• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

"Μετάφραση" ψυχοσωματικού πόνου

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Γεια σας παίδες :D Ελπίζω να είστε καλά.

Λοιπόν ανοίγω αυτό το θέμα εδώ γιατί δεν βρήκα παρόμοιο και δεν είμαι και σίγουρος για τον αν ταιριάζει εδώ, αλλά τέλος πάντων..

Παθαίνω κάτι από μικρό παιδάκι και δεν λέει να φύγει. Κάθε φορά που αισθάνομαι, σκέφτομαι, βλέπω, ακούω κλπ ότι κάποιος πονάει και ιδιαίτερα όταν είμαι παρόν στον πόνο του, (ειδικά αν αυτός ο πόνος είναι σωματικός) τότε αρχίζω είτε να νιώθω τον πόνο του στο σώμα μου, είτε να αισθάνομαι διαφορετικό πόνο σε διαφορετικό σημείο.

Πχ σήμερα βλέπαμε ένα βίντεο με τον Kurt Cobain για τα ναρκωτικά και το στομαχικό πόνο που είχε. Καθώς λοιπόν περιέγραφε τον πόνο και όταν τον έβλεπα κιόλας να είναι σχεδόν ξαπλωμένος και αδύναμος, άρχισα να νιώθω έντονη δυσφορία. Μετά ο πόνος έγινε δυνατός και άρχισα να πονάω στη κοιλιά, να ζαλίζομαι, να νιώθω αδυναμία στα κόκαλα και να θέλω εμετό ή και λιποθυμία. Μόλις τελείωσε το βίντεο, ο πόνος έφυγε και ανακουφιστικα. Όμως από τότε, Κάθε φορά που το σκέφτομαι με πιάνει η ίδια κατάσταση ακριβώς. Ακόμα και τώρα που σας το περιέγραψα, αισθάνομαι κοιλιακό πόνο και ζαλάδα. Όταν σταματώ να το σκέφτομαι, φεύγει.

Άλλο παράδειγμα, έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ με τα Ιγκλου κλπ και όταν έβλεπα τους ανθρώπους μες στο κρύο, ενώ το σπίτι ήταν ζεστό, ξεκίνησα να τρέμω και να κρυώνω, ενώ οι άλλοι γύρω μου ήταν μια χαρά.

Επίσης, Κάθε φορά που βλέπω έντομα, με πιάνει φαγούρα σε όλο μου το σώμα (Αυτό πρέπει να είναι άσχετο με τα προηγούμενα αλλά το ανέφερα ούτως ή άλλως :P)

Όταν ακούω για αυτοκτονίες με ανθρώπους που κόβουν τις φλέβες τους κλπ, αισθάνομαι πόνο στα χέρια και κοντά στις φλέβες. Θα μου πείτε ότι λίγο πολύ, όλοι νιώθουμε έτσι, με τη διαφορά ότι εγώ νιώθω ΚΑΝΟΝΙΚΟ πόνο. Δηλαδή έχω φτάσει σε σημείο να ουρλιάξω από τον πόνο. Όταν πχ έβλεπα μια κοπελα να κόβει τις φλεβες τις στη σειρα 13 reasons why, δεν άντεξα και γύρισα αλλού το βλέμμα μου,όμως και μόνο που άκουγα τις φωνές της, ένιωθα αφανταστο πόνο στα χέρια μου και θυμάμαι πολύ έντονα ότι είχα γίνει άσπρος, είχα ιδρώσει και μετά εκανα εμετό αλλά δεν έβγαλα τίποτα. Ένιωθα ότι θα έχανα τις αισθήσεις μου.

Αυτά είναι κάποια από τα παραδείγματα που μου έχουν συμβεί, τα οποία τα εκανα και πείραμα για να βεβαιωθώ. Δηλαδή καθόμουν και τα ξεπερνούσα από την αρχή για να σιγουρευτώ ότι όντως προέρχονται από αυτό. Υπάρχουν πολλά ακόμα παρόμοια περιστατικά από τότε που ήμουν μικρό παιδάκι. Ποιά είναι η γνώμη σας?

Υ.Γ. μην αρχίσετε να μου λέτε το κλασικό "είναι όλα στο μυαλό σου, είναι ψυχολογικο". Το ξέρω ότι έτσι είναι. :P αλλά θέλω πιο αναλυτική απαντηση...

