Πολυφασικός ύπνος

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Κοιμάσαι κατά μέσο όρο 22 χρόνια στη διάρκεια της ζωής σου. Πώς θα σου φαινόταν να κερδίσεις τα 18 από αυτά;

Ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Ουσιαστικά παραμένεις ξύπνιος 22 ώρες το 24ώρο. Ο καθημερινός 8ωρος ύπνος,αντικαθίσταται με 6 20λεπτους μικρούς ύπνους (σύστημα Ubermann) .

https://en.wikipedia.org/wiki/Polyphasic_sleep
https://www.menshealth.gr/health.tributes.6.7967.html

Πως σας φαίνεται;
Το έχετε δοκιμάσει και εαν όχι,θα το κάνατε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κοιμάσαι κατά μέσο όρο 22 χρόνια στη διάρκεια της ζωής σου. Πώς θα σου φαινόταν να κερδίσεις τα 18 από αυτά;

Ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Ουσιαστικά παραμένεις ξύπνιος 22 ώρες το 24ώρο. Ο καθημερινός 8ωρος ύπνος,αντικαθίσταται με 6 20λεπτους μικρούς ύπνους (σύστημα Ubermann) .

https://en.wikipedia.org/wiki/Polyphasic_sleep
https://www.menshealth.gr/health.tributes.6.7967.html

Πως σας φαίνεται;
Το έχετε δοκιμάσει και εαν όχι,θα το κάνατε ;

Το έχω κάνει αυτό δυο φορές στην ζωή μου, δεν ήξερα πως λέγεται ! Ευχαριστώ. Είναι θαυμάσια εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ενδιαφερον. Ειχα διαβασει καμποσα για τον υπνο, και συμφωνα με αυτα, καποια αναγκαια πραγματα οπως καποιες φασεις του υπνου, φανηκαν να ειναι απαραιτητες στον εγκεφαλο. Ομως δεν θα περασουμε απο αυτες αν κοιμομαστε παντα πολυ μικρα χρονικα διαστηματα. Θα το ψαξω, με ενδιαφερει. Ευχαριστουμε για το λινκ-θεμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Διαβασα το αρθρο. Παραθετω το "ζουμι"/συμπερασμα :

"Ο Christian Guilleminault, διευθυντής του Ερευνητικού Κέντρου για τις Διαταραχές Υπνου του Στάνφορντ και συνιδρυτής του περιοδικού Sleep, σε γενικές γραμμές συμφωνεί με τον πολυφασικό ύπνο, αλλά είναι πιο επιφυλακτικός από τον Stampi. «Κατά μέσο όρο οι 8 ώρες ύπνου είναι η σωστή ποσότητα για έναν άνθρωπο, αλλά όλοι έχουν διαφορετικές ανάγκες. Κάποιοι μπορεί να χρειάζονται τέσσερις ώρες και κάποιοι άλλοι δώδεκα. Ο πολυφασικός ύπνος είναι ένας χρήσιμος τρόπος για να μεγιστοποιείς την απόδοσή σου σε καταστάσεις, κατά τις οποίες ο ύπνος είναι πολυτέλεια. Δεν πρέπει να γίνεται lifestyle» λέει. Ο Stampi υποστηρίζει αυτήν την άποψη. «Ακόμη ξέρουμε πολύ λίγα για τις μακροχρόνιες επιπτώσεις του πολυφασικού ύπνου. Είναι εφικτό να ζήσεις υγιή πολυφασική ζωή, ειδικά με τη χρήση πολυφασικών μπόνους -μέρες που μπορείς να κοιμηθείς όσο θέλεις- αλλά μπορεί να υπάρχει κάποιο αντίτιμο. Ερευνες τέτοιου τύπου θα απαιτούσαν ολόκληρες γενιές πολυφασικών» λέει.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο ύπνος συνδέεται στενά με την υγεία. Πολλές έρευνες έχουν συνδέσει τη χρόνια έλλειψη ύπνου με αυξημένες πιθανότητες καρδιακής νόσου. Οι ώρες της ξεκούρασης είναι επίσης οι ώρες που ο οργανισμός μας παράγει μελατονίνη, μία ορμόνη που βοηθάει τη ρύθμιση των κύκλων του ύπνου, επιδιορθώνει και προλαμβάνει την κυτταρική βλάβη και προάγει τη μακροζωία. Ερευνες σε εργαζόμενους νυχτερινής βάρδιας έχουν δείξει μειωμένα επίπεδα παραγωγής μελατονίνης και αυξημένα ποσοστά καρκίνου.
Οι επιστήμονες έχουν ακόμα πολλά να μάθουν και το κοινό πρέπει να ενημερωθεί. «Σύγκρινέ το με τη διατροφή. Πενήντα χρόνια πριν, το πλατύ κοινό δεν ήξερε σχεδόν τίποτε. Δεν είχε πρόσβαση στις απαραίτητες πληροφορίες. Το ίδιο συμβαίνει τώρα με τον ύπνο» λέει ο Guilleminault."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Οσο δελεαστικο κι αν ακουγεται... Οσο κι αν εχω πει οτι θα ηθελα να μην ξοδευω τοσο χρονο στον υπνο, πλεον εχω μαθει να τον εκτιμω αφανταστα...

