• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Aπλά έχω δει ότι και σε άλλες εγχειρίσεις πχ βάφουν με το μαρκαδοράκι που θα γίνουν οι τομές και δεν νομίζω να τρέχουν οι ουσίες να μπουν μέσα, να τις πασαλείβει ο γιατρός και να μπαίνουν μέσα ή κάτι τέτοιο. Πάντως ακόμα και να με ξεβαψαν, δεν έκαναν καθόλου καλή δουλειά γιατί ήμουν μες την μουτζούρα μετά.
Οι ενοχλήσεις που έχω είναι ότι είμαι μόνιμα λες και μου περνάει ένα κρύωμα. Ακόμα βάζω ορό που και που, ρουφάω/φυσάω τη μύτη πολλές φορές την ημέρα, κλπ. Δεν νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω όμως και μετα από τόσο καιρό το συνήθισα και μ' αρέσει κάπως τώρα. Θα με παραξένευε αν ξαφνικά γινόμουν όπως πριν.
Οπως και το πρήξιμο δεν μπορεί να μείνει για πάντα, απλά θα φεύγει πολύ αργά σε μένα. Βάζω από τώρα ότι του χρόνου θα είμαι όπως οι περισσότεροι στο 12μηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Aπλά έχω δει ότι και σε άλλες εγχειρίσεις πχ βάφουν με το μαρκαδοράκι που θα γίνουν οι τομές και δεν νομίζω να τρέχουν οι ουσίες να μπουν μέσα, να τις πασαλείβει ο γιατρός και να μπαίνουν μέσα ή κάτι τέτοιο. Πάντως ακόμα και να με ξεβαψαν, δεν έκαναν καθόλου καλή δουλειά γιατί ήμουν μες την μουτζούρα μετά.
Οι ενοχλήσεις που έχω είναι ότι είμαι μόνιμα λες και μου περνάει ένα κρύωμα. Ακόμα βάζω ορό που και που, ρουφάω/φυσάω τη μύτη πολλές φορές την ημέρα, κλπ. Δεν νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω όμως και μετα από τόσο καιρό το συνήθισα και μ' αρέσει κάπως τώρα. Θα με παραξένευε αν ξαφνικά γινόμουν όπως πριν.
Οπως και το πρήξιμο δεν μπορεί να μείνει για πάντα, απλά θα φεύγει πολύ αργά σε μένα. Βάζω από τώρα ότι του χρόνου θα είμαι όπως οι περισσότεροι στο 12μηνο.

christinelle επειδη ειπες κατι για αλλεργια...αυτη την αισθηση του κρυολογηματος, την εχεις συνεχομενα απο τοτε που εγινε η εγχειρηση? η εγινες καλα, αλλα σου εμφανιζεται κατα καιρους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Την αίσθηση του κρυώματος την έχω συνέχεια, πέρα από δύο φορές που αρρώστησα κανονικά και ήμουν χειρότερα. Αυτό το σαν αλλεργικό μου κράτησε δύο μέρες, τότε που το είχα πει. Τώρα είναι πάλι στα "φυσιολογικά" του. Αλλά πάει και με τις μέρες, σήμερα ας πούμε είναι πολύ μειωμένο σε σχέση με χτες, αλλά δεν νομίζω να μείνει γιατί έτσι κάνει πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Την αίσθηση του κρυώματος την έχω συνέχεια, πέρα από δύο φορές που αρρώστησα κανονικά και ήμουν χειρότερα. Αυτό το σαν αλλεργικό μου κράτησε δύο μέρες, τότε που το είχα πει. Τώρα είναι πάλι στα "φυσιολογικά" του. Αλλά πάει και με τις μέρες, σήμερα ας πούμε είναι πολύ μειωμένο σε σχέση με χτες, αλλά δεν νομίζω να μείνει γιατί έτσι κάνει πάντα.

κανεις κανονικα τα follow up με τον γιατρο? πηγαινεις να σε βλεπει δλδ κατα διαστηματα?
τι λεει για τα συμπτωματα? ειναι στα πλαισια της αναρρωσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν έχει follow up, όποτε νομίζεις πας. Ειδικά μετά το χρόνο, θεωρητικά δεν ξαναπας. Γενικά ο γιατρός δεν λέει πολλά, το βασικό είναι "περίμενε". Αλλά και το λογικό είναι ότι δεν μπορεί να κρατήσει για πάντα αυτό, οπότε δεν πανικοβάλλομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

new life

Νεοφερμένος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
:confused: και εμπνεει δλδ ενας γιατρος που μιλαει ενα λεπτο για τη μυτη κ ολη την υπολοιπη ωρα για ασχετα θεματα?
εσένα ο γιατρός σου πόση ώρα κουβέντιασε μαζί σου??σε άκουσε με προσοχή σε ό,τι κι αν τον ρώτησες για τη μύτη κ σου απάντησε σε όλα??το 1ο ραντεβού κράτησε ώρα??πάντως, δε θα μου άρεσε εμένα ο γιατρός μου να μου μιλήσει ένα λεπτό μόνο για τη μύτη κ ύστερα τέλος...ειδικά, αν θα έχω πραγματοποιήσει κ ολόκληρο ταξίδι από επαρχία αποκλειστικά κ μόνο γι΄αυτό το λόγο!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmmm11

Νεοφερμένος

Η mmmm11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
εσένα ο γιατρός σου πόση ώρα κουβέντιασε μαζί σου??σε άκουσε με προσοχή σε ό,τι κι αν τον ρώτησες για τη μύτη κ σου απάντησε σε όλα??το 1ο ραντεβού κράτησε ώρα??πάντως, δε θα μου άρεσε εμένα ο γιατρός μου να μου μιλήσει ένα λεπτό μόνο για τη μύτη κ ύστερα τέλος...ειδικά, αν θα έχω πραγματοποιήσει κ ολόκληρο ταξίδι από επαρχία αποκλειστικά κ μόνο γι΄αυτό το λόγο!!!!!!!

θα συμφωνήσω... αν την ενέπνευσε όμως, αυτό έχει σημασία... και αυτό πρέπει να κοιτάξουμε και μεις...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εμένα πάντως με ενδιαφέρει η δουλειά του γιατρού, όχι το μπλα μπλα του. Αν πιστεύω ότι θα μου κάνει καλή δουλειά, δεν πα να με βρίσει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magdalo

Νεοφερμένος

Η Magdalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Ξερει κανεις εγκυρα τι γινεται με την αδεια απο τη δουλεια σου αν κανεις πλαστικη σε ιδιωτικη κλινικη? Στη δικαιολογει το ΙΚΑ? Και δεν εννοω να παρεις λεφτα πισω, απλα να σου δικαιολογησει τις 2 εβδομαδες περιπου αδεια που θα χρειαστεις. Αν γινεται αυτο ποια ειναι η διαδικασια? Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Mια εβδομάδα άδεια χρειάζεσαι, αν και τώρα έτσι όπως τα έχουν κάνει με τα ταμεία τρέχα γύρευε πως το κάνεις. :P
Εμένα πάντως με πίστεψαν και χωρίς χαρτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
εσένα ο γιατρός σου πόση ώρα κουβέντιασε μαζί σου??σε άκουσε με προσοχή σε ό,τι κι αν τον ρώτησες για τη μύτη κ σου απάντησε σε όλα??το 1ο ραντεβού κράτησε ώρα??πάντως, δε θα μου άρεσε εμένα ο γιατρός μου να μου μιλήσει ένα λεπτό μόνο για τη μύτη κ ύστερα τέλος...ειδικά, αν θα έχω πραγματοποιήσει κ ολόκληρο ταξίδι από επαρχία αποκλειστικά κ μόνο γι΄αυτό το λόγο!!!!!!!

στο πρωτο ραντεβου, οχι δεν ειχα αφθονο χρονο. το πολυ 20 λεπτα ειναι η πρωτη επισκεψη. ομως οσο χρονο μου διεθεσε, συζηταγαμε για τη μυτη, δε λεγαμε ανεκδοτα να περασει η ωρα :confused:

αν ερθεις απο επαρχια, σε οποιον γιατρο κ να πας, να το πεις αυτο, ωστε να εχεις περισσοτερο χρονο.
βεβαια, αν πας σε καποιον απο αυτους που λεμε "μεγαλογιατρους", δε θα εχεις απεριοριστο χρονο, απο οπου κ αν ερχεσαι.. για να σε κρατησει ενας γιατρος στο γραφειο του με τις ωρες κ να συζητατε για καθε λεπτομερια, πρεπει να ειναι ενας γιατρος που εχει εσενα μεσα κ αλλους 2 απ'εξω. οταν πας σε γιατρο που εξω περιμενουν 20 ατομα, δε γινεται αυτο δυστυχως.
εγω λεπτομερεις συζητησεις, απολαμβανω οταν παω στον ωρλ μου. γιατι ο ανθρωπος εχει ενα ιατρειο σε ενα προαστειο της αττικης κ εχει κ 5 ραντεβου τη μερα...κ αν παω και νωρις ειμαι μονη μου εκει..οποτε συζηταμε με τις ωρες. μεχρι κ βιβλια κατεβαζε μια φορα κ μου εδειχνε εικονες για το τι ακριβως ειναι οι κογχες κ που ειναι κ τι κανουν κ τι επιπλοκες μπορει να εχει η επεμβαση εκει κτλ...αυτα τα προνομια δυστυχως δεν τα εχεις με τους μεγαλους.

αν εχεις αποριες σχετικα με την επεμβαση, πηγαινε σε εναν ωρλ στην πολη σου, ενημερωσου καλα, κρατα κ σημειωσεις αν χρειαστει, ωστε οταν ερθεις αθηνα να δεις τον χειρουργο, να εχεις συγκεκριμενα θεματα να θεσεις, ωστε να μη σπαταλαται η ωρα σε αποριες ανευ σημασιας.
γενικα, οσο καλυτερα οργανωθεις κ ενημερωθεις εσυ προεγχειρητικα, τοσο πιο ανωδυνο θα ειναι.
εγω θυμαμαι, στο πρωτο ραντεβου, πηγα χωρις να εχω κανει homework...κ με ρωταγε "εχεις αλλη απορια?"..κ εγω τα ειχα ψιλοχασει, δεν ηξερα τι να ρωτησω, απο που να αρχισω, να πω για το αισθητικο? για το λειτουργικο? ηταν τοσα πολλα κ ολα ανακατεμενα στο κεφαλι μου....κ τελικα το αποτελεσμα ηταν να μη μιλαω σχεδον καθολου....
στο δευτερο ραντεβου ομως, πηγα ακρως προετοιμασμενη κ ενημερωμενη. με το βιβλιο στο χερι κ σημειωσεις! ηξερα ακριβως τι θελω να μαθω κ τι να ρωτησω. κ αυτο διευκολυνε πολυ τη συζητηση.

Δεν έχει follow up, όποτε νομίζεις πας. Ειδικά μετά το χρόνο, θεωρητικά δεν ξαναπας. Γενικά ο γιατρός δεν λέει πολλά, το βασικό είναι "περίμενε". Αλλά και το λογικό είναι ότι δεν μπορεί να κρατήσει για πάντα αυτό, οπότε δεν πανικοβάλλομαι.
πας οποτε νομιζεις, εννοειται, γι αυτο λεω, αν εχεις παει καθολου. κ αν εχεις παει κ ο γιατρος δεν ειπε τιποτα πλην του "περινεμε", μπορεις να πας σ'εναν ΩΡΛ να σε δει, οχι για να σε πανικοβαλλει φυσικα, αλλα για να ξερεις τι γινεται κ ποτε να περιμενεις βελτιωση.
κακα τα ψεματα, το "περιμενε" σκετο, χωρις μια εξηγηση περι του γινεται μεσα στη μυτη και σε ποια φαση βρισκεται η επουλωση, δε βοηθαει κ πολυ την ψυχολογια του ασθενη. christinelle εγω στη θεση σου θα εκανα μια επισκεψη σ'εναν ωρλ να μου ριξει μια ματια στη μυτη. καθαρα για ψυχολογικους λογους, γιατι νομιζω θα με προβληματιζε να ειχα επι ενα χρονο συμπτωματα που κανονικα κρατανε 10 μερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mmmm11

Νεοφερμένος

Η mmmm11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
υπάρχει περίπτωση το κόκκαλο της μύτης εφόσον σπάσει να αναπτυχθεί μετά "λάθος"? και να κάνει κάποια δυσμορφία? από κει που το φτιαξε ίσιο ο γιατρός να πεταχτεί κάπου κάτι? 1 αυτό. και 2. όταν ο γιατρός σπάει το κόκκαλο, μετά πως ακριβώς είναι σε θέση να το διαμορφώσει? δεν παίζει να του ξεφύγει λίγο...να το "σκάψει" πιο μέσα από ότι πρέπει ή οτιδήποτε άλλο? δεν είναι και πλαστελίνη να αναμορφώνεται τόσο εύκολα όσο νομίζουν μερικοί :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
υπάρχει περίπτωση το κόκκαλο της μύτης εφόσον σπάσει να αναπτυχθεί μετά "λάθος"? και να κάνει κάποια δυσμορφία? από κει που το φτιαξε ίσιο ο γιατρός να πεταχτεί κάπου κάτι? 1 αυτό. και 2. όταν ο γιατρός σπάει το κόκκαλο, μετά πως ακριβώς είναι σε θέση να το διαμορφώσει? δεν παίζει να του ξεφύγει λίγο...να το "σκάψει" πιο μέσα από ότι πρέπει ή οτιδήποτε άλλο? δεν είναι και πλαστελίνη να αναμορφώνεται τόσο εύκολα όσο νομίζουν μερικοί :/

η περιπτωση 1 που λες, ειναι το "πελοναζον οστο". ναι, ειναι πιθανο στο σημειο της οστεοτομης, το σωμα τελικα να αναπτυξει λιγο περισσοτερο οστο για να επουλωσει την τομη. βεβαια για να φτασει στο σημειο, αυτο να ειναι εμφανες απο το δερμα κ να φαινεται εξωτερικα, πρεπει να αναπτυχθει αρκετο οστο, κατι που φανταζομαι δεν ειναι συνηθες φαινομενο. στις 6 εβδομαδες τα ρινικα οστα εχουν "κολλησει"....οποτε αν μετα απο 1-2 μηνες η μυτη ειναι οκ κ δεν υπαρχει καποια δυσμορφια, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
οσον αφορα το πως σπανε τα κοκκαλα κ τα ξανακολλανε, (βασικα δε τα σπανε, τα χαραζουν) ναι φυσικα κ ειναι δυσκολο, φυσικα κ δεν ειναι πλαστελινη, φυσικα και θελει γνωσεις/πειρα/ακριβεια, φυσικα και παιζει να γινει ενα λαθος.....γι αυτο συνηθως αυτη τη δουλεια την κανουν εξειδικευμενοι επιστημονες κ οχι οι φιλεναδες αναμεταξυ τους η μια στην αλλη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmmm11

Νεοφερμένος

Η mmmm11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
τι εννοείς τα χαράζουν? αφού έχω δει που βάζουν ένα μακρόσθενο πράγμα μέσα στη μύτη και χτυπάνε το κόκκαλο για να σπάσει και μετά το διαμορφώνουν με τα χέρια... το αν θα αναπτυχθεί ένα κόκκαλο λάθος δεν μπορεί να το ξέρει επομένως ο γιατρός, έτσι? ούτε να καταλάβει με κάποιο τρόπο αν υπάρχει κάποια τέτοια προδιάθεση απτο συγκεκριμένο κόκκαλο? (χαζές ερωτήσεις, ξέρω...) :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
τι εννοείς τα χαράζουν? αφού έχω δει που βάζουν ένα μακρόσθενο πράγμα μέσα στη μύτη και χτυπάνε το κόκκαλο για να σπάσει και μετά το διαμορφώνουν με τα χέρια... το αν θα αναπτυχθεί ένα κόκκαλο λάθος δεν μπορεί να το ξέρει επομένως ο γιατρός, έτσι? ούτε να καταλάβει με κάποιο τρόπο αν υπάρχει κάποια τέτοια προδιάθεση απτο συγκεκριμένο κόκκαλο? (χαζές ερωτήσεις, ξέρω...) :(

σε πολλες των περιπτωσεων, δε τα σπανε εντελως. τα ρινικα οστα ειναι πολυ μαλακα σε σχεση με αλλα οστα, ειναι πολυ λεπτα κ μετακινουνται πιο ευκολα. αν φας πχ μια μπουνια στο προσωπο, το πρωτο οστο που θα σπασει η θα μετατοπιστει, ειναι το ρινικο...η γναθος η το ζυγωματικο οστο, ειναι πολυ δυσκολο να σπασουν. οι κινησεις του γιατρου ειναι ελεγχομενες. απαιτουν βεβαια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ακριβεια. επιπλεον δε γινονται οστεοτομες σε ολες τις μυτες. σε εναν πολυ μικρο υβο, ισως να αρκει το ξυσιμο με τη ρασπα για τον χαμηλωσει.
το αν θα αναπτυχθει το κοκκαλο λαθος, νομιζω οτι ο γιατρος δε μπορει να το προβλεψει :hmm:
εκτος αν παιζει ρολο το με ποση ακριβεια τοποθετησε τα κοκκαλα. αν δηλαδη καπου χανει λιιιιιιιγο, ισως εχει μεινει καποιο κενακι κ το σωμα τοτε αναλαβει να το κλεισει με πλεοναζον οστο....αλλα κ παλι σε μια γενικα προσεκτικη κ καλη επεμβαση, τετοιες μικροατελειες νομιζω οτι θα ειναι αορατες απο εξω. νομιζω οτι μιλαμε για πολυ μικρα κομματακια δλδ που ειναι δυσκολο να φαινονται κατω απο το δερμα :hmm:
εκτος αν σου εχει βαλει τα κοκκαλα θεοστραβα οποτε τι να κανει κ το σωμα? προσπαθει να μπαλωσει τρυπες κ βγαινει μια μυτη ο,τι να ναι στο τελος! :confused:

επισης μου φαινεται δυσκολο να διαγνωσθει εκ των προτερων εαν ο οργανισμος εχει ταση να φτιαχνει περισσευμα οστου, ιστου κτλ...εδω νομιζω μπαινει κ ο παραγοντας τυχη σε σχεση με την επιτυχια του αποτελεσματος.

επισης πρεπει να εχεις κατα νου, οτι δεν υπαρχει "η τελεια εγχειρηση". για παραδειγμα ενα συγγενικο μου προσωπο εκανε ρινοπλαστικη μαζι με διαφραγμα πριν 8 περιπου χρονια. ολα μια χαρα κ μαλιστα την εκανε σε δημοσιο νοσοκομειο.και ηταν κ πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα. σε καποια φαση προσφατα πηγε στον ωρλ γιατι φουσκωσαν λιγο οι κογχες κ ειχε δυσχερια στην αναπνοη...(οι κογχες, αν δε σπασουν λιγο κ αυτες κατα τη διαρκεια της επεμβασης, αλλα συρρικνωθουν απλα, ενδεχεται στο μελλον να ξαναφουσκωσουν)... ο ωρλ εξετασε με καμερα τη μυτη του μεσα σε βαθος. το διαφραγμα ηταν μια χαρα.
που μπορει να ειναι μια ατελεια?
ειδε με την καμερα, στο εδαφος της μυτης, κατω κολλητα στο διαφραγμα οτι υπηρχε ενα μικρο φουσκωματακι. το πειραξε λιγο κ ειδε οτι αυτο ηταν ενα θραυσμα απο το διαφραγμα που εγινε στη διαρκεια της επεμβασης, εμεινε εκει κ ο οργανισμος το "εκλεισε" απο πανω με βλενογοννο κατα τη διαρκεια της επουλωσης.
αυτο το φουσκωματακι, ειναι ακινδυνο, δε θα δημιουργησει ποτε προβλημα στην αναπνοη, ουτε επηρεαζει πουθενα αισθητικα τη μυτη...
παραμενει ομως να ειναι μια ατελεια απο την εγχειρηση? ναι!
κ εκει ακριβως ειπε ο γιατρος "ενταξει, δεν υπαρχει η τελεια εγχειρηση!".....
χρειαζεται να εχεις λοιπον ρεαλιστικες προσδοκιες σχετικα με το αποτελεσμα. αλλιως δε πρεπει να προχωρησεις. μια αντιμετωπιση του στυλ "η μυτη μου μπορει να μην ειναι τελεια σα να βγηκε απο photoshop, αλλα θα ειναι πολυ καλυτερη απο ο,τι ειναι τωρα" ειναι νομιζω υγιης. κ αυτη η αντιμετωπιση θα σε κανει και διπλα ευτυχισμενη εν τελει, αν εισαι τυχερη κ η μυτη βγει σε ολα τελεια! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mmmm11

Νεοφερμένος

Η mmmm11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
το "καλύτερη από πριν" όμως είναι σχετικό, γιατί αν δεν έχεις και πολύ μεγάλο πρόβλημα, τότε αναζητάς την "τελειότητα".. δε θα πας να δώσεις τόσα λεφτά και δε θα υποστείς τόση ταλαιπωρία για κάτι απλά "λίγο καλύτερο", το οποίο θα προκύψει μόνο αν δεν τύχει κάτι άλλο στραβό (όπως να αναπτυχθούν αλλιώς τα κόκκαλα που λέγαμε πριν ή οτιδήποτε άλλο). Επίσης, η κοπέλα που μας έβαλε τη φωτογραφία που μετά την πρώτη εγχείρηση η μύτη της προς το ακρορίνιο έγινε πολύ στραβή, εκεί νιώθεις ότι κάτι δεν πήγε καλά από τον οργανισμό ή ήταν αποτέλεσμα λάθος τοποθέτησης του νάρθηκα...τουλάχιστον έτσι το σκέφτηκα εγώ... γίνεται ένας γιατρός να την έκοψε τόσο λάθος, τόσο στραβά?? θα πρεπε να ήταν πολύ άσχετος και ο δικός της δεν ήταν άσχετος... (και να μην αναγνωρίζει και το λάθος μετά)
αυτό για το ξύσιμο με τη ράσπα δεν το ήξερα ότι γίνεται. μου φαίνεται και περισσότερο ακίνδυνο μάλιστα... γίνονται ρινοπλαστικές δηλαδή με τέτοιο μόνο τρόπο και χωρίς να σπάσει το κόκκαλο?
οι κόγχες δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα καλά ποιες είναι, αλλά διακρίνεται απτον γιατρό αν είναι "υπερτροφικές" που λέμε και αν υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσουν μετά από μία εγχείρηση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
το "καλύτερη από πριν" όμως είναι σχετικό, γιατί αν δεν έχεις και πολύ μεγάλο πρόβλημα, τότε αναζητάς την "τελειότητα"..
βασικα αν δεν εχεις κ πολυ μεγαλο προβλημα, καλυτερα να αφησεις τη μυτη σου ησυχη.. :hmm:
το να αναζητας την τελειοτητα ειναι κατι που δεν εχει τελος. γιατι μπορει η εγχειρηση να πετυχει κ να εχεις σουπερ μυτη, αλλα εσυ αναζητωντας την "δικη σου" τελειοτητα, να τη θελεις πχ ακομα ενα χιλιοστο πιο ψηλα η πιο χαμηλα...μετα παθαινεις το συνδρομο michael jackson, κανεις revision στη revision κ εισαι και μονιμως δυσαρεστημενος.:confused:


δε θα πας να δώσεις τόσα λεφτά και δε θα υποστείς τόση ταλαιπωρία για κάτι απλά "λίγο καλύτερο"
εγω δεν ειπα λιγο καλυτερο...ειπα πολυ καλυτερο! αλλωστε κ η τελειοτητα μπορει να προκυψει, δεν ειναι απιαστο ονειρο..οσο κ αν σου ακουγεται περιεργο με ολα αυτα που διαβαζουμε εδω μεσα, η δικη μου μυτη ειναι τελεια, ισια, δε πεταει κανενα κοκκαλακι, ολα επουλωθηκαν αψογα κ δε θα αλλαζα ουτε μισο χιλιοστο απο οτι ειναι τωρα, σε κανενα σημειο κ σε καμμια πλευρα της. απιστευτο? κ ομως! παρ'ολο που εγω δεν πηγαινα για την τελειοτητα, τελικα μου προεκυψε!


το οποίο θα προκύψει μόνο αν δεν τύχει κάτι άλλο στραβό (όπως να αναπτυχθούν αλλιώς τα κόκκαλα που λέγαμε πριν ή οτιδήποτε άλλο).
οντως. βασικη προυποθεση για να βγει η μυτη τελεια, ειναι να μην παει κατι στραβα :1eye:


Επίσης, η κοπέλα που μας έβαλε τη φωτογραφία που μετά την πρώτη εγχείρηση η μύτη της προς το ακρορίνιο έγινε πολύ στραβή, εκεί νιώθεις ότι κάτι δεν πήγε καλά από τον οργανισμό ή ήταν αποτέλεσμα λάθος τοποθέτησης του νάρθηκα...τουλάχιστον έτσι το σκέφτηκα εγώ... γίνεται ένας γιατρός να την έκοψε τόσο λάθος, τόσο στραβά?? θα πρεπε να ήταν πολύ άσχετος και ο δικός της δεν ήταν άσχετος... (και να μην αναγνωρίζει και το λάθος μετά)
η κοπελα που εβαλε τη φωτο εννοειται δεν προεκυψε ετσι απο θεματα επουλωσης. ο γιατρος εκανε μεγαλα κ πολλα λαθη!
τωρα πως γινεται ενας γιατρος με διπλωματα κ περγαμηνες μεχρι το πατωμα, να κανει τετοια τραγικα πραγματα στο χειρουργειο, δε ξερω! κ εμενα μου φαινεται τρελλο. δε μπορω να το εξηγησω. εκτος αν πανε στο χειρουργειο το πρωι ξενυχτισμενοι, νυσταγμενοι, αφηρημενοι, δε προσεχουν...η αν βαζουν αλλους να κανουν τις επεμβασεις?! τι να πω?:confused:

αυτό για το ξύσιμο με τη ράσπα δεν το ήξερα ότι γίνεται. μου φαίνεται και περισσότερο ακίνδυνο μάλιστα... γίνονται ρινοπλαστικές δηλαδή με τέτοιο μόνο τρόπο και χωρίς να σπάσει το κόκκαλο?
οι κόγχες δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα καλά ποιες είναι, αλλά διακρίνεται απτον γιατρό αν είναι "υπερτροφικές" που λέμε και αν υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσουν μετά από μία εγχείρηση??
το ξυσιμο με τη ρασπα ολοενα κερδιζει εδαφος σα τεχνικη διοτι επιτρεπει πολυ ακριβεια κ γινεται λιγο λιγο. το "σπασιμο" ειναι μια κ εξω. αν κανει λαθος ο γιατρος, δεν εχει επιστροφη. με τη ρασπα χαμηλωνει σιγα σιγα κ ελεγχει καλυτερα το αποτελεσμα. βεβαια η ρασπα κανει μικρες αλλαγες. το "σπασιμο" μπορει να κανει μεγαλυτερες. επισης οι γιατροι πλεον ειναι πιο συντηρητικοι στις αλλαγες, γι'αυτο συμπαθουν τη ρασπα. τις δεκαετιες 80 και 90, σκαβανε τις ραχες πολυ, με αποτελεσμα να δημιουργουνται αναπνευστικα προβληματα στους ασθενεις. ευτυχως οι γαλλικες μυτες εφυγαν απο τη μοδα κ δε κινδυνευουμε πια!!!! :worry:

οι υπερτροφικες κογχες φαινονται ευκολα με το που θα κοιταξει ο γιατρος μεσα στη μυτη.
παλιοτερα τις κοβανε, αλλα αυτο ηταν λαθος. οι ατυχοι ασθενεις που υπεστησαν αυτο το πραγμα, ζουνε εφορου ζωης τωρα με μια ασχημη αισθηση πολυ εισερχομενου αερα που τους στεγνωνει τη μυτη.
πλεον τις συρικνωνουν με ραδιοσυχνοτητες. οι ραδιοσυχνοτητες δε καταστρεφουν τη λειτουργια τους, παραλληλα τις μικραινουν αρκετα. επειδη ομως οι κογχες παραμενουν ζωντανες (ευτυχως!) ειναι πιθανο να ξαναφουσκωσουν. αν συμβει αυτο, μια δευτερη επεμβαση με ραδιοσυχνοτητες, μπορει να λυσει το θεμα για παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

new life

Νεοφερμένος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
εγω δεν ειπα λιγο καλυτερο...ειπα πολυ καλυτερο! αλλωστε κ η τελειοτητα μπορει να προκυψει, δεν ειναι απιαστο ονειρο..οσο κ αν σου ακουγεται περιεργο με ολα αυτα που διαβαζουμε εδω μεσα, η δικη μου μυτη ειναι τελεια, ισια, δε πεταει κανενα κοκκαλακι, ολα επουλωθηκαν αψογα κ δε θα αλλαζα ουτε μισο χιλιοστο απο οτι ειναι τωρα, σε κανενα σημειο κ σε καμμια πλευρα της. απιστευτο? κ ομως! Πραγματικα, δε φανταζεσαι ποσο πολυ θα θελα να δω τη μυτη, που σου εφτιαξε...:)πρεπει, οντως, να ναι τελεια!!τυχερουλα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Πραγματικα, δε φανταζεσαι ποσο πολυ θα θελα να δω τη μυτη, που σου εφτιαξε...:)πρεπει, οντως, να ναι τελεια!!τυχερουλα!!!!
γραψε μου σε pm το μειλ σου να σου στειλω φωτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilyn!

Νεοφερμένος

Η Marilyn! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα και απο μένα, σαν νέο μέλος πρέπει να σας πω ότι παρακολουθώ τα σχόλια σας για τις ρινοπλαστικες εδώ και περίπου 1 μήνα. Εγω έκανα την επέμβαση στις 16 Μαρτίου και είμαι παρα πολυ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα. :clapup::clapup::clapup: Ο γιατρός μου θεωρείται ο γκουρου της ρινοπλαστικης 3000 χιλιάδες επεμβάσεις στο ενεργητικό του και όλοι με αποτυχημένες επεμβάσεις απο τους πολυ γνωστούς και διαφημιζομενους σε τηλεοράσεις και σελίδες στο διαδυκτιο καταλήγουν σ´αυτόν . :) Ο ιδιος εχει επιλεξει λογο στασης ζωης να μην βγαινει στα κανάλια .Στον συστηνουν ομως οι ιδιοι οι πλαστικοι οταν καταλαβουν οτι δεν μπορουν επεμβουν αυτοι σε μια δυσκολη μυτη , και οταν βεβαια δουνοτι δεν παιζεις και δεν εισαι κανενα παιδακι που απο απληματαιοδοξια θες μια ποιο ωραια μυτη! το δικό μου πρόβλημα ήταν φαρδύ ακρορινιο χοντρό αλλα και κάπως στραβό, και βέβαια αυτο θεωρείται και το ποιο δύσκολο στην ρινοπλαστικη . Είχα και υπερτροφικες κογχες, ελαφριά κλίση στο διαφραγμα και αποκατασταση ρινικης βαλβίδας. Τελικά όλα καλα, έχω ελαφρύ πρηξιμο στην μύτη , τραβάνε ώρες ώρες και τα ράμματα αλλα το αποτελεσμααξίζει την ταλαιπωρία .
Η Brigitte Bardot έχει αναλύσει καταπληκτικά την διαδικασία και γνωρίζει λεπτομέρειες που γνωρίζουν άνθρωποι που εργάζονται στον χώρο της υγειας, μπράβο ! Και εγω εργάζομαι στο χώρο της υγειας και έψαξα παρα πολυ το θέμα γιατρός. Όταν κανείς κοιτά την μύτη του στον καθρέπτη δεν πρέπει να βλέπει την μύτη μιας διάσημης ηθοποιού η ενός μοντέλου , αλλα την καλύτερη δυνατή δική του βελτιωμένη εκδοχή της μυτης του! Καλή επιτυχία σε όλους !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top