Ευχαριστώ πολύ '<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Είτε είναι empath αυτό ή κάτι άλλο, αυτό που αξίζει είναι να δεις τι σε τριγκάρει. Δηλαδή, ταυτιζεσαι με οποιονδήποτε τρόπο με αυτά τα άτομα? Ή είναι τελείως random? Μην βιαστείς να απαντήσεις, μπορεί εκ πρώτης οψεως να φαίνεται ότι δεν έχεις καμία σχέση με Εσκιμώους, όμως μπορεί να έχεις κάποια άσχημη εμπειρία με κρύο και απλά να συμπάσχεις. Η αλήθεια ότι οι empath που έχω συναντήσει, αισθάνονται τα συναισθήματα και όχι τις αισθήσεις. Και οι περισσότεροι είχαν είτε δύσκολη παιδική ηλικία, ή κάποιο τραυμα. Όπως και να έχει, αν είναι κάτι που σου δυσκολεύει τη ζωή, πρέπει να βρεις τις αιτίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Γεια σας παίδες :D Ελπίζω να είστε καλά.

Λοιπόν ανοίγω αυτό το θέμα εδώ γιατί δεν βρήκα παρόμοιο και δεν είμαι και σίγουρος για τον αν ταιριάζει εδώ, αλλά τέλος πάντων..

Παθαίνω κάτι από μικρό παιδάκι και δεν λέει να φύγει. Κάθε φορά που αισθάνομαι, σκέφτομαι, βλέπω, ακούω κλπ ότι κάποιος πονάει και ιδιαίτερα όταν είμαι παρόν στον πόνο του, (ειδικά αν αυτός ο πόνος είναι σωματικός) τότε αρχίζω είτε να νιώθω τον πόνο του στο σώμα μου, είτε να αισθάνομαι διαφορετικό πόνο σε διαφορετικό σημείο.

Καλώς σε και 'σένα!
Ερώτηση: αυτό συμβαίνει με τον σωματικό πόνο μόνο; Ή έστω κυρίως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.

ο οποίος πόνος, εξακριβωμένα απ' όσο κατάλαβα από το αρχικό μήνυμα, δεν ανταποκρίνεται σε οργανικό αιτιοπαθογενετικό υπόστρωμα. Σωστά ως εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
ο οποίος πόνος, εξακριβωμένα απ' όσο κατάλαβα από το αρχικό μήνυμα, δεν ανταποκρίνεται σε οργανικό αιτιοπαθογενετικό υπόστρωμα. Σωστά ως εδώ;

Ναι! Όμως να μην ξεχάσω να πω, ότι όσον αφορά τον ΣΥΝΑΙΣΘΜΑΤΙΚΟ και τον ΣΩΜΑΤΙΚΟ πόνο, δεν είναι απαραίτητα ο ΙΔΙΟΣ πόνος που νιώθουν. Πχ μπορεί να είσαι θυμωμένος και εγώ ξαφνικά να αρχίσω να κλαίω από στεναχώρια. Όμως συμβαινει και κάποιος να είναι αδικημένος ,και εγώ, ενώ δεν εχω αδικηθεί, να νιώθω το ίδιο αδικημένος με τον άλλο. Η μπορει να.βλεπω κάποιον να γραντζουναει το χέρι του,.και εγώ να αρχίσω να νιώθω αδυναμία και πονοκέφαλο. Δηλαδή δεν είναι πάντα 100% απαραίτητο ότι θα αισθανθώ το ίδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ναι! Όμως να μην ξεχάσω να πω, ότι όσον αφορά τον ΣΥΝΑΙΣΘΜΑΤΙΚΟ και τον ΣΩΜΑΤΙΚΟ πόνο, δεν είναι απαραίτητα ο ΙΔΙΟΣ πόνος που νιώθουν. Πχ μπορεί να είσαι θυμωμένος και εγώ ξαφνικά να αρχίσω να κλαίω από στεναχώρια. Όμως συμβαινει και κάποιος να είναι αδικημένος ,και εγώ, ενώ δεν εχω αδικηθεί, να νιώθω το ίδιο αδικημένος με τον άλλο. Η μπορει να.βλεπω κάποιον να γραντζουναει το χέρι του,.και εγώ να αρχίσω να νιώθω αδυναμία και πονοκέφαλο. Δηλαδή δεν είναι πάντα 100% απαραίτητο ότι θα αισθανθώ το ίδιο..

