Ξένες σειρές για γυναίκες

Maraaki21

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Την έχω δει. Γενικά η 2η season ήταν ανώτερη από την 1η.

Μπορεί να έδειχνε συχνά τον Κίραν ως ύποπτο αλλά δεν περίμενα να είναι ο δολοφόνος :P Περίμενα κάτι πιο άκυρο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Μπορεί να έδειχνε συχνά τον Κίραν ως ύποπτο αλλά δεν περίμενα να είναι ο δολοφόνος :P Περίμενα κάτι πιο άκυρο:hmm:

Και εγώ δεν το περίμενα, αλλά όποιος και να ταν πάλι δεν θα το περίμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraaki21

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Και εγώ δεν το περίμενα, αλλά όποιος και να ταν πάλι δεν θα το περίμενα

Εγώ περίμενα να είναι ο γιός του αστυνόμου αλλά δεν ήθελα να είναι γιατί μ'αρέσει :P Πάλι καλά ήταν ο Κίραν, μου την έσπαγε κάποιες φορές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Εγώ περίμενα να είναι ο γιός του αστυνόμου αλλά δεν ήθελα να είναι γιατί μ'αρέσει :P Πάλι καλά ήταν ο Κίραν, μου την έσπαγε κάποιες φορές :P

Εγώ τον πατέρα της Emma περίμενα. Τον γιο του αστυνομικού τον παρουσίαζαν στην αρχή ως δολοφόνο θα ήταν ξενέρα αν ήταν τόσο προφανές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Προσθέτω εδώ το Mad men. Δεκαετία του 1950 στην Αμερική βλέπουμε τη ζωή σε μια διαφημιστική εταιρεία αλλά και τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων της, το κίνημα του φεμινισμού, διάφορα πολιτικά και κοινωνικά γεγονότα και πώς επηρεάζουν τη ζωή των ηρώων. Δεν έχει τρομερό σασπένς αλλά βλέπεται ευχάριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Διαφωνώ με τον διαχωρισμό γυναικείων/ανδρικών σειρών αλλά anyway.
Δύο σειρές που έχω να προτείνω είναι το Big Little Lies και το The Handmaid's Tale.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Διαφωνώ με τον διαχωρισμό γυναικείων/ανδρικών σειρών αλλά anyway.

Δεν θα καταλάβω ποτέ γιατί. Αν θες μού το εξηγείς. :)

Προσθέτω εδώ τις εξής:

The Marvelous Mrs Maisel: Δεκαετία του 1950 στην Αμερική και μια χαρισματική κοπέλα ανακαλύπτει οτι έχει ταλέντο στο stand up comedy. Τρισχαριτωμένη πρωταγωνίστρια πλαισιωμένη από ενδιαφέροντες χαρακτήρες προσπαθεί να ανταπεξέλθει σε αυτά που θέλει και αυτά που επιτάσσει η εποχή. Χαρούμενη, ευχάριστη, χαριτωμένη, σε αφήνει με όμορφα συναισθήματα.

This Is Us: Η ζωή τριών αδελφών και των γονιών τους. Μια αριστουργηματική δραματική σειρά με χαρακτήρες που εμβαθύνουν στο συναίσθημα. Αν έχετε κάνει το λάθος και δεν την έχετε δει ακόμα, δείτε τη. Είναι στο δεύτερο κύκλο και περιμένουμε τον τρίτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Δεν θα καταλάβω ποτέ γιατί. Αν θες μού το εξηγείς. :)
Γιατί νομίζω ότι όλα τα είδη ταινιών/σειρών απευθύνονται και για τα δύο φύλα. Το ότι μια σειρά έχει μπόλικο πιστολίδι και ξύλο ή φουλ romance και δράμα δεν σημαίνει ότι απευθύνεται σε συγκεκριμένο target group.
Οι σειρές που πρότεινα ήταν με την λογική ότι οι κύριοι ήρωες είναι γυναίκες ( ξένες σειρές για γυναίκες που λέει κι ο τίτλος) κι όχι επειδή θεωρώ ότι είναι μόνο για γυναίκες, πράγμα εντελώς σεξιστικό για'μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Γιατί νομίζω ότι όλα τα είδη ταινιών/σειρών απευθύνονται και για τα δύο φύλα. Το ότι μια σειρά έχει μπόλικο πιστολίδι και ξύλο ή φουλ romance και δράμα δεν σημαίνει ότι απευθύνεται σε συγκεκριμένο target group.
Οι σειρές που πρότεινα ήταν με την λογική ότι οι κύριοι ήρωες είναι γυναίκες ( ξένες σειρές για γυναίκες που λέει κι ο τίτλος) κι όχι επειδή θεωρώ ότι είναι μόνο για γυναίκες, πράγμα εντελώς σεξιστικό για'μένα.

