Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,342 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,726 μηνύματα σε 96,222 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 955 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολιασμός laptops (>1000€)

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,190 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 22:37, 01-09-11:

αγγελε πιστευεις οτι ο υπολογιστης που πηρα τελικα ειναι μηπως λιγο υπερβολικος για τωρα? http://www.skroutz.gr/s/321299/Sony-...recommendation

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 00:58, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Όχι πάνω από 700 ευρώ. Θα ήθελα όμως i5 επεξεργαστή.
αμα τον θες για απλες εφαρμογες γραφειου τοτε παιρνεις και λαπτοπ μεταχειρισμενο με ιντελ π4 στα 3ghz 1mb ram και winxp .

τα παραπανω ειναι για παιχνιδια ...πιστεψε με ... οποτε κατι παραπανω απο i3 δεν θες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 01:10, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΟΡΩΝΕΥΣ
αμα τον θες για απλες εφαρμογες γραφειου τοτε παιρνεις και λαπτοπ μεταχειρισμενο με ιντελ π4 στα 3ghz 1mb ram και winxp .

τα παραπανω ειναι για παιχνιδια ...πιστεψε με ... οποτε κατι παραπανω απο i3 δεν θες
Το 1 GB RAM είναι λίγο. Με 15 tabs ανοιχτά θα τα φτύσει. 2GB είναι το ελάχιστο που πρέπει να έχει, 4GB το ιδανικό, προεκτάσιμο στα 8GB.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:07, 02-09-11:

καλο το σονυ...μονο του μειον οτι δεν εχει λεντ οθονη..

το τοσιμπα επισης που εβαλα παραπανω,,
το μονο μειον ειναι οι 2 usb υποδοχες και οτι δεν εχει esata για πιο γρηγορη συνδεση φορητου δισκου..

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 15:05, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
καλο το σονυ...μονο του μειον οτι δεν εχει λεντ οθονη..

το τοσιμπα επισης που εβαλα παραπανω,,
το μονο μειον ειναι οι 2 usb υποδοχες και οτι δεν εχει esata για πιο γρηγορη συνδεση φορητου δισκου..
παιδια το λαθος που κανουν ολοι στην επιλογη υπολογιστη ειναι στο οτι δεν επιλεγουν υπολογιστη συμφωνα με τις αναγκες τους .
οπως επισης δεν ξερουν πως η αγορα ενος υπολογιστη δεν συνιστα επενδυση - δηλαδη ειναι χαμενα λεφτα αφου σε 6 μηνες θα εχει μειωθει η τιμη του στο μισο .

οποτε πρωτα κοιταζουμε ποσα χρηματα διαθετουμε - για ποιον λογο τον θελουμε - και μετα παμε στην εγγυηση
η εγγυηση ειναι ενα θεμα το οποιο θελει πολλες γραμμες αναλυσης .
ολες οι εταιρειες σου προσφερουν εγγυηση και ολες λενε οτι θα ειναι την επομενη μερα σπιτι να στο φτιαξουν και αλλα τετοια ωραια.
αλλα η αληθεια ειναι πως αν σου χαλασει την εβαψες .
και συνεχιζω acer εχει αντιπροσωπεια στην ελλαδα αλλα αν στην ελλαδα δεν υπαρχει το ανταλλακτικο τοτε δεν το φερνουν απο το εξωτερικο - αλλα στελνουν τον υπολογιστη σου εξωτερικο
sony αντιπροσωπεια μονο στο βελγιο και θα κανει περιπου ενα 3μηνο να σου ερθει ξανα στα χερια σου
hp η χειροτερη αντιπροσωπεια κακη εξυπηρετηση αργουν και πολλες φορες δεν κανουν σωστη επισκευη
toshiba μετριο σερβις αφου η αντιπροσωπεια εχει καταστηματα σε ολη την ελλαδα και οποτε αν εισαι τυχερος θα πεσεις σε καλο τεχνικο
lenovo απλα υπαρχει σερβις
turbo-x και λοιπα λαπτοπ τα οποια ειναι απο καταστηματα ελληνικα ΜΑΚΡΙΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ
αυτα τα ολιγα οσα μπορω να θυμηθω απο σερβις .

μετα παμε στις δυνατοτητες

το πιο σημαντικο ειναι η μπαταρια να ειναι τελευταιας τεχνολογιας ωστε να εχει μεγαλυτερη διαρκεια και να μπορεις να βρεις ευκολα καινουρια γιατι σιγουρα μετα απο 1.5 χρονο θα δειτε οτι θα κραταει ολο και πιο λιγο

μεγαλο σκληρο δισκο απο 500gb και πανω

led oθονη για καλυτερη ευκρινεια και χαμηλη καταναλωση

εξοδο HDMI για να μπορειτε ευκολα να το συνδεεται στην μεγαλη σας οθονη και να βλεπεται σε HD αναλυση ταινιες ,

και μνημη 4gb το λιγοτερο

αυτα ειναι τα σπουδαια .
απο εκει και περα ο επεξεργαστης και το αν εχει καλη η οχι καρτα γραφικων ειναι αναλογα με τον αν τον θελετε να παιζεται παιχνιδια η οχι

αυτες οι συμβουλες μου .

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:58, 07-09-11:

ενα ωραιο asus laptop

με 500 ευρω..

θεωρουνται κορυφαια,,

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,495 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 16:36, 08-09-11:

ενα ωραιο asus laptop

με 500 ευρω..

