Η ανάγκη για καλλωπισμό μπορεί να κρύβει κάτι άλλο;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τα φρου φρου και τα αρωματα,αν δεν τα ελεγξεις σε κανουν αυτη την αηδιουλα λεξη που ειπες .."κατωτερη"
Φοκε δεν εχουν βαση αυτα που λες
Go home

φρουφρου και αρώματα = καμουφλάζ. Τι δηλώνει όμως το καμουφλάζ να δείξεις κάτι άλλο από ότι είσαι (για να δείξεις τι; ) και δυστυχώς αυτό το καμουφλάζ γίνεται και στην προσωπικότητα. Αυτό το πράγμα που γίνεται το θεωρώ ότι φανερώνει έμμεσα κάτι το κατώτερο (αν είσαι ανώτερος δε καμουφλάρεσαι είσαι ειλικρινης)

φυσικά υπάρχουν και κοπέλες εξαιρέσεις το κακό είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να τις βρεις.

(δυστυχώς στις μέρες μας υπάρχουν και άντρες που καμουφλάρονται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Οι ίδιες οι γυναίκες που μιλάνε για ισότητα μιλάνε για βαψίματα, κομμώσεις, ρούχα, δαχτυλίδια, φρουφρου και αρώματα που το αποκαλώ καμουφλάζ και αυτομάτως γίνονται κατώτερες(?) (δεν είναι πολλές οι γυναίκες που γκρινιάζουν για ασήμαντα πράγματα όπως είναι το σπάσιμο του νυχιού, ή επειδή δε βρίσκουν το αφρόλουτρο με το άρωμα που τους αρέσει).

Πιο όμορφες γίνονται με τα βαψίματα, τα χτενίσματα και τα δαχτυλίδια(δε μιλάω για υπερβολές) και όχι κατώτερες.
Επίσης, υπάρχουν και άντρες που γκρινιάζουν επειδή σήμερα η σύζυγος δεν έφτιαξε φαγητό με κρέας και προτίμησε πιο υγιεινή διατροφή αλλά αυτό θεωρείται σημαντικό I guess.
Έλεος ρε συ, το σπασμένο νύχι είναι θέμα χαζομάρας του ανθρώπου και όχι του φύλου. Get serious.

Ντιο, εσύ που ασχολείσαι επαγγελματικά με το βάψιμο είσαι πάτος σύμφωνα με τα παραπάνω οπότε μην απαντάς καν ρε.
(:drunk: Cheers!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
:D Θα συμφωνήσω με τον Αγγελο. Οι ίδιες οι γυναίκες που μιλάνε για ισότητα μιλάνε για βαψίματα, κομμώσεις, ρούχα, δαχτυλίδια, φρουφρου και αρώματα που το αποκαλώ καμουφλάζ και αυτομάτως γίνονται κατώτερες (δεν είναι πολλές οι γυναίκες που γκρινιάζουν για ασήμαντα πράγματα όπως είναι το σπάσιμο του νυχιού, ή επειδή δε βρίσκουν το αφρόλουτρο με το άρωμα που τους αρέσει).

Δε πάει να αλλάξει ο νόμος και να τους δίνει και παραπάνω δικαιώματα από τους άντρες έχουν μπει καλά στο ρόλο να το παίζουν ''κατώτερες' από τις πράξεις τους.

Ναι????Από πότε ??????Είναι ενδειξη ανισότητας το ότι μας αρέσει να είμαστε καθαρές??? Να μυρίζουμε ωραία κ όχι ιδρωτίλα και άλλα χειρότερα??? Το ίδιο καλό θα ήταν να το κάνατε κ σεις (δηλ. όποιοι δεν το κάνουν).
Βεβαίως κ το μακιγιάζ είναι καμουφλάζ αλλά απλά βελτιώνει την εκδοχή της κάθε γυναίκας - δεν την αλλάζει!! Δεν κάνει μαγικά το μακιγιάζ!Εδώ δεν κάνουν οι πλαστικοί!
Και στην τελική focko, όλοι καθημερινά όταν έρθει η ώρα να παρουσιάσουν τον εαυτό τους στη δουλειά τους, στους φίλους τους, γενικά οπουδήποτε απαιτείται να παρευρεθούν, θα προσχεδιάσουν πώς θα τον προετοιμάσουν! Όλοι παντού παίζουνε ρόλους.
Για πες μου εσύ υπάρχει περίπτωση να πας στη δουλειά σου φορώντας λχ. βρώμικη μπλούζα κ τρύπιο παντελόνι ενώ έχεις να πλυθείς κ να ξυριστείς ποιος ξέρει από πότε??? Ας μαντέψω: ΟΧΙ! Δεν θα το κάνεις!
Γιατί ???Γιατί έχεις ήδη προσχεδιάσει ποιος είναι ο fockos που θες να δείχνεις παραέξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πιο όμορφες γίνονται με τα βαψίματα, τα χτενίσματα και τα δαχτυλίδια(δε μιλάω για υπερβολές) και όχι κατώτερες.

(:drunk: Cheers!)
Δεν είπα το αντίθετο πιο όμορφες είστε τις περισσότερες φορές με το μακιγιάζ αφού είναι ένας τρόπος να κρύβεις ατέλειες. ποιο το πραγματικό νόημα να κρύβεις ατέλειες;

Ναι????Από πότε ??????Είναι ενδειξη ανισότητας το ότι μας αρέσει να είμαστε καθαρές???
άλλο η υγιεινή και άλλο η καθαριότητα (:/).

Ένα παράδειγμα είναι το βάψιμο των μαλλιών (όχι μόνο καθαριότητα δεν είναι αλλά και ανθυγιεινό). Άκομα και στο στέκι υπάρχουν θέματα για ρινοπλαστική.......... προσθετική γλουτών κ.ο.κ. που προσωπικά όταν τα διαβάζω γελάω (όχι με την διαδικασία αυτή καθέ αυτή αλλά με την κείμενα που διαβάζω και την διάσταση που τους δίνονται) δεν αναφέρομαι ότι όλες οι κοπέλες το κάνετε αυτό αλλά σίγουρα ένας μεγάλος αριθμός (όπως φυσικά το κάνουν και άντρες σε πολύ μικρότερο ποσοστό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Focko και πολλοί άντρες βάφουν το μαλλί (βλ. κατάμαυρα, ανταύγειες κλπ).

Τα έχω πάρει μάτι τα θέματα που λες αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι κ λίγοι οι άνδρες που θα τους απασχολούν (ειδικά η ρινοπλατική). Και καλά κάνουν βέβαια! Δεν είναι κακό να φροντίζεις την εξωτερική σου εμφάνιση (όχι εσύ προσωπικά). Όλοι κ όλες θέλουμε να αρέσουμε πρώτα στον εαυτό μας κ μετά στους άλλους. Δεν είναι κακό καποιος-α να κάνει κάποιες βελτιώσεις στην εμφάνισή του.
Και δεν δείχνει κατωτερότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Όσο περνάει ο καιρός λύνουμε τις βασικές μας ανάγκες (εξαιτίας του εύκολου συγκριτικά με παλαιότερα τρόπου ζωής) και ασχολούμαστε με χαζομάρες, χάνουμε το πραγματικό νόημα της ζωής και ασχολούμαστε με πράγματα που δεν έχουν νόημα. Αποκτάμε άλλη αισθητική για τον κόσμο γύρω μας , γινόμαστε πιο επικριτικοί και ταυτόχρονα πιο στενόμυαλοι.

Και τα 2 φύλα γινόμαστε κατώτερα σε σύγκριση με τα αντίστοιχα παλαιότερα.

Δε θα θέλα να ξέρω πως θα είναι ο άνθρωπος σε 126 χρόνια από σήμερα (σίγουρα θα απογοητευόμουν) το ίδιο πιστεύω θα απογοήτεύονταν και οι προγόνοι μας που ζήσαν 126 χρόνια πριν από μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
κατ εμε ισχυει σε ένα βαθμό ότι οι γυναίκες έχουν στην πίσω πλευρα του μυαλου τους (ή και στην μπρος καποιες φορες) το γεγονός ότι αν είναι όμορφες θα τις παρουν πιο στα σοβαρα. ακόμα περισσότερο, μπορεί και να χρειάζεται μ ο ν ο να είναι όμορφες για να επιτυχουν σε κάτι, να σταθούν και να αποκτησουν αναγνώριση (καλο παράδειγμα τα καλλιστεία). έτσι πολλές προσπαθούν να το κάνουν αυτό για να δώσουν συν στην προσωπικότητα τους. δεν παει να πει βεβαια ότι το καταφέρνουν όλες αλλά είναι ένα πρωτο απτό βήμα κομφορμισμού και "ταιριάσματος" που και μόνο που το πιστεύουν ότι θα τους ωφελήσει, τελικά τους ωφελεί. (μεχρι έναν μεγάλο βαθμό, όλα είναι στο μυαλό άλλωστε)

αυτό βέβαια σα στάση δεν το κανουν μόνο οι γυναίκες. το κάνουν και οι άντρες (δες γυμναστήρια - πόσοι πανε για την ποζερια)

παρ όλα αυτά το γυναικείο περιεχόμενο αυτής της συμπεριφοράς δηλώνει κατωτερότητα με την έννοια ότι δημιουργήθηκε και διογκώθηκε στα πλαίσια μιας κοινωνίας η οποία ήθελε τη γυναίκα να έχει ως μοναδικό στόχο της αυτό και τίποτε άλλο. η ομορφιά συνεπαγόταν έναν καλό γαμπρό = κοινωνική καταξίωση = τελος. (στις ταινίες το έντυναν και με έρωτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Για να καταλαβω τωρα, για να ειναι οι γυναικες ισες με τους αντρες δεν πρεπει να φροντιζουν τους εαυτους τους. Και ο γυναικιος καλωπισμος σημαινει οτι καποι ειναι υπερφιαλη και ρηχη.

Μαλιστα.

Ισοτητα δεν νομιζω οτι σημαινει οτι πρεπει να ειμαστε ιδιοι. Απλα οτι πρεπει να εχουμε τα ιδια δικαιοματα και υποχρεωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
κατ εμε ισχυει σε ένα βαθμό ότι οι γυναίκες έχουν στην πίσω πλευρα του μυαλου τους (ή και στην μπρος καποιες φορες) το γεγονός ότι αν είναι όμορφες θα τις παρουν πιο στα σοβαρα. ακόμα περισσότερο, μπορεί και να χρειάζεται μ ο ν ο να είναι όμορφες για να επιτυχουν σε κάτι, να σταθούν και να αποκτησουν αναγνώριση (καλο παράδειγμα τα καλλιστεία). έτσι πολλές προσπαθούν να το κάνουν αυτό για να δώσουν συν στην προσωπικότητα τους. δεν παει να πει βεβαια ότι το καταφέρνουν όλες αλλά είναι ένα πρωτο απτό βήμα κομφορμισμού και "ταιριάσματος" που και μόνο που το πιστεύουν ότι θα τους ωφελήσει, τελικά τους ωφελεί. (μεχρι έναν μεγάλο βαθμό, όλα είναι στο μυαλό άλλωστε)

αυτό βέβαια σα στάση δεν το κανουν μόνο οι γυναίκες. το κάνουν και οι άντρες (δες γυμναστήρια - πόσοι πανε για την ποζερια)

παρ όλα αυτά το γυναικείο περιεχόμενο αυτής της συμπεριφοράς δηλώνει κατωτερότητα με την έννοια ότι δημιουργήθηκε και διογκώθηκε στα πλαίσια μιας κοινωνίας η οποία ήθελε τη γυναίκα να έχει ως μοναδικό στόχο της αυτό και τίποτε άλλο. η ομορφιά συνεπαγόταν έναν καλό γαμπρό = κοινωνική καταξίωση = τελος. (στις ταινίες το έντυναν και με έρωτα)

Ζούμε σε μια κοινώνια (γενικά εμείς οι δυτικοί) όπου η ομορφιά είναι ένα σχετικό διαβατήριο.Δε νομίζω ότι πλέον ισχύει μόνο για τις γυναίκες το θέμα έχω τα looks άρα βουρ.Πλέον και οι άντρες προσέχουν πολύ την εξωτερική τους εμφάνιση και το αισθητικά ωραίο είτε πρόκειτε για γυναίκα είτε για άντρα είναι κοινωνικά αποδεκτό και μάλλον κοινωνικά επιθυμητό άρα οι κομψοί και εμφανίσημοι άνθρωποι εκ προοιμίου την έχουν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν το θεωρώ σύμπλεγμα ή κάποιο μειονέκτημα.Σύμφωνα με τον δυτικό πολιτισμό η ομορφιά,ή καλύτερα η συμμετρία,είναι στοιχεία απαραίτητα για την διαβίωση ενός ατόμου σε μια τέτοια κοινωνία.Γιατί μην ξεχνάς,πέρα από το πνεύμα,την ψυχή ή όπως αλλιώς το πεις,είμαστε και ζώα.Και χρησιμοποιούμε τον καλωπισμό για να ξεχωρίσουμε.Αρχικά κάποτε για την επιλογή καλύτερου συντρόφου,στην συνεχεια για κοινωνικούς,πολιτικούς,οικονομικούς κ.τ.λ. λόγους που στην ουσία πάλι ως βάση έχουν την έλξη,το ένστικτο,την διαφορετικότητα,την διάκριση από τους άλλους.Οπότε δεν μπορείς να καταδικάσεις κάτι το οποίο απορρέει από στοιχεία ''προδιαγεγραμμένα'' μέσα μας.Δεν μπορείς να καταδικάσεις το ένστινκτο.Στην ουσία είναι η φυσική επιλογή.Αλλωστε αυτό που είμαστε τώρα ως άνθρωποι προέρχεται από μια συσσώρευση διαφορετικών κάποτε ατόμων στην δική τους ομάδα,φυλή κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι το λιγότερο αφελές να νομίζουμε ότι πίσω από μια εμφάνιση κρύβονται τα πάντα ή ότι δεν κρύβεται τίποτα.

Η άποψή μου είναι κάπου στη μέση. Γιατί:

Το ότι δείχνει κανείς κάτι, δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα αυτό το κάτι, είτε θέλουμε να μιλήσουμε για την καλοσύνη, είτε για τη μαγκιά, είτε για την εμφάνιση και την περιποίηση. Δηλώνοντας το προφανές, δεν είναι αναγκαίο και το οτι ισχύει. Έτσι και στον καλλωπισμό. Ο καλλωπισμός είναι μια μορφή έκφρασης, πολλών πραγμάτων.

Πρώτον δηλώνει την ανάγκη μας για βελτίωση.
Δεύτερον καλύπτει κάποια κενά στην εμφάνισή μας και βελτιώνει κάποια μειονεκτικά σημεία.
Τρίτον σηματοδοτεί την επιθυμία για θαυμασμό από τους γύρω.
Τέταρτον, υποθετικά κάνει κάποιον να νιώθει καλά (καταρριπτέο, θα εξηγήσω γιατί)

Που είναι το κακό με αυτά; Πουθενά, τουλάχιστον έτσι όπως είναι δηλωμένα. Το κακό κατά τη γνώμη μου, είναι στην υπερβολή. Όταν καλλωπίζεσαι υπερβολικά, αυτά τα τέσσερα χαρακτηριστικά μετασχηματίζονται ως εξής:

Πρώτον, η ανάγκη για βελτίωση γίνεται ανάγκη για επίδειξη.
Δεύτερον, τα κενά είναι τόσα πολλά όσος και ο καλλωπισμός. Μάλιστα δε, τα κενά είναι και ψυχολογικά διότι η υπερβολή είναι αποτέλεσμα ανασφάλειας για μια εξωτερική αδυναμία, πράγμα που -ω τι τραγική ειρωνεία- όχι μόνο δεν καλύπτει την εξωτερική αδυναμία αλλά εμφανίζει και την εσωτερική. Με ένα σμπάρο δυο τρυγώνια.
Τρίτον, σηματοδοτεί την επιθυμία για επιβολή στους εκπροσώπους του ιδίου φύλου (βάφτηκα πιό πολύ άρα είμαι καλύτερη γκόμενα από τη Μαιρούλα)
Τέταρτον, παύει να γίνεται για ιδία ευχαρίστηση, αλλά προφανώς για ευχαρίστηση κάποιου γεννητικού οργάνου του αντίθετου φύλου προκειμένου να υφαρπαχθεί η δέουσα προσοχή προς το σοβατισμένο άτομο.

Τουλάχιστον για εμένα, μια γυναίκα που βάφεται υπερβολικά ή έστω και αν την απασχολεί το θέμα υπερβολικά, με κάνει να πιστεύω πως ικανοποιεί τα παραπάνω, εν όλω ή εν μέρει. Ως εκ τούτου εαν επιβεβαιωθεί δια της συζητήσεως η εσφαλμένη προσωπικότητά της, απομακρύνομαι με δρασκελιές τσιτάχ. Είναι αδιανόητο να υπάρχουν άνθρωποι στη σημερινή εποχή που να σέβονται τα αυτιά μου και να γυρνάνε να μου λένε "Γιατί δε μου έκανες λάικ στο Facebook στη νέα μου φωτόοοο;;" και να πηγαίνω και να βλέπω την κολλητούλα με κάτι χείλη σουφρωμένα τίγκα ρούφα στο κραγιόνι και εκατό κιλά πούφι πούφι στις μαγουλήθρες λες και πηγαίνει για οντισιόν για κλόουν σε τσίρκο. Και μετά έχει την απορία γιατί οι άντρες δεν την προσέχουν για τα πνευματικά της χαρίσματα... Please, tell me there's a ship in orbit for me to download, then shoot me in the head, thanx!


Η δικαιολογία "το κάνω για να νιώσω καλά" ακούγεται στ αυτιά μου σαν μια τεράστια μπούρδα, καθότι όπως έχω εξηγήσει και σε άλλο θέμα, αρκεί για την άνεση το να είσαι πεντακάθαρος και ελαφρώς περιποιημένος, ειδάλλως θα κυκλοφορούσαμε όλοι και όλες με δέκα κιλά ρουζ και στον ύπνο μας μπας και μας πάρει πιό άνετα. Προσωπικά νιώθω άνετα και με το μποξεράκι μου, ένα στριφτο τσιγάρο, ένα ουισκι και δυο ηχεία στο τέρμα να παίζουν Opeth, οπότε δε χρειάζεται να βάλω σακάκι μες το σπίτι μου για να νιώσω "καλύτερα με τον εαυτό μου". Αν βάλω λούσα και σακάκια και τα τοιαύτα, θα το κάνω ή για ραντεβού ή για κοσμική εκδήλωση (πχ. Ορκομωσία, πάρτυ, ρεβεγιόν, ακόμα και κωλάδικο για να πιάσω το atitude του νεοφτιαγμένου γιάπη κλπ.)

Αντίθετα, μια γυναίκα που βάφεται επαρκώς και με μέτρο, μου δείχνει ότι σέβεται τον εαυτό της, ότι σέβεται εμένα που θα την δω, ότι μετράει η γνώμη μου για εκείνη άρα πρέπει να καλύψει κάποια σημεία που θεωρεί ότι δε θα μου αρέσουν (αν και συνήθως δεν δίνω σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες εμφάνισης), και γενικά δείχνει μια γυναίκα που αξίζει το σκοπό για τον οποίο βάφτηκε, δηλαδή την προσοχή μου, την οποία και αποκτά.

Τόσο απλά; Τόσο απλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Βεβαίως κ το μακιγιάζ είναι καμουφλάζ αλλά απλά βελτιώνει την εκδοχή της κάθε γυναίκας - δεν την αλλάζει!! Δεν κάνει μαγικά το μακιγιάζ!Εδώ δεν κάνουν οι πλαστικοί!




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Από: https://imgur.com/


Και μία ακόμη που, για τη τελευταία εικονιζόμενη στο προηγούμενο μήνυμα:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το μακιγιαζ δεν ειναι ενα μασκαρεμα που ομορφαινει ουτε μοδα ουτε κρυβει. Αν ηταν ετσι οσες μακιγιαζονται δε θα'χαν κανονικα ονοματα αλλα θα λεγονταν Τζεκιλ και Χαιντ και θα ξεμπερδευαμε. Ειναι τεχνη που αναδεικνυει τα χαρακτηριστικα μιας γυναικας. Επισης εκπεμπει ερωτισμό και παθος -οχι απαραιτητως αν βαφεται μπροστα σε ανδρα- παθιασμενες μπορουν να γινουν οι γυναικες και με τη ζωη. Αρεσει στον εαυτο της και θελει ν'αρεσει και στους αλλους. Με το μακιγιαζ ειναι περιποιημενη και λαμπερη. Και δε μιλαω για φεικ λουκ. Μιλαω για αναδειξη εσωτερικου κι εξωτερικου κοσμου, οταν ειναι σε ισορροπια αυτα τα δυο. Μια γυναικα ειναι ομορφη οταν ειναι ευχαριστημενη απο τον εαυτο της και απο την εικονα που δινει στους γυρω της. Το μακιγιαζ εχει να κανει με το κεφι κατ'αρχας, το κανει δηλαδη οποτε εχει ορεξη, δεν ειναι αναγκαιο να γινεται συνεχεια. Μακιγιαζ δε θεωρειται μονο η χρηση ολων των προιοντων , μακιγιαζ θεωρειται κι απλα καλυψη ατελειων (σπυρακια, παναδες, ερεθισμοι, ρυτιδες κοκ) Μακιγιαζ θεωρειται και λιγο ρουζ ή λιγο λιπ γκλος να ειναι τα χειλη λαμπερα ή τα μαγουλα ροδαλά. Οι αθλητριες δε χρειαζονται ρουζ γιατι το ροδαλο γινεται φυσικα. Στη θαλασσα περα απο μια κρεμουλα αντιηλιακη με λιγο χρωμα, αντε και στις ορεξεις λιγη αδιαβροχη μασκαρα να τονιζονται οι βλεφαριδες δε χρειαζεται κατι περισσοτερο, ειναι ανοητο. Το βράδυ μπορεί να τονίσει τα σαρκώδη χείλη της με ενα χρωματάκι ή το σχήμα των ματιών της με σκιά και μολύβι.Οι υπερβολες δειχνουν ευκολα ανοητες, το ιδιο επισης η μη γνωση της καθε μιας του τι της ταιριαζει και τι αναδεικνυει τα χαρακτηριστικα της.




Nα ενα παραδειγμα- αυτό είναι ανόητο πχ και κάνει μπαμ πως το κάνει για να τραβήξει το φακό. Ευτυχώς το πετυχαίνει, δυστυχώς, γίνεται περίγελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπραβο ρε βαλδερ:D
συμφωνω απολυτως

οι σοβατισμενες γυναικες απλα με φοβιζουν,σαν φρικια ενα πραγμα,,και πολυ δυσκολα τις πλησιαζω

και κατα κανονα κρυβουν τεραστιες ανασφαλειες..

Ειναι τεχνη που αναδεικνυει τα χαρακτηριστικα μιας γυναικας.
αλλα δεν τα καλυπτει ή αλλαζει ουσιαστικη η διαφορα

επισης βασικα τα περισσοτερα χημικα που μπαινουν σε μουτρα μαλλια κλπ βλαπτουν το δερμα και καταληγουν ετσι οι πολυ σοβατισμενες να γινονται οι πιο ασχημες χωρις σοβα ..

γιαυτο συχνα οι καλλιτεχνιδες λογω κακων συνθκων ζωης ξενιχτια τονους βαψιμο να εχουν χειροτερο δερμα απο μια απλη γυναικα που βαφεται μια στο ποτέ και απλα κοιμαται καλα ,προσεχει στον ηλιο ,τρωει καλα και βαζει και καμια κρεμα το πολυ πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν αφησεις τα μαλλια εκτεθειμενα το καλοκαιρι στον ηλιο χωρις αντιηλιακη προστασία, δε θα ειναι υγιή μετά απο λίγο- ο ηλιος καταστρεφει, ειτε βαμμενα ειτε φυσικά. Επισης, το κακο στη... μουρη το κανει η ατμοσφαιρα. Τωρα που χει κρυο, το προσωπο αφυδατωνεται και οι κρεμες η τα μεικ απς νεας τεχνολογιας, το ενυδατωνουν και το θρεφουν. Μωρε αφου δεν ξερετε, τι μιλατε; Ειναι σα να'ρχομαι να σου κανω την ''καμποσα'' στο ποδοσφαιρο. Γινεται; Δε γινεται! :D Μηπως αναφερεστε μονο στις υπερβολες; Γιατί αν ειναι ετσι, ε μην τα βαζουμε ολα σε ενα καλαθι. Τα χω ξαναπει πολλες φορες- κραζω τις υπερβολες, τις θεωρω οπως ειπα ανοητες και στηριζω την περιποιηση, τη βελτιωση και την αναδειξη των χαρακτηριστικων μιας γυναικας. Την ιδια αποψη εχω και για τα ρουχα. Αν καποια δεν εχει το στυλ και δεν μπορει να στηριξει ενα ρουχο, δεν πρεπει να το φοραει. Δεν πανε αλλωστε ολα σε ολες.

Aγγελε αλλο τα ξενυχτια αλλο το μακιγιαζ. Τα ξενυχτια πραγματι καταστρεφουν τους ιστους του δερματους με τα χρονια. Μην ξεχνας, με αφορμη το παραδειγμα σου, πως παιζει ρολο και η ποιοτητα τους καθε δερματος. Σε πληροφορω γυναικες επισης που δε μακιγιαριστηκαν ποτε και δε περιποιηθηκαν ποτε, ειναι μες στη ρυτιδα, ενω αλλες ειναι 40 και λαμπουν σαν 35! Ποιοτητα δερματος και τροπος ζωής/διατροφή- αυτα ειναι τα βασικα κριτηρια για υγεια.

μια απλη γυναικα που βαφεται μια στο ποτέ και απλα κοιμαται καλα ,προσεχει στον ηλιο ,τρωει καλα και βαζει και καμια κρεμα το πολυ πολυ..
Ο ηλιος δεν ειναι μονο το καλοκαιρι, ηλιο εχουμε και το χειμωνα και ειναι επισης επικινδυνος. Για να προσεχεις τον ηλιο, χρειαζεσαι κρεμα. Αρα το ποτε-ποτε σου..... ατοπο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σε λιγο μου βγαλεις οτι ολα αυτα τα χημικα απο βαφες μαλλιων μεχρι κρεμες απο τι μεταλλαγμενα

δεν κανουν κανενα κακο

η καταχρηση κανει παντα κακο
ο υπερβολικος καλλωπισμος ειναι φθορα..(η καταστροφη των μαλλιων πχ)

και ειναι τοσο τοξικα τα περισοτερα καλλωπιστικα προιοντα που οι κομμωτριες παιρνουν βαρεα και ανθυγιεινα,,λογω τοξικων χημικων



πολλες γυναικες το παραδεχονται κιολας,,"μπρος στα καλη τι ειναι ο πονος" οτι προτιμουν να βλαψουν τον εαυτο τους προκειμενου να ειναι αρεστες -ή να νομιζουν-

ανθρωπινη παρανοια,,δεν ξερω αν υπαρχει σε αλλο ζωο..

και το θεμα των προιοντων γυναικειου καλωπισμου,δεν ειναι θεμα γυναικων οπως το λες ,αλλα θεμα καθαρα χημειας και βιολογιας που και παρα πολλοι ανδρες στις εταιριες αναλυουν


βασικα ειμαι υπερ του φυσικου καλλωπισμου, κοινως βαλτε μελια γαλατα κλπ σε μουτρα και μαλια..βασικα οτι τρωγεται..
εκχυλισμα απο καρυδοφυλλα κλπ φυσικα για τα μαλλια κλπ

https://protimofisiko.blogspot.com/2011/05/vs.html
https://aesthetics-soo.blogspot.com/2010/05/blog-post_27.html

Άνοιξε το χρώμα των μαλλιών σου χωρίς βαφές

θελεις να ψαξω τωρα τι χημικα εχουν οι βαφες μαλλιων κλπ?αν η γυναικα κανταντησει σαν κινητο χημικο εργαστηριο,,ασε,,

τοσες γυναικες γινανε θυματα τηε βιομηχανιας καλλωπισμου και χλαλανε τον εαυτο τους αντι να τον φτιαχνουν που ασε

Φυσικοτητα ρε κοριτσια,,φυσικοτητα..


αντι πχ να καταστρεφετε τις τριχες σας και να ποτιζεται το κεφαλι σας -και τα μωρα σας οι εγγυοι- με χημικα ..γιατι απλα δεν τονωνετε με ολους τους φυσικους τροπους το φυσικο χρωμα?

παρανοια...


και συς εχετε μαλλια ρε κοριτσια,,εμεις που δεν εχουμε τι να καλλωπισουμε?
να περασουμε κερί το καύκαλο?:confused::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.

Και μία ακόμη που, για τη τελευταία εικονιζόμενη στο προηγούμενο μήνυμα:
ΘΕΟΣ .
Απλά .

υγ. πώς ξέθαψα το θρεντ αυτό,ούτε η Πολύμνια ξέρει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top