Ανεξάρτητοι Έλληνες, το κόμμα του Π. Καμμένου

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Είναι σίγουρο ότι με αυτή την πολιτική δεν έχει νόημα καν η διαπραγμάτευση. Το δίκαιο των ομολόγων ναι μεν έχει μετατραπεί σε αγγλικό αλλά αν το δεις πρακτικά, για να ρευστοποιηθεί θα πρέπει να γίνει ένας μικρός πόλεμος εκτός και αν βάλουν χέρι κατευθείαν στον ελληνικό χρυσό που βρίσκεται σε αγγλικές και ελβετικές τράπεζες. Οποιαδήποτε στιγμή πεις, δεν μπορώ να σας πληρώσω τώρα ελάτε να τα βρούμε, αμέσως μετατοπίζεις το πρόβλημα σε αυτούς.

Αν παράλληλα πεις ότι αναγνωρίζω χρέη ύψους Χ, τότε θα πρέπει οι υπόλοιποι νομικά να αποδείξουν ότι 1) τα Υ χρέη υπάρχουν και 2) δεν είναι απεχθή. Το παγκόσμιο δίκαιο είναι υπεράνω οποιουδήποτε αγγλικού ή ελληνικού.

Όσο αναφορά την έκθεση στα τοξικά ελληνικά ομόλογα, το μόνο που έχει αλλάξει είναι ότι ένα μεγάλο μέρος έφυγε από την πλάτη των τραπεζών για τις πλάτες των Ευρωπαϊκών λαών, στο σύνολό τους. Το ίδιο συμβαίνει και θα συμβεί όχι μόνο με τα ελληνικά χρέη, αλλά και τα ισπανικά, και τα ιταλικά ακόμα και τα γερμανικά. Ζούμε την εποχή της τραπεζοκρατίας. Όλα γίνονται προς το συμφέρον τους μέχρι η φούσκα που τροφοδοτούν με αέρα κοπανιστό ξανά και ξανά, σκάσει μια και καλή.

Αυτή η εξέλιξη θα μας οδηγήσει νομοτελειακά σε έναν στημένο πόλεμο. Η διαφορά με άλλες εποχές είναι ότι η ανθρώπινη επικοινωνία και ομοψυχία είναι κατά πολύ πιο δυνατή, που σημαίνει ότι το κόλπο για να ξαναστηθεί θα απαιτήσει τεράστιους πόρους που ακόμα και όλοι οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο να ενωθούν μαζί, δεν έχουν να διαθέσουν.
Θα σου φέρω μόνο ένα παράδειγμα για το δίκαιο των ομολόγων:

Το σήριαλ με την επαπειλούμενη χρεοκοπία της χώρας, που ζήσαμε τον Μάρτιο, θα προβληθεί σε επανάληψη τον Μάιο, λόγω της εμπλοκής που έχει σημειωθεί στη διαδικασία «κουρέματος» ομολόγων που έχουν εκδοθεί σε ξένο δίκαιο.
Όσοι κάτοχοι ομολόγων ελληνικού δικαίου αρνήθηκαν το «κούρεμα», το υπέστησαν υποχρεωτικά, επειδή ενεργοποιήθηκαν οι ειδικές ρήτρες που εισήχθησαν εκ των υστέρων, με πρόσφατη, σχετική νομοθετική ρύθμιση.
Αυτή η ρύθμιση δεν έχει εφαρμογή, όμως, στα ομόλογα που έχουν εκδοθεί με βάση ξένο δίκαιο, αφού αυτά εκδόθηκαν εξαρχής με τις δικές τους ρήτρες. Αυτές προβλέπουν ότι, για να «κουρευτούν» τυχόν απρόθυμοι κάτοχοι ομολόγων, χρειάζεται να ψηφίσουν υπέρ του «κουρέματος» σε ειδικές συνελεύσεις τα δύο τρίτα ή τα τρία τέταρτα των πιστωτών. Φυσικά και αρνήθηκαν στηριζόμενοι στο ξένο δίκαιο που διέπει τα ομόλογα τους. Άρα πρέπει η Ελλάδα να πληρώσει σε αυτούς….7 δις.

Όχι μόνο σε αυτούς αλλά και πλέον ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ είναι εκτός ελληνικού δικαίου.

Και είμαι σίγουρος ότι θα αποτελέσει πρώτης τάξεως ευκαιρία στα χέρια ξένων πιστωτών και εγχώριων πολιτικών ώστε να τρομοκρατηθεί ο λαός εν όψει των εκλογών ή της αναβολής τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Διάβαστε το πρόγραμμα το Καμμένου.