θεωρουνται κορυφαια,,
πολυ καλη επιλογη...Ψαχνομαι για καινουριο laptop αλλα το θελω καλο δλδ να παιζει για κανα 2-3χρονια χαλαρα games(οχι σε top αναλυση αλλα σε μετρια,κυριως football manager και pro) και το ψηνω για αυτο...μετα απλα θα το εχω για surfing και office...Δεν μου λες φιλε πιστευεις οτι αξιζει;;;εκει το εβλεπα εγω δλδ τοσα χρηματα αντε 600-700euro αν ειναι κατι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!εσυ τι λες αξιζει;;;απλα θελω να κρατησει αρκετο καιρο....τελος απο αναβαθμιση παιρνει πραγμα πολυ;;;;
επισης,θεωρεις ειναι καλυτερο αυτο;;;http://www.multirama.gr/products/product?pid=0517784&catid=010200εεε;;;;(απο αναβαθμιση καλυτερο;;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:13, 08-09-11:

το λενοβο εχει 2 γιγα μνημη και ειναι παλαιο..το ασους ειναι καλυτερο με 4..και με τελευταια καρτα γραφικων μονο μειον η i3 cpu..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 17:19, 08-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
πολυ καλη επιλογη...Ψαχνομαι για καινουριο laptop αλλα το θελω καλο δλδ να παιζει για κανα 2-3χρονια χαλαρα games(οχι σε top αναλυση αλλα σε μετρια,κυριως football manager και pro) και το ψηνω για αυτο...μετα απλα θα το εχω για surfing και office...Δεν μου λες φιλε πιστευεις οτι αξιζει;;;εκει το εβλεπα εγω δλδ τοσα χρηματα αντε 600-700euro αν ειναι κατι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!εσυ τι λες αξιζει;;;απλα θελω να κρατησει αρκετο καιρο....τελος απο αναβαθμιση παιρνει πραγμα πολυ;;;;
επισης,θεωρεις ειναι καλυτερο αυτο;;;http://www.multirama.gr/products/product?pid=0517784&catid=010200εεε;;;;(απο αναβαθμιση καλυτερο;;
βρε παιδια γιατι ντε και καλα σπαταλατε τα χρηματα σας σε λαπτοπ ωστε να παιζεται παιχνιδια ? δηλαδη δεν μπορω να το καταλαβω αυτο
σαν να μου λετε θελω μια φερραρι με 5000 κυβικα αλλα να εχει 200 αλογα αντι για 450 . αυτο ειναι τα λαπτοπ παιρνεις ενα μηχαμημα 600 ευρω το οποιο εχει χαμηλοτερες επιδοσεις απο το αν παρετε τα ιδια χαρακτηριστικα σε κανονικο υπολογιστη .

θες να παιζεις παιχνιδια για 3 χρονια χαλαρα ? εμ με λαπτοπ πρεπει να σκασεις το 1000ρικο . γιατι αν παρεις τωρα ενα με 600 ευρω σε 2 χρονια θα θες μνημη - σκληρο δισκο κλπ κλπ .

δωσε τα ιδια χρηματα παρε ενα υπολογιστη ( αν θες να σου πω και τι κομματια να παρεις ) και θα εχεις υπολογιστη για 3 χρονια .

και για να γινω συγκεκριμενος εγω εχω δωσει πριν 4 χρονια σχεδον 1500 ευρω για υπολογιστη ( τον εφτιαξα εγω ) και απο τοτε δεν μου εχει κολησει ποτε - παιζω ολα τα παιχνιδια - εχω ταχυτητες σε ολα τα προγραματα που χρησιμοποιω και ολα τα αλλα .. να μου πεις μπορεις να το μετακινεις . ? οχι δεν μπορω αλλα αν ειναι να παω μια βολτα ε δεν θελω τον υπολογιστη μου μαζι .

ενα πραγμα θα σας πω οποιοδηποτε κομματι λαπτοπ και να δειτε ειναι χαμηλομενο σε επιδοσεις απο οτι το κανονικο για 2 λογους : 1 ) χαμηλη καταναλωση 2) μικροτερες θερμοκρασιες .

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,495 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 18:51, 08-09-11:

βρε παιδια γιατι ντε και καλα σπαταλατε τα χρηματα σας σε λαπτοπ ωστε να παιζεται παιχνιδια ? δηλαδη δεν μπορω να το καταλαβω αυτο
δεν συμφωνω μπορει να θες και φορητοτητα,δεν θα παρω ολο τον πυργο και την οθονη αν παω στο χωριο ή σε μια αλλη πολη επισκεψη..Ασε που δεν παιζω FEAR κτλπ βαρια παιχνιδια αλλα manager και pro και μαλιστα ουτε καν στην μεγιστη αναλυση,απλα για αν περναει η ωρα...δεν νομιζω ζηταω κατι too much
σαν να μου λετε θελω μια φερραρι με 5000 κυβικα αλλα να εχει 200 αλογα αντι για 450 . αυτο ειναι τα λαπτοπ παιρνεις ενα μηχαμημα 600 ευρω το οποιο εχει χαμηλοτερες επιδοσεις απο το αν παρετε τα ιδια χαρακτηριστικα σε κανονικο υπολογιστη .
συμφωνω αλλα εχω ηδη ενα καλο pc απλα θελω και laptop αντι να αναλωνομαστε σε ασκοπες συζητησεις ,ρε φιλε δεν μου προτεινεις και τπτ....

θες να παιζεις παιχνιδια για 3 χρονια χαλαρα ? εμ με λαπτοπ πρεπει να σκασεις το 1000ρικο . γιατι αν παρεις τωρα ενα με 600 ευρω σε 2 χρονια θα θες μνημη - σκληρο δισκο κλπ κλπ .
δινω μεχρι 600-700euro,δεν τα θεωρω λιγα.-αν τελος,πραγματι ειναι καποιο μοντελο SUPER!!! τοτε οκ αντε να κανω την υπερβαση αλλα μεχρι εκει δεν αρχιζω με τα 1000ρικα εκτος και αν βρεθει καποια τρομερη ευκαιρια

δωσε τα ιδια χρηματα παρε ενα υπολογιστη ( αν θες να σου πω και τι κομματια να παρεις ) και θα εχεις υπολογιστη για 3 χρονια .
καλο αυτο αλλα στα laptop δεν θα το προτεινα σε κανενα...

