Έργα στο ... παρά πέντε των εκλογών

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Εργοτάξια θυμίζουν οι γειτονιές μεγάλων και μικρότερων δήμων της χώρας, παραμονές των αυτοδιοικητικών εκλογών. Πινακίδες, δια της προειδοποίησης ενημερώνουν, ή δια της ενημέρωσης προειδοποιούν για «έργα κοινωνικής πρόνοιας», «έργα ανάπλασης», «έργα αισθητικής αναβάθμισης», πάντως έργα αφιερωμένα στους πολίτες - ψηφοφόρους.




Μπουλντόζες και εργάτες πιάνουν δουλειά από το πρωί με αποστολή να αναπλάσουν πλατείες, να καλύψουν λακκούβες, να πλακοστρώσουν πεζοδρόμια, να φυτέψουν δένδρα, γενικώς να ανταποκριθούν σε αιτήματα δημοτών.

«Έργα για όλους. Ευχαριστούμε για την υπομονή και την κατανόησή σας», «Η ταλαιπωρία από τα έργα φεύγει... Τα έργα, όμως, μένουν και κάνουν καλύτερη τη ζωή στην πόλη μας», δηλώνει η πινακίδα καταμεσής του δρόμου, σε δήμο των νοτίων προαστείων.

Ασφαλτοστρώσεις, πλάκες πεζοδρομίων ξηλώνονται για να στρωθούν καινούργιες, νέα παιδική χαρά εμφανίζεται... μέχρι και ελεγχόμενες εκρήξεις επιστρατεύονται. «Όλα θα γίνουν αστραπιαία. Η πλατεία και οι γύρω δρόμοι θα πρέπει να είναι φρεσκοστρωμένοι να υποδεχτούν τους εκατοντάδες υποψήφιους ψηφοφόρους για να τους σαγηνέψουν», δηλώνει κάτοικος μεγάλου δήμου του λεκανοπεδίου.

Έργα, που περίμεναν χρόνια για να υλοποιηθούν, ανακοινώνονται και επιταχύνονται, λόγω επικείμενων εκλογών. Σε κεντρικές λεωφόρους, το τελευταίο διάστημα έχουν κάνει «κατάληψη» σκαπτικά ?ηχανήματα. Η καθυστέρηση μεγάλη, όσο και η γκρίνια από καταστηματάρχες της πλατείας, αλλά και δημότες. «Στις προηγούμενες εκλογές έγινε σε αυτόν το δρόμο πεζοδρόμηση. Οι εκλογές πέρασαν και το έργο ολοκληρώθηκε έναν χρόνο μετά. Φέτος, σε αυτές τις εκλογές, το έργο μεταφέρθηκε στην άλλη μεριά του δρόμου. Βιώνουμε καθημερινά μία απίστευτη ταλαιπωρία», δηλώνει άλλος κάτοικος δήμου του Λεκανοπεδίου.

«Αν νομίζουν ότι μπορούν να υποτιμήσουν την νοημοσύνη μας, θα πάρουν το μάθημά τους στις επερχόμενες εκλογές», σχολιάζει άλλος δημότης.

Οι ασφαλτοστρώσεις σε κεντρικές λεωφόρους λίγες ημέρες πριν από τις δημοτικές εκλογές, γίνονται ακόμη και τις πρωινές ώρες δημιουργώντας κυκλοφοριακό κο?φούζιο. Πολύ πρόσφατα, πρωί, ώρα αιχμής, η οδός Πατησίων ήταν φρακαρισμένη από τα Άνω Πατήσια έως τη συμβολή της ?ε τη Γαλατσίου, εξαιτίας εργασιών των συνεργείων του δή?ου Αθηναίων, που έριχναν άσφαλτο σε λακκούβες στη μέση της λεωφόρου.

Έργα σε?βάθος τετραετίας

Σε μία ακόμη ιστορία «έργων» διαβάζουμε σε τοίχο της Αθήνας: «από θαύμα το χωριό μου απέκτησε διαβάσεις πεζών, απέκτησε και μια κίτρινη γραμμή, βέβαια όχι και από τις δύο μεριές του δρόμου... μάλλον τέλειωσε η μπογιά και ούτε λόγος ότι σε όλα τα σημεία που περνάνε πεζοί έχει διαβάσεις αλλά υπομονή σε τέσσερα χρονάκια, που έχει πάλι εκλογές θα βρούνε οι άρχοντες μας μπογιά να τελειώσουν αυτό το μεγάλο έργο».

