Η αγάπη σημαντικότερη/ ανώτερη από το σεξ

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ο σεξουαλικός πόθος μπορεί να αποτελέσει μια εκδήλωση της επιθυμίας για αγάπη και συνένωση. Τούτο όμως δε συμβαίνει όταν η σεξουαλική επιθυμία βιώνεται αποκλειστικά σα μια "φαγούρα", γιατί σʼ αυτή την περίπτωση ο αυνανισμός θα ήταν η ιδανική ικανοποίηση! Από το ίδιο το ζευγάρι εξαρτάται εάν το σεξ αποτελέσει μια εκδήλωση της αγάπης, εάν δηλαδή βιώνει και την ψυχολογική διάσταση του σεξουαλισμού. Εντάξει…αυτό βέβαια δε γίνεται να απαιτείται κάθε φορά. Ακόμα και τα ζευγάρια με τον πιο μακροχρόνιο δεσμό θα έχουν και τις πιο… "ζωώδεις" στιγμές τους και δεν είναι καθόλου κακό αυτό. Απλώς το ιδανικό (όσο πια μπορεί να το προσεγγίσει κανείς) είναι να μη συμβαίνει συχνότερα αυτό, κι η αγάπη να είναι αυτή που εμπνέει την επιθυμία για σεξουαλική ένωση, με την έννοια ότι μόνο τότε η σωματική ηδονή και το συναίσθημα θα συνυπάρχουν και θα κάνουν το σεξ κάτι βαθύτερο και πιο ουσιαστικό. Αν δεν υπάρχει συναίσθημα, μιλάμε πλέον για κάτι οργιαστικό και παροδικό, το οποίο μπορεί να δημιουργήσει και την ψευδαίσθηση της συνένωσης (εάν έχουμε χίλια μύρια άλυτα προβλήματα και περιμένουμε απʼ το σεξ για να μας φέρει "πιο κοντά"). Μετά το π#δημα όμως θα παραμένουμε δύο ξένοι…όπως και πριν.

Στο ερώτημα εάν η αγάπη είναι ανώτερη απʼ το σεξ, εκ πρώτης όψεως θα απαντούσα ναι, αλλά και το σεξ απʼ την άλλη πλευρά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, και τα όποια προβλήματα προκύπτουν σʼ αυτό δεν θα πρέπει καθόλου να τα υποτιμούμε εν ονόματι της "αγάπης μας." Έτσι ξέκάθαρη απάντηση μπορεί ίσως να δοθεί κατά περίπτωση. Όλα αυτά περί "του σεξ ως έκφραση της αγάπης" ίσως να ακούγονται "κάπως" όταν ο ένας, π.χ, "έχει οργασμό και βλέπει πυροτεχνήματα, ενώ η άλλη όποτε έχει οργασμό…ρίχνει πυροτεχνήματα να το γιορτάσει", ή δεν ξέρω τι άλλο…αλλά εντάξει….:) Έτσι κι αλλιώς σπάνια τα πράγματα είναι ακριβώς όπως θα τα θέλαμε… Απλώς ζυγίζουμε τα δεδομένα μας, κάνουμε τις όποιες υποχωρήσεις, επιχειρούμε και κάτι καινούριο που θα φέρει κάποια αλλαγή ή θα αναπληρώσει κάτι που μας λείπει στις επαφές μας…και γενικότερα το κάθε ζεύγος το παλεύει όπως ξέρει και μπορεί….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φοβάμαι τις προεκτάσεις του δυισμού για το συγκεκριμένο ζήτημα...


Πως το λένε οι james?
I'm a addickted to you,
while you re my love,
my senorita...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Για όσους (θέλω να πιστεύω ότι είναι η πλειοψηφία) θεωρούν το σεξ ως τρόπο έκφρασης της αγάπης δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα τι είναι πιο σημαντικό. Θα ήταν σαν να αναρωτιόμασταν αν η ομιλία που κάνει κάποιος για τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι πιο σημαντική από το γεγονός ότι σέβεται και αγωνίζεται για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Αυτονόητο δεν είναι λοιπόν και το ότι η έκφραση ενός συναισθήματος δε μπορεί να είναι πιο σημαντική από το ίδιο το συναίσθημα το οποιο εκφράζει?

