουν με τις συριγγες ας προσεχουμε πρωτου κατσουμε..

Να σου πω, μπορεί να το περίμενα από καμιά κακιασμένη γριά, αλλά απο κοπέλα 17 χρονών, να έχει μολυνθει και να δρα με αυτό το σκεπτικο...πραγματικα μου φαίνεται πολύ άρρωστο.

Τελικά ζω στον κόσμο μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά από που προκύπτει το ότι "δρα για να τους κολλήσει";
Επειδή πάει με πολλούς σημαίνει ότι το κάνει απαραίτητα για να τους κολλήσει;

Αρκεί να παίρνει τις απαραίτητες προφυλάξεις. :iagree:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Συνέβη στο Παρίσι πρόσφατα και μπορεί να συμβεί και αλλού. Μερικές εβδομάδες πριν, στον κινηματογράφο, μια κοπελα αισθάνθηκε κάτι στο κάθισμά της. Όταν σηκώθηκε να δει τι ήταν, είδε μια βελόνα να βγαίνει από το κάθισμα με ένα συνημμένο 'εσείς μολυνθηκατε μόλις από το HIV.

Το κέντρο ελέγχου ασθενειών (στο Παρίσι) εκθέτει πολλά παρόμοια γεγονότα από πολλές άλλες πόλεις. Όλες οι δοκιμασμένες βελόνες ήταν θετικό HIV. Το κέντρο επίσης αναφέρει ότι οι βελόνες έχουν βρεθεί στους διανομείς
μετρητών, σε δημόσιες τραπεζικές μηχανές.

Ζητάμε ο καθένας να προσέχει όταν αντιμετωπίζει τέτοιου είδους καταστάσεις.
Όλες οι δημόσιες καρέκλες, τα καθίσματα πρέπει να επιθεωρούνται με προσοχή πριν από κάθε χρήση. Μία προσεκτική οπτική επιθεώρηση πρέπει να είναι αρκετή. Επιπλέον, ζητούμε ο κάθε ένας από σας να περάσει αυτό το μήνυμα σε όλα τα μέλη της οικογένειάς του και των φίλων του.

Πρόσφατα, ένας γιατρός έχει διηγηθεί μια κάπως παρόμοια περίπτωση που συνέβη σε έναν από τους ασθενείς του στον κινηματογράφο Priya στο Δελχί.

Ένα νέο κορίτσι, που επρόκειτο να παντρευτεί σε μερικούς μήνες, τσιμπήθηκε, ενώ παρακολουθούσε έργο στον κινηματογράφο. Η ετικέτα με τη βελόνα είχε μήνυμα 'υποδοχή στον κόσμο της οικογένειας HIV'. Αν και οι γιατροί είπαν στην οικογένειά της ότι απαιτούνται περίπου 6 μήνες πριν ο ιός γίνει ισχυρός για να αρχίσει το επιδρά στον οργανισμό και ότι ένα υγιές θύμα θα μπορούσε να ζήσει περίπου 5-6 έτη, το κορίτσι πέθανε σε 4 μήνες.

Όλοι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις δημόσιες θέσεις.

ραδιο αρβύλα να υποθέσω..;:!:
Κακία πάντως που υπάρχει..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Να σου πω, μπορεί να το περίμενα από καμιά κακιασμένη γριά, αλλά απο κοπέλα 17 χρονών, να έχει μολυνθει και να δρα με αυτό το σκεπτικο...πραγματικα μου φαίνεται πολύ άρρωστο.

Τελικά ζω στον κόσμο μου:P

Οντως αν την γνωρισεις την κοπελα δεν δειχνει σημαδια αρρωστιας..Αλλα κατα βαθος σκεφτεται αλλιως...
Πλακα πλακα οταν το ειχα πρωτομαθει και γω ειχα αντιδρασει και γω παρομοια..ειχα πεσει απο τα συννεφα..ειναι και μανεκεν αναθεμα την:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
μούφα ωρέ παλαιό πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Το είχα ξανακούσει παλαιότερα , φαντάζεστε να ήταν αλήθεια ??Παναγία μου !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alessia #8

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Που εχει φτασει ο κοσμος.......φοβασαι κ να πας κινηματογραφο.......Ομολογω οτι μου φανηκε πολυ παραξενο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
οι φορεις φερουν τον ιο σε λανθανουσα κατασταση.

αυτο σημαινει οτι το γενετικο τους υλικο (των ιων) εχει ενσωματωθει στο γονιδιωμα (γενετικο υλικο) του μολυσμενου κυτταρου φυσιολογικα σαν συνεχεια..
καποια στιγμη αργα ή γρηγορα θα αποκολληθει απο το γενετικο υλικο του φορεα, και ο ιος θα αρχιζει να πολλαπλασιαζεται μεσα στο κυτταρο, καταστρεφοντας το και εισβαλλοντας και σε γειτονικα..
ολοι οι φορεις αργα ή γρηγορα γινονται ασθενεις παλι..
δεν ειναι στανταρ το χρονικο διαστημα, μπορει δεκα χρονια, 20, αλλα γινεται αυτο.

απο την βιολογια

In Flames
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top