Battlestar Galactica

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ύστερα από αρκετά χρόνια, έχοντας ακούσει τόσα υπέροχα λόγια γι' αυτή τη σειρά, αποφάσισα να κάνω ένα καλό στον εαυτό μου αρχίζοντάς την από τον πιλότο. :)

-----------
Περιγραφή
40 χρόνια μετά τον πρώτο πόλεμο με τους Cylon (Σάιλον), μηχανές που κατασκεύασαν οι άνθρωποι και τελικά επαναστάτησαν εναντίον τους, και ενώ όλοι πιστεύουν πως οι Cylon δεν αποτελούν πλέον απειλή, σε μια αιφνιδιαστική επίθεση οι τελευταίοι εξαφανίζουν με πυρηνικά τον πλανήτη των ανθρώπων. Μόνοι επιζήσαντες όσοι τυχεροί εκείνη την ώρα βρίσκονταν σε κάποιο ταξίδι μακριά από τον πλανήτη. Μην μπορώντας να γυρίσουν πίσω, οι τελευταίοι 50000 από τις 12 φυλές του ανθρώπινου είδους, με όσα πλοία τους έχουν απομείνει, ξεκινούν ένα ταξίδι για το μέρος που οι αρχαίες γραφές αναφέρουν πως έχει εγκατασταθεί η 13η φυλή των ανθρώπων, τη Γη. Με τους Cylon να τους έχουν πάρει στο κατόπι για να τους αποτελειώσουν, μοναδική προστασία του στόλου αποτελεί το τελευταίο διασωθέν πολεμικό πλοίο, το Battlestar Galactica. Ο αγώνας για επιβίωση γίνεται όλο και δυσκολότερος, αφού εκτός από την έλλειψη τροφής και νερού, έχουν να αντιμετωπίσουν και το γεγονός ότι κάποιοι Cylon μοιάζουν και με ανθρώπους, τους οποίους δεν μπορούν να ξεχωρίσουν από τον γενικό πληθυσμό.
Το Battlestar Galactica αποτελεί remake του Battlestar Galactica 1978, μιας παλαιότερης σειράς που είχε παιχτεί για μία και μισή περίπου σεζόν. Η τότε σειρά ήταν πολύ περισσότερο “οικογενειακή”, η σύγχρονη είναι πολύ πιο σκοτεινή, κρατώντας και εξελίσσοντας τους παλαιότερους χαρακτήρες.

Πηγή: https://www.movietalk.gr/showthread.php?t=527
----------

Δεν πρόκειται γαι το "κλασικό" το sci-fi, αλλά για ένα Saga με επεκτάσεις στην πολιτική, στην φιλοσοφία, στον έρωτα και σε άλλους τομείς που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν.

Αυτά και καλή αρχή. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
... ειλικρινά δεν ξέρω πιο προτιμάω τελικά... έχω δει και τα δύο βλέπεις.
Το παλιό ήταν πιο "επιστημονική φαντασία" πιο διαστημικό αν θέλεις.
Το καινούριο ήταν όντως πιο σκοτεινό και πιο "γήινο", πιο "εξανθρωπισμένο" και πιο περίπλοκο.
Πολλές φορές στο καινούριο νόμιζα ότι δεν έβλεπα ανθρώπους από ένα μακρυνό πλανήτη να αναζητούν τη γη, αλλά το ακριβώς αντίθετο, τους επιζώντες της γης, να μην έχουν μάθει τίποτα μα τίποτα από καταστροφές και ανάγκη ενότητας και να κουβαλάνε τις ανθρώπινες αδυναμίες τους σε αναζήτηση μιας νέας πατρίδας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Ύστερα από αρκετά χρόνια, έχοντας ακούσει τόσα υπέροχα λόγια γι' αυτή τη σειρά, αποφάσισα να κάνω ένα καλό στον εαυτό μου αρχίζοντάς την από τον πιλότο. :)

-----------
Περιγραφή40 χρόνια μετά τον πρώτο πόλεμο με τους Cylon (Σάιλον), μηχανές που κατασκεύασαν οι άνθρωποι και τελικά επαναστάτησαν εναντίον τους, και ενώ όλοι πιστεύουν πως οι Cylon δεν αποτελούν πλέον απειλή, σε μια αιφνιδιαστική επίθεση οι τελευταίοι εξαφανίζουν με πυρηνικά τον πλανήτη των ανθρώπων. Μόνοι επιζήσαντες όσοι τυχεροί εκείνη την ώρα βρίσκονταν σε κάποιο ταξίδι μακριά από τον πλανήτη.