Μην ξεχνας οτι πολλες φορες δν ειναι εκφραση αγαπης αλλα εκτωνωση σαρκικης επιθυμιας με στοχο απολυτη ηδονη ή "για να περασουμε καλα". Δυστυχως δν το κανουμε ΠΑΝΤΑ ως αποδειξη οτι τον γουσταρουμε και τον λατρευουμε τον αλλο αλλα για να ικανοποιηθει το ερεθισμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έτσι λοιπόν, όλοι λεν πως η αγάπη είναι ανώτερη από τον πόθο. Πως η αγάπη αγγίζει την αιωνιότητα, ενώ ο πόθος διαρκεί για μια στιγμή.

Μιλώντας ωστόσο για την αγάπη ανάμεσα σ' ένα ζευγάρι κι όχι για τη μητρική, την πατρική, τη φιλική, της πατρίδας, του Θεού κι ό,τι άλλο, υπάρχει μια μικρή και άπιαστη λεπτομέρεια, ένα μικρό τέχνασμα του Χάους: Όταν σ' ένα ζευγάρι λείψει ο πόθος, σιγά σιγά η αγάπη εκφυλίζεται και καταλήγει αναπότρεπτα στη συνήθεια και στον συμβιβασμό. Άλλωστε, πώς μπορεί να υπάρξει μια αιωνιότητα, άμα της λείψουν οι στιγμές;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προσωπικα, σημερα που μιλαμε, δε συμβιβαζομαι μονο με την αγαπη. Δηλαδη δεν ειμαι αυτης της φασης. Υποθετω πως σα γιαγια η εστω σε μεγαλη ηλικια δε θα εχω ορεξη για σεξ, αλλα μεχρι τοτε βλεπουμε, κατσε να ζω:P. Τωρα αν ειμαι με καποιον ηδη, τον εχω νοιαστει/αγαπησει και ανακαλυψει πως δεν μπορει πλεον για τους α β λογους να ερθει σε επαφη, τοτε ισως βαλω την αγαπη πανω απολα. Αλλα επειδη δεν υφισταται στη ζωη μου κατι τετοιο, δεν το σκεφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Προσφατη ερευνα εδειξε οτι :

1. η αγαπη αφορα περισσοτερες περιοχες του εγκεφαλου απο το σεξ.
2. η αγαπη αφορα περισσοτερο το δεξι ημισφαιριο, και το σεξ το αριστερο.

source

Ασχετα απο την επιστημη που ακομα τα ψαχνει, εσεις πως το βλεπετε στη δικη σας ζωη ως τωρα ;



μου φαινεται οτι το ενα συνδιαζει το αλλο..αν κανεις σε3 μ αυτον που αγαπας το κανεις σαν πρα3η αγαπης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Καλύτερα να υπάρχει μία ισορροπία. Ολα χρειάζονται, το ένα γεμίζει το άλλο. Απο τη μια σκεφτομαι, ωραιο το σεξ αλλα μονο αυτο? μπα δεν μου αρκει...
Κ απο την άλλη ωραια που αγαπιομαστε αλλα απο σεξ?
Προσπαθώ όσο μπορώ(και πιστεύω πως τα χω καταφέρει) να συνδιάζω και τα δύο στη ζωή μου ,ποτέ δεν είμαι ευχαριστημένη μόνο με το ένα, εκτός ελάχιστων περιπτώσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δεν εχω καταλαβει την ερωτηση......

1. Μας ρωτατε εαν η αγαπη ειναι πιο σημαντικη στη ζωη μας και εαν την αναζηταμε πιο πολυ απο οτι το σεξ?

