Mystic River/Σκοτεινό Ποτάμι (2003)

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ταινία είναι αρκετά παλιά. Είναι βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Dennis Lehane, ο οποίος έγραψε και το Shutter Island το οποίο επίσης γυρίστηκε ταινία. Το ''Σκοτεινό Ποτάμι'' όπως είναι ο ελληνικός τίτλος κέρδισε δύο Όσκαρ : πρώτου και δεύτερου αντρικού για τους Sean Penn και Tim Robbins αντίστοιχα, ενώ ήταν υποψήφια και για άλλα τέσσερα Όσκαρ. Το καστ συμπληρώνει ο Kevin Bacon,ενώ τη σκηνοθεσία την ανέλαβε ο Clint Eastwood.

Οι τρεις πρωταγωνιστές, ο Τζίμι, ο Σον και ο Ντέιβ, γνωρίζονταν από παιδιά. Όμως μια μέρα κάποιοι άγνωστοι πήραν τον Ντέιβ και όταν εκείνος κατάφερε να επιστρέψει τίποτα δεν ήταν όπως πριν. Αρκετά χρόνια μετά, ο Τζίμι έχει ένα καφέ και μερικά χρόνια φυλακής στο ιστορικό του, ο Σον έχει γίνει ντετέκτιβ της αστυνομίας και ο Ντέιβ προσπαθεί να κρατήσει ζωντανό το γάμο του και να ξεφύγει από το παρελθόν του. Η μοίρα τους ενώνει ξανά όταν η κόρη του Τζίμι, η Κέιτι βρίσκεται δολοφονημένη σε ένα πάρκο. Η υπόθεση ανατίθεται στον Σον και σύντομα προκύπτει ότι ο Ντέιβ ήταν ίσως ένας από τους τελευταίους που την είδαν ζωντανοί. Έτσι, οι τύχες όλων περιπλέκονται ξανά και μυστικά του παρελθόντος βγαίνουν στην επιφάνεια...

Αυτή είναι σε γενικές γραμμές, νομίζω, η υπόθεση. Θυμήθηκα την ταινία με αφορμή το Shutter Island, αφού η ταινία αυτή μου κέντρισε το ενδιαφέρον και ήθελα να δω εάν και αυτή που είναι του ίδιου συγγραφέα είναι ανίστοιχα καλή. Προς το παρόν διαβάζω το βιβλίο το οποίο είναι αρκετά ενδιαφέρον.

Πάντως πρόκειται για μια αξιόλογη ταινία, με καλό καστ και σκηνοθεσία, ενώ η υπόθεση είναι ενδιαφέρουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ ΣΟΝ ΠΕΝ.


δε βλεπω αστυνομικες ταινιες γενικοτερα, αλλα αυτη ειναι τοπ.

10/10 και ειναι και λιγο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πολύ καλή ταινία. Έπρεπε να δείτε τον πατέρα μου πως τον αναστάτωσε όταν την είδαμε μαζί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πολύ καλή ταινία. Έπρεπε να δείτε τον πατέρα μου πως τον αναστάτωσε όταν την είδαμε μαζί :P
Φυσικό είναι. Καλά που το ανέφερες, να φροντίσω να μην τη δω με τον δικό μου. Αν και έχει διαβάσει το βιβλίο και ξέρει την υπόθεση... Πάντως είναι πράγματα που συμβαίνουν. Στα συν της ταινίας αυτό. Είναι καλό να θίγει κάποια τέτοια ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εξαιρετική ταινία και εξαιρετική ηθοποιία από τον Sean Penn, ειδικά τη στιγμή ανακαλύπτεται το πτώμα:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Μια εξαιρετική και ιδιαίτερη ''ιστγουντική'' ταινία ! Αυτό που προσωπικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν η ερμηνεία του Tim Robbins. Απο τα λίγα όσκαρ β'ανδρικού ρόλου που το άξιζαν πραγματικά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top