Οι πλανήτες είναι 12 με ζωδιακά ονόματα όπως Caprica (πρωτεύουσα), Gemenon, Picon, Tauron, Virgon, Aerilon, Libran κλπ. Κάθε φυλή ζει και σε έναν από αυτούς. Η θρησκεία των ανθρώπων είναι ένα κράμα Ολυμπιο-ρωμαικού 12-θεου, (πλην των Αιγόκερων που είναι ως επι το πλείστον άθεοι). Οι δε Cylons αν και μηχανές, πιστεύουν στον ένα και μοναδικό Θεο.

Εκτός από μάχη ειδών, είναι και μάχη θρησκειών πάνω κάτω... Η σειρά είναι από τις καλύτερες όλων των εποχών σε κάθε τομέα και πραγματικά σε κάνει να πιστεύεις ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί για παράδειγμα οι άνθρωποι να είναι οι περισσότερο κακοί της ιστορίας παρά οι Κύλωνες, παρά τα όσα έχουν συμβεί εις βάρος τους στο -ή και μετά το- πυρηνικό ολοκαύτωμα. Ο τρόπος και τα γεγονότα που περιγράφει, σε κάνουν να είσαι μια με τον ένα, μια με τον άλλο ή και με κανέναν, Ανθρώπους ή Κύλωνες.

Δεν είναι το κλασσικό good vs evil... Είναι WAY beyond that...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κάπου πρέπει να είχα δει 1-2 επεισόδια, μάλλον σε DVD.
Την παλιά σειρά την θυμάμαι, ήταν αυτοτελή επεισόδια, αλλά το ριμέικ είναι σε συνέχειες κάτι το οποίο δεν μου πολυαρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Οι πλανήτες είναι 12 με ζωδιακά ονόματα όπως Caprica (πρωτεύουσα), Gemenon, Picon, Tauron, Virgon, Aerilon, Libran κλπ. Κάθε φυλή ζει και σε έναν από αυτούς.

Αν δεν κάνω λάθος σχετική και δεν είναι και η σειρά Caprica?
Είναι ο πλανήτης που αναφέρεις νομίζω...
Πολύ ενδιαφέρουσες σειρές και οι δύο, αν και προτιμώ το Battlestar Galactica.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος σχετική και δεν είναι και η σειρά Caprica?
Είναι ο πλανήτης που αναφέρεις νομίζω...
Πολύ ενδιαφέρουσες σειρές και οι δύο, αν και προτιμώ το Battlestar Galactica.

Ναι το Caprica είναι το prequel. Είναι 58 χρόνια πριν την πτώση των Αποικιών, δηλαδή 6 χρόνια πρίν από τον πρώτο πόλεμο με τους Cylons.

(12 χρόνια που διήρκεσε ο πρώτος πόλεμος και 40 χρόνια που εξαφανίστηκαν μέχρι να ξαναγυρίσουν την ημέρα που ξεκινάει το BSG)

2 από τις καλύτερες σκηνές του Caprica (δεν είναι σπόιλερ για το BSG)
Ο θείος του William Adama, Sam, στέλνει έναν Cylon να κανονίσει μερικούς "φίλους"...



Τα νέα αποκτήματα του στρατού της Caprica, οι Cylons κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση στην Atlas Arena για να εξουδετερώσουν μια απειλή για τους θεατές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μετά τις προτροπές των Γιώργου και Λυκούργου,άρχισα και εγώ BSG.
Τελείωσα πριν λίγο την πρώτη περίοδο.Μου θυμισε πολύ την πρώτη περίοδο του Lost.Δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασε αλλά σίγουρα δεν με έκανε να βαρεθώ.
Και απο Inside info έμαθα πως απο την δεύτερη περίοδο και μετά γίνεται καλύτερο.
Αν και το cliffhanger στο τέλος της 1ης δεν το περίμενα.
Συνεχίζω την θέαση γιατί είδα το season premiere της 2ης και θέλω να δώ τί θα γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το 10ο επεισόδιο της 2ης περιόδου είναι μακράν το πιό μισητό για μένα:
Νευρίασα απίστευτα που ο Adama,έδωσε την αρχηγία στην Cain,επειδή απλά ήταν ανωτερός του πριν την επίθεση.
Και έδειξε την αυτοκαταστροφική τάση του ανθρώπου.
Θα είχε φάση εάν κατα την διάρκεια της επερχόμενης συμπλοκής με τα raptors των δύο battlestars σκάσουν μύτη οι Cylons και τους ξεπαστρέψουν όλους.
Αυτό το επεισόδιο με εκανε να θυμηθώ γιατί απεχθάνομαι τόσο πολύ τον στρατό.
Πάω να δώ την συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το 10ο επεισόδιο της 2ης περιόδου είναι μακράν το πιό μισητό για μένα:
Νευρίασα απίστευτα που ο Adama,έδωσε την αρχηγία στην Cain,επειδή απλά ήταν ανωτερός του πριν την επίθεση.
Και έδειξε την αυτοκαταστροφική τάση του ανθρώπου.
Θα είχε φάση εάν κατα την διάρκεια της επερχόμενης συμπλοκής με τα raptors των δύο battlestars σκάσουν μύτη οι Cylons και τους ξεπαστρέψουν όλους.
Αυτό το επεισόδιο με εκανε να θυμηθώ γιατί απεχθάνομαι τόσο πολύ τον στρατό.
Πάω να δώ την συνέχεια.
Are you fraking nuts? Το S02E10 είναι απ' τα καλύτερα που έχουν βγει.

[Σχόλιο για S02E10]
Dude, θες δεν θες, έτσι είναι ο στρατός. Αν σου πει ο ανώτερος "κάνε κάτι", το κάνεις. Πρώτα εκτελείς και μετά διαμαρτύρεσαι.
Επίσης μπορείς να δεις την μεγάλη διαφορά των δύο αρχηγών. Ο Adama πορευόταν με βάση να προστατέψει τους πολίτες και με το "start having babies". Η Cain, στην οποία τρέφω αμέριστο σεβασμό και είναι από τις αγαπημένες μου (στο Razor θα δεις περισσότερα), είχε την επιβίωση του στρατού at all costs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μόλις είδα και το επεισόδειο 12:
Justice was served.
Δεν μπορώ να πω πως λυπήθηκα που πέθανε η Cain.Αν και δεν έγινε με τον τρόπο που περίμενα.Και με ξάφνιασε που και οι δύιο αποφάσισαν να μήν προχωρήσουν με τα σχέδια δολοφονίας.Αν παρέμενε αρχηγός του στόλου χωρίς τον Adama να την προσέχει,και με δεδομένο πως η Roslin είναι με δανεικό χρόνο,θα έκανε ότι έκανε και στο παρελθον με τα δικά της civilian ships.Και στο τέλος θα οδηγούσε την ανθρώπινη φυλη στην εξαφάνιση.
Για αυτό τον πάω τον Old Man.Κατάλαβε πως δεν είναι σε πόλεμο,αλλά σε επιβίωση.Και επιβίωση σημαίνει ειρήνη and making babies.
And a last thing. Admiral Adaman.Frak yeah!!!!
Η συνέχεια αύριο,πάω για ύπνο τώρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μετά τις προτροπές των Γιώργου και Λυκούργου,άρχισα και εγώ BSG.
Τελείωσα πριν λίγο την πρώτη περίοδο.
καλα και κατεβασες τοσα επεισοδια?της 1ωρας ειναι,,ε?
ποσα ειναι για καθε ετος?
(παντως απο την τηλεοραση που εχω δει λιγα επεισοδια ενω ειμαι λατρης της επιστημονικης φαντασιας,,δεν με ενθουσιασε,,σαν κακη αντιγραφη του σταρ τρεκ μου φανηκε..)
αξιζει να κατεβαζεις τοσο υλικο,για σειρες?σκεφτομαι να κατεβασω τιποτα παλιες σειρες..star trek lois clark ,macgyuver seaquest κλπ.. που δεν τις δειχνουν ποτε στην tv