Γενικα σαν ατομο, οσο ειμαι ξυπνιος δεν μπορω να αφησω το μυαλο μου να ησυχασει... Καθολου ομως... Δουλευει σε εξοντωτικους ρυθμους...

Ετσι βλεπω τον υπνο σαν τον χρονο που αφηνω το μυαλο μου να ξεκουραστει... Μπορει να κοιμηθω καποιες μερες 2 ωρες... Καποιες αλλες 15 και να ειμαι πιο ξεκουραστος στην πρωτη περιπτωση... Βεβαια εξαρταται και τι εχει προηγηθει...

Ισως να κανω καποια στιγμη το πειραμα του τυπου απο το Men's Health... Και τοτε να σιγουρευτω...

Το μονο βεβαιο ειναι οτι ειναι μεγαλο το ρισκο για την υγεια, σε σχεση με τον χρονο που κερδισεις... Για μενα τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγω καπου ειχα διαβασει οτι το 1/3 της ζωης μας το χανουμε σε υπνο!
Δηλαδη εγω εχω χασει σε υπνο 6 χρονια απτη ζωη μου :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ούτε που θέλω να φανταστώ πως θα είμαι κάθε φορά που θα ξυπνάω μετά από 20 λεπτά ύπνου. Εδώ κάποιες φορές πέφτω και κοιμάμαι μεσημέρια και ξυπνάω σαν να βρίσκομαι σε άλλο κόσμο... χρειάζομαι τουλάχιστον μια ώρα για να επανέλθω σε φυσιολογικούς ρυθμούς.
Φαντάζομαι βέβαια πως έχει να κάνει με τις συνήθειες που έχει κανείς, πάντως ο πολυφασικός ύπνος μοιάζει εξαντλητικός.
Ίσως για ανθρώπους πολυάσχολους να λειτουργεί ως εργαλείο, αλλά για τον μέσο άνθρωπο μου φαίνεται άχρηστο και δύσκολα εφαρμόσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ούτε που θέλω να φανταστώ πως θα είμαι κάθε φορά που θα ξυπνάω μετά από 20 λεπτά ύπνου. Εδώ κάποιες φορές πέφτω και κοιμάμαι μεσημέρια και ξυπνάω σαν να βρίσκομαι σε άλλο κόσμο... χρειάζομαι τουλάχιστον μια ώρα για να επανέλθω σε φυσιολογικούς ρυθμούς.
Φαντάζομαι βέβαια πως έχει να κάνει με τις συνήθειες που έχει κανείς, πάντως ο πολυφασικός ύπνος μοιάζει εξαντλητικός.
Ίσως για ανθρώπους πολυάσχολους να λειτουργεί ως εργαλείο, αλλά για τον μέσο άνθρωπο μου φαίνεται άχρηστο και δύσκολα εφαρμόσιμο.