οχι δεν μπορω αλλα αν ειναι να παω μια βολτα ε δεν θελω τον υπολογιστη μου μαζι .
θα παω ΞΑΝΘΗ να σπουδασω,δεν μπορω να ΚΟΥΒΑΛΗΣΩ ολο το πυργο και την οθονη,δεν επειγει η μεταφορα αυτη και το κυριοτερο δεν γουσταρω κιολας αρα σκεφτομαι να παρω ενα laptop.εκει που θα ειμαι λοιπον ΘΕΛΩ να εχω pc.δεν νομιζω ομως οτι ειναι αναγκαιο να το αναλυουμε τοσο,απλα μοντελακια να προτεινουμε και να το συζητησουμε plz

ενα πραγμα θα σας πω οποιοδηποτε κομματι λαπτοπ και να δειτε ειναι χαμηλομενο σε επιδοσεις απο οτι το κανονικο για 2 λογους : 1 ) χαμηλη καταναλωση 2) μικροτερες θερμοκρασιες .
οκ εχεις απολυτο δικιο σε αυτο.no comment

το λενοβο εχει 2 γιγα μνημη και ειναι παλαιο..το ασους ειναι καλυτερο με 4..και με τελευταια καρτα γραφικων μονο μειον η i3 cpu..
ναι αλλα το asus παιρνει αναβαθμιση μεχρι 4 ενω το lenovo 8...γενικα τι εχεις να μου προτεινεις σε αυτη την τιμη;;;γενικα σου ειπα αυτα τα 2 παιχνιδια παιζω που δεν εχουν και ιδιαιτερες απαιτησεις....το lenovo με ξενερωνει η οθονη του,tft,στο asus οι δυνατοτητες αναβαμισης...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:06, 09-09-11:

http://www.skroutz.gr/s/344294/Toshi...4GB-500GB.html αυτο φαινεται αξιοπιστο,,και μεχρι 8 γιγα..

και αυτο σε φθηνοτερο..

μονο τοσιμπα βλεπω να πανε μεχρι 8 γιγα ραμ..

αλλα χαμηλοτερη καρτα απο το ασους..αλλα για τα παιχνιδια που λες..δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα.. παρε κανα τοσιμπα αφου τα ξερεις..

εδω ψαχνω,,και τα τοσιμπα με ξεχωρη καρτα γραφικων λιγα ειναι..

και αυτο το σονυ με 8 γιγα ραμ μαξ.. και κορυφαια καρτα γραφικων..ενω η 5470 ειναι entry level οπως λεει στο notebookcheck.. αλλα δεν εχει λεντ οθονη

σε hp δες μαξ 4 γιγα ραμ..αλλα καρτα γραφικων,λιγο καλυτερη απο την 5470,,απο οτι διαβαζω..

δες και κατι σε dell με 8 γιγα μαξ ραμ και μεση καρτα γραφικων και νεας γενιας,,οχι χαμηλη σαν την 5470..
Μπαταρία 6 στοιχείων που σας προσφέρει αυτονομία 4+ ωρών

εχει
3GB DDR3 1333MHz (1 x 2GB + 1 x 1GB)
καλυτερα θα ηταν ενα στικακι 3 γιγα,,για να βαλεις ευκολα μετα αλλο ενα 3αρι για 6 γιγα.. γιατι τα χωριζουν,,2+1?
λες αν το ζητησεις να το αλλαξουν?
ακομα καλυτερα να βαλεις εξαρχης ενα 4αρι στικακι και μετα οταν θελεις βαζεις ενα δευτερο,,και εισαι φουλ..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 09-09-11 στις 12:32.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 15:59, 09-09-11:

λετε αξιζει να αγορασεις laptop απο το κωτσοβολο τωρα με την προσφορα που εβαλε,δωστε το παλιο laptop και παρτε 100euro εκπτωση;;;;ειναι καλος αραγε σε θεματα εγγυησης;;;

btw για αυτο το ψηνω αρκετα http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-L655-1GL-PSK1JE-0FU00DGE.htm

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:28, 09-09-11:

μια χαρα ειναι,,

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:02, 09-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
λετε αξιζει να αγορασεις laptop απο το κωτσοβολο τωρα με την προσφορα που εβαλε,δωστε το παλιο laptop και παρτε 100euro εκπτωση;;;;ειναι καλος αραγε σε θεματα εγγυησης;;;

btw για αυτο το ψηνω αρκετα http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook...E-0FU00DGE.htm
Αναλογα τι λαπτοπ θα δωσεις...!
Εγω για 100 ευρο δεν θα εδινα λαπτοπ που δουλευει και δεν εχει σοβαρα προβληματα.... Αν ομως δεν θες να εχεις πανω απο ενα, και αν δεν ειναι λαπτοπ που αξιζει να το πουλισεις, η αν εχει προβληματα και το κοβεις μεσα σε λιγο καιρο να χαλαει, γιατι οχι;... καλητερα 100 παρα τιποτα...

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 18:03, 09-09-11:

και για να γινω συγκεκριμενος εγω εχω δωσει πριν 4 χρονια σχεδον 1500 ευρω για υπολογιστη ( τον εφτιαξα εγω ) και απο τοτε δεν μου εχει κολησει ποτε - παιζω ολα τα παιχνιδια - εχω ταχυτητες σε ολα τα προγραματα που χρησιμοποιω και ολα τα αλλα .. να μου πεις μπορεις να το μετακινεις . ? οχι δεν μπορω αλλα αν ειναι να παω μια βολτα ε δεν θελω τον υπολογιστη μου μαζι .

Αν θες παιχνίδια φίλε μου, παίρνεις ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗ. Αν θες να βλέπεις ταινίες παίρνεις μια τηλεόραση και ένα DVD Player. Για δουλειά γραφείου, αρκεί ένα μέτριο μηχάνημα των 300€.

Παρεπιπτόντως, πωλείται Dell Inspiron 1750, με 17" οθόνη, 4GB RAM και υπόλοιπο εγγύησης 1,5 έτος.
Τιμή: 450€

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:53, 09-09-11:

Αν θες παιχνίδια φίλε μου, παίρνεις ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗ.
τα πιο ανεπτυγμενα παιχνιια σε υπολογιστες παιζονται..

οι κονσολες ειναι για ανθρωπους που γενικα δεν ρωτανε πολλα..

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 23:26, 09-09-11:

τα πιο ανεπτυγμενα παιχνιια σε υπολογιστες παιζονται..