Απολύτως κατανοητός γίνεσαι. Εξ άλλου δεν υπάρχει αξιόπιστη συγκριτική μέθοδος μέτρησης του όποιας φύσης πόνου μεταξύ των ανθρώπων ακόμα και για την ίδια γενεσιουργό αιτία. Απ' όσο ξέρω δλδ, αν έχω χάσει τις εξελίξεις, ας παρέμβει κάποιος.
Στο θέμα τώρα, έχεις ρίξει μιά ματιά εδώ; Functional neurological symptom disorder; κατά DSM V. (Σωματομετατρεπτική διαταραχή κατά DSM IV). Δεν ισχυρίζομαι πως έχεις κάτι τέτοιο, αλίμονο, ερασιτεχνικά έχω ασχοληθεί με το άθλημα. Αυτό που σου λέω είναι το αν σου λέει κάτι η παρακάτω συμπτωματολογία. Κάποια από αυτά, όχι όλα εννοείται. Και όχι στον μέγιστο επικρατούντα βαθμό. Κι ούτε απαραίτητα σε πάγια και διαρκή βάση, έστω διαλειπόντως. (Έχω αφαιρέσει αρκετά κομμάτια γιατί ακούγονται από κακόηχα έως στιγματισμένα στην καθομιλουμένη)

Διαταραχή Μετατροπής ή Διαταραχή Λειτουργικών Νευρολογικών Συμπτωμάτων κατά DSM V (Functional Neurological Symptom Disorder)

· Ένα ή περισσότερα συμπτώματα διαταραχής της εκούσιας κινητικής ή αισθητικής νευρολογικής λειτουργίας (βλέπε παρακάτω)
· Ο υπό εξέτασιν δεν προσποιείται και δεν προκαλεί επίτηδες τα συμπτώματα.
· Τα συμπτώματα δικαιολογούν ιατρική αξιολόγηση, όμως δεν ανευρίσκεται παθολογικό ή νευρολογικό αίτιο.
· Τα συμπτώματα συνήθως εμφανίζονται μετά από στρεσσογόνο για τον ασθενή γεγονός.
· Τα συμπτώματα προκαλούν δυσλειτουργία του ατόμου στην οικογένεια, στο επάγγελμα, στις κοινωνικές του σχέσεις.
Κινητικά συμπτώματα

· Μυική αδυναμία, πάρεση, παράλυση , λιποθυμία

· Τρόμος, μυόκλονος

· Αστάθεια βάδισης

· Δυσφωνία/αφωνία/δυσαρθρία

· Δυσκαταποσία

Αισθητικά συμπτώματα

· Μείωση όρασης, θόλωση, διπλωπία, τύφλωση

· Μείωση εώς κατάργηση αίσθησης αφής οπουδήποτε στο δέρμα

· Τσιμπήματα, μουδιάσματα, μυρμηγκιάσματα

· Ανοσμία

· Μείωση ακοής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Διαταραχή Μετατροπής ή Διαταραχή Λειτουργικών Νευρολογικών Συμπτωμάτων κατά DSM V (Functional Neurological Symptom Disorder)

· Ένα ή περισσότερα συμπτώματα διαταραχής της εκούσιας κινητικής ή αισθητικής νευρολογικής λειτουργίας (βλέπε παρακάτω)
· Ο υπό εξέτασιν δεν προσποιείται και δεν προκαλεί επίτηδες τα συμπτώματα.
· Τα συμπτώματα δικαιολογούν ιατρική αξιολόγηση, όμως δεν ανευρίσκεται παθολογικό ή νευρολογικό αίτιο.
· Τα συμπτώματα συνήθως εμφανίζονται μετά από στρεσσογόνο για τον ασθενή γεγονός.
· Τα συμπτώματα προκαλούν δυσλειτουργία του ατόμου στην οικογένεια, στο επάγγελμα, στις κοινωνικές του σχέσεις.
Κινητικά συμπτώματα

· Μυική αδυναμία, πάρεση, παράλυση , λιποθυμία

· Τρόμος, μυόκλονος

· Αστάθεια βάδισης

· Δυσφωνία/αφωνία/δυσαρθρία

· Δυσκαταποσία

Αισθητικά συμπτώματα

· Μείωση όρασης, θόλωση, διπλωπία, τύφλωση

· Μείωση εώς κατάργηση αίσθησης αφής οπουδήποτε στο δέρμα

· Τσιμπήματα, μουδιάσματα, μυρμηγκιάσματα

· Ανοσμία

· Μείωση ακοής

Μιλάς για την Υστερία. Και έχεις αφήσει απ'εξω κάποιες σημαντικές πληροφορίες. Γιατί να το θεωρούμε ταμπού και να μην μιλάμε ανοιχτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Μιλάς για την Υστερία. Και έχεις αφήσει απ'εξω κάποιες σημαντικές πληροφορίες. Γιατί να το θεωρούμε ταμπού και να μην μιλάμε ανοιχτά?