Η λέξη σεξισμός χρησιμοποιείται για κάτι αρνητικό, αν ας πούμε πω ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να δουν μια σειρά η οποία θέλει μυαλό για να την καταλάβει κάποιος, αυτό ναι είναι σεξιστικό.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών κατά τη γνώμη μου προτιμούν σειρές με πιο κοινωνικά θέματα παρά με ξύλο και πιστολιδια. Αντίστοιχα και οι περισσότεροι άντρες δεν θα προτιμήσουν ρομαντικές κομεντί ας πούμε. Εξαιρέσεις σαφώς και υπάρχουν καθώς και πολλαπλές προτιμήσεις. Εγώ πήρα απλά την πλειοψηφία όπως την εννοώ εγώ και δεν είχα σκοπό να προσβάλλω ή να υποτιμήσω τις γυναίκες - αν είναι δυνατόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Oι ρομαντικές κομεντί είναι συνήθως σαχλές, ρηχές ταινίες, ανεξαρτήτως θεατή. Η ποιότητα σε επίπεδο σκηνοθεσίας, πολυπλοκότητας σκέψης στην οποία τίθεται ο θεατής, καινοτομίας, ερμηνειών κ.α. είναι αντικειμενική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Η λέξη σεξισμός χρησιμοποιείται για κάτι αρνητικό, αν ας πούμε πω ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να δουν μια σειρά η οποία θέλει μυαλό για να την καταλάβει κάποιος, αυτό ναι είναι σεξιστικό.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών κατά τη γνώμη μου προτιμούν σειρές με πιο κοινωνικά θέματα παρά με ξύλο και πιστολιδια. Αντίστοιχα και οι περισσότεροι άντρες δεν θα προτιμήσουν ρομαντικές κομεντί ας πούμε. Εξαιρέσεις σαφώς και υπάρχουν καθώς και πολλαπλές προτιμήσεις. Εγώ πήρα απλά την πλειοψηφία όπως την εννοώ εγώ και δεν είχα σκοπό να προσβάλλω ή να υποτιμήσω τις γυναίκες - αν είναι δυνατόν...

Mα δεν είπα ότι είχες τέτοιο σκοπό. Απλά σχολίασα την άποψη μου για το επιχείρημα που πραγματεύεται ο τίτλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Oι ρομαντικές κομεντί είναι συνήθως σαχλές, ρηχές ταινίες, ανεξαρτήτως θεατή. Η ποιότητα σε επίπεδο σκηνοθεσίας, πολυπλοκότητας σκέψης στην οποία τίθεται ο θεατής, καινοτομίας, ερμηνειών κ.α. είναι αντικειμενική.

Μιλάμε για σειρές. :whistle:

Mα δεν είπα ότι είχες τέτοιο σκοπό. Απλά σχολίασα την άποψη μου για το επιχείρημα που πραγματεύεται ο τίτλος.

Τον τίτλο εγώ τον έβαλα. :yes:

Ενιγουέι. <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Και για τις σειρές τύπου κομεντί το ίδιο ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Και για τις σειρές τύπου κομεντί το ίδιο ισχύει.