οι κονσολες ειναι για ανθρωπους που γενικα δεν ρωτανε πολλα..
Και θα παίζεις παιχνίδι σε 17-23" όταν μπορείς να παίξεις σε 40"; Το PC κάθε χρόνο θέλει αναβάθμιση αν θες να παίζεις τα πιο καινούρια παιχνίδια...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:17, 10-09-11:

λοιπον,,μολις πηρα στο mail τις μεγαλες προσφορες multirama σε λαπτοπ..
και απο αυτα ενα φαινεται αξιολογο..

δειτε
HP Pavilion dv6-3298en - Laptop - Intel Core i5-480M 2.66 GHz - 15.6" LED - Rossignol Edition S7

τα σημαντικα
Intel Core i5-480M 2.66 GHz
4 GB (installed) / 8 GB (max) - DDR III SDRAM (1 x 4096 MB)βαζεις και δευτερο στην ελευθερη θεση-υποθετω θα εχει 2 θεσεις..-,,4γιγα με 20 ευρω περιπου και εισαι max 8
ATI Mobility Radeon HD 6550 DDR3 1 GB κορυφαια καρτα γραφικων,,πανω απο τη μεση..

και τιμη
Από: 799 €
Μόνο: 649,59 €

καλα εχω βαλει το email μου σε eshop,you.gr,multirama,plaisio και μου στελνουν φρσκο και σε ειδικες τιμες συχνα οτι υπαρχει,,αξιζει να γραφτει καποιος..,,

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 12:27, 10-09-11:

Στο βρίσκω τουλάχιστον 150€ κάτω...Πας να αγοράσεις από τους κλέφτες...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:21, 10-09-11:

Στο βρίσκω τουλάχιστον 150€ κάτω...Πας να αγοράσεις από τους κλέφτες...
ε,,σε μικρα μαγαζια στο skroutz αν δω ,ναι,,θα εχει και φτηνοτερα..
http://www.skroutz.gr/s/309696/HP-Pa...ion+dv6-3298en

599 το εχει αλλο μαγαζι,,η δευτερη καλυτερη ειναι του μουλτι..

οποτε δεν πιστευω να βρεθει με 150 ευρω κατω,,με φπα εννοειται..

αλλα το μουλτιραμα απο οτι εχω δει ειναι στη μεση σε τιμες,,ουτε φαρμακειο τυπου πλαισιο ειναι,,ουτε τοσο φτηνο οσο αλλα μικρα μαγαζια,,

αλλα εχει μεγαλη ποικιλια και σπανια λαπτοπ asus dell κλπ που δεν υπαρχουν αλλου ευκολα..

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 14:14, 10-09-11:

Πάρε από το εξωτερικό φίλε, γιατί να το πάρεις από αυτούς;
Από Ελλάδα μόνο για αγορά με δόσεις.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:57, 10-09-11:

Πάρε από το εξωτερικό φίλε, γιατί να το πάρεις από αυτούς;
αν ειναι τοσο φτηνα που να αξιζει τα μεταφορικα ισως..

αλλα για διαφορους λογους εγγυησης κλπ,,καθε μηχανημα δεν ειναι ιδιο για καθε χωρα..

εχω ενα λαπτοπ απο καναδα πχ παλιο,και ξερω οτι για υποστηριξη σερβις κλπ,,θα εχω προβληματα..
και δεν εχουν ελληνικα πλητκτρολογια,,και ξενα WIN ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ..

σιγα μην πληρωσω μεταφορικα απο χιλιαδες χιλιομετρα μακρια,,χωρις λογο...

και απο οτι βλεπω και εχω δει και στο νετ,,η διαφορες τιμης ειναι μικρες συχνα,,και μπορει να ειναι και ακριβοτερα..

πρεπει να εναι μεγαλη διαφορα τιμης για να αξιζει

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 17:19, 10-09-11:

Εγώ δηλαδή πώς βρίσκω ΠΑΝΤΑ τουλάχιστον 100€ φθηνότερα και με 1 έτος εγγύηση παραπάνω; Μηχάνημα που έχει εδώ 1200€ το βρήκα μισή τιμή με 1 έτος παραπάνω εγγύηση.
Το πληκτρολόγιο αλλάζει με 20€ αν είναι αυτό το πρόβλημά σου, αγγλικά ξέρουμε όλοι...Οσον αφορά την εγγύηση ισχύει ευρωπαϊκή εγγύηση για όλες τις συσκευές και σε κάποιες παγκόσμια.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:35, 10-09-11:

Εγώ δηλαδή πώς βρίσκω ΠΑΝΤΑ τουλάχιστον 100€ φθηνότερα και με 1 έτος εγγύηση παραπάνω;
και με μεταφορικα ποσο περιπου?

σε ποιες χωρες βρισκεις συνηθως τοσο φθηνοτερα?

στο amazon που ψαχνω τωρα δεν βρηκα τα τοσιμπα και hp που εβαλα..πχ

αφου ξερεις τοσο να ψαχνεις,,βρες λαπτοπ αναλογων δυνατοτητων με αυτα που εβαλα ή παραπανω..σε καλυτερες τιμες..
να μιλαμε συγκεκριμενα

να δουμε κιολας,,αν υπαρχουν τοσο χαμηλοτερες τιμες να το ξερουμε..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 10-09-11 στις 21:53.
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 21:56, 10-09-11:

Εγώ τα τελευταία 3 χρόνια κοιτάζω μόνο τα Dell. Αγοράζω από Ιρλανδία και Αγγλία. Το Dell Mini 1018 που έχει Ελλάδα 300€ το βρίσκω στα 240€ μαζί με τα μεταφορικά και 1 έτος εγγύηση παραπάνω, και on-site αντί για curry-out, δηλαδή έρχεται ο τεχνικός στο χώρο μου αντί να τρέχω εγώ να το στείλω.

Υπάρχει κάποιο thread για αγοραπωλησίες στο e-steki; Πουλάω ένα Dell Inspiron 1750 με 1,5 έτος εγγύηση.