1/ δεν αναφέρεται σαν υστερία ούτε στο DSM III καν, ακόμα και εκεί αναφερόταν σαν υστερική νεύρωση υπαγόμενη στις αγχώδεις νευρώσεις
2/ ο όρος υστερία καταργήθηκε σαν αδόκιμος και όπως και να το κάνουμε αποτελεί ίσως για κάποιους έναν φορτισμένο όρο - στίγμα και όχι ταμπού. Ποιός ο λόγος ενδεχομένως να προσβάλλουμε κάποιον άλλον αποδίδοντάς του κάτι τέτοιο;
3/ δεν με ενδιέφερε να αγορεύσω περί fnd, ο μόνος σκοπός ήταν να παραθέσω μερικά χαρακτηριστικά σωματοτρεπτικά συμπτώματα και αυτά υπό τις αυστηρές προϋποθέσεις που αναφέρθηκαν.
Εν τέλει, δεν υπάρχει λόγος να γινόμαστε οξείς με κάποιον που απλά προσπαθεί να ανιχνεύσει τι είναι αυτό που του συμβαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Απολύτως κατανοητός γίνεσαι. Εξ άλλου δεν υπάρχει αξιόπιστη συγκριτική μέθοδος μέτρησης του όποιας φύσης πόνου μεταξύ των ανθρώπων ακόμα και για την ίδια γενεσιουργό αιτία. Απ' όσο ξέρω δλδ, αν έχω χάσει τις εξελίξεις, ας παρέμβει κάποιος.
Στο θέμα τώρα, έχεις ρίξει μιά ματιά εδώ; Functional neurological symptom disorder; κατά DSM V. (Σωματομετατρεπτική διαταραχή κατά DSM IV). Δεν ισχυρίζομαι πως έχεις κάτι τέτοιο, αλίμονο, ερασιτεχνικά έχω ασχοληθεί με το άθλημα. Αυτό που σου λέω είναι το αν σου λέει κάτι η παρακάτω συμπτωματολογία. Κάποια από αυτά, όχι όλα εννοείται. Και όχι στον μέγιστο επικρατούντα βαθμό. Κι ούτε απαραίτητα σε πάγια και διαρκή βάση, έστω διαλειπόντως. (Έχω αφαιρέσει αρκετά κομμάτια γιατί ακούγονται από κακόηχα έως στιγματισμένα στην καθομιλουμένη)

Διαταραχή Μετατροπής ή Διαταραχή Λειτουργικών Νευρολογικών Συμπτωμάτων κατά DSM V (Functional Neurological Symptom Disorder)

· Ένα ή περισσότερα συμπτώματα διαταραχής της εκούσιας κινητικής ή αισθητικής νευρολογικής λειτουργίας (βλέπε παρακάτω)
· Ο υπό εξέτασιν δεν προσποιείται και δεν προκαλεί επίτηδες τα συμπτώματα.
· Τα συμπτώματα δικαιολογούν ιατρική αξιολόγηση, όμως δεν ανευρίσκεται παθολογικό ή νευρολογικό αίτιο.
· Τα συμπτώματα συνήθως εμφανίζονται μετά από στρεσσογόνο για τον ασθενή γεγονός.
· Τα συμπτώματα προκαλούν δυσλειτουργία του ατόμου στην οικογένεια, στο επάγγελμα, στις κοινωνικές του σχέσεις.
Κινητικά συμπτώματα

· Μυική αδυναμία, πάρεση, παράλυση , λιποθυμία

· Τρόμος, μυόκλονος

· Αστάθεια βάδισης

· Δυσφωνία/αφωνία/δυσαρθρία

· Δυσκαταποσία

Αισθητικά συμπτώματα

· Μείωση όρασης, θόλωση, διπλωπία, τύφλωση

· Μείωση εώς κατάργηση αίσθησης αφής οπουδήποτε στο δέρμα

· Τσιμπήματα, μουδιάσματα, μυρμηγκιάσματα

· Ανοσμία

· Μείωση ακοής
Δεν έχω ψάξει ακόμα τον όρο που μου έθεσες, θα πάω τώρα. Όμως καθώς διάβαζα τα συμπτώματα, συνειδητοποίησα ότι έχω πάθει τα περισσότερα από αυτά, όμως όχι όλα μαζί :P

