• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Συγκέντρωση

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τον τελευταιο καιρο, αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα συγκεντρωσης. Αποδιδω ελαχιστα, χαζευω πολυ, και το μυαλο μου ειναι συνεχεια αλλου για αλλου. Στον κοσμο μου που λεμε! Οχι, δεν μου συμβαινει τιποτα, δεν εχω κανενα προβλημα, τις (λιγες) φορες που ασχολουμαι σοβαρα με το αντικειμενο μου βλεπω οτι μου αρεσει.. οποτε δεν ξερω τι εχω παθει! Γενικα ποτε δεν ημουν το φοβερα πειθαρχημενο και οργανωτικο ατομο, αλλα οχι κι ετσι!
Εσεις εχετε βρεθει ποτε στην κατασταση μου? (ναι φανταζομαι) Πως το αντιμετωπισατε? Εχετε καποιο "τρικ" που σας βοηθαει να συμμαζευετε το μυαλο σας? Γενικα μη μου πειτε κλεισε υπολογιστες, μουσικη, και αλλα τετοια, γιατι το εχω προσπαθησει, και μου αποσπα περισσοτερο την προσοχη, ακριβως επειδη ειναι κατι το "απαγορευμενο" και το σκεφτομαι συνεχεια. Απλα δεν καθομαι πλεον κοντα στον υπολογιστη, το οποιο βοηθαει λιγο, γιατι η τεμπελια μου ειναι τοσο μεγαλη που βαριεμαι να σηκωθω!:P
Γενικως βοηθεια γιατι δεν με βλεπω καλα!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το μόνο που έχω να σου πω είναι καθαρά ιατρικό....
να πας να τσεκάρεις τα ματάκια σου μήπως έχει παρουσιαστεί μυωπία ή κάτι άλλο και δεν το έχεις πάρει χαμπαρι.
Αν συμβαίνει αυτό, ασυναισθητα και χωρίς να το καταλαβαίνεις, τα μάτια σου κουράζονται και σταματούν αυτο που κάνουν για να αυτοπροστατευτουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εχω ηδη λιγο μυωπια, και δεν νομιζω να εχει ανεβει γιατι δεν βλεπω καμια διαφορα, αλλα συνηθως βαριεμαι να φοραω γυαλια.:P Αλλα εχεις δικιο, παω να ψαξω να τα βρω, κατι μπορει να βοηθησουν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και εγω τραβαω μια απο τα ιδια εδω και λιγο καιρο, και ιδικα τις τελευτεες μερες... (αν και τις τελευτεες μερες υπαρχει λογος:P) Λυση δεν εχω καταφερει να βρω... απλα βλεπω τους βαθμους μου ολο και να πευτουν... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν φαντάζεσαι ιο-ιο μου ΠΟΣΟ σε καταλαβαίνω!!
Αυτό που έχω παρατηρήσει οτι βοηθάει σε μένα είναι να το βλέπεις λίγο σαν παιχνίδι στο οποίο προσπαθείς να κάνεις ρεκόρ. Δηλαδή να λες, χτες διάβασα τόσες σελίδες, σήμερα θα το ξεπεράσω ή χτες διάβασα τόση ώρα, σήμερα θα το ξεπεράσω ή τόσες ασκήσεις ή τόσες σελίδες σε τόσο χρόνο κλπ
Επίσης βοηθάει (αλλά είναι πιο σπαστικό) να έχεις ένα χρονόμετρο και να θέτεις όρια στον εαυτό σου πχ σε τόσα λεπτά πρέπει να έχω βγάλει τόση ύλη.
Γενικά δες το σαν παιχνίδι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά κι εγώ έχω αυτό το πρόβλημα από πολύ μικρή. Τώρα πια έχει φτάσει σε μεγάλο βαθμό! Είναι βάσανο να διαβάσω κάτι επειδή πρέπει. Αυτό που κάνω είναι να βάζω ένα πρόγραμμα, το οποίο ξέρω ότι δεν θα τηρήσω τελείως, αλλά με οριοθετεί. Επίσης, κάνω κολπάκια όπως λέει κι η Michelle. Συνήθως με 'επιβραβεύω' αν καταφέρω να διαβάσω ως ένα σημείο (κατά προτίμηση όχι με φαγητό!:D ).Αν και έχω κατανοήσει πως υπάρχουν μέρες που ότι και να κάνω δεν θα καταφέρω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι ειδικά με το διάβασμα, ισχύει απόλυτα το "η αρχή είναι το ήμισυ του παντός". Μην πω και το 80%. Το top πιο δύσκολο για μένα δεν είναι να συγκεντρωθώ, είναι να αρχίσω το διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Εγώ αυτή την στιγμή νιώθω ρουτίνα κάνοντας τα ίδια πράγματα εδώ και 7 χρόνια στην ίδια δουλειά , η κούραση έρχεται πιο εύκολα , οι διακοπές περνάνε πιο εύκολα και πάει λέγοντας.Όμως όταν δεν υπάρχουν επιλογές δεν μπορείς και να κάνεις τίποτε άλλο παραμόνο υπομονή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ιο Ιο και συμπάσχοντες δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει την φάση σας. Επειδή οι περισσότεροι είστε φοιτητές να σας φέρω ενα υποθετικό όμως πραγματικό παράδειγμα για να δούμε κατά πόσο προσεγγίζει το πρόβλημα σας.

Κάθε εξεταστική στην αρχή σου φαίνεται απίστευτα δύσκολο να διαβάσεις. ΕΠίσης σου φαίνεται αναποτελεσματικό. Πολλοί τα παρατάνε άλλοι που είναι και λίγοι αντιλαμβάνονται ότι είναι θέμα συνήθειας του μυαλού. Αν έχεις να κάνεις 10 χρόνια κάτι στην αρχή και για μεγάλο διάστημα το μυαλό δεν αποδίδει. Μην το περιορίσετε στο διάβασμα μόνο. Μιλάμε για κάθε πνευματική αποσχόληση και εν μέρη ισχύει και για σωματική. Προσωπικά φρόντιζα να μπω στην διαδικασία του ανούσιου και αναποτελεσματικού διαβάσματος 2 εβδομάδες πριν, με την μορφή της χαλαρής προπόνησης.

Παραπλήσιο πρόβλημα αυτοσυγκέντρωσης και απόδωσης είχα στο 10 μήνα της θητείας. Μου ζητήθηκε μια εφαρμογή για ένα παλικάρι. 5 μέρες έβλέπα το Visual Studio και δεν κουνιόταν τίποτα. Ούτε το Hello World δεν μπορούσα να γράψω. Είχε γίνει τόσο ζελέ ο εγκέφαλος που κάτι που λατρεύω δεν μπορούσα να το κάνω.

Μπορεί να είμαι και εντελώς εκτός έτσι. Απλά το παραπάνω συνηθίζεται ειδικά στους φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Ιο Ιο και συμπάσχοντες δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει την φάση σας. Επειδή οι περισσότεροι είστε φοιτητές να σας φέρω ενα υποθετικό όμως πραγματικό παράδειγμα για να δούμε κατά πόσο προσεγγίζει το πρόβλημα σας.

Κάθε εξεταστική στην αρχή σου φαίνεται απίστευτα δύσκολο να διαβάσεις. ΕΠίσης σου φαίνεται αναποτελεσματικό. Πολλοί τα παρατάνε άλλοι που είναι και λίγοι αντιλαμβάνονται ότι είναι θέμα συνήθειας του μυαλού. Αν έχεις να κάνεις 10 χρόνια κάτι στην αρχή και για μεγάλο διάστημα το μυαλό δεν αποδίδει. Μην το περιορίσετε στο διάβασμα μόνο. Μιλάμε για κάθε πνευματική αποσχόληση και εν μέρη ισχύει και για σωματική. Προσωπικά φρόντιζα να μπω στην διαδικασία του ανούσιου και αναποτελεσματικού διαβάσματος 2 εβδομάδες πριν, με την μορφή της χαλαρής προπόνησης.

Παραπλήσιο πρόβλημα αυτοσυγκέντρωσης και απόδωσης είχα στο 10 μήνα της θητείας. Μου ζητήθηκε μια εφαρμογή για ένα παλικάρι. 5 μέρες έβλέπα το Visual Studio και δεν κουνιόταν τίποτα. Ούτε το Hello World δεν μπορούσα να γράψω. Είχε γίνει τόσο ζελέ ο εγκέφαλος που κάτι που λατρεύω δεν μπορούσα να το κάνω.

Μπορεί να είμαι και εντελώς εκτός έτσι. Απλά το παραπάνω συνηθίζεται ειδικά στους φοιτητές.

νομίζω ότι σε πιάνω. κ γω μια από τα ίδια. απλά δεν συγκεντώνομαι. κ όσο κ να ζοριστώ δεν βγαίνει. στο διάβασμα της σχολής (ευρυχώς δεν υπάρχει τώρα) διάβαζα με το ζόρι 5-6 σελίδες την ώρα. μόνος τρόπος είναι να μην αγχώνεσαι κ να χαλαρώνεις με όποιον τρόπο βρεις εσύ σωστό, ετσι ώστε να βρεις μετά κ συγκέντρωση για κάτι που πρέπει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι η θεραπεία είναι συνήθεια στο διάβασμα και η μείωση της "παρακμής"(την κατάσταση περιγράφω και μόνο) κατά την διάρκεια της μέρας κάτι που βασανίζει εμένα αυτή την εποχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Σωστος εισαι γενικα, αλλα εγω επειδη ειμαι στο εξωτερικο φοιτητρια, δεν εχω εξεταστικη τωρα, οποτε μιλαω για φυσιολογικο διαβασμα, το οποιο χρειαζετσι συνεχεια μεσα στο τερμ. Οποτε, εκτος απο το καλοκαιρι, δεν υπαρχει αλλη περιοδος που δεν κανω τιποτα, ωστε να ατροφησει το μυαλο... Απλα περναω φασεις βαρεμερας, και δεν ξερω πως να τις αντιμετωπισω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Ενα καλό ...κοκταίλ φυσικών βιταμινών,ισως βοηθήσει πράλληλα με τη δική σου προσπάθεια για ενεργοποίηση.Ξέρεις,η αδράνεια συνηθίζεται εύκολα !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Σωστος εισαι γενικα, αλλα εγω επειδη ειμαι στο εξωτερικο φοιτητρια, δεν εχω εξεταστικη τωρα, οποτε μιλαω για φυσιολογικο διαβασμα, το οποιο χρειαζετσι συνεχεια μεσα στο τερμ. Οποτε, εκτος απο το καλοκαιρι, δεν υπαρχει αλλη περιοδος που δεν κανω τιποτα, ωστε να ατροφησει το μυαλο... Απλα περναω φασεις βαρεμερας, και δεν ξερω πως να τις αντιμετωπισω..
Εγώ δεν το ανέφερα μόνο σαν διάβασμα. Αν πχ το διάβασμα δεν έχει ενδιαφέρον είναι ανιαρό και ρουτίνα. Αλλά επειδή αυτο σε αποσχολεί, εμένα πχ με κρατάγαν σε ισορροπία δύο πράγματα
1)Το κίνητρο του γιατί σπούδαζα
2)Το σκάκι
3)Ή όχι απλά καφές και clubing διασκέδαση.

Βέβαια Ιο Ιο υπάρχουν και παθολογικά αίτια για το συγκεκριμένο θέμα αλλά είναι σπάνια, και πιστεύω ότι φαίνονται και σε άλλα ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top