Μεχρι πέρυσι είχα μια άκρη από Ελλάδα, που τα βρισκα μισοτιμής και με τιμολόγιο κανονικά.

Ρίξε μια ματιά και στο pricerunner.co.uk και πες μου αν βρίσκεις κάτι καλό.

Τώρα δεν έχω χρόνο να ψάξω γενικά, αν έχεις κάτι συγκεκριμένο πες μου.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:02, 10-09-11:

για ενα λαπτοπ πχ απο αγγλια ποσα ειναι τα μεταφορικα ?ετσι απο απορια..

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 22:16, 10-09-11:

Για ένα 17άρι πχ ή ένα All in One που κοιταζα, είναι γύρω στις 35 λίρες. Οι τιμές που σου έδωσα είναι μαζί με τα μεταφορικά.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:19, 11-09-11:

για 2 συν κιλα βαρος δηλαδη..

40 ευρω μεταφορικα,,αρκετα..

οντως πρεπει να ειναι ακρκετη η διαφορα για να αξιζει ,,100 ευρω δηλαδη..
το on site δεν το καταλαβα..που ειπες..

ενας φοβος ειναι ομως να θελεις να επιστρεψεις το προιον,,,,αντε να το στειλεις πισω..
με κουριερ ή ταχυδρομειο συνηθως?

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 08:47, 11-09-11:

Γιατί να το στείλεις πίσω;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:33, 11-09-11:

αν ειναι ελαττωματικο..

σε μνημες που ειχα παρει πχ,,ειχα στειλει 3 φορες πισω στην αθηνα..

ή αν δεν σε ικανοποιει ..

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 09:39, 11-09-11:

Μα γι' αυτό αγοράζω ΜΟΝΟ Dell. Γιατί δεν το στέλνω πουθενά, έρχονται στο χώρο μου.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:13, 11-09-11:

τεχνικοι απο την τοπικη αντιπροσωπεια υποθετω..

και αν εισαι στην επαρχια μακρια,,ομως?
παντως "τυχαινει" οι μαρκες με την πιο γερη κατασκευη τοσιμπα,λενοβο πχ να ειναι σε οτι ερευνες εχω βρει στο νετ στην κορυφη της αξιοπιστιας λιγοτερες βλαβες κλπ

ενω "τυχαια"? η dell που εχει τοσο καλο σερβις ειναι συνηθως πολυ χαμηλοτερα..περισσοτερες βλαβες δηλαδη..

τιποτα δεν ειναι τσαμπα,,οτι δινουν στην εγγυηση το παιρνουν απο καπου αλλου,,σdell αποτην ποιοτητα κατασκευης..

στα lexmark πχ εχω εγω 5 χρονων εγγυηση,,απο τα μικρα ακριβα σχετικα μελανια..αλλα γερη ποιοτητα

τιποτα δεν ειναι τσαμπα..

και προσωπικα προτιμω το πιο αξιοπιστο λαπτοπ με λιγο πιο δυσκολη επισκευη,και να το προσεχω..

απο ενα πιο ψευτικο που χαλαει συχνοτερα αλλα στο φτιαχνουν και πιο γρηγορα..

http://www.pcworld.com/article/21140...e_laptops.html
Asus placed second to Apple and earned high marks for reliability of its portable PCs, and took high marks for its phone support. The vendor’s showing is a significant step up from its middling scorecard from last year, when Asus portable users reported a higher-than-average number of out-of-box problems. This year, Asus took above-average marks in five of eight measurements for laptop reliability and service, and its trouble with out-of-the-box problems seems to have improved.
Among Asus notebook users in our survey, 17.1 percent reported at least one major problem with their laptops--slightly higher than Apple’s 15.3 percent, but significantly lower than the industry average of 25.9 percent. (We discuss Apple and Asus further elsewhere.)
Toshiba laptops earned high marks for reliability once again this year, although readers rate its support as merely average. And MSI, which wasn’t in last year’s survey, made an impressive showing. Readers are satisfied with the notebook maker’s PCs, and report relatively few problems with core components.
HP, the largest seller of PCs in the US, disappointed again this year in the laptops category. HP laptops for home use showed up at the bottom of our rankings for both reliability, and HP came in last for their ability to support home laptops.
Dell, the second largest seller of PCs in the US, also earned poor marks for home laptops. Dell laptops ranked second to last, just above HP, for the reliability of their laptops.
asus λιγο πιο κατω απο apple(παραδεχομαι την απλ αν ισχυει οντως αυτο) τοσιμπα μετα

και dell hp παρεα στον πατο

http://www.engadget.com/2009/11/17/l...-win-hp-fails/

οποτε asus toshiba για κορυφη..
dell στη μεση..

και μονο που επιασα τα λαπτοπ dell toshiba το καταλαβα,,την διαφορα ποιοτητας..
asus δεν εχω δει απο κοντα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 11-09-11 στις 11:27.
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 17:16, 11-09-11:

Ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό:
η κάθε εταιρεία έχει διάφορα μοντέλα, σε διάφορες κατηγορίες τιμής. Τι θες, για το μέσο χρήστη, για τον gamer, για τον επαγγελματία, για τον εργολάβο; Αλλη ανθεκτικότητα έχει η κάθε κατηγορία τιμής.
Στο παρελθόν, είχα 2 Acer, 1 HP, 1 built2order των Multirama, 1 build2order του eshop (Hassee), 1 Sony Vaio netbook και 1 Dell 17" και 1 Dell netbook.

Τα Acer δεν παρουσιάσανε κανένα πρόβλημα, όμως όλοι λένε για το πολύ κακό service τους.
Το HP ήταν πολύ κακή κατασκευή, γενικά ζοριζόταν πολύ. στο χρόνο πήρε πόδι. Είχα και θέμα με το νομικό τμήμα της εταιρείας σχετικά με την άδεια χρήσης του λογισμικού την οποία δεν αποδέχτηκα και έπρεπε να μου επιστρέψουν ένα ποσό.
Το Multirama, είχε θέματα με τροφοδοτικό και motherboard και υπερθερμαινόταν συνέχεια και έσβηνε.
Με το Hassee δεν θυμάμαι.
Το Sony Vaio ούτε κρύο ούτε ζέστη αν και ήταν πολύ ακριβό. Το μόνο καλό η καλή ανάλυση οθόνης για netbook. Κακή κάρτα δικτύου.
Το Dell 17" (1750) αγοράστηκε πολύ πιο φθηνά από αντίστοιχα μηχανήματα, με 3 έτη εγγύση on-site. Χάλασε ο δίσκος και την άλλη μέρα είχα καινούριο. Γι' αυτό και πήρα Dell netbook, γι' αυτό και θα πάρω Dell All in One.

