Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Από εδώ και πέρα ό,τι και να συμβεί στην πατρίδα

Α τώρα είναι πατρίδα φτωχομάνα που δεν θες να βλέπεις μόνο σε καρτ-ποστάλ, ε?
Ακολούθα και εσύ τον φίλο σου τον libre στον στρωμένο με ροδοπέταλα (?) δρόμο του εξωτερικού, άσε εμάς τους χαραμοφάηδες και όλα τα άλλα ευχάριστα επίθετα που είπες πριν εδώ πίσω. Αλλά έχασες κάθε δικαίωμα να αποκαλείς την Ελλάδα πατρίδα, όχι επειδή φεύγεις (δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν που φεύγει ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο), αλλά λόγω της συμπεριφοράς σου απέναντι στους ανθρώπους της. Άμα δεν πάρει ο κώλος σου φωτιά (οπότε σηκώνεσαι και φεύγεις, αλλά το ξεπεράσαμε αυτό, πες πάει στο διάολο), στ' αρχίδια σου οι άνθρωποι και οι αξίες και τα πάντα. Αυτό δεν είναι πατρίδα, αυτό είναι "βρήκα χωράφι άδειο, έχτισα βίλα και έχω απαιτήσεις".

Μην μπεις καν στον κόπο να μου απαντήσεις, σε έχω βάλει στην λίστα ενοχλητικών από πρόπερσι, δυστυχώς αυτό δεν αποκλείει και τα quotes που σου κάνουν οι υπόλοιποι και αναγκάζομαι να διαβάζω τις μαλακίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Είσαι απλά κατάπτυστος που εύχεσαι τα χειρότερα σε ανθρώπους που διαφωνούν με την αποψή σου, ειδικά εσύ που την έχεις κάνει από εδώ και την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας την αντιμετώπιζες σαν ένα ευχάριστο μουσικό διάλειμμα από το coaching. Και το λέω αυτό χωρίς να κάνω ανασκόπηση των όσων έχεις πει εδώ μέσα, either way θα το έλεγα.
Καλά ξεκουμπίδια και μην κοιτάξεις πίσω, δεν χρειάζεται ανθρώπους σαν και σένα καμία χώρα σαν την Ελλάδα.

Μπραβο, πολυ ώριμη απαντηση: «δεν εχω κανει ανασκοπηση, αλλά τη χαζομαρα μου θα την πεταξω...»
Ποσώς με ενδιαφερει η αποψη ατομων που δεν σκεφτονται αλλα κινουνται απο παρορμησεις σαν κι εσενα.

Το τελευταιο μου μηνυμα ειχε αποδέκτες ολους αυτους του ανωριμους που μου επιτεθηκαν ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ καθως κι αυτους που βαθμολογουσαν θετικα τις επιθεσεις τους. Νομιζαν οι κακομοιροι οτι κερδιζαν νικες βαλλοντας εναντιον ενος νικνειμ. Ελπιζω να καταλαβαν οτι το πραγματικο προσωπο καποια στιγμη θα γυριζε στις δουλειες του κι αυτοι θα παρεμειναν με το δραμα τους.

Σαφως εχω μια αποψη επι του ελληνικου ζητηματος οπως ολος ο κοσμος, αλλα στο νημα αυτο υποστηριξα τη αποχη κι αρα δεν εχω αντιπαλους με την εννοια του στρατοπεδου. Ευχηθηκα δυναμη σε οσους εχουν προσγειωμενη προσεγγιση, κι ας ειναι διαφορετικη απο τη δική μου και ανεξαρτητως του αν ψηφισαν ΝΑΙ ή ΟΧΙ. Αλλωστε στο προ-τελευταιο μου μηνυμα ειχα μιλησει για ΟΧΙ στο διχασμο. Η τυχη των αρλουμπολογων ανεξαρτητως στρατοπεδου δεν με ενδιαφερει, με τα μυαλα τους κανονιζουν τη μοιρα τους και ειναι υπευθυνοι για αυτη.

Σε ευχαριστω για την «ευχη» σου στο τελος, αλλα δεν εχει νοημα, γιατι εφυγα πολυ παλια, πριν καν γεννηθεις, αηδιασμενος απο τη σαπιλα του συστηματος και την ανωριμοτητα των περισσοτερων, την οποια επιβεβαιωνεις με την απαντηση σου και συ. Με τη σειρα μου ανταποδιδω παρομοιως για «καλα ξεκουμπιδια» απο την ευρωζωνη, και να μαθετε να στηριζεστε στα ποδια σας. Οχι δεν κοιταζω πισω, εσεις κοιταζετε συνεχεια προς την Ευρωπη για δανεικα. Και το τι ανθρωπους χρειαζεται η Ελλαδα, και η καθε μπανανια, ειναι η τελευταια απο τις σκοτουρες μου. Οι λιγοι σωστοι Ελληνες που εμειναν σε αυτη τη χωρα, αν μπορουσαν θα ειχαν φυγει κι αυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αν ψηφιζόταν στο δημοψήφισμα το ΝΑΙ θα ήταν η καλύτερη του Τσίπρα, πιστεύω οτι αυτός το ήθελε περισσότερο το ΝΑΙ απο οποιονδήποτε άλλον.
Θα εφάρμοζε απο την αμέσως επόμενη μέρα ένα υπερβολικά σκληρό μνημόνιο πολύ άνω των 10 δις οτι ακριβώς ζητούσαν οι δανειστές και η θέση του ως πρωθυπουργού θα ήτο ακλόνητη έως το τέρμα της τετραετίας του. Σκληρά μνημόνια έχουν εφαρμόσει και οι προηγούμενοι ο Σαμαράς, ο Παπανδρέου το δικό του θα ήταν χειρότερο αλλά θα είχε το σοβαρότατο ελαφρυντικό οτι έχει την έγκριση του Ελληνικού λαού κάτι που δεν βλέπαμε σε κανένα προηγούμενο.
Τώρα τα πράγματα γι'αυτόν σφίγγουν επικίνδυνα δεν μπορεί να υπογράψει οτι θέλει και τα πάντα δείχνουν να καταλήγουν απο παντού σε αδιέξοδα με απρόβλεπτες συνέπειες όπως grexit, δραχμή, μεγάλο κούρεμα καταθέσεων αυτά δεν θα τα βλέπαμε σε πρόγραμμα όσο σκληρό και αν ήταν αυτό. Η θέση του πλέον καταντά ανασφαλής επειδή θα ακολουθήσουν απρόβλεπτα γεγονότα που μπορεί να φτάσουν ακόμα και σε ανατροπή πολιτεύματος, ένα απο τα πρώτα θύματα σε αυτή την περίπτωση θα είναι οπωσδήποτε και ο ίδιος.

Τώρα τα πιστεύεις αυτά που λες;;; Mε το "ΝΑΙ" ο Τσίπρας το χε δηλώσει σχεδόν ανοιχτά ότι θα δρομολογούσε την παραίτησή του, κάνοντας πρώτα την υποτιθέμενη συμφωνία βέβαια, αλλά ποιά συμφωνία, ούτως ή άλλως δε του έδωσαν αυτό το περιθώριο, ακόμη και ναι να έβγαινε, αφού το πρόγραμμα είχε λήξει (όπως είπα και προηγουμένως) και οδήγησαν στο να λάβει το δημοψήφισμα έναν συμβολικό χαρακτήρα, ας πούμε, εφόσον καμία συμφωνία δεν ήταν στο τραπέζι. Στον Τσίπρα μπορείς να καταλογίσεις διάφορα, καρεκλοκενταυρος όμως δεν είναι, όπως υπήρξαν άλλοι κι άλλοι που μας οδήγησαν ως εδώ υπηρετώντας τον μικροκομματικό μικρόκοσμό τους..Και με το "ΝΑΙ" τις ίδιες εξελίξεις θα είχαμε αυτή την εβδομάδα να σαι σίγουρος και θα έπρεπε να τις ακολουθήσουμε και με σκυμμένο το κεφάλι μάλιστα. Tουλάχιστον ο ελληνικός λαός αποφάνθηκε συλλογικά και επισήμως ότι δεν αντέχει άλλο τα βαριά μέτρα και γίνεται μία μεγάλη μάχη...Τώρα αυτά περί αλλάγής πολιτεύματος που λες νομίζω ότι είναι υπερβολές...
Το που θα οδηγήσει τώρα όλο αυτό...άγνωστο και προσωπικά όσο κι αν το απεύχομαι δεν είμαι πλέον αισιόδοξη για την παραμονή στην Ευρωζώνη, γιατί φαίνεται ότι το τραβάνε πολύ το σχοινί., όσο κι αν είναι γνωστό ότι δε τους συμφέρει ούτε αυτούς και πόσο μάλλον τους γερμανούς που κινούν και τα νήματα:
https://www.tribune.gr/economy/news/...tha-plirosi-akriva-to-timima-enos-grexit.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δεν είμαι σαν αυτά τα αυτοκτονικά παρτάλια που ψήφισαν "ΟΧΙ" με το σκεπτικό "να πάνε να γαμηθούν οι άλλοι, αφού εγώ δεν έχω κάτι να χάσω", έχω ανθρώπους εδώ πέρα που δεν θέλω να υποφέρουν και θέλω να επισκέπτομαι την πατρίδα μου και όχι να τη βλέπω απ' το google maps!:mad:

Ναι αλλά στα γκουγκλ μαπς δεν αναγκάζεσαι να βλέπεις τους φτωχύλους στα συσσίτια, ενώ στις επισκέψεις αναγκαστικά θα τους βλέπεις, σκέψου το.

Γρουμφ :mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cerveza

Νεοφερμένος

Η Cerveza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
θα υπαρξει συμφωνια μην ανησυχειτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie:
Τώρα τα πιστεύεις αυτά που λες;;; Mε το "ΝΑΙ" ο Τσίπρας το χε δηλώσει σχεδόν ανοιχτά ότι θα δρομολογούσε την παραίτησή του, κάνοντας πρώτα την υποτιθέμενη συμφωνία βέβαια, αλλά ποιά συμφωνία, ούτως ή άλλως δε του έδωσαν αυτό το περιθώριο, ακόμη και ναι να έβγαινε, αφού το πρόγραμμα είχε λήξει (όπως είπα και προηγουμένως) και οδήγησαν στο να λάβει το δημοψήφισμα έναν συμβολικό χαρακτήρα, ας πούμε, εφόσον καμία συμφωνία δεν ήταν στο τραπέζι. Στον Τσίπρα μπορείς να καταλογίσεις διάφορα, καρεκλοκενταυρος όμως δεν είναι, όπως υπήρξαν άλλοι κι άλλοι που μας οδήγησαν ως εδώ υπηρετώντας τον μικροκομματικό μικρόκοσμό τους..Και με το "ΝΑΙ" τις ίδιες εξελίξεις θα είχαμε αυτή την εβδομάδα να σαι σίγουρος και θα έπρεπε να τις ακολουθήσουμε και με σκυμμένο το κεφάλι μάλιστα. Tουλάχιστον ο ελληνικός λαός αποφάνθηκε συλλογικά και επισήμως ότι δεν αντέχει άλλο τα βαριά μέτρα και γίνεται μία μεγάλη μάχη...Τώρα αυτά περί αλλάγής πολιτεύματος που λες νομίζω ότι είναι υπερβολές...
Το που θα οδηγήσει τώρα όλο αυτό...άγνωστο και προσωπικά όσο κι αν το απεύχομαι δεν είμαι πλέον αισιόδοξη για την παραμονή στην Ευρωζώνη, γιατί φαίνεται ότι το τραβάνε πολύ το σχοινί., όσο κι αν είναι γνωστό ότι δε τους συμφέρει ούτε αυτούς και πόσο μάλλον τους γερμανούς που κινούν και τα νήματα:
https://www.tribune.gr/economy/news/a...os-grexit.html

Είχε πει πραγματικά κάποια στιγμή οτι αν επικρατήσει το ΝΑΙ θα παραιτηθεί αλλά απο την επόμενη κιόλας μέρα άρχισαν οι ίδιοι οι βουλευτές του να τα γυρίζουν χωρίς ο ίδιος να τους διαψεύδει. Ο ίδιος γνώριζε οτι θα επικρατήσει το ΟΧΙ απο την πρώτη στιγμή όπως έδειχναν όλες οι δημοσκοπήσεις το τι θα έκανε σε αντίθετη περίπτωση δεν είμαστε μάντεις να το γνωρίζουμε αλλά όπως φαίνεται θα του ερχόταν καπάκι αφού και ο ίδιος με τον τρόπο που έγινε πρωθυπουργός με δόλο και χωρίς κανένα σχέδιο απέδειξε οτι είναι το ίδιο συμφεροντολόγος καρεκλοκένταυρος όπως οι προηγούμενοι του απο το 2009 και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirodiro

Νεοφερμένος

Ο Kirodiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
τα λάθη του τσίπρα ξεκινάνε απο όταν ήταν ακόμα αντιπολίτευση. ήταν ισοπεδωτικός με την κυβέρνηση, υποσχέθηκε απίστευτα πράγματα, διαμόρφωσε αυτο που λέμε αντιμνημονιακό μπλοκ.
έπαιξε με το συναίσθημα του κόσμου δλδ οτι βρισκόμαστε σε κατοχή και οτι πρέπει να πολεμήσουμε. οτι μας επέβαλαν το μνημόνιο ενω υπήρχε και άλλος δρόμος.

όπως και λάθος ων μνημονιακών κυβερνήσεων ήταν οτι δεν πήραν πάνω τους την ευθύνη των μεταρυθμίσεων αλλα τα έριχναν και αυτοι στην τότε τρόικα για να γλιτώσουν λίγη πολιτική ευθύνη.


δεν κατηγορώ όσους πίστεψαν τον τσίπρα όπως και δεν θα κατηγορήσω κάποιον που ψήφισε όχι.
εξάλλου ο πολιτικός είναι αυτός που έχει την απόλυτη ευθύνη για τις πράξεις του, και υποτίθεται γνωρίζει κάποια πράγματα παραπάνω απο τους πολίτες, ωστε να αποφασίζει το σωστό και όχι πάντα το δημοφιλές.
και τα λάθη του τσίπρα για μένα ήταν όχι απλά βλακώδη αλλα εγκληματικά με ενδεχόμενο δόλο!

πάντως όλοι εσείς οι αντιμνημονιακοι..(αν και πλέων αυτος ο όρος δεν υπάρχει):P
βρίσκεστε σε άρνηση..δεν μπορείτε να χωνέψετε αυτα που γίνονται τώρα και ελπίζετε οτι κάτι θα γίνει και θα δικαιωθείτε,
μαζί με εσας και ο αλέξης.

ύστατη προσπάθεια δικαίωσης του αντιμνημονιακού μπλοκ, θα είναι το πλήρες ρίξημο ευθυνών στους ξένους.
είμαι σίγουρος οτι αυτό θα σας πεί ο τσίπρας αν αναγκαστει να πάει σε grexit. οτι μας έδιωξαν οι τοκογλύφοι και οτι πεινάμε εξαιτίας τους.
εξάλου ο λαός ψήφισε ένα μεγάλο ΟΧΙ. τον νομιμοποίησε κατα μία έννοια στο να αρνηθεί τα μνημονιακα μέτρα. επομένως για την άλλη επιλογή που μας δίνουν(grexit) θα μοιραστεί τις ευθύνες μαζί σας;)
Οι στιγμες ειναι κρισιμες και ο κοσμος και στην ελλαδα και στην ευρωπη ειναι μπερδεμενος.
Νομιζω πολλοι προβληματηζονται εντος και εκτος ευρωπης για τις πραγματικες διαθεσεις της ελληνικης κυβερνησης.
το ιδιο και εγω.
Ο πρωθυπουργος της ελλαδας σε καποια δηλωση στο ευρωπαικο κοινοβουλιο οτιμπορει να εχει κρυφο σχεδιο να βγαλει την ελλαδα απο την ευρωπη απαντησε με το επιχειρημα οτι αν το ηθελε αυτο μετα την υπερισχυση του οχι στο δημοψισμα ειχε την δυνατοτητα να βγαλει την ελλαδα απο την ευρωπη αλλα δεν το εκανε.
Το οχι ηταν βασισμενο στο οτι υποσχευθηκε να βρει λυση για παραμονη στην ευρωπη
Η απαντηση του πραγματικα σε προβληματιζει.
στην καλυτερη περιπτωση διχνει απλως καποιον που παραπλανει τον συνομιλιτη του με φτωχα επιχειρηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αφου θα ηταν ΚΡΥΦΟ το σχεδιο. Αρα θα ειχε πει ψεμματα και η καταλληλη στιγμη για να το πραγματοποιησει θα ηταν μετα το δημοψηφισμα. Δεν θα εκανε αυτο που κανει δηλαδη τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ακόμα και τώρα, στο +10, αν παρουσιάσει ο Τσίπρας σωστό πλάνο, η Ευρώπη θα μας υποστηρίξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ο Αλέξης έχει μεγάλη εμπειρία στα ψέμματα και στην τέχνη της παραπλάνησης. Τόσα χρόνια αφίσες κόλλαγε και προέδρευε σε μαθητικές και φοιτητικές συνελεύσεις...Πιστεύω οτι ακόμα και τώρα στο φτωχό του μυαλό υποσυνείδητα νομίζει οτι κάνει άλλη μια...κατάληψη στο γυμνάσιο της γειτονιάς του με αιτήματα του στύλ οι βρύσες δεν έχουν νερό , θέλουμε περισσότερο τυρί στην τυρόπιτα κτλπ. Οι μαθητές (λαός) περιμένουν μαζί με τους γονείς τους έξω από το σχολείο (Ελλάδα) και αυτός έχει κλείσει με λουκέτο την πόρτα και έχει ταμπουρωθεί μέσα.

Η μόνη λύση αυτή τη στιγμή θεωρώ οτι είναι να μπουκάρει η αστυνομία και να κόψει την αλυσίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Η μόνη λύση αυτή τη στιγμή θεωρώ οτι είναι να μπουκάρει η αστυνομία και να κόψει την αλυσίδα.

Πράγματι, αυτός είναι ικανός να καταστρέψει τα πάντα προκειμένου να γίνει ο "πρωθυπουργός των συντριμμιών"...δε νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος πάντως, σε τέτοιες περιπτώσεις όταν οι καταστάσεις φτάνουν στο απροχώρητο επεμβαίνουν οι πράκτορες (βλέπε Ουκρανία) και γίνεται αυτό που είναι να γίνει...ήδη ο Obama έχει σπάσει τα τηλέφωνα!;)
Οι Η.Π.Α. θέλουν πάση θυσία την Ελλάδα στην Ε.Ε. και το € οπότε είτε έτσι είτε αλλιώς η "δουλειά" θα γίνει...

Πιστεύω ότι μέχρι αύριο το βράδυ θα έχει υποβάλει παραίτηση, μη μπορώντας και θέλοντας να κάνει τέτοια τεράστια κωλοτούμπα μόλις λίγες μέρες μετά το δημοψήφισμα όπου επικράτησε το "ΟΧΙ"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο Τσίπρας έχει 2 επιλογές:
- Ή να πάει σε ρίξη, που σημαίνει έξοδος από το ευρώ
- Ή να παρακούσει την εντολή του λοού, που δημιούργησε μόνος του, και να υπογράψει σκληρό μνημόνιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Πράγματι, αυτός είναι ικανός να καταστρέψει τα πάντα προκειμένου να γίνει ο "πρωθυπουργός των συντριμμιών"...δε νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος πάντως, σε τέτοιες περιπτώσεις όταν οι καταστάσεις φτάνουν στο απροχώρητο επεμβαίνουν οι πράκτορες (βλέπε Ουκρανία) και γίνεται αυτό που είναι να γίνει...ήδη ο Obama έχει σπάσει τα τηλέφωνα!;)

Πιστεύω ότι μέχρι αύριο το βράδυ θα έχει υποβάλει παραίτηση...

:hmm::hmm:
Και εγώ αυτό βλέπω. Θα το παίξει ήρωας και θα λύσει την κατάληψη τελευταία στιγμή, αποχωρώντας για να μην χάσει το λαικό έρεισμα. Αυτή είναι η τέχνη του λαικιστή, θα παραμείνει λαικιστής μέχρι την τελευταία στιγμή. Την φοβάται τη δραχμή γιατί σκέφτεται τις συνέπειες οι οποίες είναι απρόβλεπτες...

Συνέπειες που αφορούν και τον ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
:hmm::hmm:
Και εγώ αυτό βλέπω. Θα το παίξει ήρωας και θα λύσει την κατάληψη τελευταία στιγμή, αποχωρώντας για να μην χάσει το λαικό έρεισμα. Αυτή είναι η τέχνη του λαικιστή, θα παραμείνει λαικιστής μέχρι την τελευταία στιγμή. Την φοβάται τη δραχμή γιατί σκέφτεται τις συνέπειες οι οποίες είναι απρόβλεπτες...

Συνέπειες που αφορούν και τον ίδιο...

Έτσι ακριβώς, θα πει στα μοσχάρια "Ελληνικέ λαέ πήρα την εντολή σου, προσπάθησα να φέρω βιώσιμη συμφωνία αλλά δε μου τη δίνουν κι επειδή δε μπορώ να συναινέσω σε σκληρό μνημόνιο παραιτούμαι κ.λπ." γιατί σου λέει άσε να γίνει μια οικουμενική κυβέρνηση να πάρει όλη την ευθύνη στις πλάτες της και στις επόμενες εκλογές θα ξαναβγώ ατσαλάκωτος!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Εμείς τα λέμε γιατί πολλά από αυτά έχουν επαναληφθεί στην Ιστορία της Ελλάδος....Και αλλαγές πολιτεύματος, και πόλεμος και διχασμός ακόμα και εκτελέσεις. Βλέπε Δημ. Γούναρης, Καποδίστριας κτλπ. Καλό δεν είναι να μαθαίνουμε από την ιστορία και να μην επαναλαμβάνουμε τα λάθη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εμείς τα λέμε γιατί πολλά από αυτά έχουν επαναληφθεί στην Ιστορία της Ελλάδος....Και αλλαγές πολιτεύματος, και πόλεμος και διχασμός ακόμα και εκτελέσεις. Βλέπε Δημ. Γούναρης, Καποδίστριας κτλπ. Καλό δεν είναι να μαθαίνουμε από την ιστορία και να μην επαναλαμβάνουμε τα λάθη;

Λες οτι ο τσιπρας ειναι νεος καποδιστριας? Ωραιο αυτο.

Ον τοπικ:
https://www.foreignaffairs.com/articles/greece/2015-07-07/pain-athens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xzc213:
Αφου θα ηταν ΚΡΥΦΟ το σχεδιο. Αρα θα ειχε πει ψεμματα και η καταλληλη στιγμη για να το πραγματοποιησει θα ηταν μετα το δημοψηφισμα. Δεν θα εκανε αυτο που κανει δηλαδη τωρα.

Είναι θέμα Ευρώπης πιστεύω όχι Έλληνα πρωθυπουργού, αν ήταν θέμα Έλληνα πρωθυπουργού με τόσες υποχωρήσεις του Τσίπρα και με τέτοιες προτάσεις που έχει κάνει θα είχαμε ήδη το μνημόνιο 4. Οι Ευρωπαίοι κατάλαβαν το λάθος τους να μας δεχτούν στο ευρώ και είναι αποφασισμένοι να το διορθώσουν γι'αυτό και δεν στήριξαν ούτε τον Σαμαρά το 2014.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Για μας ηταν λαθος, οχι γι αυτους. Διιαβασε το παραπανω λινκ. Τωρα αν αυτη τη στιγμη τους συμφερει να βγουμε, αυτο ειναι συζητησιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Ας σοβαρευτουμε και ας δουμε τι ακριβως συμβαινει.
Ειναι γνωστο βεβαια σε αυτους που το εχουν ψαξει,το τι ζουμε,το κακο ειναι οτι καποιοι ειτε εχουν πληρη αγνοια και κοιμουνται τον υπνο του δικαιου,η απλα σαν καλα προβατακια απλως πολεμουν τον Τσιπρα επειδη το λεει το κόμμα τους,επειδη δεν τον χωνευουν,επειδη ειναι αριστερος κλπ.
Προσεξτε το λιγο αυτο,διοτι αυτο δεν ειναι ωριμη σταση,το λιγοτερο που μπορω να πω.
Να φιλοι μου τι ακριβως πρεσβευουν οι νεοφιλελευθεροι.Αυτο ακριβως ζουμε.
Η οικονομική σχολή του Σικάγου, οι θεωρίες του Μίλτον Φρίντμαν και το πειραματικό εργαστήριο Ελλάδα.
«Μόνο μία κρίση-είτε είναι, είτε απλώς εκλαμβάνεται ως πραγματική-οδηγεί σε πραγματικές αλλαγές. Όταν ξεσπάει μια κρίση, οι δράσεις που αναπτύσσονται εξαρτώνται από τις περιρρέουσες ιδέες. Πιστεύω ότι αυτή πρέπει να είναι η βασική λειτουργία μας: να αναπτύσσουμε εναλλακτικές πολιτικές που θα αντικαταστήσουν τις υπάρχουσες, να τις διατηρούμε ζωντανές και διαθέσιμες έως ότου το πολιτικά αδύνατον καταστεί πολιτικά αναπόφευκτο.»
(Μίλτον Φρίντμαν «Καπιταλισμός και ελευθερία» University of Chicago press 1962)

Τη δεκαετία του 1950, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο του Σικάγου, δεν θεωρούταν μόνο ως μια πανεπιστημιακή σχολή, αλλά ως μια σχολή σκέψης .Ο σκοπός δεν ήταν μόνο η διδασκαλία των φοιτητών, αλλά η ισχυροποίηση της σχολής ώστε οι ιδέες της να πολεμήσουν τις ιδέες του οικονομολόγου Τζον Μέιναρντ Κέινς [1] που κυριαρχούσαν τότε με τη μικτή οικονομία, που εισήγαγε ο Κέϊνς μετά τη μεγάλη οικονομική κρίση του 1929.
Το 1947,ο Μίλτον Φρίντμαν και ο μέντορας του, Αυστριακός καθηγητής Φρίντριχ φον Χάγεκ, ίδρυσαν την εταιρεία του «Μον Πελερέν», μια λέσχη Οικονομολόγων της ελεύθερης αγοράς με ρητό στόχο την καταπολέμηση των ιδεών του Κέινς και του ρυθμισμένου καπιταλισμού. Το δημοφιλές βιβλίο του Φρίντμαν στα 1962, το «Capitalism and Freedom», έγινε το βασικό εγχειρίδιο της παγκόσμιας ελεύθερης αγοράς και σ’αυτό στηρίχτηκαν τα οικονομικά προγράμματα όλων των νεοσυντηρητικών-νεοφιλελεύθερων κυβερνήσεων και δικτατοριών στον δυτικό κόσμο από το 1970 και μετά. Ειδικότερα οπουδήποτε είχαν την εξουσία ακροδεξιές στρατιωτικές δικτατορίες η παρουσία του πανεπιστημίου του Σικάγου και της σχολής του Φρίντμαν ήταν πανταχού παρούσα.


Η δικτατορία της ελεύθερης αγοράς
«Τα καλά πράγματα, όπως η δημοκρατία και η προσανατολισμένη στην ελεύθερη αγορά οικονομική πολιτική δεν συμβαδίζουν πάντα
(Στέφαν Χάγκαρντ πολιτικός επιστήμονας και μαθητής του Φρίντμαν)

Σύμφωνα με τη θεωρία του Φρίντμαν: Οι Κυβερνήσεις πρέπει να καταργούν όλους τους φορολογικούς και εργασιακούς κανόνες και ρυθμίσεις προς όφελος των ιδιωτικών επιχειρήσεων, χωρίς να επιχειρούν και να εγείρουν ζητήματα μονοπώλησης της αγοράς μέσα από κρατικές εταιρίες κοινής ωφελείας (π.χ. ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ) , δηλαδή πρέπει να ιδιωτικοποιούν την δημόσια περιουσία. Πρέπει να προβούν σε περικοπές κοινωνικών προγραμμάτων όπως π.χ. τα ταμεία ανεργίας και τα κοινωνικά επιδόματα σε ασθενείς οικονομικά ομάδες του πληθυσμού. Οι τιμές και οι μισθοί να καθορίζονται μόνο από την αγορά και όχι μέσα από συνδικαλιστικό διάλογο και εγγυήσεις του κράτους για τη διαφύλαξη τους. Δεν πρέπει να υπάρχουν εγγυημένοι κατώτατοι μισθοί. Επίσης πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, τα συνταξιοδοτικά ταμεία και η δωρεάν παιδεία. Ακόμα να ιδιωτικοποιηθούν τα Εθνικά πάρκα, ακόμη και τα δάση και οι παραλίες. Οτιδήποτε δηλαδή μπορεί να προσελκύσει επενδύσεις από ιδιωτικές εταιρίες με μοναδικό γνώμονα το κέρδος τους. Ειδικότερα η παιδεία, γα τον Φρίντμαν και την έννοια του δημόσιου εκπαιδευτικού συστήματος «βρομούσε» σοσιαλισμό. Η υπουργός παιδείας πάντως της Ελλάδας Άννα Διαμαντοπούλου δεν έχει σπουδάσει οικονομικά στο Σικάγο και τη κατάργηση της δωρεάν παιδείας στην Ελλάδα τη σκέφτηκε μόνη της., εξάλλου αυτή είναι σοσιαλίστρια.
Τέλος η γενικότερη άποψη του για το ρόλο του κράτους ήταν ότι αυτό πρέπει να περιορίζεται μόνο: «στην προστασία της ελευθερίας μας τόσο από τους εχθρούς εκτός των πυλών όσο και από τους συμπολίτες μας: στη διατήρηση του νόμου και της τάξης, στην επιβολή της εφαρμογής των ιδιωτικών συμφωνιών, στην προώθηση των ανταγωνιστικών αγορών». Με άλλα λόγια, το κράτος πρέπει μόνο να διατηρεί τη συντήρηση της αστυνομίας και του στρατού – οτιδήποτε άλλο, συμπεριλαμβανομένης της δωρεάν παιδείας, «είναι μια άδικη παρέμβαση εναντίον της ελεύθερης αγοράς» . Ούτε ο υπουργός προ.πο. Χρήστος Παπουτσής έχει σπουδάσει στο Σικάγο, αυτός ήταν και αγωνιστής σαν φοιτητής εναντίον της κρατικής καταστολής και του αυταρχικού κράτους της δεξιάς.

Ο Δόκτορας της καταστροφής
«Το να είσαι μαθητής του Φρίντμαν ήταν κάτι μαγικό!»
(Γκάρι Μπέκερ νομπελίστας οικονομολόγος της σχολής του Σικάγου)

Ο Φρίντμαν δεν ήταν απλώς ένας ιδιοφυής οικονομολόγος, ούτε ένας ακόμα ματαιόδοξος ακαδημαϊκός-ερευνητής, απ’ αυτούς που καβαλάνε το καλάμι πιστεύοντας ότι η επιστήμη αρχίζει και σταματάει σ’ αυτούς. Ήταν κάτι πολύ παραπάνω.
Ήταν αποφασισμένος να κάνει κάτι που ουδείς οικονομολόγος πριν από αυτόν είχε σκεφτεί: να δει δηλαδή τη θεωρία του να εφαρμόζεται στην πράξη, υπό πραγματικές συνθήκες, πάνω σε πραγματικές κοινωνίες, πράγμα που κινώντας γη και ουρανό κατόρθωσε να το πετύχει. Και μάλιστα όχι σε μια κοινωνία, αλλά σε πολλές. Ο Φρίντμαν δεν ήταν ένας οποιοσδήποτε καθηγητής στο πανεπιστήμιο του Σικάγου. Ήταν ένας γκουρού, ένας άγιος. Δεν είχε μαθητές, αλλά πιστούς. Φοιτητές έτρεχαν στα σεμινάρια να πάρουν κάτι απ’ την αγιοσύνη του και μετά, με το ζήλο των νεοφώτιστων σκορπίζονταν σε διάφορα μέρη του κόσμου να τη μεταλαμπαδεύσουν. Όχι βέβαια από μόνοι τους, μιας και για τον θεάρεστο αυτό σκοπό έσπευδαν να βοηθήσουν τόσο η CIA όσο και το ίδρυμα Φορντ, παρέχοντας αφειδώς υποτροφίες σε παιδιά απ’ τη Λατινική Αμερική και την Ασία λίγο αργότερα που ήθελαν να σπουδάσουν οικονομικά στο μέγα τέμενος του Σικάγου.
Στη δεκαετία του ’70, στη Λατινική Αμερική, όποια χούντα και να σήκωνες, θα έβρισκες από κάτω «τα παιδιά απ’ το Σικάγο», όπως τα ονόμαζαν, τοποθετημένα μάλιστα σε καίριες θέσεις: υπουργοί, υφυπουργοί, καθηγητές στα πανεπιστήμια κ.λ.π. Η πιο γνωστή συνεισφορά τους ήταν στον Πινοτσέτ στη Χιλή, αλλά θα τους «αδικούσαμε» αν δεν αναφερόμασταν και στις υπηρεσίες που προσέφεραν στις χούντες της Ουρουγουάης, της Αργεντινής, και της Βραζιλίας. Οι χούντες αυτές δεν εφάρμοσαν απλώς τα οικονομικά προγράμματα του Φρίντμαν, αλλά εγκαθιδρύθηκαν ακριβώς για το λόγο αυτό, για να τα εφαρμόσουν. Τα δε φριχτά βασανιστήρια, οι εξαφανίσεις και οι εκτελέσεις χιλιάδων ανθρώπων που αντιστέκονταν στην εξαθλίωση και τον τρόμο συνέβησαν για ένα και μόνο σκοπό. Για να μπορέσει μέσα από τη θεωρία του Φρίντμαν να λάμψει επιτέλους ο καπιταλισμός της καταστροφής ή όπως αρέσκονταν να τον λένε η «ελευθερία της αγοράς» σε όλο του το μεγαλείο. Χιλιάδες άνθρωποι εκτελέστηκαν, βασανίστηκαν και βρέθηκαν στη φυλακή προκειμένου οι τιμές των προϊόντων να είναι ελεύθερες!
Οι θεωρίες του Φρίντμαν του έδωσαν το Νόμπελ οικονομικών και στη Λατινική Αμερική έδωσαν τους δικτάτορες.
Για περισσότερες από τρεις δεκαετίες ο Φρίντμαν και οι παντοδύναμοι οπαδοί του τελειοποιούσαν αυτήν ακριβώς τη στρατηγική: την αναμονή κάποιας μείζονος κρίσης (πολιτικής ή οικονομικής) προκειμένου να εκποιήσουν τμήματα της δημόσιας σφαίρας σε ιδιώτες ενόσω οι πολίτες ήταν ακόμα ζαλισμένοι από το σοκ και να μονιμοποιήσουν στη συνέχεια τις «μεταρρυθμίσεις».

Το δόγμα του σόκ
«Τα πλήγματα πρέπει να επιφέρονται όλα ταυτόχρονα, ώστε, όντας λιγότερο αισθητά, να ενοχλούν λιγότερο.»
(Νικολό Μακιαβέλι «Ο Ηγεμόνας» 1513)

Μια ένοπλη σύρραξη ανάμεσα σε κράτη ή έθνη μας προκαλεί φρίκη. Όμως ο οικονομικός πόλεμος δεν είναι καλύτερος από μία ένοπλη σύρραξη. Είναι σαν μία χειρουργική επέμβαση. Ένας οικονομικός πόλεμος είναι ένα παρατεταμένο βασανιστήριο, και οι καταστροφές του δεν είναι λιγότερο τρομακτικές από αυτές που προκαλούνται από τον καθαυτού ένοπλο πόλεμο. Το «δόγμα του σοκ» είναι ένας τέτοιος πόλεμος και είναι η μέθοδος που εφαρμόζουν οι αγορές για να επιβληθούν διεθνώς. Για να προελάσουν οι ελεύθερες αγορές, χρειάζεται κάποια κοινωνία να έχει υποστεί ένα δυνατό «σοκ», από μια φυσική καταστροφή (τσουνάμι στην Ασία, τυφώνας στη Νέα Ορλεάνη), από μια εναλλαγή εξουσίας (πτώση «κομμουνισμού» στην Ανατολική Ευρώπη ή το απαρτχάϊντ στη Ν. Αφρική), μια χρηματιστηριακή κρίση, μια χρεοκοπία κράτους προ των πυλών (Αργεντινή 2001, Ελλάδα, Πορτογαλία, Ιρλανδία2011), έναν υπερπληθωρισμό (π.χ. της τάξεως του14.000% όπως στη Βολιβία). Πριν η σοκαρισμένη κοινωνία προλάβει να συνειδητοποιήσει τι της έχει συμβεί και να σκεφτεί πώς να αντιμετωπίσει την κατάσταση, έρχονται οι «σωτήρες» να τη σώσουν. Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο(ΔΝΤ), η Παγκόσμια Τράπεζα, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Εμπορίου (ΠΟΕ), είναι οι τρεις βασικοί θεσμοί που προσπαθούν να επιβάλλουν ακαριαία τις αλλαγές που προωθούν οι ελεύθερες αγορές και στη δική μας περίπτωση οι «τρείς σωματοφύλακες» συμπληρώνονται και από τον «Ντ’Αρτανιάν» Ευρωπαϊκη Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ). Η δε τριπλή συνταγή δια στόματος Φρίντμαν, όπως έγραψα και πιο πάνω είναι οι ιδιωτικοποιήσεις κρατικών επιχειρήσεων ή αλλιώς αποκρατικοποιήσεις, περικοπές στις κοινωνικές δαπάνες, δηλαδή σε μισθούς, συντάξεις, επιδόματα ανεργίας, υγειονομική περίθαλψη, κρατική απορύθμιση. Οι συνέπειες είναι οδυνηρές για τους λαούς της γης: αποδυνάμωση του δημόσιου χαρακτήρα των εθνικών κρατών τους και απώλεση κυριαρχικών δικαιωμάτων, μεταβίβαση του δημόσιου πλούτου τους σε μια δράκα ιδιωτών (πανίσχυρων επιχειρηματιών και πολιτικών με δυσδιάκριτες διαχωριστικές γραμμές μεταξύ τους), χάσμα ζάμπλουτων-πάμπτωχων με πλήρη εξαφάνιση της μεσαίας τάξης, θρησκευτικός φονταμενταλισμός, άνοδος ρατσιστικών εθνικιστικών και φασιστικών ιδεών, συρρίκνωση ατομικών ελευθεριών και δικαιωμάτων του ανθρώπου, απεριόριστες δαπάνες για την ασφάλεια, διάχυση του φόβου και τρομοκρατίας στις κοινωνίες και σκληρή καταστολή σε όσους αντιστέκονται στο «σοκ».
Πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει δικτάτορες στο παρελθόν, αλλά και «δημοκρατικούς» πολιτικούς σήμερα να μιλάνε με ιατρικούς όρους όταν θέλουν να περιγράψουν μια άσχημη οικονομική ή πολιτική κατάσταση; Μην σας κάνει εντύπωση αυτό, κάνεις τους δεν ήθελε να γίνει γιατρός όταν μεγαλώσει. Η χρησιμοποίηση ανίατων ασθενειών όπως π.χ. του καρκίνου στον πολιτικό λόγο, ενθαρρύνει τη μοιρολατρία και αιτιολογεί τη λήψη αυστηρών έως απάνθρωπων μέτρων, ενώ ενισχύει σημαντικά τη διάδοση της ιδέας ότι η «ασθένεια» είναι αναγκαστικά μοιραία Η έννοια της ασθένειας δεν είναι ποτέ αθώα.



Τα υπολοιπα εδω

Ολα αυτα ειναι γνωστα.Ακριβως αυτα αναλυει και το συγκλονιστικο ντοκιμαντερ Το δογμα του Σοκ.
Σκοπιμως ομως οι νεοφιλελε δεν αναφερονται σε αυτα,αλλα στρεφουν την μια κοινωνικη ομαδα εναντια στην αλλη.
Ο πραγματικος σκοπος ομως ειναι ενας.
Καμια προννοια απο τα κρατη,ΚΑΜΙΑ απολυτως,ολα ιδιωτικα,πηγες ενεργειας,παροχες,υγεια,παιδεια(τουτεστιν αμορφωτο το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου διοτι οι γονεις δεν εχουν λεφτα για ιδιωτικα σχολεια-και βεβαια οι αμορφωτοι λαοι ειναι οτι καλυτερο για να μην ξυπνανε ποτε),καμια παρεμβαση κρατους σε μισθους και απωλησεις,τουτεστιν ο κοσμος θα δουλευει για 200 ευρω,και ολα αυτα για να αυξηθει και να αυξανετε συνεχως το ΚΕΡΔΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ,ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΟΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ και του κεφαλαιου γενικοτερα.
Ξυπνηστε εσεις που ακομα κοιμαστε και μην παπαγαλιζεται το παραμυθι που σας ριχνουν για να σας κοιμισουν.
ΥΓ.Η αργεντινη χρεωκοπισε ασχημα,διοτι οταν επρεπε να πει το ΟΧΙ...δεν το ειπε.Το ειπε αργοτερα,ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΕΙΧΑΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ,ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΤΗΣ,ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ.Τοτε ομως ηταν αργα.Ολο τον πλουτο της τον ειχαν πλεον ιδιωτικες ξενες επιχειρησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top