• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και σπαστική κολίτιδα

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Υποφέρω τους τελευταίους μήνες απο σπαστική κολίτιδα! Γίνομαι τουμπανο, σαν να είμαι 9 μηνων.
εχω ακούσει οτι και αυτο είναι κληρονομικό, και η μητέρα μου εχει...
Με πειράζουν αρκετά φαγητά τα οποία δεν έχω εντοπίσει ακόμα, ξερω μονο την φλουδα της ντομάτας, και τα πιπέρια...
Απο κει και πέρα εχω πλήρη αγνοια, τρωω οτι γουσταρω και μετα ας υποφερω...
Δεν μπορω να καταπιεστω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παιδια θελω τη γνωμη σας γιατι αρχισα να αγχωνομαι. πεμπτη βραδυ ημουν σ'ενα σπιτι και φαγαμε τοστ με γαλοπουλα, τυρι που πηρα εγω αρα ηταν οκ φρεσκα και ντοματα απο εκει που μου φανηκε αρκετα ωριμη και δεν ξερω και αν ηταν και χαλασμενη. η φιλη μου ηταν και αρρωστη με ιωση.

την αλλη μερα το μεσημερι κανω μπανιο, τρωω κατι απο ψησταρια, πινω ενα χυμο πορτοκαλι (οχι φρεσκο) και παω δουλεια. με το που καθομαι με επιασε ενας πονος στα εντερα σε σημειο που δεν μπορουσα να αναπνευσω. με χιλια ζορια καταφερα να βαλω ασκησεις στα παιδια και εφυγα αναβαλλοντας και ολα τα μαθηματα. ηρθα σπιτι διαρροια. ξαπλωσα, πηρα ενα buscopan το οποιο παντα μου δινει ο γιατρος για τα εντερα μου και τσαι. το βραδυ ρυζι σκετο αλλα με ενοχλησεις παλι.

το πρωι την αλλη μερα παλι τα ιδια. διαρροια και μετα ολη μερα ενοχλησεις και αδιαθεσια. συνεχισα τα φαρμακα και το ρυζι. σημερα το ιδιο και το μεσημερι πηγα να φαω δυο μπουκιες κοτοπουλο και παλι διαρροια με το που εφαγα και ως τωρα εχω ενοχλησεις στα εντερα.

τι στο καλο απο ολα ειναι? θα τρελλαθω. η ντοματα? κρυολογημα? κατι στο φαι? ολα μαζι? :worry: δυο μερες τωρα πινω το φαρμακο τρεις φορες τη μερα. μηπως θελει τις μερες του να περασει? φυσικα αν συνεχισει και αυριο θα παω γιατρο αλλα με ψιλοαγχωσε η ολη κατασταση που δεν βλεπω βελτιωση και που συνεχιζουν οι διαρροιες. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
παιδια θελω τη γνωμη σας γιατι αρχισα να αγχωνομαι. πεμπτη βραδυ ημουν σ'ενα σπιτι και φαγαμε τοστ με γαλοπουλα, τυρι που πηρα εγω αρα ηταν οκ φρεσκα και ντοματα απο εκει που μου φανηκε αρκετα ωριμη και δεν ξερω και αν ηταν και χαλασμενη. η φιλη μου ηταν και αρρωστη με ιωση.

την αλλη μερα το μεσημερι κανω μπανιο, τρωω κατι απο ψησταρια, πινω ενα χυμο πορτοκαλι (οχι φρεσκο) και παω δουλεια. με το που καθομαι με επιασε ενας πονος στα εντερα σε σημειο που δεν μπορουσα να αναπνευσω. με χιλια ζορια καταφερα να βαλω ασκησεις στα παιδια και εφυγα αναβαλλοντας και ολα τα μαθηματα. ηρθα σπιτι διαρροια. ξαπλωσα, πηρα ενα buscopan το οποιο παντα μου δινει ο γιατρος για τα εντερα μου και τσαι. το βραδυ ρυζι σκετο αλλα με ενοχλησεις παλι.

το πρωι την αλλη μερα παλι τα ιδια. διαρροια και μετα ολη μερα ενοχλησεις και αδιαθεσια. συνεχισα τα φαρμακα και το ρυζι. σημερα το ιδιο και το μεσημερι πηγα να φαω δυο μπουκιες κοτοπουλο και παλι διαρροια με το που εφαγα και ως τωρα εχω ενοχλησεις στα εντερα.