«Ο δρόμος έχει μήκος περίπου 200 μέτρα και το καλοκαίρι του 2006, η δημοτική αρχή ήταν τόσο περήφανη γι αυτόν που τον έβαλε και στο προεκλογικό της φυλλάδιο με τα έργα. Μόλις έγιναν οι εκλογές και η δημοτική αρχή ανανέωσε τη θητεία της, η οδός έμεινε? σε προεπαναστατική περίοδο. Μετά τη διάνοιξη αφέθηκε ως χωματόδρομος για το μεγαλύτερο τμήμα της, κατάσταση η οποία κρατάει τέσσερα ολόκληρα χρόνια, μέχρι αυτές τις μέρες. Τι γίνεται αυτές τις μέρες; Μα φυσικά, έρχονται και πάλι εκλογές», μια ακόμη απίθανη ιστορία ενός έργου σε μεγάλο δήμο της επικράτειας.

(πηγή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Καμιά φορά βλέπουμε έργα της τελευταίας στιγμής και από δημάρχους που δε σκοπεύουν να ξαναβάλουν υποψηφιότητα. Πιθανότατα διότι θα έχουν ξεμείνει τίποτα κονδύλια και ψάχνουν πως να φάνε τα λεφτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Καλά που υπάρχουν πότε-πότε και οι εκλογές και μας θυμούνται καμιά φορά, πριν την μετεκλογική αμνησία !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το προσέξατε ότι σ' αυτές τις εκλογές κανείς μας δεν έχει όρεξη να συζητήσει για τις εκλογές; Βαρεθήκαμε τα ίδια και τα ίδια ή μου φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η εικόνα που έχω σχηματίσει για τις δημοτικές εκλογές είναι ότι δεν ψηφίζουμε με κριτήριο ποιος πιστεύουμε ότι μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα και να προσφέρει κάτι για την περιοχή μας, αλλά ψηφίζουμε και στηρίζουμε τους γνωστούς μας. Τουλάχιστον εγώ που μένω σε κλειστή κοινωνία αυτό έχω καταλάβει.

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;

Είναι γενικό φαινόμενο ή στις μεγαλουπόλεις εξαιτίας της ανωνυμίας δεν ισχύει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Η εικόνα που έχω σχηματίσει για τις δημοτικές εκλογές είναι ότι δεν ψηφίζουμε με κριτήριο ποιος πιστεύουμε ότι μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα και να προσφέρει κάτι για την περιοχή μας, αλλά ψηφίζουμε και στηρίζουμε τους γνωστούς μας. Τουλάχιστον εγώ που μένω σε κλειστή κοινωνία αυτό έχω καταλάβει.

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;

ναι - ακριβώς αυτό συζητάμε στο τηλέφωνο με τους γνωστούς μου , που με παίρνουν για να μου υπενθυμίσουν να τους ψηφίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Είναι γενικό φαινόμενο ή στις μεγαλουπόλεις εξαιτίας της ανωνυμίας δεν ισχύει αυτό;

Στις μεγαλουπόλεις εξαιτίας της ανωνυμίας δεν ισχύει αυτό. Εκεί ψηφίζουμε τον υποψήφιο που στηρίζεται από το κόμμα που ψηφίζουμε στις βουλευτικές εκλογές.
Υπάρχει πάντα και η επιλογή της αποχής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Απορώ τι προσπαθούν να κερδίσουν κάνοντας έργα την τελευτάια στιγμή... Ένας σωστός δήμαρχος δεν κάνει έργα την τελευταία στιγμή πριν από τις εκλογές και γι' αυτό, δεν πρόκειται να ψηφίσω τον τωρινό δήμαρχο της πόλης μου, γιατί μού δείχνει ότι το μόνο που τον νοιάζουν είναι οι ψήφοι και όχι να βελτιώσει την πόλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Απορώ τι προσπαθούν να κερδίσουν κάνοντας έργα την τελευτάια στιγμή... Ένας σωστός δήμαρχος δεν κάνει έργα την τελευταία στιγμή πριν από τις εκλογές και γι' αυτό, δεν πρόκειται να ψηφίσω τον τωρινό δήμαρχο της πόλης μου, γιατί μού δείχνει ότι το μόνο που τον νοιάζουν είναι οι ψήφοι και όχι να βελτιώσει την πόλη...
Καλά θα κάνεις,
αυτή τη φορά καταλάβαμε όλοι τι γίνεται με τις εκλογές,
επιτέλους ξυπνήσαμε,
είμαστε πολίτες γαμώτο
άνθρωποι με κριτική σκέψη,
δεν είμαστε πολύχρωμα καθοδηγούμενα πρόβατα,
αυτή τη φορά
θα κάνουμε την αλλαγή,
θα ψηφίσουμε τους άλλους.:hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top