εγω μονο ταινιες κατεβαζω,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
σαν κακη αντιγραφη του σταρ τρεκ μου φανηκε..
Your death will be SLOW and PAINFUL. :|



Άγγελε, αυτό το βλέπεις απ' την ΑΡΧΗ και με τους original Αγγλικούς υπότιτλους.
Και ΚΑΜΙΑ σχέση. Το Star Trek είναι "κλασικό" SciFi. Το BSG έχει πολιτικές-φιλοσοφικές-θρησκευτικές προεκτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
καλα και κατεβασες τοσα επεισοδια?της 1ωρας ειναι,,ε?
ποσα ειναι για καθε ετος?
(παντως απο την τηλεοραση που εχω δει λιγα επεισοδια ενω ειμαι λατρης της επιστημονικης φαντασιας,,δεν με ενθουσιασε,,σαν κακη αντιγραφη του σταρ τρεκ μου φανηκε..)
αξιζει να κατεβαζεις τοσο υλικο,για σειρες?σκεφτομαι να κατεβασω τιποτα παλιες σειρες..star trek lois clark ,macgyuver seaquest κλπ.. που δεν τις δειχνουν ποτε στην tv

εγω μονο ταινιες κατεβαζω,,
Άγγελε,όπως είπε και ο Γιώργος,το BSG του θέματος δεν είναι το παλιό αλλά το remake.
Και είναι όντως αξιόλογο.Μετά την ψιλόαδιάφορη 1η περίοδο,πραγματικά δεν μπορείς να ξεκολλήσεις,και κάθε επεισόδιο σου δίνει και food for thought στο τέλος(Σαν το House M.D.)
Ναι μεν μοιάζει με sci-fi αλλά είναι απλώς το setting της ιστορίας.
Αξίζει πραγματικά να το δείς:D
Your death will be SLOW and PAINFUL. :|



Άγγελε, αυτό το βλέπεις απ' την ΑΡΧΗ και με τους original Αγγλικούς υπότιτλους.
Και ΚΑΜΙΑ σχέση. Το Star Trek είναι "κλασικό" SciFi. Το BSG έχει πολιτικές-φιλοσοφικές-θρησκευτικές προεκτάσεις.

Commander,i suggest 30 days in the brig for disobiedience and mutiny.
And if he refuses to cooperate,release him in the airlock.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και ΚΑΜΙΑ σχέση. Το Star Trek είναι "κλασικό" SciFi. Το BSG έχει πολιτικές-φιλοσοφικές-θρησκευτικές προεκτάσεις


+μοντέλες με λίγα ρούχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι,,εγω μονο την ξανθια θυμαμαι..:P



ουτε συγκριση παντως,,τα σταρ τρεκ κλπ ηταν καλυτερα,,ειδικα ο patrick stewart.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ουτε συγκριση παντως,,τα σταρ τρεκ κλπ ηταν καλυτερα,,ειδικα ο patrick stewart.
Ναι, ε; Πες μας πόσες φορές είδες όλα τα επεισόδια και των δύο σειρών και πόση φαιά ουσία σπατάλησες για να φτάσεις σε αυτό το πλήρες κι αντικειμενικό συμπέρασμα. :hmm:


Κάπου πρέπει να είχα δει 1-2 επεισόδια, μάλλον σε DVD.
Την παλιά σειρά την θυμάμαι, ήταν αυτοτελή επεισόδια, αλλά το ριμέικ είναι σε συνέχειες κάτι το οποίο δεν μου πολυαρέσει.
Σε γενικές γραμμές, αυτοτελή επεισόδια είναι κι εδώ. Υπάρχει, φυσικά, ένα background story που εξελίσσεται, αλλά τα επεισόδια είναι γενικά αυτοτελή.
Η τελευταία (4η) σεζόν είναι αυτή που θα την φας μονοκόμματα. The cliffhanger of pure epicness, μέχρι και το τελευταίο λεπτό. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ναι, ε; Πες μας πόσες φορές είδες όλα τα επεισόδια και των δύο σειρών και πόση φαιά ουσία σπατάλησες για να φτάσεις σε αυτό το πλήρες κι αντικειμενικό συμπέρασμα. :hmm:
κοιτα,ο Moore που εκανε ποσα επεισοδια για το σταρ τρεκ εκανε και το galactica