-Δεν είναι κατά των αποκρατικοποιήσεων.
-Υποστηρίζει την ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση.
-Πλήρης κατάργηση του ασύλου.
-Καθορισμός μέγιστου ποσοστού μεταναστών - αυστηροποίηση διατάξεων του κώδικα Ιθαγένειας.
-Κατάργηση ΦΠΑ στην οικοδομή.
-Ενιαίο ΦΠΑ 15% για όλα τα προϊόντα ή υπηρεσίες σε όλη την επικράτεια (και νησιά) ( τώρα υπάρχουν οι συντελεστές, ο κανονικός 23%, ο μειωμένος 13% και ο υπερμειωμένος 6,5% και για τα νησιά ο κανονικός 16%, ο μειωμένος 9% και ο υπερμειωμένος 5%,)


Συμπέρασμα:
Οι αριστεροί είναι τόσο ηλίθιοι που αν και έχουν την πλειοψηφία του εκλογικού σώματος στο τέλος θα κυβερνά τη χώρα αποκλειστικά η δεξία (ΝΔ, ανεξάρτητοι έλληνες, λαος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Συμπέρασμα: Οι αριστεροί είναι τόσο ηλίθιοι που αν και έχουν την πλειοψηφία του εκλογικού σώματος στο τέλος θα κυβερνά τη χώρα αποκλειστικά η δεξία (ΝΔ, ανεξάρτητοι έλληνες, λαος).
Η αριστερά ποτέ δεν ήταν η πλειοψηφία στην Ελλάδα. Ιδεολογικοπολιτικά, η πίττα ήταν και είναι μοιρασμένη στα τρία. Αυτό που λείπει από την Ελλάδα είναι το κέντρο και εκεί στοχεύουν τα λεγόμενα «αστικά» κόμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δυο λεπτα ρε παιδια. Η αποφαση για να μπουμε στο ΔΝΤ δεν παρθηκε απο τον Παπανδρεου; Το πρωτο μνημονιο δεν υπογραφθηκε απο αυτον; Θεωρητικα δεν ειχε λαικη εντολη; Ή θυμαμαι κατι λαθος ;Αυτο που λες ισχυει απο Παπαδημο και μετα. Ετσι δεν ειναι;

Ναι για την δεύτερη ψηφοφορία μιλάω κυρίως, παρότι και στην πρώτη θεωρώ πως έπρεπε να γίνει δημοψήφισμα, αλλά ας πουμε οκ.

:lock: Ενδιαφέρουσα η οπτική σου οραλί :)

Δεν είναι απλώς η οπτική μου. Σου λέω τι ισχύει νομικά και με βάση το Σύνταγμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα δούμε από εδώ και πέρα τι θα κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θα δούμε από εδώ και πέρα τι θα κάνει...

:redface::redface::redface:: Αν ήμουν Δεξιός, θα ψήφιζα σίγουρα "Ανεξάρτητους Έλληνες"! Αλλά είμαι Αριστερός και έχω, δυστυχώς, πολλές "επιλογές, που καταλήγουν σε μία"! Γι' αυτό βασικά δηλώνω "φερέφωνο των Μ. Θεοδωράκη και Μ. Γλέζο"!!!;):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
:redface::redface::redface:: Αν ήμουν Δεξιός, θα ψήφιζα σίγουρα "Ανεξάρτητους Έλληνες"! Αλλά είμαι Αριστερός και έχω, δυστυχώς, πολλές "επιλογές, που καταλήγουν σε μία"! Γι' αυτό βασικά δηλώνω "φερέφωνο των Μ. Θεοδωράκη και Μ. Γλέζο"!!!;):whistle:
Νομίζω πως δεν έχει πλέον σημασία αν είμαστε αριστεροί ή δεξιοί. Και εγώ αριστερός είμαι αλλά αυτήν την στιγμή προέχει το έργο και όχι η ιδεολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Διάβαστε το πρόγραμμα το Καμμένου.

-Δεν είναι κατά των αποκρατικοποιήσεων.
-Υποστηρίζει την ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση.
-Πλήρης κατάργηση του ασύλου.
-Καθορισμός μέγιστου ποσοστού μεταναστών - αυστηροποίηση διατάξεων του κώδικα Ιθαγένειας.
-Κατάργηση ΦΠΑ στην οικοδομή.
-Ενιαίο ΦΠΑ 15% για όλα τα προϊόντα ή υπηρεσίες σε όλη την επικράτεια (και νησιά) ( τώρα υπάρχουν οι συντελεστές, ο κανονικός 23%, ο μειωμένος 13% και ο υπερμειωμένος 6,5% και για τα νησιά ο κανονικός 16%, ο μειωμένος 9% και ο υπερμειωμένος 5%,)


Συμπέρασμα:
Οι αριστεροί είναι τόσο ηλίθιοι που αν και έχουν την πλειοψηφία του εκλογικού σώματος στο τέλος θα κυβερνά τη χώρα αποκλειστικά η δεξία (ΝΔ, ανεξάρτητοι έλληνες, λαος).