Επειδή μηχανήματα είναι και χαλάνε, και επειδή δεν μπορώ να μείνω ώρες χωρίς υπολογιστή, θέλω καλό service.

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 19:04, 11-09-11:

σαν τεχνικος υπολογιστων δουλεψα 6 μηνες επαγγελματικα και στο τει ηλεκτρονικης ειχαμε τους υπολογιστες και λαπτοπς απο ολο το τει για να τα επισκευαζουμε και οποιος ηθελε και ειχε ορεξη πηγαινε και δουλευε . λοιπον απο την μικρη μου εμπειρια στα σερβις των λαπτοπ τα πιο συχνα προβληματα τα εβγαζαν τα acer - hp -και τα λαπτοπ απο μουλτιραμα,πλαισιο κλπ .

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 20:39, 11-09-11:

Σήμερα - αύριο δίνω το Dell 1750, και παραγγέλνω από Αγγλία ένα Dell Inspiron™ One 2310.

Οθόνη: 23" touch
Επεξεργαστής: Intel® P610
Μνήμη RAM: 4GB (με 50€ αναβαθμίζεται στα 8GB)
Σκληρός δίσκος: 500GB
Εγγύηση: 3 έτη on site

Τιμή: 580€ μαζί με τα μεταφορικά.
Πώς σας φαίνεται; Ελλάδα ένα παρεμφερές με 21.5" που αυτός ο πωλητής το έχει 35€ φθηνότερα, έχει 200€ παραπάνω με 1 έτος εγγύηση λιγότερο.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 23:21, 11-09-11:

Με οθονη 23" τι νοημα εχει να παρεις laptop; Θα ειναι πιο δυκολο να το μεταφερεις απο ενα desktop....
(ασχετο, απλα μου γενιθικε η απορεια.. )

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,190 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 23:42, 11-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Σήμερα - αύριο δίνω το Dell 1750, και παραγγέλνω από Αγγλία ένα Dell Inspiron™ One 2310.

Οθόνη: 23" touch
Επεξεργαστής: Intel® P610
Μνήμη RAM: 4GB (με 50€ αναβαθμίζεται στα 8GB)
Σκληρός δίσκος: 500GB
Εγγύηση: 3 έτη on site

Τιμή: 580€ μαζί με τα μεταφορικά.
Πώς σας φαίνεται; Ελλάδα ένα παρεμφερές με 21.5" που αυτός ο πωλητής το έχει 35€ φθηνότερα, έχει 200€ παραπάνω με 1 έτος εγγύηση λιγότερο.
λαπτοπ 23''??

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 23:58, 11-09-11:

Δεν είναι laptop, αλλά desktop. Δεν έχει tower. Εχει μονάχα μία touchscreen οθόνη, μέσα στην οποία υπάρχει η μητρική, το dvd-rw, τα πάντα. Εχει και ένα ασύρματο ποντίκι και ένα ασύρματο πληκτρολόγιο. Το 17άρι το είχα πάρει γιατί ήθελα laptop για να απαλλαγώ από τα καλώδια. Φορητός στην ουσία δεν μου χρειάζεται διότι υπάρχει και το netbook, το οποίο μπορεί να μην έχει τις τρομερές δυνατότητες αλλά τη δουλειά του την κάνει.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:07, 12-09-11:

Χμμ... Τοτε νομιζω οτι διαλεξες λαθος τοπικ...

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:58, 03-04-12:

Ώρα να αλλάξω laptop, το τωρινό κοντεύει να φτύσει. Αν και είμαι υπερ ευχαριστημένος από την αντοχή στο χρόνο.

Το budget μου είναι 1500€, άντε 1800€ και προφανώς θέλω Windows και προφανώς με σκοπό στο μέλλον να πάω στα Windows 8. Η μόνη μάρκα που αποκλείεται να διαλέξω είναι Toshiba, ενώ προφανώς έχω προτίμηση σε Dell. Από εκεί πέρα δεν με ενδιαφέρει καθόλου το οπτικό drive. Άλλες απαιτήσεις:
  • SSD και άνω των 120GB
    • Με τίποτα HDD 5400rpm
  • Wifi τουλάχιστον g αν όχι πρότυπο n - Ethernet 1GBPS
  • 3χUSB 3.0
  • Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι widescreen ή 4:6 αλλά μεγαλύτερη από 12"
    • Ανάλυση προφανώς όσο μεγαλύτερη μπορώ
  • CPU έχω απλά προδιάθεση υπερ Intel
    • προφανώς 64bit
  • RAM τουλάχιστον 4GB
  • Επίσης δίνω σημασία στην GPU. Για αρχή με ενδιαφέρει υπό ποίες συνθήκες οι περισσότεροι browsers κάνουν rendering με την GPU;
Με μια πρόχειρη αναζήτηση μου άρεσε το Alienware M14x
Αλλά με SSD μου βγαίνει 1700$+

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 01:00, 04-04-12:

Παναγιώτη,είσαι ανένδοτος στο θέμα του SSD δίσκου;;
Γιατί απο μία ματιά που έριξα στο αντίπαλο δέος της Alienware,την ROG(Republic of Gamers),όλα βγαίνουν πάνω απο το όριο των 1500 ευρώ.