Θα μου επιτρέψεις να πιστεύω περισσότερο τις χιλιάδες κόσμου που ψηφίζει τις σειρές αυτές στο imdb παρά εσένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Γιατί νομίζω ότι όλα τα είδη ταινιών/σειρών απευθύνονται και για τα δύο φύλα. Το ότι μια σειρά έχει μπόλικο πιστολίδι και ξύλο ή φουλ romance και δράμα δεν σημαίνει ότι απευθύνεται σε συγκεκριμένο target group.
Οι σειρές που πρότεινα ήταν με την λογική ότι οι κύριοι ήρωες είναι γυναίκες ( ξένες σειρές για γυναίκες που λέει κι ο τίτλος) κι όχι επειδή θεωρώ ότι είναι μόνο για γυναίκες, πράγμα εντελώς σεξιστικό για'μένα.

Συμφωνω... ειναι χαζο να γινεται διαχωρισμος. Αν εννοουμε αναλαφρες σειρες, τοτε μπορουμε απλα να αναφερθουμε σε αυτες με τον ορο "κοινωνικες" ή δραματα, ή οτιδηποτε ειναι τελος παντων. Το να λεμε "γυναικειες" και "αντρικες" σειρες, νομιζω οτι εχει ξεπεραστει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Βάζω εδώ μια ανάλαφρη αλλά έξυπνη σειρά η οποία έχει να κάνει με μια γυναίκα που παντρεύεται άντρες και μετά το σκάει με τα χρήματά τους. Περνάει ευχάριστα η ώρα.
Imposters


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γειά σας κορίτσια (και αγόρια :P )

Η αλήθεια είναι ότι δεν έτυχε ποτέ να κάτσω να παρακολουθήσω σοβαρά κάποια σειρά, παρά (μην γελάσετε) μόνο το Baywatch. Ναι καλά διαβάσατε τον Μιτς Μπουκάνονον, στην πραγματικότητα δεν τον γράφω θα το γράψω λάθος. Αλλά χωρίς αμφιβολία υπάρχουν κουκλιά εκεί μέσα.

Μου αρέσουν πολύ σειρές τέτοιου είδους με ναυαγοσώστες και γιατρούς πχ dr house 98 ξέρετε παρόμοιες ; :P .

Από τις προτεινόμενες θα ηθελα να δω το Girls νουμερο 14 και this us. Τι γνώμη έχετε;

Επίσης ως άσχετη πού μπορώ να τις δω ελεύθερα χωρίς συνδρομή και χωρίς να πετάγονται ενοχλητικές διαφημίσεις οπως στις ταινίες ; Το baywatch το έβλεπα από youtube για αυτό το ρωτάω και δεν έχω ιδέα από αυτά (συγγνώμη :( ). Επισης υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησής τους χωρίς την ανάγκη για κατέβασμα online δηλαδη; Έχουν κανονικά υπότιτλους ή πρέπει να τους ψάξει κανείς οπως και στο κατέβασμα ταινιών ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Στις ερωτήσεις που κάνεις για το πού και πώς μπορείς να δεις σειρές δεν μπορούμε να σού απαντήσουμε. Google is your friend ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Στις ερωτήσεις που κάνεις για το πού και πώς μπορείς να δεις σειρές δεν μπορούμε να σού απαντήσουμε. Google is your friend ;)

Καλήμέρααααα εντάξειι, απλά ρώτησα επειδή όσα έψαχνα τουλάχιστον για τις ταινίες μου έβγαζε προγράμματα που ζητούσαν κινητό και όσα ειπα σε προηγούμενο ποστ για αυτό μόνο, ώστε μην μου ξαναβγάζει τα ίδια.
Συγγνώμη πάντως ♥ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Διαφωνώ με τον διαχωρισμό γυναικείων/ανδρικών σειρών αλλά anyway.
Δύο σειρές που έχω να προτείνω είναι το Big Little Lies και το The Handmaid's Tale.

ultra προτεινες το handmaid's tale, σου αρεσε? λεω να το ξεκινησω γιατι φαινεται ενδιαφερον αλλα πολυ βαρυ βρε παιδι μου :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top