τι στο καλο απο ολα ειναι? θα τρελλαθω. η ντοματα? κρυολογημα? κατι στο φαι? ολα μαζι? :worry: δυο μερες τωρα πινω το φαρμακο τρεις φορες τη μερα. μηπως θελει τις μερες του να περασει? φυσικα αν συνεχισει και αυριο θα παω γιατρο αλλα με ψιλοαγχωσε η ολη κατασταση που δεν βλεπω βελτιωση και που συνεχιζουν οι διαρροιες. :worry:


To ίδιο ακριβώς κι εγώ από την Πέμπτη. Ανοιχτόχρωμο νερό all the way!:P


ΥΓ: Εγώ πίνω Ercefuryl για την αντισηψία του εντέρου (οξέα από τη διάρροια). Ρώτα το φαρμακοποιό σου για σχετική αγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
τι σου ειπε βαλ μου οτι μπορει να ειναι? :worry: δυστυχως εδω δεν εχουμε τα ιδια φαρμακα, ισως να εννοεις κατι σαν το imodium που ειναι για να την σταματησει και μπορεις να πιεις και μεχρι τρια ας πουμε απανωτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Βρε αφήστε το έντερο σας ήσυχο. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Εχω και εγω μεγαλη ευαισθησια στο εντερο..:redface:
Εχω ομως σωθει με το Bio-colon.Δεν ειναι φαρμακο οπως το ιμοντιουμ.Περιεχει βιολογικως ενεργα γαλακτικα βακτηρια κλπ..
Ειναι για την αμεση ανακουφιση απο τη διαρροια και την ενισχυση της εντερικης χλωριδας.Πριν τα δοκιμασω ελεγα...σιγα..αποκλειεται να κανουν τιποτα.Και ομως...επαιρνα ενα πριν απο καθε γευμα....και διαρροια γιοκ....την ιδια μερα κιολας!!
Βεβαια ρωτα και τον γιατριο ή φαρμακιοποιο..αλλα απο οτι εχω καταλαβει ειναι ακινδυνο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
τι σου ειπε βαλ μου οτι μπορει να ειναι? :worry: δυστυχως εδω δεν εχουμε τα ιδια φαρμακα, ισως να εννοεις κατι σαν το imodium που ειναι για να την σταματησει και μπορεις να πιεις και μεχρι τρια ας πουμε απανωτα?

Δε χρειάστηκε να μου πει κάτι. Λόγω σογιού, ξέρω πάνω κάτω τι να κάνω.:P

Το Immodium απλά σε στουμπώνει νομίζω. Το άλλο κάνει και αντισηψία. Ρώτα κάποιον ειδικό εκεί να σε συμβουλέψει και μη τα περιμένεις από μένα στο ιντερνετ. Δε θα ξέρει ο εκεί φαρμακοποιός ποιό σκεύασμα περιέχει την nifuroxazide του Ercefuryl νομίζεις;;)

Βρε αφήστε το έντερο σας ήσυχο. :clapup:

Δυστυχώς το έντερό μου δε συμφωνεί μαζί σου! Εγώ καλά το έχω αφήσει ήσυχο και δεν του βάζω πράγματα μέσα (λάμπες, τσιμούχες, ζαρντινιέρες, κλου-κλου, μπουλντόζες κατερπίλλαρ). Μόνο αυτό ξέρει να βγάζει πράγματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
πουπη μου εσυ ομως το ειχες χρονιο το προβλημα? εγω εχω σπαστικη κολιτιδα και δεν εχω τετοια συμπτωματα.
τωρα αυτες τις δυο μερες δεν ξερω τι εγινε. γιαυτο αναρωτιεμαι αν ειναι κρυωμα ή κατι που εφαγα.

βασικα αυτο το πραγμα το επαθα πρωτη φορα πριν κατι χρονια οταν αρρωστησα με γαστρεντεριτιδα και επειδη δεν ηξερα τι ηταν γιατι δεν το ειχα ξαναπαθει μεσα σε λιγες ωρες εξαντληθηκα απο τους εμετους και τις διαρροιες. πηγα γιατρο σε χαλια κατασταση και δυστυχως το λεω μετα μεγαλης μου λυπης ο γιατρος στην προσπαθεια του να εισαχθω στην κλινικη που ηταν μελος, την ωρα που με εξεταζε αρχισε να λεει δυνατα, παναγια μου εχεις μπει σε αφυδατωση και εχεις ταχυπαλμιες και πρεπει να εισαχθεις επειγοντως και εγω να τρεχω στις τουαλετες και αυτος να με ρωταει αν θα παω σιγουρα στην κλινικη για να τους παρει τηλεφωνο. :mad:

πηγα τι να εκανα και η νοσοκομα, καλη η καημενη αλλα δεν ειχε ιδεα απο ελληνικα ουτε πολλα αγγλικα. μου εβαλαν ορρο και ενεσεις και εμεινα ενα βραδυ. ηθελε να μεινω και την αλλη μερα αλλα εγω δεν μπορω να μενω σε κλινικες. απο τοτε δυστυχως μου εμεινε φοβος απο την αντιδραση του και οταν παθαινω τα ιδια συμπτωματα πανικοβαλλομαι και παω κατευθειαν νοσοκομειο με αποτελεσμα να ταλαιπωρουμαι και ψυχολογικα και σωματικα. την παρασκευη ας πουμε ειχα πανικοβληθει οτι θα παθω τα ιδια και δεν μπορω να σας περιγραψω τον φοβο. ευτυχως δεν ειχα εμετους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Το άλλο κάνει και αντισηψία. Ρώτα κάποιον ειδικό εκεί να σε συμβουλέψει και μη τα περιμένεις από μένα στο ιντερνετ. Δε θα ξέρει ο εκεί φαρμακοποιός ποιό σκεύασμα περιέχει την nifuroxazide του Ercefuryl νομίζεις;;)

οχι μωρε θα παω αυριο γιατρο, απλα εχω αγχωθει και ειπα να σας ρωτησω και σας γιατι τι να μου πουν και οι δικοι μου οι καημενοι. :/: ευχαριστω παντως βαλ μου:hug: θα ρωτησω τον γιατρο για αυτο που μου ειπες μηπως το εχουμε και μεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
οχι μωρε θα παω αυριο γιατρο, απλα εχω αγχωθει και ειπα να σας ρωτησω και σας γιατι τι να μου πουν και οι δικοι μου οι καημενοι. :/: ευχαριστω παντως βαλ μου:hug: θα ρωτησω τον γιατρο για αυτο που μου ειπες μηπως το εχουμε και μεις.

Μη μ' ευχαριστείς. Να είσαι καλά θέλω και να μην αγχώνεσαι γιατί θα τα κάνεις επάνω σου στο τέλος. Εγώ όποτε αγχώνομαι κοντεύω να γεννήσω το άντερο.:P


ΥΓ: Πόσο μου λείπουν οι εποχές που γένναγα μπετοκολώνες και έφτιαχνα τέτοια θέματα στο στέκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από moonlight;2546244[QUOTE:
]πουπη μου εσυ ομως το ειχες χρονιο το προβλημα? εγω εχω σπαστικη κολιτιδα και δεν εχω τετοια συμπτωματα.
τωρα αυτες τις δυο μερες δεν ξερω τι εγινε. γιαυτο αναρωτιεμαι αν ειναι κρυωμα ή κατι που εφαγα.


Ακου..εδω και πολλα χρονια το εχω..και εγω..σπαστικη κολλιτιδα.Ειναι κληρονομικο απο τη μανα μου.Αλλα με πιανει εντελως ξαφνικα...πχ μετα απο μια μελιτζανα που μπορει να εφαγα....και πριν τα bio-colon...εκανα υποτιθεται διαιτα σωστη..με πατατες,ρυζια κλπ...αλλα τιποτα..ή μολις ετρωγα λαχανικα..παλι νερο...μιλαμε για νερο ομως..:eek:
Με αυτα τα χαπια σου λεω σωθηκα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sobain

Νεοφερμένος

Ο sobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά...εγώ είμαι 18 και έχω πάει σε πόσους γαστρεντερολόγους και όλοι μου λένε ότι δεν έχω τίποτα....κατά τα άλλα έχω φούσκωμα από το πρωί χωρίς να έχω φάει κάτι και δεν πάω σωστά στην τουαλέτα...τα πάντα με πειράζουν από το ποτό μέχρι πολλές τροφές....πχ μπορεί να πάω μια φορά με διάρροια και την άλλη κανονικά και αυτό να γίνει 5-6 φορές τη μέρα...πλέον δεν μπορώ να βγω καν από το σπίτι..έπαιρνα τα immodium αλλά μόνο για ταξίδια γιατί μετά στούμπωνα...δεν ξέρω πλέον τι να κάνω...οι περισσότεροι λένε ότι είναι από το άγχος και όταν το ακούω αυτό τρελαίνομαι..αλλά επειδή θα φτάσουν 2 τα χρόνια που το έχω και δεν αντέχω άλλο, έχω πχ τον φόβο μην με πιάσει τίποτα έξω γιατί το έχω πάθει κι αυτό πολλές φορές λέω να πάω και σε ένα ψυχολόγο...κι αυτό όχι γιατί μου αρέσει η ιδέα αλλά γιατί έχω φτάσει στο σημείο να με παρακαλάνε για καφέ και να μην πηγαίνω..είναι άθλιο συναίσθημα...αν έχετε κάποια άλλη ιδέα παιδιά είναι ευπρόσδεκτη γιατί η κατάσταση είναι χάλια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