Βαριέμαι σήμερα,και είπα να το ψάξω παραπάνω.
Καταρχάς,μήν το πάρεις απο Ελλάδα,θα σου βγεί πανάκριβο.Κοίταξε κάποιο eshop του εξωτερικού που κάνει shipping στην Ελλάδα.Εκτός και αν το θές άμεσα και δεν θες να περιμένεις.
Σου βρήκα το G74SX της ROG-Asus,στα $2,054.13(1,553.49 EUR),από εδώ
AΛΛΑ,έχει 1 USB 3.0(σημειωτέον,αυτό που λές εσύ της Alienware έχει 2),με 3 USB 2.0.
Κατά τα άλλα πληρεί όλα όσα ζητάς(SSD 160GB).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 04-04-12 στις 01:00. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:34, 04-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Παναγιώτη,είσαι ανένδοτος στο θέμα του SSD δίσκου;;
Γιατί απο μία ματιά που έριξα στο αντίπαλο δέος της Alienware,την ROG(Republic of Gamers),όλα βγαίνουν πάνω απο το όριο των 1500 ευρώ.

Βαριέμαι σήμερα,και είπα να το ψάξω παραπάνω.
Καταρχάς,μήν το πάρεις απο Ελλάδα,θα σου βγεί πανάκριβο.Κοίταξε κάποιο eshop του εξωτερικού που κάνει shipping στην Ελλάδα.Εκτός και αν το θές άμεσα και δεν θες να περιμένεις.
Σου βρήκα το G74SX της ROG-Asus,στα $2,054.13(1,553.49 EUR),από εδώ
AΛΛΑ,έχει 1 USB 3.0(σημειωτέον,αυτό που λές εσύ της Alienware έχει 2),με 3 USB 2.0.
Κατά τα άλλα πληρεί όλα όσα ζητάς(SSD 160GB).
το asus zenbook μου φαινεται καλυτερη επιλογή. Δες και εδω.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:06, 04-04-12:

Το G74SX δεν μου αρέσει και παραπάνω από το budget και επίσης 17" οθόνη; too much
Και το Zenbook έχει χάλια GPU. Να μην παίζω κανένα skyrim ή EVE σαν άνθρωπος;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:32, 04-04-12:

στα γρηγορα δες αυτο
http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tab...d-TV-Tuner.htm

και αυτο
http://www.msystems.gr/index.php?cat...&product=13745

7200rpm δισκος δεν κανει ε?
θα ψαξω και αλλο..

με ssd δεν βρισκω,,
βασικα παρε ενα φτηνοτερο και πες στο μαγαζι καλτερα εδω να σου βαλουν ενα ssdτο πλαισιο ή μουλτιραμα μπορει να το κανουν,,χωρις να φορτωθεις τον απλο δισκο..

ή παρτο και βαλτον μονο σου..

παρε αυτο πχ και βαλτου εναν τετοιον μονο βεβαια να ειναι σατα 3 το λαπτοπ..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 04-04-12 στις 09:17.
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:27, 04-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Το G74SX δεν μου αρέσει και παραπάνω από το budget και επίσης 17" οθόνη; too much
Και το Zenbook έχει χάλια GPU. Να μην παίζω κανένα skyrim ή EVE σαν άνθρωπος;
Να δω πότε θα σοβάρεψεις...
Αν είναι να πληρώνεις παραπάνω ευρώ για καλύτερη GPU μόνο και μόνο για να παίζεις παιχνίδια, τότε πάρε ένα xbox και λύθηκε το πρόβλημα σου.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:47, 04-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Να δω πότε θα σοβάρεψεις...
Αν είναι να πληρώνεις παραπάνω ευρώ για καλύτερη GPU μόνο και μόνο για να παίζεις παιχνίδια, τότε πάρε ένα xbox και λύθηκε το πρόβλημα σου.
Ξεχνάς πλέον ότι η GPU χρησιμεύει και στον browser και στο flash και αν αυτό σου είναι σπάνια περίπτωση, αναλογίσου έστω multimedia αρχεία. Να και τώρα που είμαι με Intel GPU με shared memory, πολλές φορές αναγκάζομαι να μετατρέψω ένα video έτσι ώστε να κατεβάσω ποιότητα και κατά επέκταση να μπορώ να δω το video χωρίς σπασίματα ή χαμηλά FPS (και στα 720p με το αγκομαχάει).
Στο κύριο workstation ενός σπιτιού είναι χαζό να μην υπάρχει μια αξιοπρεπή GPU, αφού διαφορετικά κινδυνεύεις σε 1 χρόνο να μην μπορείς να κάνεις το οτιδήποτε διαφορετικό από email, office και browsing.
Οπότε απέχει υπερβολικά το laptop κονσόλα από το Intel gpu. Είμαστε στο θέμα των ακριβών λαπτοπ και τα 80 επιπλέον € που κοστίζει ένα καλό τσιπάκι είναι μηδαμινό μπροστά στα οφέλη του. Είναι στρουθοκαμηλισμός να κάνουμε την ζωή μας δύσκολη για κάποιες ιδεώδη νοοτροπίες "εγώ δεν παίζω παιχνίδια", άνθρωποι είμαστε κάποια στιγμή θα θέλουμε την διασκέδαση είτε αυτή είναι κάποιο video game είτε κάποια 1080p ταινία. Δεν είναι όλη η καθημερινότητα φόρμες, κελιά και δεδομένα

με ssd δεν βρισκω,,
βασικα παρε ενα φτηνοτερο και πες στο μαγαζι καλτερα εδω να σου βαλουν ενα ssdτο πλαισιο ή μουλτιραμα μπορει να το κανουν,,χωρις να φορτωθεις τον απλο δισκο..