Συμφωνώ. Και εγώ όταν κοιμάμαι κάποιες φορές το μεσημέρι, και όχι πολύ καμιά ώρα, σηκώνομαι και το κεφάλι μου είναι πολύ βαρύ.. αυτό το σταμάτα-ξεκίνα με τα 20λεπτα θα με έστελνε εμένα προσωπικά...Θα ήμουν σαν ζόμπι στη κυριολεξία.:/:
Δεν θα ξαναέβρισκα τους ρυθμούς μου.

Και συμφωνώ πάρα πολύ ότι είναι δύσκολο στην εφαρμογή.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δημητρα, ομως οταν πεφτεις τωρα για υπνο, περνας μια μια ολες τις φασεις του... Κι αν διακοψεις τον υπνο στην μεση λογικο να ειναι δυσκολο να επανελθεις ;)

Ενω στον πολυφασικο αναφερεται οτι πεφτεις για υπνο και μπαινεις απευθειας στην φαση που χρειαζεσαι περισσοτερο...

Αλλα συνεχιζω να το θεωρω οχι και τοσο χρησιμο ρισκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Εγώ πάλι το βλέπω καταπληκτική ιδέα για ανθρώπους που θα εύχονταν το 24ωρο να κρατάει μερικές ώρες παραπάνω ή που έχουν δουλειές που θα μπορούσαν να κάνουν και στο σπίτι (διάβασμα ή δουλειά στο πισί) ή ακόμα και γι'αυτούς που έχουν αϋπνίες!

Από το να στριφογυρνάς όλη τη νύχτα στο κρεβάτι, καλύτερα να κάνεις τις δουλειές σου και να κοιμάσαι μόνο ένα 20λεπτο όποτε νυστάξεις!

Σ' εμένα νομίζω ότι θα είχε τέλεια εφαρμογή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από το να στριφογυρνάς όλη τη νύχτα στο κρεβάτι, καλύτερα να κάνεις τις δουλειές σου και να κοιμάσαι μόνο ένα 20λεπτο όποτε νυστάξεις!
Το στριφογύρισμα το έχω κόψει εδώ και καιρό. Εάν δεν με πιάνει ύπνος, σηκώνομαι και ασχολούμαι με κάτι που με ενδιαφέρει, χωρίς ενοχές και ανησυχία για το πώς θα σηκωθώ το πρωί. Συνήθως μετά από ένα μισάωρο γυρίζω στο κρεβάτι και ξεραίνομαι.
Είναι η ένταση της ημέρας καμιά φορά που δεν σε αφήνει να κοιμηθείς και δημιουργεί τις αϋπνίες.

Κι εγώ το πιστεύω πάντως ότι σε κάποιους ανθρώπους θα είχε τέλεια εφαρμογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Το στριφογύρισμα το έχω κόψει εδώ και καιρό. Εάν δεν με πιάνει ύπνος, σηκώνομαι και ασχολούμαι με κάτι που με ενδιαφέρει, χωρίς ενοχές και ανησυχία για το πώς θα σηκωθώ το πρωί. Συνήθως μετά από ένα μισάωρο γυρίζω στο κρεβάτι και ξεραίνομαι.
Είναι η ένταση της ημέρας καμιά φορά που δεν σε αφήνει να κοιμηθείς και δημιουργεί τις αϋπνίες.

Κι εγώ το πιστεύω πάντως ότι σε κάποιους ανθρώπους θα είχε τέλεια εφαρμογή.

Εγώ πάλι έχω δοκιμάσει τα πάντα για να κόψω το στριφογύρισμα και δεν έπιασε τίποτα, οπότε απλά δεν πάω πια στο κρεβάτι πριν νυστάξω για τα καλά, ότι ώρα κι αν είναι (και συνήθως είναι ξημερώματα).

Αλλά γενικά, πάντα έλεγα ότι οι 8 ώρες ύπνου μου φαίνονται υπερβολικά πολλές... Δηλαδή, ο μέσος άνθρωπος, το ένα τρίτο της ζωής του δουλεύει, το ένα τρίτο κοιμάται και του μένει άλλο ένα τρίτο για να ασχοληθεί με τα υπόλοιπα...

Πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο πραγματικά θα του φαίνεται ότι η μέρα έχει 30 ώρες! Απλά, η εφαρμογή του, απαιτεί να επαναδιοργανώσεις ολόκληρο το πρόγραμμά σου, καθώς και να ρυθμίσεις κατάλληλα το βιολογικό σου ρολόι. Από κει και πέρα, νομίζω θα ήταν πολύ εύκολο να γίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το έχω κάνει αυτό δυο φορές στην ζωή μου, δεν ήξερα πως λέγεται ! Ευχαριστώ. Είναι θαυμάσια εμπειρία.
Και το συνεχίζεις ακόμα ;

Προσωπικά , εχω συνηθίσει τον οργανισμό μου και κοιμάμαι ,κατα μέσο ορο γυρω στις 4-5 ώρες την μέρα .
Με χαρά θα έκανα το πείραμα,μιας και έχω την δυνατότητα .
Αυτο που με προβληματίζει και με αποτρέπει, είναι οι επιπτώσεις στην υγεία ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Πως σας φαίνεται;
θα το κάνατε ;


Εγώ συνδίκτιε τις ώρες του ύπνου δεν της αλλάζω με τίποτα,
ούτε καν τις αγγίζω, είναι ιερές.

Ούτε για διάβασμα, ούτε για πισι, ούτε για δουλειά,
ούτε για τίποτα.

Ούτε για μονοφασικά, ούτε για τριφασικά.

Το 8ωράκι - με καθημερινή προσπάθεια για 9ωράκι, 10 ωράκι - θα συμπληρωθεί σίγουρα.

2ώρες το μεσημέρι και 6 το βράδυ είναι must.

Άλλωστε είμαι της γνώμης πως όταν υπάρχει πρόγραμμα τα προλαβαίνεις όλα
και δουλειά και υποχρεώσεις και να σου μένει και ελεύθερος χρόνος.

Παν μέτρον άριστον, που λέγανε οι πρόγονοί μας.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πιστευω πως οτι καινουργιο βγαινει ειναι καλο να το δοκιμαζει καποιος αλλος πριν απο εμενα........ δεν μου αρεσει να ειμαι εγω το πειραματοζωο.....ας αφησουμε τους επιστημονες να κανουν τις μελετες τους και οταν εχουν καταληξει σε ενα πορισμα για το εαν μας ωφελει αυτο, τοτε θα το δοκιμασουμε......ας απολαυσουμε εμεις τον υπνο μας.........παντως καποιες ωρες πρεπει να κλεινουμε τον εαυτο μας....εννοω να παταμε το Off .....δεν γινεται αλλιως .....θα καει το μηχανημα....ειμαστε τοσο overload of data.......αλλωστε ο συγχρονος τροπος ζωης μας επιβαλλει να κοιμομαστε ολο και λιγοτερες ωρες....... σε λιγα χρονια θα καταπινουμε χαπια για να μην κοιμομαστε τοσο ........για να ειμαστε πιο παραγωγικοι ισως και πιο ανταγωνιστικοι.....απο την αλλη υπαρχουν και ατομα μαλιστα που παιρνουν χαπια για κοιμηθουν ...... και αυτοι βασανιζονται πραγματικα.....
Ο υπνος μας ξεκουραζει.....λογικα κατα τη διαρκεια του υπνου μας καποιες λειτουργιες σωματικες επιβραδυνονται......ξεκουραζομαστε σωματικα....

Το πιο σημαντικο ειναι οτι οταν κοιμομαστε εχουμε ονειρα....ή εφιαλτες.....το ονειρο ειναι το πιο κοντινο πραγμα σε παραισθηση που εχω ζησει...ειναι κατι το διαφορετικο και το μοναδικο....δεν γνωριζω εαν εχει να κανει με την ψυχη αλλα ειναι μια εμπειρια πολυ ιδιαιτερη και περιεργη.......παλιοτερα εβλεπα συχνα οτι πεταω...οτι μπορουσα να αιωρουμαι σε δωματια.....και ειχε πολυ ομορφη αισθηση αυτη η ελλειψη βαρυτητας......το ονειρο ειναι κατι που κανω με τον εαυτο μου χωρις να το επιδιωκω.....ειναι μερος της φαντασιας μας.....δεν ξερω τι ειναι ειλικρινα..... δεν ειναι κατι τεχνητο...... δεν ξερω εαν εχει πνευματικη υποσταση.....ισως εχει να κανει με τα συναισθηματα.......μα μου αρεσει..... ειναι κατι ξεχωριστο....

Αυτην την αισθηση του να πεταω την εχω οταν μπαινω σε αυτο το δωματιο..... ειναι τοσο μοναχικο ομως..... καποιες φορες με ηρεμει.... καποιες φορες το βαριεμαι.......αλλες φορες οι παραστασεις του με τρομαζουν....ειναι ομως ενα θαυμασιο δειγμα τεχνης.....παντως εαν το περιστρεφω γρηγορα ζαλιζομαι και ειμαι ετοιμη για υπνο....χαχαχαχαχαχα
https://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ρε εγω θελω δυο ωρες για να κοιμηθω και θα πεφτω για υπνο 34 φορες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μην κοιμόμαστε καθόλου βασικά μόνο να ζούμε, θα κοιμηθούμε όταν θα είμαστε νεκροί. :hehe: Ο πολυφασικός θα εφαρμόζεται καλύτερα σε άτομα που μπορούν με το που κλείσουν τα μάτια τους να κοιμηθούν, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν λειτουργεί σε μένα αυτό. Κοιμάσαι δυο ώρες ωραία, τις υπόλοιπες είκοσι δυο πως τις αξιοποιείς έτσι ώστε να είσαι ικανοποιημένος με κάτι που θα καταφέρεις; Και θα κάνεις όλα αυτά που θες ή θα είσαι μπροστά από την οθόνη του υπολογιστή; Καλύτερα να κοιμηθείς αν είναι. Τι θα κάνατε για να πείτε πως η μέρα που πέρασε ήταν παραγωγική και δεν πήγε χαμένη; Όσες ώρες και να είχα πάλι δεν θα ήμουν παραγωγική, πρέπει να αλλάξω μυαλά. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
μα ποιος ηλιθιος ειπε οτι ο υπνος ειναι χασιμο χρονου; εγω τον λατρευω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κάπου είχα διαβάσει (ή μας είχαν πει στην σχολή?) ότι ο εγκέφαλος για να "ξεκουραστεί" και να επανέλθει χρειάζεται ένα τρίωρο ύπνου. Δεν ξέρω αυτό με τα 20λεπτα πόσο θα τον αποσυντόνιζε. I mean οκ, αν από τις 6 ώρες που κοιμάμαι κατά μέσο όρο, έσπαγα την 1 σε 3 20λεπτους ύπνους, ίσως να ήμουν πιο αποδοτική. Αλλά να κοιμηθώ 6 20λεπτα συνολικά; Το μυαλό μου μετά θα γίνει πουρές. Αυτό που κάνω τώρα (δεν ξέρω αν είναι κάποια παραλλαγή του πολυφασικού ύπνου), είναι να σπάω τις ώρες ύπνου μου και αντί να κοιμάμαι σερί 5-6 ώρες κοιμάμαι 1 το μεσημέρι, 2 νωρίς το βράδυ και άλλες 2-3 το ξημέρωμα μέχρι να σηκωθώ και να πάω στο νοσοκομείο. Στα μεσοδιαστήματα διαβάζω, και δεν έχω διαπιστώσει να είμαι πιο κουρασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Τώρα βέβαια ξέρω πως μπαίνω σε χωράφια άλλων, απάντησαν χρήστες που είναι γιατροί ή σπουδάζουν ιατρική.:redface:
Ξέρω όμως σίγουρα πως τα όνειρα είναι απαραίτητα για την ψυχική μας υγεία, ίσως και για την οργανική, αυτό δεν το ξέρω σίγουρα. Επίσης ξέρω πως χρειάζεται κάποια ώρα μέχρι να μπούμε στην φάση REM και να ονειρευτούμε, οπότε έχω την εξής απορία.
20 λεπτά φτάνουν για να μπούμε σε φάση REΜ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top