φεγγαροντυμένη

Νεοφερμένος

Η φεγγαροντυμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας! Σκεφτηκα να γραψω το προβλημα μου εδω γιατι ντρεπομαι να απευθυνθω σε καποιον προσωπο με προσωπο :redface:
Εδω και 1-2 εβδομαδες νιωθω ενα φουσκωμα που ξεκιναει απο το πρωινο και οσο περναει η μερα μεγαλωνει. Το πρωι η κοιλια μου ειναι πλακα και μετα ξανα φουσκωνει!! Ενω θελω να παω στην τουαλετα δεν μπορω (καθομαι καθομαι......και τιποτα)..
Επισης ειδα στο χαρτι υγειας λιγο αιμα αλλα οχι εντονο χρωμα, καπως νερομενο :eek: )
Το εψαξα στο ιντερνετ και εγραφαν ολοι αιμα στα κοπρανα ετσι σκεφτηκα να δω και ειδα, λιγο αιμα ομως :redface:(δεν ηταν πολυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Χαιρετώ την πάσχουσα ομήγυρη! Φαίνεται πως το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου έχει γίνει μία από τις ασθένειες της εποχής. Προσωπικά το έχω εδώ και μία 10ετία. Δοκίμασα όλες τις προαναφερθείσες μεθόδους, οι οποίες μου προσέφεραν στιγμιαία μόνο ανακούφιση. Η σχέση μου με την τουαλέτα είναι σχέση ζωής.
Γενική διαπίστωση είναι πως ο κυριότερος και πιό επιβαρυντικός παράγοντας είναι το άγχος. Προσπαθώ να ρυθμίζω τη ζωή μου ώστε να αγχώνομαι όλο και λιγότερο. Τελευταία ξεκίνησα γιόγκα και τάι-τσι. Τελικά είναι θέμα αντίληψης και στάσης ζωής...

Μια που το θέμα μετράει 4 χρόνια παρουσίας στο φόρουμ, καλό θα ήταν να μας ενημερώσουν όσοι έχουν κατά καιρούς συμμετάσχει σε αυτό εάν αντιμετώπισαν τελικά το πρόβλημά τους και με ποιούς τρόπους.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacie1990

Νεοφερμένος

Η stacie1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια αφηστε τα δηθεν φαρμακα που σας δινουν και τις ομοιοπαθητικες κτλ...η λυση ειναι μια και το καταλαβα προσφατα!
πηγαινετε σε ενα μαγαζι με βιολογικα προιοντα και παρτε μαραθοσπορο..φτιαξτε αυτο το τσαι και θα ηρεμησετε απο τυμπανισμους και ενοχλησεις στο στομαχι...αν θελετε ψαξτε το και στο google για να δειτε οτι οντως βοηθαει..εγω πλεον πινω ενα το πρωι και ενα μετα το μεσημεριανο και εχω βρει την υγεια μου!! και ειχα τεραστιο προβλημα εδω και χρονια...και επισησ εψαξα και βρηκα οτι υπαρχουν και καψουλες μαραθοσπορου..δεν γινετε να πινουμε συνεχεια τσαι..πειτε οτι παμε διακοπες..θα εχουμε μαζι το τσαι????!!
δοκιμαστε το και πειτε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacie1990

Νεοφερμένος

Η stacie1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το αίμα που είδες μάλλον είναι γιατί δυσκολεύεσαι να ενεργηθείς...ή μπορεί να είναι και αιμοροίδες...δεν είναι κάτι σοβαρό..εκτός αν σου συμβαίνει συνέχεια...τότε καλό θα ήταν να το πεις σε κάποιο γιατρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Σκεφτηκα να γραψω το προβλημα μου εδω γιατι ντρεπομαι να απευθυνθω σε καποιον προσωπο με προσωπο :redface:
Εδω και 1-2 εβδομαδες νιωθω ενα φουσκωμα που ξεκιναει απο το πρωινο και οσο περναει η μερα μεγαλωνει. Το πρωι η κοιλια μου ειναι πλακα και μετα ξανα φουσκωνει!! Ενω θελω να παω στην τουαλετα δεν μπορω (καθομαι καθομαι......και τιποτα)..
Επισης ειδα στο χαρτι υγειας λιγο αιμα αλλα οχι εντονο χρωμα, καπως νερομενο :eek: )
Το εψαξα στο ιντερνετ και εγραφαν ολοι αιμα στα κοπρανα ετσι σκεφτηκα να δω και ειδα, λιγο αιμα ομως :redface:(δεν ηταν πολυ)

Το αίμα είναι καθαρό κόκκινο? Έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kastanaki

Νεοφερμένος

Η kastanaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν το αίμα είναι το έντονο,καθαρό τότε είναι αιμορροϊδες.μην ανησυχείς.Για το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου,δυσκοιλιότητα,σπαστική κολίτιδα κλπ. ο χυμός αλόης βέρα είναι η λύση!ξέρω προσωπικά αρκετές περιπτώσεις ανθρώπων που πίνοντας το χυμό αυτό,ηρέμησαν και βρήκαν την υγεία τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αφροξιλανθη

Νεοφερμένος

Η αφροξιλανθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
παιδια γειας!!!κ εγω το τελευταιο καιρο υποφερω απο το ΣΕΕ. βεβαια ειδα απο τις ιστοριες σας οτι υπαρχουν κ χειροτερα. εγω ευτυχως δεν εχω τοσο εντονη διαρροια απλα εντονο πονο χαμηλα στη κοιλια σαν κοψιμο κ θελω να απω αμεσως στη τουαλετα αλλα δεν κανω εντονη διαρροια μια ενδιαμεση κατασταση!!! απο την εμπειρια μου εχω να σας πω πως περα απο την διατροφη που επιδεινωνει το προβλημα το χειροτερο ειναι το αγχος!!!οταν ειμαι ηρεμη κ καλα δεν εχω προβλημα. αμα αγχωθω ομως την επομενη μερα υποφερω!!! κ επισης εγω ευτυχως δεν εχω θεμα να βγω εξω!!ισα ισα που με κανει να το ξεχναω κ να νιωθω καλυτερα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
απο την εμπειρια μου εχω να σας πω πως περα απο την διατροφη που επιδεινωνει το προβλημα το χειροτερο ειναι το αγχος!!!οταν ειμαι ηρεμη κ καλα δεν εχω προβλημα. αμα αγχωθω ομως την επομενη μερα υποφερω!!! κ επισης εγω ευτυχως δεν εχω θεμα να βγω εξω!!ισα ισα που με κανει να το ξεχναω κ να νιωθω καλυτερα!!!:)

Καλά το έθεσες, Αφρό. Το άγχος αναστατώνει τον οργανισμό. Ειδικά εάν εξελιχθεί σε χρόνιο στρες, προκαλεί βλάβες ακόμα και σε υγιείς οργανισμούς. Το ΣΕΕ σίγουρα μας δυσκολεύει τη ζωή και επιδεινώνει το άγχος που ήδη υπάρχει, προκαλώντας έτσι ένα φαύλο κύκλο.
Αυτό που χρειάζεται είναι να ρυθμίσουμε την καθημερινότητά μας ώστε να μην αποκλείουμε τον εαυτό μας από δραστηριότητες που μας ευχαριστούν. Προσωπικά το έχω καταφέρει σε μεγάλο βαθμό. Οταν βγαίνω για φαγητό προσέχω ιδιαίτερα τι παραγγέλνω, στα μεγάλα ταξίδια φροντίζω να προγραμματίζω συχνές στάσεις κ.λ.π. Οι φίλοι γνωρίζουν το πρόβλημά μου, οπότε δε νιώθω άσχημα απέναντί τους.
Η μόνη περίπτωση που νιώθω άβολα είναι κατά τη διάρκεια του σεξ. Δεν είναι και ότι καλύτερο να διακόπτει κανείς το ερωτικό παιχνίδι κάθε τόσο και να τρέχει στην τουαλέτα. Ασε που υπάρχει και ο κίνδυνος ατυχημάτων...:( Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό. Εδώ είναι που η κατανόηση της/του ερωτικού συντρόφου παίζει μεγάλο ρόλο
Τελικά, όλα αντιμετωπίζονται. Ψυχραιμία, χιούμορ και θετική διάθεση και όλα θα πάνε καλά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top