ή παρτο και βαλτον μονο σου..
Ναι, αυτό σκέφτομαι εν τέλη.
400€ για SSD είναι λίγο ακριβό. Υπάρχουν και φθηνότεροι με εξίσου καλές αποδόσεις.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:08, 04-04-12:

dell xps
http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m/...ce_min=800.001

sony vaio
http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m/...2-17-8-GB.html

μπορεις να παρεις ενα απο τα αποπανω με μπολικη μνημη 2 usb3 κλπ στα 900 ευρω το πολυ,,και να βαλεις μετα εναν καλο ακομα και 200αρι ssd..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:21, 04-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Ξεχνάς πλέον ότι η GPU χρησιμεύει και στον browser και στο flash και αν αυτό σου είναι σπάνια περίπτωση, αναλογίσου έστω multimedia αρχεία. Να και τώρα που είμαι με Intel GPU με shared memory, πολλές φορές αναγκάζομαι να μετατρέψω ένα video έτσι ώστε να κατεβάσω ποιότητα και κατά επέκταση να μπορώ να δω το video χωρίς σπασίματα ή χαμηλά FPS (και στα 720p με το αγκομαχάει).
Στο κύριο workstation ενός σπιτιού είναι χαζό να μην υπάρχει μια αξιοπρεπή GPU, αφού διαφορετικά κινδυνεύεις σε 1 χρόνο να μην μπορείς να κάνεις το οτιδήποτε διαφορετικό από email, office και browsing.
Οπότε απέχει υπερβολικά το laptop κονσόλα από το Intel gpu. Είμαστε στο θέμα των ακριβών λαπτοπ και τα 80 επιπλέον € που κοστίζει ένα καλό τσιπάκι είναι μηδαμινό μπροστά στα οφέλη του. Είναι στρουθοκαμηλισμός να κάνουμε την ζωή μας δύσκολη για κάποιες ιδεώδη νοοτροπίες "εγώ δεν παίζω παιχνίδια", άνθρωποι είμαστε κάποια στιγμή θα θέλουμε την διασκέδαση είτε αυτή είναι κάποιο video game είτε κάποια 1080p ταινία. Δεν είναι όλη η καθημερινότητα φόρμες, κελιά και δεδομένα

Ναι, αυτό σκέφτομαι εν τέλη.
400€ για SSD είναι λίγο ακριβό. Υπάρχουν και φθηνότεροι με εξίσου καλές αποδόσεις.
το λαπτοπ μου εχει γραφικα intel gma4500, με 2GB ram. Ειναι 3+ χρονων λαπτοπ και μια χαρα παιζει flash και hd videos. Ακομα και το desktop μου που ειναι με 1GB ram και intel γραφικα (τυπο δεν ξερω) και το εχω απο 2005 ή 2006, παιζει μια χαρά flash αλλά ζορίζεται στο hd video στα 1080. Τα 720 τα παλευει. Δεν είπα να μη παίζεις παιχνίδια και δεν ξέρω για ποιό λόγο θίχτηκες. Όπως είπα και πριν, αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια, καλύτερα να δώσεις τα λεφτά σου σε μια κονσόλα την οποία θα ευχαριστηθείς περισσότερο, παρά να πετάς τα λεφτά σου σε κάρτες γραφικών. Επίσης μπορείς να κάνεις αυτό που είπαν και παραπάνω. Παίρνεις SSD και τον εγκαθιστάς μόνος σου (ούτε σε τεχνικό δεν χρειάζεται να πας, είναι πανεύκολο να αλλάξεις τον δίσκο σε ένα λαπτοπ)

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:39, 04-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Όπως είπα και πριν, αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια, καλύτερα να δώσεις τα λεφτά σου σε μια κονσόλα την οποία θα ευχαριστηθείς περισσότερο, παρά να πετάς τα λεφτά σου σε κάρτες γραφικών.
Καταρχάς είναι μεγάλο θέμα PC vs. Κόνσολα, πόσο μάλλον να σου αντιπαραθέσω και την άνεση. Και σε προσωπικό επίπεδο προτιμώ τα video games στα ταξίδια. 8 ώρες σε λεωφορείο ή ΚΤΕΛ είναι θάνατος, γιατί να μην σκοτώσεις μερικά zombie;

Όπως και να έχει, η GPU είναι χρήσιμη και θα είναι περισσότερο όσο υλοποιείται καλύτερα οι συνεργασίες browsers και GPU

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:01, 04-04-12:

μια καλη gpu-απο μεση και πανω- ειναι οτι πρεπει σε λαπτοπ.

οι ενσωματωμενες ειναι μεγαλο μειον..ειχα στον σταθερο υπολογιστη καποτε,,και σπλα δεν μπορουσε να παιξει σοβαρα ακομα και παλια παιχνιδια,,οχι μονο λογω ταχυτητας αλλα λογω λειτουργιων ,,που εχει αυτονητα μια καρτα γραφικων

αλλα οσο καλη καρτα και να βαλεις στο λαπτοπ,,θα ανεβαζει πολυ θερμοκρασια σε πανω απο 2 ωρες πχ παιχνιδιουι(οποτε δεν εχει νοημα νομιζω να βαλεις μια κορυφαια,,και μαλλον μειον θα ειναι..)

κοινως κανενα λαπτοπ σε αντεχει σε ωρες gaming ,ζεσαταινεται βραζει κολλαει κλπ

αλλα για χαλαρο gaming για να περναει η ωρα ειναι οκ..αλλα ποτε δεν θα εχει την αντοχη του κουτιου..(και ακομα περισσοτερο το καλοκαιρι.)
ακομα και αν τυπικα εχει υψηλοτερες ταχυτητες απο το σταθερο..

για μενα το σημαντικοτερο για λαπτοπ αν θελεις να δωσεις λεφτα
ειναι ο καλος i5 αλλα οχι ο πολυ ζεστος i7τετραπυρηνος κλπ
και η πολλη ραμ,πανω απο 4γιγα,γιατι διευκολυνει σε ολα το λαπτοπ,,και του δινει χρονο ζωης,ακομα και αν η cpu ξεμενει πισω..ειδικα σε win 7 λπ

και ο ssd παλι ειναι πολυ σημαντικος απο οτι καταλαβα,σε ολα

αλλα το gaming laptop μου φαινεται λιγο οξυμωρο..και λαθος..

γιατι το λαπτοπ ακριβως επειδη ολα ειναι πατημενα μεσα του ποτε δεν θα ειναι πραγματικη παιχνιδομηχανη..

να σουπω...
τα toshiba tecra που ειναι πολυ ανθεκτικα τα εχεις σκεφτει?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 04-04-12 στις 22:13.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους