Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Από την 1η Ιουλίου 2009 τα αντικαπνιστικά μέτρα.

Έξι μήνες νωρίτερα από το προβλεπόμενο, θα ισχύσουν τα αντικαπνιστικά μέτρα στους δημόσιους χώρους.
Στο νομοσχέδιο που συζητείται στη Βουλή αναφέρεται ότι το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους θα απαγορευτεί από την 1η Ιουλίου 2009. Το υπουργείο Υγείας είχε ανακοινώσει ότι το μέτρο θα ίσχυε από την 1η Ιανουαρίου 2010.
Το υπό συζήτηση νομοσχέδιο έχει αλλαγές και σε διατάξεις που αφορούν τα φάρμακα. Όπως είχε διαρρεύσει το τελευταίο διάστημα, το υπουργείο Υγείας απέσυρε τελικά το άρθρο 15, με το οποίο διευκολυνόταν οι ʽπαράλληλεςʼ εξαγωγές από τις φαρμακαποθήκες.
Κατά τη διάρκεια της συζήτησης του νομοσχεδίου, ο υφυπουργός Υγείας κ. Γιώργος Παπαγεωργίου ανακοίνωσε ότι αποσύρεται η ρύθμιση με την οποία δινόταν διετής παράταση στις φαρμακαποθήκες να αγοράζουν η μία από την άλλη φάρμακα, προκειμένου να τα εξαγάγουν στο εξωτερικό.
Η εν λόγω διάταξη είχε προκαλέσει τις έντονες αντιδράσεις στο εσωτερικό της ΝΔ, με αποτέλεσμα να υποχρεωθεί η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας να αφαιρέσει το άρθρο.

:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Καταλαβαίνω απόλυτα τους αντικαπνιστές, έχουν κάθε δικαίωμα να μη θέλουν τον καπνό στο χώρο που διασκεδάζουν, εφόσον τους ενοχλεί.
Εγώ όμως που καπνίζω γιατί θα πρέπει να καταπιεστώ, μήπως δεν έχω δικαίωμα να απολαύσω το τσιγάρο μου με το ποτάκι μου στο μπαράκι που θα πάω;
Ας το απαγορεύσουν, αλλά να έχουν και μαγαζιά για καπνιστές

Και θα μου πείτε βέβαια βλάπτει ... ναι και βέβαια βλάπτει,
....... όσο βλάπτει όμως και το αλκοόλ, που επιτρέπουν να δίνεται ανεξέλεγκτα και μετά ο κάθε βλαμμένος πιάνει το τιμόνι και σκοτώνει και όποιον ατυχήσει και βρεθεί μπροστά του.
...... όσο βλάπτουν οι "μπόμπες" που πωλούνται ανεξέλεγκτα σε σχεδόν όλα τα μπαράκια και κάνουν τον εγκέφαλό μας κιμά ... απλά δεν το λένε στην τηλεόραση και βέβαια δεν το γράφουν τα μπουκάλια
.... όσο βλάπτει το κάθε "πλαστικό" που πωλείται σε φαστφουντάδικα για να χαίρονται όλα τα παιδάκια που τιγκάρουν τις αρτηρίες τους με χοληστερίνη, αλλά η χοληστερίνη δεν είναι τόσο φοβερή όσο ο καρκίνος, καθότι δεν ταλαιπωρείσαι εμφανώς, πας μια κι έξω από έμφραγμα.
.... όσο βλάπτει το καυσαέριο του κάθε ηλίθιου που προκειμένου να μην ταλαιπωρείται, παίρνει το αυτοκινητάκι του και κατεβαίνει στο κέντρο, ενώ δεν το χρειάζεται, βάζοντας ένα λιθαράκι στο νέφος, που όμως δεν μπαίνει κατευθείαν στο πνευμόνι μας με μια τζούρα, αλλά από κάθε πόρο κάθε ζωντανού οργανισμού....

Ναι ... δεν έχετε άδικο... κι εγώ αν δεν κάπνιζα, θα με ενοχλούσε, και τώρα που καπνίζω πολλές φορές με ενοχλεί ... αλλά νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να μπορώ να πάω σε ένα μαγαζί και να καπνίζω και ας υπάρχουν άλλα 1.000 που θα απαγορεύεται.
Αν όμως μπούμε στη λογική που θα απαγορεύεται ότι βλάπτει, να τα απαγορεύσουμε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σιμπί, το ότι εγώ θα φάω fast food, δε σου κάνει κακό.-
Αν εγώ πιω (και λέω μονο πιω, όχι πιω και οδηγήσω), δε σου κάνω κακό.

Κοινώς μη συγκρίνουμε τα ασύγκριτα.

Καταλαβαίνω την οπτική σου, αλλα δεν είμαι αισιόδοξη σε ο,τι αφορά τα ημίμετρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Σιμπί, το ότι εγώ θα φάω fast food, δε σου κάνει κακό.-
Αν εγώ πιω (και λέω μονο πιω, όχι πιω και οδηγήσω), δε σου κάνω κακό.

Κοινώς μη συγκρίνουμε τα ασύγκριτα.

Καταλαβαίνω την οπτική σου, αλλα δεν είμαι αισιόδοξη σε ο,τι αφορά τα ημίμετρα...

Ναι ... δεν είναι αυτή η οπτική μου ... είπα να έχουν μαγαζιά καπνιστών και μαγαζιά μη καπνιστών. Εκεί μπορείς να επιλέξεις να μην μπεις ... και δεν θα έχεις τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος.
Αυτό είπα ... για τους δημόσιους χώρους καλά κάνουν, στο θέμα των μαγαζιών όμως ... νομίζω ότι έχουν δικαίωμα και οι καπνιστές να κάνουν αυτό που θέλουν .... και οι αντικαπνιστές ας μην μπαίνουν σε αυτά.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να καταπιεστεί κάποιος ... γιατί για τους καπνιστές είναι καταπίεση. Οι αντικαπνιστές καλά κάνουν και δεν θέλουν να ενοχλούνται ... ας ξεχωρίσουν τους χώρους. Γιατί είναι δύσκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ένα μαγαζί με δυο χώρους είναι δύσκολο να υπάρξει. Πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο. Και γιατί να πρέπει να κάνει ολόκληρη κατασκευή ο ιδιοκτητης του, απλά επειδή έχει πολλά τετραγωνικά??
Από την άλλη, πως θα χωρίζεις τα καπνιστών από τα μη? Γιατί ο εστιάτορας μπορεί να φοβάται να διώξει τους καπνιστές πελάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ένα μαγαζί με δυο χώρους είναι δύσκολο να υπάρξει. Πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο. Και γιατί να πρέπει να κάνει ολόκληρη κατασκευή ο ιδιοκτητης του, απλά επειδή έχει πολλά τετραγωνικά??
Από την άλλη, πως θα χωρίζεις τα καπνιστών από τα μη? Γιατί ο εστιάτορας μπορεί να φοβάται να διώξει τους καπνιστές πελάτες.

Ναι και έτσι καταλήξαμε στη λύση του να απαγορευτεί ... και θα γίνεται το εξής κωμικό, εκεί που θα τρώνε όλοι ή θα πίνουν το ποτό τους, θα σηκώνονται οι μισοί και θα βγαίνουν για τσιγάρο έξω, η κουβέντα θα μένει στη μέση και η παρέα θα περνάει χάρμα. Αυτό δηλαδή είναι καλύτερο;
Δεν ξέρω ρε παιδιά ... έχετε δίκιο να ενοχλείστε .. το καταλαβαίνω, αλλά νομίζω είναι λίγο υπερβολικό αυτό με τα μαγαζιά.
Από την άλλη δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε κλαμπ ή μπουζούκια και να μην κάνω ένα τσιγαράκι. Μάλλον θα προτιμήσω να μείνω σπίτι, να μαγειρέψω σε φίλους και να το ευχαριστηθούμε όλοι.
Τώρα ο εστιάτορας και ο ιδιοκτήτης μπαρ ας δουλέψει με τους μη καπνιστές. Έτσι κι αλλιώς αυτούς τους είχε πελάτες.
Πω πω βλέπω να αυξάνονται οι πωλήσεις αλκοολ στα σούπερ μάρκετ και να μειώνονται στα μπαρ!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καταλαβαίνω απόλυτα τους αντικαπνιστές, έχουν κάθε δικαίωμα να μη θέλουν τον καπνό στο χώρο που διασκεδάζουν, εφόσον τους ενοχλεί.
Εγώ όμως που καπνίζω γιατί θα πρέπει να καταπιεστώ....


Αυτο δυστηχως αγαπητη ειναι το τιμημα....η ζυγαρια δεν γερνει υπερ μας
απο τη στιγμη που επιλεξαμε αυτη τη κακη συνηθεια(ο καθενας για τους δικους του προσωπικους του λογους) και συνειδητοποιημενοι πλεον πως καποιοι πραγματικα ενοχλουνται ωφειλουμε να τους σεβαστουμε και να υποστουμε τις δυσαρεστες μα και πρεπουσες για εμας κυρωσεις

ειναι οπως και με τις προσωπικες μας αποφασεις...επιλεγουμε εχοντας επιγνωση πως κατι μπορει να παει στραβα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αυτο δυστηχως αγαπητη ειναι το τιμημα....η ζυγαρια δεν γερνει υπερ μας
απο τη στιγμη που επιλεξαμε αυτη τη κακη συνηθεια(ο καθενας για τους δικους του προσωπικους του λογους) και συνειδητοποιημενοι πλεον πως καποιοι πραγματικα καποιοι ενοχλουνται ωφειλουμε να τους σεβαστουμε και να υποστουμε τις δυσαρεστες μα και πρεπουσες για εμας κυρωσεις

ειναι οπως και με τις προσωπικες μας αποφασεις...επιλεγουμε εχοντας επιγνωση πως κατι μπορει να παει στραβα!!!!

Λύσανδρε ... εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει η πλάστιγγα να γείρει υπέρ κάποιου ... το αν έχω εγώ μια κακιά συνήθεια, είναι δικό μου θέμα... το να μην ενοχλούνται το καταλαβαίνω επίσης και το σέβομαι, όμως δεν πρέπει ούτε εγώ να ενοχλούμαι ... και εγώ με αυτό το μέτρο ενοχλούμαι.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βρίσκουν μια μέση λύση. Γιατί πρέπει να ενοχληθεί κάποιος;
Το ότι ο εστιάτορας θα φοβάται μη διώξει κόσμο, αν έχει μαγαζί μη καπνιστών, δε μου λέει κάτι.... στο κάτω κάτω ας προσπαθήσει να τραβήξει τον κόσμο αλλιώς, με πολύ καλή ποιότητα ας πούμε.
Και ξαναλέω ... κάποιοι από μας θεωρούν χαλάρωση να πάνε σε ένα ωραίο μαγαζί, να φάνε ένα καλό φαγητό, να πιούν ένα ωραίο κρασί και να καπνίσουν το τσιγαράκι τους ή το πούρο τους. Έτσι χαλαρώνουμε βρε παιδί μου ... γιατί πρέπει να μου το κόψουν αυτό; Οι καπνιστές δηλαδή δεν έχουν δικαίωμα ... οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Λύσανδρε ... εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει η πλάστιγγα να γείρει υπέρ κάποιου ... το αν έχω εγώ μια κακιά συνήθεια, είναι δικό μου θέμα... το να μην ενοχλούνται το καταλαβαίνω επίσης και το σέβομαι, όμως δεν πρέπει ούτε εγώ να ενοχλούμαι ... και εγώ με αυτό το μέτρο ενοχλούμαι.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βρίσκουν μια μέση λύση. Γιατί πρέπει να ενοχληθεί κάποιος;
Το ότι ο εστιάτορας θα φοβάται μη διώξει κόσμο, αν έχει μαγαζί μη καπνιστών, δε μου λέει κάτι.... στο κάτω κάτω ας προσπαθήσει να τραβήξει τον κόσμο αλλιώς, με πολύ καλή ποιότητα ας πούμε.
Και ξαναλέω ... κάποιοι από μας θεωρούν χαλάρωση να πάνε σε ένα ωραίο μαγαζί, να φάνε ένα καλό φαγητό, να πιούν ένα ωραίο κρασί και να καπνίσουν το τσιγαράκι τους ή το πούρο τους. Έτσι χαλαρώνουμε βρε παιδί μου ... γιατί πρέπει να μου το κόψουν αυτό; Οι καπνιστές δηλαδή δεν έχουν δικαίωμα ... οκ



Αγαπητη και εγω καπνιστης ειμαι...και δυσαρεστημενος...μα ομως επεισης και αντικειμενικος(**μωτο ναι!!!)...υπαρχουν στιγμες που κανω 1 γρηγορο φλας-μπακ στο παρελθον...και πραγματικα αν και εχουν περασει χρονια ακομη αισθητα θυμαμαι την αηδεια και την απεχθεια που μου προσφερε η κακουργα νικοτηνη που δυστηχως τωρα μου αρεσει και πραγματικα δυστηχως πλεον απολαμβανω....

Μα ειναι λογικο η πλαστικα αλλου να γερνει περισσοτερο...αλλου λιγοτερο ...στη συγκεκριμενη περιπτωση αγαπητη ΔΥΣΤΗΧΩΣ!!!!,.........δεν υπαρχει μεση λυση.....
Επιλεξαμε 1 κακη συνηθεια...ο καπνιστης παρεα με αλλο καπνιστη προβλημα χειροτερο απο το συγκεκριμενο δεν μπορει να δημιουργησει...ο καπνιστης παρεα με το μη καπνιστη...προβλημα υγειας(στο μελλον) και δυσαρεσκεια- εξαιτειας της κακης(μας) αυτης συνηθειας....μπορει δυστηχως να δημιουργησει......
Ολα στη ζωη κατα τη γνωμη μου ειναι
δουναι και λαβειν
αυτο επιλεξαμε...αυτου του ειδους τις κυρωσεις (πρεπει) θα υπωστουμε
και εγω σαν φανατικλας καπνιστης λυπαμαι.........
γι αυτο ας προσπαθησουμε να χαλαρωσουμε τωρα με 1 τσιγαρο ετσι ρε αδερφε για παρηγορια:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
.........
γι αυτο ας προσπαθησουμε να χαλαρωσουμε τωρα με 1 τσιγαρο ετσι ρε αδερφε για παρηγορια:clapup::clapup::clapup:

:P εγώ αυτό κάνω τώρα! :P
Δε βαριέσαι ... περισσότερο καιρό σπίτι μας και περισσότερα λεφτά στην τσέπη μας!
Το χειμώνα βέβαια ... γιατί το καλοκαίρι, έξω κάθεσαι

Ωραίο αυτό το χειμώνα τα μαγαζιά θα δουλεύουν με τους μη καπνιστές και το καλοκαίρι, οι μη καπνιστές δεν θα βρίσκουν τραπέζι για δείγμα .... θα τα κλείνουν οι καπνιστές με τη σαιζόν για να βγάλουν το άχτι τους!!!!!
:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Έχει σκεφτεί κανείς, ως καπνιστής και μη, ότι με αυτό το μέτρο λογικό επαγόμενο είναι και να μειωθεί ο φόρος στα είδη καπνιστών;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Σωστος!!!!!!! μια χαρα σε βρισκω!!!!!!!
ριξε 1 ματια και σε αυτα για να ανεβεις λιγο παραπανω!!!!!!
ΝΙΚΟΤΙΝΙΚΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ!!!!:D:clapup::clapup::D

ΓΟΥΝΤΙ ΑΛΛΕΝ- To καλυτερο πραγμα στο σεξ ειναι 1 τσιγαρο πριν και 1 μετα

ΚΛΕΜΕΝΤ ΦΡΙΝΤ- Αν αποφασίσεις να κόψεις το κάπνισμα, το ποτό και τον έρωτα, δεν ζεις περισσότερο καιρό. Απλώς σου φαίνεται ότι δεν περνάει ο καιρός.

ΑΝΩΝΥΜΟΣ- Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές,
μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές.

:D:clapup::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ναι και έτσι καταλήξαμε στη λύση του να απαγορευτεί ... και θα γίνεται το εξής κωμικό, εκεί που θα τρώνε όλοι ή θα πίνουν το ποτό τους, θα σηκώνονται οι μισοί και θα βγαίνουν για τσιγάρο έξω, η κουβέντα θα μένει στη μέση και η παρέα θα περνάει χάρμα. Αυτό δηλαδή είναι καλύτερο;
Το ιδανικό θα ήταν να μη θέλουν να κάνουν καν τσιγάρο. Δηλαδή ντε και καλά να κάνετε τσιγάρο. Σκοπός του μέτρου είναι να προστατευθούν οι μη καπνιστές αλλά ΚΑΙ οι καπνιστές. Και αυτά τα "εγώ γουστάρω να πεθάνω καπνίζοντας και δικαίωμα μου" ακούγονται τραγικά...

Αν ο καπνιστής σέβεται την υπόλοιπη μισή του παρέα, δεν θα κάνει το τσιγάρο του και θα περνάνε όλοι καλύτερα. Οι περισσότεροι καπνιστές που γνωρίζω, ψάχνουν ευκαιρία να το κόψουν, οι υπόλοιποι απλά δεν έχουν συναίσθηση του τι κάνουν. Για τους πρώτους λοιπόν είναι μια καλή ευκαιρία το μέτρο. Για τους άλλους, ας φάνε το κρύο μπας και νιώσουν... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Είμαι καπνίστρια και χαίρομαι για αυτό το μέτρο.
Και εμένα με ενοχλεί ο καπνός σε κλειστούς χώρους γιατί σπάνια λειτουργεί σωστά ο εξαερισμός. Με ενοχλεί και μένα να μου ρχεται ο καπνός στη μούρη από τον διπλανό μου που τεντώνει επιδεικτικά το χέρι λες και το κάνει επίτηδες.

Έξω και καθόλου δε θα με ενοχλήσει, θα παίρνω και τον αέρα μου, θα ξεπιάνομαι και στην τελική θα κάνω και λιγότερα τσιγάρα, μπας και καταφέρω να το κόψω γιατί η δικαιολογία μου ήταν ότι δεν μπορώ να πηγαίνω για ποτό και να μην ανάψω ένα. Άντε να δούμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολύ ωραία τοποθετήθηκε και ο Θοδωρής και η Ηρώ, και εγώ επαναλαμβάνω: ζώντας κάθε μέρα το ποσο εύκολο είναι να γίνει συνήθεια το να βγαίνεις έξω για το τσιγάρο σου, και μάλιστα στους μείον πέντε, δε δέχομαι σα δικαιολογία το ότι ξενερώνουν οι καπνιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Καταλαβαίνω απόλυτα τους αντικαπνιστές, έχουν κάθε δικαίωμα να μη θέλουν τον καπνό στο χώρο που διασκεδάζουν, εφόσον τους ενοχλεί.
Εγώ όμως που καπνίζω γιατί θα πρέπει να καταπιεστώ, μήπως δεν έχω δικαίωμα να απολαύσω το τσιγάρο μου με το ποτάκι μου στο μπαράκι που θα πάω;
Ας το απαγορεύσουν, αλλά να έχουν και μαγαζιά για καπνιστές

Και θα μου πείτε βέβαια βλάπτει ... ναι και βέβαια βλάπτει,
....... όσο βλάπτει όμως και το αλκοόλ, που επιτρέπουν να δίνεται ανεξέλεγκτα και μετά ο κάθε βλαμμένος πιάνει το τιμόνι και σκοτώνει και όποιον ατυχήσει και βρεθεί μπροστά του.
...... όσο βλάπτουν οι "μπόμπες" που πωλούνται ανεξέλεγκτα σε σχεδόν όλα τα μπαράκια και κάνουν τον εγκέφαλό μας κιμά ... απλά δεν το λένε στην τηλεόραση και βέβαια δεν το γράφουν τα μπουκάλια
.... όσο βλάπτει το κάθε "πλαστικό" που πωλείται σε φαστφουντάδικα για να χαίρονται όλα τα παιδάκια που τιγκάρουν τις αρτηρίες τους με χοληστερίνη, αλλά η χοληστερίνη δεν είναι τόσο φοβερή όσο ο καρκίνος, καθότι δεν ταλαιπωρείσαι εμφανώς, πας μια κι έξω από έμφραγμα.
.... όσο βλάπτει το καυσαέριο του κάθε ηλίθιου που προκειμένου να μην ταλαιπωρείται, παίρνει το αυτοκινητάκι του και κατεβαίνει στο κέντρο, ενώ δεν το χρειάζεται, βάζοντας ένα λιθαράκι στο νέφος, που όμως δεν μπαίνει κατευθείαν στο πνευμόνι μας με μια τζούρα, αλλά από κάθε πόρο κάθε ζωντανού οργανισμού....

Ναι ... δεν έχετε άδικο... κι εγώ αν δεν κάπνιζα, θα με ενοχλούσε, και τώρα που καπνίζω πολλές φορές με ενοχλεί ... αλλά νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να μπορώ να πάω σε ένα μαγαζί και να καπνίζω και ας υπάρχουν άλλα 1.000 που θα απαγορεύεται.
Αν όμως μπούμε στη λογική που θα απαγορεύεται ότι βλάπτει, να τα απαγορεύσουμε όλα.

Σου απαντησε το Γιδι για το γιατι ειναι ακυροι οι παραλληλισμοι σου για τις απαγορευσεις. :)

Ναι και έτσι καταλήξαμε στη λύση του να απαγορευτεί ... και θα γίνεται το εξής κωμικό, εκεί που θα τρώνε όλοι ή θα πίνουν το ποτό τους, θα σηκώνονται οι μισοί και θα βγαίνουν για τσιγάρο έξω, η κουβέντα θα μένει στη μέση και η παρέα θα περνάει χάρμα. Αυτό δηλαδή είναι καλύτερο;
Δεν ξέρω ρε παιδιά ... έχετε δίκιο να ενοχλείστε .. το καταλαβαίνω, αλλά νομίζω είναι λίγο υπερβολικό αυτό με τα μαγαζιά.
Από την άλλη δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε κλαμπ ή μπουζούκια και να μην κάνω ένα τσιγαράκι. Μάλλον θα προτιμήσω να μείνω σπίτι, να μαγειρέψω σε φίλους και να το ευχαριστηθούμε όλοι.
Τώρα ο εστιάτορας και ο ιδιοκτήτης μπαρ ας δουλέψει με τους μη καπνιστές. Έτσι κι αλλιώς αυτούς τους είχε πελάτες.
Πω πω βλέπω να αυξάνονται οι πωλήσεις αλκοολ στα σούπερ μάρκετ και να μειώνονται στα μπαρ!!! :P

Μπορει αυτο να το κανεις εσυ. Καποιοι ομως θα συνηθισουν και εντελει θα βγαινουν και δεν θα καπνιζουν κιολας, οποτε θα εχουν και κερδος. Ασε που οσο θα μενουν καποιοι καπνιστες στα σπιτια τους επειδη δεν θα μπορουν να μην καπνιζουν, τοσο θα βγουν απο τα σπιτια τους και μη καπνιστες που μεχρι τωρα δεν εβγαιναν λογω του καπνου. ;)

(Το κωμικο που αναφερεις παρεμπιπτοντως το εφαρμοζουν λαοι πολλαπλασιου πληθυσμου απο τους δικους μας, χωρις προβληματα)

Λύσανδρε ... εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει η πλάστιγγα να γείρει υπέρ κάποιου ... το αν έχω εγώ μια κακιά συνήθεια, είναι δικό μου θέμα... το να μην ενοχλούνται το καταλαβαίνω επίσης και το σέβομαι, όμως δεν πρέπει ούτε εγώ να ενοχλούμαι ... και εγώ με αυτό το μέτρο ενοχλούμαι.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βρίσκουν μια μέση λύση. Γιατί πρέπει να ενοχληθεί κάποιος;
Το ότι ο εστιάτορας θα φοβάται μη διώξει κόσμο, αν έχει μαγαζί μη καπνιστών, δε μου λέει κάτι.... στο κάτω κάτω ας προσπαθήσει να τραβήξει τον κόσμο αλλιώς, με πολύ καλή ποιότητα ας πούμε.
Και ξαναλέω ... κάποιοι από μας θεωρούν χαλάρωση να πάνε σε ένα ωραίο μαγαζί, να φάνε ένα καλό φαγητό, να πιούν ένα ωραίο κρασί και να καπνίσουν το τσιγαράκι τους ή το πούρο τους. Έτσι χαλαρώνουμε βρε παιδί μου ... γιατί πρέπει να μου το κόψουν αυτό; Οι καπνιστές δηλαδή δεν έχουν δικαίωμα ... οκ

Η πλαστιγγα πρεπει να γειρει υπερ αυτου που δεν κανει κατι κακο. Στην συγκεκριμενη περιπτωση ο καπνιστης δεν ενοχλει τους μη καπνιστες, τους προκαλει προβληματα στην υγεια τους για τα οποια οι ιδιοι δεν εχουν επιλογη. Και ετσι, το κρατος αναγκαζεται να τους προστατεψει.

Οσον αφορα το γιατι δεν βρισκουν μια μεση λυση, δεν ξερω αν το γνωριζεις αλλα αυτη τη στιγμη η μεση λυση εφαρμοζεται! Δηλαδη, στα μαγαζια υπαρχουν (θεωρητικα μεν, αλλα βασει νομου ναι) τμηματα καπνιστων και μη καπνιστων. Που εχεις δει να εφαρμοζεται; Και σε αυτα που εφαρμοζεται, εχεις δει πουθενα παρεα καπνιστων και μη καπνιστων να καθεται σε τραπεζι οπου απαγορευεται να καπνιζεις; Τελος, σε αυτα ο καπνος που βρισκεται σε τραπεζι 3 μετρα μακρια σου, δεν σε επηρεαζει;

Επειδη λοιπον, μεση λυση δεν υπαρχει, οπως εχουν δειξει και τα υπολοιπα κρατη που εφαρμοζουν αναλογους νομους, για αυτο και επιβαλλεται αυτος, που ειναι ο ιδιος με αυτον που εχει επιβληθει σε Μεγ. Βρετανια, Ισπανια, ΗΠΑ, κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
ωχ μωρέ γίδι, το λες επειδή δεν καπνίζεις.

άλλο πράγμα είναι να έχεις μια άποψη και άλλο... επειδή οι άνθρωποι αναγκάζονται να το κάνουν να λες ότι δεν ξενερώνουν ΕΝΏ ΕΣΎ ΑΠΛA ΤΟΥΣ ΒΛΈΠΕΙΣ.

ας μη λέμε κι ότι να΄ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε με κατάλαβες.

Ξενερώνουν. Ξενέρωσαν κι εδώ, γκρίνιαξαν. Αλλα το ότι ξενερώνουν ΔΕΝ είναι λόγος να επιτραπεί το κάπνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
xexe

εγώ δεν πήρα καν θέση στο αν πρέπει να απαγορευτεί η όχι.

δεν είναι καθόλου εύκολο να συνηθίσεις αυτό που λες και μη λέμε ο,τι να`ναι.

και επειδή έχεις λίγο και το στυλάκι, "καπνιστές άρρωστα ανθρωπάκια", απλά cool.


άνθρωποι με αδυναμίες όπως όλοι μας είναι!.

μονο αυτό σχολίασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μωρέ εγώ cool είμαι. Sorry αν προσβάλλω τους καπνιστές, αν και θεωρώ το κάπνισμα κάτι πολύ άσχημο. Αντιδράω πιο έντονα γιατί δεν μπορώ να ακούω σαν επιχείρημα το ότι "και τι, θα πρέπει να βγαίνω στο κρύο?" :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top