2. Μας ρωτατε εαν σκεφτομαστε πιο πολυ την αγαπη ή εαν σκεφτομαστε πιο συχνα το σεξ ? (μια και αφορα εγκεφαλο και σκεψη)

3. Μας ρωτατε εαν κανουμε πιο πολυ σεξ με τους αλλους ανθρωπους ή εαν αγαπαμε πιο πολυ και οχι μονο την σχεση μας αλλα και γενικα αλλους ανθρωπους, φιλους ή ακομα και πραγματα ή ιδεες...

Αυτο που υποννοει η ερευνα ειναι πως το ανθρωπινο ειδος ειναι προγραμματισμενο πιο πολυ στο να αγαπα απο το να κανει σεξ? Σιγουρα συγκριτικα με αλλα ζωα (αν θεωρουμε τον ανθρωπο ζωο ) λογικα ναι.... δεν γνωριζω για τα θηλαστικα....μια και ο εγκεφαλος μας ειναι πιο ανεπτυγμενος (δεν αναφερομαι σε μεγεθος)

Απο την αλλη το ανθρωπινο ειδος ειναι και επιθετικο και λενε οτι καποτε θα αυτοκαταστραφει... αρα εαν οντως ειχαμε μεσα στο dna μας την αγαπη πιο πολυ απο οτι το μισος , τοτε ισως να μην ειχαμε πολεμους ....δεν ξερω.... νομιζω πως ειμαι εκτος θεματος..... και δεν εχω καταλαβει καν το αρχικο θεμα..... παντως μου αρεσει πιο πολυ σαν θεμα γιατι ειναι πιο επιστημονικο.... δεν ξερω αλλα καποια θεματα εδω μεσα μου φαινονται "κατασκευασμενα" Εχει να κανει με το ποσο δημοφιλες ειναι αυτο το blog? Για να μας προκαλει πιο πολυ ενδιαφερον να ασχολουμαστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
παντως μου αρεσει πιο πολυ σαν θεμα γιατι ειναι πιο επιστημονικο.... δεν ξερω αλλα καποια θεματα εδω μεσα μου φαινονται "κατασκευασμενα" Εχει να κανει με το ποσο δημοφιλες ειναι αυτο το blog? Για να μας προκαλει πιο πολυ ενδιαφερον να ασχολουμαστε?
Τα θέματα του e-steki ανοίγονται από τα μέλη του. Δεν υπάρχει τίποτα προκατασκευασμένο.
Όποιος ενδιαφέρεται και προβληματίζεται για κάτι, κάνει θέμα τον προβληματισμό του.
Αντίστοιχα όποιος χρήστης βρίσκει ενδιαφέρον κάποιο από τα θέματα, απαντάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αγάπη θα νιώσεις μετά από 25 χρόνια γάμου, τώρα παίδες αφήστε την σάρκα να κάνει παιχνίδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Απλά είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Μπορεί να υπάρξει το ένα χωρίς το άλλο, μπορούν να υπάρξουν και ταυτόχρονα... Είναι σαν να συγκρίνουμε την ακοή με την αφή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Φυσικα και η αγαπη ειναι ανωτερη απο τον ερωτα
......συνδεοντε ...
...αν δεν υπαρχει αγαπη πως μπορεις να κανεις ερωτα με καποιον απο τη στιγμη που δε τρεφεις συναισθηματα γι αυτον;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Φυσικα και η αγαπη ειναι ανωτερη απο τον ερωτα
......συνδεοντε ...
...αν δεν υπαρχει αγαπη πως μπορεις να κανεις ερωτα με καποιον απο τη στιγμη που δε τρεφεις συναισθηματα γι αυτον;;

θέλεις να πείς ΣΕΞ,όχι έρωτα.
Ο έρωτας ειναι και τα 2 μαζί,είναι οι προσωπικές σου στιγμές με το άτομο που αγαπάς και θέλεις να κάνεις ότι κάνεις και εκείνες τις στιγμές είσαι αλλού..Το σέξ είναι αυτό που θα δεί ένα τρίτο πρόσωπο,η πράξη δηλαδή..που συνήθως γίνεται λόγω ορμών,τις οποίες ένας άντρας δύσκολα σταματάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top