αλλα απο οσα επεισοδια θυμαμαι,το σταρ τρεκ ειναι πιο επιστημονικο γιαυτο μου αρεσε..
ενω το αλλο ειναι περισσοτερο κοινωνικο στο μελλον αλλα χωρις πολλες εξηγησεις
ειναι για περισσοτερο κοινο βασικα,,

και οι ηθοποιοι του σταρ τρεκ μου φαινονται καλυτεροι περισσοτερο βαθος.χωρις ξανθιες γκομενες για κραχτες..
αλλο βαρος εχει μια σειρα τοσων δεκαετιων και αλλο μια καινουρια..


εγω απο τα επεισοδια που ειδα,,θυμαμαι ηθοποιους απο το σταρ τρεκ,αλλα απο το αλλο μονο την ξανθια θυμαμαι,οι υπολοιποι αχρωμοι μου φανηκαν.

οπως ειδα σχολιο'the heavy drama in BSG takes a bit getting used to, especially if you are expecting technical information and alien races like in Star Trek."

ποσες ταινιες βγηκαν για το bsg ?αν ειναι του ιδιου επιπεδου μεγεθους ουσιας σαν το σταρ τρεκ που ειναι οι ταινιες του?

για μενα μετα το σταρ τρεκ οι σειρες και ταινιες επιστημονικης φαντασιας απλα παρηκμσαν γινανε λαιτ ελαφριες και απαισιοδοξες με λιγοτρες προβλεψεις τ για το μελλον..
παλια οι ανθρωποι κοιτουσαν στο μελλον,,τωρα φοβουνται να το κανουν,,και απλα κοιτανε πισω στο παρελθον για καταφυγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Commander,i suggest 30 days in the brig for disobiedience and mutiny.
And if he refuses to cooperate,release him in the airlock.

Τι 30 μέρες στο brig ρε... Αυτός πρέπει να εγκλειστεί στο Astral Queen μαζί με τους 500 κατάδικους, να του φάει η Cally το αυτί ωμό και ύστερα να τον στήσουν σε εκτελεστικό απόσπασμα με Cylon Centurions για ομάδα βολής, και τέλος να πετάξουν το άψυχο κουφάρι του έξω από το airlock...


THROW THE SICKFRAK OUT OF THE AIRLOCK, NOW!


ΥΓ: Και να τον βιάσει και η Cain μετά από στραβό ξύπνημα το πρωί... (αν και οκ, αυτό είναι ευχή που του δίνω, καθώς η Cain είναι τρελό MILF:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Σκέφτομαι και εγώ να αρχίσω τη σειρά, αφού έχω χρόνο.Ξεκινάω απ'το pilot του 2003 και μετά έχει άλλες 4 seasons, αν κατάλαβα καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σκέφτομαι και εγώ να αρχίσω τη σειρά, αφού έχω χρόνο.Ξεκινάω απ'το pilot του 2003 και μετά έχει άλλες 4 seasons, αν κατάλαβα καλά...
Ακριβώς. Η σειρά είναι:

[Προσοχή, spoilers, μην πατήσεις τα links αν δεν έχεις δει.]

  1. Miniseries (2003) -- 2 επεισόδια
  2. Season 1 (2004–2005) -- 13 επεισόδια
  3. Season 2 (2005–2006) -- 20 επεισόδια
  4. Season 3 (2006–2007) -- 20 επεισόδια
  5. Razor (2007) -- Film
  6. Season 4 (2008–2009) -- 20 επεισόδια
  7. The Plan (2009) -- Film

Ensign Bill_1992, welcome aboard. :) Report to the CIC at once.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top