Θεέ μου τι σου κάναμε; - Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? (2014)

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Θεέ μου τι σου κάναμε; - Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? (2014)


Υπόθεση:
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες! H Mαρί και ο Κλοντ Βερνέιγ είναι ένα παραδοσιακό ζευγάρι της μεσοαστικής Γαλλικής κοινωνίας, που έχουν τέσσερις υπέροχες κόρες. Οι τρεις από αυτές, η Ιζαμπέλ, η Οντίλ και η Σεγκολέν, έχουν παντρευτεί ξένους γαμπρούς. Όταν η τέταρτη, η Λορ, τους ανακοινώνει ότι θα παντρευτεί τον Σάρλ, οι γονείς της είναι τρισευτυχισμένοι! Ένας γαλλικός παραδοσιακός γάμος επιτέλους! Η Λορ όμως έχει παραλείψει μία σημαντική λεπτομέρεια… ο Σάρλ είναι από την Αφρική. Ξεκαρδιστικές σκηνές με τη Μαρί να έχει πέσει σε κατάθλιψη και τον Κλοντ να προσπαθεί να σαμποτάρει το γάμο.

Οι ανεπανάληπτες οικογενειακές καταστάσεις και οι ευαίσθητες κωμικές του ατάκες που ακροβατούν ανάμεσα στο politically incorrect και το εξωφρενικά ακομπλεξάριστα χιούμορ, όχι μόνο κατάφεραν να αφυπνίσουν τους Γάλλους θεατές και να τους ξαναβάλουν στις κινηματογραφικές αίθουσες αλλά τόλμησαν να επαναφέρουν την κουβέντα, γύρω από τη μοναδική κινηματογραφική κουλτούρα του πολυπολιτισμικού περιβάλλοντος της σύγχρονης Ευρώπης, σε μια εποχή που το πολιτικό κλίμα δείχνει ανησυχητικά τεταμένο και εύθραυστο.
πηγή






Μια πολύ όμορφη γαλλική ταινία, ειδικά το καλοκαίρι του 2014 γινόταν χαμός στα θερινά σινεμά για να μπορέσουμε να την δούμε!



Ο Γάλλος γονέας ειναι ο γνωστός Αστεριξ...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Είδα και τη δεύτερη ταινία και είμαι σε φάση κλαίω τα λεφτά μου. Οκ δε λέω, είχε αστείες καταστάσεις και ειδικά ο πατέρας είναι αυτός που βαστάει στους ώμους του όλη την ταινία, αλλά εκτός από 4-5 γέλια και λίγα χαμόγελα κατά τα άλλα ήταν μια αναμενόμενη κωμωδία. Μάλιστα θα έλεγα οτι προσπαθούσε να διαφημίσει τη Γαλλία. Χαζομάρα, ούτε στο νέτφλιξ δε θα το έβλεπα. :/:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top