• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ημερολόγιο... ίωσης

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ααα και εγω την είχα περασει τη γριπη στο γυμνάσιο :P Και εγω είχα πυρετό για τουλάχιστον τρεις εβδομάδες, οχι πάντα πολυ ομως, το μεγαλύτερο διάστημα ηταν γύρω στο 37-38 και δεν ελεγε να πέσει. Ειχε κρατήσει πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Γύρω στο 37,5 θεωρούνται δέκατα. Το 38 δεν είναι και πολύ. Όταν είναι κοντά στα 40, θα πρέπει να είναι εξαντλητικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αφού γράφετε όλοι, θα γράψω και γω. :P
Ξεκίνησε από την Τετάρτη ένας έντονος πονόλαιμος και βράγχος φωνής. Δεν έδωσα πολλή σημασία γιατί πάντα περνάω μια ιογενή φαρυγγίτιδα κάπου τέτοια εποχή, και όντως Πέμπτη-Παρασκευή είχα μεν έντονο βήχα και πονόλαιμο αλλά τίποτα σοβαρό. Δεν πήγα και κλινική την Παρασκευή και όλα κομπλέ.
Από Παρασκευή βράδυ έχω γαμηθεί άσχημα, τρέχει μύτη, δακρύζουν μάτια, πονάει όλο μου το μυοσκελετικό και έχει ξεκινήσει και ένας ύπουλος πόνος όπως όταν βγαίνουν οι φρονιμίτες, που μάλλον σαν αποτέλεσμα είχε να μου "σκάσει" και τα ούλα σε εκείνη την περιοχή (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το γράψω). Το τελευταίο είναι η αλήθεια με προβληματίζει λίγο, εντάξει σίγουρα λόγω μεγαλύτερης καταβολής θα με χτυπήσει όπου έχω αδύναμα σημεία και οι φρονιμίτες πάντα με παίδευαν σε διάφορες φάσεις, αλλά τόσο άσχημα; :hmm:
Σε καμιά ιγμορίτιδα μην πάει μόνο γιατί θα συνέλθω σε 25 χρόνια. :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Fockos augmentin για τι; Στο 4ο 24ωρο και με υψηλό πυρετό που δεν υφίεται μόνος του ξεκινάει η αντιβίωση, εσύ με βήχα και πονόλαιμο γιατί να ξεκινήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
είχα κόκκινο λαιμό με πυο και είχα ευαίσθητους λεμφαδένες και με έπιασε πόνος στα αυτιά.

Από άποψη...

Από προσωπική επιλογή μαν. από άποψη δεν έπρεπε να πάρω.... επρεπε να κάνω τουλάχιστον τεστ για στρεπτόκοκκο.



έκανα επέμβαση πρόσφατα οπότε έκρινα πως έπρεπε να πάρω για να μην επιβαρυνθώ άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Έχω να πάρω αντιβιωση και αντιπυρετικο απο το 2008 ....

παλιά ενας γιατρος ωρυλά ηθελε να μου βγάλει τις αμυγδαλές επειδη ερεθιζοντουσαν απλά χωρις πυρετό ενας αλλος παθολογος μου ειπε να μεινω οπως ειμαι οι αμυγδαλες δεν θέλουν αφαιρεση. Βεβαια εμεινα οπως ημουν και δεν το μετάνιωσα δεν με ξαναενοχλησαν.

Στις ιώσεις τα αντιβιοτικά δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατι αν θυμαμαι καλά ο ιος χρησιμοποιει το ανθρωπινο κύτταρο. Μονο στις βακτηριακες λοιμώξεις κάνουν δουλειά τα αντιβιωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις ιώσεις τα αντιβιοτικά δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατι αν θυμαμαι καλά ο ιος χρησιμοποιει το ανθρωπινο κύτταρο. Μονο στις βακτηριακες λοιμώξεις κάνουν δουλειά τα αντιβιωτικά.

Τελικά εκτός από πτυχίο διαιτολογίας και γυμναστικής ακαδημίας, πρέπει να 'χεις και ιατρικής τελικά εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Τελικά εκτός από πτυχίο διαιτολογίας και γυμναστικής ακαδημίας, πρέπει να 'χεις και ιατρικής τελικά εσύ.

Παρακάμπτω και δεν λαμβάνω καθολου υποψη την ειρωνική παρέμβαση για να ρωτήσω ευθέως ..... αν μπορεις βεβαια να μου απαντησεις.

Τα αντιβιωτικά ..... βοηθάνε σε μια ίωση ναι ή οχι ; Οτιδήποτε αλλο και αν εγω έχω κάποιο πτυχιο και σε ποια ειδικοτητα νομιζω δεν ενδιαφέρει κανεναν εδω στο θρέντ. Μια σωστή θέση ειναι αποδεκτή απο οπου και αν προέρχεται (πτυχιούχους ή μη) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στην Ελλάδα με παραδείγματα όπως το δικό μου πάνω εχουμε γεμίσει με πολυανθεκτικά στελέχη διότι χρησιμοποιούμε τα αντιβιοτικά σαν να είναι καραμέλες.


Το θέμα το έκανα για εντελώς άλλο σκοπό... και εχει εξελιχθεί στο να μαλώνουμε αν τα αντιβιοτικά κάνουν καλό ή όχι στις ιώσεις.

:(
εγώ περίμενα πως θα βρεθούν και άλλοι συμφορίτες που είναι άρρωστοι να γράφουμε και όχι να κάνουμε διαλέξεις.....

Συνεπώς θα τελειώσω το ημερολογιό μου σήμερα αφού νιώθω καλά θα επανέλθω όταν θα είμαι άρρωστος πάλι (ελπιζω του χρόνου)


Μέρα τελική

Καλώς ή κακώς άρχισα την αντιβίωση και πρέπει να την συνεχίσω ολόκληρη 8 τουλάχιστον μέρες (αν και κανονικά είναι 10) :hmm:
Το να σταματήσω ένα αντιβιοτικό στην μέση γιατί απλά νιώθω καλά είναι το χειρότερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος.

Αμπελοφιλοσοφίες
να κάνει κάποιος εμβόλιο για την γρίπη δε το κάνει απαραίτητα για δικό του καλό και ούτε σημαίνει ότι δε θα αρρωστήσει.

Ο λόγος που κάνω αντιγριπικό εμβόλιο είναι στο να μην γίνω αιτία να πεθάνει άνθρωπος και όσοι έρχονται σε επαφή με νοσοκομεία ακόμα και φύλακας και καθαρίστρια να είναι καλό είναι να κάνει..... Δυστυχώς οι περισσότεροι φοιτητές και πολλοι έργαζόμενοι δε το κάνουν........

Τότε που δούλευα μάλιστα είχε γίνει δημοφιλής ο Η1Ν1 θυμάμαι είχαν αναγκάσει το προσωπικό οι καθηγητάδες της ιατρικής να κάνουν εμβόλιο (μήνα Φεβρουάριο ) :D . Κανένας ιατρός δε το έκανε (από άποψη γράφοντας ψέματα στο χαρτί) οι νοσηλευτές το κάνανε ,και εγώ ήμουν ο μόνος που το είχε κάνει εδώ και 3 μήνες ο μοναδικός που είχε νόημα ]το εμβόλιο.

Επίσης ωραία με την γρίπη Η1Ν1 πέρασα και στο στρατό... :D ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
fockos ολο με γριπες καταρτιζεσαι ρε παιδι μου τι ειναι αυτο με σένα χρονος να περάσει και να μην σε πιάσει δεν παιζει? :)

εγω σου λέω ειλικρινα έχω να πάθω τέτοιο πράγμα απο το 2008. Μηπως καπνιζεις ... μηπως δεν τρεφεσαι σωστα .... μηπως δεν γυμνάζεσαι ....

Εσεις το ξέρετε καλυτερα απο εμας αυτο που ειπε ο Ιπποκρατης κάλιο του θεραπευειν το προλαμβάνειν :) άντε και περαστικά.

Περυσι με ειχε πιάσει θυμαμαι μονο μια γαστρεντεριτιδα και μάλιστα ημουν στη δουλειά .... έκατσα και το άντεξα ομως παρολο που ηταν ζορικο. Ημουν αγκαλια με την τουαλέτα πως κρατιομουν στα ποδια μου ενας θεος το ξέρει και εγώ βεβαια που ειμαι λιγάκι σκληρος σε κάτι τέτοια.

Την επομενη μέρα πηγα νοσοκομειο επειδη ειχα χάσει πολλά υγρά και μου έβαλαν ορο. Φευγοντας μου δώσανε κατι φάρμακα για την διάροια τα οποια δεν πηρα ποτέ. Τελικά πέρασε σε μιά μέρα. Θυμαμαι το βράδυ ειχα κοιμηθει 12 ωρες!!! Και ετρωγα βραστες πατάτες. Το χειροτερο ηταν σε κάποια φαση που ηθελα να ξεράσω για να λυτρωθώ και πάω να τα βγάλω και εκεινη την ώρα με μαγκώνει κάτι στο στομάχι σαν τανάλια και ένιωσα τοσο άθλια. Μάλλον αντανακλαστικά έκλεισε ο ΚΟΣ και απέτρεψε τον εμετό. Νομιζω δεν ειμαι και σιγουρος.

Για οσους το διαβάσουν και αναρωτηθούν ΚΟΣ ειναι ο κατωτερος οισοφαγικος σφιγκτηρας ο οποιος δεν αφηνει το γαστρικο υγρο να εισέλθει στον οισοφάγο και να προκαλέσει αλοιώσεις. Γιατρος δεν ειμαι αλλα τα έχω ψάξει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δε καπνίζω
Διατροφή νομίζω είμαι καλός :/
Από γυμναστική κάνω διάδρομο 3 χιλιόμετρα την ημέρα και λίγο βαράκια (δε κάνω τo ΣΚ)

Δεν αρρωσταίνω και πολύ συχνά δε ξέρω και τώρα που αρρώστησα 3 μέρες κράτησε το κακό :( δε ξέρω αν θεωρείται συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Α οκ :) επειδη διαβασα οτι σαν να το περιμένεις καθε χρονο ..... δεν ειναι απαραιτητο. Ο περισσοτερος κοσμος παραπονιέται οτι κάθε χρονο αρρωσταινει αλλα αμα προσέξεις τα καλαθάκια τους στα σουπερ μάρκετ έχουν μεσα ολων των ειδών τα καλουδια .... πατατακια , δρακουλινια , πιτσες κατεψυγμενες , τυρια με φουλ λιπαρά , μερεντες , κρουασαν , μπισκοτα κτλπ ;)

Εσυ θα ξερεις καλυτερα απο μενα σαν γιατρος οτι η λεπτινη που ρυθμιζει τον κορεσμο στον εγκεφαλο δεν μπορει να ανιχνευθει ευκολα σε αυτες τις τροφές με αποτελεσμα ο οργανισμος να θελει συνεχως και άλλο και να έχει λιγουρες. Το πάγκρεας δουλευει ολο και περισσοτερο για να παράξει ινσουλινη και να διασπαστει η γλυκοζη (γιατι ολες αυτες οι τροφές έχουν μπολικη ζάχαρη) και κατα επεκταση σε μερικά χρονάκια δεν ειναι απιθανη ουτε η εμφανιση του διαβητη.

Το χειροτερο αποο ολα ειναι οτι μαθαινουν και τα παιδια τους απο μικρα με ολα αυτα τα σκουπιδια. Μάθε το παιδάκι απο μικρο να τρώει μπανάνα - μήλο - ταχινι - μέλι - σταφιδουλες μη το ταϊζεις σκουπιδια ελεος.

Προσωπικα πατατακια και δρακουλινια εχω να φαω 2 χρονια καμια φορα ροκανάω καμια σοκολατα ή κανενα γλυκο απο κάποιο καλο ζαχαροπλαστειο. Και κανα σουβλάκι με πιτα και πατατες μια στις 10 μέρες. Χθες ειχα πάει να παρω 2 καλαμακια κοτοπουλο να φάω μαζι με το ρυζι στο σπιτι μου λεει να σου βαλω και πατατες λεω οχι δεν θα τις φάω ;) και λεει καλα κανεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top