Αυτά τα οποία βιώνω συχνότερα, είναι αδυναμία, δυσκολία στην αναπνοή, αστάθεια, φόβος, τάση λιποθυμίας, μούδιασμα που αργότερα γίνεται μυρμηγκιασμα, ελαφριά τσιμπήματα κυρίως στα ποδια, και δυσφωνία. Τα παθαινω συχνα και σίγουρα σε κάθε κρίση πανικού. (Έχω πάθει 3 βαριές κρίσεις και η δεύτερη ήταν θυμου). Ένας φίλος μου πιστεύει ότι είναι νευρωτικος και η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που ίσως ισχύουν. Θα ψάξω τώρα αυτό που έστειλες, στο google.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Δεν έχω ψάξει ακόμα τον όρο που μου έθεσες, θα πάω τώρα. Όμως καθώς διάβαζα τα συμπτώματα, συνειδητοποίησα ότι έχω πάθει τα περισσότερα από αυτά, όμως όχι όλα μαζί :P

Αυτά τα οποία βιώνω συχνότερα, είναι αδυναμία, δυσκολία στην αναπνοή, αστάθεια, φόβος, τάση λιποθυμίας, μούδιασμα που αργότερα γίνεται μυρμηγκιασμα, ελαφριά τσιμπήματα κυρίως στα ποδια, και δυσφωνία. Τα παθαινω συχνα και σίγουρα σε κάθε κρίση πανικού. (Έχω πάθει 3 βαριές κρίσεις και η δεύτερη ήταν θυμου). Ένας φίλος μου πιστεύει ότι είναι νευρωτικος και η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που ίσως ισχύουν. Θα ψάξω τώρα αυτό που έστειλες, στο google.

Πριν ξεκινήσεις να το ψάχνεις, μιά και αποτελεί πολύ παλιό θέμα για σένα, θα ήθελα να σε παρακαλέσω για μερικά πράγματα:
1/ Προσπάθησε να καταφύγεις σε έγκυρες πηγές, μόνο πιστοποιημένη βιβλιογραφία ( Θα βρεις σίγουρα στο γκουγκλ σκόλαρ αλλά και εδώ: https://www.didaktorika.gr/eadd/ , στο academia.edu και ακόμα καλύτερα στην βιβλιοθήκη πτυχιακών και μεταπτυχιακών στο πάντειο πανεπιστήμιο, στο τμήμα ψυχολογίας. Έχουν πολύ καλή μηχανοργάνωση, αν μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τον λογαριασμό κάποιου φίλου. Τώρα, αν μπορέσεις να βρεις από κανένα γνωστό την ψυχιατρική του Σολδάτου-Λύκουρα, θα ήταν ευχής έργο)
2/ Να μην ξεχνάς στιγμή πως όλα είναι υποθέσεις και πιθανότητες, απλά προσπαθείς να βρεις μιά οντότητα να εντάξεις όσο γίνεται πιο αξιόπιστα αυτά που σε ενοχλούν, κανένα βιβλίο και κανένας ''ειδικός'' δεν θα γνωματεύσουν για σένα, εσύ απλά πληροφορίες αναζητάς
3/ όπως είπα και σε προηγούμενο μνμ, μην ψάχνεις να βρεις επάνω σου όλα τα συμπτώματα που θα διαβάζεις, θα ήταν λάθος και θα σε πανικόβαλε. Ούτε όλο το φάσμα είναι δυνατόν να υπάρχει σε ένα άνθρωπο, ούτε σε φουλ ένταση ώστε να επικρατούν στον ψυχισμό του αλλά ούτε και να εκδηλώνονται συνεχώς. Όλοι οι ''κ.φ.'' αναπτύσσουν κατά καιρούς κολλήματα πως μπορεί να έχουν ή να πάθουν μιά κακοήθεια για παράδειγμα ή ένα άλλο νόσημα

Ενδεχόμενα να σε βοηθήσει και το εγχειρίδιο του DSM της APA, υπάρχει σε free pdf και έχει και τα διαγνωστικά κριτήρια
https://displus.sk/DSM/subory/dsm5.pdf
Το ICD-10 του WHO θα σου συνιστούσα να το αποφύγεις, πιο πολύ θα σε μπερδέψει σε αυτήν την φάση φοβάμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top