τωρα να εμπιστευτω αυτα που λες ?
εχεις κανα λινκ να τα εχει ετσι πιο μαζεμενα ? οχι απο το blog σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τωρα να εμπιστευτω αυτα που λες ?
εχεις κανα λινκ να τα εχει ετσι πιο μαζεμενα ? οχι απο το blog σου!

Έδωσα link. Πάρε και διάβασε.

Το πρόγραμμα του καμμένου είναι πιο μνημόνιο και από το μνημόνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Έδωσα link. Πάρε και διάβασε.

Το πρόγραμμα του καμμένου είναι πιο μνημόνιο και από το μνημόνιο.

Καλά Φόκο επικοινωνείς? Καταλαβαίνεις τι λές?:confused:
Βλέπεις πουθενά κάτι για χαράτσια, μισθούς και συντάξεις?
Ή νομίζεις πως μόλις βγει ο Καμμένος θα σώσει τη χώρα ως δια μαγείας. Φυσικά και θα πάρει μέτρα αλλά πιο ελαφρά απότι κατάλαβα που θα πλήξουν λιγότερο τη μεσαία τάξη.
Δε ξέρω για εσάς, εμένα το ότι είναι αντιμνημονιακός και ότι είχε τα κότσια να ψηφίσει όχι στο μνημόνιο μου αρκούν για να τον ψηφίσω τη δεδομένη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλά Φόκο επικοινωνείς? Καταλαβαίνεις τι λές?:confused:
Βλέπεις πουθενά κάτι για χαράτσια, μισθούς και συντάξεις?
Ή νομίζεις πως μόλις βγει ο Καμμένος θα σώσει τη χώρα ως δια μαγείας. Φυσικά και θα πάρει μέτρα αλλά πιο ελαφρά απότι κατάλαβα που θα πλήξουν λιγότερο τη μεσαία τάξη.
Δε ξέρω για εσάς, εμένα το ότι είναι αντιμνημονιακός και ότι είχε τα κότσια να ψηφίσει όχι στο μνημόνιο μου αρκούν για να τον ψηφίσω τη δεδομένη στιγμή.
Μια ωραία ανάλυση του προγράμματος του καμμένου από τον Άδωνι. :)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μια ωραία ανάλυση του προγράμματος του καμμένου από τον Άδωνι. :)
https://www.youtube.com/watch?v=fBBPPL4gE1M

Αααα μάλιστα. Από πρόσωπο έγκυρο, έμπιστο και αξιαγάπητο. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αααα μάλιστα. Από πρόσωπο έγκυρο, έμπιστο και αξιαγάπητο. :look:

Αυτό το post το έγραψα πριν δω το videaki του Άδωνι. Ο Άδωνις απλώς εξηγεί μερικά άρθρα του μνημονίου που τα καθεστωτικά μέσα ούτε καν τα αναφέρανε. Το αν αυτά που λέει ισχύουν μπορείς να το επαληθεύσεις μόνη σου διαβάζοντας το πρόγραμμα το link του οποίου παράθεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Καλά Φόκο επικοινωνείς? Καταλαβαίνεις τι λές?:confused:
Βλέπεις πουθενά κάτι για χαράτσια, μισθούς και συντάξεις?
Ή νομίζεις πως μόλις βγει ο Καμμένος θα σώσει τη χώρα ως δια μαγείας. Φυσικά και θα πάρει μέτρα αλλά πιο ελαφρά απότι κατάλαβα που θα πλήξουν λιγότερο τη μεσαία τάξη.
Δε ξέρω για εσάς, εμένα το ότι είναι αντιμνημονιακός και ότι είχε τα κότσια να ψηφίσει όχι στο μνημόνιο μου αρκούν για να τον ψηφίσω τη δεδομένη στιγμή.

και το συριζα, το κκε, και η χρυση αυγη ειναι αντιμνημονιακοι!
οι 2 πρωτοι μαλιστα εχουν ψηφισει και οχι στ μνημονιο!
γιατι θα πας να ψηφσεις τον καμενο ? :P σοβαρη λογικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
και το συριζα, το κκε, και η χρυση αυγη ειναι αντιμνημονιακοι!
οι 2 πρωτοι μαλιστα εχουν ψηφισει και οχι στ μνημονιο!
γιατι θα πας να ψηφσεις τον καμενο ? :P σοβαρη λογικη!

Εχμ... γιατί έχω αλλεργία σε οτιδήποτε αριστερό και στους κακούς ανθρώπους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εχμ... γιατί έχω αλλεργία σε οτιδήποτε αριστερό και στους κακούς ανθρώπους. :P

.... πσσσσσσσσσ, καλα εε θα αρχισω να σε θαυμαζω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
και το συριζα, το κκε, και η χρυση αυγη ειναι αντιμνημονιακοι!
Το ΚΚΕ είναι αντιμνημονιακό αλλά η Παπαρήγα έχει μαλάκινση οπότε δεν είναι και ότι καλύτερο αυτήν την στιγμή.
Ο Τσίπρας δεν έχει πει ούτε μια φορά ότι δεν αναγνωρίζει το μνημόνιο. Ούτε μια μοναδική φορά (αν έχετε κανένα βίντεο που να το λέει καλώς, προσωπικά δεν τον έχω ακούσει). Όλες τις φορές που μιλάει, κάνει επίθεση στον εχθρό, λέει για τα αβάσταχτα μέτρα αλλά δεν αναφέρει πουθενά ότι πρέπει να καταργηθεί το μνημόνιο.
Όσον αφορά την ΧΑ δεν θα απαντήσω.
Το άλλο αντιμνημονιακό είναι το ΕΠΑΜ, γιατί το σνομπάρετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
To ΕΠΑΜ κίνημα δεν είναι;Θα κατέβει τελικά και στις εκλογές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Καζάκης είπε ότι αν δεν μπορέσει να συνεργαστεί με κανέναν θα κατέβει με το ΕΠΑΜ στις εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτό το post το έγραψα πριν δω το videaki του Άδωνι. Ο Άδωνις απλώς εξηγεί μερικά άρθρα του μνημονίου που τα καθεστωτικά μέσα ούτε καν τα αναφέρανε. Το αν αυτά που λέει ισχύουν μπορείς να το επαληθεύσεις μόνη σου διαβάζοντας το πρόγραμμα το link του οποίου παράθεσα.

Ο τυχοδιώκτης αριβίστας 'Αδωνης λέει μισές αλήθειες, άρα λέει ψέμματα. Σαφώς και δεν είναι όλα τα του μνημονίου καταστροφικά, γι' αυτό τα υποστηρίζει ο Καμμένος, όπως η άρση της μονμότητας των δημοσίων κοπρόσκυλων...ε υπαλλήλων ήθελα να πω συγνώμη...ή η νομοθετική άρση της αεργίας των συνδικαλιστών, αλλά υποστηρίζει και άλλα τόσα που είναι αντιμνημονιακά, έτσι ώστε κάνει μια ρεαλιστική ολοκληρωμένη πρόταση σύνθεσης. Αυτά που κάποιοι γράφαμε το καλοκαίρι που μας αποκαλούσανε οι πλατειάκηδες καθεστωτικόύς. Το πρόγραμμα των Ανεξάρτητων δείχνει ότι έχουν βρει τη χρυσή τομή, ούτε παράδοση άνευ όρων, ούτε λαικισμός δηλαδή. Με λίγη προσπάθεια και αν επιβιώσουν των επιθέσεων που τους κάνουν από τη μία οι καθεστωτικοί και από την άλλη το πεζοδρόμιο και παρακράτος και κάποιοι μεγαλοδημοσιογράφοι, μπορούν να εκφράσουν το νέο Κέντρο στην Ελλάδα. Μερικά από τα επιχειρήματα του 'Αδωνη είναι άστοχα, ειδικά εκεί που μιλάει για την περίπτωση Μανώλη αυτοαναιρείται. Σημασία δεν έχει τι ήταν ο Μανώλης, σημασία έχει τι προβλέπει το πρόγραμμα για τους Μανώληδες και κάθε συνδικαλιστή. Το αύριο έχει σημασία. Επίσης από πού φαίνεται ότι η ενίσχυση των Ανεξάρτητων οφελεί το ΠΑΣΟΚ ; Δηλαδή οτιδήποτε αποδυναμώνει τη ΝΔ είναι ΠΑΣΟΚ ; 'Ελεος με αυτούς τους πολιτικούς εκβιασμούς. Φοβάται ο 'Αδωνης λέει τους δημαγωγούς στην Ελλάδα. Συμφωνώ, οι δημαγωγοί δεν είναι καλοί. Μα αμέσως μετά μας λέει ότι το πρόγραμμα των Ανεξάρτητων δεν είναι δημαγωγικό. Αυτοαναιρείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top